Neo-nazi organisatie wilde regering omverwerpen Onenigheid niet onderstreept Nederlanders: meer controle van Europese parlement Zweedse politie rolde beweging op Omvangrijk depot in bossen gevonden Schirach mag door Duitse arts worden geopereerd Malinofski denkt aan de Newyorkers Smokkelaars kwamen uit een klooster .3,5°/o 4°/o Directeur Belgisch bejaardentehuis nu in arrest Garnett smeet met sigaretten en alcohol" Jn een Guonte \ij WOENSDAG 12 MEI 1965 STOCKHOLM De Zweedse veiligheidspolitie heeft gisteren na een tip van het blad Expressen, een omvangrijke neo-nazistische orga nisatie opgerold, die, zo bleek uit de in beslag genomen documenten, het plan had de regering omver te werpen. Bij een overval op een hoofdkwartier vond de politie hakenkruisvlaggen, portretten van Hitier, nazi-helmen en officierskepi's Even later ontdekte men in de bossen ten noorden van Stockholm een geheime wapenopslagplaats, waarin een grote hoeveelheid wapens, zoals machinepistolen, revolvers, handgranaten en voorts nog sabotage- materiaal, werd aangetroffen. Bij deze actie werden vijf leden van de beweging gearresteerd. De gearresteerden hebben reeds bekentenissen Wallonië vreest verhollandsing België Hakenkruisvlaggen, portretten dahl, aan wiens fascistische acti- van Hitier en daaronder de I viteiten nu een einde werd ge- Zweedse Nazileider Bjoern Lun- maakt, dank zij een reportage in het blad Expressen. De Navo-conferentie te Londen Luns: betere De leider, Björn Lundahl, werd gepakt toen hij trachtte naar Fin land te vluchten. Volgens Expressen zou Lundahl een Egyptisch agent zijn, die in Zweden moest opereren. Hij zou zijn Egyptische opdrachtge vers tot in bijzonderheden gegevens hebben verstrekt over het personeel van de Israëlische ambassade in Stockholm, de werkzaamheden van Israëlische bedrijven in Zweden de hulp, die de Verenigde Staten aan de Joden in het land verleneen. LINDH Expressen, aan wie het te danken is dat deze neo-nazistische organisatie kon worden opgerold, meldt ten slotte nog, dat gebleken is, dat de jeugdige Zweedse luitenant Lars Lindh één der leden van de organisatie was. Lindh heeft indertijd deel uitgemaakt van de Zweedse eenheid der VN vredes macht op Cyprus. Hij en een andere Zweedse officier moesten uit Cyprus vertrekken, toen bleek, dat zij in hun VN-jeep voor de Turkse Cyprioten bestemde wanens smokkelden. Lindh zijn medeplichtige zijn later in Zweden veroordeeld. Volgens het blad trad Lindh als instructeur op van de militaire afdeling der organisatie, de Viking geheten. 100 LEDEN politieke consultatie LONDEN De Navoconferentie in de Britse hoofdstad heeft tot- dusver een rustig verloop gehad. Men blijkt te willen vermijden, dat de tegenstellingen tussen de lid staten worden onderstreept. Er kon zelfs overeenstemming wor den bereikt, over een verklaring, waarin het belang van de Ver. Staten bjj een regeling van de Duitse kwestie ook door Frankrijk werd erkend. Het ziet er naar uit, dat de confe rentie ook verder een vlot verloop zal hebben. Dit is mede een gevolg van het feit, dat de Ver. Staten heb ben voorgesteld, op de Navoconferen tie die in december in Parijs wordt gehouden uitvoerig te spreken over de toestand in de Navo. Dan kan na gegaan worden, wat de veranderingen zijn in de omstandigheden in de we reld, welke wijzigingen in de Navo moeten worden aangebracht, inhoe- verre de dreiging van de communis tische wereld is verminderd, wat de rol van de Navo is bij conflicten bui ten het Navogebied en welke wijzigin- In het algemeen vond dit voorstel een gunstig onthaal, ook bij minister Luns. De Nederlandse minister zei er nog geen volledig commentaar op te kunnen geven. De grondgedachte komt echter in grote mate overeen met zijn ideeën daarover. Mr. Luns pleitte met name voor een betere po litieke consultatie binnen de Navo. Op het ogenblik bestaat zelfs de neiging, zo zei hij, netelige vraagstukken he lemaal niet aan te snijden. Het zal niet mogelijk zijn, dat bondgenoten elkaar altijd in alles steunen. Maar obstructie tegen elkaar moet worden voorkomen", aldus mr. Luns. Vandaag zou Dean Rusk, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, spreken. Hij werd totdusver vervangen door George Ball, onder minister. Deze heeft gisteren uitvoe rig gesproken over het Amerikaanse ingrijpen in de Dominicaanse repu bliek. Ook de kwestie Vietnam kwam reeds ter sprake. Vandaag zou er een geheime zitting aan worden gewijd. Minister Schroeder (West-Duitsland) verklaarde dat zijn land de Ameri kaanse politiek in Vietnam steunt. Vietnam is niet langer een regionale kwestie. Een Amerikaanse nederlaag zou ernstige gevolgen voor Europa hebben, zo meent hjj. y Nu al meer dan 300 000 l enthousiaste VW-rijders in Nederland! Mr. Luns Frankrijk Couve de Murville (Frankrijk) er kende de verantwoordelijkheid van de Grote Vier uit de tweede wereldoorlog (Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland) maar zei tevens, dat de de ling van Europa toch ook nauw sa menhangt met de deling van Duits land. Morgenochtend verlaat hij Lon den, voor overleg met de Sowjetunie. Vandaag gebruikten hij en mr. Luns samen het noenmaal. Vermeld zij, dat president Johnson morgenavond een rede over de inter nationale situatie zal uitspreken. BONN De voormalige leider van de Hitler-Jugend, Baldur van Schi rach, die in de Spandau-gevangenis twintig jaar uitzit mag door de West- duitse oogspecialist Meyer-Schwicke- rath geopereerd worden. Dat hebben de ambassadeurs van de vier geal lieerden besloten nadat de voormalige Westduitse ministers van justitie Deh- ler en Bucher voor Schirach hadden gepleit. De nazi wordt bedreigd door volledige blindheid. Volgens de vier- mogendhedenbepalingen mochten de Spandau-gevangenen niet door Duitse artsen worden behandeld. Schirach is al eens in een geallieerd militair hospitaal in Berlijn behandeld, maar zonder succes. Prof. Meyer-Schwickerath zal over twee weken een beslissing nemen over een eventuele operatie. Baldur von Schirach komt volgend jaar vrij Een gewezen minister van landbouw en twee zakenlieden zijn in Ghana tot 21 en 24 jaar gevangenisstraf veroordeeld en dienen boeten van bij elkaar meer dan tien miljoen gulden te betalen wegens het bestelen van de overheid. Ernfrid stichting, genoemd naar eei ingenieur die eens een nazi genoot schap had gesticht. Een kapitein en een majoor, die tot voor kort bij de Zweedse defensiestaf werkten, maak ten ook deel uit van de organisatie. Uit de documenten is gebleken, dat de organisatie een 100-tal leden om vatte. De politie deelde later mee, van het bestaan van de stichting te hebben geweten, maar geen idee van de activiteiten te hebben gehad tot twee verslaggevers van Expressen met materiaal kwamen aandragen. Pakistan en India sluiten bijstand KARATSJI India en Pakistan hebben besloten een wapenstilstand te sluiten in het omstreden gebied van de Rann van Koetsj die gevolgd zal worden door onderhandelingen. Dit is gisteren in Karatsji van doorgaans welingelichte zijde verno- De overeenkomst kwam tot stand na intensieve diplomatieke activiteit van Britse zijde. Zowel India als Pakistan hebben concessies gedaan. De bestandsovereenkomst zou voor in terugtrekking van de strijd krachten van beide partijen uit het ruim 8.500 vierkante km grote gebied. Wel zouden er politieposten in het gebied gevestigd mogen worden maar dan alleen op die plaatsen die beide partijen op 1 januari van dit jaar bezet hielden. De politie van beide landen mag echter wel in het omstre den gebied patrouilleren. India is verder bereid arbitrage te aanvaarden ter vaststelling van de status quo op januari 1965. In Obrigheim aan de Neckar is men begonnen met de bouw van de grootste Duitse atoom-installatie, die met een hogedruk-waterreactor wordt uitgerust vermogen van 300 megawatt moet In het hoofdkwartier der Zweedse Nazi's werden grote hoeveelheden wapens en munitie gevonden, die de neo-fascisten gereed hielden voor hun geplande omverwerping van de regering. MOSKOU Malinofski, Russisch minister van defensie, heeft gisteren op een bijeenkomst van oorlogsveteranen uit 23 landen uit de doeken gedaan w-aarom Rusland de vrede wil. „Niet uit lafheid en niet omdat wij pacifisten zijn... want mochten de imperialisten een oorlog ontketenen, dan wacht hun een verpletterende nederlaag". „Maar", zei Malinofski, „onze prachtige steden en nieuwe bebouwingen zijn ons t» dierbaar dan dat we die aan verwoesting willen blootstellen en verder denken wij aan de bewoners van New York en Londen, aan de arbeiders van het Ruhrgebied, aan de arbeiders in de auto-industrie in Detroit en aan de mijnwerkers van Birmingham. Wij houden veel van de schatten van het Louvre, het marmer van het Dogen-paleis in Venetië en de gouden poorten van San Francisco", aldug Malinofski's verklaring waarom Rusland de vrede wil. van BRUSSEL „De heimwee naar Groot-Nederland inspireert niet al leen tot verklaringen van politici, maar ligt oo kaan de basis van een zekere opvatting van Benelux", aldus schrijft Combat Wallon, het orgaan van het Waalse overheidspersoneel. In een door het Brusselse blad Le Soir overgenomen commentaar zegt Combat Wallon, dat bij deze opvat ting het Groothertogdom Luxemburg systematisch wordt genegeerd en alles in het werk wordt gesteld om „op nieuw de voorwaarden ite scheppen voor de vervoering over de Vlaams- Nederlandse gevoelens." „Om dat te bereiken is men uiter aard niet gierig met de geldmiddelen. Gehele of gedeeltelijke terugbetaling van de kosten voor de organisatie van leergangen, opleidingen, lezingen, stu diereizen, uitwisseling van toneelge zelschappen, orkesten, harmonieën en fanfares en steun aan alle filmactivi teiten zijn in het kort de toepas singsmaatregelen van het Belgisch- Nederlands cultureel akkoord. Het schijnt, dat elke Belgisch-Nederlandse culturele manifestatie geldelijke steun geniet van de staat, die naar verhol landsing leidt." „Waar is het België van 1830?", verzucht de Combat Wallon ten slotte, „niet zonder humor", zoals de redac tie van Le Soir het formuleert. ROl.tE De politie heeft gisteren de monniken ondervraagd die een klein klooster bewonen in de heuvels buiten Rome. Dit gebeurde naar aanleiding van het vinden van een vrachtauto geladen met gesmokkelde sigaretten en het lijk van een man. De auto, met drie inzitten den, was tegen een muur gebotst toen hij het klooster uitreed, waarbij een van de inzittenden om het leven kwam en een tweede ernstig werd gewond. De derde is voorvluchtig. Zij zouden in he door Franciscaner monniken bewoode kloos- er, dat vlak bij het zomerverblijf van de paus ligt, hebben overnacht. De Westberlijnse architect prof. Hans Scharoun is door de Internationale Ar chitectenunie onderscheiden met de Auguste Perret-prijs 1965, onder meer voor zijn gebouw voor de Philharmonie in West-Berlijn. De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening3,5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000.- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito Eerste storting tenminste f. 1000.-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f.SOOO,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. Algemene Bank Nederland (Nedarlftndiche Handel-MaatschappiJ Da Twanlsche Bank) Europees uniform voor douaniers? STRAATSBURG De voorstel len van de EEG-commissie voor eigen inkomsten en uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees parlement gaan vele Ne derlandse afgevaardigden niet ver genoeg. Zij willen vooral dat het de ministerraad moeilijker wordt gemaakt adviezen van het parle ment over besteding van Europese heffingen naast zich neer te leg gen. Frankrijk daarentegen verklaarde by monde van de gaullist Laudrin dat de voorstellen voor Frankrijk in hun huidige vorm onaanvaardbaar zijn. Als alle heffingen op de invoer van landbouw- en industrieprodukten aan Brussel moeten worden afgestaan, zal de EEG-commissie over veel meer geld beschikken dan ze nodig heeft voor de Europese landbouwfondsen, aldus de Fransen. De zaak houdt verband met de fi nanciering van de landbouwpolitiek na 1 juli. De commissie wil de nationale heffingen op de invoer van landbouw- produkten van buiten de gemeenschap 1967 aan Brussel laten afstaan en een overgangsperiode tot 1972 ook de inkomsten op de invoer uit indu strieprodukten. Uiteraard moeten de bevoegdheden van het Europees par lement worden aangepast. De Nederlandse afgevaardigden be toogden dat ondanks het feit dat het parlement niet rechtstreeks gekozen is waarvoor de ministerraad nog steeds geen richtlijnen heeft doen uit gaan dit orgaan de enige instantie Stembelasting in zuiden van VS blijft voorlopig WASHINGTON Een door senator Edward Kennedy ingediend amende ment op het wetsontwerp inzake de stemrechten dat beoogde de stembe lasting in vier zuidelijke staten van de V.S. af te schaffen, is gisteren met 49 tegen 45 stemmen verworpen. Stembelasting betekent dat men slechts in aanmerking voor het stem recht komt wanneer men voor be paalde belastingen wordt aangesla gen. De liberale afgevaardigde Berk houwer lanceerde in verband met de afschaffing van de nationale heffingen de idee om de douaniers aan de EEG- buitengrenzen Rotterdam, Ham burg, Marseille en andere plaatsen een Europees uniform te geven omdat zjj Europese heffingen innen. Indonesië naast rubberplantage's Britse firma DJAKARTA De Indonesische minister voor cultuurondernemingen Seda heeft maandag in Djakarta, vóór zijn vertrek naar Nederland, tegen over het persbureau Antara ver klaard, dat de Britse rubberonderne mingen in Oost-Java, die het eigen dom zijn van de Engelse firma Fran cis Peak, onder toezicht der Indone sische regering zijn geplaatst. De regering heeft deze ondernemingen niet slechts „overgenomen", doch zij heeft tevens beslag doen leggen op de baten ervan. BRUSSEL Heinrich Mueller, di recteur van het Belgische bejaarden tehuis die wegens zijn terreurbewind werd gezocht, heeft zich in Antwer pen bij de politie gemeld. Hij zei uit Duitsland te zijn teruggekeerd na te hebben gehoord, dat er een bevel tot arrestatie tegen hem was uitgevaar digd. Mueller zit nu in arrest. Mueller verdween met zijn 30 jaar jongere vriendin voordat de politie de vorige week een inval in het rusthuis deed. Zoals bekend zijn enkele be jaarden naar een ziekenhuis overge bracht, waar zij zijn overleden. Gescheiden Siamese tweeling maakt het uitstekend ROME De zes jaar oude Italiaan se zusjes Giuseppina en Santina Fog- lia, die met het heiligbeen aan elkaar waren verbonden en maandag zijn gescheiden, maken het goed. De eerste nacht na de operatie hebben ze rustig geslapen en er hebben zich geen complicaties voor gedaan. De arts die de operatie heeft geleid, prof. Luigi Solerio, noemde hun toe stand dinsdag „uitstekend". De artsen menen echter dat eerst na drie dagen een definitief oordeel kan worden gegeven. Rusland wees diplomaat uit V) I De heer en mevrouw Bauer, een pas uit Ne derland naar Zuid-Afri- ka geëmigreerd echtpaar, zijn gisteren, toen ze met hun auto door het be roemde Paul Kruger- wildreservaat reden, door een olifant aangevallen. Het echtpaar reed rustig door de mooie omgeving, toen het een kudde van ruim dertig olifanten, waaronder een aantal jongen, zag naderen. Een van de mannetjes storm- do plotseling op de auto af. wierp de auto on dersteboven en klom er bovenop. De heer en me vrouw Bauer werden wonder boven wonder niet gewond, maar de auto was volkomen ver nield. I Commodore De Zwaan, commandant van het commando luchtverdedi ging, heeft de Neder landse soldaten van een in Blomberg in de West duitse deelstaat Neder- Saksen gelegerde raket eenheid aangeraden om als „herstelbetaling" vele Duitse meisjes als bruid mee naar Nederland te nemen. Dit omdat tijdens de Tweede Wereldoorlog veel Nederlandse meisjes met in ons land geleger de Duitse soldaten zijn getrouwd. I De jonge chimpansee Tsjombe, die kortgeleden uit Nederland naar de dierentuin in de Zuid- afrikaanse stad Bloem fontein is overgebracht, is door Charlie, een uit een circus afkomstige chimpansee, om het le ven gebracht. Charlie was aanvankelijk de lei der van de kolonie chimpansees in de die rentuin, maar omdat hij onvruchtbaar bleek te zijn, werd hij door Tsjombe vervangen, het geen Charlie dus niet heeft geaccepteerd. Een bronzen klok van een ruim twintig eeuwen oud Chinees klokkenspel is gisteren op een veiling in Londen verkocht voor 280.000 gulden. De klok met een diameter van 52,5 cm was afkomstig uit de Brusselse verza meling van Adolf Stooclet. Van de overige klokken van het klok kenspel zijn er twee in Amerika en de derde in het Amsterdamse Mu seum voor Aziatische MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren het vertrek gelast van een Amerikaanse diplo maat wegens beweerde anti-Rus sische activiteit onder Afrikaanse studenten in Moskou. De diplo maat, de 32-jarige Norris D. Gar nett, was sinds oktober jl. werk zaam op de culturele afdeling van de Amerikaanse ambassade. Hij is ongehuwd en de enige neger onder het ambassadepersoneel. soort centrum voor anti-Russische propa ganda en een Amerikaans wervingsbu reau" had gemaakt. Hij had volgens het blad pogingen in het werk gesteld „ongeregeldheden te veroorzaken" studenten pogen over te halen de Sow jetunie te verlaten. Htj zou voorts sommige studenten hebben gevraagd, hem geheime gegevens in handen te De uitwijzingsmaatregel volgt op re cente onrust onder de Afrikaanse studen ten in de Sowjetunie. In april nog keerden negenentwintig studenten uit Kenia naar huis terug omdat naar hun zeggen de Russen hadden geprobeerd hen politiek te bekeren. De Russische pers publiceerde kortgeleden lange artikelen, waarin de klachten van sommige Afri kaanse studenten over de studiemethoden en de levensomstandigheden ongegrond werden genoemd. Volgens de Izwestia noodde Garnett Afrikaanse studenten naar de Ameri kaanse bibliotheek en club en naar ziin woning, en gaf hij hun siearetten, stezke drank, grammofoonolaten, op- namebandies en „niet zelden zomaar Het blad schreef, dat Garnett bekend stond als lid van de Ameri kaanse eeheime dienst toen hii in fan«?aniika werkzaam was. In Rus- tand. aldus het blad. ornhpprdo hii Afrikaanse studenten te vï-^en die de Sowietunie vüandie waren Hii stelde hun ..alle mo<">ii!Vp voor rechten" in het vooruitzicht wanneer deze het land zouden verlaten en lasterpraatjes over de Sowjetunie zouden verspreiden. De Russische autoriteiten hadden tot uitwijzing be sloten naar aanleiding van klachten van Afrikaanse studenten. Garnett werkte niet 'alleen, zo schreef het blad. De Sowjetunie en de Afrikaanse studenten verwachten van de Ameri kaanse ambassade de nodige maatre- i— herhaling van dergelij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5