Timdelerdub deed greep wat maar haar best. te hoog Leids oorlogsdagboek J. H. Kasten (19) Zondag 29 april '45 komt eten uit de lucht vallen NLC - 20 jaar geleden Veel enthousiasme bij het jubileumconcert K. en O. Te kust en te keur Sterfte oncler bevolking groot; lijkkisten zijn nu van papier DAN HEBBEN WIJ VOOR U EEN GOEDE BAAN! BUSCHAUFFEUR Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 12 MEI 1965 Woensdag Middelsfcegradht 91, 2—4.30 u.: door lichting. Breestraat 19. 8 uur: afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwen- en meisjesbond, mej. A. N. Hoekendijk over Werken in donker Amsterdam". Breestraat 85, 8 uur: district Lelden Ge rei. Schoolverband, drs. M. van der Meu- len over de didactiek van de lagere school in dienst van de opvoeding tot persoonlijkheid. Gehoorzaal, 7.30 uur: uitvoering gym nastiekvereniging Sparta Leiderdorp. Schouwburg, 8.30 uur nam.: cabaret Pepijn voor K. en O. Lisse: St. Agathakerk. 8 uur: orgelbe speling Piet van Egmond. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Ensemble met „Oorlog is zo'n aardig uitvoering zanigver. Jubilate Deo. Middelstegracht 91. 912 en 24.30 u.: doorlichting. Boerhaavezalen, 8.30 tot 10 uur nam.: tentoonstelling creatieve cursussen K. en 0. OEGSTGEEST De Kempenaerstraat 42, 8 uur: ledenvergadering afd. „Het Groene Kruis". Schevenlngen: Kurzaal, 8.15 u.: Ned. Kamerorkest, met violist en klarinettist Vrijdag Middelstegracht 91, 24.30 en 79.30 uur: doorlichting. De Doelen, 8 uur: ledenvergadering Drie-Octobervereeniging. Vrouwensteeg hoek Breestraat. 3.15 uur: onthulling gedenksteen voor Plantijn en Fr. van Raphelingen. Garenmarkt, 8.30 uur voorm.: K. e dagexcursie naar Amersfoort Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelavond De Sleutelring. Den Burcht, 7.30 uur: uitvoering chr. kinderkoor „Ebt Animo". Den Haag: Stadsdoelen. 8 uur: Nat. Ballet met ..Het Zwanenmeer". Zaterdag Boerhaavezalen. Vrouwenkerkhof, ïr: tentoonstelling creatieve ci sussen K. Oude Vest 13. 8 uur: C.J.V. De Valk. .Israel nu en morgen". Bevrijdingskerk. Montgomerystraat, 7.30 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Leidse Jeugd- Actie, toneelgroep Arena met „Wie is de dief?" Welke apotheek? Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, apotheek Van Breest Smallenburg Lei derdorp en apotheek Voorschoten. Films Camera, (2.30, 7 en 9.15 uur): Mensen van morgen (18 jaar). Lido, (2.30, 7 en 9.15 uur): De teugel van de witte olifant (14 jaar). Luxor, (2 30, 7 en 9.15 uur): Blanke Venus in het oerwoud (14 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot en met zondag: Slag aan de bloedkust (14 jaar); maandag tot en met woensdag: Big Sam, de bruut (14 jaar) Studio, (2.30, 7 en 9.15 uur): De gele Rolls Royce (14 jaar) Trianon, (2.30, 7 en 9.15 uur): Gold- linger (18 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Bonjour tristesse (18 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De onver woestbare Molly (alle leeftijden) 9.15 uur): Het bezoek (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Sandokan (14 jaar) Studio (2.30. 7 Rolls Royce (14 jaar) 9.15 De geile 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar) Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling „Een boek wordt gemaakt" (typografisch werk Amerikaanse B17 bommen werpers vliegen over de stad (Pieterskerk) om hun kostbare lading naar Valkenburg te brengen. Het voedsel kwam overigens weer snel terug in Leiden. Het werd gesorteerd i meelfabriek. (Exclusieve publikatie Nieuwe Leidse Courant) 17 april 1945 Overdag heel veel jagers boven Leiden. Het is merkbaar dat het front naderbjj komt. Er gaan veel troepen door de stad. 18 april Afgelopen nacht veel gerij van doortrekkende troepen. Vandaag van het Zwit- se Roode Kruis per persoon 400 gram brood ontvangen. 21 april Er zijn de laatste dagen veer veel Duitse troepen in de stad aangekomen. Voor volgende week krijgen wij maar 400 gram brood 1 kg aardappelen per persoon. Groente ij, maar verschrikkelijk duur. Bij' voorbeeld bloemkool per stuk f 4, an dijvie f 1.60 per kg, spinazie f 1.10, rabarber f 3. Voor de bakkerswinkels staan rijen van honderden mense broodje. Gelukkig dat er volgen de week nog een broodje door het soon. Meer dan driekwart van Neder land is nu bevrijd en wij hopen dat wij hier ook spoedig aan de beurt zul len komen, want de toestand is nij pend. 25 april Van de 21ste af erg rus tig, weinig vliegtuigen over. Gisteren brood en margarine van het Zweedse Roode Kruis ontvangen. Waar laatste weken geen couranten uitkomen, worden alle aankondigingen op verschillende plaatsen in de stad aangeplakt. Grote sterfte Er is grote sterfte onder de be volking en de slachtoffers worden in draf met de lijkwagens naar hun laatste rustplaats gebracht. De kis ten zijn niet meer van hout maar van papier. Voedsel! 29 april, zondag Alles rustig tot nu toe. Wij wachten de geb tenissen in verband met de toestand in Duitsland maar af. In de namid dag heerst er grote vreugde, als vele zware bommenwerpers der geal lieerden pakketten met levensmid delen voor de bevolking uitwerpen op het vliegveld Valkenburg. Een grote enthousiaste menigte, op da ken en schoorstenen van de huizen en op de spoorbanen, sloeg het schouwspel gade. Het was een im posant gezicht. De nood is hier hoog gestegen, maar Goddank, de redding is nabij zullen wij hopen. Elk uur kan het verlossende woord vrede weergalmen over de lage landen. Een van de uitgeworpen kisten is in het Leidse Hout terecht gekomen en daar vervoerd naar de Meelfa briek. De inhoud bestond uit 21 zak ken meel van 25 kg, 34 bussen aard appelmeel, 41 bussen vlees, 60 bussen kaas, 60 kg margarine, 39 pond eigeel, 24 blikken chocolade, 150 pond groene erwten, 112 bussen spek, 27 pond thee, zakken melkpoeder, 2 zakken zout, 30 bussen suiker,een zak witte bonen, bus peper, twee bussen mosterd en bus gedroogde gist 36 jaar jaar geleden toen Juliaantje werd ge boren. Er zijn vandaag weer massa's vlieg tuigen beladen met levensmiddelen boven de verschillende vliegvelden ge. hun vredige last voor de be- 1 mei Guur, buiïg weer. De ge hele dag zware viermotorige vliegtui gen, laag vliegend boven Leiden, die voedsel voor de bevolking op de vlieg velden deponeren. Allerlei geruchten omtrent het aflopen der vijandelijkhe den doen de ronde. Daar er geen krant verschijnt, wachten wij maar op de il legale pers die 's avonds bij ons bus ligit. Vandaag weer brood gehaald van het Zweedse Roode Kruis. Volle melk 2 mei Wij krijgen deze week liter volle melk per persoon. De velfabrieken staan stil, dus is er melk in overvloed. Het zal worden opge- Dolle vreugde in avond van vierde mei: capitulatie voerd tot 8 liter per maand per per soon. De hele dag weer vliegtuigen met proviand in de lucht. Wordt be kend dat ze ook per schip in Rotter dam aangevoerd zullen worden. Dus de oorlog zal voor ons wel voorbij zijn. 3 mei Het wordt nu bekend dat Berlijn zich heeft overgegeven en dal de Duitse troepen in Italië en Oosten rijk hebben gecapituleerd. Ook dat 200 Engelse auto's van Brabant uit levens middelen aanvoeren en dat kolen ei benzine in de havens van Rotterdam zullen aankomen. Aan de Meelfabriek worden alle levensmiddelen, die op Valkenburg zijn uitgeworpen, gesor teerd. Dit om ze zo spoedig mogelijk de distributie te brengen. I mei Erg guur weer en koud. Vandaag weinig vliegtuigen met levensmiddelen boven het vliegveld. Er is thans al veel vlees-in-blik in de stad verkrijgbaar. Wij wachten allen in spanning wanneer onze vrienden zullen arriveren en de gehate moffen, die-wij vijf jaren hebben moeten dul den, als gevangenen ons zullen ver- Capitulatie Om kwart voor negenen (20.45 uur) wordt door Radio Oranje be kend gemaakt, dat de Duitsers heb ben gecapituleerd in Nederland. De nemarken en Noordwest-Duitsland. Hoewel wij om negen uur binnen moeten zijn, heerst er een enorme drukte, want dit nieuws door enkele gelukkigen opgevangen verspreidt zich binnen het kwartier door heel de stad. De mensen joelen juichen. Om even over half tien komen de Landwacht en de gewa pende NSB-ers de mensen uiteen jagen. Wij zullen vannacht weinig oen door de grote emotie. Alles iedereen wacht thans op de dag i morgen. (Slot volgt) De 29ste april waren de ste delingen in Westnederland uit zinnig van vreugde. Zwermen laagvliegende viermotorige openden hun bommenluiken. Er kwam voedsel uit. Met klinkklaar goud hadden de niet zo gelukkig kun- zijn (Foto N. v. d. Horst) P. W. Erkelens (85) te Leiden overleden LEIDEN Op 85-jarige leeftijd is gisteren overleden de heer P. W. Er- kelens, Da Costastraat 45. Vrijdagmid dag om half drie zal de overledene met militaire eer op Rhijnhof worden begraven. De heer Erkelens is in zijn leven met een groot aantal onderscheidingen begiftigd. Zo was hij drager van de Militaire Willemsorde vierde klas, van de eremedaille in goud met zwaarden in de orde van Oranje-Nassau, van het expeditiekruis met gespen „Atjeh" (1896-1900). „Zuid-Celebes" (1905- 1908.), „Kleine Soenda-eilanden" (1905-1909), van de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst en van het Mobilisatiekruis 1914-1918. Hij was voorts voorzitter van de Koninklijke bond van ridders der Militaire Wil lemsorde. De heer Erkelens trad tegen het einde van de vorige eeuw in dienst van de Koninklijke Marine. Als kwar tiermeester streed hij aan de oostkust van Celebes en als opper-schipper ging hij in 1925 met pensioen. Daarna werkte hij nog 21 jaar als chef-zeil-, maker bij de Holland-Amerika-Lijn. HEBT U EEN RIJBEWIJS? In het werk van een zit veel meer dan U denkt! Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de op leiding zorgen wij. Kom er eens over praten op onze kennismakingsavond op donderdag 13 mei van half acht tot negen uur. U bent van harte welkom in ons haltekantoor, Stationsplein, Leiden. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Tijdens de oorlog hebben de Duitsers de brug over het Oegstgees- ter kanaal in Rijnsburg laten springen. Wanneer de heer Corn. Prins, Geversstraat 29 in Oegstgeest, deze foto maakte, kan hij zich niet meer herinneren. Waarschijnlijk is dat tegen het eind van de oorlog gebeurd. Heel slecht zichtbaar is de geïmproviseerde vlonderbrug voor voetgangers op de achtergrond. De foto is gemaakt aan de Rijns- burgse kant van het kanaal, in de richting van Noordwijk. LEIDEN Als reactie tegen het verzakelijkte en ook te cerebraal ge worden toneel is er bij de modernere schrijvers een stroming merkbaar die in één of andere vorm het niet werkelijke, het irreële op het toneel brengt. Tot deze groep kunnen we ook de in 1903 geboren Spaanse toneel schrijver Alejandro Casona rekenen. Hij was bevriend met Lorca, maar is als schrijver achter hem gebleven. Dat werd ons gisteravond ook weer duidelijk bij de opvoering van zijn in 1945 geschreven stuk „Sloep zonder visser". Chinees Als we zijn gehele fortuin De duivel ten tonele vondst: van de middeleeuwen af dwaalt hij over de plariken rond in stukken van zeer uiteenlopende aard. Verkoop je aan de vorst van het kwaad en je krijgt goed leven. Dit bekende thema ge- Richard Jordan heeft veel geld verlo ren, op de beurs dalen de aandelen, catastrofe dreigt, maar de duivel grijpt in Hij weet hem over te halen een moord te" plegen door gedachtenoonceniratie, op vissersdorp het Noorden. Inderdaad sterft daar een jonge visser, naar later blijkt gedood door een jaloerse zwager. Jordan kan evenwel niet overheen komen reist naar de plaats van de misdaad, waar hij tot slot bij Stella, de duwe van de vermoorde, zoveel lief de vindt, dat hij besluit daar te blij ven en niet meer weg te gaan. Het verloopt allemaal erg gemakke lijk. Als aanhaling staan bij dit stuk de oorden van Rousseau over Mooie gift van groene-kaarthouders LEIDEN Voor de houders van groene kaarten had K. en O. een wel er speciaal lustrumconcert gearrangeerd, met werken van de Ameri kaanse componisten George Gershwin en Leonard Bernstein. Voordat het concert een aanvang nam, bood de heer Van Haren namens de groene- kaarthouders de voorzitter, professor Brouwer, een bedrag van ruim 2300 gulden aan, ten bate van het cultureel centrum waarnaar K. en O. al sinds jaren streeft. In zijn dankwoord maakte professor Brouwer de opmerking, dat het vooral de jeugd een genoegen doet, iets te ontvangen, terwijl het genoegen van het geven vooral aan de kant van de volwassenen is meende, dat hieruit de jeugd van K. en O. duidelijk blijkt, daar dit ook gaarne tot ontvangen bereid is en ondanks zijn veelzijdige bezigheden slechts over weinig „eigen" financiën beschikt. Dit geschenk kwam dan bovendien nog van een groep die K. en O. zeer dierbaar is en waar h O. trots op is, aldus de spreker. Hierna kreeg Franz-Paul Decker volop de gelegenheid te tonen, tot welk hoog ju hij in de korte tijd van zijn di- itschap het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest heeft weten op te voeren Er werd niet alleen correct gemusiceerd. Uit de Nieuwe Leidse van zaterdag 12 mei 1945: H.M. de Koningin heeft een proclamatie gericht tot de bewoners der Westelijke provincies, waarin Zij er op wijst dat talrijke handen zijn uitgestrekt om het einde van den nood zooveel mogelijk te be spoedigen. Daarbij zal echter veel afhangen van een rustige en een drachtige houding der bevolking. Werkt allen mede, aldus de pro clamatie, en gehoorzaamt stipt de bevelen van het Geallieerd Opper bevel, waarmee de Regeering een regeling heeft getroffen. Ik hoop spoedig op Nederlandschen bodem terug te keeren om met mijn verantwoordelijke raadgevers de leiding van 's Lands zaken weer op Mij te nemen. Dat Gods zegen op U allen ruste. Nederland herrijst: Leve het vaderland! Gas en electriciteit zulen pas dan worden aangevoerd, als een regelmatige aanvoer van kolen verzekerd is en de schade aan het buizennet zal zijn hersteld, zoodat dit nog wel eenige weken kan duren. Seyss-Inquart, de moderne Alva, die 5 jaar ons land heeft doen zuchten onder zijn schrikbewind, bevindt zich thans in verzekerde bewaring, in afwachting van zijn berechting als oorlogsmisdadiger. Op last van den Gemachtigde voor het Min. van Financiën wor den ten behoeve van den Staat in beslag genomen alle vijandelijke en onvaderlandsche vermogensbestanddeelen, alsmede het door de Duitsche bezettende macht ontvreemde vermogen. het orkest droeg ook de prestaties var koor en solisten. Er moet wel een ge weldige tijd aan studie aan deze uitvoe ring vooraf gegaan zijn om alles zo to' in de puntjes te laten verlopen. En dit brengt ons tot het enige wer kelijke bezwaar dat we tegen deze avonc hadden: is het uitgevoerde al deze moei te waard geweest? Wat Gershwins mu ziek aangaat, zouden we deze vraag be vestigend willen beantwoorden; welis waar is ze veel „gemakkelijker" dan wal men in het algemeen op concerten var deze serie pleegt aan te treffen, doch de virtuositeit van instrumentatie, de dik wijls ritmisch originele invallen, de met mate gedoseerde jazz-imitaties maken het werk van deze componist, die eens leerling van Ravel was (reden, waarom de Amerikaan zich in Parijs bevond) het beluisteren zeker waard. Anders wordt het. op het gebied van ball-room en film muziek gaat begeven, zoals Bernstein zeer duidelijk deed. Aanzienlijk minder inspiratie, te gemakkelijke stoplappen, hele stukken die het van de ritmische alleen moeten hebben, daar er >ntra-punt (bijna) nauwelijks sprake is, octaafparallellen tot in de solo de keuze van de Westside Story, te meer, daar het niet waarschijn lijk lijkt, dat Decker en zijn orkest bin nenkort de kans zullen krijgen, dit opus k elders ten gehore te brengen. Uitdrukkelijk willen we stellen dat de presentatie van het geheel wel degelijk niveau had, zulks dankzij al eerder genoemde kwaliteiten het orkest en vooral ook dankzij der solisten, de sopraan Carmen Priëtto uit Bazel. Haar inzet Gershwins Summertime daargelaten getuigde zij van trefzekerheid; zi zit een vrij klein doch soepel orgaan en beschikt over een groot uitbeel dingsvermogen. Dat zij ook geestig weet te zijn, toonde zij feel pretty (Bernstein), waarii door de meisjes van het koor levën- dig van repliek gediend werd. Minder gelukkig was de keus va tenor, Georg Hümer, daar deze noch een duidelijke dictie, noch een vc fraai orgaan heeft; zijn zingen bleef te slap. Henriëtte Klautz trad in het spoor van vele Duitse zangeresjes sinds Sarah Leander: het ietwat gevoileerde spreek-zingen heeft zijn aantrekkings kracht nog niet verloren, getuige het succes dat ze hiermee behaalde in het ritmisch zeer ingewikkelde, doch pit tig begeleide en door het koor krachtig gezongen Americ. Kees Stolwijk heeft dit Rotterdams Conservatorium een grote voortvarend heid en trefzekerheid meegegeven, die geen gering gewicht in de diverse r mers in de schaal legden. Ger Smit slotte leek ons meer een toneelspeler die op overigens hoogst amusante wyze een zanger imiteerde dan op een man". Zijn dictie was zeer goed. zijn vocaliseren beslist overdreven jazz- Het applaus dat de uitvoerenden beloonde, was welverdiend: vooral de dirigent en Carmen Prietto werden toegejuicht; de beide dames-solisten kregen bloemen. Dit was dus een zeer succesvolle avond, vooral aan de O(ntspanning) gewijd; we hopen ganser harte, dat echter de K ït nieuwe seizoen niet in hét ge drang zal komen! Dra A. van der Veen-Wiersma id van het schatkistpapicr was mei in miljoenen guldens: 665.9 (665,9), biljetten 2862.1 zouden kunnen erven, en indien, hem te doen sterven, het enkel nodig was een knop in te drukkenwie zou die knop niet indrukken?" Wij vinden deze nhetorische vraag een stukje zuivere demagogie, die misschien past in de filosofie var. Rousseau, maar niet in een christelijke ethiek. We willen niet zeggen, dat de knop nooit ingedrukt wordt, helaas wel, maar het is toch geen zaak om zo tussen neus en lippen af te doen. Dat doet Casona in dit stuk wel. Er is geen strijd, geen spanning en daar door heetët het stuk als drama, als toneel, zo niet alle, dan toch veel kracht inge boet. Vanzelfsprekend is het de „Timdeler" clulb" niet gelukt het stuk aannemelijk te maken. Onder regie van Wim Ouwer- kerk heeft men geen spanning er in kuiv- nen brengen. Het vraagt van de hoofd rolspeler. in dit geval Kees Schutte, het neerzetten van een karakter. Het lukte hem niet te overtuigen. Dit werd helaas nog versterkt door dat in de scènes met de heer in 't zwart, de belichting zodanig was, dat Kees Schutte steeds ln het don ker bleef. Van spel was er dus niets te zien en dat was nu juist het kar dinale punt. Jaap Segaar als genoemde heer, deed het heel aardig met goede mimiek. Ook Greetje Schutte-v. d. Vegte speel de haar rol met het nodige begrip, het geen bleek uit de manier waarop ze haar tekst zei. In haar reacties en haar >el is ze niet soepel genoeg, dat ging et schokken, Wim Ouwerkerk was een genoeglijke oude -man. gehuwd met de wat pinnige grootmoeder, een rol die gespeeld werd "jor Gerdi van Kamp. Laat men eens wat meer aandacht be steden aan tekstregie en een lossere lise-en-scène. Het decor was praktisch om in te ape- in en gezellig om naar te kijken. A. C. Bouwman Feest Ons Belang LEIDEN Op ccn feestavond in het Intonlusclubhuls zUn de prijzen uitgc- eikt van de tuintjes- en potwedstrjjden an de woningbouwvereniging Ons Be ing De band The Game Breakers en grappenmaker Frans Eykhof uit Haarlem •gden voor veel vertier. Het programma rd ln een vlot tempo uitgevoerd. Dat >cht ook wel. want er waren na af- liefst tweehonderd prijzen te 2e prijs: J. Th. Blankensteijn-, A. Cornet. Delfos en mevr Van der Velden. 3c prijs: mevr. Wendt, Joh. Ober. A- Ger- 'tsen en J. Kukler. Troostprijs: 9 perso- KLEINE TUINEN: le prijs: S- Brouwer (wisselbeker). 2e prijs: C. Baart Jr, en Van Kooien. 3e prijs: mevr. Zirk- Sieval. J. G. van der Pompe, mevr Chaudron, mevr. P. Kapaam-Veerman, C der Klaauw, G. Kaak, J. H. van der Berg. A. Gerritsen, Chr Wassdnk. P. de Winter, J. H. Saveur, J. Delfos, mevr. Van Kooten. Troostprijs: 3 personen. GROTE TUINEN: le prijs: J. Stoute visselbeker)C. Streefland. C. Baart r„ J- Verlindi, A. A. de Leng. 2e prijs: L. Slegtenhorst, N. van der Berg. POTPLANTEN: le prijs: S. M. Stol (plaquette). W. Schouten en J. van der Linden. 2e prijs: H. van Griensven. mevr Zirkzee, L. Slegtenhorst. J. Trouwee. N! Fabriekgongeluk bij Krantz LEIDEN Bij demontagewerkzaam heden in de spinnerij van Krantz aan de Ververstraat kreeg gistermorgen een blikken blaaspijp Duitse monteur 50 kg op het lichaam. Met senschudding, een gebroken neusbeen, -n gebroken pols, gebroken tanden cn •rwondingen aan het voorhoofd werd de 35-jarige man per E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3