Hulp aan naaste, een veelzijdige taak Centrale van CH-vrouiven Onder Beernink gaat het in fractie heel anders Miele er is geen betere! Lutherse synode besprak nationaal beraad kerken Geref. synode stelt adviescommissie in Een woord voor vandaag ABASIN Vraag en aanbod van vrouw in de kerk camera natura Rome en Protestantisme waren beide intolerant Dr. Wytzes wordt in Kampen hoogleraar 2 WOENSDAG 12 MEI 1965 I Koningin bij landdag 20-jarige UW (Van een onzer redactrices) UTRECHT Koningin Juliana woonde gisteren de ochtendbijeen komst bij van de landdag der U(nie) van V (rouwelijke) V(rij- willigers) in Esplanade waarmee het twintigjarig bestaan van deze organisatie gevierd werd. Prompt half één verliet zij de bijeenkomst, want zoals vele moeders in Neder land wilde ze in deze dagen thuis zijn als de examendoende dochter thuiskomt. En prinses Christina had gisteren schriftelijk eindex amen. Zevenhonderd U.V.V.-sters vierden het feest in de Schouwburg mee. Ze vertegenwoordigden tachtig afdelin gen en een enorm stuk maatschappe lijk werk. dat dag in dag uit zonder veel uiterlijk vertoon wordt ver richt. Om als vrijimlliger deze bejaarden zorg, ziekenzorg, hulp aan blinden en gebrekkigen te doen is een bepaalde mentaliteit nodig. Een staaltje van deze mentaliteit bleek toen H.M. de Koningin binnentrad. „Geen Wilhel mus zingen, opstaan is genoeg" was gezegd. Maar de U.V.V.-sters vonden dat niet genoeg. Achter ons hoorden we zeggen: Altijd dat binnenkomen in een plechtige stilte, wat moet dat naar zijn". En in een minuut was het heel de zaal door gefluisterd: „Ap- Ds. L. G. Bolkestein wordt 95 jaar (Van onze kerkredactie) HATTEM Morgen wordt de her vormde emeritus-predikant ds. L. G. Bolkestein 95 jaar. Hij is daarmee op een na de oudste emeritus-predikant van ons land. De oudste is de doopsgezinde ds. A. de Vries te Grijpskerk, die op 16 februari 95 is geworden. Ds. Bolkestein werd 13 mei 1870 te Wljhe geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Utrecht theologie. Op 21 augustus 1898 werd hij door zijn oom. wijlen ds. J. Bolkesiein van Putten te Cothen (Utr.) in zijn ambt bevestigd. Ds. Bolkestein. die tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond behoort (die nog niet bestemd, toen hij predikant werd), diende vervolgens de gemeenten Aalburg (1902), Kortgene (1907), Kockengen (1912), Otterloo (1920). 's-Gravenmoer (1928) en Schelluinen (1931). Hier werd hem 1 oktober 1935 eervol emeritaat verleend in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Hoewel zijn gezondheid de laatste jaren achteruit is gegaan, is ds. Bolke stein die nooit getrouwd is geweest nog steeds vitaal. Hij behoort tot de tien predikanten, die rog in leven zijn, die vóór 1900 in hun ambt werden bevestigd. Lutherse Kerkdag in Utrecht UTRECHT Op Hemelvaartsdag, 27 mei, zal de jaarlijkse Kerkdag van de Evangelisch Lutherse Kerk worden gr houden in het N.V. huis aan de Oud< plaudiseren"En er was applaus, har telijk applaus! Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz heette als burgemeester van Utrecht de vergaderden welkom en zeide dan ook, dat de U.V.V.-sters steeds bewijzen een vrouwelijke vin dingrijkheid te bezitten, wanneer het er om gaat een ander vreugde en hulp te geven. Onmisbaar Door de persoonlijke benadering is deze particuliere hulp onmisbaar voor de overheid. Sociale wetten kunnen wel materieel helpen, maar de hand reiking aan de naaste vergt een andere benadering. De landelijke presidente mevrouw A. Huygens-Bruynzeel formuleerde de taak van de U.V.V. als het zorgen voor een warmer levensmilieu. Iets hierover hoorden wij uit de verslagen over de vervulling der ta ken in het afgelopen jaar. Zo werd met vreugde geconstateerd, dat in Rotterdam door de Hervormde Jon gerengroepen een „weekend"-dienst is georganiseerd, waaraan 41 jongeren deelnemen. Deze bezoeken in het weekeinde een alleenwonende, maken er een praatje, lenen een helpende hand, kortom cormen het contact tus sen de eenzame en de buitenwereld. Alleen in Rotterdam werden door de U.V.V.-sters in 1964 meer dan 45000 werkuren volgemaakt. Dat is een volledige taak voor een heel jaar van twintig personen. Mevrouw prof. dr. C. E. Visser, pro rector aan de Rijksuniversiteit te Groningen, filosofeerde vervolgens over „Heel gewone vrouwen", name lijk de werksters van het U.V.V. die doen wat hun hand vindt om te doen. Ze had daar de benaming „permanen te noodhulp" voor gevonden. Des middags vermaakte Fred Kaps het publiek met zijn goocheltoeren en daarna voerde een aantal U.V.V.-sters een spel op „Want daar gaat veel tijd mee heen....", waarin het werk ge schetst werd overgoten door een goed- smakend sausje van zelfspot. gracht In de morgenuren zal een spel worden opgevoerd van Christopher Fry: De Eerstgeborene, dat de spelgroep Clio uit Arnhem zal opvoeren. 's-Middags zal ir. P. Roosch, namens de synodale commissie een toespraak hou den. Het hoogtepunt van de dag zal zijn hoofddienst in de Janskerk, met mede werking van de kerkkoren, voor wie het tevens hun korendag Voor de kinderen is er een speciale jeugdkerkdag, waarop de Domtoren wordt beklommen, een goochelaar wezig is gehouden. er kinderdiensten worden Wenen herdenkt deze week het feit, dat het in 1365 van Rudolf de zesde van Habsburg een universiteit kreeg. Vertegenwoordigers van 260 universiteiten in het buitenland wo nen de plechtigheden bij. VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. AMSTERDAM Gisteren is de vergadering van de synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk voort gezet. Aan de orde kwam de be spreking van het door de synodale commissie het dagelijks bestuur van de kerk gevoerde beleid. Er werd uitgebreid aandacht besteed aan de oecumenische problema tiek. De synode keurde het beleid dat de synodale commissie inzake de oecumenische kwesties gevoerd had goed. De Lutherse Kerk blijft zich stellen achter het plan dat de synode van 1962 opgesteld had om te komen tot- een intenser contact van de leiding van de verschillen de kerken in Nederland. Raad om te komen tot een nationaal beraad van kerken. De synode achtte dit een betere weg dan dat men inci denteel in de plaatselijke gemeenten tot oecumenische eenwording zou ko men. Men uitte zijn reserve over plan nen die met betrekking hiertoe reeds werden toegezonden aan de plaatse lijke oecumenische raden. Verschillende andere zaken, vaak vai eer interne aard werden besproken: Het werk van de commissies die de ge- MOEILIJKHEDEN IN CIO-M (Van onze kerkredactie) MIDDELBURG De syn -de van de Gereformeerde Kerken heeft gisteren een commissie van advies ingesteld om te helpen een oplossing te vinden voor de moei lijkheden in de geestelijke verzor ging van zee-, land- en luchtmacht. Zoals wij reeds meldden, hebben de gereformeerde leden van het Contact in Overheidszaken-Mili tairen (CIO-M) gevraagd hen van hun taak te ontheffen. In deze commissie werden gevraagd prof. dr. G A van Es taalgeleerde uit Groningen, mr. J. Mennen, oud minister en president-directeur van de AKU. mr. dr. J. Ozinga. predikant te Lunteren en synodelid, prof. mr J. P. Verdam van de Vrije Universiteit, ds P Visser, predikant te Tilburg en synodelid. Ook de praeses van de synode, ds. P van Strien. zal de besprekingen bijwonen. Als secundus lid werd de heer B. Roolvink ge vraagd. Deze commissie zal verzocht wor den de stukken, die op de synodetafel liggen te bestuderen. Er is een rapport van de deputaten voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en lucht macht, een brief van deze deputaten. waarin zij hun mandaat ter beschik king stellen en een brief van de hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos. waarin hij een toelichting geeft op het door hem aan de minister van defensie aangeboden ontslag. Ook is er een rapport van de b?ide. f.erlfT°I" meerde afgevaardigden in het Ciu, mr. dr. J. Donner. president van de Hoge Raad en prof. dr. D. Nauta van de Vrije Universiteit. Contact Deze commissie ral tevens van advies moeten dienen bij het toeken naar een oplossing, «odat het werk kan doorgaan. De synode heeft in besloten zitting uitgesproken, deelde praeses Van Strien mee, dat hij bet op prijs stelt, dat dc interkerkelijke samenwerking in CIO en CIO-M op goede basis wordt voortgezet. Tevens werd besloten dat de synode medio juni voor een tussentijdse ver gadering over deze kwestie bijeen zal komen. Het is nog niet bekend i dit zal zijn. :en kerkelijk bureau gesprekscommissies met de Hervormde en de Remonstrantse Kerk. d vraag wel ke niet-Lutherse predikanten mogen voorgaan in de Lutherse Kerken, de kerkbouwactie. Studenten In de middagvergadering werden de verslagen van verschillende raden be sproken. De curatoren van het Luthers seminarium deelden mee dat 10 stu denten zich op het predikantschap voorbereiden. De nog jonge Diaconale Raad blijkt zich een plaats in de kerk te hebben verworven. Grote activiteit ontplooide ook de Zendingsraad. Uit het verslag van de studentenpredikan ten de Lutherse Kerk kent geen predikanten die dit werk voor hun volle tijd doen bleek dat er door studentencatechisaties en een lande lijk studentenweekend ook vrucht bare arbeid gedaan wordt. In de vergadering werden enkele wij zigingen besproken in de ordening be treffende de proponenten. De vraag van de gemeente Bussum of proponenten mo gen assisteren bij een avondmaalsbedie- ning werd ter nadere bestudering aa: theologische commissie doorgegeven. (Van onze parlementsredactie) BAARN Het gaat in de C.H. Tweede Kamerfractie thans heel anders toe dan vroeger. De heer Beernink jaagt ons er op af. Dit heeft jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen gisteravond ver telt op de jaarlijkse conferentie van de centrale van C.H. vrouwen. Terwijl de heer Tilanus bekend stond om zijn soepelheid een eigenschap, die overigens niet door alle C.H.U.-'ers evenzeer werd ge waardeerd moet van de heer Beernink worden gezegd, dat hij veel minder soepel en gemakke lijk is. „Ik kan goed met hem sa menwerken, maar ik heb wel jaren nodig gehad om hem te leren ken nen." De freule wees op de verschillen in karakter tusen de heren Tilanus en Beernink, omdat bij kabinets formaties ook de zuiver menselijke factor een rol speelt. Zij had de in druk, dat de partners in het forma tie-overleg de opvolger van dr. Ti lanus niet helemaal „gepruimd" hebben. De heer Beernink is nu een maal een heel ander mens. Maar hij beheerst de vraagstukken volkomen en heeft grote kwaliteiten. Het lag voor de hand, dat jkvr. Wtte- waal van Stoetwegen uitvoerig inging op de gebeurtenissen van de laatste maanden. Daarbij gaf zij als haar mening, lat er „eindeloze misverstanden" zijn geweest. Zij sprak er haar bevreemding over uit, dat op 23 maart van de heer Beernink op staande voet een beslissing over de voorgelegde rtv-nota werd ver langd, terwijl de voorzitters van de fracties van de KVP, PvdA en ARP pas een week daarna een beslissing hebben ;enomen. Toen de heer Beernink de nota n de fractie bracht, heb ik gezegd, aldus preekster: „Ik wil de nota niet eens -ien; ga maar terug en zeg, dat we eerst bet hele program willen kennen." Ter wijl er in de fractie verschillend over het rtv-beleid wordt gedacht „als ik het goed zie, staat nu de meerderheid de fractie achter Beernink en mij" ./as zij unaniem van mening, dat er eerst inzicht in het totale program en in de zetelverdeling moest worden gegeven. De heer Beernink heeft dit op 25 maart aan de formateur en aan de overleg partners meegedeeld en is er daarbij ruiterlijk voor uit gekomen, dat het radio- en televisievraagstuk voor hem een vrije kwestie bleef. Men heeft hem dat erg kwalijk genomen. Misschien was het gelukkiger geweest wann meer over gesproken had. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen was ervan overtuigd, dat het de be doeling was om aan de CHU slechts één ministerszetel aan te bieden, hoewel dit nooit ronduit is gezegd. „Andriessen wilde men wel terugheb ben, maar Scholten moest worden ge straft vanwege zijn houding tegen- ver de voorstellen van Bot". Oppositie moeilijk Het blijft een moeilijke zaak. dat de CHU er nu uit ligt, aldus spreekster. 'Wij zijn gouvernementeel ingesteld: het .igt ons misschien niet om in de opposi tie te zijn. Maar de zaken liggen nu een maal zo en wanneer het moeilijk is. moeten wij schouder aan schouder staan" Sprekende over de regeringsverklaring, merkte de freule op. dat de aangekondig de plannen waarschijnlijk wel in een zeer kalm tempo zullen worden uitgevoerd. Voor het inflatiespook was zij dan ook niet zo bang ook al niet omdat de topambtenaren zo nodig hun minister kunnen afremmen. Aan de avondvergadering gingen een huishoudelijke bijeenkomst en een bus tocht vooraf. In haar openingswoord de presidente, mevrouw mr. M. tenVan Boven er haar voldoening uit. dat er een nauwere verbinding tussen de centrale en de unie tot stand is gekomen. De centrale wil ook streven naar éen nauwer contact met de jonge renorganisatie. Vanmorgen zou een forum o.l.v. me- rouw D. Y. W. de GraaffNauta spre- en over de gemeenteplitiek. Voor van middag stond een inleiding van mr. M. B. van de Werk over „de adoptiewet in de praktijk" op het programma. Nu 347.800voor lectuuractie AMSTERDAM Van de collecte Brood voor het Hart zijn nu de eerste cijfers b endgemaakt. Op maandag 10 mei was de stand van de totale opbrengst 347.800, waarvan bijna 150.000 aan giften van particulieren, Er zijn nu collecten van 276 kerken of gemeenten binnen (149 gerefor meerde en 105 hervormde). Vooral de afgelopen zondag is in een groot aantal hervormde kerken nog gecol lecteerd. Het bedrag van de totale opbrengst ligt ongeveer tien procent hoger dan de actie van 1963. Cijfers van de particuliere giften laten nog geen vergelijking toe. Zoals bekend zou in 1800 gemeenten worden gecollecteerd. Hieruit blijkt wel, dat de resultaten an een klein percentage bekend is. Niemöller: geen hereniging van Duitsland ECKERNFRDE Beide delen van Duitsland zijn vooral op sociaal en economisch gebied in de laatste jaren zover uit elkaar gegroeid, dat een her eniging voorlopig onmogelijk is. Wie vandaag beide Duitse staten verenigt, heeft morgen een burgeroorlog, zei de bekende ds. Martin Niemöller tijdens een discussie volgend op zijn voordracht op Van minister Vrolijk verwachtte spreekster, dat hij het rtv-vraagstuk met voortvarendheid zal aanpakken. Aange- gekke club") zich terugtrekken, wachtte zij, dat de openheid v bestel in feite niet meer zal inhouden dan het toekennen van een aantal mi nuten zendtijd aan organisaties ais bij voorbeeld het humanistisch verbond, kortom aan organisaties, die geen totaal programma willen brengen. Wanneer dit het geval is. treedt er wellicht een grote versnippering op. ..We moeten de zaken dan weer op een heel andere ma nier bekijken", aldus jkvr. Wttewaall van Stoetwegen. „Doch hij zeide tot hem: Kind, gij zijt altijd bij mij en al het mijne is het uwe" (Lucas 15:31). De verloren zoon is weergekeerd. Het vaderlijk erfdeel heeft hij in vreemde landen opgemaakt, en hij heeft geen uitzicht meer. Hoe het hem is vergaan weten we. Op den duur is hij zo „afgegleden", dat hij „begeerde zijn buik te vullen met de schillen, die de varkens aten, doch niemand gaf ze hem". Op dat moment vallen hem de schellen van de ogen. Ik zal opstaan en naar mijn vader gaan. Zijn terugkeer wordt groots gevierd'- het beste kleed is voor hem, het gemeste kalf wordt geslacht, er is vreugde. En nu de zoon, die, zoals hij zelf zegt zovele jaren in dienst van zijn vader is geweest en om noch met wie ooit feest is gevierd. De jaloersheid spreekt uit de verwijten, die hij tot zijn vader richt. „Nu die zoon van u gekomen is Dan het antwoord: Kind, gij zijt altijd bij mij geweest. Het gaat bij de Here nooit om de zoon, die „altijd bij Hem is geweest". Het gaat steeds bij Hem om de zoon, die is afge dwaald, die het geld heeft opgemaakt, de zoon, die heeft ge zegd: Ik wil met U niets te maken hebben. Voor de Here is dat schaap belangrijk, dat van Hem is weggelopen. Hij zoekt het tot Hij het heeft gevonden. Wat een uitzicht voor verloren zonen. Hij is gekomen om het verlorene te zoeken. Er zal in de hemel blijdschap zijn om die ene zondaar die zich bekeert. Wij lezen vanavond Psalm 12 1 tot 9. kalmeert zonder slaap te verwekken Geref. vrouwen in Groningen bekende ds. Martin Niemöller tijdens i :ijn voordrj het vormingscentrum Eokernfrde. Volgens ds. Niemöller moet men de kansen op ontspanning zoeken in een „Groot-Europa", waartoe ook Polen, Tsjecho-Slowakije, de Balkanlanden en Wit-Rusland zouden moeten behoren. (Van onze kerkredactie) nen vrouwelijke gemeentele den spelen in het geheel van het kerkelijk leven? Hebben zij een eigen opdracht? Op welke wijze kunnen we nu als vrouwenvereni gingen een positieve bijdrage leve ren? Dit waren de centrale vragen uit de toespraak van mevrouw W. M. Ridderbos-de Rooij op de bonds dag van de Bond van gereformeer de vrouwenverenigingen in Neder land, die vandaag is gehouden. De noodzaak van bezinning op deze vragen noemde de voorzitster nog eens extra onderstreept door het gereed komen van het rapport over de vrouw in het ambt, dat is aan- geschenk van de week van de fotografie boekje vol tips en trips en fotowenken Mooi en praktisch boekje: „CAMERA reCREATIE". Tot 15 mei bij uw fotohandef. Meenemen en meer kans maken in de Nationale Foto- en Filmwedstrijd. Dr. Hommes tot Evang. Maatschappij Protestanten in België naar grotere eenheid BRUSSEL De Belgische protes tanten stellen pogingen in het werk I mi tot grotere kerkelijke eenheid te konten. Het is niet onmogelijk, dat de Belgische Christelijke Zendingskerk en dc Methodistische Kerk zich in de nabije toekomst met de Protestants Evangelische Kerk zullen verenigen. Dit bleek ter synode van de Protes tants Evangelische Kerk. die onlangs in Brussel is gehouden. Deze synode,1 Theologische Hogeschool te Kant die onder leiding stond van ds. Edou- pen. Hoogleraar werd dr. J. Wyt- ard Pichal (Brussel), die al sinds 1954 zes rect0r van het Marnix-Gym- synodevoorziuer is. hield och vooral (e Rotterdam. „erd drs. J. C. de Moor, die reeds sedert Gereformeerde synode benoemt (Van onze kerkredactie) MIDDELBURG De gerefor meerde synode begon gisteren zvjn werkzaamheden met de be noeming van een buitenge worn hoogleraar en een lector aan de bezig met vragen betreffende nauwe re samenwerking met andere protes tantse kerken. Een vertegenwoordiger van de Me thodistische Kerk in België deelde ter synode mee. dat zijn kerk binnenkort aansluiting bij de Protestants Evange- 'ische Kerk zal verzoeken. De secre taris-generaal van de Belgische Chris telijke Zendingskerk verklaarde, dat ook zijn kerk streeft naar vereniging. Enkele jaren geleden zijn reeds de sten van de Silo-evangelisatie in de •otestants Evangelische Kerk opge nomen. Samen omvatten deze drie kerken ongeveer de helft van de Belgische orotestanter. Zij vormen samen met 1962 docent is aan de Johannes Calvijn-Academie. Dr. Wytzes wordt hoofd van de tweejarige voorbereidende opleiding voor de a.s. theologische studenten die een kweekschool-, HBS- of HTS- diploma hebben. Hij zal klassieke talen doceren. Dr. Wytzes heeft een tweede opdracht ontvangen. Als hoog leraar zal hij tevens het Latijn - Grieks van de kerkvaderen doceren. De Rotterdamse rector, die bijna 57 jaar is, promoveerde in 1936 aan de Vrije Universiteit in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift: Der dc Baptistische "Kerken en de Gere Streit um der. Altar der Viktoria. In formeerde Kerker, de Federatie van; 1944 slaagde hij voor zijn kandidaats- Protestantse Kerken van België,!examen theologie te Kampen. Tn 1943 waarin op verschillend gebied nauw werd hij benoemd tot leraar gj zijn benoeming tot rector van het Geref. Gymnasium te Kampen en in 1948 kwam hij naar Rotterdam. Dr. Wytzes heeft verscheidene publicaties het licht doen zien. Het is niet waarschijnlijk, dat dr. Wytzes nog naast zijn werkzaamhe den in Kampen rector aan het Marnix- gymnasium zal kunnen blijven. Wel hij voornemens in Rotterdam te blijven wonen. Drs. J. C. de Moor zal onderwijs geven in het Hebreeuws om de hoog leraren te ontlasten, nu het groeiend aantal studenten steeds meer van hun tijd vraagt. Deze 29-jarige Hebraicus ls een zoon van mevrouw A. de Moor- Ringnaida, die jarenlang aan onze krant meewerkte. In maart J.l. slaag de hij cum laude voor zijn doctoraal examen Semitische letteren. De synode stelde zeven commissies van prae-advies in, die de rapporten, brieven, en andere stukken zullen bestuderen. Als de synode in augustus weer bijeen komt zullen deze commis sies verslag uitbrengen en voorstellen doen. De synode besloot op 31 augustus zijn vergadering voort te zetten op (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het is goedkoop, Rome de levieten te lezen met be trekking tot de tolerantie, als men blind is voor eigen tekortkomin gen in deze. Dit betoogde dr. N. J. Hommes uit Rotterdam gistermid dag op de algemene vergadering van de Evangelische Maatschappij, waar hij sprak over „Rome en de tolerantie". De hele kerkgeschiedenis stelt zijns inziens protestanten en rooms-katho- lieken samen schuldig. Gelukkig dat tijd aan beide zijden de ware tolerantie herontdekt wordt. Reeds eeuwen voordat de christelij ke kerk rooms werd, is zij wat de tolerantie betreft de verkeerde weg opgegaan. In dit verband besprak dr. Hommes uitvoerig de gedachten van Augustinus. die hij in het voetspoor van de Duitse geleerde Reuter de eerste groot-inkwisiteur noemde. Van Augustinus loopt een lijn via Karei de Grote en Thomas van Aqui- tot het rooms-katholicisme onze tijd toe. Dr. Hommes herinnerde in dit verband aan de koude manier, waarop zelfs een beminnelijk man als wijlen kardinaal De Jong in zijn handboek d^ inkwisitie min of meer goedpraat. Maar bij de protestanten vaak niet veel beter. De grondfout was volgens hem, dat men zich geen staatsgemeenschap van verschillende soorten gelovigen kon indenken. Dwang en geweld van de overheid werden noodzakelijk geacht om de eenheid van de staat te bewaren, Nu zien we echter allerlei soort gelovigen bij elkaar en daarnaast nog de ongelovigen. Gelukkig komen nu protestanten en rooms-katholieken steeds meer tot het besef, dat men terwille van de vrijheid van evangelie elke hulp van de staat vrijwillig moet loslaten. GLORIE Mussolini noemde de glori'; van de vonden. Daar, waar de kerk weerloos en machteloos geen enkele vorm van bescherming en steun van de staat geniet, maar aan Jezus Christus ge noeg heeft. De Evangelische Maatschappij koos op deze algemene vergadering als nieuwe hoofdbestuursleden mr. H. J. F. ten Cate te Hengelo, dr. K. Dronkert te Leiden en ds. A H. Knottnerus te Breda. Verscheidene leden toonden zich niet :heel content met de inhoud van het lad De Protestant. Men vond het nogal moeilijk wegens de vele Latijnse termen. Het bestuur beloofde hier aandacht aan te zullen schenken, maar aldus voorzitter mr. J. Schuttevaêr uit Utrecht, het is de bedoeling van De Protestant om de lezers het denken te zetten. samengewerkt wordt. IChr. Lyceum te Zwolle; in 1946 volgde den. het conferentieoord De Blije Werelt kerk, wat zij geërfd had van het te Lunteren. dat gehuurd is voor vierI Imperium Romanum. maar dat is nu weken. Stukken voor deze synode kun- net haar ontluistering, aldus dr. Hom- nen nog tot 15 juni worden ingezon- mes. De werkelijke glorie van de |kerk wordt juist In Oost-Europa ge- Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Stellendam (toez.), J. Smit te Werkendam: te Uithuizermeeden. A. de Kleine te Oude- en Nijemirdum; te Amsterdam itot jeuedpredikant), N Oosterzee, vic. te Amersfoort. Aangenomen naar Silvolde (toez.) J. Mooy te Schore. GEREF. KERKEN Beroepen te Gramsbergen, J. Boer jr. te Wetsinge-Sauwerd. Aangenomen naar Roodeschool. Hamming te Loppersum (verb, ber.); naar Stavoren-Hindeloopen. kand. J. M. Mulder te Amsterdam, die bedankte v Hasselt. Beroepbaar m.i.v. 13 juni, kand. Oranje. Vo&siusstraat 11. Amsterdam- Zuid. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Ulrum, kand. K. J. Kap- teyn te Groningen. CHR. GEREF KERKEN Tweetal te Arnhem, M. S. Roos te 's-Gravenzande en kand. P. Sneep te Vlaardingen; te Drachten. A. C. Noort te Groningen en M Vlietstra te IJmuiden Beroepen te Werkendam, kand. P Sneep te Vlaardingen. Karid. P. Sneep te Vlaardingen heeft nog niet beslist op de beroepen, op hem uitgebracht (verb.ber.). geboden aan de Generale gerefor meerde synode. Voorop dient gesteld, zo zei me vrouw Ridderbos, dat we niet zo maar initiatieven moeten nemen tot het verrichten van allerlei kerkelijk werk, bulten de kerkeraad om. Er moet overleg zijn, maar op welke wijze kunnen we dit overleg zo vruchtbaar mogelijk maken? Op de werkvergadering, die in maart in Noord-Holland is gehouden, is de gedachte geopperd, om een soort arbeidsbemiddelingsbureau voor vrij willige kerkelijke werksters en wer kers op te richten. Bij een arbeidsbu reau is altijd sprake van vraag en aanbod. De vraag zal moeten komen van de officiële kerkelijke instanties en het aanbod van de kant van de gemeente. Zwaartepunt Hiermee hangt ten nauwste samen Het vergeten ambt in de kerk heeft prof. Kraemer een krachtig pleidooi gehouden voor deze verleg ging van het zwaartepunt. Dat onze kerken te veel dorhineeskerken zijn geworden, is niet alleen de schuld van de ambtsdragers, maar daaraan heb ben wij gemeenteleden evenveel schuld, aldus de voorzitster. We hebben vaak met de armen over elkaar als „stuurlui aan de wal" staan toekijl" - als onze predikanten en andere ambtsdragers bijna ver dronken in het werk. We hebben ons allemaal v el eens bezondigd door te zeggen: Je hoort of ziet nooit iets van de kerk, daarbij vergetend, dat de kerk wordt gevormd doorleden: wij samen, u en ik, vormen de kerk. Als >raktische suggestie voor het arbeidsbureau" noemde mevrouw Ridderbos een „inventarisering" van beschikbare krachten met de antece denten binnen de vrouwenverenigin gen of in samenwerking met andere vrouwengroepen in de gemeentes en zelfs mannen kunnen meedoen. Op een kaartsysteem wordt dan dit „aan bod" verwerkt. Van de kant van de kerkeraden wordt dan de vraag ge steld. Bestaansredenen Bij dit alles rijst de vraag echter of er dan nog wel bestaansredenen zijn voor de vrouwenverenigingen, wan neer misschien meer sprake is van een gemeentebeweging? De spreekster maakte duidelijk, dat voor de vrou wenverenigingen een eigen opdracht ligt en dat de noodzakelijkheid van het bestaan van een vrouwenvereni ging groter is dan ooit. Ze kunnen de toerusting van de vrouwen voor het kerkewerk bevorderen, aldus de voorzitster. Op de huishoudelijke vergadering, die gisteren is gehouden sprak me vrouw Ridderbos haar grote vreugde erover uit, dat zoveel jongeren erbij zijn gekorien. Er zijn verschillende jongevrouwenclubs opgericht. Aan dacht besteedde zij ook aan sommige vrouwengroepen, die een meer open karakter dragen. Voorts heette zij de 900ste vereniging welkom. De Duitssprekende Zwitserse protes tanten hebben besloten in de herfst van het jaar 1967 een nieuwe Kirchentag te organiseren, ditmaal in Zürich. De eers.e Zwitserse Kirchentaa werd in 1963 in 1 gehouden. bleken is. dat hier vruchtbare st lansen van zijn uitgegaan voor de kerken en gemeenten van Duitssprekend Zwit serland. Ds. G. van Driel verbreekt band OUDDORP Wij ontvingen het volgende bericht van ds. G. van Driel, gereformeerd predikant te Ouddorp: „Ds. G. van Driel, predikant der gereformeerde kerk te Ouddorp, is in dienst getreden van het Evange lisatiecomité van de Protestants Evangelische Kerk in België en heeft het verband met de Gerefor meerde Kerken verbroken. Aan ds. Van Driel werd onder meer een leeropdracht verstrekt tot het geven van godsdienstonderwijs aan de staatsscholen in België." Ds. Van Driel is 49 jaar oud. Zes jaar geleden werd hij predikant op artikel 6 (singuliere gaven). Hij aan vaardde toen een beroep naar Oud dorp, waar hij op 31 mei 1959 werd bevestigd. Er waren reeds enige tijd moeilükheden om zijn persoon in Ouddorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2