Nieuwe Leidse Courant Veldkamp wil niet bemiddelen Werkgevers en werknemers moeten het zelf maar uitvechten Senatoren niet gelukkig met fondsvorming Nationale loonpolitiek gewenst, zegt minister Rebellen van Vietcong zijn niet gepakt Commentaren GIVE A MAN A LUCKY Niet ingrijpen om prijzen aardappelen te verhogen Actie UK '65 is mislukt Ook 2 procent gevraagd voor AOW-trekkers Zachte landing Luna 5 Ratten beten slapend kind ^^autoverhuur Vragen aan regering over foto's Beatrix Dir*ct«vn F. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD «St»ntv«ttigh ii gheb1«v*t Woensdag 12 mod 1965, 46ste jaargang Opnieuw warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en over het algemeen wei nig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en mid. Verdere stijging van temperatuur met vannacht nog slechts een kleine kans op nachtvorst. (Opge maakt te 11.15 uur.) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, betreurt het bijzonder, dat het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de arbeid en de Sociaal-economische raad de laatste tijd zo stroef verloopt. Maar van zijn kant is in dit stadium geen bemidde lingspoging te verwachten. „De overlegpartners in de Stichting moeten het zelf uitvechten. Als ze me nodig hebben, weten ze me heus wel te vin den. Ik ga niet eigenmachtig stappen doen", verklaarde de bewindsman gisteravond in de Eerste Kamer, waar de begroting van sociale zaken werd behandeld. Dr. Veldkamp verheelde niet, dat de moeilijkheden in met name de Stichting van de Arbeid hem voort durend bezighouden. Want zoals de zaken nu liggen, wordt het maat schappelijk overleg z.i. steeds meei een demonstratie van tegenstellingen. Felle kritiek op Planbureau DEN HAAG Minister Veldkamp heeft nog eens duidelijk blijk gege ven van zijn voorkeur voor een na tionale loonpolitiek. Hij reageerde daarmee gisteren in de Eerste Kamer op vragen en opmerkingen van de Kamerleden over de vaststelling van een nieuw loonpolitiek systeem. De regering zal over dit punt binnen kort advies aan de SER vragen. Zo als bekend is streven de drie vak centrales naar een grotere vrijheid bij het loonoverleg in de bedrijfstak ken en naar een beperking van de bevoegdheden van de Stichting van de Arbeid bij de goedkeuring van De minister achtte het huiten kijf, dat een nationale loonpolitiek zowel uit economisch-politiek als sociaal-politiek oogpunt wenselijk is. Economisch- politiek, omdat het loonbeleid niet de economische structuur van ons land mag verstoren en sociaal-politiek, dat het gaat om het handhaven van rechtvaardige loonstructuur die alle groepen in ongeveer gelijke mate hun trékken doet komen. Minister Veldkamp was het niet helemaal eens met prof. De Gaay Fort man, die geen derde weg zag een centraal geleide en een vrije loon politiek. „Op langer zicht kan men misschien wél een middenweg bewan delen, als men zich maar niet blind staart op dc toppen van de hoogcon junctuur", meende de bewindsman die eraan toevoegde, dat deze midden weg voor de vrijheid consequenties zal hebben. Hij wees er verder nog op, dat een nationale loonpolitiek ook veel beter past in de E.E.G.-ontwikkeling. Uitkering ineens Geen uitspraak wilde de minister doen over de mogelijkheid van een uitkering ineens in 1965. Daarover zal de regering pas beslissen na ontvangst van het half jaarlijks economisch rapport S.E.R. P.v.d.A.-woordvoerder Kloos, die dit punt behandelde, leverde felle kritiek op de prognoses van het Centraal planbui en de verslagen van de president var Nederlandsche Bank. Deze publikaties hebben naar zijn mening sterk ingeboet, omdat ze naderhand s veel te pessimistisch zijn gebleken. Ze kunnen dan ook niet meer als grondslag voor het loonbeleid dienen. „De Bilt is vooralsnog betrouwhaardei dan het Centraal planbureau", spotte d< heer Kloos Minister Veldkamp steld. wél vertrouwen in de prognoses, maa: waarschuwde voor een hantering ervan. Accent De woordvoerder van de C.H. -fractie, jhr. De Geer van Oudegein. was er niet gerust op dat de spanningen op de ar beidsmarkt op doeltreffende wijze zullen worden bestreden, maar voor het overige kunnen hij en zijn politieke vrienden het beleid van minister Veldkamp wel nen („De tegenstellingen tussen eei positie- en een regeringspartij doen wat geforceerd aan De bewinds man bevestigde, dat dit beleid g wezenlijke veranderingen zal ondergj o.a. voor wat betreft de e sociale verzeke- ngen uit de algemene middelen. De suggestie dat in de nieuwe rege- ngscombinatie een veel beter sociaal be id kan worden gevoerd, wees dr. Veld kamp van de hand. Op grond van zijn xsoonlijke ervaringen hij maakt maf 1952 deel uit van de regering meende hij te kunnen zeggen, dat goed sociaal beleid zowel met de s< listen als de liberalen mogelijk is bleken. de komende twee jaar hoopt de tssecretarissen te kunnen werken aan de arbeidsongeschikt- dsverzekering, de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's, de uitwerking van het loonbeleid. het opstellen van een nota over het volks- :ondheidsbeleid en de voorbereiding een Sociaal Wetboek. C.B.T.B. wenst: Uitkering-ineens per bedrijfstak (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond is van mening dat op cen traal niveau niet beslist mag worden over de omvang van een eventuele uitkering-ineens, die de vakbeweging heeft opgeëist. „Hoe men de ruimte daarvoor macro-economisch ook m; meten, de vraag of wat extra's g daan kan worden moet per bedrijfstak worden beslist", aldus heeft de voor zitter van de C.B.T.B., drs. R. Zjjlstra. zijn, die een eventuele uitkering-im voudig niet kunnen betalen en ir grote (re) moeilijkheden zouden gera ken indien ze daartoe toch werden verplicht. Premier Kosygin van de Sowjetunde heeft 'n uitnodgiging Indonesië te bezoe- aanivaard Tegelijkertijd nodigde hij president Soekarno uit Rusland te bezoe- hem dit gelegen komt Dat betekent een stap terug, hoopte overigens, dat het hier geen structureel, maar een conjunctureel verschijnsel betreft, een facet va stijgende welvaart. Fondsen Over de fondsvorming ten behoev van georganiseerde werknemers, het punt dat tot de recente crisis in d< Stichting leidde, wilde minister Veld kamp -op dit moment geen oordeel geven. Dit in tegenstelling tot b. prof. De Gaay Fortman (a.r.), die zijn mening niet onder stoelen of banken stak. De antirevolutionaire senator vond de fondsvorming „hoogst beden kelijk". De vakbeweging, zo zei hij, is groot geworden door offers. Het is c verloochening van haar verleden als de georganiseerden minder contributie wil laten betalen dan nodig is. Dat kan verslappend werken op de toewijding van de leden. Het getuigt ook gebrek aan vertrouwen in de eigen werfkracht van de vakbeweging. Ook oud-N.K.V.-voorzitter Middelhuis (kath.v.) bleek niet gelukkig met de fondsvorming. Prof. De Gaay Fortman wilde overigens vooropstellen, dat hij geen enkele i dering heeft voor de ongeorganiseerden. „Maar", zo voegde hij eraan toe. „doo de ontwikkeling van het arbeidsrecht 1 het verschil tussen georganiseerden ei ongeorganiseerden klein geworden". Ove de moeilijkheden in het Stichtingsover leg merkte hij nog op, dat men voor zichtig dient te zijn met het gebruik vat grote woorden. Men kan daarmee gemak kelijk één van de prachtigste vruchten van de naoorlogse ontwikkeling bede: ven. Prof. De Gaay Fortman rekende het tot de taak van de regering deze vrucht te doen behouden. DJAKARTA Met de benoeming vice-luchtmaarschalk Herlambang in kabinet is het aantal Indonesische mir ters gesteken tot 77. Zij beheren 85 p tefeuilles. SAIGON Pogingen om de rebel- n van de Vietcong te pakken te krij gen, die gisteren de provinciale hoofd stad Song Be op 110 km, ten noord oosten van Saigon aanvielen, schijnen te zijn mislukt. De rebellen slaagden erin. zich terug te trekken in de dichte bossen rondom de stad. Niettemin neemt men aan, dat meer dan 100 Viet- congleden bij aanvallen met napalm bommen zijn gesneuveld. Een Amerikaanse officier vertelde, dat m deserteur van de Vietcong gewaar- •huwd had voor de aanval op Song Be. Vanochtend ontploften naast de woning ui plv. Amerikaanse ambassadeur lexis Johnson in Saigon 14 mortiergra- aten en kneedbommen. Tevoren hadden veertig Amerikaanse straalvliegtuigen een aanval gedaan op kazernes, boten en vrachtwagens onge- er 300 km ten zuiden van Hanoi. Vanmorgen zijn in Saigon bijna dui zend Amerikaanse parachutisten ge land in het kader van de Amerikaanse militaire versterkingen in Zuid-Viet nam. Zij zullen zich aansluiten bij de ongeveer 2000 parachutisten, die reeds in Zuid-Vietnam zijn. Kans op regeling Dominicaans conflict SANTO DOMINGO Er heerst op timisme over de kansen op een rege ling van het conflict in de Domini caanse republiek. Dit is het geval sinds de pauselijke nuntius, mgr. Erna nuele Clarizzio, een gesprek had gehad met de leider van de rebellen, kolonel Caamano. die zich als president van de Dom. republiek beschouwt. De nuntius werd vergezeld door de vroe gere ambassadeur John Bartlow Mar- kin, de persoonlijke afgevaardigde van president Johnson. Intussen heeft de OAS fOi yan Amerikaanse Staten) gistel speciale missie naar Santo Domingo teruggezonden voor een nieuwe poging, vrede te stichten onder de elkaar be strijdende groepen. Pogingen van Uru guay. de Veiligheidsraad een rol te laten spelen bü de oplossing van het Domini caanse problem -ritten in deze raad op merikaans verzet. Op de rijksweg Den HaagRotter dam bij Overschie vioog gisteren een personenauto door de midden berm, precies op de plaats waar de vangrail ophoudt. Het rechtervoor- spatbord, de bumper en het rech tervoorwiel van de auto werden nog net door de vangrail gegrepen en afgerukt. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. c-P.T.T.-bestel- leem. De man -ëigend waarin i den B. uit De Mee Voorzitter van C.BTB: Prijsniveau over vier weken weer normaal (Van c .-economische redactie) DEN HAAG. „Ik begrijp dat on ze huisvrouwen de sterke prijsstij ging van de aardappelen met zorg bezien, maar het is absoluut onjuist om in te grijpen, bijvoorbeeld door middel van exportbeperking, zoals enkele persorganen min of meer heb ben bepleit". Aldus meent de voor zitter van de Chr Boeren- en Tuin- dersbond, drs. R .Zijlstra. Op een gistermiddag gehouden pers conferentie verklaarde hij dat de aard appelproducenten in het najaar en in de afgelopen winter bijzonder lage prijzen voor hun produkt hebben ontvangen, en dat de huisvrouwen in deze tijd hun aardappelen tegen zeer lage prijzen heb ben kunnen betrekken. „Zou er inge grepen moeten worden als de prijzen hoog zijn, dan zou eij ook ingegrepen moeten worden als de aardappelen goed koop zijn", aldus drs Zijlstra. die overi gens van mening was, dat een export beperking niet alleen onwenselijk, maar ook onmogelijk is, gezien de bestaande E.E.G.-regelingen en het feit dat onze aardappelexport zich vrijwel uitsluitend op de landen der gemeenschap richt. Vier weken Naar zijn schatting zal het ongeveer vier weken kunnen duren voor de prijzen zich weer op een voor de tijd van het jaar normaal niveau zullen bewegen. Tenminste op dit moment liggen de voorjaarswerkzaamheden in de land- en tuinbouw over het alge meen ongeveer een maand achter op het normale tijdschema- Regering moet ingrijpen DEN HAAG/HILVERSUM Vere- nigingsbelangen worden uitgevoch ten over de hoofden van de kleuters. Daarom is de actie UK '65, die 75.000 gulden heeft gekost, in het water gevallen. Aldus de heer D. J. Douma, de kleuterspecialist van het Verbond voor Veilig Verkeer, die op eer eigen kosten belegde persconferentie vertelde, dat slechts 300 van de 5600 aangezochte kleuterscholen op de actie hebben ingehaakt". „Hebben de overige scholen bewust de actie geboycot, of hebben ze zich voor het karretje van de Ned. Ver. ter Bescherming van Voetgangers laten spannen?" Het is niet langer verant woord te zwijgen, vindt de heer Douma. De regering moet ingrijpen. „Onze actie is opgezet vanuit prak tijkervaring", zo meent de heer Douma, die het onbegrijpelijk vindt, dat mevrouw V. I. van der Does Enthoven de actie „wetenschappelijk fout, onverantwoord voor de kleuter en ontoelaatbaar" noemt. Rekest naar minister Veldkamp (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT. Het COSO, het Cen- traal Orgaan van de Samenwerkende Ouderenorganisaties, heeft de m van sociale zaken verzocht, ook de AOW-trekkers een uitkering ns te betalen, indien voor het be drijfsleven de vakantietoeslag van 4 tot 6 procent wordt opgetrokken. MOSKOU De nieuwe Russische maanraket Lnna 5 zal vanavond "zachte" landing maken op de m Men verwacht dat dit omstreeks kwart over acht in het gebied van de Mara Nubium zal gebeuren. Het ruimte schip heeft een installatie aan boord om een zachte landing te kunnen uitvoeren. De Luna 5 kan na aankomst op de aan inlichtingen naar de aarde terug zenden. De apparatuur werkt normaal. De radioverbinding met het station functioneert goed, aldus het Russische persbuerau Tass Westelijke deskundigen hadden al rekening gehouden met de mogelijkheid van een zachte landing. Zij baseerden die mening op het grote gewicht van het ruimteschip (1476 kg). Het is voorzover bekend de vijfde Russische poging, de maan te bereikei In één ooaoniba Synodes pag. Zweden: neo-nazi's wilden regering omverwerpen pag. Euro-uniform voor douane? pag. I Dag van de verpleging: een aanklacht van Jan de Hartog pag. De voorzitter van de Protestants- Christelijke Ouderenbond, de heer J. L. Overbeek. deed hiervan gisteren mededeling op de jaarvergadering van de 3000 leden tellende bond. De NCOB zal ook in het algen een streven naar verdere verhoging van de AOW-uitkeringen, zowel aan gehuwden als ongehuwden. Ter vergadering werd aangevoerd, dat beiaarden die in tehui zen zijn opgenomen in vele gevallen nog geen 10. pet van de AOW-uitkering als zakgeld ontvangen. Naar het oordeel van het bestuur zou voorts iets gedaan moe ten worden via de Algemene Bijstands- Voor de ongehuwden werd een AOW-uitkering gevraagd ter grootte van 80 pet van de gehuwden-uitke ring. Thans bedraagt dit percentage 70. Nu er zowel op Financiën als op Eco nomische Zaken bewindslieden zitten van socialistische huize hoopte de voor zitter. dat het plan van het socialistische Tweede-Kamerlid Berger de AOW-uit keringen op te trekken tot boven f 3800. verwerkelijkt zal worden. In zijn openingswoord sprak de heer Overbeek zijn teleurstelling uit over het nog geringe ledental van de bond. Ne derland telt een miljoen bejaarder en de NCOB zou naar zijn mening wel 150.000 leden kunnen hebben, maar de bond telt er slechts 3000. TVTEER wetgeving i 1TJ- w»t<r»vin<r Hio r onvermijdelijk, wetgeving die ons moet bescher men tegen de belagers van ons per soonlijk leven, van wat men wel pleegt aan te duiden als onze privacy. Die „ons" zijn wij allen, wie wij ook zijn hooggeplaatsten, maar ook de gewone burgers. Want de spie- ders, de gluurders, zijn onder ons, go- wapend met de apparatuur waartoe de ontwikkeling van de techniek hen thans reeds in staat stelt en in de ko mende tijd nog onvoorstelbaar meer in staat zal stellen. Om die wettelijke voorziening is nu gevraagd door de vertegenwoordigers van alle grote fracties in de Eerste Kamer. Directe aanleiding was uiter aard de verdrietige en beschamende inbreuk op het particuliere leven van onze kroonprinses. Gebleken is dat de gluurders zich niet laten weerhouden door enig ethisch besef. Heel wat liever zou het ook ons zijn, indien dat ethisch be sef wettelijke voorzieningen over bodig zou maken. Het is er echter niet. Men heeft de kans gehad, te la ten zien dat het ook zonder wet kan. Die kans heeft men vergooid. De Telegraaf en haar aanhang zul len straks wel weer gaan kennen over een teveel aan wetgeving. Zij weten nu, waaraan zij het te wijten hebben aan zichzelf. En voor het overige houden wij staande, dat het probleem van de slechte kranten voor alles het probleem ls van de slechte "DIJ tijden deelt de spanning In het sociale en economische leven zich ook mede aan onze Stichting van de Arbeid. Dat ligt voor de hand, de Stichting is het ontmoetingspunt van werkgevers en werknemers. Bo tert het tussen deze beide groepen niet, dan werkt dat tot in de stich ting door. Wat de organisaties van werkge vers en werknemers betreft, er ligt uiteraard steeds een spanningsver houding in de omstandigheid dat zij zowel organen van strijd als van overleg zijn. Beide elementen mag men in hun werkzaamheid verwach ten, elementen die zich bovendien niet van elkaar laten scheiden. Wat zien wij nu? Dat de strijd op laait, soms zelfs hoog, zodat het op een breuk lijkt uit te lopen, maar dat het overleg zich dan te sterker als een wenselijkheid, ja als een nood zakelijkheid doet gevoelen. Het is, alsof elkanders spankracht moet wor den beproefd. Zo. nemen wij aan, zal het blijven, dat merkwaardige samengaan van zich tegen elkaar afzetten en toch ergens met elkaar verbonden blij ven. Hier blijft ook de betekenis schuilen die de stichting in ons maat schappelijk bestel heeft. Hoe vaak is haar ontbinding al aangekondigd. Maar in werkelijkheid meende men het niet, want hiervan bleef men overtuigd dat de sichting zelf moest behouden worden. Wat is een kenmerk van strijdenden? Dat zij elkaar vasthouden. Erger dan de strijd is de onderlinge verwijde ring. Dat niemand het zover wil la ten komen, daarvan leveren ook in deze dagen i A latingen uit beide kam pen het bewfli. lejarige Henk Smeets half drie istig het jongetje naar het ziekenhuis in Heerlen gebracht moest worden. De vader van het kind werd wakker door een gil uit de slaapkamer van de jongen. Hij zag hoe een paar ratten uit het bedje sprongen- Het is overigens het huis. Het gemeente - i de familie Smeets. /^--uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Inbreuk op persoonlijk leven DEN HAAG De voorzitters er Eerste-Kamerfracties. de heren Geuze (c.h.). Berghuis (a.r.), Van Riel en Vos (soc.) en de senator Van Vetlhoven (kath.v.) hebben de rege ring schriftelijk vragen gesteld over inbreuken op het persoonlijk leven, zoals het zonder toestemming foto graferen van personen met gebruik making van telelenzen en dergelijke. aangedrongen op aanvulling of wijziging van de wetgeving In dit op zicht. De vijf senatoren willen, biykens nun in de minister-president en de minuter m justitie gestelde vragen, vernemen de regering niet van oordeel is „dat breuken op het persoonlijke leven, tenderende in de richting van huisvrede breuk, zoals tegenwoordig bijv. in de vorm van het zonder toestemming foto graferen van personen met gebruik making van telelenzen en dergelijke, een toelaatbare grens ten aanzien van de ..privacy" van betrokkenen over schrijden". - deze vraag bevestigend wordt beantwoord, willen de dat „de bepalingen in i mening i of andere daarvoor naar de mening van de regering het meest in aanmerking komende wetgeving te dien opzichte dienen te worden q^ngevuld, eventueel gewijzigd" en of de regering bereid is op korte termijn de indiening van zodanige wetswijziging te bevor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1