Nieuwe Lekke Couramit Dominica: einde van bestand in zicht? UITGERUST! CHT Gereed om op te trekken tegen de opstandelingen Directeur mishandelde bejaarden 5Herfststorm raasde over West-Europa Stalins rol in oorlog met applaus beloond Peking zinspeelt op onderhandelingen Auto's slippen: 2 doden en vijf gewonden Commentaar AUTO BIERMAN NV. CHRISTELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD Maandag 10 mei 1965, 46stc jaargang Droog werr De Bilt verwacht tot dinsdag-avond: Droog: weer met opklaringen. Overwe gend matige noordwestelijke wind. Iets hogere middag-temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 nar) vijs h»rt m teghenjpoet!' SJES 2284. toor iau van DER geven lingen den Rün Acht hoofdofficieren ontslagen SANTO DOMINGO De strijd in de Dominicaanse republiek kan elk ogenblik worden hervat. Generaal Barrcas, voorzitter van de nieuwe mili tair-burgerlijke junta, heeft verklaard, dat de loyale strijdkrachten nu ge reed zijn om op te trekken tegen de rebellen, als zij de wapens niet neer leggen. Hij garandeerde de rebellen dat zq desgewenst het land kunnen verlaten. Voordat Barreras deze verklaring aflegde, waren acht hoofdofficierei het belang van het land'' van hun functies ontheven. Deze mannen (on der wie het hoofd van de politie) den beschouwd als een bron voor stige ontstemming voor de jongere officieren, die de opstand hebben ge^ leid. Tenminste vier van deze officie ren waren nauw betrokken bij het be wind van dictator Trujillo. Verder hebben zich nog de volgende ontwikkelingen voorgedaan: Bij een schietpartij kwam zaterdag een Amerikaanse marinier om het leven, er zijn totdusver 18 Amerikaanse mili tairen gesneuveld. Amerika heeft bij de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) geprotes teerd tegen herhaaldelijke schendingen van het bestand door de rebellen. f Minister Rusk zal niet de NAVO. conferentie bijwonen, die morgen in Lon. den begint. Hij heeft gepleit voor de vor ming van een permanente ..Amerikaanse strijdmacht" om de vrede op het westelijk halfrond te bewaren. De bemiddelingscommissie var OAS heeft in Santo Domingo bewijzen pvonden van communistische infiltratie io de gelederen van de rebellen. Ex-president Juan Bosch heeft be weerd, dat de Amerikaanse interventie meer Latijns-Amerikanen tot het commu nisme heeft gebracht, dan de Russen, IK iting. doch Lijk van Delgado geïdentificeerd MADRID Het Spaanse ministerie van justitie heeft meegedeeld, dat één van de twee lijken die op 24 april bij de Portugese grens zijn gevonden, is geïdentificeerd als inderdaad dat van de Portugese oppositieleider Hum- berto Delgodo. Generaal Delgado en zijn secretaresse verdwenen midden februari toen zij, voorzien van valse paspoorten, klandestien in Spanje reisden. In de korte bekendmaking van het ministerie stond, dat het lijk ter beschikking van de familie Del gado zal worden gesteld, als de fa milie dat wil. Het verminkte lijk van Delgado werd op 24 april in Villfranca del Fresno, drie kilometer van de grens met Portugal, gevonden. Spaanse autoriteiten hebben hun bezorgdheid geuit over het feit, dat het lijk op Spaans grondgebied werd gevonden. Zij zijn van mening, dat Del gado werd vermoord door een -tweede Portugese oppositie-partij, die hem niet langer meer waardig achtte mee te doen aan de strijd tegen Salazar. De autori teiten zijn voornemens een onderzoek in te stellen naar de juiste toedracht. De Portugese regering bewaart haar stilzwijgen. Prins Juan Carlos stond naast Franco der Spaanse burgeroorlog een parade sfnam van de troepen, stond de 27-jarige Carlos naast het staatshoofd op het ere- DJUJMJll ii wel te rusten In één oogopslag Leden „Kleine Kerk" ga ven het op pag. 2 Dalen van de Lesse en ae Semois voor (Rotterdams) zoetwater? pag. 5 Figl overleden pag. 5 Oorlogsinvaliden verga derden Sterke groei Sport de Kon. pag. 11 pag. 6-7-9 Chinezen en Cubanen in vijf jaar hadden kunnen winnen. Senator Robert Kennedy heeft klaard. dat de V.S. de OAS hadden ten raadplegen, alvorens troepen naj Dominicaanse republiek te zenden. T erreu r in rusth nis verklaringen traden schoonmaaksters op als verpleegsters, was de voeding en de geneeskundige verzorging er beneden alle peil en werden lastige zieken aan hun bed vastgebonden, in een zak gestopt of opgesloten in een kamertje, waar zij soms met 15 mensen de dag moesten doorbrengen. De officier van justitie heeft Inmiddels een gerechtelijk onderzoek gelast. EnkeleBelgische kranten weten te melden, dat de schandalige toestanden in het rusthuis 'Pniel' zijn ontstaan na dat een tweetal jaren geleden een gena turaliseerde Duitser, Heinrich Müller, tot directeur werd benoemd. Deze, aldus de kranten, sloeg dikwijls de bejaarden. Er waren geregeld sterfgevallen. noemd, waren verdwenen toen de po litie een inval in het rusthuis deed. Twee bejaarden, wier toestand ernstig bleek, werden onmiddellijk naar een zieken huis gebracht waar zij echter aan de gevolgen van de ondergane behandeling in het rusthuis overleden. Prinses Irene en prins Charles in Nederland Warmelo bij Diepenheim. Ze zijn de gast bü prinses Armgard, de grootmoe- prinses Irene. Zaterdagavond ter hofauto uit Soestdijk, acht had doorgebracht en 's mc lis in de r.k. kerk had bUgewo Het echtpaar werd het eerst te gaan, zullen prinses Irene en Charlos over enkele dagen weer Madrid terugkeren. Juwelendief reed met auto in sloot ZÜIDWOLDE Gi dorp Zuidwolde in I de horlogew nkel ctalagt de he< H. Beekclaar aan de hoofdstraat inge slagen en werden horloges, ringen cn sieraden ter waarde van 3.000 gulden gestolen. De dader ging er in een ge stolen auto vandoor maar belandde la in de auto en in het nabij gelegen heideveld werd de helft van de siera den teruggevonden. Gezien de bloed vlekken in de auto neemt de politie aan dat de dader vrij ernstig aan de borstkas gewond moet zijn. Voorts blijkt langs de provinciale weg 1 veen en Ommen hulp he half Prinses Beatrix getuige bij huwelijk bevestigd in de Baarn Baarn door dr. P. A. El Amersfoort De Koningin Pauluskerk derenbosch woonde de plechtigheid ook bij HE EVIGE windstoten hebben dit weekeinde het noorden van West-Europa geteisterd. In Duits land zijn daarbij vijf mensen om het leven gekomen. Een windhoos richtte gistermorgen om zeven uur een enorme ravage aan op het strand van Schoorl. Het strandpa- Zjoekof in vol ornaat MOSKOU Partijleider Brezjnef heeft zaterdag in het Congrespa leis ter gelegenheid van de twin tigste verjaardag van de bevrij ding Stalins rol in de oorlog als leider van een der geallieerden met ere vermeld, wat aan de 6.000 aanwezige Russen een spontaan applaus ontlokte. Weliswaar legde Brezjnef er de nadruk op dat de communistische partij bij de oorlogsinspanning dc voornaamste leiding had gegeven, maar bet was de eerste keer sinds Chroesjtsjef dc voormalige alleen heerser had verguisd, dat Stalins naam met eerbied werd uitgespro- Er vielen trou wens nog meer na men die voordien niet meer wer den genoemd. Brezjnef zwaaide maarschalk Zjoekof, die in 1957 in ongenade viel, maar nu de bijeen komst bijwoonde, veel lof toe. Chroesjtsjef die in de oorlog toch ook een rol van betekenis heeft gespeeld, werd niet genoemd MOSKOU Brezjnef stelde voor aan de stad Moskou de orde van Lenin plus de gouden ster te verlenen op grond had et dat de stad in 1941 tegen de nazi's. De Russen die de bijeenkomst bij woonden, waren in een donderend ge juich los gebarsten toen maarschalk Zjoekof. bij het gewone Russische pu bliek dé oorlogsheld, in vol ornaat op de eretribune plaats nam. Zjoekof. die overwinningen als Stalingrad en Ber lijn op zijn naam heeft staan, droeg al zijn onderscheidingen en stond naast vele andere maarschalken, der wie Konief, die hem na zijn vele malen hebben gekritiseerd. VERLEGENHEID '.rstel verlegenheid was gebracht door het huldebetoon aan Stalin en Zjoekof. Hij hakkelde enige zinnen en vervolgde toen zeer snel zijn lezing. Overigens wijst men erop dat de nieu we politiek van de Sowjetunie recht vaardige erkenning van verdiensten wil verlenen aan allen die in de twee de wereldoorlog een rol van betekenis hebben gespeeld. Brezjnef i i Churchill, Roosevelt e tische voordelen vah onderhandelin- met de „imperialisten". Een en ander staat in een hoofdartikel in het gisteren in Peking verschenen Volks dagblad. de spreekbuis van de Chinese de imperialisten te voeren en bepaal de overeenkomsten met hen aan te gaan op het geschikte ogenblik. Het blad voegt er nog aan toe: „Maar het is onmogelijk door besprekingen te winnen wat niet op het slagveld is ge wonnen en de imperialisten houden nooit hun woord". Ieder die zijn hoop vestigd op onderhandelingen, wanneer het gaat om een oorlog te voorkomen, komt bedrogen uit, aldus het Chinese blad. Waarnemers noemen het artikel zeer belangrijk. Het is volgens hun niet uit gesloten, dat spoedig een einde zal ko men aan de strijd in Zuidoost- Azie. met name In Vietnam. Zij zijn vat. mening, dat de kwestie binnen niet al te lange tijd achter de conferentie-tafel zal wor den besproken tussen de Chinezen en de Amerikanen. Het artikel in Volksdagblad is bedoeld om China's bondgenoten al vast voor te bereiden op eventuele onderhandelingen. Boerin vergiftigde neefje: ontslag van rechtsvervolging O C BREDA De rechtbank heeft van morgen de veertig-jarige mevrouw Wil- belmina B. v. d. H. uit Loon op Zand, die vorig jaar haar vijfjarig neefje Adje Brabers door vergiftiging om het leven bracht, schuldig bevonden aan doodslag, haar ontslagen van rechtsvervolging De recht- beschikking van de Jaar wegens wegens zieke geest' bank stelde haar te regering. De eis ws moord en terbeschikkingstelling. Het vijfjarig neefje was op 23 augustus 1964 bij haar op de boerderij op ver jaarsvisite gekomen. De kinderen die er waren kregen prikkellimonade maar de vijfjarige Adje wilde graag Ranja. In dat glas deed de vrouw een landbouw- ergif omdat zij de drang om met vergif spelen niet kon weerstaan. Eerdi zij al vee vergiftigd. Op de dag van hel verjaardagsfeestje, had zij het plan opge. viljoen werd vernield en het terras ontwricht. Badhuisjes en strand- attributen werden een prooi van di opgezweepte golven. De schade be draagt vele duizenden guldens. Een uur voordien lag het zwaartepunt van de storm in Scheveningen. Een hanger van een vrachtauto, die vijftien meter van de walkant afstond, kwam de binnenhaven terecht. Het zes ton n tende gevaarte kwam door de rukwinden in beweging en verdween in het water. r hees de aanhanger v Het tramverkeer in Amsterdam onder vond zeer veel hinder de Overtoom, de Nieuwe Zijds Voor burgwal en de Ohurchill-laan waaiden bomen om en vielen op de bovenleidin gen van de tramlijn. Op de Bloemgracht en op het Jonas Daniël Meijerplein vie len bomen op geparkeerde auto's. Bij de Een door de storm ontwortelde boom heeft bij Windesheim het treinverkeer op de lijn Zwolle-Deventer gisteren het grootste deel van de dag stilgelegd. Pas gisteravond om negen uur kon het trein verkeer worden hervat. Bussen zorgden voor het vervoer van de passagiers. De boom had niet alleen de bovenleiding vernield, maar ook een zogenaamd „por taal" zo ernstig beschadigd, dat het ver vangen moest worden. Door de hevige rukwinden waaide in Amsterdam op het Jonas Daniël Meijerplein een boom om. die boven op een ge parkeerde auto neerkwam. Ook elders in het land richtte storm een schade aan die de herfst deed denken. de Neergestoken door vader van vriendin OUDENBOSCH De 24-jarige M. IL uit St. Wiliebrord is zaterdagavond neergestoken door de vader vriendin. De jongeman werd vaarlijk gewond. De dader werd gear resteerd en heeft bekend. De in Oudenbosch wonende vader het meisje had de jongeman de gang met zijn dochter verboden. Deze stoorde zich daar echter niet aan en ■erscheen zaterdagavond met het meis- e in een café waar zich ook haar ouders bevonden. Tijdens een woorden wisseling die op straat werd voortgezet kwam het tot een vechtpartij waarbij de jongeman werd neergestoken. De dader verklaarde bij het verhoor door de politie, dat hij uit angst heeft gehandeld. Levenslang geëist tegen oud-SS-er FRANKFORT, Voor het gerechtshof i Frankfort is vanmorgen levenslang ge- eist tegen de voormalige waarnemend SS-commandant Han minste vijfduizend Gladde wegen en rukwinden twee verkeersongelukken op de rijks weg Utrecht's-Hcrtogenbosch nabij Jutphaas. De oorzaak van beide onge lukken was liet natte wegdek, waar door de desbetreffende wagens in een slip raakten. een auto komende uit de richting Utrecht zaten twee Amsterdammers, N. J. M. Hoenekamp (421 en J. G. Riecher 54 Beiden vonden de dood toen de agen slipte, waardoor de chauffeur de ■orden bevrijd. Voordat het 2 bleek hij al te zijn overleden. Op dezelfde plaats heeft zich nog een ider auto-ongeluk voorgedaan. Ook hier etrof het een auto uit de richting Utrecht die in een slip raakte. De auto enkte door de middenberm, sloeg over kop en kwam op de andere rijbaan terecht. De vijf inzittenden zijn min of ernstig gewond naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht VENLO Op de Baarloseweg te Ble ek is de 22-jarige J. Smedts uit Blcrick iterdagnacht door een rukwind met zijn bromfiets van de weg geraakt en tegen een boom gereden. Gisteren is hij in het ziekenhuis in Venlo overleden. NIJMEGEN Bij een botsing tussen twee auto's op een kruispunt is me vrouw Knier-Dekker (60) uit Nijmegen gisteravond om het leven gekomen. Dc wagen waarin het slachtoffer zat werd aangereden door een auto die waarschijn lijk door het rode licht reed. ROTTERDAM De 78-jarige P. Wes- sels uit Rotterdam is zaterdag op een Lifter leed ter plaatse ten gevolge van een scbedelbasisfractuur. AFFERDEN (L) Mevrouw M. Keiler (64) uit Duisburg is zaterdagavond met haar auto uit de bocht gevlogen en tegen boom gebotst. De wagen vloog in Russen lanceren maanraket MOSKOU De Russen hebben gisteren een onbemande ruimteraket naar de richting van de maan gelan ceerd. De raket draagt het ruimtesta tion Luna 5, dat 1467 kg weegt. Aan boord bevindt zich meetapparatuur voor wetenschappelijk onderzoek. Het ruimtevaartuig is met een meertraps- raket gelanceerd. Het Is niet direct duidelijk of de Luna 5 dc maan moet raken, in een baan om de maan moet komen of erlangs moet vliegen- Alle apparaten aan boord van het toestel werkten normaal. De Luna-5 volgt een baan die nauw overeenkomt met de plannen. Het voorlaatste Rus sische maanschot dateert van 2 april yELEN zullen zich herinne- mei 1940. vandaag vijfentwintig jaar geleden. Het was stralend weer en volop lente. Maar de vijand overviel ons, figuurlijk gesproken, als een dief in de nacht. Van een reeds ver voorbije dag zul len wij als volk de weersgesteldheid zo scherp herinneren als van die tiende mei. Groter tegenstelling leek ook ondenkbaar. In de natuur was het een en al uitbundige schoonheid. Tegelijk echter had de over weldiging plaats van een argeloos volk. We weten, hoe op dat wrede begin vijf niet minder wrede jaren zijn ge volgd. De verlossing uit die nood hebben wij juist dezer dagen her dacht. In die nood was de geestelijke weerbaarheid gegroeid, nadat die andere weerbaarheid onvoldoende was gebleken om de indringer te weerstaan. En de noodzaak van weerbaarheid, in het geestelijke, zowel als in het militaire, zijn we ons sindsdien be wust gebleven, al blijft het verlan gen levend naar een internationale samenleving die gedragen wordt door gerechtigheid en door eerbied voor de ander. Weerbaarheid was temeer nodig, toen de vijand zich al duidelijker liet kennen als zoals het terecht werd genoemd een anti goddelijke macht Maar blijft weerbaarheid niet altijd geboden? Blijven machten ons niet belagen, hebben zij het niet blij vend voorzien op ons menszijn, als hoedanig wij immers zijn geschapen en waartoe wij zijn bestemd? Nog altijd is de weerbaarheid een voorwaarde voor de leefbaarheid. Die weerbaarheid is meer dan een afweerhouding. Het is ook een zich bewust zijn van wat het betekent mens te zijn, medemens te zijn, hoe veel dat ook zijn mag. Het is tegelijk een onderkennen van al datgene wat de mens, dat schone schepsel Gods, belaagt, hem wil beroven van zijn vrijheid, van zijn vreheid ook tot verantwoordelijkheid, een inbreuk wil plegen dus op de schepping zelf. Het is alle eeuwen door zo gebleven: zonder met name geestelijke wapens komt de mens niet toe. Die tiende mei van het jaar 1940 trof ons nog argeloos aan in een stralende lente. Daarna is de storm over ons heen gegaan. We hebben verloren aan illusies, echter gewon nen aan droefheid, tegelijk ook aan wijsheid. Wellicht ook heeft het le ven zelf eraan gewonnen- Aan diepte Spaak toch tegen tie Gaulle Gaulle om hem als hinderpaal te ken schetsen, aldus schrijft Paul Henri Spaak, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, in een artikel in „II Resto del Carlino", een dagblad ln Bologna, onder de kop „Europa en NAVO". Integendeel, aldus Spaak, het ls een erkenning dat alles wat in de wereld gebeurt niet kan worden uitgelegd zon der eerste de door De Gaulle ingenomen standpunten te analyseren, hetgeen er kenning betekent van het belangrijke aandeel dat hij in het spel heeft. Verwijzend naar de gemeenschappelij ke markt en het Atlantisch verbond zegt Spaak dat dit systeem dat vrede en welvaart gebracht heeft „thans in gevaar is doordat de vijand die wij overwonnen meenden te hebben", het nationalisme, zijn kop weer heeft opgestoken, „nog wel zonder voldoende kracht om te kunnen overwinnen, maar wel in staat om ernstige moeilijkheden te veroorza ken". Spaak noemt het ejfn in de twin tigste eeuw onhoudbare gedachte dat elk volk, hoe krachtig het ook is, op eigen kracht de politieke, militaire en econo mische problemen waar het tegenover staat zou kunnen oplossen. In dc boezem van de twee genoemde organisaties heeft De Gaulle zich verzet tegen elke ontwikkeling die tot de intre- gratie zou kunnen bijdragen en hj) vecht tegen integratie uit naam van het natio nalisme, aldus Spaak. Moordenaar premier van Perzië ter dood veroordeeld TEHERAN Mohammes Bocharri een student en lid van een fanatieke terroristische groep de Fadayan Is lam die de voormalige Perzische premie Hassan Ali Mansoer dood schoot toen deze op 21 januari j.L het parlementsgebouw wilde binnengaan, is dood veroordeeld, samen met drie medeplichtigen. Zes leden van het kom plot kregen levenslange gevangenisstraf, vijf jaar, een vijftien jaar. LEIDEN KATWIJK tel: 01710 - 40447 tel 017IB.-4299 op-conditie, diverso merken ZEIST Dc 29-jarfge bankwerki Verhoef uit Amersfoort is zaterdagnacht dodelük verongelukt toen hij op dc Amersfoortsewcg trachtte een lift te j krijgen. Hü had zich daartoe midden op de weg opgesteld. Even later werd hü aangereden door een auto bestuurd door I de 25-jarige marktkoopman G. P. W. L. Amerfoort. Verhoef, die volgende week in het 1 welUk i treden, over-1 ^Uitgeslapen? néén... IgjDRAKACEL |r--r..-:r7.a

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1