VLEET 7 'Winst' gaat verloren door potverteren Vondeling tssö: Internationale fondsen op peil Moordaanslag uit wraak tegen Nederlanders VISSCRMNIEUWS BIJ DE dingen die u weten wilt als u naar GROOT-BRITTANNIE gaat isl! NIEUWE LEIDSE COURANT 7 ZATERDAG 8 MEI 196 Financieel weekoverzicht DE ontwikkeling van de interna tionale toestand en de stroom van stockdividenden noopten de ef fectenbeurs om het deze week kalm aan te doen. De internationale fond sen zijn goed op peil gebleven. Op 12 mei komen de cijfers over het eerste kwartaal van het Unilever-concern, de dag daarop van de Kon. Shell. Minister Vondeling wil ten be hoeve van de financiering der gro tere overheidsuitgaven putten uit hetgeen in de vorige jaren uit de hoge belastingopbrengsten is ge bruikt voor schuldaflossing. De staatsschuld zal via op te nemen geldleningen gaan groeien. Hierdoor dreigt „de winst" van de vorige ja ren verloren te gaan en slaat men VLOT DOOR EUROPA MET AUTOKAARTEN mm BfWEGENGIDS lil EUROPA - 1 WEGENGIDS EN KAART VAN EUROPA (voor hit uitstippelen van uw reis) AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: f 1,25) FRANCE I PARIS «Mjp - j Bi Ti H §ÉH NIEUWSTE WEBWIJZER VOOR PARIJS (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) SPECIALE KAART VAN NEDERLAND (met tal van toerlstfscha tips: f 0,90) Vele honderden Esso dealers heb ben ai deze kaarten in voorraad. - PÖ Overal in West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso service 1 Speciaal voor toeristen. MET ESSO BEKT O BETER UITI aan „het potverteren". De staats- fondsenmarkt was deze week lager en de rente heeft de tendens om weer aan te trekken. Het is opvallend, dat de New Yorkse markt zich niet uit „het lood" heeft laten slaan door de moeilijke situatie in Vietnam en de verwikkelingen in de Dominicaanse republiek. Het Dow- Jones-gemiddelde van Industriële aan delen liep deze week op tot een nieuw hoogte-rerord, waaruit blijkt, dat de gunstige berichten uit het Amerikaanse bedrijfsleven het winnen van de bui tenlandse politiek der Ver. Staten. Tot op zekere hoogte kan dit een gerust stelling zijn. daar Wallstreet blijkbaar geen ernstige militaire ontwikkelingen verwacht terzake van de tegenwoordige kwesties. Intussen hebben de Westeuropese beurzen weinig aan de gunstige hou ding van New York en blijft het Ame rikaanse aanbod, hoewel soms gering van omvang, aan de tendens van de continentale markt knagen. De plan nen tot nationalisatie van de Britse staalindustrie door de Labour-regering zijn ook niet gericht op versterking van de hausse-mogelijkheden. BEVREDIGEND Het aanbod van stockdividenden Phi lips, met name uit het buitenland, werd deze week bevredigend opgevangen. Gis teren sloot dit fonds op f 138.70 ex dividend van f2,50 en ex claim met een waarde van omstreeks f 7,00. Vorige week was de notering cum f 149.50, zodat het koersverlies ruim f2,00 bedraagt Natuurlijk kan men volgende week nog „een stoot' stocks verwachten, maar wij vinden, dat in eerste aanleg de markt het stockdividend behoorlijk verwerkt heeft. De andere internationals hebben zich goed op peil kunnen houden. Men leeft in afwachting van de kwartaalcijfers der Koninklijke en Unilever volgende Alg. Kunstzijde Unie heeft deze week het jaarverslag gepubliceerd, waaruit de goede verwachtingen betreffende de omzet in 1965 duidelijk zijn gebleken. Met een verdere stijging van de winsten kan rekening worden gehouden. De koers het fonds steeg deze week van 505 tot 509 welke stijging in geen verhouding staat tot het vele goede, dat de laatste Ujd over AKU is te zeggen. Men dient eohter rekening te houden met de verhandeling van de 10 bonus-uitke ring, waarvan een koersdrukkende wer king kan uitgaan- In hoever een en ander reeds in de koers van thans is verdiscon teerd, moeten we afwachten. De finan ciering van de uitbreidingen zal dit Jaar geen probleem vormen, daar de zaak wel rond is te achten. De mogelijkheid op tijdelijke over-capaciteit voor sommige produkten is straks aanwezig, in verband met de sterke uitbreiding der produktie door de internationale concurrenten. Hierop wordt in het jaarverslag gewezen. Maar het produktie-patroon van de AKU met zijn florerende buitenlandse dochterondernemingen, is van gespreid karakter en de vraag naar synthetische garens en vezels groeit voortdurend. AARDGASFONDS Het jaarverslag van het Nijverdal-Ten Cate-concern hebben wij met gemengde gevoelens gelezen. De winst over 1964 is inderdaad hoger dan een jaar daar voor en er wordt 7% tegen v.j. 6% divi dend uitgekeerd, maar de direktie van dit textielbedrijf van moderne allure moet aan de andere kant mededelen, dat het moeilijk zal zijn de voortdurend stijgende loonkosten op te vangen, zodat de currentiestrijd met het buitenland zwaar wordt. In dit verband werd in het jaar verslag ook gewezen op de unfaire con currentie, waartegen geen normaal wer kend Westeuropees bedrijf het op de duur kan volhouden. De notering van dit fonds is Inmiddels teruggezakt tot 157%. Een prachtig verslag echter bracht D.R.U. uit en de koers van het aandeel liep deze week van 373 tot 416% op. De winst steeg eventjes van f 0.5 tot f 2 miljoen, dus het viervoudige. Diepen- brock Reigers heeft zich tot een echt „aardgasfonds" ontwikkeld. De direktie heeft vroegtijdig het stuur gewend en is al jaren geleden met aardgas-apparatuur op de markt verschenen. Men was aldus de concurrentie voor en daarvan profi teren de aandeelhouders nu. Het nieuwe boekjaar loopt tot dusver zeer bevredi gend en de orderportefeuille, vooral van aanrdgasverwarmingsapparaten, is heel goed gevuld. Desondanks is de direktie van D.R.U. van oordeel, dat de omscha keling op aardgas van de woningen in Nederland langzamer gaat dan verwacht mocht worden. Wilton Feijenoord-Bronswerk verbeter de deze week van 187 tot 196% op grond van het jaarverslag, dat de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet. Men denkt met de spreiding der produktie een heel eind te komen. Hoeks Zuurstof- en Machine fabriek te Schiedam heeft een onveran derd dividend van 17% aangekondigd, hetgeen tegenviel en het gevolg was, dat aanbod van teleurgestelde houders van aandelen de koers van 745 tot 695% druk te. PESSIMISTISCH Van Gelder Zonen kwam met een pes simistisch jaarverslag. De kosten stijgen, eveneens de gronstoffenprijzen en slechts in enkele sectoren kan een compensatie worden verkregen door prijsverhoging. Van Gelder zit vooral in de krantenpa- pierproduktie en die van verpakkings papier. in welke laatste veel geld de laatste jaren is gestoken. En laat nu die verpakkingspapiersector weer „verkeerd" zijn, want weinig rendabel! De koers van dit intrinsiek sterke aan deel zakte in tot 137%. Er wordt geen dividend over 1964 uitgekeerd, daar men twee ton verlies heeft geboekt, (vj. winst f 7.6 miljoen. Het jaarverslag van de Kon. Ncd. Re dersvereniging is deze week verschenen en daaruit noteren wij, dat de tankvaart over 1964 weinig bevredigend was. De lijnvaart mocht zich in een gestegen la dingsaanbod verheugen. De groei van de wereldhandel was niet voldoende om de druk op de vrachten op te heffen. Het overschot van tonnage neemt wel af, maar de gunstiger ontwikkeling dreigt telkens weer verstoord te worden door nieuwe vlootuitbreidingen in het buiten- Scheepvaartwaarden waren veronacht zaamd, daar men geen termen aanwezig acht om op het lage koerspeil, dat deze fondsen ongetwijfeld hebben, te kopen. Slechts de aand. Kon. Paketvaart stegen van 176 tot 183. omdat men denkt, dat de kans groot is, dat deze vennootschap zich tot een beleggingsmaatschappij zal ontwikkelen. De inschrijving op 5%% converteerbare obligaties Houthandel v/h William Pont werd gisteren gehouden. De koers der claims was meestal rond de f 7,—, zodat een obligatie uitkwam op 107%. Zeker niet hoog! Paniek in Hardinxveld Loze geruchten rond moordenaar van Corrie Hofman (Van onze correspondent) HARDINXVELD-GIESSENDAM De rijkspolitie heeft in de afgelopen weken veel nutteloos werk verricht. De ge ruchten in deze gemeente rijgen zich aaneen sinds het verhaal de ronde doet dat de moordenaar van Corrie Hofman uit Eindhoven in Hardinxveld-Giessen- dam zou zijn gesignaleerd. Dit bericht, dat naar nu gebleken is. op pure fantasie berust, heeft bijna paniek veroorzaakt. De angst nam nog toe toen een zestien-jarig meisje de politie kwam vertellen dat een man, die in een blauwe personenauto reed, naar haar had gefloten en geroepenzij wist precies het autonummer te noemen. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat de eigenaar van de auto op het be wuste moment in een stoel bij de kachel zat. Na dit incident zijn bij de politie tientallen tips binnengekomen. Er zijn minstens twaalf nummers van ..ver dachte" auto's doorgegeven. Steeds bleek dat de bestuurders volkomen onschul dig waren. Al deze geruchten zorgden er voor dat er in het dorp een gespannen sfeer ontstond, die eerst nu wat minder wordt. Indo-Nederlander verbitterd Officier: man niet in land toelaten UTRECHT Een onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 38-jarige fabrieksarbeider C. J. van N. uit Amersfoort wegens poging tot moord. De man een Indische Neder lander had op de avond van de 25ste juni van het vorig jaar ii Amersfoortse Breestraat een man die hem volkomen onbekend was met een dolkmes neergestoken. Hij had hem met opzet in de hartstreek ge raakt, opdat de man snel zou sterven. Voor de rechtbank verklaarde Van N.v dat hij zijn slachtoffer allen r wat schrik had willen aanjagen, door hem te steken. Hij had hem niet wil len vermoorden maar willen „ver lammen". Direct na zijn arrestatie (op de avond van de aanslag) had hij echter verklaard wel degelijk het plan hebben gehad iemand te doden. Deze veklaring had hij later herhaald bij de rechter-commissarie. Uit brieven die in zijn kosthuis waren gevonden, bleek dat Van N. het niet eens was met zijn positie in de Nederlandse samenle ving. Hij was in '60 in ons land gearri veerd, na in Indonesië te zijn opge groeid. Hij had daar tegen de Neder landers gevochten en was later naar Nieuw-Guinea gegaan om daar - zoals ei - als spion te infiltreren. Vandaar hij naar Nederland vertrokken om dat hij ruzie met zijn vrouw had. Wraak De man slaagde er niet in zich aan de Nederlandse samenleving aan te passen. Hij liep voortdurend met mes sen rond en schreef brieven (die hij op zijn kamer bewaarde), waarin hij ver ward zijn hart luchtte. Hij verklaarde daarin onder andere de oorlog aan alle homofielen. Hij werd enige keren in Prinses Beatrix bij „Taal en Teken" DEN HAAG Prinses Beatrix heeft gistermiddag als een der eerste be zoeksters de tentoonstelling „Taal en Teken" in het Gemeentemuseum in ogenschouw genomen. Dit gebeurde nadat burgemeester Kolfschoten deze expositie ter ere van 150 jaar Ver. ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels met een kort woord had geopend. Directeur mr. L. J. F. Wijsenbeek had zijn gasten verwelkomd en in het kort de voorbereiding van deze ten toonstelling toegelicht, waarna de voor zitter van de jubilerende vereniging, de heer J. H. Kok uit Kampen, de Prin- es, die altijd „zo bijzonder openstaat •oor de aspecten van deze tijd" het eerste officiële exemplaar van het boek Taal en Teken" met tekst van Bert Schierbeek en foto's van Cas Oorthuys •erhandigde. Namens de commissie voor de viering in het jubileum kon de heer Chr. Leeflang op een symbolische wijze twee basisbibliotheken voor de zilveren jeugdcentra Hunneschans en Veere aan dc prinses aanbieden. Hierna was het woord aan burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die graag in de tentoonstelling Taal en Teken de macht van het teken in on- cultuur wilde zien, daarbij de dank de inrichters, de heren Van Haaren, Blok en Van Stek, uitsprekende. De jubilerende vereniging zelf werd door de burgemeester van harte geluk gewenst. Zij heeft de boekhandel de plaats in ons volksleven gegeven, die .aardig is en vol bewondering kan dagelijks de Nederlandse boekhan del bekijken als een „lopend buffet", we trots op mogen zijn. Het Haags :um waardeert deze bijdrage dan ook ten volle, vandaat deze ongewone tentoonstelling, die naar de burgemees- ;r veronderstelde „zelf wel ten dele ;n kunstwerk zou mogen heten". Na deze hartelijke woorden werd door de genodigden de tentoonstelling bekeken, die t.m. 4 juli geopend blijft. psychiatrische klinieken opgenomen Vorig jaar gaf hij te kennen naar Indo nesië terug te willen. Hij reisde naar Den Haag om een visum aan te vragen. Toen hij ontdekte dat dit niet zo eenvou dig ging, was hij dermate teleurgesteld, dat hij bij zijn terugkomst in Amersfoort het plan opvatte uit wraak tegen de Nederlandse maatschappij iemand doden. Op een briefje dat hij in de schede van het dolkmes had verstopt, had hij geschreven: „De homo's moeten vermoord worden". Toen hij dezelfde avond in de Bree straat een man tegen kwam die hem groette, dacht hij „dat is er eer. stootte toe. Hoewel zijn slachtoffer buurt van het hart werd getroffen, her stelde de man wonderwel Niet toelaten Mr. P. J. V. Roscam Abbing zei in zijn requisitoir, dat dit geval schoolvoorbeeld was van iemand die nooit in ons land had behoren toege laten te worden. De officier van justitie nam de conclusie van de psy chiater prof. J. Kloek over, die stelde dat Van N. niet toerekeningsvatbaar is. Hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging en ter beschikking stelling van de regering. Ovlng N.V. stelt een eerste dividend voor van 12*/» op oude en 6 °'o op i we aandelen alsmede 5®i belastingvrij in aandelen uit agio. G. Key kondigt 14 IJMUIDEN De visserij in de Noord was iets minder dan in het begin van de week, maar over het algemeen had men toch geen reden tot klagen. Er waren nog altijd vaartuigen die een dagvangst van rond 200 kisten makreel boekten. De vissoorten die verder in aanvaardbare hoeveelheden werden waargenomen waren kleine schelvis, wijting en gul. Op 56 NB moesten de grote kotters eveneens met wat geringere vangsten genoegen nemen. Hun beste trekken leverden 40 manden hoops op. Tussen 52 en 53 NB gaven de schippers van de loggers en kotters trekken door van 20 tot 25 kilo, plus een paar manden andere vis, voornamelijk kleine schol en wijting. Onder de Nederlandse kust ter hoogte van Zandvoort haalde men regelmatig trekken van gemiddeld tien kilo tong en een mand of drie an dere vis aan boord. Wat er was J niet al te lange tijd de prijs hier nog Aan de IJmuider markt verschenen 28 onder zal ^omeEL aartuigen. Zij zorgden voor ;n aanvoer 4.240 kisten vis. waarvan 650 kisten schelvis, 90 kisten radio, 210 kisten wij ting, 130 kisten gul en kabeljauw, 150 kisten kleine gul. 50 kisten haring, 1580 kisten makreel, 720 kisten schol, 20 kisten tarbot, 140 kisten diversen, 850 stuks stij ve kabeljauw en 25.000 kilo tong. Enkele uitzonderingen daar gelaten, vertoonden de prijzen wederom een da lende lijn. Vooral de tong moet, nu de aanvoer ruimer wordt, steeds meer ter rein prijsgeven. Geen enkele maal kon men zes gulden per kilo bereiken. De hoogste notering met f 5,87 was voor tong 2. De kleinmiddel zat dicht bij de vijf gulden. Men verwacht dat binnen Hoger omzet Ver. Glasfabrieken SCHIEDAM De omzet van de Ver enigde Glasfebrieken is in 1964 met ll*/i gestegen, de index was 124 (vorig Jaar 110» tegen 100 in 1960. Hierdoor is de loonstijging goed gemaakt. Het exploita tiesaldo was f 8,23 (6,88) miljoen tegen f 5,46 (4,41) min afschrijving, waa f 1 (1) min extra voor benadering de vervangingswaarde onder reserve vernieuwing en ontwikkeling. De belas- tingvoorziendng was f 0,03 (-) min. Uit de f 1,88 (1,94) min winst wordt aan de al gemene reserve f 0,62 (1,18) min toege voegd en nog f 500.000 aan res vernieu wing en ontwikkeling. Reeds voorgesteld is 8 (8)4/« dividend- De verouderde oven te Nieuw-Buinen is gesloten nadat de moderne gereed kwam. Ook te Leerdam is een verouderde oven gesloten, na mo dernisering en vergroting van de beide andere ovens. Te Schiedam is de bouw begonnen van silo's en een los- en trans portinstallatie voor grondstoffen. Het nieuwe systeem aldaar komt midden 1965 in gebruik. De verkoop van verpak kingsglas is geconcentreerd. De samen voeging van de bedrijven te Leerdam en Maastricht ging voort. Steeds «noeilij- ker wordt het de loonstijging goed te maken. Bjj huishoudgids kaï). mechanisa tie de kosten beïnvloeden. De king met OwensIllinois zal de produk- tiviteit bij verpakkingsglas vergroten. Spoedige uitbreiding is nodig. De bouw van een nieuwe fabriek wordt voorbe reid. Hiervoor is de lopende middellange lening van f 5 min tot f 9 min verhoogd. Een bescheiden begin is gemaakt met kunststofverpakking, volgens Zwitsers procédé. De directie heeft vertrouwen. De vergadering is 19 mei 1. Is Londen een gezellige stad? Londen biedt volop vertier - voor ieders •maak: winkelen, in beroemde straten en in grote warenhuizen; gezellig (en echt Engels) tea'en; op de Theems met een boot tochten maken of roeien op de Serpentine in Hydo Park, waar men ook heerlijk kan wandelen. 2. Kan men met de underground overal komen in Londen? De underground heeft een wijdvertakt net, tot in de buitenwijken toe. De verbindingen zijn uitstekend cn regelmatig. En waar geen undergroundverbinding is, vindt n meestal een goede busverbinding. 3. Wat kost nu een vakantie in Engeland? De Maatschappij Zeeland heeft een aantal zeer interessante vakantiereizen door geheel Engeland en Schotland samengesteld. Er is een unieke reis naar de Schotse Hooglanden b.v. 10 dagen voor slechts 350,en naar de prachtige Engelse Rivièra vanaf 298,1 Voorts een aantal voortreffelijke reizen per touringcar variërend van 456,tot 680,—. 4. Is het natuurschoon de enige attractie van Schotland? Er ia oneindig veel méér dat boeit: de fol klore, de oude kastelen, de originele Schotse dansen, de kilts en de doedelzakken. .'Pony- trekken door de bergen. Edinburgh met zijn beroemde toneel- en muziekfestival. 5. Kan men ook de i gemakkelijk mee- Zeer gemakkelijk: u hoeft hem zelfs niet aan boord te rijden: we zetten hem vakkundig in het ruim. En voor de kosten hoeft u het ook niet te laten. Een kleine auto met vier in zittenden kost slechts in totaal 311,40 re tour. Een grotere auto tot 4.42 m. - totaal 350,40. Voor de nachtdienst zijn de auto tarieven iets hoger. 6. Hoe zijn de wegen in Groot-Brittanpië? In Groot-Brittannië vindt men minder auto snelwegen dan op het Continent, maar do wegen verkeren in zeer goede staat en bicden de automobilist vaak de mooiste panorama's. 7. Hoe verkrijg ik méér inlichtingen over Groot-Brittannië? Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie in Groot-Brittannië in 1965" aan, of het Zee land vakantiereizen-boekje. Deze bevatten een schat aan gegevens. U ontvangt het gratis op aanvraag bij de British Travel Association, Leidseplein 29, Amsterdam, onder no. EH 9 De scholaanvoer bestond uitsluitend uit tweetjes en drietjes. De prijs liep uiteen. Men begon veelbelovend met f 50, doch later kwam men niet ver der dan f 16. Ook de schelvis was klein van stuk, met de kleinmiddel als grootste variteit. Hiervaar werd f 37 betaald. De pennen lagen met f 51 het best in de markt. Voor de gul was evenmin veel weggelegd. De top lag voor de gro te bij f 46. De kleine gul haalde door de bank genomen niet meer dan f 18. De kabeljauw werd beter betaald dan op de voorgaande dagen. De middel kwam met f 108 voor het eerst sinds lange tijd weer boven de f 100. De grote wolf ging voor f 100 van de hand, een redelijke notering. Dat kan niet worden gezegd van de makreel, die bijna voortdurend tegen het minimum aanzat. Grote partijen verdwenen dan >k weer naar de vismeelfabriek. In Scheveningen In Scheveningen werd aangevoerd 110 Scholletjes De proef met het overbrengen van klei ne schol uit de Oosterschelde naar het Veerse Meer heeft tot nog toe een gun stig verloop gehad. In tien dagen werd ruim 10.000 kilo in de omgeving van Geersdijk uitgezet. Dit komt neer op meer dan een half miljoen visjes, voor namelijk schol, maar ook wel wat schar, tong en griet. Ongeveer 3500 scholletjes zijn van een merk voorzien zodat men de trek kan nagaan. Uit enkele terug meldingen blijkt dat dc visjes zich vrij snel over het meer hebben verspreid. Ter bevordering van de glasaaltrck in het meer heeft Rijkswaterstaat een lok- stroom gecreërd door een gedeeltelijke opening van sluizen te Kats. Sindsdien heeft men een massale intrek kunnen Akkoord De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben een akkoord gesloten over de wederzijdse inspectie van hun vissers vloten op de Atlantische Oceaan, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bekend gemaakt. Deze week heeft een eerste groep Amerikaanse in specteurs zich in Halifax aan boord be geven van Russische vissersschepen. Deze wederzijdse inspectie was aanbe volen door de internationale commissie voor de visserij in het noordwestelijk deel van de Atlantische Oceaan. In deze commisie hebben vertegenwoordigers zit ting van de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Canada. De twee landen willen op deze wijze nagaan welke maatregelen getroffen kunnen worden voor het be houd van de visstand in dit gebied. SPORT EN WEDSTRIJDEN Christine Caron won in Moskou MOSKOU Aan de internationale zwemwedstrijden, die vrijdag in Mos kou werden gehouden, werd deelgeno- door een aantal Westeuropese zwemsters en zwemmers. Het meest interessant voor de Russen was het uitkomen van de Fran^aisc Christine Caron, ex-wereldreoordhoudster en tweede op de 100 meter rugslag fn Elke meter, die het Franse meisje aflegde, werd door de filmcamera' vastgelegd. Christine Caron won de 100 meter rugslag in 1 min. 9.5 seconden: Tweede werd de Russische Natalie Mikhailova in 1.12.0. Viktor Mazanof, de sterke Russische rugslag specialist verbeterde op de 200 meter het nationale Russische record. Hij won de afstand in 2 min. 13.2 sec. De belangrijkste uitslagen waren ver der: 100 meter schoolslag heren: 1. Georgy Prokopenko (Rusl.) 1.08.0, 2. Nicolas Pakin (Rusl.) 1.09.8. 100 meter schoolslag dames: 1. Gali- na Prozumenschikova (Rusl.) 1.18.8, 2 Barbel Grimmer (O. Did.) 1.21.0. 200 meter vrije slag heren: 1. Valen tin Kuzmin (Rusl.) 2.12.6, 2. Anatol Skarronski (Rusl.) 2.13.4. 400 meter wisselslag heren: 1. Oleg Fotin (Rusl.) 5.02.7, 2. Frank Wiegand (O. Did.) 5.02.8. 400 meter vrije slag dames: 1. Ta mara Sosnova «Rusl.) 4.58 8 sec. 2. Heidi Pechstein (O. Did,) 5.03.0. Noord-Ierland won van Albanië: 4-1 BELFAST De wedstrijd Noord Ier landAlbanië, die vrijdagavond in Bel fast werd gespeeld, heeft een voor Ne derland ongunstig resultaat opgeleverd. De Noordieren wonnen met 41 na een voorsprong van 20 bij rust. Het Albaanse tegenpunt was de eerste treffer die dit land scoorde in de vijf wedstrijden gespeeld voor groep 5 van de voorronden van het wereldkampioen- 1. Nnd-Ierlamd 5 3 117; 2. Zwitserland 4 3 0 1 6 1 3. Nederland 4 2 115 1 4- Albanië 5 0 0 5 0 Johny Crossam, de rechtsbinnen van Manchester City scoorde een hattrick. Hij doelpuntte in de 17e, 32e en 74e Dit laatste doelpunt ontstond uit strafschop. George Best (Manchester Uni ted) scoorde het vierde doelpunt in de 80e min met een inswinger. Het Alba nese doelpunt werd gemaakrt door links buiten Jaehari. 18.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. Doelman en trainer Cambuur gestraft O ARNHEM De Arnhemse politie rechter mr C.S. de Jong heeft gister middag de 42-jarige beroepsvoetballer Frans de Munck, doelman van Cam buur uit Leeuwarden een boete opge legd van f 250 na een eis van f 100 en de 44-jarige sportleraar Jan Bens, trainer van Cambuur een boete van f 100 na een eis van f 200. Aan De Munck waren drie gevallen van slaan en of trappen ten laste ge legd. Hij verklaarde zich bedreigd te hebben gevoeld, toen een toeschouwer tijdens een wedstrijd in Wageningen het veld oprende. Na afloop heeft De Munck nog twee mannen geslagen of getrapt. De officier van justitie, mr. Boekraad meende dat de tolerantie grens was overschreden, doch, de raadsman van De Munck. mr. Siep zeide best te kunnen begrijpen, dat de deolman zich bedreigd had gevoeld. Hij memoreerde de beslissing van de straf- commissie van de KNVB. die De Munck had vrijgesproken. Bens verklaarde, dat hij zijn doel- an had willen beschermen. Hij had •n stomp aan een toeschouwer uitge deeld. De trainer zeide zich als een goed verliezer bij de straf te zullen neerleggen. Blijkbaar was de politie rechter gevoelig voor dit argument, want hij legde een mildere straf op dan de geëiste, zulks in tegenstelling tot de geëiste straf van De Munck. Kamerlid Walburg vraagt: Zaai- en pootverlof dienstplichtigen DEN HAAG Het Tweede Kamerlid de heer Tj. Walburg (ar) heeft de minis ter van defensie schriftelijk gevraagd, of hij de gelegenheid wil openen dienst plichtige militairen, die in him burger lijk beroep in de landbouw werkzaam zyn, zaai- en pootverlof te geven, zodat „de grote nood in de akkerbouwgebieden hierdoor nog enigszins gelenigd wordt", De heer Walburg zegt dat met name in de akkerbouwgebieden door de ab normaal grote regenval tot nu toe de werkzaamheden met betrekking tot het zaaien en poten nog lang niet Uaar zijn. Het zaaien en poten moet door de nat heid weer met de hand geschieden, i.p.v, machinaal en de hiervoor geschikte ar beidskrachten zijn zeer schaars, aldus dit Tweede Kamerlid. Nog meer regen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Deze eerste week van mei heeft overvloedige regen gebracht. Valt er normaal hier in het westen in de hele meimaand ongeveer 48 mil limeter, nu zijn er al plaatsen, die op zestig tot zeventig millimeter neerslag komen. De schade die de land- en tuinbouw hiervan ondervindt, zal nog groter worden, want er komt nog geen einde aan deze natte periode. Snelle depressies trekken van de oceaan naar west-Europa en brengen ook tijdens het weekeinde af en toe neerslag. De zuidwestenwind houdt het koel, met temperaturen van twaalf tot veertien graden. Boven zuid-Europa is wel een hogedrukgebied aanwezig, met in Spanje en Portugal al temperaturen boven de 25 graden, maar dit warme lenteweer blijft helaas nog wat op grote afstand. HOOGWATER SCHEVENINGEN Zon en maan Zondag 9 mei: zon op 4.56, onder 20.18; naan op 12.50, onder 3,14. Maandag 10 mei: zon op 4 55, onder 10.19; maan op 14.11, onder 3.35. Zaterdag 15 mei: volle maan. HET WEER IN EUROPA' Rapporten hedenmorgen zeven umr 3(1)5 It D. Helder zw. bew Ypenburg zw. bew Viissingen zw. bew. Eeldc gh. bew. De Bilt gh bew Twente gh! bew. Eindhoven gh. bew. Zd.-Llmb. regen Helsinki zw bew. Stockholm onbew. Oslo onbew. Kopenhagen onbew. Aberdeen gh. bew Mallorca niet o 5 13 10 v 4 14 10 4 13 10 5 14 10 6 16 11 i 2 15-0 1 14 -1

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7