Oost - Duitsland 2000 Amerikanen 1,1 Vietnam geland levert Nasser Troepen uit Nieuw-Zeeland, kerncentrale Filippijnen en Thailand? Nieuwe lente voor Navo maar geen nieuw geluid nieuws 7ü een hy reizen:^—^reizen Kosygin garandeert veiligheid van DDR Leedy nieuwe minister V.S. voor Europa Geen volledige naasting van Britse staal? ÏÏTfi) WEM&ME Kosygin zou oneens zijn niet Brezjnef Kernwapenschild voor Aziatische landen? Weer tornado in Amerika BONN: NIEUW GESPREK MET ISRAËL NODIG ZATERDAG 8 MEI 1965 WASHINGTON/SAIGON wekking van kernenergie voor vreed-j Zuid-Vietnam heeft aan Nieuw- iame doeleinden, zo heeft het Egypti- 7 sche persbureau voor het Midden-1 Zeeland, Thailand en de Filippij- Oosten gemeld. De Oostduitsers zullen nen om militaire steun verzocht verder isotopen leveren voor gebruik 0m de Vietcong-rebellen te be strijden. Deze drie landen hebben onlangs hun sympathie uitgespro ken voor Zuid-Vietnam. Eén en ander werd vernomen uit de Zuid- vietnamese hoofdstad. in industrie, landbouw en geneeskun de. Volgens een Oostduitse woord voerder wordt in de desbetreffende overeenkomst, die gisteren is onder tekend, niet omschreven welke uitrus ting voor opwekking van kernenergie Egypte zal krijgen. De twee landen zullen eveneens overgaan tot het uitwisselen van geleerden. Verleden jaar oktober werd uit Bonn gemeld, dat de regering van de bondsrepubliek een verzoek in behan deling had van Egypte om te helpen bij het onderzoek naar het vreed zaam gebruik van kernenergie. Om streeks hetzelfde moment probeerde Nasser in Frankrijk een onderneming te vinden voor de bouw van een complete kernenergie-centrale. In Bonn werd gisteren meegedeeld, dat de ongeveeer 500 Duitse geleerden die in Egypte werken, bijna uitsluitend vliegtuig- en raketdeskundigen zijn. President Johnson heeft gisteren het spoedbesluit tot aanvullende toe wijzing van 700 miljoen dollar voor de operaties in Vietnam ondertekend. Hierbij verklaarde hij, dat de VS de wapens zullen neerleggen wanneer daar vrede is en hij zei te hopen, dat dit spoedig zal gebeuren. Geen lafheid Johnson verklaarde, dat het verlangen van de VS, onderhandelingen aan te T .gaan, niet als een „teken van lafheid" Intussen zijn ruim tweeduizend moet worden opgevat. „Tot er ant- Amerikaanse mariniers gisteren aan j woord komt, totdat de agressors heb- land gegaan in de baai Tsjoe Lai, km ten zuiden van Da Nang. Zij zullen daar een nieuwe luchtmacht basis aanleggen. Amerikaanse en militaire functionarissen zeiden, dat in totaal zesduizend mariniers zullen landen, waarvan vijfduizend te Tsjoe Lai. Het aantal Ameri kaanse militairen in Zuid-Vietnam komt daardoor op 14.000. Het nieu we vliegveld moet luchtbescher ming geven ingeval de Vietcong een grote aanval op Da Nang doet. reizen REISBUREAU GR0ENEVELD I Gratis reisprogramma - verkrijgbaar bij: I Hoogstraat 43 a Rotterdam Tel. 112535 en bij de plaatselijke boekingskantoren. I Antwoord westelijke initiatieven BERLIJN Premier Kosygin De kwestie-Duitsland zal maandag- ben getoond te willen praten, zullen wij blijven aandringen. Ons geduld en onze vastbeslotenheid kennen geen einde", aldus Johnson. De wapens die door het aanvullende krediet beschik baar komen, worden „niet gebruikt omdat wij de oorlog willen, maar omdat de aanvallers deze wapens noodzakelijk gemaakt hebben", zo zei de president. Barbaars -1 De Amerikaanse politiek in Zuid- oost-Azië is in Oost-Berlijn door de i Russische premier Kosygin (hij ver- I blijft daar ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de Duitse kapi- tulatie) scherp veroordeeld. I „Van massaterreur en moord en doodslag zijn de VS daar overgegaan i tot barbaarse bombardementen op J Noord-Vietnam. Het Noordvietnamese volk heeft vrienden die het niet in de I steek zullen laten", aldus Kosygin. Rusland heeft de veiligheid van Oost-Duitsland gegarandeerd. In een rede ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de Duitse capitulatie zei Kosygin gisteren, dat iedere aanslag op de DDR als een aanslag op de veiligheid van de Sow jetunie zal worden be schouwd. De „Westduitse imperia listen en fascisten proberen in de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland alleen maar een onaan gename periode te zien, waar een streep door getrokken zou kunnen worden", aldus de premier. Politieke waarnemers hadden al verwacht dat Kosygins rede een ant woord zou zijn op de nieuwe westelij ke initiatieven voor Duitse hereniging. In Londen heeft premier Wilson ook zijn gedachten laten gaan over de Duitse herenigingskwestie. Wilson heeft gisteren zijn ernstige bezorgd heid geuit over het feit, dat men er twintig jaar na de oorlog nog niet in geslaagd is tot een definitieve politie ke regeling over Duitsland te komen. De Britse premier zei in een ver klaring ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de geallieerde over winning, dat zijn regering zal blijven streven naar een regeling die aan de rechtmatige belangen van Duitsland en zijn buren voldoet. „Een verdeeld Duitsland vormt geen garantie van de veiligheid voor zijn buren in het wes ten of het oosten, maar een brandpunt van spanning tussen hen. Zolang Duitsland verdeeld blijft kan er geen definitieve of juiste Europese regeling zijn en geen duurzaam Europees vei ligheidsstelsel", aldus Wilson. De her eniging van Duitsland „via het begin sel van zelfbeschikking blijft een fun damenteel doel van de Britse poli tiek", aldus Wilson. avond eveneens ter tafel worden ge bracht, wanneer de ministers van bui tenlandse zaken van de „westelijke grote vier" in Londen komen confe reren. Getracht zal worden een ge meenschappelijke verklaring op te stellen ten aanzien van het probleem, waarom de Bondsrepubliek herhaal delijk heeft gevraagd. In Bonn hield bondskanselier Erhard ter gelegen heid van de 20ste verjaardag van de capitulatie, een toespraak, waarin hij lof toezwaaide aan de overwinnende mogendheden. WASHINGTON President Johnson heeft bekendgemaakt dat John M. Leedy is benoemd tot onderminister van bui tenlandse zaken voor Europese aange legenheden. Leedy volgt als zodanig William Tyler op, die benoemd is tot ambassadeur in Nederland. Op het ogen- biik is Leedv vertegenwoordiger van de VS bij de 'Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs. De 51-jarige Leedy heeft langdurige diplomatieke en economische ervaring. Hij werd geboren in Illinois en studeerde in 1941 af aan de universiteit van George town. Onmiddellijk daarna werd hu ambtenaar. Hij werkte op de econo mische, de financiële en sociaal-poli- tieke afdeling van het ministerie buitenlandse zaken. In 1957 benoemde Douglas Dillon, die toen onderminister van buitenlandse za ken was. Leedy tot zijn speciale assis tent. In 1961 werd Leedy assistent var de minister van financien voor interna tionale aangelegenheden. In die functie was hij betrokken bij de ontwikkeling van het Amerikaanse beleid ten aanzien van de betalingsbalans. In september 1962 kreeg Leedy zijn huidige functie in Parijs. Leonof over geruchten: Geen kosmonauten omgekomen PRAAG De Russische kosmonaut „wandelaar in de ruimte". Leonof. heeft in Praag gezegd, dat in tegenst-"""" „beweringen in de westelijke zelfs namen noemde" geen enkele Russi sche kosmonaut in de ruimte is omgeko men. Kolonel Dolgof, die zou zijn omge-j komen, is volgens Leonof nooit kosmo naut geweest. Hij verloor het leven bij een parachutesprong van een hoogte van 25000 meter door een fout in de speciale Uitrusting, die hij bij zich had. Premier Smith wint verkiezingen in Zuid-Rhotlesië SALISBURY De partij van eer ste minister Ian Smith, Het Rhodesi- sche Front, heeft gisteren, zoals reeds werd verwacht, de verkiezingen in Zuid-Rhodesië gewonnen. Zij kreeg in het nieuwe parlement alle vijftig zetels, waarover de ongeveer 400.000 blanke stemgerechtigden mochten be slissen. Er zi" voor de omstreeks vier miljoen negers in Zuid-Rhodesië vijf tien zetels in het parlement gereser veerd. De Afrikaanse kiezers hebben ech ter de oproep van hun leiders om de verkiezingen teboycotten opgevolgd, Premier Smith heeft gisteren tegen gesproken, dat mat deze verkiezingen en eenzijdige onafhankelijkheids verklaring wordt beoogd. Als echter de regering van Groot-Britannië niet bereid is Zuid-Rhodesië onafhanke- lijliheid te geven, zullen wij daar zelf voor zorgen, zo zei hij. LONDEN Aanhangers van de I linkervleugel van de Britse Labour- partij hebben een verzekering van premier Wilson gevraagd, dat hij zal vasthouden aan volledige nationalisa- j tie van de grote Britse staalonder- nemingen. Zij vermoeden namelijk, dat er een compromis in de lucht hangt, d.w.z., dat de regering slechts meerderheidsbelangen in de onder nemingen zou wensen en de rest van de aandelen in handen van particulie ren zou willen laten. Ter dood veroordeeld sproken over drie leiders mislukte staatsgreep van februari j.l., namelijk brigade-generaal Lam van Phat, oud-minister van binnenlandse zaken, kolonel Pham Ngoc Thao, voor heen persattaché bij de Zuidvietnamese ambassade in Washington, en Ngoeyen van Boe-Oe. een der burgerlijke lei ders van de mislukte staatsgreep. Aan 36 andere officieren en een burger werden gevangenisstraffen opgelegd, variërend van levenslang tot drie maanden. Ulbricht bewaakt door ex-SS-ers? BRUSSEL Volgens de Internationa le Unie van Verzet en Deportatie is Walter Ulbricht tijdens zijn bezoek aan Egypte bewaakt door twee voor malige hoge SS-officieren. Ex-gene raal Oskar Dirlewanger en ex-ma joor Eugen Eichberger zouden voor de persoonlijke veiligheid van het Oostduitse staatshoofd hebben zorg gedragen. Vólgens' 'dé''Internationale Unie maken de twee oud-SS-ers deel uit van de lijfwacht van presi dent Nasser. In dienst van de Egyptische geheime politie zouden volgens de Interna tionale Unie voorts nog staan: Leo pold Gleim (SS-Standartefuhrer), luitenant-kolonel Bernhard Bender, Heinrich Seilmann (voormalig Ge- stapo-chef van Ulm), Joachim Dauemling (voormalig Gestapo-chef in Düsseldorf), majoor Schmalstisóh, dr. Willermann (gewezen SS-arts in Dachau), generaal Alois Moser, ka pitein Wilhelm Böckler en voormalige Gestapo-ambtenaar Parijs, Seipel. dat Indonesië de afgelopen twee jaar zestien Britse en Maleisische vliegtui gen heeft neergeschoten. In hetzelfde gebouw, waar in de afgelopen week de Zoavo-confe- rentie werd gehouden, begint vol gende week dinsdag de voorjaars bijeenkomst van de Navo. Er zijn nog meer punten van overeen komst tussen de vergaderingen van de Zuidoost-Aziatische verdragsor ganisatie en de Noordatlantische verdragsorganisatie. In Lancaster House te Londen zal nl. ook de kwestie Vietnam worden bespro ken, Of Frankrijk volgende week eenzelfde houding zal aannemen, als op de Zoavo-conjferentie het geval wasdient nog te worden afgewacht. Frankrijk zond in de afgelopen week niet de minister van buiten landse zaken Couve de Murville naar Londen, maar de Franse am bassadeur in Bangkok. Deze hoofd stad van Thailand is zoals men weet de zetel van de Zoavo. Ach teraf heeft de Franse minister nogal fel kritiek geleverd op het resultaat van de Zoavo-conferen- tie, door te verklaren, dat het volkomen overeenkomt met het Amerikaanse standpunt inzake Vietnam en de Britse opvatting met betrekking tot de situatie in en rondom Maleisië. Hij vertelde er echter niet bij dat Frankrijk zich al voor het begin van de bijeenkomst buiten spel had gezet, door het besluit te nemen, slechts eën waarnemer te zenden. Verwacht wordt, dat beide pro blemen (Vietnam en Maleisië) ook op de Navoconferentie ter sprake zullen komen. Uiteraard dient te worden afgewacht, welke houding Frankrijk zal aannemen. Als de Franse minister Couve de Murville naar Londen gaat en aan het gesprek over Vietnam en Maleisië deelneemt, zullen zich ongetwijfeld problemen voordoen bij het opstel len van het communiqué dat na afloop van de (driedaagse) be spreking zal worden uitgegeven. Het ziet er dan ook naar uit, dat de Verenigde Staten en Engeland zich zullen beperken tot het zoe ken van zoveel mogelijk steun van de afzonderlijke ledenstaten. Dit laatste geldt ook ten aanzien van de ontwikkelingen van de afgelopen weken in de Dominicaan se republiek, die ongetwijfeld de Kolonel Francisco Caamano, door het parlement benoemd tot voor lopig president van de Dominicaanse republiek. Het is echter niet be kendinhoeverre het parlement onder pressie van de rebellen heeft gehandeld. revue zullen passeren. Minister Rusk zal wanneer hij zich voor de conferentie kan vrijmaken ongetwijfeld alles doen wat in zijn vermogen ligt, de bondgenoten het nodige materiaal te verschaffen, dat het bewijs moet leveren voor de militaire interventie van de Verenigde Staten in de binnen landse moeilijkheden van de Do minicaanse republiek. Enkele da gen geleden verklaarde Richard Nixon, de vroegere Amerikaanse vice-president, na een kort bezoek aan Europa, dat de Europese lan den onvoldoende over het ingrijpen van Washington geïnformeerd zijn en er als gevolg daarvan weinig begrip voor kunnen opbrengen. Ook de Duitse kwestie zal aan de orde komen. Daar zullen de Duitsers zelf wel voor zorgen, die midden in een belangrijke verkie zingsstrijd zitten. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat er een twist gesprek ontstaat over de vraag, of de kwestie van de Duitse hereni ging al dan niet een zaak is die (als De Gaulle zijn zin krijgt) slechts door de landen van het Europese vasteland, dus buiten de Ver. Staten en waarschijnlijk ook Engeland om, moet worden gere geld. Militaire zaken als de MLF en de ANF (Multilaterale kernmacht die door Washington en Bonn wordt voorgestaan en de Atlanti sche kernmacht, die door Londen wordt verdedigd) zullen niet aan de orde komen. Want alleen de ministers van buitenlandse zaken komen in Londen bij elkaar. Maarschalk Zjoekof, die destijds door Chroesjtsjow werd verwijderd 'als minister van defensie) mock zich ter gelegenheid van de 1 mei viering weer laten fotograferen, met decoraties en al Twee jonge Oostduitsers die gisteren in Oost-Berlijn een kerkdak vlakbij de zonegrens aan het repareren waren, wisten een van hun twee bewakers te overmeesteren terwijl de ander even weg was. Met het wapen dat zij veroverd hadden hielden zij de grenswachter onder schot terwijl zij met een ladder over het prikkeldraad klommen West-Berlijn. Vrijdag heeft radio-Peking het o lijden bekendgemaakt van de 55-jarige generaal Lioe ja Loe. bevelhebber van de Chinese luchtmacht en onderminister van defensie. Grond voor deze veronderstelling gaf gisteren de verklaring van de minister van economische zaken, Brown, dat de Labour-regering bereid is naar voorstel len van de staalindustrie te luisteren, die zouden neerlumen op een niet volledige nationalisatie. i de Londense beurs werden staal- leien gisteren druk verkocht omdat de eigenaars geen belang hebben bij aandelen in een industrie, die voor het grootste deel in handen van de regering Heerlijk slrandgenot - Het Festival van België met schitterende kunstmanifestaties (toneel en muziek) - België, Eldorado voor de fijnproevers - Stavelot, modelstad voor cultureel toerisme - 150e Herdenking van de Slag bij Waterloo (1815-1965) - De onvolprezen Ardennen België: ideaal oord voor de ruitersport. GRATIS VERKRIJGBAAR: Hotelgids 1965 Nieuwe brochures Ardennen - Maas, Kunststeden, badplaatsen, schilderachtige streken, folklore Camping-Caravanning (nieuwe lijst der terreinen) Brochure Vakantie voor Allen (adressen van ruim 200 pensions met schappelijke prijzen) Kalender der Merk waardige Gebeurtenissen. Voor een vakantie die verkwikt Ss België bet meest geschikt. kan voor India Voor de zoveelste maal doen lijn volgt, welke uitgestippeld omvangrijke landstrijdkrachten er Tribune, dat de belangrijke rede op na te blijven houden. van Kosygin (waarvan wij enkele weken geleden uitvoerig in deze Als bewijs voor zijn stelling rubriek melding hebben gemaakt) haalt Victor Zorza in The Guar- slechts gepubliceerd werd in een dian een gedeelte aan van een onopvallende plaats in een econo- artikel uit het partijorgaan de misch tijdschrift, dat slechts in Prawda, waarin de mening wordt beperkte kring (25.000 oplagen) bestreden, dat kernwapens thans wordt verspreid. Dit staat in voorrang hebben boven lands tri jd- scherpe tegenstelling tot het voor krachten. Deze mening zou zijn paginanieuws, waartoe opmerkin- 1 -n de Izwestia, het or- gen van eenzelfde strekking, ge- de Russische regering, maakt door 'Chroesjtsjef twee we- zou de Prawda niet ken voor zijn aftreden op 15 zijn overgegaan tot het publiceren oktober jl., aanleiding gaven, van kritiek op de Izwestia, als er Wellicht heerste er onder de geen redenen zouden zijn geweest „collectieve leiders" in het Krem- om aan te nemén, dat het blad een ljn enige vrees over de politieke munt, die Kosygin als premier hier uit zou kunnen slaan. Hij mag blijkbaar niet voor het Russische publiek de man zijn, die verschijnt als de brenger van een nieuwe politiek, gericht op een snellere loonstijging en op het begin van een tijdperk, waarin de gezinsauto een gewone zaak wordt. Een ande- dit^land tot^ de kernmogendheden- re mogelijkheid is, dat er binnen de Sowj et-hiërarchie onenigheid bestaat over de levenskansen van geopperd gaan var Normaliter aansporing na de tweede kernexplosie, die wordenhet tot ontwikkeling bren- binnenkort in China wordt ver een eigen kernmacht te wacht. Op het ogenblik is India Kosygins beloften. Men zou de kat overwegen. Niet denkbeeldig is niet van plan, garanties tegen aan- dan eerst uit de boom willen dan het gevaar, dat ook andere vallen met kernwapens te aan- mver, nm Aziatische landen als Janan. Indo- vaarden, als dip uitsliiifpnd van dn kijken, om teleurstellingen onder Aziatische landen als Japan, Indo nesië en Pakistan zich dan geroe pen kunnen voelen, aan de kern vaarden. als die uitsluitend van de zijde van de westelijke mogendhe- de bevolking te voorkomen, den komen. Dit zou in strijd zijn UB11 toestand zal worden betrokken, ook. dat de regering van premier waarbij zij kernwapens zouden Staten en Engeland alles in het werk stellen om deze ontwikkeling Sjastri te voorkomen. Zij trachten ge- voert - - noemde Aziatische landen te win- mogelijkheid, dat de Sowjetunie dat de Amerikanen en de Britten -*- -agr-"- een zich aansluit bij regelingen met de zich niet wiüen laten betrekken in informele besprekingen len gebruiken voor een doel, dat voert met de Russen over de Z1J afkeuren. Dit komt er op neer, nen voor de gedachte „internationaal kernwapenschild" westerse landen ter bescherming tegen de dreiging andere vorm van internationale tan- de een of het conflict van India met Pakis- sief de Sowjetunie) geheel nieuw. I Dr. Hernando Cardona heeft gisteren in New York meegedeeld, dat hij vier blinden het gezicht heeft teruggegeven door kleine plastic schijven in hun hoornvliezen aan te brengen. Tevens deelde hij mee, dat hij de ope ratie honderd keer heefi verricht op personen, bij wie de hoornvliezen door een ongeval waren be schadigd of door een ziekte vertroebeld. Hij zei, dat het gezichtsver mogen van 61 van deze 100 personen na de ope ratie was verbeterd. Som mige patiënten hadden volgens hem reeds vier jaar door de plastic schijfjes (0,317 cm lang) kunnen zien. Dr. Cardo na vertelde, dat hij en zijn medewerkers zullen trachten de schijfjes te vervolmaken. Onder leiding van vijf ministers allen boven de vijftig hebben gis teren ongeveer 800 Ja panners deelgenomen aan een mars door de stra ten van Tokio „om fit te blijven". De mars werd gehouden ter gele genheid van de eerste maandelijkse gezond heidsdag. Deze gezond- licidsdagen zijn in het le ven geroepen, nadat Ja panse regeringsleiders hun teleurstelling hadden geuit over de prestaties van Japanse atleten tij dens de Olympische Spe len in Tokio. Overigens veroverden de Japanners toen meer medailles dan Duitsland. Japan bezet te de derde plaats op de ranglijst achter de VS en de Sowjetunie. Het Sowjetrussische tijdschrift Lucht- en Ruimtevaart heeft het record nietszeggendheid, dat tot voor kort waar schijnlijk in handen was van onze eigen Rijks Voorlichtings Dienst, ver beterd. Het tijdschrift publiceerde gisteren de volgende mededeling: „Sowjetrussische ruimte vaarders oefenen met een nieuw ruimtevaar tuig". Meer bijzonderhe den werden niet gegeven. I Gisteren zijn de eerste telefoongesprekken ge voerd tussen Moskou en het aan de Stille Oceaan aan het andere eind van Siberië gelegen Wiadi- wostok via de communi catie-satelliet Molnja I. Volgens Tass was de kwaliteit van de verbin ding uitstekend. MINNEAPOLIS In de Amerikaanse staat Minnesota hebben wervelstormen in,Q u__«. de nacht van donderdag op vrijdag ten Uonn heelt men er gisteren op ge- teletype 2 wezen, dat het niet aan de West- minste 13 mensen het leven gekost. Het - aantal gewonden bedraagt 300. De schade loopt in de miljoenen dollar. Hagelstenen van 5 cm doorsnee troffen Minneapolis voordat de wervelstormen huizen ver woesten, telefoon- en energielijnen ver braken en vele ongelukken op dc weg veroorzaakten. De ergst getroffen gebie den zijn die rondom het Minnetonka* meer. en nog enkele streken ongeveer 25 kilometer van Minneapolis verwijderd. In het westen van Oklahoma 1100 km zuidelijker, kwam een meisje bij nood weer om en werden minstens vier men sen gewond. Er viel bijna 8 cm regen en dc oogst werd door hagelstenen ver woest. Operatie gevraagd bij Von Schirach BONN De voormalige Westduitse ministers van justitie Dehlcr en Bucher hebben bij de ambassadeurs van de vier geallieerde mogendheden in Duitsland gevraagd toestemming te verlenen het verrichten van een oogoperatie bij de vroegere leider van de Hitler-Jugend, Baldur von Schirach door de Duitse prof. Meyer Schwickerath. Volgens de bepa lingen van de geallieerden mag Von Schirach. die in Spandau gevangen zit, niet door een Duitse specialist worden behandeld. De beide ministers vinden het „boven de zin en het doel van de straf uitgaan, wanneer niet alles wordt gedaan om het volledig blind worden van Von Schirach te voorkomen" Von Schirach werd in 1946 door het internationale tribunaal te Neurenberg tot 20 jaar veroordeeld. BONN In politieke kringen in duitse regering te wijten is dat er nog steeds geen diplomatieke be trekking tussen Israël en de Bondsrepubliek bestaan. Voor de regering in Bonn zou de uitwisseling van ambassadeurs vol doende zijn geweest. Hieruit had de „normalisering" van de betrekkingen tussen West-Duitsland en Israël direct kunnen voortvloeien. De Israëlische regering ad echter „aanvullende wensen" geformuleerd, in het bijzonder op economisch ter rein. De Westduitse regering houdt verder vast aan een volledige publikatie van haar overeenkomsten met Israël teneinde Scheepsbotsing bij Michican-meer MICHIGAN Het Amerikaanse schip Cedarvillc is gisteren gezonken na een botsing met het Noorse schip Topdals- fjord in het Nauw van Mackinac tussen het Huronmeer en het Michigan-meer. De twee schepen kwamen in de mist met elkaar in botsing. Veertien overlevenden van de 8.575 ton metende Cedarville zijn opgepikt. Twee van hen waren bewusteloos en twee anderen waren ernstig gewond. Twintig opvarenden worden nog vermist. Het gezonken schip had een lading steen aan boord. m mogelijke verkeerde interpretatie an Arabische zijde te voorkomen. Dit alles, zo zei men in Bonn, zal misschien een nieuwe reis naar Tel Aviv van Kurt Birrenbach, de speciale afge zant van de regering in Bonn, nodig maken. Birrenbach zou dan de volgende week vertrekken. Volgens het Egypitsche blad Al Achbar zal Egypte de betrekkingen met West- Duitsland onmiddellijk na de officiële erkenning van Israël door Bonn verbre ken. Het merendeel van de Arabische landen zal het Egyptische voorbeeld „binnen enkele minuten" volgen, aldus het blad. Ook het Libanese ministerie van bui tenlandse zaken heeft, zo meldt het in Beiroet verschijnende blad Al Nahar, al) voorbereidingen getroffen voor ver breking van de diplomatieke betrekkin gen met Bonn. Uit Bagdad is vernomen, dat de Iraaksc regering alle Duitse eigendommen in Irak heeft laten regis treren. Brooke ontving bezoek in cel MOSKOU De Engelse leraar Gerald Brooke, die twaalf dagen geleden door de Russen is gevangen gezet op beschul diging van ondermijnende activiteiten, heeft gisteren voor het eerst sinds zijn arrestatie een ontmoeting gehad met een functionaris van de Britse ambassade in Moskou. Hij had een speciaal verzoek: detective-romans. Brooke had een ge sprek van veertig minuten met mej. Agnes Wood, de consulaire vertegen woordigster van de Britse ambassade. De ambassade heeft geweigerd bijzonderhe den over dit gesprek bekend te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5