I Mlï 10 mei 1940 DIE MORGEN BRAK HET LOS ,i w... ZONDAGSBLAD Nieuwe l ei else Courant ZATERDAG 8 Mfil W« (Van een onzer redacteuren) Die morgen brak het brutale geweld los. Om 3.55 uur precies. In de voorafgaande maanden hadden de troepen verscheidene malen gedurende vele uren hun ge vechtsopstellingen 's nachts bezet, maar b^j het aanbreken van de nieuwe dag konden zij gelukkig altyd weer naar hun bivak terugkeren. De aanval was uitgebleven. De oorlog was nog niet gekomen. Doch toen zij in de nacht van 9 op 10 mei 1940 weer naar tutu ty ii» uc iiai.111 vau o iu mei ijto weer 11 acl 1 hun stellingen trokken was dit voor de laatste maal. Er e ,Was, eSonnen* waren er onder hen, die dat voorvoelden. Nee, niet omdat zij tot de uiterste waakzaamheid werden aangespoord, dat was altjjd gebeurd, ook niet omdat hun op het hart was gedrukt niemand te vertrouwen, dat zei hun nog niet zo veel. Nee, ze wisten dat het die nacht ging gebeuren zo maar bij intuïtie. Ze proefden het als het ware aan de van onrust bezwangerde lucht en ze voelden het aan de span ning, die zwaar op hen drukte. Ze spraken slechts het hoog nodige woord en als zy spraken dempten zij hun stemmen. Om 3.00 waren alle troepen van de strategische veilig heid volledig strijdvaardig. Nog geen uur later waren zij in zware gevechten ge wikkeld. De oorlog was begonnen. En hij zou vijf dagen duren. Vijf dagen oorlog. (^orlog tussen goed getrainde en met oorlogstuig goed uitgeruste troepen en troepen, die aan gevechtskracht veel tekort kwamen, omdat aan de opbouw van de strijdmacht Oorlog tussen troepen, die op gevechtservaring konden bogen en troepen, die elke ervaring 'misten Toch nog vijf dagen oorlog. Omdat hoe ongeoefend en slecht uitgerust ook. die troepen diep geschokt door het misdadige van de overval, de tanden op elkaar zetten en niet bereid waren ook maar een duim grond prijs te geven dan nadat zij, door overmacht ge dwongen, dat moesten of een kogel uit een vijandelijk ge weer een einde aan hun leven had gemaakt. Het zijn zo maar wat grepen uit vijf dagen van harde strijd ter nagedachtenis aan een strijdmacht, die heeft gegeven wat zij kon geven en wat van haar verwacht mocht worden. Zo maar wat grepen om nog «ens de aandacht te vestigen op de vele daden van grote moed, die ten toon zijn gespreid. Op de staaltjes van trouw aan elkaar en aan het onderdeel, waartoe zij behoorden. In de vroege morgen van 10 mei stonden de korporaals Touw, Jongkind en Kooyman van het detachement politietroepen op wacht bij de spoorbrug bij Bugge- num. noord van Roermond. Touw bespiedde het voorterrein. Kort na drie uur zag hij langs de spoorlijn en uit de richting Roermond een aantal burgers naderen. Hij waar schuwde zijn commandant sergeant De Vries, met wie hij zich achter de intussen gesloten defensiedeu ren terugtrok. Zij lieten de burgers naderen tot op ongeveer twintig meter van de spoorweghekken en sommeerden toen: „Halt of ik schiet". De burgers liepen door. Weer klonk het: ..Halt of ik schiet". De bur gers liepen door. Weer klonk het: „Halt of ik schiet en tevens werd een schot in de lucht gelost. De burgers hielden halt. Op dc vraag van sergeant De Vries wat zij zo vroeg op de weg deden, werd geantwoord: „Wij zijn spoor wegarbeiders". Een van hen toon de een legitimatiebewijs volgens het model van de Nederlandse Spoorwegen. Het stond ten name van J. Cox, het droeg een foto, een stempel en een handtekening. Op de vraag waar zij heen fingen, werd gezegd: „Naar 413". Een arbeider van de spoorwegen, die bij het detachement was inge deeld, vertelde dat hij Cox niet kende en dat hij evenmin wist waar 413 was. Sergeant De Vries ontdekte, dat Cox met enigszins Duits accent sprak en dat de pikhouweel, die hij bij zich had, niet van het model was, dat de Nederlandse Spoorwegen gebruik ten. ARGWAAN Dat wekte al direkt argwaan bij hem op. Hij controleerde nog een burger, die zich voor spoorwegar beider uitgaf. Ook die was in het bezit van een legitimatiebewijs, maar sprak met een zeer sterk Duits accent. De Vries wist toen zeker met vermomde Duitsers te doen te hebben. Hij ging naar de telefoon om op versterking van de brug aan te dringen. Plotseling klonken er schoten. De Vries voelde, dat hij in de borst was getroffen. Hij was nog in staat door de telefoon te roepen: „Nu hoor je het. ze schieten al. Zorg. dat de brug tijdig de lucht ingaat, er zijn ongeveer dertig man". Daarna zak te hij bewusteloos in elkaar. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, zag hij dat korporaal Touw was gedood door een schot in de mond. De Vries probeerde over eind te komen, doch nauwelijks zat hij op zijn knieën of een tweede schot trof hem in de rechterbovenarm, waardoor hij weer terugviel. De aanvallers sne den zijn pistoolkoord door en namen hem zijn wapen af. Terwijl hij op de grond lag, zag hij hoe De Nederlandse milil ten het moderne Duitse oorlogstuig. een der burgers zich van zijn overall ontdeed, waarna een Duits uniform met zilveren schouderbe dekkingen voor de dag kwam. Tevens zag hij, dat de andere ..burgers" de brug opstormden en een mitrailleur midden op de spoordijk plaatsten. Hij sleepte zich voort in de richting van de stuw bij Roer mond. Met inspanning van alle krachten sprong hij door het raam in de achterwand van het wachtlo kaal, liet zich van de dijk afrollen en zocht dekking achter de spoor brug. Door een paar kogels werd hij nog in het been getroffen. Al kruipende door het hoge gras wist hij zich naar de Maas voort te slepen. Daar werd hij door bur gers binnengehaald, die een dokter waarschuwden. Later werd ser geant De Vries naar een zieken huis te Roermond gebracht. ZENUWEN Te Kesseleik was om 5.30 uur dc strijd al in volle gang. Om 7.00 uur werd een eerste poging van de Duitsers om bij het veer Over te steken afgeslagen. Daarna werden nog herhaaldelijk pogingen in het werk gesteld, maar dienstplichtig sergeant Van Loon wist het vuur dagen Nederland van zijn zware mitrailleur in ka zemat B66, die het doel was geweest van zeer zwaar ar.tillerie- en mitrailleurvuur. zo rustig en taktvol te leiden, dat alle pogingen mislukten. Hij had stalen zenuwen en wist zich telkens weer te bedwingen tot de rubberbootjes midden op de rivier waren, waar na hij ze met mitrailleurvuur vernietigde. Pas om 12.30 uur werd de mitrailleur, die zesdui zend patronen had verschoten, ge troffen en vernield. Te St. Agatha bediende dienst plichtig wachtmeester- A. M. Schouten met acht man een kanon van 8 .staal, alleen gedekt door een aarden borstwering. Hij vernielde, ondanks hevig mitrailleur- en ar tillerievuur, een Duits mitrailleur nest op de andere oever en zette de strijd voort, hoewel hij talrijke verwondingen had opgelopen, waardoor onder meer zijn rechter arm werd verlamd. Vier van zijn mannen werden eveneens gewond. Toen de opstelling ten slotte moest worden verlaten vocht wachtmees ter Schouten met de overgebleven kanonniers met de karabijnen ver der. Een vernielingsploeg keerde van zijn opdracht per vrachtauto terug cn achterhaalde een marcherende colonne van ongeveer honderd Duitse soldaten. Sergeant-capitu- lant J. D. Dukers. naast de chauf feur gezeten, sloeg met een revol ver de voorruit stuk en gelastte chauffeur W. Prins vol gas te geven. Prins bestuurde de auto met de linkerhand en schoot met de rechter zijn pitool ,af door de voorruit, terwijl Dukers met zijn geweer vuurde. In de laadbak schoot dienstplichtig soldaat L van den Meerendonk met zijn lichte mitrailleur op de Duitsers, die volkomen overbluft waren en dek king zochten. Het moedige drietal kwam er heelhuids af. ONTREDDERD De torpedobootjager Hr. Ms. Van Galen, net teruggekeerd uit Indië, werd om 10.30 uur uit Den Helder naar Rotterdam ge dirigeerd. Voordat de oorlogs bodem op gevechtsafsland van de Maasbruggen en het vlieg veld Waalhaven was genaderd, was hij op de Nieuwe Waterweg al 36 keer door groepen Duitse bommenwerpers aangevallen. Kapitein-luitenant-ter-zee A. S. Pinke wist hei totaal ontred derde schip in de Merwehaven binnen te loodsen, waar het na „model' te zijn gemeerd zonk. De bemanning nam met haar mitrailleurs en geweren verder aan de strijd te land deel. Ach. het zijn zo maar enkele grepen. Bij de strijd om de Moerdijk- MAANDAG is het vijfentwintig jaar geleden, dat de Duitse troepen Nederland binnenvielen en de oorlog, die vjjf dagen zou duren, begon. Vijf dagen lang hebben de Nederlandse militairen, op een enkele uitzondering na, zich voortreffelijk geweerd, met inzet van hun leven. De geschiedenis van de mei dagen 1940 kent vele heroïsche hoogtepunten. De strijd in de Grebbelinic, in de vesting Hol land, bij Kornwerderzand, de ge vechten om de vliegvelden, om de Moerdijkbruggen, om de Maasbruggen tc Rotterdam zjj vertelleu van moed en opoffering, belangrijke initiatieven. De e-, land- luchtmacht van 1940 hebben het Nederlandse volk sterk aan zich verplicht. Op tal van plaatsen vochten zü tot de laatste patroon en tot hel laatste stuk geschut. - Toen na de capitulatie de balans werd opgemaakt bleek, dat alleen de Koninklijke landmacht (niet de militaire luchtvaart) in totaal 2032 verliezen had ge leden: 119 officieren, 274 onder officieren, 162 korporaals en 1477 soldaten Ter nagedachtenis aan dat. wat wel eens is genoemd, „vergeten leger" en ter berinnering aan hen, die zich hebben ingezet ter wille van het behoud van onze vrijheid, is nevenstaand artikel geschreven. len reserve-eerste luitenant de Jager, commandant van een batterij 6 veld, persoonlijk een van de stukken. Aangezien er geen dekking was en het stuk geen schild had, moest het laden en afvuren kruipend en liggend ge beuren. Voor het afgeven van het vierde schot wilde hij nauwkeuri ger richten. Hij gaf zich even bloot en werd door een schot in het voorhoofd dodelijk getroffen. Het volkomen verraste garnizoen van Dordrecht was praktisch al leen met karabijnen bewapend. Er waren slechts zes lichte mitrail leurs en bij een der compagnieën beschikte men in totaal over 250 patronen. Desondanks, en hoewel een coördinerende leiding ontbrak, beten de pontonniers en torpedis- ten van zich af en ontwikkelden een aantal commandanten een lof waardig initiatief. Zo werden twee pogingen ge daan om bij de bruggen te komen, de ene om 5.30 uur door zeventien man onder leiding van de reserve eerste luitenant der genie ir. J. Over, die daarbij sneuvelde, en om 6.30 uur door dertig zeemiliciëns onder de tweede luitenant der genie G. A. Brouwer, die zwaar gewond werd en desondanks zijn mannen opdroeg geen aandacht aan hem te besteden en de aanval voort te zetten. VIJF De oorlog duurde vijf dagen. Hij begon plotseling. En hij eindigde zo goed als plotseling. De Duitsers, die niet hadden gerekend op zoveel tegenstand, waren vastgelopen. Hun generale staf kon niet meer werken ..vol gens de plannen". De vaart was uit hup oorlogvoering. Maar Berlijn drong aan op haas- Er moest sneller worden doorge stoten. Troepen uit Holland moes- 'en worden vrijgemaakt voor de strijd in Frankrijk. Ten koste van alles moest de tegenstand van de Nederlandse strijdkrachten worden gebroken. Ten koste van alles. Op 14 mei in de middag, werd dit gerealiseerd. Van hun bases stegen squa drons bommenwerpers op, koers zettend naar Rotterdam. Het werd een vergeldingsvlucht. Rotterdam zou de tol betalen voor de misrekening van het Duitse hoofdkwartier. Die middag brandde de stad. De tegenstand werd opgege- en. De capitulatie werd getekend. Nederland gaf xich over. Alleen in Zeeland werd de strijd nog hevig voortgezet. Tot 17 mei. LITERATUUR- J. J. C. P. Wilson, Vijf logsdagen. Honderden parachutisten werdenboven ons land afgeworpen. Tl W ^Un&SgSUÊMZ Kié lij Hotterdum veranderde in een brandende puinhoop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13