Nieowe Leidse Ccraraimt LAGERHUIS VÓÓR STAALNAASTING Vriend in de bossen: Klaus von Amsberg Binnenkant van maag op kleuren-tv Uitslag stemming: 310 tegen 306 Debat duurde lang en was zeer verhit Inter-Milaan Liverpool op televisie Eerste kwartaal 23.000 huizen Heeft Nederland wel een standpunt Commentaar Vakcentrales achter voorstel - Wemmers Kraeteun F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „STantyajtkjh it ghebleve* ■njn hert m teghenapoeH' Vrijdag 7 mei 1965, 46ste jaargang r Vrij zacht De Biit verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met van tüd tot tijd enige regen of motregen. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht weer. (Opgemaakt 11.15 uur). Kantoren Leiden v Steenstraat 37' - Postbus Té Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 310 tegen 306 stemmen het witboek der socialistische regering goedgekeurd, waarin plan nen worden ontvouwd voor een nationalisatie van de voornaamste sta bedrijven. Alle socialistische Lagerhuisleden, dus ook zij die het niet of niet geheel met de in het witboek vermelde plannen eens waren, hebben voor de regering gestemd. Tegen stemden alle conservatieven en liberalen. Het feit, dat de enkele socialistische opposanten het witboek toch hebben goedgekeurd wordt als een persoonlijke BUSSUM De Europa Cupwedstrijd Inter-Milaan—Liverpool zal volgende week woensdag in een rechtstreekse reportage op liet t.v.-scherm te zien zjjn. De belangrijke interland wordt in Milaan gespeeld. Inter-Milaan zal met twee punten verschil moeten winnen van Liverpool om in deze halve finale wedstrijd niet af te vallen. Kamerlid C' Egas staatssecretaris DEN HAAG Het socialistische Twee de-Kamerlid C. Egas is benoemd tot staatssecretaris voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De heer Egas is in 1913 te Holwerd (Fr.) geboren. Hij ontving zijn oplei ding onder meer aan de Landbouwwin- terschool te Groningen en was van 1942 tot '46 landbouwkundig opzichter in de Noord-Oostpolder. Na enige jaren cur susleider van de volkshogeschool te Bakkeveen te zijn geweest, werd hij in '50 landbouwkundig medewerker van de Dr. Wiardi-Beckmanstichting.In '52 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer, waar hij sedertdien optrad als een van de agrarische deskundigen van de PvdA-fractie. DEN HAAG In de eerste drie maan- dsn van d'i.t jaar zijn ruim 23.000 wo ningen gereed gekomen tegen 18.100 in de overeenkomstige periode in 1964. Ge middeld kwamen in deze periode van de jaren 1959 to»t en inet 1963 bijna 14 300 woningen gereed. Dit zijn enkele cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd. In maart kwamen dit jaar 8.800 wo ningen gereed (vorig jaar maart 6-900). In de eerste drie maanden van dit jaar werd begonnen, met de bouw van 26.500 woningen (tegen 22.800 v. j In één oogopslag Boek viert feest pag. 7 Nasoetion in Moskou pag. 9 TV in Montreux pag. 13 Sport (competitie ein digt) pag. 15 overwinning beschouwd van premier Wil- Deze is er namelijk in geslaagd elke kans op een meer uitgebreid verzet ln de socialistische gelederen tegen de natio. rialisatieplannen op een particulieren bij eenkomst der partij te niet te doen. De leiders van de conservatieve en socialis tische Lagerhuisfractie hadden alles in het werk gesteld om hun parlementaire formaties op oorlogssterkte in het Huis zezig te doen zijn. Vele in het buiten land vertoevende Lagerhuisleden hebben reizen afgebroken en anderen hadden daarvoor hun ziekbed verlaten. Het debat van gisteravond was een der felste, dal zich in het Lagerhuis beeft voorgedaan sinds de in oktober 1964 gehouden al; WILSON lang en verhit raarbij de conservatieve regerings partij met een kleine meerderheid door de toenmalige Labour-oppositie t verslagen. Sprekers van beide zijden orden herhaaldelijk op felle wijze door hun politieke tegenstanders met tegenwerpingen onderbroken. Conser vatieve en socialistische leiders gingen elkaar op verbitterde persoonlijke •ijze met woorden te lijf. De socialistische regering betoonde zich a de stemming uiterst voldaan, ook wat betreft de meerderheid, die haar witboek heeft goedgekeurd. Zij zal nu binnenkort een wetsontwerp bij het Lagerhuis Indie nen, dat voorziet in het onder staatstoe zicht brengen van de voornaamste bedrij ven der Britse staalindustrie. Dit ontwerp zal in juni a.s. in behandeling komen. Gedragslijn Tevoren had premier Wilson te kennen gegeven, dat zijn gedragslijn, bij een even tuele nederlaag, door de omvang en de manier waarop zij werd geleden, zal wor den bepaald. Hij zou bijvoorbeeld na een nederlaag een afzonderlijke stemming over zijn gehele regeringsprogramma kunnen uitlokken, waarbij hij de kwestie van vertrouwen zou kunnen stellen. De conservatieven hadden aangekondigd, dat zij, indien de socialisten op het basispunt van haai- programma een nederlaag leden, zouden aandringen op het aftreden van de regering en het op korte termijn uitschrijven van verkiezingen. Slechts 14 procent Kort voordat de stemming plaats had werden de resultaten bekend van een peiling van de Britse openbare mening over eventuele naasting van de staalin dustrie. Daaruit bleek, dat slechts 14 pro cent van de ondervraagden achter de plannen van de Labourregering stond. De socialisten zouden dus een zware neder laag hebben geleden, indien nieuwe ver- kiezingen, met in hoofdzaak dit vraag stuk, als inzet, zouden worden gehouden. Woordvoerder Koninklijk Huis: DEN HAAG In antwoord op vragen heeft een woordvoerder van het Koninklijk Huis vanmorgen be vestigd, dat de man, die bij verras sing in de bossen rond kasteel Dra- kesteyn in Lage Vuursche in het ge zelschap van prinses Beatrix is ge fotografeerd, de heer Klaus von Amsberg is. Volgens de woordvoer der is de heer von Amsberg een goe de vriend van de Prinses. Van de zijde van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken is be vestigd, dat de heer Von Amsberg zich op het ogenblik in Nederland bevindt. Legationsrat Een woordvoerder van de Westduitse ambassade heeft medegedeeld, dat de heer Von Amsberg legationsrat bij het Situatie Dominicaanse Republiek DEN HAAG/SANTO DOMINGO Het Tweede-Kamerlid H. J. N. M. Ruygers (soc.) heeft minister Luns schriftelijk gevraagd of hij zo spoe dig mogelijk de Kamer kan inlich ten over het standpunt, dat de Ne derlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft ingenomen tij dens het debat over de gebeurtenis sen in de Dominicaanse republiek. Aangenomen mag worden, dat minis ter Luns zal antwoorden, dat de Ne derlandse regering niet over voldoende materiaal beschikt om een juist oordeel te kunnen hebben over de gebeurtenis sen, die zich in Santo' Domingo hebben afgespeeld. Mr. Luns zal er wellicht op wijzen, dat dc Nederlandse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad de taak heeft, zo mogelijk een bijdrage te leve ren tot oplossing van het probleem, dat in de Raad aan de orde is gesteld. Een eerste vereiste is daarbij een gedegen kennis. Verwacht wordt dat minister Rusk op de NAVO-conferentic. die dins dag te Londen begint, volledig opening van zaken zal geven. Ontwikkelingen Gisteren hebben zich nog de volgende ontwikkelingen voorgedaan: De veiligheidsraad besloot nog niet te stemmen over het Russische voorstel, dc Amerikaanse interventie te veroorde len. Men zal eerst het resultaat van het gezamenlijk optreden van dc OAS .orga nisatie van Amerikaanse staten) afwach ten. Nadat een beroep op hem was gedaan door de leider van de rebellen in Santo Domingo heeft generaal De Gaulle zijn afkeuring uitgesproken over de Ameri kaanse interventie. Hij heeft zich nog niet uitgelaten over het besluit van de OAS troepen naar de Dom. republiek te zenden. De Rus Federenko zei in de Veilig heidsraad, dat genoemd besluit van de OAS een rechtstreekse uitdaging is aan het adres van de Ver. Naties. Hij zei dat :ulke stappen tot de competentie van dc Raad behoren en niet tot die van het Witte Huis. Een jeep met acht Amerikaanse mili- n reed een straat in. die naar rebel- lengebied voerde. Voordat zij hun ver gissing bemerkten werden zij al bescho ten. Twee militairen werden gewond en twee anderen gevangen genomen. Westduitse ministerie van buitenlandse zaken is. Volgens deze woordvoerder is de heer Von Amsberg geboren in sep tember 1926 in Lotharingen ten zuid oosten van Hamburg. Hij werkt sedert 1957 bij de Westduitse buitenlandse dienst. De heer Von Omsberg heeft voor deze dienst in het Caraïbische gebied en in West-Afrika gewerkt. Thans werkt hij bij de afdeling voor ontwikkelings hulp van het ministerie van buitenland- Prinses Beatrix is gisteren vrijwel de hele dag achtervolgd door verslaggevers en fotografen van Engelse 'aden, die de afgelopen dagen veel aandacht aan de Nederlandse kroonprinses hebben be steed naar aanleiding van de verlovings geruchten. Zoals gemeld trad de Prinses gisteren in Londen op als peettante bij de doop van Sybilla Louise, het doch tertje van prinses Margaretha van Zwe den en de Britse zakenman John Ambler. Dat de persbelangstelling haar irri teerde liet zij duidelijk blijken toen zij bij het binnenwandelen van de St. Paul's' kerk (waar de doopplechtigheid plaats had) een televisiemicrofoon kreeg voor gehouden. ..Is het waar, dat. u verloofd bent?" vroeg de reporter. De glimlach verdween van het gelaat van de Prln. ses. Zij duwde de microfoon opzij er liep zonder een woord te zeggen door. Handgemeen Een tweedeincident volgde na afloop van de plechtigheid, toen fotografen op de trappen van de kerk een plaatje wil den maken van prinses Margaretha en haar man. Omdat de politie niet wilde, dat er foto's werden gemaakt, ontstond een kort handgemeen, dat vergezeld ging van felle protesten. Uiteindelijk trokken de boze fotografen ning van de Amblers, waar het echtpaar met de baby aan de deur verscheen te poseren. Ambler had tevoren de pers gevraagd de doop als een privé-familie- aangclogenheid te behandelen. De Nederlandse ambassadeur Londen, dr. J. II. van Roijen, heeft bij Scotland Yard over geklaagd, dat prinses Beatrix door fotografen auto's werd gevolgd. Hij vroeg dc po- Prinses Beatrix en prinses Christina van Zweden bij het verlaten van St. Paul's Cathedral, nadat zij de doopplechtigheid hadden bijge woond van de dochter van prinses Margaretha van Zweden en haar man. de Britse zakenman John Ambler. Beide Prinsessen waren peettante. litic dit te verhinderen. Scotland Yard bracht het verzoek over aan de hoofdredacteuren. Reproduktie De Nederlandse persfo'ugraaf John de Rooy, die de geruchtmakende foto maakte van prinses Beatrix, wande lend met een man in de tuin van Dra- kesteyn, heeft intussen een advocaat in de arm moeten nemen. Hij deed dit nadat een van de Nederlandse dag bladen gisteravond een dee! van de pagina van dé Daily Express met de bewuste foto's bleëk te hebben gere produceerd. Terug op Schiphol Uiterlijk in het beste humeur en niet in het minst bedrukt door de enorme toeloop van fotografen en verslaggevers is prinses Beatrix vanmiddag om 12.20 uur per KLM-lijntoesten uit Londen op Schiphol teruggekeerd. Zonnig lachend daalde ze de trap af, gaf de haar afhalende adjudant van de Koningin, luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck. de hand en stapte meteen in de onderaan dc trap gereed staande hofauto, waarmee ze in gezwinde vaart verdween. Haar secreta resse. mej. M. C. C. Wijnen, verliet het vliegveld in een tweede hofauto. „Normen van fatsoen overschreden" Het bestuur van de Nederlandse ver. eniging van fotojournalisten deelt mede dat het, kennis genomen hebbende van de wijze waarop de foto's van prinses Beatrix on het park van kasteel Drake- steyn op 1 mei zijn gemaakt, van oordeel dat daarmede de normen van fatsoen zijn overschreden en dat in dit geval is misbruik gemaakt van de Nederlandse persvrijheid. ^^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per weck of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 Bollen en koolzaad in bloei DEN HAAG Door het koude weer van de afgelopen week werd de ontwikkeling van de bolgewassen wat vertraagd. Be zoekers kunnen thans echter vol op genieten van de in bloei ge komen tulpenvelden. De Keuken hof is op zijn mooist. Binnen enkele dagen zullen ook de koolzaadvelden in Ooste lijk Flevoland in volle bloei staan. Treinverkeer Leiden gestagneerd UTRECHT Sinds vanochtend zeven uur is er geen treinverkeer meer moge lijk tussen de stations Leiden en Leiden- Lammenschans doordat de brug over het Leidse Galgenwater niet meer dicht kan. Dit vindt zijn oorzaak in het vast lopen van een schip. Bussen hebben tus sen beide stations de taak van de, trein tijdelijk overgenoihen. Frankeerzegel van 18 cent DEN HAAG De PTT zal binnenkort in verband' met de reeds aangekon digde (tariefsverhoging, die op 1 juni a.s. ingaat overgaan tot uitgifte van' een frankeerzegel van 18 cent. De zegel vertoont de beeltenis van H M. de Koningin ..en profil" naar het ntwerp-Hartz 1953. De kleur van de zegel is groenachtig- MORGEN, ZATERDAG 8 MEI LAATSTE DAG WARTBURG en BARKAS AUTOMOBIELSHOW CITY GARAGE "LFET dringend verzoek waartoe Koningin en Prins zich genoopt hadden gezien was waarlijk duide lijk genoeg: Gun onze dochter de rust en de tijd in een zo belangrijke aangelegenheid als een verloving. Helaas zijn er geweest, die haar die rust toch niet hebben willen gnn- nen. En van die onwelwillendheid hebben zij geen geheim gemaakt. Ze hebben er de bewijzen van geleverd in foto's en publikaties. Wij leven in een gevaarlijke tijd, waarin wij de machten niet baas zijn, die wij over ons hebben uitgeroepen. Zulk een macht is de publiciteit. Redelij ke openbaarheid is een goed. Zij verkeert in het omgekeerde, wan neer zij zozeer beslag legt op het le ven, dat geen grenzen meer worden in acht genomen. Dan wordt de mens van heer tot slaaf. Dat geldt hen die er het slachtoffer van worden. In wezen geldt het ook wie zelf deze grenzen overschrijden. Er zijn ook in Nederland persor ganen die zich vrij noemen en onaf hankelijk. Zij spuien hun bittere verachting over anderen die zij on vrij en gebonden noemen. Och arme, hun eigen vermeende vrijheid is een uiterst schamele. Zij laten zich op drijven tot het uiterste. De lezers van zulke organen dienen te bedenken, dat zij medeplichtigen zijn. Het probleem van de slechte bladen is voor alles het probleem van de slechte lezers. Want het is om in massa ter hand te worden ge nomen. dat deze bladen hun artike len openbaarmaken, hun foto's pu bliceren. Waartoe dat leiden kan, ervaren wij dan weer in deze dagen. Aan een meisje als elk ander meisje, zij zij dan Prinses, wordt het niet gegund een prille vriendschap aan te kno pen die misschien kan leiden tot een verloving. Reeds is de jacht geopend, reeds ligt men op de loer met wa- peas waarover de moderne scherp schutters beschikken de wapens van de telelens. En straks worden dc foto's voor duizenden guldens ver kocht aan de meest biedende pers' organen. Een ergerlijke situatie, waarbij In feite gespeeld wordt met het geluk van een meisje. Een verdrietige zaak, dat de goedwillendcn in hetzelfde perswezen beschaamd doet zijn. maar waarin ook de lezers niet vrijuit gaan. Het volk van Nederland ziet zijn Kroonprinses zo gaarne gelukkig. Waarom laat men er nu weer scha duwen over vallen Gaarne vertrouwen wij, dat onze eigen lezers met onze terughoudend heid, als waarom door de koninklij ke ouders werd verzocht, zullen in stemmen. Crisis in overleg bezworen (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Wordt het voorstel- Wemmers (prot. chr. werkgevers- bond) door de andere werkgevers bonden overgenomen, dan lijkt het waarschijnlijk, dat de grootste moei lijkheden in de Stichting van de Ar beid voorbij zijn. Gisteren hebben zoals we reeds in een gedeelte onzer edities meldden de drie vakcentrales, tijdens de vergadering van het overlegorgaan, zich achter het voorstel-Wemmers geschaard, dat overeenstemt met de oplossing, die voor het AKU-bedrijf werd ge vonden. Bij de AKU is de directie akkoord gegaan met een fonds, waarin liet be drijf f. 250.000 stort, maar over de be steding van dit geld in het belang de vakbonden zal nog nader beslist den. Een dergelijke oplossing zouden de vakcentralen als uitgangspunt voor landelijke regeling willen overnemen. Eventueel zou nog een afzonderlijke commissie gevormd kunoen worden, die de oprichting van fondsen gaat begelei den en in deze zaken gaat adviseren. Toen de heer Wemoners vorige week in het bestuur van de Stichting van de Arbeid een dergelijk voorstel deed, kreeg hij geen bijval van de zijde van de vakcentralen- Bij de vakbeweging bestand toen namelijk nog de indruk, dat de werkgevers bleven stellen, dat de fondsen in ieder geval niet ge bruikt zouden mogen worden voor te rugbetaling van de contributie aan vakbondsleden. Een dergelijke voor- Wereldprimeur op congres te Nijmegen NIJMEGEN. Verwacht naar binnen gebracht De 80 bruik van fiber-opties, een opnamen in het lichaam te ma- worden gebruikt. Daarnaast mag worden, dat het gisteren congressisten in Nijmegen, uit gemakkelijk buigbare bundel ken, doch dit was echter een zullen de traditionele röntgen- begonnen congres voor radio- 3,1f werelddelen afkomstig, van dunne vezels, die de vrij lastige ingreep, waarbij bo- foto's hun plaats behouden, logen in Nijmegen een we- f_op llc^_l\v'"sc,h.ern?. dLin genschap hebben, fel belicht celdprimeur zal opleveren. vendien slechts zwart-witte i cmui ïiucrui e*xi upicvdcu. kleuren overgebrachte beelden van buiten het lichaam naar beelden konden worden ver- Een groot winstpunt wordt Voor hof pprst nampliit ral kunnen aanschouwen. Behalve binnen te geleiden zonder zameld. Kleurenbeelden wor- de endoscopische kleuren- voor nei eerst namenjK zaï van he maan_ kunnen od deze warm 1p wnrvlon 7;; uamn. hnn ,mn,- h„t h»^i.n l. de maag. kunnen op deze warm te worden. Zij vermo- den voor het bepalen van de televisie geacht voor het me- woiaen geiracni met Kieuren- wijze ook endoscopische opna- gen bovendien, de weerkaat- aard van een aandoening (ont- disch onderwijs. Vooral waar televisie opnamen te maken men worden gemaakt van o.a. ste lichtstralen in de vorm stekingen, bloedingen) van het gaat om het onderricht binnen net menselijk lichaam het strottenhoofd, de luchtpijp- van beelden terug te ge- grote waarde geacht. aan een groot aantal studen- en de beelden weer te geven takken, de slokdarm en de en- leiden. Deze beelden worden ten. die in de collegezaal nu °P ®en monitor. leldarm. dan aan een t.v.-camera door- Hierbij wordt aangetekend, via kleurentelevisie een on- By een patient die zich hier- gegeven. dat de kleurentelevisie slechts derzoek in het lichaam van de voor vrijwillig heeft gemeld. Het kunststuk wordt moge- voor het opsporen van een be- patiënt tot in de finesses kun- wordt via de mond een sonde lijk gemaakt dankzij het ge- Het was al eerder mogelijk, perkt aantal aandoeningen kan nen volgen. waarde staat echter niet in het AKU- protocol. Het AKU-protocol is daar om voor de vakcentralen als uitgangs punt aanvaardbaar. De vorming van fondsen zal los gezien moeten worden van de afsluiting van c.a.o's. Op het ogenblik worden bepaalde c.a.o.'s in de Stichting opgehouden, omdat bij afzonderlijke overeenkomst ook de in stelling van een fonds is overeenge komen. Wordt het AKU-compromis door de Stichting overgenomen, dan mag ver wacht worden, dat de toetsing en goed keuring van de c.a.o.'s door de Stichting spoedig weer gewone doorgang zal vin- Loonpolitiek Ook nog op een ander belangrijk punt bereikten de drie vakcentralen gisteren overeenstemming namelijk over dc nieuwe loonpolitiek voor het volgend jaar. Men heeft de grondsla gen vastgesteld voor een nieuw loon politiek systeem. Geen mededelingen werden hierover gedaan, omdat eerst de werkgevers ingelicht moeten wor den. Het is echter al lang bekend, dat de drie vakcentralen streven naar een grotere vrijheid bij het loonoverleg in de bedrijfstakken en naar een beper king van de bevoegdheden van de Stichting van de Arbeid bij de goed keuring van c.ao.'s. Het CNV publi ceerde enkele maanden geleden reeds een uitvoerig standpunt. De vakcen trale» hopen thans op korte termijn in de Stichting van dc Arbeid en dc Sociaal-Economische Raad het gesprek hierover met dc werkgevers tc begin nen. Het werd gelukkig genoemd, dat eind vorig jaar dc wens van de vakcentralen tot een uitkering ineens over 1965 van 1% niet is geaccepteerd.'omdat de eco nomische situatie nog weer gunstiger is uitgevallen dan de vakcentralen ver wachtten. De centralen zijn echter be reid te wachten op het halfjaarlijks rap port van SER, alvorens opnieuw met de werkgevers over de uitkering ineens tc praten. Van Eibergen Er moet nog een uiterste poging worden gedaan om een oplossing te vinden voor het conflict binnen dc Slichting, aldus de voorzitter van het C.N.V., de 'heer J. van Eibergen. Hij zoekt deze oplossing blijkbaar in dc richting van vertrouwelijk overleg tussen vertegenwoordigers van de organisaties, die deel uitmaken van dc Stichting. Hij zei dit in Leeuwarden op een af scheidsreceptie van de twee scheidende bestuursleden van de N.C.A.B., de heren A de Vries en F. Jaarsma Verder waar schuwde de heer Van Eibergen, dat de besprekingen over een uitkering-ineens te lang worden uitgesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1