Britse identiteit in gevaar komt ABASIN Bus botste: 31 gewonden FELLE KRITIEK OP DE GAULLE DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality^-van^en^a jHuis steunt de politiek van Johnson Het Sunil was-team overtuigde haar Kwestie financiering van EEG niet besproken ZO AVO achter krachtige politiek VS in Vietnam Ta een &onte hjy DONDERDAG 6 MEI 1965 Stroom van ongewenste vreemdelingen Invloed op politiek is al merkbaar (Van een onzer redacteuren) TTET AANTREKKEN van goedkope werkkrachten uit het buitenland heeft in tal van landen reeds tot grote moeilijkheden geleid. In ons land zijn de problemen nog niet zo groot, dat er reden tot be zorgdheid is. In West-Duitsland heeft men wel reden, zich zor gen te maken. En ook in Enge land heeft de stroom van immi granten uit verschillende delen van het Gemenebest enorme problemen veroorzaakt. De Britse regering kan geen eind maken aan deze immigratie, omdat zij zich dan tegenover haar Gemenebestpartners zou schuldig maken aan rassendis criminatie. In 1962 heeft men geprobeerd, de stroom in te dammen. Immigranten worden slechts toegelaten, als zij zich bij verwanten voegen, een in richting voor onderwijs gaan bezoeken of zeker zijn van een baan en een huis. Er blijken echter vele middelen te zijn om de wet te ontduiken en elke dag dringen nog duizenden „on gewenste vreemdelingen" En geland binnen. Er bevinden zich onder de 54 mil joen inwoners van Groot-Britannië naar schatting een miljoen kleurlin gen. die men „het donkere miljoen" noemt. Ofschoon zij maar een kleine minderheid vormen oefent hun aan wezigheid een groter politieke en maatschappelijke invloed uit dan ooit tevoren. Zij bestaan hoofdzakelijk uit Pakistani, Indiërs, Westindiërs en Afrikanen. Vele Britten vrezen dat hun levenswijze haar speciale Britse karakter zal verliezen, als geen paal en perk wordt gesteld aan de immi gratie. Deze Britten zijn geen rassen- fanatiekelingen. Zij hebben er geen bezwaar tegen, met iemand van een ander ras in hetzelfde restaurant te eten of in dezelfde bus te zitten. Hun bezorgdheid heeft slechts be trekking op het feit, dat „Engeland" zijn eigen persoonlijkheid dreigt te verliezen. Overal hoort men dezelfde klacht: „Ik heb niets tegen die men sen, maar er zijn er teveel. Ze maken alles anders. Dit is per slot van re kening Engeland". In het Lagerhuis wordt steeds lui der aangedrongen op een strenge con trole op de binnenkomst van immi granten; De socialistische regering van Harold Wilson heeft intussen Earl Mountbatten benoemd tot voorzitter van een commissie, die landen van het Gemenebest zal bezoeken om deze aan te sporen, de emigratie naar En geland tegen te gaan. Wilson is blijk baar ook geschrokken van wat men in Londen noemt de „Smethwick-af- faire". Traditiegetrouw had Smeth- wick een onooglijk industrieel dis trict vlak by Birmingham steeds een lid van de Labourpartij naar het Lagerhuis gestuurd. Bij de verkiezin gen van oktober was de kandidaat Patrick Gordon Walker, de man die voorbestemd was. minister van bui tenlandse zaken te worden, als zijn party een meerderheid in het Lager huis zou behalen. Gordon Walker werd zoals men weet verslagen. De oorzaak van zijn nederlaag moest men zoeken in het feit, dat zijn conservatieve tegen stander, Peter Griffiths zich tijdens de verkiezingscampagne tegen de im migratie had gekeerd. Kinderen verstaan nog de kunst om „vreedzaam naast elkaar te leven", al gaat dat ook niet altijd op. Men ziet hier kleuters uit verschillende landen van het Gemenebest, die op dezelfde school gaan. De ouders kunnen het helaas niet al te best met elkaar vinden. Een arbeider, die tevens kleurling is, heeft het niet best. Een arts, die kleurling is, wordt door zijn omge ving gemakkelijker aanvaard. „Het traditionele Britse klassenbewustzijn maakt ons aanvaardbaar", zei een Indische arts, die in een ziekenhuis in een voorstad van Londen werkt, aldus Ass. Press. WASHINGTON Met 407 tegen 7 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden gisteren aan vullende kredieten tot een bedrag van 700 miljoen dollar goedge keurd, die president Johnson heeft gevraagd voor het onderhoud van de strijdkrachten in Zuid-Vietnam en de Dominicaanse republiek. De begrotingscommissie van de Senaat heeft er haar goedkeuring ook al aan gehecht. Verwacht wordt, dat het voor stel ook in de Senaat geen grote tegen stand zal ontmoeten. Johnson heeft voor de stemming in het Hpis gezegd, dat hij de uitslag als een uitspraak over zijn buitenlandse poli tiek zou beschouwen. Ambassadeur Libië uit West-Duitsland teruggeroepen BONN De Libische ambassadeur j in West-Duitsland, Wanis Gaddafi, is voor overleg naar Libië teruggeroepen. Hij is vandaag vertrokken. Gaddafi is een van de drie ambassadeurs van Arabische landen Libië, Tunesië en Marokko die in Bonn bleven, toen de andere Arabische ambassa deurs werden teruggeroepen nadat West-Duitsland besloten had diploma tieke betrekkingen met Israël aan te gaan. De drie Arabische staten zijn naar men meent tot matiging geneigd in het geschil tussen Bonn en de Ara bische wereld. Philippijnse bedrijfsleiders van de Caltex in Manilla zijn reeds twee weken in staking uit protest tegen het feit, dat Amerikanen 118.000 gulden per jaar en zij 20.000 gulden verdie- hetzelfde werk. Ontivricht Er zijn mensen, die een heel sim pele oplossing voor het rassenpro bleem in Engeland hebben. Zet al die mensen op schepen en vliegtuigen, die de landen aandoen, waar ze van daan zijn gekomen en klaar ben je, zeggen ze. Hierdoor zou (ook al zou een dergelijke maatregel op morele gronden verdedigd kunnen worden) de gehele Britse samenleving echter worden ontwricht. Van de doktoren in de ziekenhuizen komt bijvoorbeeld 40% uit het buitenland, hoofdzakelijk uit India en Pakistan. Een groot deel van de verpleegsters in Engeland komt uit landen van het Gemenebest. Ondergrondse treinen en bussen zijn bemand met kleurlingen en vele fa- kalmeert zonder slaap te verwekken 1401* Vondeling terug uit Cannes SCHIPHOL De zeer actuele en politiek zwaar geladen kwestie van de gemeen schappelijke financiering van de EEG, waarover vóór 1 juli nog een beslissing moet worden ge nomen, is op de dinsdag geëin digde driemaandelijkse bijeen komst van de zes EEG-ministers van financiën in Cannes op ver zoek van Franse zijde onbespro ken gebleven. Dit zei minister Vondeling van fi nanciën bij zijn terugkeer uit Frank rijk op Schiphol. De bewindsman her haalde nog eens het Nederlandse stand punt, nl. dat tegenover gemeenschappe lijke middelen, waarvoor nationaal geen ministers meer verantwoordelijk gesteld kunnen worden, een vergro ting van de bevoegdheden van het Europese parlement moet staan. Dr. Vondeling bevestigde op de pers conferentie. dat door de Engelse trek king op het Internationale monetaire fonds een beroep moet worden ge daan op de goudreserves van het fonds tot een bedrag, dat in de buurt ligt van de 350 miljoen dollar. Op de con ferentie in Cannes hebben de EEG- ministers blijk gegeven van hun be reidheid om Engeland te steunen bij de gebruikmaking van zyn recht de liquiditeit te vergroten via een trek king op het IMF. aldus minister Vön- Uit Brussel wordt nog vernomen, dat niet alleen de bijeenkomst van de mi nisterraad van de EEG over transport vraagstukken, maar ook die over land bouwproblemen is uitgesteld. Verder wordt gezegd, dat er in de onderhan delingen over Nigeriaanse EEG-asso- ciatie geen vooruitgang is geboekt. „Technische onderhandelingen zijn, volgens de Nigeriaanse ambassadeur in Brussel, Okigho, niet meer moge lijk. Alle punten zijn uitputtend be sproken. „Er moet thans een politieke beslissing worden genomen", aldus de conclusie van Okigho. BLANKE KRIJGT STEMRECHT PHILADELPHIA De oudste episkopaalse negerkerk in de Verenigde Staten, de Sint Tho masgemeente in Philadelphia, heeft plechtig een eind gemaakt aan rassendiscriminatie in de gemeente. Met algemene stem men werd besloten uit de regle menten de bepaling te schrappen, die blanke gemeenteleden het stemrecht onthield. Politiek Een nog onbekende factor is de in vloed, die het rassenprobleem op de Britse binnenlandse politieke ontwik kelingen zal hebben. De Labourpartij heeft al gemerkt, dat handhaving van de huidige immigratie-bepalingen en de onvoldoende controle-mogelijkhe den, haar veel stemmen kan kosten. Aan de andere kant kunnen de stem men van de kleurlingen, wier aantal zich snel uitbreidt, ook omdat de ge zinnen groeien, een machtig wapen worden in de Britse politiek. Intussen is het leven In Engeland voor vele immigranten uitgelopen op ontgoocheling en teleurstelling. Zij dachten met goud geplaveide straten te vinden, maar kwamen tot de ont dekking, dat de schijn had bedrogen. De huizen, waarin velen van hen moe ten wonen zijn in een staat van ver val verkerende huurkazernes. Vaak vallen nieuwe bewoners ten prooi aan meedogenloze huisbazen, die de wo- ningschaarste willen uitbuiten. En soms behoren die huisbazen tot hun eigen ras. Ook dit probleem heeft dus twee kanten. Helaas lijkt het on oplosbaar. Vlucht per kist niet Een van de Sunil was-tearns deed de was voor mevrouw A. Oldeman, woonboot Merlijn, Oudedijkse Schiekade 160, Rotterdam. Me vrouw Oldeman constateerde dat haar was met Sunil witter werd. Probeer zelf ook Sunil, u zult zien, ook uw was wordt witter. Als u niet tevreden bent over het resultaat, stuur uw aangebroken pak Sunil dan op en u krijgt de aankoopprijs terug. Israël maakt zich kwaad TEL AVTV/OSNABRÜCK In Israël is men „geïrriteerd" door de Westduitse vertragings tactiek bij het bekendmaken van het verdrag tot aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Wel ingelichte kringen in Bonn zei den, dat de bekendmaking waar schijnlijk volgende week te ver wachten is. De bondsrepubliek wil onder andere, dat geheim gehouden wordt, wat precies voor hulp aan Israël zal worden gegeven ter vervanging van de wapenlevèranties. Hierover wordt nog onderhandeld. De Westduitse zakenman ba ron Von König uit Hunteburg heeft bij de rechter in Osnabrück (Westfalen) een aanklacht inge diend tegen oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer. De wa penleveranties aan Israël zijn volgens de baron in strijd met de Westduitse grondwet, die handelingen verbiedt, die het voeren van een aanvalsoorlog vergemakkelijken. Von König zegt de aanklacht te hebben in gediend als particulier en niet als voorzitter van de pas opge richte Duitse Nationale Volks partij. De „elevated", het rommelige en ru/moerige bovengrondse treintraject in het Newyorkse Brooklyn, heeft dinsdagavond een vreemd schouwspel te zien gegeven. Een wagon van een trein stak dwars door de rails boven de straat. Bij dit treinon geluk viel één dode te betreuren Er waren tien gewonden. Ministersconferentie ten einde Frankrijk en Pakistan tegen LONDEN De ministerraad van de Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie (ZOAVO) heeft woensdag aan het slot van zijn be raadslagingen een communiqué uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat het vastberaden defen sieve optreden in Vietnam moet worden voortgezet zolang nog geen einde is gemaakt aan de commu nistische agressie. Een mislukking van de commu nistische campagne is niet alleen voor Vietnam, maar ook voor heel Zuid-oost-Azië van essentieel be lang, zo staat in het communiqué waarin de bepaling is opgenomen, dat de Franse regering zich niet gebonden acht door de slotverkla ring. (President De Gauile heeft, naar bekend, slechts een waarnemer naar de conferentie gezonden, dit voornamelijk omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse politiek in Vietnam.) hielp BERLIJN De 45-jarige Westberlijner Karl Hardt, die zichzelf in een krat naar West-Duitsland liet overbrengen om aan de justitie te ontsnappen, is dinsdag tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van ruim 220.000 gulden. Hij was vorig jaar januari gearresteerd, maar ontkwam aan zijn bewakers toen zij zijn huis doorzochten. Hij deed het voorkomen alsof hij via een raampje in de badkamer was ontsnapt, maar had zich in werkelijkheid elders in zijn huis verstopt Twee maanden hield hij zioh daar verborgen. In die tijd bouwde hij een comfortabele kist, voorzien van kussens en een deken, waarna hij een ver voersonderneming telefonisch opdracht gaf, de krat af te komen halen en per vliegtuig te verzenden naar zijn moe der in West-Duitsland. De kist. met Hardt erin, kwam daar zes dagen later behouden aan, maar Hardt werd ontdekt toen men de kist niet door de voordeur kon krijgen en besloot haar op straat te openen. Hardt werd kort daarop opnieuw gearres teerd en teruggezonden naar Berlijn. I Koningin Juliana en prinses Gracia van Mo naco behoren tot dege nen, die op de meest ge distingeerde wijze hun bril dragen, zo blijkt uit een overzicht, dat in Bir mingham (Engeland) is gepubliceerd. Op deze lijst, samengesteld door de Britse Optische Voor lichtingsraad. komen voorts ook de Italiaanse filmster Sophia Loren en de Amerikaanse tennis speelster Billie Jean Mof fit voor. volledig ten volle qndersohreven wa ren Australië, Engeland, Nieuw-Zee- land. de Philippijnen, Thailand en de VS. De Pakistaanse delegatie liet in het communiqué een afzonderlijke vermelding opnemen van haar gere serveerdheid jegens de passage over Vietnam. De ZOAVO-raad spreekt in de slot verklaring verder zijn ongerustheid uit over de „toenemende communis tische ondermijnende acties van bui tenaf tegen Thailand, voornamelijk v het noordoostelijke deel van he land". De raad wijst op de verklaring van de Chinese minister van buiten landse zaken, dat Thailand „het vol gende doel" zal zijn en dat er moge lijk nog dit jaar een guerrilla-oorlog zal uitbreken. Para's aangekomen Intussen hebben Amerikanen in Zuid-Vietnam gedurende de afgelopen twee dagèn strategische doelen in Noord-Vietnam gebombardeerd. Een militaire kamp, twee locomotieven en een dertigtal goederenwagons werden volledig vernietigd. Van de vorige week aangekondigde uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vjetnam met 3500 para's is gisteren het eerste, uit 1200 man bestaande contingent aange komen. Tot hun bewapening behoren op jeeps gemonteerde 75 mm-kanon- nen, 50 en 81 mm-mortieren en mi trailleurs. Vernomen wordt nog, dat de corres pondent van de AFP (Agence France Presse), Jean Georges, van de Zuid- KEULEN Bij een botsing tussen een autobus en een vrachtwagen zijn gisteren op de ..Autobahn" tussen Keu len en Bonn eenendertig mensen ge wond geraakt. Volgens de politie was de vrachtwagen aan het slingeren ge gaan en op de andere rijbaan terecht gekomen, waar juist een bus met veer tig scholieren naderde. Vier inzitten den van de bus en de chauffeur van de vrachtauto werden zwaar gewond, de andere 26 licht. Gesprek Erhard- De Gaulle BONN President de Gaulle en Bondskanselier Erhard zullen in juni in Bonn een ontmoeting hebben, zo is officieel bekendgemaakt. Daarvoor zullen vermoedelijk de Franse en Westduitse ministers van buitenlandse zaken, Couve de Murville en Schroder, elkaar nog ontmoeten. Deze Frans-Duitse gesprekken zullen worden gevoerd in het kader van het gergelde overleg tussen beide landen. De Franse schrijver Jacques Lau rent is aangeklaagd wegens belediging van president De Gaulle in het kort geleden verschenen boek „Mauriac versus De Gaulle". Laurent schreef dit boek naar aanleiding van een boek van Franqois Mauriac over de president. Vietnamese regering opdracht heeft gekregen het land te verlaten. Deze maatregel is voortgevloeid uit de houding van Frankrijk tijdens de ZOAVO-conferentie in Londen. I Thomas Odell. exploi tant van een nudisten- kamp van acht hectare in Ann Arbor (VS) vindt de mop-met-een-baard over de man, die uit een vliegtuig in een nudLs- tenkamp springt, hele maal niet leuk. Hij heeft herhaaldelijk last van parachutisten, die boven zijn grondgebied afsprin gen. De officier van jus titie is verzocht twee van deze para's wegens huis vredebreuk aan te kla gen. Volgens Odell zijn de parachutisten name lijk met opzet kamp geland. Militaire autoriteiten beweren ech ter, dat de beide man nen door een windstoot in het kamp zijn terecht gekomen. I Mogelijk wordt Amster dam voor whisky-lief hebbers een toevluchts oord, nu het Britse con sumentenblad Which onze hoofdstad heeft getipt als de goedkoopste plaats in Europa voor het kopen van Scotch. De prijs van een fles Scotch op Schip hol bedraagt slechts veer tig procent van de laag ste verkoopprijs in Groot- Britannië. De 39-jarige serveerster mevrouw Whitaker uit Warwick (VS) is in het testament van de onlangs overleden wasbaas Earl C. Mackay bedacht met een legaat van ongeveer 18.000 dollar. Dit omdat mevrouw Whitaker „al tijd zo beleefd en vrien delijk" was als Mackay zijn maaltijden gebruik te. Amerikaanse stem in Euroraad Frankrijk heeft oorlogsschuld hij Ver. Staten STRAATSBURG Voor het eerst in veertien jaar heeft een groep Amerikanen dinsdag en gisteren een debat bijgewoond in de Assemblee van de Raad van Europa. De openhartige verkla ringen van Wayne L. Hayes en J. W. Fulbright hebben een ster ke stempel gedrukt op het debat. Vooral Frankrijk werd fel becri- tiseerd. Wayne Hayes, lid van de com- missie van buitenlandse zaken van ,licl het Huis van Afsevaardisden. waar- laat uitkomen' schuwde de Fransen niet hun nieuw herwonnen economische kracht te De senator verwierp voorts o.m. de misbruiken voor aanvallen op de opvatting van president De Gaulle. VS. Hij hield de Europese afgevaar- dat de Duitse kwestie een zuiver digden voor, dat de VS over vol- Europese aangelegenheid is, die alleen doende middelen beschikken om de Europeanen aangaat. Het denk beeld, dat dit probleem zonder Ame rikaanse deelneming kon worden op gelost, noemde hij zo irreëel als maar kan. En als men het zou proberen zou het wel eens tot een Russisch dictaat kunnen uitlopen, zo waarschuwde hij. Als Amerika gedwongen zou wor den economische maatregelen te ne men ter verdediging van zijn beta lingsbalans, zou het dat op heel wat manieren kunnen doen. Heyes herin nerde de Fransen overigens aan het feit, dat ze nog voor ruim zes miljard dollar bij de VS in de schuld staan voor leningen uit de Eerste Wereld oorlog. NIET ALMACHTIG De tweede woordvoerder. Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, drukte de Europese afgevaardigden op het hart vooral de juiste verhouding in de At lantische wereld niet uit het oog te verliezen. Over de rol van zijn land in de Atlantische samenwerking zei senator Fulbright: „Amerika is niet door God gezonden afgezant om zijn werk in deze wereld te verrichten. De VS zijn niet zo almachtig en Europa niet zo onmachtig als men het soms Franse aanvallen op de Amerikaan se betalingsbalans, en met name de eis dat de Amerikanen hun schul den op korte termijn in goud vol doen in plaats van dollars, af te PUBUKATIE VAN A K U AR&HEM *T> r

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7