Leids bevrijdingsconcert werd uitbundii succes Koningin, Prins en prinsessen bij dankstonde in volle Pieterskerk Leiden herdacht doden Jeugd zal fakkel van de vrijheid voortdragen G. J. Flim 90 jaar NffitTWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 6 MEI l'JbS LEIDEN Een volle stadsgehoorzaal eigenlijk slechts één procent van de Leidse bevolking) kon zich gisteren laven aan de bevrijdende gedachte: Alle Menschen werden Brüder. door Beethoven in de negende symfonie verklankt. Vooraf ging een fragmentarische uitvoering van de opera Orpheus en Eurydice ran Von Gluck. Respectievelijk geleid door Henk Briër en Herman Strategier. Een korte beschouwing door mr. De Ruyter de Wildt, voorzitter van het organiserend comité, over de idee vrijheid en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, vormden de inleiding van een in vele opzichten geslaagd concert. Von Glucks opera is een eerste stap naar het doorgecomponeerde muziek drama. De barokke uitbundigheid be hoort tot het verleden. Het orkest heeft een belangrijkere en meer „schilderen de" taak. de solisten, die er voorheen maar op los improviseerden, zijn onder worpen aan de stijl. Plaatsgebrek belet mij hier dieper op in te gaan. Het gegeven uit de Griekse mythologie leende zich in het oog van Von Gluck blijkbaar het best om zijn vooruitstre vende ideeën gestalte te geven. Hoewel het werk in concertvorm naar myn smaak niet voldoende blijft boeien, be vat het wel fragmenten, die zeer geliefd zijn; o.m. de aria J'ai perdu mon Eundi-' ce is nog steeds geliefd, hoewel de kri tiek in Von Glucks dagen van mening was. dat men met hetzelfde effect op deze muziek J'ai trouvé mon Euridice zou kunnen zingen. Wilhelmina Matthes. alt, zong deze aria gevoelig en met mooi stemgeluid. Voorheen beschikte men voor deze rol over een mannelijke alt, doch .in onze tijd worden terwille van dit stemtype geen medische ingrepen meer toegepast. In Frankrijk wordt deze rol door een tenor vertolkt, wat logischer is, temeer daar Von Gluck deze partij zelf heeft omgewerkt Wilh. Matthes zong haar partij overigens niet temperamentvol en hier en daar met weinig exacte intona tie. vooral in het borstregister. Ook Angèle Geerts leek mij te inge togen. hoewel haar dramatisch geluid veel begrip verried. Nelly van der Spek (Amor) sloot zich qua stem hierbij goed aan. Het Nederlands Madrigaalkoor was zeer mooi van klank en voordracht De orkestklank was doorgaans te brijig om alip details recht te doen. Herman Stra tegier leidde het geheel stipt Betekenis bevrijding: „Gods vijanden vergaan LEIDEN De overwinning op het nationaal-socialisme is een gebeur tenis om je hele leven voor te vlaggen. Dat zei prof. mr. W. F. de Gaay Fortman gistermorgen in de Pieterskerk in een toespraak tijdens de na tionale dankstonde ter gelegenheid van 5 mei. Hij herinnerde aan een woord van prof. Gerbrandy: Volk van Nederland, gij zijt vrij! Onder de vele aanwezigen bevonden zich H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en H.KjH. prinses Margriet. Voorts tal1 van vooraanstaande regeringsfunctio narissen en provinciale en gemeente lijke autoriteiten. Aan de kosterij van de kerk werd het koninklijk paar on der anderen door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, begroet. Prof. De Gaay Portman meende, de betekenis van de bevrijding niet dui delijker tot uitdrukking te kunnen brengen dan met de woorden ,.Gods vijanden vergaan". Dit was een oorlog voor of tegen het nationaal-socialisme. En dat nationaal-socialisme was een goddeloze, anti-goddelijke macht, wat bleek zowel uit zijn houding tegenover de Joden als uit zijn gebruik van het recht. Het was gebaseerd op een af godische rassentheorie; zijn minach ting voor niet-ariërs zette zrich om in een haat. die uitgroeide tot uitroeiing. Stelselmatig heeft het het recht ge bruikt als een hulpmiddel voor de uit voering van zijn verschrikkelijke be wind. Dit recht was het tegendeel van wat recht behoort te zijn. Er waren mensen die dit nationaal- socialisme van het begin af hebben onderkend. De hoogleraar noemde drie ..soldaten van het eerste uur", koningin Wilhelmina, prof. Gerbrandy en Winston Churchill. Onder hun leiding hebben wij gestreden, niet altijd moe dig en meermalen falend, maar met hoop en verwachting. ook zeer actueel. Binnenslands bete kent dat onder meer dat wij hebben te staan naast de zwakken en hulpe lozen. Spr. dacht daarbij niet in de eer ste plaats aan sociale wetgeving, maar aan de relatie van mens tot mens. Internationaal staan wij voor de taak. in samenwerking met andere landen Krans gelegd bij Bevrijdt ngsboom Professoremvijh LEIDEN. Bij de bevrijdingsboom op de Zeemanlaan werd gistermorgen een korte plechtigheid gehouden, ge organiseerd door de buurt- en speel tuinvereniging -De Professorenwijk", waarbij behalve een groot aantal wijk bewoners ook aanwezig waren burge meester en mevrouw Van der Willi gen. de wethouders Sannes en Harm- sen. erelid en mevrouw Van der Kwaak, en afgevaardigden van een aantal verenigingen. Na een muzikale rondwandeling door de wijk van het christelijk mu ziekgezelschap ..Concordia" hield voor zitter J. P. A. de Vrind een openings toespraak en zongen de aanwezigen het clublied. Drie zeeverkenners hesen onder tromgeroffel de nationale driekleur, waarna ..Concordia" koraalmuziek ten gehore bracht. In zijn rede legde bur gemeester Van der Willigen er de na druk op- dat het herdenken van de ge vallenen en het vieren van de bevrij ding vooral zin heeft als voorbeeld voor de jeugd. De ouderen kunnen zich nog gemakkelijk de zware be zettingsjaren herinneren, doch de jeugd moet op andere manieren aan de strijd en de bevrijding worden her innerd. De burgemeester legde een krans van witte hyacinten bij de direct na de bevrijding geplante boom. waarna onder meer het volkslied werd gezon gen. De plechtigheid werd besloten met een feestelijke gekostumeerde op tocht van vlaggende kinderen naar de speelweide van de wijk. Wij maken van onze bescheidenheid wel eens misbruik. Maar in wezen maakt deze verscheidenheid onze na tionale eendracht sterker, omdat zij ons dringt elkaar te aanvaarden zo als wij zijn. Uit het vasthouden aan de eigen overtuiging dienen wij te ern stiger te streven naar een maatschap pelijk bestel dat door zijn gerechtig- heidsgestalte algemeen wordt aan vaard. Uit deze overtuiging zullen wij ook telkens opnieuw inhoud moeten geven aan de idealen waarvoor wij in de oorlog stonden. De jeugd mag van ons verwachten dat wij dit duidelijk voorleven en dat wij ervan vertellen. Een koperensemble onder leiding van Meindert Boekel. het Heldria- meisjeskoor en Ingeborg Elzevier, de clamatie, venleemden aan deze dank stond medewerking. Adriaan Blan- kenstein bespeelde het orgel. De kerk was met prachtige bloemboeketten versieind. LEIDEN Dinsdagavond hebben burgemeester en wethouders, raads leden, leden en ereleden van liet comité Dodenherdenking, afgevaardigden van verenigingen en organisaties en andere Leidenaars de doden van de laatste wereldoorlog herdacht. In de volle Marekerk sprak burgemeester mr. G. C. van der Willigen een openingswoord in de herdenkingsbijeen komst, die voorafging aan de stille tocht naar het bevrijdingsmonument. der meer blijkt uit de vieringen van 3 oktober en van lustra in universitaire kring. Het heeft zeker zin te herden ken, vooral nu de gevallenen het mid delpunt van onze gedachten, vormi De aanwezigen zongen „Wilt heden nu treden", waarna het Jeugd Kamer- orkest onder leiding van Hentk Briër de sinfonia voor hobo en strijkorkest van J. S. Bach ten gehore bracht. Paul Steenbergen, las het in een Japans kamp in voormalig Nederlands-Indië spelende verhaal „Het geheim" van Willem Brandt voor. Men zong het voO'ksliied en mam om 8 uur twee mi nuten stilte in acht. Het Jeugd Kamerorkest speelde het concerto grosso. opus 3. no. 11. van A. VivalcK. waarna ten slotte de aan wezigen zongen „O Heer, die daar des hemels tente spreidt". Bij het monument werden, nadat velen zich bij de stille stoet hadden aangesloten, kransen en bloemen ge legd. De Jeden van de Leidse afdeling van de Vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd kwa men na afloop van de plechtigheden nog in het Gereformeerd jeugdhuis aan de Breestraat bijeen waar de voor zitter een slotwoord sprak. Zuidafrikaanse attaché in „Rehoboth" over de apartheidspolitiek LEIDEN. Het jeugd-ontmoetings- centrum Rehoboth, Rapenburg 10. ont vangt zondagavond om acht uur de heer Kroes, attaché van de Zuidafri kaanse ambassade. Hij zal over de in zijn land gevoerde apartheidspolitiek een inleiding houden, die wordt ge volgd door twee films over ditzelfde onderwerp. Na de films zullen groe pen worden gevormd om het nader te beschouwen en vragen geformuleerd die de heer Kroes vervolgens zal be antwoorden. Alle jongeren tussen zes tien en eenentwintig jaar zijn welkom. LEIDEN, De bevrijdingsvlammen die burgemeester mr. C. G. van der Willigen gistermorgen op het Stad huisplein had ontstoken waren niet bij machte de kou te verdrijven toen de chr. gymnastiekvereniging Jahn aan trad voor een fonkelende demonstra tie. Voorzitter De Knegt liet de jeugd de spits afbijten De kou doorkruiste enigszins de plannen, want de klein tjes. die een kwartier lang op, over en langs banken moesten wippen, kregen de volle (koude) laag. •Bijzonder leuk was de op moderne leest geschoeide oefening van de meis jes met spaans riet. Daarna kreeg tempo de overhand in het vlot afge wikkelde programma, waarbij de ge disciplineerdheid van het gehele korps groot en klein opviel. Ook het optreden van de drumband van Jahn bij deze demonstratie wekte aller be wondering. De combinatie bandturn- ploegen deed de kou spoedig vergeten. Binnenkant,> er buiten LEIDEN Niet vandaag, doch morgen zullen onze trouwe lezers de wekelijkse rubriek „Sport aan de binnenkant" aan treffen. Wij hopen dat onze lezers zullen kunnen begrijpen, dat we hiertoe werden gedwongen door de grote hoeveelheid berichten over de feestvieringen op bevrij dingsdag. LEIDEN Slechts een hondvol belangstellenden was gistermor gen getuige van het door padvinders ontsteken van de bevrydings- vlam op het Stadhuisplein. Leden van de gymnastiekvereniging Jahn hadden zich rondom het vuur geschaard, terwyl de beiaard hoog daarboven het Wilhelmus zong. Burgemeester Van der Willigen hield vanaf het halkon een toe spraak, waarin hij zijn vertrouwen in de jeugd uitsprak. Zij zal zich inzetten de fakkel van de vryheid voort te dragen, de vryheid waar door het leven zin krijgt. De burgemeester herinnerde eraan, boe twintig jaar geleden het doek viel over de tweede wereldoorlog, waarby we werden bcvryd van een wrede bezetting, van concentratiekampen, van honger en ellende, van de angst die onze onafscheidelijke metgezel was. Toen loonde het weer de moeite zich te richten op de toekomst. Men kan zich afvragen: wat hebben we ervan gemaakt? Duldelyk is dat de idealen van 1945 niet volledig zijn verwezenlijkt. Maar dat behoeft geen reden tot ongerustheid te zijn. De werkelijkheid is al tijd anders dan het droombeeld. Als positieve winst kan worden ge boekt een beter samenspel tussen de onderscheidene groeperingen van ons volksleven, alle verscheidenheid ten spyt. De burgemeester besloot zijn toespraak met de opmerking, dat onze gemeenschap meer dan ooit nodig heeft de stuwkracht van de komende generatie. De viering van het bevrijdingsfeest zal haar en ons moeten sterken in de wil vry te bly ven en zich die vryheid waard te tonen. Een groot enthousiasme ontketende de vertolking van liet slotkoor uit Beetho- vens Negende onder leiding van Henk Briër. Zijn eigen koor De Stem des Volks en Ex Animo kwamen hierbij de vocale gelederen versterken, evenals Hermann Schcy, bas en Chris van Woerkom, tenor het solistenteam. Beethoven vond in Schillers ode An die Freude een gezochte gelegenheid een boodschap aan het mensdom mee te geven. Hoewel de tekst hier en daar erg naief en zelfs onbenul lig is (Wollust ward dem Wurm gege- ben. und der Cherub steht vor Gott), bevat zü een zinspreuk: Alle Menschen werden Brüder, die op dit concert veel zeggend was. De gave inzet door Schey werkte In spirerend en dit kan van het gehele solo- kwartet worden gezegd. Bewonderens waardig was het voorts vast .te stellen, hoe de drie koren een fraai geheel vorm den. Zelfs de gevreesde hoge passages, die Beethoven voor de sopranen schrijft, kwamen er goed uit. Onder Briërs pittige leiding kwam een sonore en beeldende koorklank tot stand. Het orkest was hier in een betere verhouding mee. Behalve, dat het moment van de eerste inzet het koor enigszins overrompelde, was men verder steeds paraat. Zodoende ging van deze interpretatie veel overtui ging uit. Ik wil hierbij vermelden, da* slechts enkele koren in ons land dit werk op het repertoire hebben en het ook in geheel andere omstandigheden uitvoeren. Een woord van lof aan koren en dirigent is hier dus wél op zijn plaats voor de wijze waarop deze zéér moeilijke koor partijen werden gebracht. Ik schreef het reeds: een uitbundig succes. Voor de solisten waren er fraaie rui kers. Henri Welbooren Visioen mag niet worden verraden LEIDEN. Onder auspiciën van de oecumenische raad en het dekenaal van de rooms-katholieke kerk werd gistermorgen in de doopsgezinde kerk een korte herdenkingsbijeenkomst ge houden. De herv. pred. ds. P. Kloek hield een meditatie, waarin hij onder meer er aan herinnerde dat de Ker ken. na lang te hebben gezwegen. In de oorlogsjaren gezamenlijk gingen spreken. Men nam stelling tegen de onge rechtigheid en de leugen. Het vtisioen van de gerechtigheid stond ons voor ogen. Thans is onze opdracht dit vi sioen niet tc verraden. Vrijheid is geen bezit, het is geschenk, gave. roeping i opdracht Ds. H. van Bilderbeek, doopsgezind predikant verzorgde de Schriftlezin gen. LEIDEN Vandaag Is de heer G. J. Flim, een van de pioniers bij de ontwikkeling van de methoden om zeer lage temperaturen te bereiken, negentig jaar geworden. Hij was degene, die aan de ideeë* van professor H. Kamerlingh Onnes vorm wist te geven. Door zijn grote technische bekwaamheid en theoreti sche scholing was hy in staat, met de in het begin van deze eeuw nog. naar huidige maatstaven gemeten, primitieve hulpmiddelen, de toestel len te maken waarmee in het Leids Natuurkundig Laboratorium (het te genwoordige Kamerlingh Onnes-labo- ratorium) in 1906 waterstof vloeibaar werd gemaakt en in 1908 voor het eerst ook vloeibaar helium kon wor den geproduceerd. Een gelukwens aan de heer Flim, die nog steeds een goede gezondheid geniet en nog veel belangstelling heeft voor het laboratorium, is hier stellig op zijn plaats. Dodenherdenking in Valkenburg VALKENBURG, In alle eenvoud zijn de gevallenen uit de tweede wereld oorlog herdacht. Om kwart voor acht werd van het Dorpshuis af een stille tocht gemaakt naar de erehof naast de herv. kerk. een sirene-signaal werd twee minu ten stilte in acht genomen. „Valkenburgs Harmonie" speelde twee coupletten van het „Wilhelmus" en de treurmars „Laat ste Groet".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5