Eten van de Gaarkeuken Leids oorlogsdagboek J. H. Rasten (14) Sinterklaas 1944: jeugd loopt op blote voeten Vanmiddag groepen mannen van 17-40 jaar zien wegvoeren - opgepakt in Den Haag e.o. „Oud-Poelgeest" met volksdansen Op 4 plaatsen in cle stad Verrassende resultaten vrije expressie van schoolkinderen Jeugd blijkt heel wat kennis te hebben over oorlogsjaren Speurdertjes hielpen jeugd van Geylon Van drie maal stamppot tot dunne soep NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 6 MEI 1965 (Exclusieve publicatie Nieuwe Leidse Courant) •7 november -1944 - Slecht weer. Vliegende storm uit bet zuidwes ten. Vandaag moeten voor de Duitse oostfrontstrijders kleding stukken worden ingeleverd, zoals jassen, dekens, ondergoed en sok ken. Elk gezin tot een waarde van f 72,50, wat dan zal worden uit betaald na inlevering in de school Langebrug. Er wordt echter een bon gegeven. 8 november - Weer een paar V2's in de lucht. Stormachtig weer. De Duitsers doen in de hele stad huiszoekingen, in verband met de inlevering van textiel. Zij schij nen gisteren te weinig te hebben gekregen. 10 november Weer stormachtig weer met zware regenval. In dc hele stad is geen boter meer voorhanden Rantsoenen worden verlaagd. november Broodrantsoen met 400 gram verlaagd in de twee weken. Boter- rantsoen van 250 op 125 gram gebracht. Aardappelen op 2 kg per week. Er gaan geruchten dat vannacht razzia's worden gehouden. Dus niemand thuis. Weer V2 s i bommenwerpers in de lucht 15 november Na voortdurend guur weer. vandaag vrij goed met koude oosten wind. Bevolking nog steeds zeer onrustig verband met de waarschuwingen voor :zi's. Steeds V2's in de lucht. De gele tram LeidenWassenaarDen Haag staakt vrijdag de dienst. De gemeente Den Haag moet de stroomleverantie stopzet ten november Weer bar weer. Enige vliegtuigen ovér en een paar V2's in de lucht. Boter, margarine en vet ziin niet meer te krijgen. Wij krijgen nu een rant soen olie. Benetiwasen november Spijsolie gehaald op de voor ieder een half litertje waarmee wy tot januari moeten doen Treinen. i en auto's rijden niet meer. dus doen wij alles met de benenwagen Fiet sen rijden op velgen, anders zijn ze zo naar Duitsland vertrokken. Vandaag met hevige klap een V2 in de omtrek neer- 19 november Er lopen geruchten dat ij weer zullen worden gekort' biet de elektriciteit. In donker 20 november Het is vanaf heden verboden elektriciteit te gebruiken. Dus van vijf vur af zitten wij in het donker bij een kaars, zolang die voor raad strekt. Wij zijn ook weer naar de ouderwetse nachtpitten terugge keerd. De nood stijgt. Hopend dat de redding nabij is. Vliegtuigen en en kele V2's over. Guur weer nog steeds. 21 november Vrij goed weer. Vijf maal luchtalarm. Hevig vuren van luchtdoel en mitrailleurs. Vandaag 42 jaar getrouwd, maar niets te presen teren. Vanmiddag grote groepen man nen tussen 17 en 40 jaar zien wegvoe. ren door de Herenstraat naar een groot lokaal. Zij waren in Den Haag en omgeving opgepikt door de Duit sers voor het verrichten van werk zaamheden in Duitsland. Zij zijn nu Deze foto, gemaakt door de heer L. de Wit uit Koudekerk aan den Rijn, toont de soms primitieve maar niettemin in ventieve wijze, waarop velen in de hongerwinter probeerden stroom op te wekken. Een gro te, doorgaans houten propellor werd op een windrijke plaats gemonteerd. 'De draaiende be weging bracht een dynamo op gang, waardoor men als er wind was soms nog een beetje licht had. Dat spaarde weer kaarsen en oliepitten Het gebrek-aan-alles strekte zich ook uit tot glas. In het raam op de achtergrond zijn stukken karton geplaatst om regen en wind te weren. Bijna op 25 november Weer nog steeds bar. Regelmatig komen vliegtuigen en V2's over Er is bijna geen voedsel meer in de stad. Het aardappelrantsoen is verlaagd tot 1 kg per persoon per week. Brood winkels worden bestormd maar wegens gebrek aan meel moeten de bakkers ook rantsoeneren. Niemand krijgt meer het volle rantsoen. Wij eten nu brood zonder- boter, maar met een beetje jam. Het gaat er droevig uitzien. 28 november Aardappelen zijn niet meer in Leiden. Ook geen boter, m garine of vet. Wij eten nog steeds droog brood met jam. Elke dag verdwijnen bomen langs de singels en straten. Er heerst nu al brandstofnood. Elke dag weer een paar V2's in de lucht 1 december Al een paar dagen mooi weer, dus veel vliegtuigen en afweervuur. Vanavond plotseling weer elektriciteit, waarvan wij dankbaar gebruik maken. 2 december Vandaag is bekend ge maakt dat met ingang van overmorgen het broodrantsoen wordt verlaagd tot 1000 gram per persoon per week Nog 4 december Vandaag is op een Mulo- school aan de leerlingen gevraagd elk twee lucifers mee te brengen voor de sto ker om de kachel aan te steken. Reden: het gemeentebestuur verstrekt geen luci fers meer. Zijn ook niet meer te koop. 5 december Sinterklaasfeest. In vele gezinnen heerst gebrek aan al les. Kinderen ziet men op blote voe ten lopen wegens gemis van klompen of schoenen en kousen. Vanmorgen een Engelse jager met motorpanne zien neerstorten. De piloot sprong e uit. Ik zag hem vallen, maar zijn parachute ging gelukkig open. Ik vernam dat hij later in Oegstgeest behoüdcn op een dak is neergeko- 10 december - Alle dagen guur weer. Vandaag luchtaanval op sta tion aan de Herensingel gedaan. Vele huizen in de omgeving getroffen. Er zijn ook doden te betreuren. Van middag zware inslagen van bommen in omgeving. Deuren en ramen rin kelden. (Wordt voortgezet) Trouwen op zaterdag gaat f 200 kosten OEGSTGEEST Als B en W. hun zin krijgen, blijft het in Oegstgeest mogelijk op zaterdag te trouwen. Zij stellen ech ter voor het tarief te verdubbelen en van 100 op 200 te brengen. Voor de ove rige dagen blijven de tarieven derd. LEIDEN Iedere maandagavond vormt het gymnastieklokaal aan d< Boommarkt het trefpunt van ruin 60 meisjes en jongens, die enthou siast onder leiding van de heren Dries Touw en Thijs Loosjes volksdanskunst beoefenen. Hoewel deze groep geruime tijd geleden het koetshuis en terrein van kasteel „Oud-Poelgeest" noodgedwongen moest verwisselen voor de beperkte oefenruimte in de Boom- marktschool bleef zij de naam volks dansgroep „Oud-Poelgeest" voert In het kader van het Leidse be vrijdingsfeestprogramma heeft gister middag een veertigtal leden van de ze groep achtereenvolgens op het Stadhuisplein, het Bevrijdingsplein en op het schoolplein aan de Oppen- heimstraat een demonstratie gegeven Voor MOEDERDAG naar PRONONCE een aantal nationale en interna tionale volksdansen. Dat voor het tot in de perfectie uit voeren van deze overwegend folklo ristische dansen (zowel ensemble als individueel) intens, onvermoei baar en enthousiast moet worden ge oefend en gerepeteerd bewezen de jeugdige leden van de groep onder meer in Schotse-, Russische- en Griek se volksdansen, die qua schouwspel en uitvoering ongetwijfeld de hoog tepunten van het circa 45 minuten durende programma vormden. Bevrijdingsconcert va n Dutch Suing College Band morgen Leiden LEIDEN. Morgenavond geeft de beroemde Dutch Swing College Band o.I.v. Peter Sehilperoort een bevrij dingsconcert in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Dit concert is in de eerste plaats be stemd voor alle Leidse jongeren van '•eer'.ien jaar en ouder. Ook in jazz- geïnteresseerde ouderen zijn welkom. Hét concert is georganiseerd door de Commissie Jeugdvoorstellingen van de Leidse Volksuniversiteit K O en de Leidse Jeugdactie. Dansavonden in Hel Kraaiennest LEIDEN Met Ingang van zaterdag 8 mei worden wekelijks in ,.Het Kraaien nest" dansavonden gehouden. Op deze eerste avond zullen „The Keystones" op treden. De andere zaterdagavonden in mei worden verzorgd door o.a. The Black Silhouettes en Ronny and His Coll6. Er wordt op een drukke opkomst gerekend. De bijeenkomsten gaan uit van de Stichting Nederlandse hervormde jeugdzorg Leiden. Tot en met vrijdag in Leidse Boerhaavezalen (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Tot vr\jdag (helaas zo kort) kan men in de Boerhaavezalen achter de Haarlemmerstraat werkelijk verbluffende resultaten bewonde ren van de vrye expressie, die aan een dertigtal lagere scholen door de jeugd wordt bedreven. Een bloemlezing van geweldig veel werk, met de oorlog als onderwerp, gemaakt door leerlingen der vijfde en zesde klassen van openbaar en bijzonder onderwijs, is daar bijeengebracht in een monu mentale expositie. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen verrichtte gistermiddag onder grote belangstelling de opening er van. De heer J. J van Riessen. adjunct- onderwijsinspecteur. wees in zijn in leiding op de maandenlange voorbe reiding. die aan deze expressie moet zijn voorafgegaan. Eerst impressie, dan expressie. Men behoeft slechts vluchtig rond te kijken om te kunnen bevroeden, hoe intens die voorberei ding is geweest. Behalve vertellen en lezen, heeft veel documentatiemate riaal hierbij een belangrijke rol ge speeld. Dit is weer gevolg door de lei ding van teken- of handwerkonder- wijskrachten. De verbeelding en de artistjciftert - van de jeugd heeft de rest gedaan. En dat is heel wat- Grote waarde Burgemeester Van Willigen bena drukte de grote waarde van de vrije expressie. De mogelijkheid om zich te uiten is bijzonder belangrijk voor kin deren. Zij worden er rijker en rijper •an. zij krijgen een breder fundament. Ook het feit dat uit de producten een belangrijke kennis van de oorlogstijd spreekt, noemde de burgemeester zeer voornaam. Laat onze jeugd leren over die ellende. En laten wij onze kinderen die zwarte tijd besparen, door ons gedrag te spiegelen aan dat. wat is getoond, onder de oorlogsomstandig heden. In deze zin liet de burge meester zich over de waarde van het onderwérp uit. Verscheidenheid De bepérkte ruimte biedt van alle expressievormen iets. Keurig geschre- opstellen met versieringen, houts- koolprenten. waterverfwerk. plakkaat- erfschilderingen. wanddoeken, ge boetseerde plastieken, potloodtekenin gen, plakwerk en een verzameling poppen en andere voorwerpen vindt men er. Er hangen eenvoudige tekeningen, sommige met kinderlijke ontroerende voorstellingen. Andere tonen minutieus weer andere schijnbaar slordig werk. Hier vindt men felle, daar eentonige kleuren en elders zachte pasteltinten. Er hangen zeer goed gelijkende af beeldingen van bijvoorbeeld slagsche pen of tanks, maar ook heftig uitge drukte voorstellingen. Het meest onder de indruk komt men van alle klassikale werkstuk ken. Een metersgrote afbeelding van hongerende gezichten is een monu ment op zichzelf. De eveneens zeer 'grote afbeelding (op linnen geplak te onderdelen van schilderwerk' van militaire voertuigen is verbluffend. Evenals de langwerpige, gedetail leerde weergave van een stad, waar in wordt gevochten. Vele andere werkstukken, de poppen, plastieken en papier-machéproducten dwingen bewondering af. Boekjes-idee De jury. bestaande uit mevr. Leny Steinbach en de heren J B Volkers (Paedologisch Instituut, kunstschilder). Van Maanen (tekenleraar chr. Kweek school) en Van Linschoten (teken onderwijzer l-o.). besloot geen enkel werk van het andere te „onderschei den", wat discriminatie zou zijn. De jury heeft daarom geopperd aan alle deelnemende scholen boekjes te ver strekken met diverse methoden voor de beoefening van vrije expressie. Hieraan zullen B. en W. hun mede werking moeten geven. Behalve waardering voor de kin deren zelf (van wie de namen niet zijn vermeld), voor hun capaciteiten en voor hun kennis van het onder werp, krijgt de bezoeker onwille keurig veel waardering voor dit zeer belangrijke facet van het moderne onderwijs. Het feit dat ongeveer de helft van het aantal lagere scholen in Leiden heeft ingezonden, doet echter het vermoeden rijzen, dat nog een deel van het l.o. van de vrije e.r- .pressie verstoken blijft. Na het zien van deze verrassende resultaten, kan men dat alleen maar sterk betreuren. LEIDEN Kwinkelerend als vo geltjes zijn gisteren duizenden kinde ren al speurend door de stad getogen. Zij namen deel aan de bevrijdings wandeltocht, die op vier verschillen de punten startplaatsen had. Met balpen en speurboekje gewa pend gingen de meisjes en jongens er vrolijk van door om na allerhan de omzwervingen uit te komen op (Van onzer redacteuren) LEIDEN Zoals de heer Kas ten in aflevering 13 van zijn dag boek schreef, opende de overheid op 1 oktober 1944 de Centrale Keu kens, beter bekend als de Gaar keukens. Men kon op ongeveer 20 plaatsen in de stad tegen 20 cent een portie voedsel halen. Gebrek aan brandstof en eetwaren deden de kwaliteit van het voedsel naarmate de tijd verstreek minder worden. In de eerste maanden, schreef ir. G. L. Driessen in het Leids Jaarboekje van 1946, bestond de ding wekelijks uit drie a vier maal stam pot en een evengroot aantal ma len soep of pap, van elk driekwart liter. De stampot werd al spoedig te ruggebracht tot 2 a 3 maal en de hoe veelheid tot '2 liter. Later vermin derde ook de soep tot '2 liter. Toen de aardappelen al schaarser werden, verminderden de stamppot- maaltijden nog verder, om ten slotte bijna geheel op te houden. Zo bleef sHeen de pap of de zeer dunne soep over. Van een voedende maaltijd kon toen niet meer worden gesproken. Van een smakelijke maaltijd evenmin. Verzorgingsraad In dit bestek willen wij toch het goede werk van de Verzorgings raad niet onvermeld laten. Deze stichting stelde zich ten doel „het welzijn der ingezetenen van de gemeente Leiden in alle geledin gen te verzorgen". Daartoe trok men schippers aan op contract die uit vele delen van het land voorraden naar Leiden brachten. Vooral in de noordelijke provin cies kon men met veel moeite nog iets bemachtigen. Zo arriveerde na een tocht met ge weldig vee! moeilijkheden op 3 januari een convooi in Leiden met 70.000 kg hoogwaardige voeding, als kaas. melk poeder. aardappelen, erwten e.d. Tot het begin van de strenge vorst e-n sneeuwperoide zorgde de Verzorgings raad voor de aanvoer van ongeveer 2000 ton aardappelen. Ook suikerbieten voerde men aan. Aldus het overzicht van de Raad, d«t de heren J. Bosnia W. A. Kasteleijn in 1950 deden ver- 9chij r.en. Benthuizen Ten slotte zij vermeld, dat op 2 jan. 1945 de gemeente Benthuizen ten be hoeve van de slachtoffers van de bombardementen op 10 en 11 decem ber brood en aardappelen beschik baar stelde. Een gebaar, waarmee die kleine plattelandsgemeente zich een uitstekende naam in Leiden ver,- worven heeft. Onze fotograaf, Nico van der Horst, heeft in 1945 enkele opnamen gemaakt van de voor velen redding brengende centrale keukens. Beide hier afgebeelde prenten maakte hij van de Centrale Keuken in Oegst geest. Een (ruime) blik huiten. waar een boerenkar met een paardje voor het vervoer van de gamellen naar de uitdeelposten zorgde. Dan een blik in de keuken zelf, waar men nog goed kan zien dat het ontpitten van de aardappels (meestal geschrapt al leen) geen kwestie van luiheid maar van zuinigheid was. (Foto's N. van der Horst) Dropping in Leiden trok duizenden LEIDEN Waarschijnlijk mede door het magere bevrijdingsfeest programma, dat deze stad gisteren te bieden had. trok een dropping van aan parachutes bevestigde pakjes crackers gisterochtend duizenden, zo geen tienduizenden, onder wie tal loze kinderen, naar de omgeving Churchill-laan-Voorschoterweg. De fabriek, die deze stunt organiseerde als een hommage aan de voedsel- droppings van 20 jaar geleden, heeft van haar werk gehad. En de Leidse politie had er na afloop de handen vol aan om het verkeer weer n goede banen te leiden. het UVS-terrein in de Kikkerpoldei Daar wachtte hen een leuke verras sing en konden zij al uitrustend van de vermoeienissen genieten van het optreden van het kindercircus Atleta uit Warmond. Het gejoel, gejuich en gelach waren daarbij niet van de lucht. De organisatoren (comité bevrij dingsdag 1945 en Leidse Jeugd Actie) hadden niet verzuimd een pedagogisch element aan de tocht te verbinden. De deelneming was gratis, maar wel moest iedereen een kwartje betalen voor de jeugd van Ceylon. Ceylon is eind vorig jaar getroffen door een verschrikkelijke storm en wilde overstromingen, waardoor de oogst nagenoeg geheel werd vernield. Het was een goede gedachte de jeugd er ook op deze bevrijdingsdag aan te herinneren, dat vele kinderen elders in de wereld weinig reden tot feest vieren hebben, gebukt als zij gaan onder armoede en honger. VADERS IN NOOD! Moederdag nadert met rasse schreden. Bent u ook een van die vaders (of kinderen), die nog met het cadeau-probleem worstelen? Gaeens k|)ken op de markt of büdo straathandelaar om leuke Ideeën op te doen. Daar kunt u kiezen uit zoveel aardige en praktische zaken typisch geschikt voor do vrouwHier vindt u vast ge makkelijk iets naar uw zin. U kunt overal vrü rondneuzen en hier en daar informeren voordat u uw definitieve keus maakt. Moeder zal dol-hlU zUn. als u met iets onverwachts thuis komt om haar te verrassen! Op de markt kun Je bovendien méér doen met je geld; daar is alles extra-voordelig. Loop er straks even langs! Je komt er vanzelf in een feestelijke cadeau stemming, want het is er ln-en-fn- gezelllg!Dc markt is een w aar toe- vluchtoord voor cadeau-zocken- dc vaders (en kinderen). De be diening is vlot en prettig en... feiten ztJn tenslotte feiten OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3