Brick Bradford Verrijkende Oogst na weinig pure blijheid' Puzzelboek Senmoet I DE STENEN ZONDE i DONDERDAG 6 MEI 1963 ITHEROOLVENETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Dodenherdenking De regen voegde wel een sombere noot toe aan de reportage van de dodenherdenking, die dinsdagavond met een waardeerbaar commentaar en sober klokgelui, op het T.V.-scherm werd gezet. Ditmaal van de ere-begraafplaats in de duinen te Overvf slachtoffers van de bezetter te ruste zijn gelegd. Naast deze uitzending bereikte de loop van de avond nog een aantal goede hoogtepunten o.m. in het program ma „Wat weten zij er van", een gesprek met vertegenwoordigers van het opko mende geslacht over de bezetting er tweede wereldoorlog. Het bleek dat zij er maar weinig van afwisten. Hun klacht was, dat de leraren nauwelijks toekomen aan de „actieve geschiedenis", zoals een van de jongens dat noemde. Voorts waren zij bijna unaniem in hun opvat ting. dat men door moest gaan oorlogs misdadigers op te sporen en die reeds gevangen zaten niet in vrijheid te stellen. Haat aan de Duitsers hadden ze niet, ..aangezien het huidige geslacht niet kan helpen wat een vorige generatie misdaan heeft." Weer boeiend was de 21e en laatste uitzending van „De bezetting' ons duidelijk werd gemaakt wat de oorzaken waren, dat het Canadese leger aan de Grebbe eenvoudig tot rust kwam en schijnbaar geen moeite deed het uitgehongerde westen van ons land, de nood tot op het hoogst gestegen te bevrijden. Wij die in dit gebied geleefd hebben herinnerden ons weer scherp de onrust en de verbittering die ons beheerste in die dagen. Wij weten nu dat er geen mogelijkheden waren. De Duitser was in staat geweest alles aan het water prijs te geven. De ramp was niet te overzien geweest. Bovendien speelden er vele politieke spanningen in mee. Doch weer ondergingen we de enorme belevenis toen de Britse vliegtui gen verschenen en het eerste voedsel uitwierpen. Deze uitzendingen van dr. L. de Jong hebben wel zeer bijgedragen tot een goede feitenkennis betreffende de laatste wereldoorlog en het verzet. Een goede keuze was voorts het T.V.- spel „De zaak Blum" van Erich Engel en R. A. Stemmie, dat een sterk beeld gaf van de reeds in 1928 opkomende nat. socialistische tendenzen in Duitsland, herkenbaar in de jodenhaat en de geraf fineerde obstructie tegen de democrati sche instellingen enerzijds en de com munistische acties anderzijds. In deze wereld zou de zeer beschaafde jood, dr. Jacob Blum, beslist het slachtoffer ge worden zijn van een valse beschuldiging van moord als hij niet door een vriend van de rechterlijke macht en inspecteur Bonte was gered. Er waren een aantal goede rollen in dit stuk o.m. die van Max Croiset als Blum, Eric Schneider als Karlheiz Gabler. Weinig rolvast en over tuigend echter was Johan Kaart als inspecteur Bonte dat ook geldt Lies de Wind als Anna Platzer. Niettemin kwa men de tendenzen van dit stuk in zijn geheel goed tot hun recht en zo was de televisie-avond van de dodenherdenking, die tot middernacht duurde, een goed geslaagde. Ook vrije boeren herdachten.... AMSTERDAM Ruim honderd leden en sympatisanten van de Boe renpartij hebben gistermiddag een vergadering gehouden in de Brakke Grond te Amsterdam, om op deze 20ste herdenkingsdag van de bevrij ding niet alleen mede uiting te geven aan aller vreugde doch ook de slacht offers te eren „van de p.b.o.-terreur". ,.De strijd tegen het in de bezettings tijd geboren, nog als erfenis daarvan voortlevende en onze vrijheid belagende landbouwschap heeft offers gekost. Ook die mogen wij niet vergeten. Zij moeten ons herinneren aan de noodzaak van voortzetting onzer strijd", zo formuleerde het Tweede Kamerlid voor de partij, de heer B. P. J. Harmsen, de inhoud van de leuzen die tegen de wand achter de bestuurstafel waren aangebracht. Leuzen als: tegen staatsdwang en jiictatuur, na 20 jaren tijd zijn wij nog niet bevrijd, tirannie en dwinglandij vieren nog hoogtij. Ook de heer A de Ridder, voorganger van een kerkelijke groepering te Vlis- singen en de voorzitter, het hoofdbe stuurslid N. Verlaan uit Amsterdam spraken de vergadering in gelijke zin toe. De heer H. Koekoek, partijlid van de Tweede Kamer, zou eveneens het woord voeren, doch kon niet tijdig in Amster dam zijn. Hij heeft nl. in Arnhem deelgenomen aan een actie van vrije boeren, die volle melk a 40 cent per liter verkochten. Ook in andere provinciale hoofdsteden zijn dergelijke acties ge voerd. De leiding van de vergadering had afgezien van het aanvankelijk vo vooraf een voettocht te maken bevrijdingsmonument op de Dam. WASHINGTON. 6 mei (afp> De Amerikaanse Senaat heeft woensdag de benoeming van William Tyler, oud-on derminister van buitenlandse zaken, tot ambassadeur in Nederland bekrachtigd. Van het ons gisteren op de televisie geboden bevrijdingsprogramma gaat onze grootste bewondering uit naar het sluitstuk „Oogst van het verleden" en naar de samenstellers daarvan. Deze reconstructie van het lot van een bij Kuinre neergeschoten Britse bommen werper en zijn bemanning was eer waardig en wel zeer overtuigend be wijs, dat het zinvol is onze bevrijding te herdenken en te vieren. Wij drin gen er dan ook op aan, deze NCRV- productie op een voor schoolgaande en werkende jeugd geschikt «tijdstip te herhalen, want vele jongeren zullen de documentaire niet hebben gezien. Onder regie van J; Jan Huyskens aan d< en het onderzoek uitgewerkt toteen wekkend herbeleven kelijkheid. Het samenbrengen 'an Hillo en met imera is de idee Bruin Noordam r ieder indruk- i de drie nog in leven zijnde bemanningsleden, het relaas Venlo ontving ook gisteren zijn Duitsers VENLO Terwijl gisteren in heel Venlo de vlaggen wapperden waren op de 20ste herdenkingsdag van onze bevrijding tot grote ergernis van zeer velen, toch nog enige grote levensmid- delenbedrijven de hele dag geopend. Het waren voornamelijk de winkels van de exploitanten die vrijwel uitslui tend op Duitse kopers zijn aangewezen, want er zijn maar héél weinig Venlose huisvrouwen die in dit soort verduitste winkels hun inkopen gaan doen. Hoewel de Duitsers in hun eigen land via radio en TV eraan waren herin nerd dat Nederland »p 5 mei de bevrijding herdenkt en derhalve alle winkels gesloten zouden zijn, kwamen er gisteren nog tal van Duitsers naar Venlo om er gewoontegetrouw op woensdag hun inkopen te doen. Ze werden door de betreffende winkeliers erg vriendelijk ontvangen: het betreft hen die onlangs in de Duitse taal luchtreclame boven Venlo lieten maken en schreeuwerige Duitse teksten in hun etalages hebben aangebracht. Op straat werden de Duitsers opgevan gen door een gepensioneerd adjudant onderofficier van de Koninklijke Landmacht, die om er wat bij te verdienen de Duitsers naar een bepaalde zelfbedieningswinkel \>kte. De zoete vogelaar de man heeft in Venlo een heel naar klinkende bij haam presenteert Duitse vrouwen en kinderen snoepjes en verstrekt de Duitse mannen folders waarop staat aangeduid waar ze het best kunnen gaan kopen van hun ervaringen, de verrassende ont moetingen met Nederlanders alsook de reacties van deze oorlogsvliegers en hun verwanten, dit alles was niet slechts boeiend op film gebracht, maar ge tuigde bovendien van een juist gevoel voor het vervlechten van documentatie met die menselijke elementen, die ons als kijkers wel moesten brengen tot be wondering. ontroering en ook tot waar lijk vreugdevol vrijheidsbesef. Dit niveau heeft helaas geen van de andere programma-onderdelen bereikt. Het wel veertig minuten langer gewor den ..VrijheidBlijheid", de officiële manifestatie in de RAI in tegenwoordig heid van het koninklijk gezin cn vele pro minenten. demonstreerde wel veel orga nisatorisch vermogen, doch het miste to taal de sfeer van wezenlijke blijheid. Hoe talentrijk sommige medewerkers ook waren, hoe belangwekkend uitspraken van figuren als Drees, Mansholt en Lief- tinck mochten zyn, hét geheel werd toch niet meer dan een samenvoeging va een reeks ..doordeweekse" programma' zonder voldoende samenhang. Het liedjesprogramma was eveneens maar een beetje-feest", bovendien met een tekort aan coördinatie, want ver scheidene nummers kregen we uit de RAI nog eens te horen. Ten slotte: de televisieproducenten hebben er te weinig bij stilgestaan, dat vele duizenden kinderen bevrijdingsdag thuis zouden blijven. Via de kijkkast wer den ze niet in feeststemming gebracht. CHICAGO Dr. Gennadiy Skoeri- din, die aan het hoofd staat van een Sowjetdelegatie van deskundigen op het gebied der ruimtevaart, heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat het on bemande Russische ruimtevaartuig „Son de II" dat op weg naar Mars is, op het ogenblik in het geheel geen radio-signa len meer geeft. De Amerikaanse Mars raket „Mariner IV", die op 14 juli Mars moet passeren, functioneert nog volgens plan. 8.40 Voor d 9.40 Schoolrj •rzoekprogram- ma voor ae Dejaaraen. n.00 Voor de zieken. 11 40 Kinderkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Nieuwe lichte grammofoonplaten. 12.27 Mededeling» 115 Eventueel ac e Anti Revolutio R. van der Sh evolutionaire Pai Partij, secretaris 18.30 P 19.00 Voor cie kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Nederlands Koperorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest en so'.tste: moderne muziek. 20.55 De Gezusters Kunst. 21.35 Lichte orkestmuziek en solisten 2230 Nieuw® en mededelingen. 22.40 Actuali- -derland I. NTS: 19.00 de kleuters. 19.06 De Verrekljk» al jeugdjoui al. 19.15 Van gewest tot; journaal. AVRO: 19.35 De. Een slordige 2000 dollar, TV-1 film" NTS: 20.00 Journaal. AVRO: woorden, het ontstaan van een SOC: 20.50—20.55 Uitzending Socute- >nd de internatio- ale amusementswereld. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws. KRO: i.Ol Spectacle Poupée. 20.25 De permanente wolutie. documentair programma. NTS: 20.55 Het grote avontuur, documentair pro- ving, zou deze hulp tegen de Indrin gers zelfs door de Slaven zijn ge vraagd, zou de Noorman Roerik door slaven naar Rusland zijn geroepen om over hen te regeren. Nu is het dat de kennis- algemeen bekend, dat de Noormannen die tijd helemaal niet geroepen orden, omdat zij altijd 1805) Aan de Noormannen uit de 9de en enige daarop volgende eeuwen hebben de meeste volken geen al te prettige herinneringen. Zij waren in die dagen ook de schrik van onze kusten, maar aan de andere kant moeten wc toegcv making met deze ruwe knapen niet alleen nadelige kanten heeft gehad, behoefden te Datzelfde geldt voor Rusland. Op roof- en handelstochten waren de Noor mannen in het begin van de 9de eeuw ook in Rusland doorgedrongen en trokken m kleine groepen van krijgs zuchtige kooplieden zelfs door naar de rijke kcizersstad Constantinopel. Tij dens die reizen sleepten zij jonge mensen, en vooral vrouwen, mee om in de gebieden rond de Zwarte Zee als slaven te verkopen. Dat Is één van de vele onplezierige trekjes, waarop we zojuist doelden. Maar daar stond tegenover, dat de Slavische volken door de steun van de Noormannen krachtiger konden optreden tegen de Petsjenjégie. de veroverende en ro vende nomaden die eveneens in de tot de Beneden-Dnjepr Hoe het ook zij, deze Vikingen of Warjagen, deze oudste stichters van nt volgens de overlevering de Russische staat, werden op den Huur als Roesscn aangeduid. De één meent, dat dit woord Roes (Rus) weer een afleiding Ls van Roerik, die we Juist hebben genoemd, de ander huldigt daarentegen de opvatting dat dit woord is afgeleid van het Zweedse district Roslagen, waar deze Vikingen van Roerik vandaan kwamen. Een definitieve uitspraak over de oor sprong van de naam Rus kan dus niet- worden gedaan, maar wél staat vast, dat zij gezocht moet worden in de kring van Noormannen die zich te Nowgorod hadden gevestigd. Aanvan kelijk was de krijgsdienst die de verrichtten voor beide ontaardde dit in een heerschappij van de krijgsoversten met hun Germaanse de Slavi sche bewoners, die zozeer door de ..Roes" uit het Noorden werden over heerst. dat zij sindsdien alleen met de Vaii Roesscn naar Russen wel uit zichzelf kwamen. Maar goed, Roerik zou dan op verzoek ten tonele Noormannëi. zijn verschenen en zich met zijn partijen voordelig^ gevolg te Nowgorod hebben geves tigd. Hoe dat allemaal verder vcrlo- pen is. kunnen we onmogelijk in kort gevolg "üft Nowgorod bestek uit de doeken doen. Een feit het, dat Roerik en de zijnen als War jagen werden aangeduid, wat zo- v«l betekent als Vikingen; en deie Jam'Roeden «ërdc"n aani'ettuld' Viking schijnt weer te doorgedrongen. Volgens de afgeleid van de kleine bochten het strand (Oudnoors: vik) waa zich plachten schuil te houden. zijn En wist i Daarover een volgende keer. mg). KRO: 2145—22.11 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor Pianorecital: moderne muzieV jeugd. 17.30 Coda: lichte muz zieken. 16.30 .RA: 7.00 Nieuws, .stiek en socialis- iofoonmuzlek. 7.23 Lichte grammo- cialistisch grammofoonm tisch strijdlied. 7.20 Gra "an de voorpagina 7 jonmuziek. 8.00 Niet; rijdlled. 8.13 Lichte 50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land i te water, informatief programma voor eg- en waterweggebruikers. 9.35 Water- anden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: Schoolradio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de kleuters. 11.15 )r de vrouw. 11.55 Viool en piano: derne muziek. 12.17 Tentoonstellingsagen- 12.22 Actualiteiten. 12.27 Mededelingen v land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Stereo: Orgeikwartet AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel n. 13.30 Ste- ands Hobokwartet: klassieke en tziek. 13.55 Bij de tljfren bij d« •leerd progr: In de Amsterdamse RAI was het gisteravond „Vrijheid-Blijheid" en radio-luisterend en tv-kijkend Nederland kon daarvan getuige zijn. Het Koninklijk gezin woonde de manifestatie, die onder de auspiciën van het Comité Viering Bevrijding tot stand kwam, hij. Op deze foto: de aankomst van prinses Margriet en haar verloof de, de heer Pieter v. Vollenhoven. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Lagere school kan blijven bestaan Invasie van kinderen... (Van onze correspondent) BABILONIËNBROEK Sinds I vorige week zijn in dit kleine dorp in het Land van Heusden en Altena een aantal dorpspro blemen opgelost. De lagere trekken. Dit is mogelijk gewor den doordat het echtpaar De Wit I uit Rotterdam zich met zestien pleegkinderen in Babiloniën- broek heeft gevestigd. De heer I De Wit, van beroep etaleur en reclameschilder, heeft van de heer H. Lankhaar een solide boerenwoning gekocht. Deze zal nu geheel worden verbouwd, straks de naam „De Kinder- hoeve" krijgen. Op het ogenblik zijn er zestien I pleegkinderen, onder wie twee Ambonezen en twee Surinamers. Ieder kind krijgt straks een dier te verzorgen, waarbij een zebra en giraffe niet zullen ontbreken. De familie slaapt nu nog in vijf bungalowtenten. Een groot I kippenhok is ingericht als woon- kamer. Intussen vaart de Broekse school, die met opheffing werd bedreigd, er wel bij. Het aantal leerlingen is nu ihet tien geste gen. De opheffing is van de baan terwijl er tevens voldoende leerlingen zijn om een tweede leerkracht aan te trekken. uit. 74- „Ja. jongens," zei vader Joppers, niet mee pronken op school!" riep Josje toen ze in de auto van de politie naar |huis waren gereden, ,.nu zijn jullie op u wel reuze verwend en hebben meneer Wekkers zo'n prachtig nörloge gekregen, maar van mij hebben jullie nog straf te goed, dat weten jullie zeker wel.' „Ja. vader,"knikte Josje een beetje sip. „Dat is zo. Eerlijk is eerlijk." I „Precies," sprak meneer Joppers. „Daarom, als jullie straks naar bed gaan, moeten jullie je horloge bij mij irueve- Over veertien dagen krijgen jullie „Nee, Joost," zei moeder Joppers. „Dat kun je niet. Daar zul je veertien dagen mee moeten wachten." i. „Wachten!" riep de papegaai schor. „Veertien dagén wachten, Joost! Veertien dagen wachten!" „Maar met eten zullen we geen veer tien dagen wachten," lachte moeder. „Ga Barend en Berend" „Nu, we zuüen wel iets lusten, me vrouw," lachte Berend. Ze gingen aan tafel en de stemming helemaal in. Ze wa ren iuist klaar met eten, toen er gebeld werd. Jesje ging opendoen en kwam terug met Peter de Eter. „Jij hebt de gebakken eieren, gcrokeé. Peter!" lachte moeder Joppers. „Ga maar vlug zitten. Dart bak ik er voor jou ook een paar. En hoeveel boterhammen zal ik voor je snijden? Tien of twaalf?" „Elf graag, mevrouw," antwoordde Peter de Eter glunder. „O, wat kan jij toch schransen. Peter!" riep Jesje uit, toen Peter in zijn eentje na at. ..Elf boterhammen! Dat is werke lijk het einde!" kestmuziek (opn VPRO: Aansluitend: Uw leeftijd en uv 16.15 Lichte grammofoon n- voor nieuwsgierige k de jeugd. 17.00 Telemar het copyright in de 18e ee lezing. 17.30 Voor de rijpere jeu Lichte 6.00 Nieuws, wérk. lezing. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 (AVRO, NTS) 7.35 uur begint een nieuwe aflevering van de luidruchtige, maar graag bekeken Lucy Show. 8.20 uur Leven in woorden, een programma in het kader van de raderende boekenweek, met schrijver Max Dendermonde als de hoofdpersoon in de documentaire over het ontstaan van een roman. 8.55 uur zal Ko van Dijk gestalte geven aan de figuur van Hendrik IV (de Duitse keizer van de gang naar .Canossa), zoals die door Luigi Pirandello werd bedacht. Nederland 2 (NTS. KRO) 8.01 uur Bert Brugmans Marionettentheater met La Traviata en Porgy en Bess. 8.55 uur Het grote avontuur, een aflevering uit de serie gedramati seerde episodes uit de historie van de USA. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.10 uur Vannacht komen ze! Een radio-documentaire over de uren, die voorafgingen aan de 10de mei 1940, toen de Duitse horden ons land binnenvielen, samengesteld door Sam Mol en Jan Zindel. 10.00 uur een concert van organist Jan Bender op het orgel van de Nicolaikerk in Utrecht. Hilversum II AVRO 8,05 uur concerteert het Radio Filharmonisch orkest. Prokofiefs „Peter en de Wolf' staat op het programma. Enny Mols de Leeuwe verzorgt daarbij de declamatie. 9.35 uur AVRO'a Muziekrevue Kleurrijke Klanken, een 55-tal minu ten lichte muziek. In het voorjaar vonden ze op een open plek, waarlangs de mandenvlechter geklommen moest zijn, een grote witte steen, die zo zwaar was dat ze hem niet konden verschuiven. De steen was zo wit als sneeuw en één van hen zei, dat hij, opkijkend van de steen, licht gezien had achter de stammen in het sparrenbos op de top. De anderen zagen het niet en ze dreigden, als hij niet ophield met zijn dwaas gepraat, hem bij de door DIGNATE ROBBERTZ hun kleine kinderen, dat zijn de zonden van de mandenvlechter. Hij was op de helling van de Oeler blijven liggen en op sommige dagen was ook het licht te zien in het sparrenbos. Dat komt van de ondergaande zon, meenden de Horsten, maar ze zeiden het peinzend. Het verhaal was al zo oud, wie weet waren de wolven toch de zonden van de vechtersbazen geweest en was het licht niet van de zon. De witte steen noemden ze de Stenen Zonde, 's Zomers zaten ze erop te rusten als ze over de berg gegaan waren. Want ze bleven er komen ondanks de verboden, omdat ze meenden dat niempnd er iets te maken had, zelfs de jonge Horizontaal: 1 muiter (Ind.) - maan- B*rnt, Vasse niet, die ze langzamerhand als een I stand. 2. nakroost - hetzelfde. 3. gezond- vijand waren gaan beschouwen. heid (Fr) - zwakke. 4. welgevormd - Op de Schemheuvel kwamen ze nooit. De I stok. 5. j ongensnaam - kunstmens. 6. doden die daar waren, moesten met rust gelaten voorvoegsel - denkbeeldige inhoudsmaat- worden De boeren van 't Grobbenuus hadden het i land aan de voet V3n de heuvel tot halverwege Und - hMÏ2.. fïoofddeSl! fitïrkï?"r ï"]181 «"vruchtbaar, i - de geest van de rijstcultuur (Java). 1 zeiden ze- Daar eroeiden kruiden en 's mmm Verticaal: 1. gemeente voorzetsel. 2. bekoorlijk gelegen - num-1 berken, aardsoort 7. lol - water in Z.-Holland -' doorweekt - kraam. 4. keurig - Neder lands schilder. 5. leed (ZN) - gemeente in Drente. 8. jongensnaam - eikenschors. 7. adellijke titel in Engeland (afk) - behoudens vergissingen (afk. Lat) - lomp. 8. achting - muzieknoot - wild zwijn 9. oprolbaar zonnescherm (Ind.) - stad in Z. Italië. Oplossing vorige pnzzei Horizontaal: 1. grens - pier. 2. raden - oele. 3. abt - set - Ria. 4. na - Ot - leger. 5. atlas - la - R.M. 6 dr - kreet - go.7 aas - er ee. 8. malaga end. 9. oma Verticaal: 1. Granada - m.o. 2. rabat - raam. 3- ed - tolk - sla. 4. nest - are - ar. 5. snel - serge. 6. Po - teler - a.i. 7. Ier - gat - een. 8. Eli ergen6. 9. re - zeiden ze. Daar groeiden kruiden en 's zomers bloeiden er allerlei bloemen, wier geuren over- Z. Holland -1 waaierden in het dal. Er stond ook een groep m.mJ u„_iyeel vogejs nestelden. Die verla ten heuveltop was het enige wat als herinnering was overgebleven van de mandenvlechters en bezembinders. Het moerassige land waar ze hun tenen en biezen gesneden hadden, was droog geworden. Het kerkje was daarop gebouwd ert de huizen met hun rieten daken en gewitte muren. Op de daken groeiden plakken donkergroen en roodbruin mos en er graasde roodbont vee in de weiden. De Horsten gingen over hun akkers en over de es, waarmee ze vergroeid waren als met hun eigen lijf. Sinds de dood van de oude Bernt sprakpn ze over een heleboel dingen niet meer openlijk, omdat het heimelijk gedaan moest worden. Ze timmerden nog stalletjes voor hun geiten en 's winters kliefden ze nog blokken. Ze aten het wild van hun eigen berg en de kleuters telden zuinig het maalloon dat ze aan de zwarte mulder moesten geven. Het was een verbolgenheid in hen geworden die maakte dat ze alles met wrok en argwaan bekeken wat van achter de Oeler kwam. Als ze op de Stenen Zonde zaten te rusten, wilden ze wel graag zoveel moed hebben als de manden vlechter om de wolven tegemoet te gaan tot boven op de berg. Al was het veel gemakkelijker om alle grieven en onbegrepen dingen op te stapelen tot ze zo hoog waren dat je erachter kon wegschuilen. Nog beter was het om ze boven op anderen te stapelen. De oude Horsten schudden soms hun hoofd als ze naar het sparrenbos keken, al wisten ze zelf niet wat er in hen woedde en wrong. In die tijd was Joryt Volmar landschut voor Bernt Vasse van Buuren. Hij en zijn vrouw Nanna waren afkomstig van de zeekust, maar hun dochter Martine was in 't Horst geboren. In de lichte ochtend staat de wis opzichtig midden in de tuin met voorjaarsbloemen. Een zwiepende wilgetak waaraan blikken busjes ge bonden zijn. 't Is het teken van spot en schande, zoals het vroeger werd geplant voor het huis van een meisje dat zich misdragen had. De tuin is door een rij lage dennen van de zandweg gescheiden, die met een bocht naar de Oeler loopt. Joryt Volmar heeft de achterdeur wijd opengezet om de nieuwe dag binnen te laten. De zon is al boven de Schemheuvel gestegen en heeft de nevel die in het dal hing, verdreven. De grassen en het jonge kruid zijn vochtig en tintelend in het licht. Joryt luistert even naar het ruisen van de beek en het slaan der molenschoe pen dat gedempt hoorbaar is achter de hoge begroeide berm van de holle weg, aan de overzijde van de akkers. Als hij daarna om het buis loopt, ziet hij de wis. Die is diep in de grond gestoken. Als Joryt haar losrukt, rinkelen de busjes. Het gloeit in hem van boosheid en schaamte. De tak ver van zich afhoudend alsof het iets is wat hem zou kunnen besmetten, gaat hij tot bij de schuur, waar hij de tak in tweeën kraakt en de busjes in elkaar trapt, voor hij het spotteken van zich afslingert Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15