Vijfduizend militairen groetten hun Koningin Onderduikersreünie met veel herinneringen Er waren 250.000 bezoekers FBI-agent keek toe bij moord op mevr. Liuzzo LJjjJ j 1 i »i is h Ssllï EAU DE COLOGNES In de toekomst monument Gebruik niet langer het woord vrijheid op 5 mei 15 DONDERDAG 6 MEI 196S Indrukwekkend e wapenschouw op de Vlasakkers (Van een onzer redacteuren) AMERSFOORT Vijfduizend mi litairen van zee-, land- en lucht macht hebben gisteren op de Vlas akkers gedefileerd voor Koningin en Prins. Op de dag waarop Nederland zijn twintigjarige bevrijding vierde, hielden zij een wapenschouw die vooral door het meegevoerde moder ne materieel zo indrukwekkend was, dat de naar schatting kwart miljoen toeschouwers (onder wie heel veel jeugd) vijf kwartier achtereen het voorbij trekken der troepen geboeid gadesloegen. En ook de genodigden toonden zicli door deze demonstratie van de slrijd- krachten sterk geïmponeerd. Onder hen waren (oud-)minïsters en (oud-)staats- secretarissen, ambassadeurs en militaire attache's van bijna veertig landen, en hoge Nederlandse militaire- en burger autoriteiten. van wie er vele hardop van hun bewondering getuigden voor het geen ons land in de voorbije twintig jaar ten aanzien van zijn strijdmacht heeft bereikt. Guur Zeer indrukwekkend waren de enorme Centuriontanks, die een onderdeel vormden van de grote wapenschouw, die op Be vrijdingsdag in Amersfoort werd gehouden. worden voorspeld, dat deze wapen schouw Zich in een enorme belangstel ling mocht gaan verheugen. Omstreeks 10 uur hadden reeds meer dan honderd duizend bezoekers zich van een (staan) plaats langs de. door de troepen af te leggen, route verzekerd. En kort vooi twaalf uur, het tijdstip waarop de wa penschouw begon, was hun aantal ge stegen tot een kwart miljoen. Op de terreinen op en rond de Vlasakkers stonden meer dan dertigduizend auto's geparkeerd. Heel Nederland was vertegenwoor digd. Er waren bezoekers zowel uit Zeeland als uit Groningen, uit Lim burg als uit de kop van Holland. Zij kwamen per trein, per autobus, ook op de scooter en op de brommer. Zij droegen dikke jassen of dikke truien, en ze hadden plastic regenkleding en paraplu's bij zich,,.. Afdak Maar de regen bleef gelukkig uit. op een enkel druppeltje na. De Koningin had beslist ook niet op regen gerekend. Op haar uitdrukkelijke wens was boven het podium, van waaraf zij de wapen schouw gadesloeg, geen afdakje getim merd. De Koningin, de Prins en prinses Bea trix arriveerden tegen twaalf uur met hun gevolg op de Vlasakkers, verwel komd door de minister-president mr J. M. L. Th. Cals, de minister van oorlog „We hebben goed werk gedaan" HAYNEVILLE (Alabama, V.S.) Een geheim agent van de FBI, het Amerikaanse federale recherche bureau heeft dinsdag voor een jury een dramatische beschrijving van de moord op de blanke vrijheids strijdster mevr. Viola Liuzzo, op 25 maart kort na de mars van Selma naar Montgomery, gegeven. De FBI- agent, Gary Thomas Rowe jr., had zich vier jaar geleden in de Ku Klux Klan genesteld. Zijn onkosten, contributie en kleedgeld voor de Klan werden vergoed. Soms, zei hij. kreeg hij iets extra. De auto met de drie Klanleden en Rowe had volgens de verklaringen van de geheim agent de auto van mevr. Liuzzo met een snelheid van 160 kilometer per uur achtervolgd. ..Toen we op gelijke hoogte gekomen waren aldus Rowe. ,.stak de 21-jarige monteur Leroy Wilkins een geweer door het rijraampje. De dame. die chauffeerde j keek angstig naar ons. Wilkins loste toen twee of drie schoten. Mevrouw Viola Liuzzo zat dood achter het stuur" Volgens de geheim agent zou Wilkins hebben gesnoefd: Jongen. :k mis niet. dat juffie is zo dood als de hel". Wilkins had het moordwapen vlak voor de aan- E slag gekregen van de 42-jarige Eugene Thomas, die de auto bestuurde Verder zat in de wagen de 41-jarige William l. O'Eaton. De pleger van de aanslag stond dinsdag terecht De beide anderen zullen I zich nog moeten verantwoorden. J Grote Draak j Alle vier Indienden van de auto I woonden in Birmingham, de hoofdstad van Alabama. Toen zü na de moord- aanslag naar huis terugkeerden, had Gene Thomas gezegd: „Laten we naar 1 het huis van de Grote Draak van Alabama gaan en hem vertellen, dat w« «en goed werk hebben gedaan". Het huis van de Grote Draak (Robert Creel) was echter geheel donker. De mennen kwamen tot de conclusie, dat hij naar bed was gegaan en dat men hem maar beter niet kon wekken. De jury waarvoor Leroy Wilkins te rechtstaat, bestaat geheel uit blanken. De enige neger, die voor verkiezing in aanmerking kwam. liet zich excuseren wegens een onlanigs opgelopen verwon ding. Kon. Marine DEN HAAG Smaldeel 5. bestaan- uit Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman (vlaggeschip), Hr. Ms. ja gers Amsterdam en Drenthe, alsmede uit Hr. Ms. onderzeeboten Walrus en Zeeleeuw, vertrekt op 10 mei voor een ir-ocfenreis naar het Kanaal-gebied le wateren in de omgeving van Gibraltar, welke tot eind juni zal du- Tijdens de oefeningen zullen ge durende deze maand enige Britse ha- worden bezocht. de heer P. de Jong en de chef verenigde chefs van staven generaal (van de luchtmacht) H. P. Zielstra. En direct daarop begon het grootse défilé, dat tot kwart over een duurde, Het werd geopend met twaalf motor rijders van de Koninklijke Marechaus see, gevolgd door „troepen te voet", gevormd door de Koninklijke marine, de Koninklijke landmacht en de Ko ninklijke luchtmacht, die in een veel heid van onderdelen waren vertegen woordigd en hun vaandels mei den- Spelbreker Het weer mocht dan geen spelbre ker zijn voor de wapenschouw in het algemeen, het was dat wel voor vliegtuigen van de luchtmacht en marine. Hel zicht was slecht, het wol kendek laag en als gevolg daarvan moest het aantal vliegtuigen, dat aan het défilé zou deelnemen, sterk wor den gereduceerd. Het waren er maar vijftig, die van hun bases opstegen maar ondanks dat was het toch een indrukwekkend défilé, dat grote be wondering oogstte. Maar de meeste indruk maakten de gemotoriseerde en gemechaniseerde troepen, de grommend voorbijtrek kende tanks, het nieuwste genie-ma teriaal, het nieuwste geschut waar onder een batterij houwitsers van 175 mm met lopen van langer dan tien meter en de Honest John's, raket ten van 762 mm met hun lanceerin- richtingen. Het voorbij rijden van de 485 voertuigen, netjes opgepoetst, boeide de toeschouwers meer dan de hoe stram ook marcherende troepen, waarbij de militaire vrouwenafdelin gen Marva, Milva en Luva wa ren ingedeeld. Tevreden Na afloop van de wapenschouw kon iedereen tevreden huiswaarts keren: ge- neraal-majoor F. Lagerwerff. de orga nisator van het militaire schouwspel, die 'n aansluitend geheel te krijgen met seconden had moeten werken, generaal- majoor G. H. Christan MWO. de parade commandant. de troepen, die uiteinde lijk het défilé hadden doen slagen, het publiek, dat waar voor zijn ..geld" had gekregen en tenslotte de zeshonderd po litiemannen, die het verkeer op de Vlas akkers voortreffelijk hadden geregeld. Minder tevreden over de goede af loop waren de tegenstanders van de wapenschouw, het Comité voor de vrede, dat pamfletten uitdeelde, waar in stond te lezen, dat vrede slechts wordt verkregen door ontwapening. de belhamels, die de nacht tevoren op enkele richtingaanwijzers van het woord Wapenschouw de W hadden uitgeveegd. Honderden oud-onderduikers zijn op Bevrijdingsdag terugge keerd naar hun onderduik-adres in de Noordoost-Polder. Op de deel in Emmeloord kwamen zij tesamen voor een gemeenschap pelijke maaltijd. Nieuw uurwerk voor Wier WIER Negen Nederlandse horlogemakers hebben dinsdag middag in het dertiende-eeuwse kerkje van het Friese dorpje Wier (gem. Menaldumadeel) een nieuw astronomisch uurwerk aangeboden ter vervanging van het twintig jaar oude torenuur werk, dat in de jaren 1943 en 1944 door een onderduikermr. J. F. M. Bruijn uit Den Haag, werd vervaardigd. Twintig jaar lang heeft het uurwerk waarvan de raderen van multiplex waren gemaakt, gegevens verstrekt over de be weging van zon, maan en sterren, totdat de houten raderen hei be gaven en Wier zijn curiositeit dreigde te verliezen. Er werd een actie op touw gezet om geld in le zamelen voor de restauratie van het unieke uurwerk, maar dat leverde niets op. Een publikatie in het vakblad van de Nederlandse horlogema kers had beter resultaat. Negen horlogemakers, sommige zelf oud-onderduikers, staken de kop pen bij elkaar en besloten om gezamenlijk in hun vrije tijd het amateurprodukt uit de bezet tingstijd vakkundig te repareren. Drie maanden hebben ze er aan gewerkt. Elk nam een aantal on derdelen voor zijn rekening. Dinsdagmiddag waren ze aan wezig in het kerkje van Wier om het vernieuwde uurwerk, dat nu van metalen raderen is voorzien, aan te bieden aan de kerkvoog den van de Nederlands Her vormde Gemeente te Wier. als vertegenwoordigers van de 250 inwoners van het dorpje. Zij- spraken de hoop uit. dat hun werkstuk tot in lengte van jaren de toren van Wier zal sieren. Generaal Foulkes WAGENINGEN De Canadese ge neraal Charles Foulkes die op 5 mei 1945 in hotel De Wereld de overgave aan de Duitse generaal Blaskowrtz dic teerde, besluit zijn verblijf in Neder land met een bezoek aan Wageningen. Generaal Foulkes, ereburger van deze stad, wordt zaterdagmorgen ontvangen ten gemeentehuize en zal de ere wacht van het studentenweerbaarheids- korps Transvaal inspecteren. m:p- w yw- HET WEER IN EUROPA: Rapporten hedenmorgen zeven urne HM ÏWEjg Eén tegen Allen had staartje... EMMELOORD Gelukkig dat de heer Knipmeijer er ook was. Zonder deze. thans 53-jarige Voorburger zou de reünie van ex-onderduikers van de Noord-Oost Polder niet half zo geslaagd zijn geweest. Niet dat de heer Knipmeijer gisteren als de lol broek van de georganiseerde sterrit fungeerde, maar omdat hij in de oor log tussen de 25.000 en 30.000 Ne derlanders aan werk hielp, zonder ooit ergens naar te vragen. Zij 't op een voorpost van een grote. anti-Duitse organisatie, de heer Knip meijer was de administratieve spil van het Nederlandse Onderduikers Para dijs, zoals de N.O.P. in de periode 19421945 werd genoemd. Jonge man nen. die hun tewerkstelling in het Der de Rijk wilden ontlopen, konden bij hem terecht, maar ook weer meldings- plichtig geworden. Nederlandse mili tairen. studenten. Joden, verzetsmen sen en geallieerde piloten. Vooral de opgejaagden. die als het ware de strop al om de hals hadden, hadden zijn bij zondere zorg en belangstelling. „Doe me een plezier", zei hij gisteren Emmeloord tegen ons. „Laat alles buiten de sfeer van de persoonsver heerlijking. Alle kampbeheerders, alle kantinebazen, al het kantoorpersoneel, hebben hard en op vaderlandse wijze meegeholpen. Alleen de directie van de Wieringermeer mijn werkgever wist nergens van. Men dacht dat wij in Kampen, ivaar ik hoofd van de adminis tratieve afdeling was, helemaal volgens het boekje te werk ging". Twee keer is de heer Knipmeijer door de Duitsers gearresteerd. Verschillende malen is hij aan razzia's ontsnapt. In de laatste maanden'van de oorlog dook hij in de polder onder, werd daar leldér (Van onze speciale verslaggever) van de Binnenlandse Strijdkrachten e één van de contactmannen voor de steeds veelvuldiger wordende wapendroppings. „Het begin kon niet legaler zijn", aldus de Voorburger. „In 1941 viel de polder gedeeltelijk droog en onmiddel lijk daarna begonnen de cultuurtech- nische werkzaamheden. In de tweede helft van 1942 waagden we ons voor zichtig aan illegale tewerkstellingen. Toen de nood hoger werd, klopten elke dag meer mensen bij ons aan. We vroegen nooit iets, behalve als het on zware gevallen ging. Die jongens kre gen speciale instructie om vooral niet op te vallen. Iedereen werd met al of niet vervalste papieren uitgerust, zoals vrijstellingsbewijzen, P.B.'s. stamkaar ten en distributiebonnen. Toen de Ne derlandse militairen weer in krijgsge vangenschap terug moesten, hadden we dagen, waarop we 500 aanmeldingen moesten verwerken". KORENSCHUUR De Duitsers beschouwden de N.O.P. als een korenschuur, die ze goed zouden kunnen gebruiken. Vandaar dat In dg eerste jaren nauwelijks werd geïnter venieerd. Pas toen men lont befc ruiken, kwamen er moeilijkheden De rietgrens was overigens de nimmer overtreden demarcatielijn. Nog geen SS-ei durfde de moerassige, onontgonnen ge bieden in. Met mitrailleurs werd wel eens door het riet geschoten, doch slachtoffers heeft dit nooit gemaakt Op 17 november 1944. toen de wapen droppings. die voor het hele nog bezette gebied waren bestemd. In volle gang ren, werd in de N.O.P. een grote rs gehouden. 2000 onderduikers, van wie men dacht dat hun papieren niet deugden, werden op transport naar Duitsland ge steld. Velen wisten later te ontvluchten van de weggevoerden keerden de meesten na de capitulatie terug. BANG UUR De sterrit, die gisteren op de twintigste jaardag van de bevrijding werd geor ganiseerd voor deze ontginners var eerste en bovendien nog bijzonder bange uur, had tevens een reünie tot doel. Om streeks 300 ex-onderduikers namen er aar deel: gevestigde, reeds grijzende bur gers nu. vaak met vrouw en kinderen. Zeker 1200 personen bevonden zich in de grote tent. welke op de bekende Deel van Emmeloord was neergezet Ze aten er een origineel kampmaal capucijners met spek en probeerden zich gezichten en gebeurtenissen te herinneren. Het viel vaak niet mee, ondanks het feit. dat de organisatoren in alle hoeken van het linnen onderkomen bordjes met de namen van de vroegere barakkenkam. pen hadden gehangen. Kadoelen. las men Zwolsevaart. Blokzijl. Lemstervaart Schokland, Vollenhoven. Eins I. De ongeveer 60 kilometer lange puzzel- rit door de volbebouwde en -begroeide polder leverde al even weinig herken ningspunten op. Het bos De Voorst, dat door ex-onderduikers is aangeplant, kon den velen zich nog wel herinneren er ook het recreatie-oord van de zelfde i. dat er tegenaan is geplakt. Met het Onderduikerspad, de Pilotenweg er Weg van Ongenade had men ook weinig moeite. Maar waar het ziekenhuis had gestaan en waar zich precies de barakken en de keten hadden bevonden, wist nie mand meer. Commentarieerde een speurder, die niets meer terug kon vinden: „Alles ziet er ook zó prachtig uit. Moest je i oorlog komen. Slik, viezigheid en water rondom. Als ik naar die greppels kijk, die we met de hand hebben moeten gra ven. krijg ik weer pijn in de rug". MERKWAARDIG Merkwaardig is dat deze eerste reünie van ex-N.O.P.-onderduikers eigenlijk uit het ook in Emmeloord ge houden televisiespel Eén tegen Allen is geboren. Men probeerde zich toen voor te bereiden op een vraag uit de onderduikerstijd, doch kwam tot de ontstellende conclusie dat niemand er werkelijk iets van afwist en dat er ook geen enkel adres was te vinden. Van daar dat op initiatief van de heer A. A. Diepstraten, die in zijn functie van ge meente-ambtenaar de public relations van de Noord-Oost Polder doet, voor zichtig de voelhorens werden uitgeslo Tijdelijk regen DE BILT Een nieuwe depressie verjplaatst zich in noordoostelijke richting naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Het warmfront van deze depressie bereikte donder dagochtend de Ierse kust. De depres sie wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdnxk die vanavond ons land passeert. De depressie zal de ko mende 24 uur weer tijdelijk enige regen of motregen veroorzaken. Daarbij wordt met een matige wind tussen zuid en zuidwest iets zachtere lucht aangevoerd. Er handhaaft zich boven de oceaan een westcirculatie zodat op langere termijn gezien het weer een onbestendig karakter be houdt. ZON EN MAAN Vrijdag 7 mei: zon op 5.00, onder 20.14; maan op 10.04. onder 2.11 Zaterdag 8 mei: laatste kwartier 7.20- HOOGWATER SCHEVENINGEN 7 mei: 7.04 v.m.; 19.41 n.m. D. Helder Ypenburg Vlissingen Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona windstil 13 6 3R ir 1 11 6 24 Duitse NV verliest kort geding tegen KLM AMSTERDAM De Duitse elektrici teitsmaatschappij AEG heeft het kort geding dat zij had aangespannen tegen de N.V. KIM rijwielfabriek te Amster dam verloren. De AEG had de presi dent van de rechtbank te Amsterdam een verbod gevraagd van het Wekken van volgens haar onjuiste suggesties bij het publiek in een door de gedaag de geplaatste advertentie, dit op straf fe van een dwangsom van 25 mille en publikatie van het vonnis driemaal in drie weken in twee Amsterdamse dag bladen. PERSONALIA Benoemd tot heemraad van het waterschap van de Linge, mr. R. J. van Beekhoff te Kerk-Avezaath. (gemeente Zoelen) en J. van Meeuwen te Aaperen. BELACHELIJK Nóg merkwaardiger ls misschien dat velen van de ex-onderduikers pas van daag voor 't eerst hoorden op welke vulkaan ze al die jaren hebben geleefd Schuilnamen, codes, het organisatie schema en het net van verbindingen het werd hun allen eindeljjk duidelijk, omdat de heer KnipmeUer er voor 't eerst sinds twintig jaar in het openbaar over wilde praten. „Het is eigenlijk belachelijk", merkte dr. ir. E. G. Kloosterman, voorzitter van het organiserende comité en hoofd van de Landbouwvoorlichtingsdienst in Em meloord, tegenover ons op, „dat er in de N.O.P. nooit een monument voor onder duikers is gemaakt. Enfin, misschien komt dat nu wel. Dit is zeker niet de laatste reünie. Het adressenmateriaal. waarover we thans beschikken, zal in de toekomst verder worden uitgebreid". Mr. Klaasesz op Bevrijdingsfeest: (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM „Als ik mijn zin zou krijgen, zou er een dag in het jaar alleen maar plezier gemaakt worden met een verbod om die dag het woord vrijheid in de mond te nemen. En de rest van het jaar zouden we ons be zig moeten houden met het begrip vrijheid", aldus gisteravond de com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr J. Klaasesz, in zijn bevrijdingsrede op de feestavond van het Voormalig Verzet Zuid-Holland in de Rotterdamse Schouwburg. Zijn hele toespraak was gewijd aan de vraag of de manier, waarop het bevrijdingsfeest wordt gevierd nog zin vol is. „Ik heb", zo vervolgde hij, ..met de trits: bevrijding, vrijheid en feest ge worsteld, maar ik ben er niet uitgeko men. Het motto, waaronder dit Jaar het be vrijdingsfeest werd gevierd ..maak er een feest van" vind ik onzin. Een feest kun je namelijk niet maken, dal is er of het is er niet. En werkelijk feest is het alleen in mei 1945 geweest. Alle andere keren was het uitsluitend een herdenking van een feest Al gauw na de oorlog was de eerste glans er af. Een van de oorzaken is, dat we niet de vrijheid hebben gekregen, die we hoopten te krijgen. We merkten, dat vrijheid ook betekent, dal ieder een an dere kant kan opgaan. En dat is dan ook gebeurd. Zo zijn na de oorlog weer de schotjes opgericht en begonnen zich de klassen en standen weer af te tekenen." „Ik heb gehoord", zo zei mr. Klaasesz, „dat er in sommige plaatsen feesten niet zijn doorgegaan, omdat een spreker toe vallig niet lid was van het kerkgenoot schap, dat zijn gebouw voor het feest beschikbaar stelde. En in Rotterdam strepen mensen in boekjes over dc oor log. die aan de schooljeugd zijn uitge reikt passages aan, die ze niet beva'len. We gunnen elkaar niet de vrijheid om er een andere mening op na te houden. Mr. Klaasesz doelde op het boekje Rot terdam in de frontlijn. Uit de opmerkin gen, die hij erover maakte moet men concluderen, dat hem de achtergronden van deze zaak niet duidelijk voor ogen staan. Red.). Hij riep tenslotte de aanwezigen op weer zoals in de oorlog schouder aan schouder te gaan staan en heel veel typische Nederlandse dingen te vergeten, waar wij zo trots op zijn. Aan het feest werd medewerking ver leend door de bekende Engelse zangeres Vera Lynn. „First Lady of the Force#" in de oorlog Het Nederlands Dans- Thealer lanceerde zijn laatste succes nummer „Pop Beat '65" op muziek v«a Sandy Nelson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13