RA 1F F El SEN B Al 1 1 ilMËM I Verzet in Indië: i)~DRugabel i Zeer kwalijke annonce Slechts weinig bekend geworden Zelfstandige groepen tegen Japanners Ontploffing in Winst Aku 21 procent suikerfabriek tOCgCHOlïlCIl 20 oewonden album sigaren Leiders van ARP en KYP stelden Beernink teleur Verdovende middelen 9 DINSDAG 4 MEI 1965 AMSTERDAM In enkele lan delijke dagbladen zijn dezer dagen advertenties geslopen, waarvan de betrokken directies hebben gemeend zich nadrukkelijk te moeten distan tiëren. De advertentie luidde als volgt: „De boerenpartij zal op 5 a.s. de zogenaamde bevrijdings dag haar gevangenen en andere slachtoffers van de PBO-terreur eren. Nog steeds leeft er de geest en de mentaliteit van de bezetter voort in de PBO. Nog steeds is er geen werkelijke vrijheid. Recht bestaat niet meer in Nederland". Vervolgens kwam dan een oproep om een vergadering in Amsterdam bij te wonen, waar volgens de adverten tie zullen spreken H. Koekoek. B. P. J. Harmsen. D. de Ridder en N. Ver laan. In enkele in het oog lopende be richten hebben de betrokken kranten directies hun verontschuldigingen aan geboden voor het niet weigeren van deze annonce, die hun is ontgaan Een der krantendirecties heeft gemeld de opbrengst van de bewuste adver tentie te zullen storten op rekening van de Stichting 1940—1945. Herdenking gevallen Canadezen in Holten DEN HAAG De traditionele her denkingsdienst voor de Canadezen, die in de Tweede Wereldoorlog in ons land zijn gesneuveld wordt op 5 mei op de militaire begraafplaats te Holten gehou den. De Canadese ambassadeur Wm Fre derick Bull, zal de plechtigheid bijwonen in gezelschap van generaal Charles Foulkes, die in 1945 het bevel voerde over het Eerste Canadese Legerkorps tijdens de verijdingsactie in Nederland aan wie op 5 mei van dat faar het 25ste Duitse leger zich te Wageningen overgaf Ook zal aanwezig zijn brigadier Craeme Gibson, die tijdens de bevrijding commandant was van de 7e Canadese Infanterie brigade, die in de omgeving van Holten opereerde. De Nederlandse regering zal worden vertegenwoordigd door de staatssecretaris van defensie (Kon. marine) de heer A. van Es. Halfstok hangen van de vlag DEN HAAG Er blijkt soms nog enige onzekerheid te bestaan over het halfstok hangen van de vlag. Daarom volgt hier nogmaals de juiste handelwijze voor het halfstok hangen. De vlag wordt eerst vol gehesen (in top.' Dan laat men hem langzaam en statig zakken tot halfstok. Daarna wordt hij vastgemaakt. Bij het neerhalen van de vlag wordt hij eerst vol gehesen en pas daarna mag men de vlag laten zak ken Uiteraard kan dit alleen gelden voor vlaggen die men door middel van 'een touw kan hijsen. Er mag bij het halfstok hangen van de vlag in geen geval gebruik worden gemaakt van een wimpeL Vanavond om zes uur wordt de vlag halfstok uitgehangen. Bij zonson dergang moet hij binnengehaald worden. De 46-jarige bosarbeider A. Koobs te Staphorst is vanmorgen toen hij met zijn bromfiets een onbewaakte overweg overstak door de sneltrein Zwolle-Meppel gegrepen en op slag gedood. De trein had een half uur vertraging. Morgen ook son DE BILT Het voorjaar is tot nu toe bijzonder onbestendig. In de eerste drie dagen van mei nebben vooral in Zuid-Holland plaatselijk al ruim 30 mm regen gebracht tegen normaal in de hele meimaand ongeveer 48 mm. Een depressie bij Schotland stuurt in de komende avond en nacht nog weer een buienfront over ons land. Morgen ochtend kan het plaatselijk nog tot een buitje komen, maar daarna bereikt ons drogere lucht met zonnige perio den. Wellicht is het feestweer morgen niet zo fraai als op Koninginnedag, maar er is een verbetering onderweg. De temperatuur blijft bij 13 tot 15 graden iets aan de lage kant. Zon en maan Woensdag 5 mei: zon op 5.03. onder 20.11; maan op 7 43, onder 0 17 Donderdag 6 mei: zon op 5.02, onder 20.13; maan op 8.48. onder 01.22 Zaterdag 8 mei: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENÏNGEN 5 mei: 5.29 v.m 17.58 n.m. 6 mei: 6.15 v.m.: 18 45 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven metaalbewerkers, tandartsen, tuinders. Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice (Van een onzer redacteuren) Er is van het verzet in het vroe gere Nederlands-Indië tijdens de Japanse bezetting weinig bekend. Dat was kort na de oorlog al het geval en de hoop dat er na ver loop van tijd meer van bekend zou worden, is niet verwezenlijkt. Want Indonesië is een heel groot eilandenrijk. Tussen de eilanden waren de verbindingen niet ge makkelijk, Op een aantal grotere eilanden zoals Sumatra en Borneo beide zijn vele malen groter dan Nederland bestaat bet ter rein grotendeels uit oerwoud. Ook dat verhinddrt behoorlijke ver bindingen. De groepen die werk ten. deden dit dus geheel zelf standig. Een executie op Antjol. Links een Europeaan, rechts twee Indo- j uesiè'rs. Hun namen zijn onbekend en zullen waarschijnlijk altijd on- l bekend blijven. Gezien de kleding heeft de Europeaan aanraking ge- had met geallieerde troepen: hij draagt geallieerde uniformstukken. Misschien ook was hij een der f agenten, die in Oost-Java aan land zijn gezet. Wat er met hen is ge- S beurd, weet niemand. Oorzaak een mysterie titt A 1 01 Nieuw-Gumea kon een militaire patrouille opereren tot de bevrijding toe: de mannen voerden raids uit en trokken zich telkens terug in het ondoordring bare oerbos. Op Timor heeft eveneens een militaire patrouille de strijd zeer lang volgehou den. Toen verdere weerstand onmogel:k de Nederlandse torpedojager Hr. Ms. Tjerk Hüddes er in geslaagd, de schamele resten van deze patrouille' te evacueren naar Australië. Op Sumatra hebben de Japanners en kele militaire eenheden na lange strijd vernietigd. Op Java groot geciviliseerd eiland, maar daar waren, evenals elders dc Europeanen opgesloten In concentratie kampen. Voor wat betreft deze inter nering pasten de regionale Japanse com mandanten hun eigen regels toe. Vanzelf sprekend waren alle Europese manneu het slachtoffer. In Batavia het tegenwoordige Dja karta werden de in Indonesië geboren Europese vrouwen niet geïnterneerd. Dat waren er heel wat. In Bandoeng gingen alle Europese vrouwen, ook de in Indo nesië geborenen, de kampen in, op kele uitzonderingen na. In Semarang omgeving werd onderscheid gemaakt naar haarkleur en huidskleur. Daar kwam het voor dat var. twee zusjes degene met licht haar een kamp in moest, terwijl haar donkerder zusje buiten bleef Hoe het ook zü. op Java was :rzet goeddeels ln handen van vrouw gesteund door een aantal Indonesiërs Chinezen of door enkele Nederlanders, die een zo donkere huidkleur hadden dat zij konden doorgaan voor Indonesiër. hen hadden velen tevoren ln de Nederlandse strijdkrachten een officiers rang bekleedt; zij bleven eenvoudig hun officierseed trouw. Maar iedere Europeaan buiten een concentratiekamp en iodere Indonesiër aanraking had of had gehad met de Europese samenleving was voor de Ja- rdacht persoon. De bezet ter volgde van het begin af nauwkeurig iedere stap van deze mensen GRONINGEN Bij een hevige ex plosie in de Fries-Groningse Coöpera tieve Bcetwortclsuikerfabriek aan het Hoendiep raakten gisteren twintig men- gewond, van wie twee ernstig. De oorzaak van de ontploffing, die een enor me ravage veroorzaakte, is nog niet be kend. Op tientallen plaatsen in het vele rerdiepingen tellende gebouw ontstonden brandjes, die dankzij het doortastend in grijpen van de Groningsce brandweer binnen een uur konden worden bedwon gen. Deskundigen vermoeden, dat de ex- osie is ontstaan op de derde verdieping door een bijzondere reactie van in de lucht aanwezige stofzuiker en zuurstof. Dankzij de constructie van het gebouw voornamelijk aluminium en glas kon de drukgolf vrij gemakkelijk weg komen, zodat een nog grotere ramp is oorkomen. Op het moment van explosie waren ongeveer tachtig werknemers in het ge bouw. Elf van de twintig gewonden zijn opgenomen in het Academisch Zieken huis in Groningen. De schade is groot en loopt in de vele tienduizenden guldens. In een van de vernielde afdelingen bevonden zich nieu- cn nogal kostbare installaties. De ruiten van de bovenste verdiepingen zijn bijna alle weggeslagen. De explosie was hevig, dat delen van het gebouw ont zet zijn. ARNHEM De winst van de Al gemene Kunstzijde Unie is in 1964 met 21 procent gestegen tot f. 58,9 (vorig jaar 48,7) miljoen. Ook de om zet in Nederland steeg met 21% of met f. 94 min, met een toeneming voor bijna alle pirodukten. De kosten namen met 20% toe doch dit werd teniet gedaan door produktievergro- ting en kostenbesparing. Kort samen gevat waren de cijfers: Omzet f- 541,3 iv. j 447) min, kosten f. 472,8 (393.4) min, resultaat van bedrijven f. 68.5 (53-6) min. deelnemingsbaten f. 26,5 (20.9) min, diversen f. 5.6 (3.4) min. saldo f. 89.4 (71,1) min, belasting f. 30,5 (22.4) min. In de kosten is f 4,4 min verbetering pensioenregeling begrepen. De verbetering is grotendeels te dan ken aan de belangrijke investeringen der laatste jaren vooral ten behoeve van syn thetische garens en vezels. In 1964 be liepen deze f. 100 min en in 1965 zullen zij f. 125 min bedragen. De financiering geeft geen grote moeilijkheden. Onder hands kan f. 40 min worden opgenomen. Afschrijvingen zijn te stellen op f. 95 min, en reservering uit winst op f. 30 min, dus samen f. 125 min. Uit dc conversie komt f. 40 tot t. 45 min. zidat f. 165 a 170 min beschikbaar komt. In ieder geval zal de AKU te zynertijd weer belangstelling moeten hebben voor de kapitaalmarkt, bijvoor beeld door de conversie volledig te ma ken. doch dit is geen brandend vraag stuk cn men kan op een geschikte stand van de markt wachten. Verliezen De verliezen van het verzet in Indone- zijn dan ook bijzonder hoog. De en kele overlevenden kunnen slechts brok stukken bijdragen tot dc kennis van dit verzet Die brokstukken leveren een leg puzzel op, waaraan te veel ontbreekt die op te kunnen lossen. Van de zes- zevenihonderd, die aan het verzet deelnamen, heeft ongeveer een tiental de oorlog overleefd. Dicht bij Batavia, aan het noorder- strand van Java. hadden de Japanners de executieplaats Antjol. Daar liggen meer dan zeshonderd geëxecuteerden bijeen in een massagraf. Na de oorlog zijn velen van executieplaatsen elders naar Antjol overgebracht. Antjol werd een bekend ereveld. In Oost-Java is bekend het optreden van Connie Andersen en haar groep. In Batavia bestond vóór de oorlog de toen zeer moderne schoonheidssalon mevrouw Jeanne Stlenstra-Peiger werd in de bezetting druk bezocht door Japanse vrouwen, hooggeplaatste Indone sische vrouwen die met de bezetter aan raking hadden, vrouwen die zich bezig hielden met amusement van Japan ners en ook door Japanners zelf. Mevrouw Stienstra zag in haar salon een prachtige gelegenheid, verzamelde een aantal betrouwbare medewerksters en zij heeft de gehele oorlog door kun nen werken. Kort na de oorlog overleed zij te Leidschcndam. De Kleine groep- Stienstra is een van de weinige die zon der persoonlijke verliezen de oorlog doorkwam. Deze groep hield zich bezig met koe riersdiensten. over het algemeen het enige werk, dat verzetsstrijders op Java met succes konden verrichten. Ongestoord De deelneemsters hebben ongestoord kunnen werken, omdat zij van elkander niet wisten wat ieder deed en omdat zü zelf er vaak volkomen onkundig van wa. ren, wat zij precies uitvoerden. Want als iemand met een bepaalde boodsehap een bepaald adres werd gezonden, de betrokkene nooit op de hoogte de draagwijdte van deze meestal nogal raadselachtige en onschuldig klin kende boodschap Pas na de oorlog is er tipje van de sluier opgelicht: chef Jeanne Stienstra was een Indonesi sche officier van het Koninklijk Neder lands-Indische Leger die zich niet in een krijgsgevangenenkamp bevond en die overeenkomstig opdrachten van geal lieerde zijde inlichtingen inwon en deze liet overbrengen naar Australië. Daarbij is onder meer gebruik gemaakt an een onderzeeboot, die er enige malen slaagde door te dringen tot de Baai an Grissee op Oost-Java. Deze onder zeeboot heeft daar ook wel eens een agent aan land gezet maar wat er van deze agenten is geworden is altüd on bekend gebleven. Men weet zelfs hun namen niet. Het is vrijwel zeker dat zü snel werden opgevangen door de Japan ners en dat zij op Antjol ter dood den gebracht. Inval Kort voor de capitulatie vatten de Japanners zeer terecht! verdenking op tegen Jeanne Stienstra en de Japanse militaire politie deed een inval. Van deze inval werd Jeanne Stienstra enige dagen te voren via een „lek" op de hoogte gebracht en zij slaagde er in alle bezwa rende materiaal te vernietigen of v zover vernietiging onmogelijk was, in handen te stellen van een van haar naaste medewerksters mevrouw Paula Ledeboer-Swensen. Mevrouw Ledeboer woont thans te IJsselmonde. Tüdens haar verhoor bleef Jeanne Stienstra tot het uiterste ontkennen en zij slaagde er zelfs ln, ondanks martelin gen de Japanners een zodanig rad voor de ogen te draaien, dat men haar als .betrouwbaar" heeft latc.i lopen! Ilel is aannemelük dat deze verhoren blüvende lichamelijke invloed hebben achtergela- :n dat zü mede oorzaak zijn gewor- van haar dood op vrij vroege leef- tüd. De Japanners hebben de andere leden in de groep-Stienstra ongemoeid gela ten. Maar wel werd bij de capitulatie in augustus 1945 op het Japanse hoofdkwar- een lijst gevonden van „verdachte Europeanen". Die lijst bevatte, naar later bleek, de namen van alle leden van de groep-Stienstra! met prachtige sigarenbandjes ROZEN - PADDESTOELEN TULPEN - ZEILJACHTEN CHU-leider voor televisie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. H. K. J. Beer nink heeft gisteravond voor de tele visie zijn teleurstelling uitgesproken over de houding van de heren Schmelzer en Smallenbroek tijdens de kabinetsformatie. „Mijn gesprekspartners wisten drom mels goed, dat ik me persoonlijk niel aan dit stuk "het omroepplan-red.) kon binden. Nu had ik zo graag gezien aa' j met name de heren Schmelzer en Smal- lenbroek gezegd zouden hebben: kük. dat gaat inderdaad toch stellen hier de heer Beernink toch een te zware eis. We willen hem vrijheid gunnen. Dit is helaas niet ge beurd. Dit begrip hebben de beide heren helaas niet opgebracht en ik wil wel zeggen dat dit bij velen in den lande - ook bij mü - teleurstelling heeft opge leverd". De CH-fractielcider herhaalde dat hü gegriefd was door het feit dat de heer Cals hem ervan beschuldigd had zich liet aan afspraken te hebben gehouden. .Het kwam cr op neer dat ik een dub belspel had gespeeld". Inflatie Mr. Beernink stelde voorts dat het aangaan van leningen door de staal een aantal nieuwe uitgaven te kun- doen - het grote gevaar van inflatie inhoudt. De staatsschuld bedraegt reeds 20 miljard. Eerder op de avond hield hij een radiotoespraak, waarin hü executie is'gered door de capitulatie. dacht op vestigde dat de drie regerings partijen het op een belangrijk punt strekt oneens zün .De PvdA staat n: lijk op het standpunt dat KVP en ARP elke bestaansgrond missen. Opslagplaats van Karei I-fabriek uitgebrand EINDHOVEN Een uitslaande brand heeft gistermiddag een tw verdiepingen hoge opslagplaats van u_ Karei 1-sigarenfabrieken in Eindhoven grotendeels verwoest. De oorzaak van de brand is niet bekend. liet vuur breidde zich zo snel uit, dat de tele fonisch gewaarschuwde brandweer - in de consternatie vergat men van dc brandmelders gebruik te maken bij aankomst vrijwel voor een voldongen feit stond. Slechts een deel van de be nedenverdieping kon behouden blijven. De brand zal geen nadelige invloed hebben op de produktie. Een belangrük deel van de f. 125 min is bestemd voor de Nederlandse bedrijven en daarvan weer een heel belangrijk deel voor synthetische garens en vezels. De investeringen van het hele concern samen komen dicht bij de half miljard. Wat betreft de ter beschikking van werknemers te stellen kwart miljoen wil de directie geen onderscheid en de vakbonden menen dat het geld hun leden moet ten goede komen. De helft van de Nederlandse omzet is te Emmen ge produceerd. Men hoopt in 1965 boven de f. 600 min te komen. De concernomzet was f. 2,6 (2,3) mil jard. het ♦aantal werknemers 63.000 (59.000), waarvan 16.000 in Nederland. Reeds voorgesteld is 18 (17)% dividend, waarvan 14% slot dividend. Voorts zal na de jaarvergadering op 19 mei in Am sterdam-Hilton 10% bonus in aandelen uit agio worden uitgereikt, ten volle dividendgerechtigd over 1965 (in 1963 5%). Voorts zal AKU 19 mei f. 35 min vervroegd aflossen van de 4li% conver teerbare obligatielening 1962 a 103%. Het kapitaal steeg in 1964 met f. 9,1 min tot f. 159.1 min. Het zal nog wel enige jaren duren eer het nieuwe produkt kunstleer op de Nederlandse markt komt. AKU heeft er goede verwachtingen van en meent dat het in kwaliteit cn prijs met natuur leer kan concurreren. Het is o.a. bruik baar als bovenleer in schoenen. Gemeen schappelijke ondernemingen blijven van grote betekenis, en zij zijn veelvelovend. In speurwerk cn ontwikkeling werken 3300 mensen en de groep besteedt hieraan 3Vz% van dc concernomzet. AKU-Good- rich handhaafde de resultaten ondanks hogere kosten. In de tweede jaarhelft wordt een uitbreiding van produktie- capaciteit voltooid. AKU-Pittsburgh heeft de capaciteit verdubbeld en AKU- i Amoco zal in 1965 met 50% uitgebreid j worden. De betekenis van kunstmatige tex- tielgrondstoffen neemt van jaar tot jaar toe. Hun aandeel in het wercld- textielverbruik is naar gewicht al 28%, hun reële betekenis in het cindpro- gramma al 37%. Over vyf tot tien jaar kan hun betekenis al die van katoen en wol samen evenaren. De wcreldproduktie van geheel syntheti sche garens en vezels nam in 1964 25% toe. De wcreldproduktie van rayon groeide in kalmer tempo cn dc sterke groei van synthetica heeft haar betekenis niet verminderd. Ook by an dere belangryke produkten van AKU was er groei. Tot plaatsvervangend president-direc teur is benoemd de heer K. Soesbeek Als directeur wordt voorgedragen ir. H. F. Wesenhagen. thans vice-president van American Enka. Auto in kanaal ILPENDAM Gistermiddag is bij de spoorbrug over het Noordhollands Kanaal in Ilpendam een personenwa gen uit het water gehaaid. De be stuurder, de heer J. J. Baarens uit Purmerend, zat levenloos achter het stuur. Vermoedelijk is hij in de nacht van vrijdag op zaterdag al in het water terecht gekomen. GASCONVECTOR (Vervolg van pagina 1) De officier deelde mee. dat de arts, in Heiloo door een psychiater van de rijkspsychialrische inrichting was on derzocht en ontoerekeningsvatbaar was verklaard. Opneming in een krankzinnigengesticht werd noodzake lijk geacht. Tegenover dit oordeel stond echter het op verzoek van de verdediger uitgebrachte rapport van prof. Prick uit Nijmegen. Deze vond toezicht en opneming in een inrich ting beslist niet nodig. De arts leed door overspanning aan een psychose, maar zo lopen er duizenden mensen rond, zo stond er in het rapport. Volgens de verdediger, mr. Macüer, had de verdachte nimmer de bedoeling gehad valsheid in geschrifte tc plegen en slechts echte en juiste recepten uitge schreven. alleen achteraf. Hü heeft deze methode jarenlang toegepast en nimmer kwamen cr klachten, ook niet van de farmaceutische inspecteur. Niemand weet trouwens of dc verdachte veel verdoven de middelen heeft voorgeschreven, want op dit punt is nooit een deskundig on derzoek ingesteld. Volgens pleiter is niet gebleken dat dc ■ts aan verdovende middelen verslaafd "u zijn. waarmee de hele zaak op losse schroeven is komen te staan. Als cr een .•eroordeling moet komen kan zi. vol- itaan worden met een straf gelük aan het voorarrest Binnenkort is de benoeming te erwachten van de heer J. van der Gaag (60), thans consul-generaal te I Bombay, tot ambassadeur te Havanna.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9