Zorgen in Leidse raad over omschakeling van voltage Katwijk rond de bevrijding Flats Churchill-laan: goede opschuifkans Kinderen herdachten gevallenen Jongelui in autowrakken door Leidse straten IJr. Hovens Gréve kreeg Zilveren erepenning van gemeente Leiden Verkouden? ASPRO' Ook Leiderdorp heeft 5-mei-expositie J. Kromhout gehuldigd Kwart eeuw bij bank Rijnsburg Bevrijdingsconcert in Nienwe Kerk Katwijk NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 4 MEI 1965 LEIDEN Het kostte de raad gistermiddag nogal moeite zich door een toch niet bijzonder lange agenda heen te werken; sterker nog: het was al avond voordat de vergadering na een besloten zitting kon worden gesloten. Knelpunten waren de voorgestelde overkapping en inrichting van de binnenplaats achter de vergaderzaal van het politiebureau, de bouw van 336 galerijflats aan de Churchill-laan, het verstrekken van hypothe caire geldleningen aan ambtenaren en onderwijzers en het beschikbaar stellen van bijna f 8 miljoen aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit met als „bijkomstigheid", dat de ombouw van 127 naar 220 Volt ingrijpend wordt gestagneerd, mede omdat de omschakeling op aardgas voorrang moet hebben. ïswaar. d-at niet moest worden gecon cludeerd, dat de genoemde omschake ling nu met één pennesteek van de baan was, maar deze zaak bleef ver scheidene raadsleden toch erg hoog zitten. Met klem adviseerde de wet houder echter het voorstel niet terug te laten nemen of te verwerpen en hij wees onder meer op de prioriteit, die het aardgas momenteel moet hebben. Het eerste wrijfpunt, de overkapping van de binnenplaats van het pohtie- bureaw (kosten f 43.500) werd ten slotte met 28 stemmen voor en 5 stem men tegen aangenomen. Tevoren had de heer Roorda opgemerkt, dat in deze tijd van weinig geld een dergelijke verbouwing bezwaren oproept bij zijn fractie. Ook andere raadsleden konden zich niet goed met het voorstel vereni gen. Idee-Woudstra Langdurig werd gesproken over de voorgestelde bouw van de 336 galerij- woningen (in de woningwetbouwsec tor) langs de Churohill-laan. De huur prijs wordt inclusief lift-, service- en verwarm mgsk os ten gemiddeld f 36, per week, wat verscheidene raadsleden aan de hoge kant vonden. Hierbij werd meer dan eens uit het oog verloren dat ook de verwarmingakosten m dat be drag zijn begrepen, zoals wethouder Piena nog eens nadrukkelijk moest vaststellen. Mr. Woudstra (prot.-chr.) hield een warm pleidooi voor .doorschuiving" omdat zijns inziens de huren van deze licht gezien, de ontworpen woningen beslist niet te luxueus zijn. Wethouder Piena antwoordde de raad onder meer, dat de stijgende welvaart moet kunnen worden teruggevonden in de woningwetbouw en dat het hier ook stedebouwkundig een aanvaard baar plan betreft. Met deze 336 wonin gen erbij heeft Leiden thans 1800 wo ningen in aanbouw. De regeling voor de afvoer van het huisvuil, via stort- kokers, moet nog nader worden uitge werkt. Er waren namelijk suggesties gedaan voor papieren zaken en klei nere vuilnisemmers. Ook wethouder Van Hoek lichte het plan nog toe, waarna het met algemene stemmen werd aanvaard. De voorgestelde kredietverlening aan de Gas- en Lichtfabrieken bracht vooral de PvdlA-fractie in stelling, met name bij monde van de heer Somrne- ling. In het pre-advies staat namelijk een passage over werken, die zijn uit gesteld of waarvan voorlopig moet worden afgezien en hierin wordt ook de ombouw vam 127 naar 220 Volt ge noemd. Wethouder Harmsen betoogde wel» over twee jaar gereedkomende wonin gen te hoog zijn voor de mensen, voor wie ze feitelijk zijn bestemd. Als men een zesde van het inkomen als maat staf neemt voor het huurbedrag dan moeten de toekomstige bewoners min stens een inkomen van f 9000 tot f 10.000 per jaar hebben. Hier ligt een unieke kans voor doorschuiving, aldus mr. Woudstra, en da-t moet nu maar oens goed op gang worden gebracht Hij kwam daarom met het volgende voorstel (dat ten slotte in handen van de studiecommissie voor huisvestings aangelegenheden werd gesteld). Verhuiskosten a. Met alle ten dienste staande middelen de aandacht der Leidse be volking op dit bouwplan vestigen en op de ingezetenen een beroep doen om, voor zover hun financiële draag kracht het mogelijk maakt een ho gere huishuur te betalen dan door hen in feite wordt betaald, door het betrekken van een duurdere woning op de goedkopere woningen zijn aan gewezen; b. de aan de Churchill-laan te bouwen woningen bij voorrang toe te wijzen aan hen, die zich bereid verklaren aan de onder a. genoem de oproep gevolg te geven; c. aan de gemeenteraad een rege ling voor te leggen krachtens welke aan de onder b. bedoelde personen ten laste van de gemeentekas een tegemoetkoming kan worden ver leend tn de door hen te maken kos ten van verhuizing en wederinrich- ting. Welvaartsivoningen De heer De Bree (KVP) zag wel wat in dit voorstel evenals mej Van Nienes (PvdlA). Haar fractiegenoot Somme- ling zei, dat er thans moet worden ge bouwd voor de toekomst en dat in dit Hondenbelasting, LEIDEN, Enkele duizenden kin deren hebben vanmorgen de gevalle nen van de oorlog 1940'45 herdacht. Zij legden bloemen aan de voet van het bevrijdingsmonument aan de Mo- lenwerf. waar een aantal zeeverken ners de dodenwacht had betrokken, en waar leden van het Leidsch Politie- rauziekgezelschap koraalmuziek speel den. Na het halfstok hijsen van de vlag- :n aan weerszijden van het monu ment. maakte de heer C. Zandbergen, voorzitter van het comité Dodenher denking, de hoogste-klassers van alle Leidsclie scholen in een korte toe spraak de zin van het telken jare her denken duidelijk. De heer Sommeling verzocht tenslotte de vergadering te schorsen, welk ver zoek werd ingewilligd. Na intern be raad. kwam de heer Sommeling met de mededeling, dat zijn fractie akkoord zou gaan met het voorstel, echter on der voorwaarde, dat de omschakelirngs- kwestie zo spoedig mogelijk verder uit de doeken zaïl worden gedaan. Wethouder Harmsen zei de PvdA- fractie dankbaar te zijn voor de toe gezegde steun en hij beloofde op zijn beurt, dat zeer binnenkort m inves teringsschema zal worden opgemaakt en onder de -aandacht van de raad zal worden gebracht alsmede een werk programma voor de omschakeling. De overige punten, zoals verhoging van de hondenbelasting tot f 18 en f 225,50 per jaar, werden aangenomen. De besloten zitting betrof het aan kopen van fabrieksgebouwen tussen Vestestraat en Uiterstegracht (het Zaalberg-complex). het verkopen van het pand Oude Vest 35 en de verbou wing van het pand Wittesingel 41 tot ambtswoning voor de burgemeester, waarvan de kosten op f 161.000 zijtn ge raamd. LEIDEN Gisteren stonden voor de kantonrechter twee jongelui terecht, die in wrakken van auto's de weg onveilig hadden gemaakt. De eerste, een achttien jarige bijrijder uit Leidschendam, zag zich veroordeeld tot een geldboete van f 80 subs. 16 dagen benevens een voor waardelijke hechtenisstraf van acht da gen met een proeftijd van een Jaar. De jongeman had met zijn wrak over de Steenstraat te Leiden gereden. Bij zijn aanhouding bleek hij niet in het be zit van een rijbewijs en trad hij zeer on heus tegenover de politie op. „Die auto was heus zo slecht niet. Ik had hem pas voor f 800 gekocht", zo ver weerde de bijrijder zich. De kantonrechter las uit de stukken, Antiek besproken voor Leidse huisvrouwen LEIDEIN Op vaak amusante wijze vertelde gistermiddag in de kleine Stadsgehoorzaal mevrouw E. Heskes voor de Leidse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen over „Wat is antiek?" Zij zette uiteen welke normen moeten worden aange legd bij de beoordeling van wat wel en niet antiek is. In hoofdlijnen kan worden gezegd dat alles wat ouder is dan een eeuw. wordt gerekend tot de antiquiteiten. Er zijn daarnaast echter andere factoren, die tot de bepaling van antiek leiden. Jaarvergadering A.N.D.O. vrijdag in Leiden LEIDEIN Vrijdag om half 2 wordt in het Leidse Volkshuis, Apothekers- dijk 33, de jaarvergadering gehouden van de werkgroep verkeer van de Al gemene Nederlandse Drankbestrijders- organisatie. LEIDEN Vanmiddag heeft mej. dr. C. Hovens Gréve, die een halve eeuw huisarts is geweest, uit handen van burgemeester mr. G. C. van der Willigen de zilveren erepenning van de gemeente Leiden mogen ont vangen. Op zeer hartelijke wijze werd haar dank gebracht voor alles wat zij in dienst van de Leidse ge meenschap heeft gedaan. Haar vele patiënten in Leiden en omgeving zullen ongetwijfeld in de vreugde over deze eervolle erkenning van haar verdiensten delen. Mej. Hovens Gréve werd in 1888 te Doorn geboren. Op 14-jarige leef tijd verhuisde zij naar Lelden, waar zij in 1907 met het diploma gymna sium op zak haar eerste schreden zette op het pad van de „vrouw in de medicijnen", dat de bekende Alet te Jacobs als eerste had betre den. Met een jaar studie in Frank rijk achter de rug slaagde zij in 1915 voor het artseaxmen. Na te heb ben geassisteerd in het Rott. Zee hospitium te Katwijk, het Wilhelmi- na-gasthuis te Amsterdam en het Academisch Ziekenhuis te Leiden, promoveerde zij aan de Leidse uni versiteit Mej. dr. Hovens Gréve heeft haar eigen praktijk met de grootst moge lijke zorg omringd. Maar zy wist ook verder te kijken. De Vereniging tot bestrijding van de Tuberculose mocht van haar kennis en talenten gebruik maken en ook voor de Ver eniging van Verplegenden heeft zy veel werk verzet. Een tiental jaren maakte zij deel uit van de kerke- raad der Doopsgezinde Gemeente. Voordat de burgemeester de Leid- onderscheiding uitreikte, al deze verdiensten voor de lijke gemeenschap nog eenf baar gememoreerd. werden plaatse- dank- UêtifarUW- a/> Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. dat hij nog een auto bezit. „De auto die in beslag genomen is. zal in elk geval worden vernietigd". Een 23-jarige Leidse grondwerker ver klaarde zich niet meer te herinneren, hoeveel hij voor zjjn autowrak had be taald. Een politiedeskundige had een twee pagina's tellend rapport opgesteld over de gebreken van deze „auto". De kantonrechter veroordeelde de grond- Eïf™ 10Ï SI?Sidiair tWintlg I slipt en omgeslagen. De 69-jarige bij rij- dagen met verbeurdverklaring van de der H. N. uit de Leliestraat brak zi/n I rechter sleutelbeen Zaterdagvoetballers KATWIJK In verband met de voor bereiding voor het Vierbonden-toernooi, speelt het zaterdagelftal van de afdeling Leiden (KNVB), morgenochtend om elf uur. een oefenwedstrijd tegen het eerst# elftal van de vereniging Katwijk. Het afdelingselftal, dat op het terrein in de Hoorn es-polder te Katwijk aan Zee zal aantreden, is als volgt samen gesteld: Doel: Terbeek (G.W.S.); achter: Mul der (Alphia) en Scharloo (V.W.S.); mid den: Vollema (T.A.V.V.). Singeling (V.W.S.) en De Vrind (U.V.S.); voor: Heemskerk (T.A.V.V.), G Lankhaar (Al phen), M. Tuinenburg (AlphenCrama (U.V.S.) en Honsbeek (V.W.S.), LEIDERDORP In de aula van de herv. school aan de Splinterlaan heeft het hoofd der school, de heer Planting, in samenwerking met de andere per soneelsleden een tentoonstelling inge richt over de oorlog en de bevrijding. Op overzichtelijke wijze zijn de ver schillende fazen van de oorlog in docu menten en foto's uitgebeeld. Het be gint met de telexberichten van 1940 waarin de toestand kritiek wordt ge noemd. Kranten, bulletins en onder grondse uitgaven vullen deze publici teit aan. Veel ruimte is ingericht voor zowel echte als vervalste persoonsbe wijzen. Ook de laatste vlag, die op het gouvernementsgebouw wapperde is te zien. Evenals een ..maaltijd" zoals die m hongerwinter werd samengesteld, bestaande uit regerinsbrood, bloembol len en suikerbieten. Het zou te ver voeren al het tentoon gestelde stuk voor stuk te noemen. Het staat vast dat een gang naar de school de moeite waard is en dat de uitroep „Weet je nog wel", zoals gis teravond na de opening, nog menig maal zal worden herhaald. De leerlingen van de lagere scholen hebben in ktlasseverband de tentoon stelling in de afgelopen dagen bezocht. In tegenstelling tot wat in het pro gramma van de viering van 5 mei is GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatiee BEDIENING BRUGGEN OP 5 MEI 1965 Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat dc van gemeentewege bediende bruggen op woensdag 5 mei 1965 de gehele dag niet voor het scheepvaartverkeer geopend zullen worden. BOUWVERBOD. VERORDENING tot vaststelling van voorgevelrooilijnen en VERORDENING tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik van de gronden, een en ander betreffende het gebied tussen de Herengracht, de Nieuwe Rijn, de Zijlsingel en de Zuid singel. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 14 april 1965, G.S. no. 402. bebben goedgekeurd: a. een verordening tot vaststelling van een bouwverbod voor gronden, gelegen tussen dc Herengracht, de Nieuwe Rijn. de Zijlsingel en de Zuidsingel; b. een verordening tot vaststelling van voorgevelrooilijnen voor gronden, gele gen in het onder a. bedoelde gebied; c. een verordening tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik de gronden, gelegen ln het onder a bedoelde gebied, een en ander vastgesteld by raadsbe sluit van 21 december 1964. no. 403. Leiden. 4 mei 1965 De Burgemeester voornoemd Van der Willigen aangekondigd zal de tentoonstelling ook morgen geopend zijn. van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Van avond kan men terecht van 8.1510 u. Vermakelijk spel in Schouwburg LEIDEN. De r.k. toneelgroep „De Gastspelers" vermaakte gisteravond de schouwburgbezoekers met het blijspel „Haar andere man" van Larry E. John- Die andere man is Jerry (N. Bosman), de pseudo-echtgenoot van Mary Marshall (N. de Lange), die erbij gehaald wordt om een erfeniskwestie te regelen met Mary's oom (J. Buis). De ware echtge noot (C. v. d. Drift) is door omstandig heden gedwongen voor butler te spelen. Mary, die een fantasierijk vrouwtje is. heeft deze mannen in een voor hen zeer pijnlijke situatie gebracht. Begrijpelij kerwijs gebeuren er voor niet-lngewijden vele vreemde dingen in huize Marshall. Maar de schrijver van een blijspel zorgt altijd voor een goed einde na alle op helderingen. Het publiek genoot hoorbaar van een leuke voorstelling, waarin vooral het dienstmeisje, gespeeld door Coby Kok, een pittig typetje op het toneel neerzette en geen moment met haar mond vol tanden stond. Rijnsburgse kinderen allemaal naar Atleta RIJNSBURG In tegenstelling tot wat de Oranjevereniging eerder be richtte is de voorstelling op 5 mei 's middags om 3 uur in Flora (kin dercircus Atleta uit Warmond) voor alle kinderen van 6-14 jaar toegan kelijk. Dus ook voor de „buiten-leer lingen". RIJNSBURG Donderdagmiddag om half vier vergadert de vrouwenvereni ging Tryfosa A op de gewone tijd. Me vrouw Lindhout houdt een inleiding. KATWIJK Het bevrijdingsfeest wordt morgen ook in Katwyk met verve gevierd. Hierbij een paar laatste foto's van de situatie twintig jaar geleden. Op de bovenste plaat ziet men, hoe men bezig is Katwyk te teisteren. De afbraak is daar in volle gang. De foto1 daaronder laat het begin van betere tyden zien. Een ge wapende Duitse soldaat staat nog op wacht, maar de bevrijde Kat- wijkse kinderen hebben zich al getooid met oranje feestmutsen en vlaggetjes. En dan ten slotte op de onderste foto de eerste gang naar het strand. Oud en jong had daar een klimpartytje maar al te graag voor over. De wijze zee weer zien. Het was als een symbool van het nieuwe uit zicht dat de bevrijding bood. Foto's D. Kruyt. RIJNSBURG De heer J. Krom hout, plaatsvervangend directeur van de Coöp. Raiffeisenbank is gistermiddag in „Centraal" gehul digd ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum. Aanwezig w< daarbij de Raad van Toezicht, het bestuur en het personeel Voorzitter G. B. Kralt schetste de jubilaris als „een kalme figuur, die bijzonder veel vertrouwen ge niet". In het kort gaf hij een over zicht van het Rijnsburgse bank- leven. van de moeilijkheden met de geldsanering na de oorlog, tot de onlangs in gebruik genomen electronische rekenapparatuur. Hij bood de heer Kromhout een Frie se hangklok aan. Mevrouw E. KraltGoemaat schonk namens de dames van het bestuur een vaas met bloemen. Directeur S. Kralt vertolkte de grote uji dering van het personeel vooi heer Kromhout. Dat kreeg een tastbare vorm in een mooie para- plubak en een bloemengeschenk Kromhout. Andere sprekers waren de oud-voor zitter van het bestuur, de heer T. Kralt, èn de oud-voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer D. van Egmond. Ook zij staken hun lof voor de jubilaris niet onder stoe len of banken. Het is na afloop nog enige tijd gezellig-fejiciteren Dropping in Katwijk KATWIJK AAN ZEE De voedsel, dropping morgenmiddag omstreek» twaalf uur zal niet plaats hebben ter hoogte van het Zeehospitium, maar op het strand tussen Te Brittenstraat en Vuurbaakplein. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Woensdag: hoog water 5.40 en 18.09 uur; laag water 1.29 en 13.56 uur. Donderdag: hoog water 6 29 en 18.59 uur; laag water 2.14 wn 14.41 uur. Opstelling Katwijk 1 KATWLJK De opstelling van Kat wijk 1, dat morgenochtend om 11 uur in de Hoornespolder speelt tegen L.V.B., is: A. Boesaard; J. van Duijvenbode, C Pronk; J. Klok, H. van Duijvenvoorde, W. Freke; F. Schaap, P. Guyt, J. Vooys, A. van Duijvenbode, C. Guyt. KATWIJK AAN DEN RIJN De heer J. A. van Luijck, leraar aan de chr. techn. school te Katwijk, is per 1 sep tember a s. benoemd tot directeur van de chr. techn. school te Elburg. KATWIJK Bij de Rijkspostspaar bank alhier is vorige maand f 88.240.79 ingelegd en uitbetaald f 118.197,80. Aan het hulpkantoor te Katwijk aan den Rijn was dat resp. f 39.168,73 en f 50.840,48. Orkest en orgel speelden samen KATWIJK AAN ZEE Het Zuid- Hollands Orkest en de organist Rut- ger van Mazijk gaven in de Nieuwe Kerk een „bevrijdingsconcert" van ongeveer een uur. De gespeelde wer ken hadden gemiddeld een luchtig en voortvarend karakter, of ze wer den tenminste als zodanig opgevat en uitgevoerd. Problemen waren er niet bij, zelfs niet in de twee „in memo- riam's". Orkest en organist hebben hun best gedaan om ongeforceerde, beschaafde, wèlklinkende uitvoeringen te geven. Di rigent Broekarts (hij verving Jan van dier Waart) leidde zijn spelers elegant, met een lichte muzikale zwier. Men moest het loven, dat er van het spel nog zoveel Is terecht geko men; de muzikanten hadden namelijk een busreis van méér dan tweehonderd kilometer (uit Bellen!) achter de rug en voor een versterkende ontspanning was eigeniyk geen tijd geweest. We geloven niet, dat de toehoorders veel vam gemerkt hebben, omdat de voordracht geen vermoeide indruk maakte. Wel klonk een symfonie van Mozart n Bes), ofschoon verzorgd, nog. niet bepaald briljant. De vierde symfonie van de achttiende euwse Engelsman Boyce, waarin aak gehoonde, vermaarde gavotte staat, liep sneller en vitaler, zodat men naar "it sierlijke vervoerende werk met reugde kon luisteren. Twee „in memoriam'sgolden respektievelijk Churchill en ko ningin Wilhelmina. Het eerste, een „tune" in E werdin de stijl van John Stanley (18de eeuw) door de Engelsman Thalben-Ball gecompo neerd, het andere (een adagio) door Pierre van Maldere. Natuurlijk wekten deze composities geen enkele gedachte aan de twee ge noemde grote historische persoonlijkhe den op. De muziek is daartoe nu maal niet in staat. Maar ze klonken (resp. door orgel en orkest uitgevoerd) wel fraai en stemmig. Een belangrijk programma-onderdeel was de verklanking, door orkest en ganist samen van Handel? vierde gelconcert 'in F-groot). Zo'n boeiende gebeurtenis beleeft men niet él te De aanvankelijke opvattingsverschillen tussen orkest en organist losten zich gaandeweg op en ook zekere metrische en ritmische ongelijkheden werdien in het verdere verloop gladgestreken, dat vooral de laatste delen de aandacht vasthielden- Van Mazijk speelde geroutineerd Jan Zwarts Valerius-drietal. maar in „Wilt heden nu treden" (een sterk en geïnspireerd werk) toonde hij zich op z'n best. Met een gezamenlijk gespeeld en gezongen Wilhelmus werd het con cert besloten. Joh. van Wolfswinkel. Wijziging ophalen grof vuil

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4