HOOFDSCHOTEL? VLEES! Leiden weer ontzet Leids oorlogsdagboek J. H. Kasten (M) Eind '44 zijn gas, licht en warmte zeldzaam... Tc kust en te keur VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1965 Diusdag Stadhuis, 7—8 uur: zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7—8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Rapenburg 10, 710 uur nam.: Ten toonstelling oorlogsdocumenten. Marekerk, 7.30 uur: bijeenkomst Do denherdenking. Bevrijdingsmonument, 8.30 uur: Stille tocht. Woensdag Bevrijdingsboom Zeemanlaan. 11.30 uur voorm.: herdenking 5 mei buurt- en speeltuinvereniging De Professorenwijk, medewerking chr. muziekver. Concordia herdenkingswoord burgemeester mr. G C. van der Willigen. Boerhaavezaal, 2 uur: opening tentoon stelling kindertekeningen i.v.m. oorlog en bevrijding, geopend van 3 tot 5 uur en 7 tot 9 uur. Woensdag bevrijdingsdag) Rapenburg 10, 1012 en 26 u.: Tentoonstelling van oorlogsdocu menten. Doopsgezinde kerk, 8.309 uur voorm.: wijdingsdienst t.g.v. be vrijdingsherdenking (Oecum. Raad en dekenaat Leiden). Pieterskerk, 9.3010.15 uur v.m.: Nationale dankstond t.g.v. bevrij dingsherdenking. Stadhuis, 8 uur v.m.: bespeling carillon. Stadhuisplein, 8.30 uur v.m.: Toe spraak burgemeester t.g.v. 5 mei, padvinders ontsteken bevrijdings- Stadhuisplein, 8.459.45 uur v.m.: Gymnastiekdemonstratie. Boerhaavezaal, 2 uur: Opening tentoonstelling oorlogstekeningen. Stadhuisplein, 2 uur: Volksdan- Bevrijdingsplein, 3 uur: Volks dansen. Schoolplein Oppenhelmstraat, 4 uur: Volksdansen. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Bevrij dingsconcert. Clubhuis De Zevensprong (Bern- hardkade). Kaasmarkt. Van der Werfpark en speeltuin Wester kwartier (Ten Katestraat), 9 uur v.m.: start wandelspeurtochten. Station, 7 uur v.m.: Afd. Leiden Ned Chr. Reis Ver., vertrek voor dagtocht naar Brussel (6.30 uur vertrek uit Noordwijk, 6.45 uur uit Rijnsburg). Schouwburg, 8 uur: toneelopvoe ring Literis Sacrum (herhaling). DEN HAAG: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met Ardèle. Donderdag Boerhaavezaal. 3 tot 5 cn 7 tot 9 uur: tentoonstelling kindertekeningen i.v.m. oorlog en bevrijding. City-garage Middelstegracht 89. 10 uur voorm. tot 9 uur nam.: autoshow Wart- burg en Barkas. Rapenburg 73, 8.15 uur: lezingrecital Amerikaanse folksinger Ruth Rubin. The story of yiddish folksong, Leids Acad. Kunstcentrum, afd. muziek. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur: Jaar vergadering Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen. Stationsweg 35a, 8 uur: Ver. van oud leerlingen Ambachtsschool, lezing met films Unilever-filmdienst. Vrijdag City-garage Middelstegracht 89. 10 uur voorm. tot 9 uur nam.: autoshow Wart- burg cn Barkas. Zaal Koningskerk, 7.30 uur: Rullclub voor verzamelaars Gehoorzaal. 8 uur: Bevrijdingsconcert voor de Leidse jeugd. Boerhaavezaal. 3 tot 5 en 7 tot 9 uur: tentoonstelling kindertekeningen i.v.m. oorlog en bevrijding. Museum Volkenkunde. 8 uur: Lezing met demonstratie over Chinese en panse calligrafie Lakenhal. 8 uur: Leidse Smalfilmliga, foto- en kleurendia-avond, Oxfordse film- en fotoclub. DEN HAAG: Dierentuin. 8 uur: Resi dentie-operakoor, m.m.v. Zuider-Orkest- vereniging en solisten. Zaterdag City-garage Middelstegracht 89. 10 uur voorm. tot 9 uur nam.: autoshow Wart- burg en Barkas. Station Leiden, 8.30 uur: afd. Lelden Ned. Chr. Reis-Ver., vertrek voor bloe- semtocht naar Betuwe (vertrek uit Noordwijk 8 uur). Den Burcht. 8 uur: Cabaretavond Smit Röntgen Ontspanning. Breestraat 19. 8 uur: Geref. Jeugdver- bond, films van de ShelL Hooglandse Kerkgracht 44. 8 uur: Jon geren-sociëteit Hervormde jeugdraad, slotbal en Crico-cabaret. Schouwburg. 8 uur: toneelopvoering Litteris Sacrum (herhaling). Oude Vest 13. 8 uur: C.J.V. De Valk. bevrijdingsfeest. Busstation vak 1. 9.15 uur: Afd. Lel den Tuinbouw en Plantkunde, vertrek (Exclusieve publicatie Nieuwe Leidse Courant) 10 september 1944 Van half acht 's morgens tot half acht 's avonds doorlopend Engelse jagers in de lucht die op treinen cn auto's schieten. Op het stationsemplace ment staat een trein, waarvan lo comotief en rijtuigen doorzeefd zijn door kogels. Overal gebroken rui ten en versplinterd hout. Eén ruïne. Het gasrantsoen is van 8 septem ber af verminderd. Wtf hebben nu gasloze uren. Alleen gas van half zeven tot half negen 's morgens en van half twaalf tot half zes 's mid dags. Om 21.30 uur weer zo'n vlie gende bom in de iucht. 11 september Vanmorgen om 9 en 9.25 uur en vanmiddag om 17.30 uur weer Vl's en V2's afgeschoten uit de richting Wassenaar. Veel Engelse jagers in de lucht. Wordt bekend dat Wassenaar voor een groot gedeelte moet evacueren. 12 september Treinen rijden zeer onregelmatig en met weinig reizigers, we gens gevaar van beschieting. De gelever de huisbrandstof mag volgens verorde ning voorlopig niet worden gebruikt. Zo juist suist er weer een VI over. de zesde Zeventig procent van inwoners eet van de Centrale Keukens die op 1 oktober zijn gestart 14 september Een eskader bommen werpers wierp om kwart over twee van- ag bommen af in de richting Wasse- Luchtalarm tot kwart over vier. Ook stationsemplacement Heerenpoort beschoten. Alles stond te rammelen. 16 september Dagelijks Vl's in de lucht. De hele dag jagers boven de stad, schietend met hun boordwapens. Met In gang van vandaag een uur gas minder. Vuurwerk 17 september Tegen acht uur van avond vliegtuigen in de lucht, die fosfor- bommen afwerpen. Een prachtig vuur werk, rood-wit-blauw. als het niet zo verschrikkelijk was. Zware rookkolom men stijgen op in de buurt van Wasse- Er trekken nog honderden bommen werpers over. Prachtig gezicht Twee maal luchtalarm. Er schijnen grote dingen op komst te zijn. Vandaag rijden er geen treinen. Een paar trams naar Den Haag. Het is verbazend stil op straat want man van 16 tot 45 jaar, ja zelfs tot 50 Jaar, worden aangehouden en naar Duitsland getransporteerd. Alles zit thuis of onder gedoken. In alle kerken zijn de mannen gewaarschuwd. 18 september De spoorwegen hebben vandaag alle diensten gestaakt. De gele blauwe trams rijden niet tussen tien en ;r uur overdag. Het is stil in de stad, want er is rijwielvordering. Zelfs bak fietsen nemen de Duitsers in beslag. Appels 19 september Totaal geen ver keer. Een wagon appelen, die niet kan worden gelost, wordt per bist aan het publiek leegverkocht. 20 september Weer fietsenvor- dering. Noodkaarten gehaald. 21 september Erg stil op straat Spoorwegen staken nog. 23 september Een Duitse auto, waarvan de motor was afgesla gen, moest worden opgeduwd. Hiervoor werden enige voorbij gangers gerequireerd. Een per soon liep weg, waarop er vier re volverschoten op hem werden ge lost. De jongen werd niet geraakt, maar een toevallig passerende dame raakte ernstig gewond. 24 september Sinds gisteren 2% uur gas per dag. 28 september Er is bekend gemaakt dat de gaslevering per 1 oktober wordt stopgezet daar er geen kolen meer voor radig zijn. Warm eten kan men van de Centrale Keukens betrekken. Die treden per 1 oktober in werking. 1 oktober, zondag Wij hebben tot 3 oktober nog gas. Vandaag al haalde 70 procent van de Leids bevolking eten bij de Centrale Keuken. 15 oktober De toestand is hier voor velen slecht, doordat er geen gas is. Hel kappen van bomen is thans verboden, evenals het slaan van pompen voor de drinkwatervoorziening. Aardappelen zijn bijna niet te koop. Explosies Zoals de heer Kasten in zijn dagboek schreef, bliezen de Duitsers op 19 oktober 1944 de woning Lammenschansweg 68 van de heer H. D van Leeuwen op. Zij hadden in de kelder een illegale zendinstallatie aange troffen. De heer Van Leeuwen woont momenteel in Voorscho- Vooraf waren de buurtbewo ners van de maatregel op de hoogte gebracht. Het gevolg was, dat niemand in de omgeving thuis was. Alle ramen van de huizen aan de Lammenschans weg stonden wagenwijd open voor de luchtdruk. Toeschou wers en voorbijgangers werden op een afstand gehouden. Alleen de Duitse soldaten mochten er bij. Dat was een kolfje naar hun hand. Een kame raad moest een kiekje maken van „de jongens" vóór het huis was opgeblazen, en eentje erna. Fotograaf A. Pijl, bij wie de film is ontwikkeld en afgedrukt, bewaarde in het geheim deze twee zeer bijzondere afdrukjes ervan voor de toekomst 19 oktober Vanmiddag is aan de Lammenschansweg een woning op geblazen. Represaillemaatregels de Duitsers. Zij hebben de bewoner (Van Leeuwen) met zijn clandes tiene zender gelukkig niet te pakken gekregen. Drie zware explosies en de muren lager er uit. 1 november Voortdurend Vl's, V2'j en vliegtuigen in de lucht. Het geluid van de projectielen is angstaanjagender dan wij tot nu hebben waargenomen. Vorige week is zo'n projectiel op een r.k. jongensschool in Rijswijk neergekomen. Veertien kinderen en twee geestelijken gedood, velen gewond. Wij hebben tot heden nog elektriciteit. Wij koken alles op een kacheltje in de slaapkamer. 5 november De gele tram naar Den Haag rijdt vanaf heden niet meer op dag. Door de week nog maar van het station tot het Wachtje in Den Haag. (Wordt voortgezet) Herdenking 5 mei in P rofeesorenwij k LEIDEN Morgen wordt bij de be vrijdingsboom aan de Zeemanlaan een herdenking van 20 jaar bevrijding ge houden, georganiseerd door de buurt en speeltuinvereniging „De Professo renwijk". Na een herdenkingsrede zal burgemeester mr. G. C. van der Willi gen tussen half 12 en 12 uur een krans leggen. De Chr. muziekvereniging Concordia verleent medewerking. Voorts staan onder meer samenzang en een kinderoptocht op het program voor excursie naar kasteel Duivenvoorde te Voorschoten. DEN HAAG: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met ..Na de zondeval". DEN HAAG: Dierentuin. 8 uur. Hof stadoperette met ..Der Bettelstudent". DEN HAAG: St. Jacobuskerk. Park straat. 8 uur: jubileumconcert door Jan Schmitz orgel, m.m.v. Willem Noske. viool. SCHEVENINGEN: Kurzaal 10 uur nam.: „Shaffy Chantant Dansant". Welke apotheek? Geopend: Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313. Haven-apotheek, Haven 18. teL 20085, en Oegstgeester-apotheek. De dienst van de Leiderdorpse apotheek wordt waargenomen door de Haven apotheek. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Fanfare (alle leef tij den). Lido (2.o0, 7 en 9.15 uur): 1)3 gel- Rolls Royce (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur John Gold- •arb kom terug (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur>: Robin Hood der wilde zeeën (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Koningin Christina (18 jaar). Trianon 2.30, 7 en 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar: Op 4 mei vervalt in alle theaters de eerste voorstelling. Geen stroom 7 oktober Vandaag tussen half een cn kwart over twee gingen er meer dan duizend bommenwerpers over, geëscor teerd door jagers. Prachtig gezicht. Er was geen luchtalarm, want overdag is er geen elektrische stroom. Dus de sirenes kunnen niet loeien. Wij wachten maar af. 11 oktober Het water is thans ook gerantsoeneerd. Er wordt druk gebruik gemaakt van de Centrale Keuken. Overal ziet men mensen, gewapend met zaag en bijl om alles wat brandbaar is om te (Advertentie) Zoekt U een Gouden armband of collier voor 70.- en f 100.- of f 300.- en 800,-. JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Grote keuze-in alie prijzen. ALTIJD VOORDELIG In Leiden nieu wer reddingmateriaal LEIDEN Zoals fiekend zijn op ver schillende plaatsen van gemeentewege dreggen geplaatst Tot voor kort was daarnaast aan de Leidse Reddingsbri gade het aanbrengen van kastjes met reddingsmiddelen en het onderhoud daarvan toevertrouwd. De brigade be schikt over bestuursleden en leden, die met opoffering van vrije tijd en met veel enthousiasme het materiaal t zorgden. Daar de reddingsbrigade niet m /er de noodzakelijke geldmiddelen >n redelijke werkplaats beschikte, heeft het gemeentebestuur het vervaar digen en het onderhoud van alle in d« gemeente aan te brenegn reddingsmid delen aan zich getrokken. De vervaardiging en het onderhoud in de reddingskasten en -haken is toevertrouwd aan de commandant 1 de brandweer. In het geheel komen er ieuwe reddingskasten, voorzien werpgordel met nylonkoord, wonden op een haspel, op door de po litie vastgestelde plaatsen in de ge meente, terwijl de bekende reddings haken. bevestigd aan brugleuningen dergelijke worden vernieuwd en aange past aan de gewijzigde behoeften. Men wordt verzocht het reddingsma teriaal niet te misbruiken en bij het constateren van vernieling of beschadi ging de politie ervan in kennis te stel- Vanmiddag is de eerste reddingskast de Knaalweg. ter hoogte t Vandaag bij v d. Brink Modieuze breton QCL in grof stro I 057 O W. Zwart thans erevoorzitter afd. Leiden Middenstandsbond' LEIDEN De afdeling Leiden van de Kon. Nederlandse Middenstands bond hield gisteravond in restaurant Van der Heijden een bijzondere jaar vergadering: na 30 jaar trad de heer W. Zwart (rechts op de foto) af als voorzitter, terwijl ook secretaris J. H. van der Kloot (links), die meer dan 30 jaar bestuurslid is geweest, zijn functie neerlegde. Tot nieuwe voorzit ter werd gekozen de heer A. J. J. v. d. Zanden (midden), die, na de hamer te hebben overgenomen van de heer Zwart, voorstelde de scheidende voor zitter tot erevoorzitter te benoemen, welk voorstel met applaus werd be groet. De heer Van der Kloot zag zich benoemd tot erelid. Waarnemend secretaris A. van Dorp meldde een ledenverlies van 183 tot 167. Penningmeester A. J. Kors had, ondanks de kosten van het pas gevier de gouden jubileum, een batig saldo. De heer M. Blitz werd herkozen als bestuurslid; de heer M. A. Susan was Apotheken Leiden LEIDEN Morgen zijn de Leidse apotheken gesloten. Voor spoedeisen de gevallen zijn geopend de Doeza- apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Motorrijder brak been LEIDEN Op de Willem de Zwijger laan is gisteravond tegen half zeven een personenauto in botsing gekomen met een 32-jarige motorrijder uit de Atjefo- straat. De motorrijder brak zijn linker been. Een kind dat hij voor zich op de benzinetank had bleef ongedeerd. Bedankt voor beroep LEIDEN Ds. W. Suyker te Krabben- dijke heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Gemeente alhier. LEIDEN Vooruitlopend op de aflevering van het oorlogsdagboek over de bevrijding (volgende week), plaatsen wij vandaag deze foto over de tweede maal dat Leiden werd ontzet. Morgen hopen wij dat feit te vieren. Vanavond herdenken wij de talloze mannen en vrou wen die voor onze bevrijding hun leven offerden. Mede dank zij die mensen kon Leiden bij de intocht van Canadezen, Engelsen en Ame rikanen maanden onderduiken in een lange brooddronken feestroes. Nooit zal er zo uitbundige vreugde meer in Leiden zijn, als toen het geval was. lïï/W PLAATSEN deze foto, omdat zij iets van die chaotische toestand van na de bevrijding weergeeft. In het midden een legerwagen van de Prinses Irene Brigade (Nederlandse leeuw op het linker voor spatbord). Boven de cabine is een zwijnekop in een autoband zichtbaar. Er onder staat in het Engels We're after his twin in Berlin", doelend op de zwijnekop: wij zitten achter zijn dubbelganger (tweelingbroer) in Berlijn aan. ThE VREUGDE over de intocht (enige dagen na de capitulatie) wordt geïllustreerd door de jonge vrouw op de treeplank van de wagen, en door de vele rijen dikke menigte, die zich soms met de laatste krachten uitput in het toejuichen van de bevrijders. TVERSCHEIDENE BS-uniformen zijn op deze foto zichtbaar. Merkwaar dig genoeg staan rechts op de voorgrond nog twee gewapende Duitse soldaten met (waarschijnlijk Hollandse) fietsen aan de hand. Voor hen moet de situatie allerminst aangenaam zijn geweest. De foto is genomen bij de Gijzelaarsbank, aan het begin van de Breestraat. Zal er morgen ergens nog iets van die bevrijdingsvreugde worden be leefd? En vanavond iets van die dankbaarheid? niet herkiesbaar. De vergadering koos de heren A. J. P. Eidhhorn en P. Hoo- gendoorn als nieuw bestuurslid. De heer Susan kreeg voor zijn be- stuurswerk een boekenbon, de heer Van der Kloot eveneens een boeken bon alsmede een wandelstok en de heer Zwart een platenbon en een kist sigaren. Ook vice-voorzitter J. Th. Balkestein sprak de scheidenden nog toe. Foto N. van der Horst Huldiging in het gymnasium LEIDEN Tijdens een feestelijke samenkomst in het Gymnasium aan de Fruinlaan werd herdacht dat de heer L. J. MacLennan, leraar teke nen, 25 jaar bij het onderwijs werk zaam is. De jubilaris werd behalve door de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, o.a. ook toegesproken door de rectrix, mej. dr. A. M. M. Smit. Wethouder Sannes bracht in herin nering, dat de heer MacLennan zijn onderwijsloopbaan op 1 augustus 1939 als hoofd van een Europese lagere school in het toenmalige Nederlands- Indië was begonnen. Na de oorlog kwam hij naar Nederland en aan vaardde hij per 1 september 1953 een vaste betrekking als leraar aan het Stedelijk Gymnasium. De rectrix sprak waarderende woor den tot de jubil«ende leraar. Hij or ganiseerde ook menig schoolfeest Mevrouw C. G. de Jager-Galavazi dankte namens curatoren voor de ve le activiteiten die de heer MacLen nan in het bijzonder voor het club werk heeft ontplooid. Een Moederhart een gouden hart! Dit schone lied wordt dagelijks gezongen En Moeders gouden hart kunnen wij dan ook niet genoeg op prijs stellen. Daarom past maar één bewijs om van onze waar dering te getuigen: PIERROT JUWELIER - HORLOGER Maarsmansteeg 21 - Leiden Tel. 20778

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3