Dertigduizend PvdA-ers in jaarbeurshallen Weinig sympathie voor Soekarno's weigering IN MEMORIAM F. BORDEWIJK Drukke verkeer eiste weer vele doden Kind trapte niet op rem maar op gas pedaal Prinses Irene toegejuicht door 50.000 Carlisten Saleh wil olie nationaliseren Chinese jonk in Cannes Bedrijfswinst Hoogovens sterk toegenomen s M AANDAG 3 MEI 1963 Wisselvallig DE BILT Gedurende het week einde heeft de invloed van oceaan depressies zich geleidelijk verder over Engeland, Frankrijk en België tot over ons land uitgebreid. Zondagmiddag vielen daarbij in het zuiden en westen van het land. nogal wat buien waar van sommige vergezeld gingen van onweer. Op verschillende plaatsen brachten de buien omstreeks 15 mm regen. Intussen trekt een nieuwe en diepe oceaandepressie snel in de rich ting van Ierland. Deze storing zal morgen ook het weer in ons land be palen. Het weertype blijft de komende dagen onbestendig met ongeveer de zelfde temperaturen a Is vandaag. Zon en maan Ditvsdag 4 mei: zon op 5 05, onder 20.09; maan op 6.51, onder Zaterdag 8 mei: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 mei: 4.50 vjn.; 17.15 nm. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur w##r- UJéfLj .-Ia I iMuitt. Ss SU S? D. Helder Ypenburg Viissingen Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn MUnchen Zürleh Genève Locarno Wenen Madrid Mallorca Lissabon 17 11 0.4 19 10 0.1 'lndstil 19 11 windstil 18 8 12 20 10 1 Massale viering eerste mei „Jonge pioniers paradeerden in Moskou UTRECHT Overal ter wereld zaterdag weer het feest van de eerste mei gevierd. De Partij van de Arbeid vierde het in Utrecht, waar in de Jaarbeurshallen ongeveer 30.000 feest gangers waren samengekomen. Tot de sprekers behoorden minister Vonde ling. Speciale aandacht vroeg hij voor de betekenis van het meifeest in het kader van de hulp aan arme landen. Hij herinnerde aan de regeringsver. klaring, waarin o m. meer geld is aan gekondigd voor de gemeenten, de ont wikkelingslanden en de universiteiten. Waar het geld vandaan moet komen? Daar hebben we voor gespaard, aldus de bewindsman, gespaard via de belastingen. Verhoging van de produktie achtte de heer Vondeling ook nodig, want de groei de welvaart moet blijven voortduren in de toekomst zal er dus meer geld moeten worden uitgegeven. Vera n twoordelijkhei cl >e vice-voorzttter ran de EEG, drs. S.-L: Mansholt, stelde; dat er nog plaats oor het vieren van het meifeest. Maar, zo voegde hij hieraan toe. het moet r zijn dan een „tingeltanigeJfeest". moeten ons ook bezinnen op onze verantwoordelijkheid voor de onder drukten en de verdediging van de demo cratie. In dit verband merkte hij oun. op dat belangrijke Europese beslissingen worden genomen door organen, waar de bevolking geen controle op en mede zeggenschap in heeft. Wij wensen, aldus drs. Mansiholit. niet verder te gaan op de weg naar eenheid als niet wordt vol daan aan deeis. dat dat ene Europa een democratie is. In Moskou In Moskou droeg de 1 mei-viering een niet-militair karakter. De militaire pa rade is naar 9 mei versohoven, wanneer Geen lening van China DJAKARTA. Waarnemers te Djakarta menen dat Indonesië veel sympathie zal verliezen door Soe- karno's weigering om naar Tokio te gaan voor een ontmoeting met pre mier Abdoel Rachman van Maleisië. Men sluit echter de mogelijkheid niet uit. dat het later in mei toch tot een ontmoeting tussen de twee leiders zal komen. Hierbij wordt ge dacht aan de in juni in Algiers te houden conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen. Als Soekarno onverkort zijn standpunt zou hand haven, dat Maleisië niet op deze con ferentie thuishoort, omdal het een produkt zou zijn van het Britse neo kolonialisme, bestaat er grote kans dat hij zich zal isoleren, doordat een duidelijke meerderheid van de deel nemende landen een gematigder po sitie ten aanzien van de kwestie zou innemen. Vooral de Russen zijn met de huidige situatie niet ingenomen. ZIJ nemen het Indonesië kwalijk, dat het in alle toon aarden communistisch China lof toe zwaait als kampioen van alle progressie ve krachten in de wereld, terwijl het aan de andere kant aanzienlijke kredie ten met lange looptijd van de Sowjet- unie accepteert. Een belangrijke factor in de Russisch-Indonesiéche verhouding is de omstandigheid, dat ook de deel neming van Rusland aan de conferentie in Algiers een omstreden zaak is. waar bij de oppositie vooral aan de kant van Peking komt. Dc Russen bezitten tegen over Indonesië een belangrijk machts middel door het feit. dat de strijdkrach ten van Soekarno voor het merendeel met Russisch materieel zijn uitgerust. Als Moskou zou besluiten de levering van onderdelen te staken, zou het Indone sische militaire apparaat binnen enkele maanden machteloos worden. Daartegen over staat dat in tegenstelling tot alle geruchten premier Tsjoe En Lay bij zijn laatste bezoek aan Djakarta niet een aanzienlijke lening heeft aangeboden. Waarnemers menen, dat de Chinezen eerst eens willen afwachten in hoev Indonesië bereid is te helpen bij de Chinese campagne tegen de Amerikaan se en Britse invloed in Zuidoost-Azië. Intussen wordt gemeld dat twee ba taljons Indonesische vrijwilligers dag te Medan zijn overgedragen een voornaam bezoeker van de Viet Kong. Niet gemeld werd of die batal jons naar Vietnam zullen gaan. LONDEN. De hertog van Edin burgh. die onlangs is teruggekeerd een reis door het Oosten, heelt voor Britse radio verklaard dat Indonesiës politiek tegenover Maleisië het tegen deel schijnt te bewerken van wat Soe karno bedoelt omdat Maleisië nu een eenheid komt, die anders moeilijk te verwezenlijken zou zijn. In Tilburg is gisteren de zesjarige Maria Mommers uit Tilburg, toen zij spe lend de straat overstak, door een auto gegrepen en meters ver weggeslingerd. Het kind is in het ziekenhuis overleden. het feit herdacht wordt, dat 20 jaar ge leden de overwinning op de nazi's werd behaald. Het was koud in Moskou en iel sneeuw. Niettemin paradeerden de jonge pioniers" met blote armen en benen. Praalwagens voerden leuzen mee tegen het imperialisme en tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Ook in Peking, waar door honderd duizenden feest werd gevierd, is duide- te kennen gegeven, dat men van de Amerikaanse politiek en van het mo derne revisionisme niets moest hebben. In Berlijn zijn aan beide kanten van de r massale bijeenkomsten gehouden. Monument voor gesneuvelde Zo was het zaterdag. Het lijkt een enorme tijd geleden ..Zonaanbid- ders" aan het Noordzeestrand. Op het moment dat we dit schrijven zijn we nog rillerig van de regen van zondag en vandaag. Maar goed, misschien komt dan het echte voorjaar in augustus of zo Samen met Pieters studiegenoten Prinses Margriet en verloofde op Het Loo APELDOORN Prinses Margriet en haar verloofde, de heer Pieter van Vol lenhoven hebben samen met een groep Pieters studiegenoten van de Leidse ersiteit de zondag doorgebracht op paleis Het Loo te Apeldoorn. In de Johaoneskerk aan de Amers- foortseweg woonden zowel het verloofde paar als de andere gasten zondagmorgen de dienst bij. vliegers DEN HAAG Namens de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal A. B Wolff, zal commodore J. L. Bosch op de avond van dinsdag 4 mei in Dronten (Oostelijk-Flevoland) een monument onthullen, dat daar is opgericht ter na gedachtenis van de in de tweede wereld oorlog gesneuvelde vliegtuigbemanningen de geallieerden. Zeer vele van de bemanningen hebben in die jaren in het IJsselmeer hun graf gevonden. Op initia- ran de vereniging voor dorpsbelang Dronten is tot oprichting van het monu ment besloten. Het bestaat uit een stenen muur waarin een plaquette ls aange bracht en waarop een propeller is ge plaatst van een Lancaster-bommenwerDer na de drooglegging van de polder is gevonden. Bezwaren tegen samenstelling ziekenfondsraad Den Haag De stichting van het Nederlands ziekenhuiswezen en de Vereniging van katholieke ziekenhui zen hebben bedenkingen tegen de samenstelling van de Ziekenfondsraad. Bij de beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid over de samenstelling van de ziekenfondsraad hebben de ziekenhuisorganisaties, als re presentanten van alle ziekenhuizen, psy chiatrische Inrichtingen, sanatoria en verpleegtehuizen voor de komende zit tingsperiode van 3 Jaar voor de eerste 2 jaar een zetel en twee plaatsvervangende zetels en voor het derde jear twee zetels en een plaatsvervangende zetel toegewe zen gekregen. Het totaal aantal zetels de raad bedraagt 35. De twee landelijke contactcommissies der ziekenhuisorganisaties hebben de mi nister doen weten dat zij met het oog op de door deze organisaties vertegenwoor digde belangen de toewijzing van slechts een zetel gedurende de komende jaar niet aannemelijk achten en dat de besturen van de organisaties zich thans nader beraden over hetgeen hun in deze situatie te doen staat. De kosten voor ziekenhulsverpleging maken ruim 40 pet. uit van de totale kosten der ziekenfondsen, die jaar op meer dan een miljard gulden zijn begroot. De Italiaanse politie heeft na inorieme telefonische waarschuwing op het grensstation bij de Brennerpas in het toilet van een rijtuig MUnchen- Milaan van de Brenner-expies een pal je met twee kilo ontplofbare stof plus ontstekingsmechanisme ontdekt, mechanisme had enkele uren later 1 ten ontploffen. De trein had een uur vertraging. besteed aan de auteur Ferdinand Borde- wijk, ter gelegenheid van diens tachtig verjaardag. Eind januari jl. is in het zondagsblad de novellenibundel Lente besproken, allerminst seniel werk. al zeven verhalen op gelijke hoogte. Nog zeer onlangs kwam dc roman De Golbertons van de pers. zeker geen •erk, maar allerminst de uiting :en verzwakte geest. Dit boek is typisch Bordewijks ln zijn eigen zinnigheid, zijn scherpe omschrijvingen, zijn aandacht en waardering vrouw, zijn onromantische geestesgesteld heid met toch een bijna verborgen hang naar het occulte. Het realisme van deze, overigens door en door Nederlandse schrijver heeft tot het einde toe gisch gehad. nu is hij heengegaan, ln het gewone n beoordeelt men elkaar bijna altijd de hand van de indrukken ter gele genheid van de jongste ontmoeung. oenrijver dezes neeft ae mens Bordewijk met gekend. Up het benoht lijden van de ruim tachtigjarige kon hij niet anders doen dan de jongste ter hand nemen om zien enige uren lang door de gestorven auteur te laten toe spreken. ivlaar deze laatste indruk ver schilt in niets van de vorige. De stijl ilitst soms. maar is nooit vloeiend. Het is een stijl van wagenschot, en als Borde wijk niet door zijn spitsneid onder het schrijven gehinderd wordt, maken mige scènes de indruk van houtsneden. Maar hierover straks in ook de vraag onder de ogen zal zien in hoever De Golbertons de hoge leeftijd van de schrijver verraadt, want dit kan immers ook in positieve zm mo gelijk zijn. Beton Bordewijk heen te ^.eiaen rechten ge studeerd. Hij was een poos leraar neeft als advocaat gewoond te Schiedam en Den Haag. Als prozaïst debuteerde hij met drie bundels fantastische vertellingen en wel tussen 1919 en 1924. Men heeft in deze wonderlijke geschiedenissen de in vloed van Edgar Allen Poe willen con stateren. Bekendheid met de criminali teit spreekt er uit, maar tevens vertoont dit vroege werkje trekjes die aan de parapsychologie herinneren. Veel opgang hebben deze vertellingen niet gemaakt. Man door eigen auto overreden Zaterdagavond Is by St. Analand de 22-jarige J. Elcnbaas uit St. Annaland het leven gekomen. HU wandelde met zijn verloofde aan de rechterkant van de weg toen hy door een auto werd ge schept. Later werd hij ln de sloot langs de weg, reeds overleden, gevonden. Zijn verloofde werd enkele meters verder aangetroffen met beenbreuken. Twee inzittenden van de auto, de 19-jarige bestuurder P. Dekker en de 18-jarige M. Rijnberg, werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. Twee andere inzittenden, de 18-jarige H. van Dijke en de 20-jarige J. den Bra- ber, liepen lichtere verwondingen op. De auto was over de kop geslagen en geheel vernield. Te Aliphen aan den Ryn is gisteravond personenauto met vijf inzittenden enkele malen over de kop geslagen, boen de bestuurder, de 30-jange metaalbewer ker G Rijswijk uit Alblasserdam. ge tracht heeft zijn auto, die in de berm was geraakt, weer op de rijbaan te krij gen. De bestuurder is hierby uit de wa gen geslingerd en door zijn eigen auto overreden. Hy is tijdens het vervoer naai het ziekenhuis overleden. De 70-jarige L. W. uit Rotterdam were ernstig aan het hoofd gewond Gisteravond wilde het elfjarig zoon tje Harry van Leusink een naast hun woning staande auto, waarin behalve hyzelf ook zijn moeder en een zusje hadden plaatsgenomen, een eindje achter uit ryden. Vermoedelijk heeft hy hierbij toen hy wilde stoppen, in plaats va de rem op liet gaspedaal getrapt plotseling schoot de wagen met grote snelheid dwars door deg overaheyrib snelheid dwars de weg over om ve gens tegen een muur van de Coöperatieve zuivelfabriek te botsen, waarna de wagen hog een eindje langs dc muur verder schoof. Harry en zijn moeder werden uit de wagen geslingerd. De Jongen geraakte hierbij gekneld tussen de wagen e muur. Hy werd zwaar gewond te zyn moeder een hoofdwond en Zaterdagnacht zijn vier jongelui, die van Eindhoven op weg waren naar Den Bosch voor de bedevaart van Onze Lieve Vrouwe van Den Bosch, onder Liempde aangereden. De 23-jarige sportinstructeur aan de Mauritskazerne te Ede. W. van H.. is in een ziekenhuis in Den Bosch over leden. By Ermelo is zaterdagavond de 68- jarige mevrouw E. van der Mee-Melling uit Putten aangereden door een personen auto. Zy was op slag dood. De vrouw die bij haar man in de auto zat, was uitge stapt om te kyken in welke richting zij moesten ryden. Terwijl zy terugliep, lette zy niet op en werd aangereden door personenauto met vier militairen uit Har- derwyk die haar niet meer kon ontwijken. Een 44-jarlge inwoner van de West- duitse stad Lübeck. die enkele dagen geleden in een krante-artikel had gele zen. dat Adolf Hitler op 30 april 1945 om 15.35 uur zelfmoord pleegde, heeft precies op dat moment twintig jaar later zyn niets vermoedende verloofde met een keukenmes vermoord. De man. Ln de oorlog als vliegenier ernstige wondingen heeft opgelopen, was in handeling by een psychiater. /ft een &ojUc tij. W Twee studenten hebben zaterdagavond getracht Mariene Dietrich, die in Johannesburg optrad, te ontvoeren. De studenten grap mislukte, doordat de op dat moment schaars geklede artieste 'n ouder wetse gil slaakte toen dc jongemannen haar kleed kamer binnendrongen. Een brandwacht schoot Mar iene te hulp. Later zei de niet meer zo jonge Duitse artieste het wel leuk te vinden, dat men haar had willen ontvoeren. Paolo Orasch, een 42-ja- rige bediende in een post- egelzaak ln de Italiaanse stad Turijn, is gearres teerd onder verdenking van diefstal van zeldzame postzegels ter waarde van ongeveer 300.000 gulden. Ilij had het geld nodig voor zijn eigen vezamc- ling, niet van postzegels, maar van munten en vuurwapenen. Kopers, aan wie Paolo zeldzame zegel* ten eigen bate voor een zacht prijsje van de hand wilde doen. waren achterdochtig geworden- Moeder Ursula, presiden" te van de katholieke Ca- brini-faculteit in Phila delphia (VS), heeft scherp geprotesteerd bij de Ame- riakaanse filmmaatschap pij MGM tegen het kiezen van Sophia Loren voor de rol van Fran^oise Xavicr Cabrini. Moeder Ursula herinnert aan de beschul diging van bigami door de Italiaanse justitie tegen de filmster. „Sophia is misschien een uitstekende actrice, maar zij is niet het type van dc eerste Amerikaanse heilige, die de Orde van dc Missiona rissen van hel Heilig Hart stichtte", aldus n der Ursula- De 21-jarige Amsterdam se mannequin Anja Schuijt is zaterdagavond in het Internationale Con grescentrum te Amster dam gekozen tot miss Holland 1965- De verkie zing vormde een onder deel van de Rudi Carrell- Van Blokken (1931). satirisch en anti- collectivistisch, ontwikkelde zich via Knorrende Beesten (1933), dat over auto rennen handelt, een climax naar Bint 11934). Dit verhaal over een school (aan het oude Van Alkemadeplein te Rotter dam?), waar de orde tot terreur is toege- spitst,is te typisch Bordewykiaans om als schoolvoorbeeld van de richting der zgn. nieuwe zakelijkheid te kunnen gel den. Hier is de stijl van gewapend beton (Garmt Stuiveling). In 1938 verscheen de Rotterdamse roman Karakter, sindsdien afgereden als paradepaardje op middel bare school-examens Het taalgebruik is hier minder stroef en de verhaaltrant breedvoeriger. We noemen verder nog de romans Eiken van Dodona (1946), de zakenroman Noorder licht (1948), de huwelyksroman Het Doopvont (1952) en Bloesemtak (1955), met de laster als thema In de jaren dertig vertegenwoordigde Bordewijk de toen nieuwe richting van de zakelijke, onromantische schrijfwyze, die zich afzette tegen de woordenrijkdom, de breedvoerigheid, het soms halfzachte idealisme van zo menige Nederlandse man uit de jaren twintig. Dit klimaat is altijd in Bordewijks werk blijven hangen. Men zou hem ook een oomzegger van Marcellus Emants kunnen noemen, wiens leven onlangs door Pierre Dubois Is be- sahreven. Maar Emants was een misan troop: Bordewijk maakt zich weliswaar geen illusies over de mensen maar houdt toch „ergens" van ze. hy vindt althans dikwijls interessant en de vroi heeft voor hem altyd iets mysterieus be. houden. Konden onze jonge auteurs, die de vrouw vaak alleen anatomisch zien. iets t De Haagse Post schreef destijds aanleiding van Karakter: „Bordewijk be hoort tot de weinige bevoorrechten die ln de grauwe alledaagse medemens het bi- zare wonder der schepping zien". P. C. Hooftprijs Zyn beroep heeft hem de jaren door aanraking gebracht met de randver- schynselen van de menseiyke samenle ving. Onder zyn pen worden de mensen wel niet helemaal caricaturen, zoals soms bij Dickens, maar wel worden ze in di« richting gestileerd. Ze worden bijna le vende voorwerpen, objecten en in die zin zou men van een objectieve schrijf wijze kunnen spreken. In 1954 verwierf Bordewyk de P. C. Hooftprys. Het Emants representeert Bordewijk de niet-bepaald-kerkelijke burgerij, het Hollandse liberalisme met zyn sterk in- aividualisische trekken De schrijver van Karakter was zelf een karakter, ook als auteur. Ik zie zijn fi guur in de trant van zijn eigen schrijf stijl: scherp omhjnd, betrouwbaar, on kreukbaar oordeel (wat eenzydigheid en grenzen niet uitsluit), bekwaam spits soms spitsvondig), maar au fond' mild. Met Bordewijk valt weer een stuk literair verleden wge. Hij was een te krachtige persoonlijkheid om gemakkelijk te kun- .en worden vergeten. C. Rijnsdorp. Ministerraad van ZOAVO bijeen LONDEN Vandaag is de jaarlükse bijeenkomst van ministers van Zoavo- landen begonnen. De agenda van deze conferentie, die tot woensdag duurt, is geheim gehouden, doch men twijfelt er niet aan dat onder-minister van buiten landse zaken Ball, die minister Rusk vervangt, voor de Verenigde Staten de kwestie-Vietnam te berde zal brengen. Van Britse kant zal men willen spreken over Maleisië Acht landen maken van de verdrags organisatie deel uit Cijfers der Zuidslavische nat. bank wijzen uit. dat het land in de eerste drie maanden van dit jaar aanzienlijk meer inkomsten uit het toerisme heeft ont vangen dan in dezelfde ueriode van 1964. In de eerste drie maanden van dit jaar verdiende Zuid-Slavië 6.4 miljoen dol lar aan het toerisme, dat wil zeggen 38 procent meer dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar. ESTALLEA Prinses Irene moest gisteren iii de bergen heel wat klim men om de jaarlijkse Carlistische pel grimstocht naar de top van dc Monte- jurra te presideren. Een menigte van ongeveer 50.000 personen begroette Irene met geroep van -Lang leve onze Prinses" en „Lang leve het Carlisme". De tocht werd dit jaar gehouden ter ere van Irene. Irene, die een witte baret droeg en zwarte leren laarzen, presideerde bij de mis in de schrijn maar sprak de menigte niet toe. „Deze pelgrimage is een be wijs van onze diepe liefde voor de Prinses, hertogin van Madrid en van het feit, dat onze aanspraken op de Spaanse troon nog even sterk zijn als altijd," aldus een Carlistische leider. Inmiddels bevond prins Charles Hugues zich nog steeds in Italië. Hij en zijn vader Xavier. hoofd van de Carlisten, werden vrijdag door de Paus in audiëntie ontvangen. De Prinses, diie zeer biy scheen te zijn met de demonstratie van de volgelingen van haar man, wuifde naar de juichende menigte. Na de mis verliet zy de plaats per auto. Zij bleef niet voor het poli- Rectificaiie DEN HAAG Donderdag 29 april plaatsten wij absusievelijk een foto van dc heer C. van Baren jr., ere-voorzitter de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland, waarbij wy meldden dat hij een Koninklijke onderscheiding had ge kregen. De heer Van Baren is echter reeds sinds 1963 officier in de Orde van Oranje Nassau. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau was benoemd de heer C. L. van Baaren. componist en directeur van het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage. tieke gedeelte dat volgde, waarin half dozijn Carlistische leiders de nigte toespraken. Niettegenstaande de aanwezigheid van Irene was de menigte veel kleiner dan verleden Jaar toen er 90.000 personen waren. Het was de eerste maal dat Irene verscheen voor een zo groot publiek sedert zij in Rome in april 1964 met Charles Hugues trouwde. Vliegtuigen zevende vloot Zware aanvallen op Viet con g SAIGON Gisteren hebben twee enzestig Amerikaanse vliegtuigen van de zevende vloot aanvallen uit gevoerd op posities van de Vietcong binnen een straal van tachtig kilo meter van Saigon. De vliegtuigen, Skyraiders en lichte straalbommen- werpers van het type Skyhawk, lieten honderd ton bommen vallen tijdens tien afzonderlijke missies die van het aanbreken van de dag af tot 's avonds werden uitgevoerd. De doelen bestonden uit Vietcong- nesten, opleidingskampen en stel lingen in het oerwoud. Aanvankelijk was bekendgemaakt dat gisteren slechts twee Amerikaanse toe stellen aanvallen hadden uitgevoerd op goederenwagons ten zuiden van Hanoi en dat dit de enige aanval van deze dag was geweest. Uitkammen Hefschroefvliegtulgen brachten van-, daag ongeveer tweehonderd Amerikaan se mariniers naar een door Vietcong- strijders geinfiltreerd gebied op enkele kilometers afstand van de Amerikaanse luchtmachtbasis Danang. Hun opdracht is dit gebied uit te kammen. Zuidvdetnamese eenheden vernietigden gisteren een dorp in de heuvels ten zui den van Danang, waar zich Vietcong- stryders hadden genesteld. Zy namen er negen gevangen, doodden er drie en be vrijdden zeventig gevangenen. DJAKARTA Volgens Antara heeft de Indonesische minister van olie en gas, dr. Cheroel Saleh, voorgesteld de in Indonesië werkende buitenlandse oliemaatschappijen te naasten. De in vesteringen dezer bedrUven bedragen 800 miljoen. De bedrijven zijn reeds onder beheer gesteld. ISa romantische avontuurlijke reis CANNES De honderden jaren oude Chinese jonk die vier maanden geleden uit Hongkong vertrok niet de bedoeling naar Zuid-Frankrijk te va ren. daarbij de route van de zeevaar der Marco Polo volgend is in de haven van Cannes aangekomen. Duizenden keken toe hoe het merkwaardige schip statig 'binnenvoer en ten slotte meer de. Aan boord bevond zich de Nederlander F. Visser (22) die de normale vaart, waar hy als vierde stuurman fungeert even gelaten had voor wat deze was en als vakman aan boord van de Chang Feng de romantisch avontuurlyke en bepaald niet ongevaarlyke reis meemaakte. Tot zijn verrassing stonden zijn ouders aan de kade in Cannes en ontwaarde hij bij het binnenvaren een motorbootje aan boord waarvan zich zijn verloofde bleek te bevinden, Zij genoot de eer aan boord van de Chinees te mogen komen om de laatste meters van de lange reis (vier maanden) mee te kunnen maken. Esj kol verwerpt plan-Bourguiba JERUZALEM Het voorstel van de Tunesische president Bourguiba Israël te erkennen en te aanvaarden op ba sis van de door de VN vastgestelde grenzen is door premier Esjkol ver worpen. Niettemin vond de Israëlische pre mier Bourguiba's plan een gunstig te ken. „Eindelijk heeft een prominente Arabische leider vrede voorgesteld", aldus premier Esjkol op een 1 mei bijeenkomst, Bourguiba's plan werd, zoals verwacht, door dc Arabische leiders afgekeurd. President Nasser, die eens heeft verklaard, dat hij Is raël zal vernietigen is nu bezig met een campagne tegen de Tunesische president. Naar aanleiding van deze vijandige houding van de Egyptische president, verklaarde Bourguiba. dat Nasser er op uit is de onbetwiste lei der van de Arabische wereld te worden. Hij verweet Nasser het signaal te heb ben gegeven betogingen te organiseren die tegen hem gericht zijn. Bourguiba verklaarde dit in een rede te Sfax op vrijdag waarvan de tekst pas gisteren in Tunis werd gepubliceerd. IJ MUIDEN De produktie en de omzet van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfafbrieken zijn in het eerste kwartaal aanmerkelijk hoger geweest dan een jaar tevoren. De kosten stegen doch in mindere mate zodat ondanks f3.8 min afschrijving op goodwill Breedband, f 11.5 min stijging van overige afschrijving, een rentelast van f2 min en toegenomen belasting, de zuivere winst met f 2 min toenam. Bij de beoordeling der cijfers moet men echter bedenken dat voor het eerst daarin de cijfer? van Breedband zijn ver- ufschrijving bedrijfswinst alschryvlng goodwill Breedband deelneming belasting Produktie i ruwijzer miljoenen guldens: lste kw. 4de kw. 3de kw. 2de kw 1965 1964 1964 1964' 247.1 194.5 177 184.3 168,7 142 129.4 144,1 29,1 18.8 19.4 17.8 33.7 28.2 32.4 duizenden tons:

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7