Nieuwe Leidse Courant Johnson: tweede Cuba voorkomen Nog steeds hevige gevechten in Dominicaanse republiek Al 14.000 Amerikaanse militairen geland Kanonnen zwijgen in de Rann van Koetsj 1 i" :L Moordrechts raadhuis zaterdag aangevallen VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST Arrestatie Tilburgse aanslag Hardnekkig zoeken naar inzittenden Twee overvallen op taxichauffeurs Zwaailicht als bescherming Zestig ha hei met dennen in brand Bijna 400.000 toeristen uit het buitenland er vv- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, Maandag 3 mei 1963. 46ste jaargang Onbestendig weer De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Aanvankelijk z krachtige wind i r bewolkt met tyde- zuid en zuidwest SANTO DOMINGO/WASHINGTON Er wordt nog altijd gevochten in Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek. Er be vinden zich nu ongeveer 14.000 Amerikaanse parachutisten en mariniers in of nabij de stad. Dit aantal werd bereikt, nadat president Johnson in een radiotoespraak had aangekondigd, dat nog 4500 Amerikaanse mili tairen in de Dominicaanse republiek zouden worden ontscheept. De president verklaarde toen voor het eerst openlijk, dat „niet kon worden toegelaten, dat zich op het westelijk halfrond een nieuwe com munistische regering vestigt en dat daar een tweede Cuba ontstaat". Aanvankelijk was alleen de bescher ming van de levens van Amerikaanse en andere burgers als reden opgegeven. Johnson zei tot het zenden van troe pen naar Santo Domingo te hebben besloten na ontvangst van een dringend telegram van de Amerikaanse ambas sadeur in die stad. dat de Dominicaanse regeringstroepen de situatie niet mees ter konden blüven. xauuze aaouangers van ae in 11163 af- gezeiie president ooscn neooen een toe- viucnt gezoont in buueruanase amoassa- aes, nauat communistiscne csamenzweer- aeis zien van ae opstandige newegmg te gen de Dominicaanse autoriteiten mees ter hadden gemaakt, intussen wacnten aldus de president nog oOvO buueman- aeis tonder wie 150Ü Amerikanen! nog op evacuatie, Lr zijn ai zevenden Neder landers geëvacueerd. U.A.S. De presment sprak zijn voiaoeiung uit over ae spoea waarmee ae UAb torgani satie van Amerikaanse staten! besloot tot repuoliek voor hel bewerkstelligen van een bestand, herstel van een noimaie toe. stand en demooratisenng van net land. De missie staat onder leiümg van de se cretaris-generaal van ae OAS, Jose A. Mora en neert ai contact genad met belde partijen in de strijd. Het is niet bekend, of al vorderingen zijn gemaakt. Wel is het duidelijk, dat de rebellen, die door communistische agitators worden be heerst, koppig vasthouden aan hun eis Frankrijk zegt neen Ministerraad E.E.G. komt niet bijeen BRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap, die donderdag zou bijeenkomen ter bespre king van de vervoerskwesties, is uitge steld omdat Frankrijk deze vergadering onvoldoende acht voorbereid, aldus wordt vandaag hier vernomen. De ministers van verkeer van de zes EEG-lenden zouden onder meer verder van gedachten wisselen over vervoers- tarieven in de gemeenschap Het besluit van president De Gaulle zal naar in Brussel wordt gevreesd voor al het werk van de ministerraad van de Europese gemeenschappen treffen. On de agenda van de EEG staat de volgende week donderdag weer een vergadering, waarop belangrijke zaken betreffende de „Kennedy-ronde" moeten worden be sproken. Zover bekend is er nog geen wijziging in deze datum gebracht. voor de terugkeer van Bosch en het her stel van de grondwet, die door de mili taire leiders buiten werking werd gesteld, toen zij Bosch afzetten. Venezuela en Chili De landen van de OAS zyn vrijwel alle gekant tegen het Amerikaanse optreden in ae Dominicaanse republiek. Venezuela en Chili veroordelen het openlijk, de an dere landen willen de Amerikaanse troe pen onder üiter-Amerlkaanse controle geplaatst zien. Maar daar voelt Washing- Men zegt daar dat internationalisatie slechts mogelijk is. ais ook Latijns Ame rikaanse lanaen stijdkracnten zenden. Dit laatste wensen die lanaen echter niet te doen. Ook ex-president Bosch, die zich in Porto-Rico bevindt, wenst geen enkele in menging in de zaken in de Dominicaanse republiek. Hij gaf de opstandelingen op dracht, ae wapens neer ie leggen en zich niet te verzetten tegen de Amerinaanse strijdkrachten. „De revolutie is al voor bij", zo zei hij. Vanmiddag zou de Veiligheidsraad op verzoek van de Sowjetunie bijeenkomen om de situatie in de Dominicaanse repu bliek te bespreken. De Ver. Staten willen trachten, de zaak te verwijzen naar de OAS. Ook Cuba (dat uit de OAS werd gestoten) wil de zitting van de Veilig heidsraad bijwonen. Dc vredesmissie van de organisatie van Amerikaanse staten is vandaag haar werk begonnen terwiil in San Domingo nog hevig door sluipschutters werd ge schoten. De leden kregen Dcsenerming van Amerikaanse parachutisten. Britten blijven bemiddelen NEW DELHI/RAWALPINDI Ondanks aanvankelijke tegenslagen mm- mm K Poging tot wraak op Ambonezen Mobiele eenheid rijkspolitie op de been I (Van een onzer verslaggevers) I MOORDRECHT De rijkspolitie heeft zaterdagmorgen drie waarschu wingsschoten moeten lossen in het I raadhuis. Dit gebeurde toen ongeveer 20 opgeschoten jongelui Ambofiezen wilden „aanvallen" die in het raad huis werden verhoord, naar aanleiding van een vechtpartij op Koninginne- i Een van de belhamels sloeg de ruit van de deur van het gemeentehuis in. waarop j de jongens probeerden binnen te dringen. De politic slaagde er echter in de orde j snel te herstellen. Ter handhaving van de rust riep burgemeester H. C. Ver- maat jr. de hulp in van de zogenaamde j mobiele eenheid van de rijkspolitie en werden samenscholingen van meer dan twee personen verboden. Ook moesten I alle cafe's worden gesloten. Teveel alcohol Waarschijnlijk door een overmatig ge- bruik van alcohol was er vrijdagmiddag i al onenigheid ontstaan tussen twee Am- j bonezen en de eigenaar van café „Het posthuis" en andere bezoekers. De laatst- Ambonezen toen genoemden zett< buiten de deur. Alvorens het aangekondigde oranjebal 's avonds begon, kwamen vijftien Am bonezen terug om wraak te nemen. Hier op ontstond een vechtpartij in het café die met flessen en stoelen werd be slecht. Revanche Kennelijk oordeelden dc „blanken", die tegenover de Ambonezen hadden gestaan, het de morgen daarop nodig revanche te nemen door gezamelijk op te trekken naar het gemeentehuis. Gisteren is het de hele dag rustig ge bleven. De politie patrouileerde nog druk. Vandaag zijn de café's weer open. Het verbod tot samenscholing is opge- Ongeveer 14.000 Amerikaanse mi litairen zijn reeds gearriveerd in de Dominicaanse republiek. Van het vliegveld San Isidro bij Santo Domingo af werden ze met enorme legerwagens vervoerd. TILBURG De recherche heeft de 41- jarige bouwvakker Jan de W. uit Delft gearresteerd. HU wordt er van verdacht een aanslag op dc 23-jarige Tiiburgsc Rietje de Kok te hebben gepleegd. Haar toestand is nog tseeds zeer ernstig. Jan dc YV. heeft dertien jaar geleden een meisje gedood om haar var. een tas met eieren te kunnen beroven. HU was P®s een jaar op vrije voelen. HQ zal wegens poging tot roofmoord (de buit was een portemonnalc met 100 guldcnj c.q. dood slag voor de officier te Breda worden voorgeleid. Het slachtoffer van de aanslag kon na de zware hersenoperatie de naam stame len van haar aanvaller. De YV. had een wond aan zijn gezicht, die hij vermoede- 1 'ijk had opgelopen bij de worsteling. Zijn gnalement klopte met dat wet een Til- irgse gasopnemer, die op a bewuste g bij mevrouw De Kok aanbelde, heeft gegeven. Hij had de man zien zitten iten met het slachtoffer. Verdachte nde mevrouw De Kok goed. Hij heeft ^gegeven haar op de bewuste dag tc •bben bezocht. Hij zou de woning spoe .ig hebben verlaten en ontkent verder I haar te hebben willen doden of mishan delen. gaan de Britten voort met bemidde len in het grensgeschil tussen India en Pakistan over de zogenaamde Rann van Koetsj. In de zout woestijn wordt thans niet meer gevochten. Slechts wat granaatvuur tusen de Indiase en Pakistaanse linies; ver stoort de stilte. Beide lantert laten kennelijk alles na wat tot verscher ping van het conflict kan leiden. Sir Mornce James, de Britse ver tegenwoordiger in Pakistan, is dit i'eekeinde naar New-Delhi geweest oor besprekingen met de Indiase re gering. De onderhandelingen worden in de uiteisle geheimhouding gevoerd. Naar verluidt eist Pakistan, dat de Rann van Koetsj. een gebied van 9000 kilometers dat praktiscn niet bewoond ordt- hangende de onaernandeiingen tot niemandsland wordt verklaard. India eisi. dat Pakistan zich terug trekt tot de plaats waar het was voor de vijandelijkheden uitbraken- Indiase legerofficieren hebben dit weekeinde woedend geprotesteerd. Vol gens hen moesten zy zich om „politieke redenen" terugtrekken uit dc Rann van Koetsj, omdat de Indiase regering weigerde versterkingen te zenden. De commandant te vciae van de Indiase eenheden in het omstreden gebied zei: .Onze positie was van het begin af aan onzinnig. Ik vroeg aan New-Delhi om tanks, maar Kreeg ze niet. De regc- ring-Sjastri had strenge orders gege ven de oorlog niet uit te breiden. Ken nelijk werden militaire overwegingen en dc levens van Indiase soldaten op geofferd aan de pogingen om een poli tieke oplossing tot stand te brengen In Karatsji heeft een Pakistaanse woordvoerder ontkend dat Pakistan Ame rikaanse tanks, die bedoeld zijn als anti communistisch afweermiddel, legen India zou hebben gebruikt. India neert foto's laten zien, maar volgens ae woordvoerder zijn deze foto's in een ander gebied ge nomen. De Pakistaanse zegsman noemde de affaire een nieuw voorbeeld van de werkwijze van de Indiase propaganda- machinerie. Officieren van het Am. leger reizen langs Op de Arlbergweg in Bre- genz zijn sneeuwploegen aan het werk. Drie auto's zouden onder een sneeuwlawine zijn be dolven. doch aeze bewering wordt door de autoriteiten in twijfel getrokken. De sneeuw- barrière is tien nieter hoog en vijfhonderd meter lang Cambodja: los ran de F.S. PHNOMPENH Cambodja heeft vandaag besloten de diplomatieke betrek, kingen met de Verenigde Staten tc ver breken. Dit heeft het staatshoofd, prins Norodom Sihanhoek. in een radio-uitzen ding bekendgemaakt De negenjarige Gelske Docter uit Twijzel is gisteravond bü het oversteken voor een auto gelopen. Zij was op slag uw matras Auto's onder sneeuw bedolven BREGENZ. Drie auto's, vermoe delijk met inzittenden, zijn zaterdag op de Albergpas bij de Rauz-Alpen door een lawine bedolven, zo heeft gisteren de Oostenrijkse politie meege deeld. De nationaliteit van de inzitten- sn is nog niet bekend. De Oostenrijkse autoriteiten zijn eeh- •r van mening dat het hier een ,,vals Twaalf kinderen omgekomen bij ongeluk: 38 gewond PRETORIA Twaalf Afrikaanse kin deren, die van een zangfestival naar huis terugkeerden, zijn in het afgelopen weekeinde omgekomen bij een botsing tussen de vrachtwagen, waarin zij reden Achtendertig kinderen werden gewond bij dit ongeluk nabij Rust der YVinter in het noorden van de provincie Trans- W.van Veenendaal oud-gezagvoerder KLM overleden DEN HAAG Tengevolge van een hartaanval is gisteren op 61-jarige leef tijd op het Griekse eiland Spetse overle den oud-KLM-gezagvoerder Willem van Veenendaal. Van Veenendaal was ere burger van Spetse, waar hij zal worden begraven. Willem van Veenendaal werd op 28 oktober 1903 te Utrecht geboren. Hij trad op 1 mei 1929 in dienst van de KLM. Hij verliet de KLM na een vijfentwintig jarig dienstverband op 1 mei 1954. Hij werd toen, als burger, hoofd van de voor lichtingsdienst van de Koninklijke Lucht macht, een functie die hij twee jaar ver vulde. Van Veenendaal is in de jaren dertig evenals. Viruly buiten de luchtvaart voor. al bekend geworden als schrijver van boeken die met de vliegerij te maken hadden. Zo verschepen toen o.a. Cock pit; Gestroomlijnde Wereld en Luchtca- Na de Tweede Wereldoorlog schreef hij een aantal pockets, o.a. Het begon op Parijs en Tussen hemel en aarde. Hij was medewerker aan dagbladen. De 78-jarige bromfietser Johannes Straaiijer uit Den Haag die zaterdagmid- I dag slachtoffer werd van een aanrijding i i op de Zuiderparklaan is gisteren in kenhuis Zuidwal overleden alarm" betreft. Om er geheel zeker van te zijn, dat er geen mensen onder de sneeuwmassa bedolven zijn, worden de opruimingswerkzaamheden voortgezet. Op de weg ligt de sneeuw nu zeven me ter hoog over een lengte van 400 meter. Ongeveer tweehonderd redders met alle beschikbare uitrusting hebben zaterdag getracht zich een weg te banen naar de auto's Tot op heden is echter nog geen spoor van auto's of personen gevonden. De mogelijkheid bestaat dat zij het riviertje Rau ingeduwd zijn, dat gedeel telijk onder twaalf meter sneeuw ligt. TOKIO. Dertien vakantiegangers voor het merendeel studenten, zijn tij dens het weekeinde in dc Japanse Alpen door lawines verrast. Allen werden ge dood. Halfbroer van Boudeivijn Prins Alexander ])ij auto-ongeluk licht gewond BRUSSEL. Prins Alexander van België, halfbroer van koning Boude- wijn. heeft zaterdag bij een auto ongeluk in een buitenwijk van Brussel licht hoofdletsel opgelopen. De 22- jarige prins, zoon van ex-koning Leo pold. mocht later na een medische be handeling in een ziekenhuis, echter weer naar huis terugkeren. Bij het ongeval sloeg de auto van de prins van de weg en sloeg over de kop. De prins zat alleen in de auto toen het ongeluk gebeurde. Toen hy uit het wrak was bevrijd klaagde hij over pijn in de rug. Het is de tweede maal dat prins Alexander een ongeluk kreeg met zijn auto. In 1962, toen hij aan de Leuvense universiteit studeerde, slipte zijn wagen op een beijzelde weg en reed tegen een boom. Hij kroop echter ongedeerd uit het Collega s ernstig verontrust AMSTERDAM De Amsterdamse taxichauffeurs zijn ernstig veront rust door de twee overvallen, die in de nacht van zaterdag op zondag Indiase eenheden in de Rann van Koetsj binnen vyf uur op twee van hun om te onderzoeken, of er zich Ameri- collega's zyn gepleegd. De eerste kaans materiaal in de frontlinies bevindt. aan5,ag had p|aat5 amstreeks half twaalf in een stille straat in de tuin de frontlinli Andere officieren doen hetzelfde bij de Pakistaanse troepen. Ten y.nvan Poabank RHEDEN Ruim anderhalf uur heeft gisteravond ten noordwesten van de Posbank bij Rhedcn een felle hei debrand gewoed, die bijna 60 hectaren heide met vliegdennen in de as heeft gelegd. De brand brak omstreeks half zes door nog onbekende oorzaak uit en was pas om ongeveer zeven uur ge blust. Vrijwel de hele avond zijn daar na nog nablussingswerkzaamheden ver richt. De brand werd in totaal bestre den door 80 brandweerlieden van de korpsen Velp. Rheden en Dieren, ter wijl tevens eenheden uit Arnhem. Ren- kum en Apeldoorn aan het blussings- werk deelnamen. Reeds op het eerste alarm werd met groot materiaal uitgerukt, maar het bleek toen al te laat om de brand in de kiem te smoren. Het vuur verplaat ste zich zeer snel. tientallen hectaren heide verslindend. Pas na anderhalf uur zwoegen werd men de brand, die van ongekende grootte was, meester. stad Slotervaart, de tweede vyf uur later in de Plantage Doklaan. Bij deze tweede aanslag werd de 51-jarige taxichauffeur E. van Gogh uit Nederhorst den Berg viermaal met een knipmes in de rug gestoken door de 18-jarige in Ghana geboren en in Dordrecht wonende C. A. W. F., die kort na de overval werd gearresteerd. De chauffeur is ernstig gewond, maar verkeert niet In levensgevaar. Dc Jonge man heeft bij zUn verhoor toegegeven, dat hij van plan was geweest dc chauf feur van zyn geld te beroven. De Ghanees is scholier. Hij studeerde internationale handelswetenschappen aan het studiehuis Kranenburg in Dordrecht waar hij intern was. Eind april was hy van het instituut weggelopen. HU wilde in Duitsland wiskunde gaan studeren en dan later piloot worden, waar zyn ouders echter bezwaar tegen nadden Na de aanslag is de jongeman uit de taxi verdwenen, zonder geld mee te ne men De chauffeur reed door naar het politiebureau aan het J. D. Meijerplein. In de hal van het bureau zakte hij in elkaar, nadat hij nog juist het signale ment van de dader had kunnen opgeven ..BpIikiI maar" De dader van de eerste aanslag is nog niet gepakt. Het moet een ongeveer 25- jarige jongeman zyn. Op het Leids-plein had hij de 61-jarige taxicheuffer N. W Meyer aangehouden en verzocht naar de Johan Huizinglaan te rijden. In een stille dwarsstraat gaf hy de chauffeur opdracht daar in te rijden en te stoppen. Toen de chauffeur zijn passagier verzocht te be talen. zei deze „je moet my maar betalen, geef je geld maar", waarby hij hem be dreigde met een op een pistool gelijkend voorwerp. De chauffeur greep met zyn rech terhand in zyn binnenzak, tegelijk met zyn linkerhand het portier openend Bliksemsnel liet hy zich daarop aan de linkerkant uit zUn taxi glijden en zette het op een schreeuwen, waarop onwonenden toesnelden en zijn over valler vluchtte. In chauffeurskringen IS Inmiddels het idee geopperd de wagens uit te rusten met een groen zwaailicht, een kleur, die als zwaailicht nog niet in het wegenver keersreglement Is opgenomen. In geval van nood zou de chauffeur dan dit licht in werking kunnen stellen zodat collega's en politiewagens, die zo'n zwaailicht zien. terstond een achtervolging kunnen inzetten. Vrijwel unaniem Is men van mening, dat de chauffeurs niet kunnen worden uitgerust met revolvers. Andere uitlating van chauffeurs: wy nemen vast geen kleurlingen of negers meer mee, waaraan direct wordt toege voegd, dat deze houding niet als rassen discriminatie mag worden uitgelegd. jeeb/ets BIN N E NVE RIN G het beste bed ooit gemaakt! (joodwill SCH UIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. DODENHERDENKING Dinsdag 4 mei 7.30 uur in de Marekerk. 8.30 uurSTILLE TOCHT VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Enorme drukte in Bollenstreek DEN HAAG Een kleine 400.000 buitenlandse toeristen hebben volgens schattin gen van de A.N.V.V. tijdens het eerste weekeinde in mei ons land bezocht. De be langstelling concentreerde zich begrijpelijkerwijs op de bollenstreken. Dc Keuken hof boekte ruim 100.000 binnen- en buitenlandse bezoekers. Dank zy 't gunstige weer trokken zaterdag ook de badplaatsen de nodige belangstelling. De logiesinformatie- tienst heeft ruim 16.000 toeristen aan onderdak geholpen. In de vier grote steden en in Leiden, Noordwyk, Katwijk. Zandvoort. Haarlem en andere plaatsen was de oeroepsaccommodatie geheel bezet. In Den Haag en Utrecht moest men zelfs ge- oruik maken van de extra beddenvoorraad bij particulieren, aan het licht gekomen door de oproepen via radio en televisie tijdens de paasdagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1