Brick Bradford Laatste televisieshow Rudy Carrellmatig Bodewits heeft nog de beste troeven PuzzeJhoek —Toch is het zo!- «lesje en «Josje Senmoet DE STENEN ZONDE MAANDAG 3 MEI 196% ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOtVEN-ETHERGOLVEN ithergoiven-ethergolven-ethergoiven-ethergolven- Te weinig geld voor behoud monumenten BREDA „Tot dusver behoorde Monumentenzorg tot een van de vele wagens van o., k. en w. en deze wagen zat nogal achteraan. Misschien dat nu door de splitsing van dit ministerie de belangen van monumentenzorg wat meer aandacht kunnen krijgen", aldus mr. R. Hotke, hoofd-directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, tijdens de zaterdag op kasteel Bou- vigne te Breda gehouden negende Kastelendag van de Nederlandse Kastelenstichting. Volgens mr. Hotke is het hoofdzakelijk een geldkwestie. Als Monumentenzorg niet de beschikking krijgt over meer geld, zal de stand van de monumenten sterk achteruitgaan. Ieder jaar stelt het Rijk 20 miljoen gulden beschikbaar aan Monumentenzorg. Mr. Hotke zei opti mistische verwachtingen te hebben van het beleid van minister Vrolijk. Misschien dat nu meer geld beschik baar kan komen. Er is ook een niéuwe verfijningsregeling in voorbereiding, die voor de gemeenten de mogelijkheid opent geld uit het gemeentefonds te krij gen voor de monumenten, die zij onder haar beheer hebben. De hoofd-directeur kwam ook in ver weer tegen de veel gehoorde mening, dat Monumentenzorg alles wil behouden. Wat in Nederland aan kleine monumen ten beschermd wordt, is nog geen 1 pro cent van alle woningen. De 500 kastelen en landhuizen zijn nog geen 10 procent van wat er geweest is. Oorspronkelijk zou in augustus 1966 de gehele inven tarisatie van de monumenten gereed moeten zijn. Mr. Hotke gelooft niet, dat deze termijn gehaald wordt. Het zal nog wel een jaar of twee, drie langer duren. De inventarisatie is op het ogen blik voor ongeveer tweederde gereed. Commentaar Met in alle opzichten matige show heeft Rudy Carrell zaterdag avond voorlopig afscheid genomen. We hadden meer verwacht van de man, die nog onlangs zelfingenomen meedeelde, dat hij onze enige „tele visie-maker" is. Het programma, dat hij zelf samenstelde en regisseerde, had wel een paar leuke vondsten, maar was over het algemeen nogal banaal. Een verrassing was, dat Wim Kan en Corrie Vonk, die op hetzelfde ogenblik ook in Amsterdam optraden, op het scherm kwamen. Wim Kan overigens maar een oogwenk; het is bekend, dat hij niet zoveel van televi sie moet hebben. Zijn vrouw zong een fijn liedje over Koninginnedag, waar mee zij demonstreerde hoe hoog zij op de kleinkunstladder staat. Dat bleek vooral, toen weer werd overgeschakeld naar de RAI, waar Rudy Carrell tegen het bekende decor van de Tweede Kamer probeerde middelpunt te zijn van de Miss Hol land-verkiezing. De deelneemsters drentelden een paar keer langs de „geachte afgevaardigden" en de mooiste kreeg daarvoor een autootje. De (uitsluitend vrouwelijke) Kamer leden slikten deze smakeloze verto ning, die veel van reclame televisie weg had, zonder slag of stoot. Zelfs Heintje Davids liet haar voorzitsters hamer met rust. Jammer! Meer plezier beleefden we aan de vlotte muzikale show, die de NCRV via het tweede net uitzond. Onder het motto „Acht plus de zee" zongen „ma trozen" en hun „geliefden" gezellige liedjes over varen en de zee. Hoogtepunt van het Vara-program- ma was de indringende vertolking van de „Twaalf gezworenen", waarin Han Bentz van den Berg en Bob de Lange excelleerden. In onze kolom men zijn het oorspronkelijke toneel stuk en de filmversie daarvan eerder uitvoerig besproken. „Jan Cremer in zijn hemd" Op zoek naar redder van de Rus Titof maand een boek, dat de titel: Jan Cremer in zijn hemd, draagt. Het is geschreven door de Utrechter George Oversteegen, die o.m. een tweedehandse boekwinkel in de Domstad exploiteert. Naar verluidt, gaat het om een satyre in ongeveer honderd pagina's. Naar de mening van de schrijver schuilt in het boek Ik Jan Cremer een i mentaliteit, die kenmerkend is voor del hedendaagse literatuur. Men wil geld verdienen en daarom wordt op sex, sadisme en nog een paar andere bescha mende zaken gemikt. Oversteegen vindt het een raadsel dat het Nederlandse publiek zich alles van Jan Cremer laat welgevallen. (Van onze correspondent) BOERTANGE Leonid Litvak, correspondent van het Russi sche persbureau Tass, en Iwan Dvydytchef, lid van de Russi sche ambassade in Den Haag, zijn al enkele dagen in het Oostgro- ningse dorpje Boertange bezig met het opsporen van de redder van de Rus Titof, die in april 1945 als vluchteling in ons land heeft ver toefd na ontsnapt te zijn uit een concentratiekamp. Hun voorlopi ge conclusie is, dat de 83-jarige Derk Bodewitz uit Bortange inder daad Titof enige tijd onderdak heeft verschaft. Aanvankelijk sloot men de moge lijkheid niet uit, dat de negen jaar geleden overleden Wilke Groen uit Bellingwolde de redder in de nood Protest predikant tegen karakter dodenherdenking GEERTRUIDENBERG De her vormde predikant ds. H. de Jonge heeft de burgemeester geschreven, dat hij tot zijn spijt dit jaar niet kan deelnemen aan de dodenherdenking op 4 mei gezien de doelstelling. Het Is de bedoeling om in Geertrui- denberg „allen burger en militair die sinds 10 mei 1940, waar of wanneer ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen" te herdenken. Ds. De Jonge ziet hierin een ongeoor loofde verenging en verruiming van de oorspronkelijke doelstelling, de herden king van „hen. die in de jaren 1940-'4o vielen in de strijd tegen nazi-Duitsland en Japan óf slachtoffer werden vs "*zi-terreur". volgens, zou zijn geweest. Maar de dochter en de schoonzoon van de heer Groen ge loven er niets van. Vader heeft wel eens onderduikers gehad, maar ik heb nooit gemerkt dat hij een gewonde Rus in huis heeft gehad", zo verklaar- Harmke Katuin-Groen. Ook haar man. de heer Johannes Ka- tuin, die zich de „vertrouweling" van Wilke Groen noemt, heeft nooit de naam van Titof uit de mond van zijn schoonvader gehoord. De zoon van de blinde heer Derk Bodewits daarentegen verklaarde te genover de twee Russische ondervra gers: „Mijn twee weken geleden over leden zuster Geertje en mijn vader hebben mij jaren geleden eens ver teld, dat zij een vreemdeling in huis hebben gehad, die door iemand aan de Nederlands-Duitse grens was opgepikt. Ik weet echter niet of de vluchteling bij zijn aankomst in Boertange ge boeid was." Omstreden punt Dit laatste Is overigens nog een streden punt. De bejaarde Bodewits heeft verklaard, dat Titof bij hem werd gebracht met de handen met een touw op de rug gebonden. Titof zelf heeft de Russische ambassade echter laten we ten. dat hjj stalen handboeien gedragen de weinigen die twijfelen aan de verklaringen van de heer Bode de heer Kwak van de boeren leenbank in Boertange, die zich intens met deze zaak bezig houdt. De heer Kwak heeft de Russen aan adressen geholpen van mensen die de redder van Titof kunnen zijn geweest. Onder hen was ook Wilke Groen, die. zoals is gebleken, nooit iets met Titof uitstaande heeft gehad. Litvak en Davydytchef gaan voorlo pig nog door met het verzamelen van gegevens. Zij zullen deze naar Titof sturen om te vernemen beweringen precies waar kan zijn. Dat Bodewits op het ogenblik de beste troe ven heeft staat echter als een paal bo- water WAGENINGEN - Prof. dr. F W. Prins, hoogleraar aan de Landbouwhoge school en buitengewoon hoogleraar aar de economische hogeschool te Rotterdam in de pedagogie en algemene didactiek is naar Suriname en de Nederlandse Antil len vertrokken, waar hij in opdracht de Joden, vallen dus buiten deze herdenking. Verruimd is de doelstelling, doordat ook de gesneuvelden in de politiële acties in Indonesië m de herden king worden betrokken. Ds. De Jonge spreekt in zijn brief aan de burgemeester van onbegrip voor om niet te spreken van verraad aan de slachtoffers van en de strijders tegen de nazi-terreur. waartegen hij openlijk Wil protesteren. Franse hervormden laten vrouw toe tot alle ambten 1 NANTES De nationale synode van de Eglise Réformée. de grootste pro testantse kerk van Frankrijk, heeft na I een jarenlang debat zaterdagavond besloten, om alle ambten, ook dat van predikant, open te stellen voor vrou I wen. Vooral het vraagstuk van de vrouw als predikant is jarenlang het onder werp van studie geweest. De discussie begon in 1936 met de toestemming. om een zekere mej. Schmidt predi kante te laten worden. Zij moest! echter nog dertien jaar wachten, tot i zij bevestigd werd. De nationale syno de van 1949 sprak namelijk pas uit. dat vrouwen in buitengewone geval- j len tot het ambt konden worden toegelaten. Na die tijd is geen vrouw meer als predikant bevestigd. De synode nam haar besluit nu met 47 tegen 38 stemmen bij drie onthou-j dingen. In het voorafgaande debat, uitten enkele synodeleden de vrees, da. i dit besluit moeilijkheden zal geven in de oecumene, vooral ten opzichte van de Rooms-Katholieke Kerk en de oosterse orthodoxie. de Unesco de regeringen van deze rijksdelen zal adviseren over de reorga nisatie van het onderwijs. m. NCRV: 19.00 Nieuws 19.10 Radiokrant; 19.30 Musette-ensemble en zangsollsten; 19.55 Op af. praatje: 20.00 Lichte grammo- foonmuzlek; 20.15 Als zovelen, hoorspel; 2125 Operamuziek (gr.); 21.50 Wereldpano rama: 22.00 Vocaal en instrumentaal ensem ble: chansons en danserlje; 22 20 Boekbe spreking: 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverden king; 22.55 Klassieke grammofoonmuziek; "3.10 Moderne orkestmuziek (opn.); 23.40 Het .vangelie in Esperanto; 23.55-24.00 Nieuws Hilversum n. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws: 8.15 Eventueel actueel; 18.20 Instrumentaal angsolisten; 18.50 Openbaar -1e. klassieke en moderne 19 45 Overheidsvoorlich ting: Den Haag aan de lijn: 20.00 Nieuws; 20.05 Op de plaat rust. verzoekprogramma lilltairen: 20.40 Opinies over ons door buitenlandse persvertegenwoordigers; Licht Gehoord, gezien. gele2 gedachtenwisseling over film. toneel literatuur; 21.55 Koorzang; 22.15 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing; 22.30 Nieuw en mededelingen: 22.40 Actualiteiten; 23. Dans- en jazzmuziek; 23.55-24.00 Nieuws. DRAADOMROEP VANAVOND Grammofoonplatenprogramma van 18-20 uur: I. Richard Wagner. 1. Wesendonck liederen: Der Engel. Stehe still. Im Trelb- haus. Schmerzen, Traume. Astrld Varnay; Symphonle Orkest van de Beierse Omroep oJ.v. Leopold Ludwig. 2. Siegfried Idylle. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Igor Markevitch. II. Johannes Brahms. Rhapsodie voor alt, mannenkoor en orkest op. 53 Chrlsta Ludwig; Philharmonla Koor en Orkest o.l.v. Otto Klemperer. III. Anton Bruckner. Symphonle nr. 7 in E gr.t. Allegro noderato. Sehr felerlich Sehr schnell. Trio. Etwas langsamer. Finale. Bewegt doch nicht schnell. Philharmonia Orkest oJ.v. Schooljeugd; 12.00—plm. ig op de Dam te Amsterdam door HM. gin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard: 15.15—plm. 16.30 Herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag. België Nederlands progr. kan. 2 en 10: 14 05-15.10 Schooltelevisie INVUL-PUZZEL Nederland I. NTS: 19.00 e kleuters: 19.06 Op (Comedy Caper); 19.20 Openbaar Kunstbezit; 19.35 Huckleberry Hound. TV-film; 20.00 Journaal ep weeroverzlcht; 20.20 Uitzending van de Christelijk Historische Unie; 20.30 De Gouden Roos van Montreux, kort program- over en rond de Internationale Amuse- tswereld: 20.50 Lippizaner Paarden, do- entaire; 21.00 Aan de justitie ontkomen, speelfilm (belde keuringen 18 jaar); 22.30 Journaal. film: 20.25 Gitaar en cello: klassieke muziek; 20.55 East Side West Side: De oude Morelli, (.00 Zandmannetje: 19.05 Tienerklanken; 19.40 Pol. tribune: 19.55 De Weerman; 20.0( Nws.; 20 30 Openbaar ki Horizontale woorden invullen die bete kenen: 1. boom, 2. godin van de vrede. 3. achting, 4. land in Europa, 5. afzonder lijk. 6. begrip. 7. familielid, 8. vertrouwelijk. 10. wolvlokje. Bij juiste oplossing vormen de begin letters de naam van een gemeente in Overijssel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. aster. 2. armee, 3. pekel. 4. meter, 5. gevel, 6. koter. 7. Sluis, 8. ladde. 9 m. KRO,: 7.00 Het levende ure: reportages, comm en lichte grMni muziek. (7.30-7.40 Nieuws; plm. weging); 8.30 Nieuws; 8.40 Voor de wegeninformatie 11.50 Volaan... vooruit, praatje; 12.00 Ange lus; 12.03 Planorecital: klassieke en moderne muziek (gr.); 12.20 Voor de boeren: Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actualiteiten of grammofoon- - e grammofoonmuziek mei Verzoekprogramma: 14.00 ilattelandsvrouwen; 14.10 Musiëstr muzikaal programma; 14.! muziek; 12.50 Liet 16 40 Onderweg, ïnf' Lichtbaken, lezii Twoevoard% programma voor oudere luisteraars; 17. Voor de jeugd; 17.50 Overheidsvoorlichting: Antillianen in de Tweede Wereldoorlog. Spreker: Henk Dennert; 18.00 Stereo: Licht instrumentaal ensemble; 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen; 18.30 Lichte grammo foonmuziek: 18.50 Van klanten en wanten i, lezing en berichten. /ersum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoon muziek; 8.50 Ochtendgymnastiek; 9.00 De man; 9.05 Klassieke grammofoonmu- .40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvita- (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de zieken: 12.00 Metropo- mtsmuziek: 12.27 Medede- Licht instrumentaal ensemble en solis ten: 13.00 Nieuws; 13.10 Mededelingen, tueel actueel of grammofoonmuziek; 13.25 Beursberichten: 13 30 Zang- en pianospel; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Schoolradio; 15.00 Stereo: Pianorecital: klassieke muziek; 15.45 lezing; 16.00 Nieuws; 16.02 Lichte grammofoonmuziek tieners; 16.30 Voor de jeugd: 17.30 New York calling: 1"-j klassieke kamer 1803) De bestemming de nazi's uit alle hoeken geroofde kunstschatten was zeer ver schillend. We hebben de vorige maal reeds verteld, dat Hitler in 1943 de door kunstwerken, afkomstig van het kloos- Europa ter Monte Casino in 1500 kisten naar eer ver- Oostenrijk brengen. Toen echter de oorlogshandelingen zich op een steeds kleiner wordend Rosenberg een verjaarscadeautje Duits gebied begonnen af te spelen, kreeg, bestaande uit 2500 tainstwer- klemde de vraag, hoe die her- kêm° waarbij eerlijkheidshalve ver- derwaarts verspreide schatten zo vei- schat meld dient te worden, dat Rosenberg üg mogelijk konden worden opgebor- zelf zich van het gestolene niets gen. Voor heeft toegeëigend. Dat was een uit- hiervoor i zondering in de partij. Frank, gou- gevonden In de Salzberg, een verneur van Polen, stouwde zijn slot Wawel te Krakau vol met alles wat hij dacht te kunnen gebruiken, of dat hij representatief achtte voor de kunstzin van de nazi-o.w.'ers. Koch liet zich evenmin onbetuigd en eigen de zich in Kief en Charkof een sch3t aan Poolse en Russische schilderijen toe, die in 65 kisten verpakt moesten worden, eer ze veilig naar zijn oudste zoutmijnen landgoederen in Oost-Pruisen getrans- het plaatsje Steinberg die zijn lustslot Karinhal van kelder het laatste tot nok volstopte met gestolen klunst- geslagen, w; schatten, is algemeen bekend. De nomen dat met de ondergang van het nationaal-socialisme alle kultuurschat- ten in de Salzberg mee ten onder moest gaan. Springladingen om de peilers van gangen en zalen op te blazen en wanden en zolderingen te doen instorten, zodat zij de kuituur- heel Europa zouden bedel- a al aangebracht. Maar de belangrijk deel"werd Duitse en Oostenrijkse deskundigen oplossing gezocht en en kunstliefhebbers, aan wier zorgen de inventaris was toevertrouwd, ver zetten zich tegen deze ten top gedre ven waanzin. Eerst is er lijdelijk verzet, maar als eindelijk de pantser troepen aankomen om de bewaking van de bej-g over te nemen, schijnt geen tegenstand meer mogelijk; het opblazen van de berg schijnt nog slechts een kwestie van ogenblikken. Dan komt het wonder: de comman- Oostenrijk, bij dant van de troepen staat in sprakelo- - - bewondering voor de schoonheid i een der schilderijen en verklaart, "eindeloze stroom" Toen dat de samenzweerders bij hun stre- had ven tot behond van dit bultuurgoed zalen °P ^em kunnen rekenen. Dat is op 2 "hoeveelheden mel 1945- Dc volgende dag breekt Mijn vol met schatten de oorlog bad ren in de gangen zoutmijn totale buit uit alle landen was echter kunstschatten bijeengebracht zoals openlijke tegenstand tegen de Gaulei- overweldigend groot, dat welijks bergruimte voor te vinden was. En nog steeds groeide de nergens ter wereld werd gevonden. Maar erg veilig was deze keur van menselijke kuituur daar toch niet. De ter uit, die van zijn misdadige plan nen moet afzien: het onvervangbare is behouden gebleven. Als laatste na ook nog iets over de Napels naar Duitsland Het was het kwaad van de ziekelijke de verslagen Italiaanse mens zelf, dat hier dreigde. Want oude Gauleiter Eigruber had zich voorge- museum gebracht dictator liet de hele rijkdom verwonderd. „Krijgen we dat van u? O, j wat verschrikkelijk aardig. Mag ik het openmaken?" „Natuurlijk," lachte meneer Wek kers. Josje was niet zo schuchter geweest als zijn zusje en had het papier al van het pakje afgescheurd. „O, kijk eens, Jes, een horloge!" riep hij uit. „Een echt horloge! Dat is geweldig! Dank u wel, meneer Wekkers, dank u verschrikkelijk hartelijk!" „O, en ik ook." straalde Jesje. „Ook een prachtig polshorloge! Wat fijn, neer Wekkers. Dank u, dank u wel! En zien." hun ouders ontkenden er ook ts van af te weten. „En Barend en Berend wil ik graag deze envelop overhandigen," sprak de juwelier. „Jullie hebben de politie ge weldig geassisteerd en dank zij jullie hulp heb ik mijn kostbare goederen veilig terug." „Kijk toch eens wat een mooi horloge, moeder!" riep Jesje geestdriftig. „Wat zal oma J opkijken als ze dat ziet! Ik ga het haar straks eerst even laten „Ik ook." knikte haar broertje. „Nu weet ik zelf altijd precies hoe laat het ii. Dat is reuze makkelijk." „Ja," lachte vader Joppers, ,,nu kun je geen smoesje meer verzinnen om te laat thuis tekomen, jongen!" „Nee, dat is waar," zei Josje een tikje bedremmeld. „Daar had ik niet aan gedacht. Maar toch vind ik het geweldig fijn. Wacht, ik doe het al om mijn poli. Dat staat wat deftig, vind ik. Kijk eens even, moeder!" .Reusachtig," lachte mevrouw Jopper*. ..Jullie hebben maar enorm geboft, kin deren." VANAVOND TE ZIEN Nederland 1, NTS 8.30 uur een kort programma over de internationale amusements wereld. die op dit ogenblik bijeen is in Montreux voor het concours om de Gouden Roos. 9.00 uur Aan de justitie ontkomen, is de hoofdfilm van deze maan dagavond. De hoofdrollen worden gespeeld door Michael Redgrave en Ann Todd. Nederland 2, NTS, VARA Andy Griffith, ditmaal getiteld: East "side "wést side. In deze aflevering „De oude Morelli" wordt sociaal werker Cameron geconfronteerd met de pro blemen van de ouder wordende Morelli. «VANAVOND. TE' HOREN Hilversum l, NCRV 8.15 uur „Als zovelen", een hoorspel, geschreven door Rob Geraerds, naar het toneelstuk van het Zeeuwse schrijversechtpaar Wil Abeleven-Labberton en Wim Abeleven. 11.10 uur Signaal, de veertiende uitzending in de reeks Muziek van eigen tijd. Hilversum II, AVRO 9.25 uur Gehoord, gezien, gelezen, de veertiendaagse gedachtenwisse ling over film, toneel en literatuur. Vanavond o.m. aandacht voor de film Goldfinger. 9.55 uur geeft het Vlijmens Gemengd Koor een concert. 't Horst lag in het dal tussen de Oeler en de Schemheuvel. Het had een kleine brink en een kerkje, verder waren er wat huizen en enkele verspreide hoeven. Om het kerkje lagen oude vergeten graven. Nu en dan kwam er een nieuw bij, als één van de Horsten zo werden de bewoners genoemd voorgoed wegging. Voor de meesten was die laatste reis de enige die ze ooit ondernamen. Achter de Oeler lag de grote vreemde wereld, waar ze slechts bij uiterste noodzaak naar toe gingen. Ze kwamen er langs de kronkelende zandweg die uitliep in het dorp Hinberghe. Of over het Ganzepad, dat moeilijk hegaanhaar was en geen goede naam had. Halverwege het dorp en de voet van de berg leidde een zijweg naar het huis van Bernt Vasse van Buuren, dat afgezonderd lag aan de bosrand, achter een dubbele rij zware olmen en doorn struiken. De oude Bernt was dikwijls in 't Horst geweest. Hij kocht er oude kruiken en aardewerk en het houtsnijwerk dat lang geleden door vergeten mensen gemaakt was. In ruil voor wat de Horsten hem wilden afstaan, mochten zij zoveel hout kappen en bomen rooien als zij wensten. In die tijd was de berg aan de zijde van het dal nog grotendeels bos. De Horsten haalden er planken vandaan voor hun schuurtjes en stalletjes. De door DIGNATE ROBBERTZ oude Bernt liet ook toe dat ze jaagden en stroop ten op voorwaarde dat ze het niet al te bar zouden maken. Op hoogtijdagen kwam hij naar het dal om met. de boerin van 't Grobbenuus dat was de grootste hoeve van 't Horst de oogstdansen te openen en in de oudejaars nacht stond hij op de brink tussen de keuters met. zijn hoed in zijn hand. Hij hield van de mensen en hij had eerbied voor hun zeden. Na zijn dood was dat anders geworden. De )onge Bernt gaf niet om houtsnijwerk of oude kruiken en nog minder om 't Horst. Het grootste deel van het jaar bracht hij in het buitenland door. Van zijn vele reizen bracht hij schilderijen en tekeningen mee, waarvoor hij handenvol geld betaalde. De Horsten die hetgeen de oude Bernt had meegenomen nog altijd als hun eigendom beschouwden, namen het zijn zoon kwalijk dat deze de verzameling van zijn vader verkocht om zijn huis vol te hangen met dingen uit den vreemde. De jonge Bernt verbood ook het vrijelijk kappen van hout. In de loop van de jaren, vooral in de barre winters, was een groot deel van het bos gerooid. De boomstronken waren in de grond blijven zitten en overgroeid door schaarhout, wilde rozen en kamperfoelie. Kort na de dood van de oude heer kreeg de landschut opdracht om de bodem te zuiveren en het kale deel opnieuw te beplanten met jonge bomen, die voor een deel van elders werder aangevoerd. Voor de latere beplanting moesten dennen en sparren en ook loofhout gekweekt worden op een afgepaald terrein. E- kwamen arbeiders uit Hinberghe die ver stand hadden van zulk werk, maar dc voorman was een Horst. Na dat begin nam de jonge Bernt nog meer van de vrijheid der Horsten. Er werden boeten gezet op het jagen en stropen en een deel van de berg, waaronder de nieuwe aanplant, tot verboden terrein verklaard. Voor iedere zak koren die naar de molen bij de beek gebracht werd, moest weer maalloon betaald worden zoals het lang gelden gebruikelijk geweest was. Toen zat er een goede mulder op de Hidder, maar de man die na de dood van de oude Bernt gekomen was, werd door de Horsten de zwarte mulder genoemd. Hij was een vreemde, die zich met geen mens bemoeide. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13