a ndere filtersiöa ret! EN FlGTlON Ei-wtó^JSa Vooïfitte Leidsche Bond van Huis- Grondeigenaren 70 jaar en Expositie in Rehoboth „tweede wereldoorlog" Tot 6 mei geopend oou®:!£ÏÏ. stijl Volk en Kerk dankbaar op de 30ste apri NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1963 Burgemeester: Verheugend dat de jeugd hiervoor het initiatief nam99 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Ik vind het bijzonder verheugend dat juist de jeugd het initiatief heeft genomen hier in het Jeugd-Ontmoetingscentrum „Rehoboth" een tentoonstelling te houden over de oorlogstijd. Het is belangrijk dat de jeugd zal we ten van de diepe ellende en de grote vreugde, van de beestachtig heid van het Nazi-nihilisme en de onverwachte grootsheid van de andersdenkenden. Hieruit kan men juist leren hoe belangrijk het is te trachten mens te zijn. Wij moeten leren beseffen tot welke laagheid de mens in staat is, en tot welke grootste daden. Niet de viering met vlaggen, maar dat het onze dure plicht is niet meer zo diep te zak ken, is het belangrijkste van 5 mei. Wij moeten niet zeggen: wij waren er niet schuldig aan. want wij hadden er allemaal ons aandeel in. Dit schuldbesef zal een herha ling moeten voorkomen. Op deze wijze drukte gisteren mr. G. C. van der Willigen zijn vreugde uit over de tentoonstelling van oorlogs-do- cumentatiemateriaal in Rehoboth „Ook veel waardering heb ik voor de meren deels jonge mensen van de Documenta- tiegroep 19401945 De heer Kwik ken ik al uit de krant Het is goed dat u dit werk doet", zei hij. Dat vele werk was verricht door de Jeugd werkgroep, maar vooral door de heer H. C. Kwik. Weken is hij bezig geweest wij schreven het reeds. Da gen en avonden achtereen heeft hij er aan gespendeerd Maar het reaultaat is er dan ook naar Kwaliteit De kwaliteit van deze gratis toegan kelijke expositie, viel te bespeuren aan de intense belangstelling van de burge meester. de wethouders C- J. Piena en P. S. Harmsen. leden van het bestuur van „Koninginnedag" (onder wie de zeer enthousiaste oud-gewestelijk commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten, de heer W. de Gast), kolonel T. H. Wessels van de Kokschool, commissaris J. Dreeuws van de gemeentepolitie, gemeen teraadsleden, ds. A. J Lamping en tal loze andere genodigden. Jeugdgroep-voorzitter G. Knotter had na een muzikale 3how door Jong-K. en G- allen verwelkomd. Hij bedankte de personen en instelling, die aan de ex positie hun bijdrage leverden. Martha de Koning droeg het gedicht „O, Wester- Het zou te ver voeren een beschrijving te geven van het tentoongestelde mate riaal. Het gaat ook niet zozeer om de bijzondere waarde, maar om de indruk ken. Men schommelt tussen afschuw en bewondering. Vooral op het gebied van foto's treft men veel scherpe tegenstel lingen aan. hoop en vrees, vreugde en verdriet, moed en angst, dood en leven. Van Arnhem tot Okinawa. Van „Mein Kampf" tot illegale bladen. Helaas is de tentoonstelling slechts geopend tot en met woensdag 5 mei. De tijden waarop men er een bezoek kan brengen, zijn als volgt: zaterdag 1 mei van 9-12 en van 2-6 uu; zon dag van 2-6 en van 7 tot 10 uur; maandag van de gehele dag, plus schoolbezoek en van 7-10; dinsdag als maandag; woensdag van 10-12, van 2-6 en van 7-10 uur. Goede aanvoer oj) zonnige veemarkt LEIDEN De veemarkt van giste ren werd begunstigd door stralend lenteweer. Er is grote behoefte aan zonnig weer. omdat de landen erg nat zijn. Dat dit het handelsverkeer be- invloedt hoeft geen betoog. Over het algemeen kan van de handel in ge- bruiksvee niet anders gezegd worden dan: schaars en duur. Wat het magere weidevee betreft, alles wat op de markt kwam werd verkocht. Handel in melkkoeien rustig, varekoeien delijk. Het jonge vee: graskalveren en pinken bleven duur; de handel was rustig. Notering: melkkoeien 1075. 1350. 1500; varekoeien 700, 1000, 1450; pin ken 425. 525, 675- Slachtvee: de aanvoer van slacht vee was kleiner en dat kwam de han del niet ten goede, wel bleven de prijzen op het vorige peil. trouwens de slachtkoeien raken op en de nieu we voorraad zal wel pas eind mei loskomen. Notering: 3.40. 4.20, 4.50. Nuchtere kalveren: hier minderen de aanvoeren snel. alles werd lui doch duur verhandeld. Notering: lev. gew. per. kg. 1.25, 1.40, 1.60; fok 80. 110, 120. Vette kalveren: Hier was de aan voer niet groot, tamelijk vlot werd er handel gedaan tegen de oude prij zen. 3.40. 3 65, 3.00. Wolvee: op deze afdeling was er een grote aanvoer. De handel was verdeeld, voor de slacht goed en vlug. voor de weide rustig en matig. Ook de zuiglammeren komen weer voor de dag. Notering: vette schapen 100. 130. 140; vette lammeren 115. 160. 185; zuiglammeren 85. 95, 115; fokschapen plus 1 lam 150. 200; fokschapen plus 2 lamm. 225, 300. Varkens: Op de slachtvarkensafde- ling heerste een goede stemming; men is vol vertrouwen wat betreft het prijsverloop. Het aanbod is niet Biggen: gisteren een ruime aanvoer bij een luie dure handel. Lichte var kens, aanvoer iets minder, handel ta melijk. zeugen prijshoudend. Notering: biggen 60. 64. 68; lichte varkens 10, 110; zeugen 350. 425, 450- Kaasaanvoer gering, Goudse tot 2.85. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Leiden LEIDEN Volgende week onderzoek in het gebouw Bescherming Bevolking, Middelstegracht 91, op: maandag 3 9—12 en 14—16.30 uur: dinsdag 4 mei 14—16.30 en 19—21.30 uur; donderdag 6 mei 912 en 1416.30: vrijdag 7 mei 14—16.30 en 19—21.30 uur; aèèn a.-»»", j£. e*C'" b*»#6* j£Vot sroa®* wer ■keV\ jk au"- - mondstuk nrier pre»9 1116 *TreW^f verpak1 o0 onZe nieu^ ^zonder préM le;ste reacts °P—dan9e van pure. N.B. GFF la nu praktisch overal verkrijgbaar,', Kritisch onderzoek rentepercentage LEIDEN In antwoord op de vragen van drs G. J. de Bruyn en E. R. Frans over de hoogte van de door de gemeen telijke dienst voor kasbeheer en krediet wezen in rekening gebrachte lenersver goeding, antwoorden B er. W, dat zij reeds enige tijd bezig zijn de factoren die de hoogte van de lenersvergoeding bepalen, aan een kritisch onderzoek te onderwerpen. Verbouwing ambtswoning LEIDEN Het architectenbureau Van Oerle-Schrama-Bos heeft een plan met kostenraming gemaakt voor de verbou- van het pand Witte Singel 41 tot ambtswoning voor de burgemeester. Er en bedrag van 161.000 mee zijn ge moeid. Ruim 900 leden, 9200 woningen LEIDEN Vandaag herdacht de Leidsche Bond van Huis. en Grond eigenaren (Leiden en omstreken) zijn 70-jarig bestaan. Zeventig jaren lang heeft deze bond gewerkt ten behoeve van de verhuurders maar ook van de huurders. Laatstgenoemden immers worden door de bemoeiingen van de bond tegen zichzelf beschermd door gunstige financiële regelingen bij betalingsmoeilijkheden. Van de oprichting af tot 1946 heeft de LEIDERDORP Hans van den Hoek (16), leerling van klas 2C van het Chr. Lyceum aan de Kagerstraat („lk behoor daar zo'n beetje tot de hopeloze gevallen; 'k had eerst dominee willen wor den en zat daarom een jaar op 't gym maar dat werd helemaal niks") is op één gebied niet te verslaaft: de historie van ons vorstenhuis, het Huis van Nassau (welke naam hij juister vindt, dan: Huis van Oranje). Zijn pa rate en zelf geregistreerde kennis is enorm. Zijn belangstelling voor ons vorstenhuis is zo groot, dat de Koningin hem kortgeleden toe stemming heeft verleend om voortaan ter uitbreiding van zijn kennis het Koninklijk Huisarchief aan het Noordeinde in Den Haag te raadplegen. Heel wat uurtjes brengt Hans daar sindsdien door; hij vindt dit een bijzonder voor recht. „M'n Oranjeliefde kreeg ik van huis mee", vertelde Hanstriens vader hulpprediker is. „Mijn op voeding is zo gesteld: aan 't hoofd staat een vorst van Oranje en die heb je te eren. Maar ja, op school vertellen ze je het zo en dan lees je het later weer anders. Ten slotte wil je het allemaal wel eens precies weten. Nu had ik een oom in Amsterdam, die er ook heel wat van afwist; hü had ook een verzameling, die ik ten dele heb overgenomen". DE Oranjegezinde Hans pakt een map en reikt me een krant aan van zondag 23 novem ber 1890. Het is een extra num mer van een Amsterdams blad. Ik lees: Hans van den Hoek is een byna niet te overtreffen Oranjeklant. Minutieus bestudeert hy alles wat maar met het huis van Oranje- Nassau heeft te maken. Hij doet dit zo serieus, dat de Koningin hem toestemming verleende voortaan het Koninklijk Huisarchief in Den Haag te raadplegen. „Zijne Majesteit Willem III is niet meer. Hedenmorgen te kwar tier voor vijf uren blies hij den laatsten adem uit op zijn buiten verblijf Het Loo. waar een lang durig en smartelijk lijden het eens zoo krachtige lichaam sloopte". Neemt u nu dit", zegt Hans. „Dit is nog ouder: Officiële Feestgids bij het 25-jarig jubi leum van Zijne Majesteit Koning Willem III te Amsterdam - 1874. Hans vertelt nog wat over het Koninklijk Huisarchief, waarin hij na dus regelmatig werkt en dat hij binnen zekere grenzen mag raadplegen. In de recente archie ven bijvoorbeeld mag hij niet komen. Dat vindt Hans niet erg omdat daar genoeg over bekend is. Onbekende takken van de stambomen interesseren hem het meest. Een kort aanloopje en de woor denstroom van Hans is niet meer te stuiten. HIJ vertelt me over bastaarden en morganistische huwelij ken, over prins Maurits, die nooit getrouwd is geweest en die toch kinderen had, van wie Hans zon der moeite de namen en antece denten weet te noemen. Hij gaat verder terug, naar de waarschijn lijke oorsprong van ons vorsten huis. waarover de meningen ver deeld zijn: stamt het uit Duits land (wat men zou kunnen con cluderen uit geschriften uit 900) of uit de Nederlanden? De arphieven van het Huis van Nassau beginnen omstreeks 1200. Nauwgezet pluist Hans in Den Haag de stambomen na en thuis gekomen tikt hij zijn gegevens weer uit. Steeds lijviger wordt zijn map en hij kan erover ver tellen alsof het allemaal gisteren is gebeurd. Dagelijks knipt hij berichten over alles wat maar met het Koninklijk Huis heeft te ma ken uit onze krant. Hij verzamelt voorwerpen, prenten, boeken en „dagkranten"zoals die van het overlijden van Willem III. Waarom en waartoe? De eerste vraag 'kan Hans wel beantwoor den: uit liefde voor ons vorsten huis. Op het „waartoe?" heeft hij nog geen bevredigend bescheid. „Jij moet de hobby hebben en niet de hobby jou", heeft de ar chivaris van het Koninklijk Huis- i\-c'/ef hem gezegd. Misschien niet helemaal ten onrechte, vindt Hans zelf. „Maar vraagt u me nu niet, welke kant ik later opga. Ik hoop iets in de richting van de geschiedenis, maar welke en hoe LEO bond de naam gedragen van „Ver- huurdersbond voor Leiden en om streken". Aangezien er mensen ren, die meenden dat zij bij deze bond aan het goede adres waren om van alles te kunnen huren, is in 1946 de naam veranderd in „Leidsche Bond van Huis-en Grondeigenaren voor Leiden en omstreken". Na de oprichting was men eerst gevestigd in een primitief huis aan de Hooglandse Kerkgracht 40. In 1935 werd aangekocht het gebouw Oude Vest 1 A, dat eerst moest worden verbouwd alvorens het doelmatig in gebruik kon worden genomen, en waarvan het kantoor naderhand in 1955 werd gerestaureerd. Postume hulde verdienen de be stuursleden J. van der Steen (35 jaar bestuurslid), H. D. van Weizen Sr. (35 jaar bestuurslid, waarvan vele jaren voorzitter), J. Zitman (35 jaar bestuurslid, waarvan vele jaren voorzitter) en B. J. Huurman (25 jaar bestuurslid, waarvan 10 jaar voorzitter). v. Iterson, voorzitter (sinds'56): C. A. ten Broek, Secretaris (sinds 1942); B. Bakels, penningmeester; L. G. J. Alkemade; O Th. J. Bik; J. A. Eichhorn: J. Ravestein; H. Ver beek en L. Zitman. Men is aangesloten bij de Nederland- sche Bond van Huis- en Grondeige- te Den Haag. De Leidse bond telt thans 900 leden met 9200 inge schreven woningen. Door een gedetailleerd administra- »f systeem. waarvan de basis reeds bij de oprichting van de bond werd gelegd, wordt voorkomen dat een lid een woning verhuurt aan een aspirant-huurder die zijn verplichtin gen ten opzichte van andere leden niet is nagekomen, welk systeem nog door geen andere hüiseigenarenver- eniging in de lande kon worden toe gepast! Huurders, die ongeregeld be talen en huurschuld hebben, worden verplicht hun huurpenningen ten bondskantore te voldoen. Jaarlijks wordt circa f 23000 op deze wijze be taald. Oiuiillige huurders Met huurders, die in moeilijkheden zitten, wordt vaak een regeling ge troffen waarbij herhaaldelijk nauw contact wordt onderhouden met de Dienst van Sociale Zaken, diverse kerkelijke sociale instellingen en werkgevers. Tegen volkomen onwil lige huurders wordt geprocedeerd om tot ontruiming en betaling van het achterstallige te geraken. In derge lijke procedures wordt reglementair door de bond 2/3 der gerechtskosten, welke kosten thans zeer zeker niet zijn te onderschatten, vergoed. Aan de leden worden adviezen ver strekt op alle gebied, die de exploi tatie van vaste goederen raakt. Ook op pachtgebied, zowel op juridisch als op bouwkundig terrein, alsmede op belastinggebied. Deze adviezen wor den aan de leden voor zo ver moge lijk gratis verstrekt. Ook heeft de bond zijn vertegen woordigers (bestuursleden) die zit ting hebben in de „Commissie van advies inzake huisvestingsaangelegen heden", in de Huur-adviescommissie en in het hoofdgebouw van de Ne- derlandsche Bond van Huis- Grondeigenaren. Door de Huurwet en de vele wijzi gingen hiervan alsmede de prijsbe- heersingsmaatregelen van de rege ring zijn de bondswerkzaamheden ver geleken by vroegere tijden aanmer kelijk ingewikkelder, en uitgebreider geworden. Alle leden ontvangen het orgaan van de Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren. Corso en waterfestijn in Hillegom HILLEGOM. Het feest in Hille- gom werd om acht uur met carillon- muziek ingezet. De schooljeugd zong daarna in de Hoftuin onder leiding van de heer L. de Vreeze vaderlandse liederen. Op school werden de kinde ren getrakteerd en de harmonie Cres cendo maakte een rondgang. Voor het bloemencorso, waarvoor meer dan zestig deelnemers waren op gekomen, bestond veel belangstelling. Versierde autopeds, fietsen en leuke groepen reden mee. Ook veel mensen keken naar de voetbalwedstrijd tussen een Hillegoms elftal en een districtselftal van de Haarlemse voetbalbond. De Haarlem mers wonnen. Bij de succesvolle puz- zelrit werd de eerste prijs gewonnen door Verbrugge. Noorderlaan 4- Verder waren er een lampionnen- optocht en een waterfestyn van de vrijwillige brandweer bij Parkwijk, waarbij de eerste prijs werd gewon nen door mevrouw Haytink. De eerste prijzen van het kinder bloemencorso waren voor speeltuin Irene (grote groep». Janny Klamer (kleine groep). Sylvia Schotman (fiets) en Erika Noorlander (step). (Amsterdam); kand politicologie; J W van Westreencn flJzen- doorn): doet. psych mevr. A B F v d Vlugt-Daals, me) J J G Borghouts (Am- Ds. J. A. Eekhof: LEIDEN „Het is goed een mis verstand te vermijden in deze kerk dienst. Het misverstand, dat d eze dienst tot thema zou kunnen heb ben: Koningin Juliana. Ook op deze dag gaat het velen in de Kerk om Hem, die door de eeuwen heen laat verkondigen, dat Zijn koninkrijk na bij is. Daarom zal men ook kritisch moeten staan ten opzichte van de trits: God, Nederland en Oranje". Zo sprak gisterochtend ds. J. A. Eekhof in de Pieterskerk tijdens een dienst, die was belegd ter gelegen heid van de verjaardag van onze jarige vorstin. Er is geen vanzelfsprekendheid, van de Kerk uit gezien, ten opzich te van een bepaalde regeringsvorm of een bepaald Koningshuis. De Oranjes hebben dit zelf steeds be seft. Zij wisten, aldus ds. Eekhof, van een leiderschap en koningschap bij de gratie Gods. In ons land is de vorst niet het hoofd van de Kerk. De leden van het huis Oranje hebben de Kerk beschermd in tijden van nood, zij hebben de verdrukten ge holpen. Zij hebben dit gedaan uit de roeping als gelovige, niet uit een duurzaam ambt, waarin zij kerkelijk stonden. Zij waren van Willem de Zwijger af lid van de Kerk en zijn dat geweest op een zeer bewuste wyze. Naast de andere leden van de Kerk hebben zy geknield. Als dit gezegd is en er geen mis verstanden kunnen ontstaan over de verhouding tussen God en het ko ningschap van Oranje, dan mogen wij op deze dag zeggen, dat wij als volk en niet minder als Kerk dank baar zijn voor deze vorstin. Wij we ten, aldus spreker, dat het een voor recht is zulke figuren op een troon te zien als haar en haar moeder. Zij hebben niet de eigen macht en het eigen belang gezocht; zij heb ben willen dienen en het recht ge- Dienen en beschermen Bij haar kroning heeft Juliana ge zegd: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag". Iemand, die op deze wyze het koningschap aanvaardt, weet dat Koning-zijn in de rechte zin bete kent: dienen, helpen, beschermen. En zo hebben wij Haar sindsdien gekend en daarom hebben wij Haar zo lief. Christus heeft gezegd: Ik ben niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen. In de Kerk, al dus ds. Eekhof, mogen wij dankbaar zijn voor een koningschap, dat zo duidelijk een afglans geeft van Hem. In de Bijbel is het menselijk ko ningschap niet vanzelfsprekend. Het moet doorzichtig zijn lot op Hem, Die de enige Koning van Israël is. Dat kan worden gezegd van de wij ze waarop Koningin Juliana vorstin is over ons volk. De boodschap van de gerechtigheid, genade en liefde van Christus is in haar koningschap merkbaar. Daarom vrezen wij God en eren wij onze Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5