Luids oorlogsdagboek J. H. Kasten (111 Op 24 oktober 1943 stortte vliegtuig op St. Elisabeth In hongerwinter lagen grote voedselvoorraden in Leiden BS voorbereid onafhankelijk Duitsers te gaan bestrijden bij opmars der geallieerden K. en G.-taptoe bij de Pieterskerk Geen reden tot ongerustheid NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1965 Eerste luchtaanval op liet station: zes huizen aan v. d. Helmstraat in brand - treinmachinist omgekomen (Exclusieve publikatie Nieuwe Leidse Courant) 5 mei 1943 Studenten, die niet schriftelijk wilden verklaren zich van onruststoken te zullen ont houden, moeten zich melden. Voor Zuid-Holland is dat in Den Haag. Volgens geruchten heeft zich een klein aantal gemeld. 7 mei Beroeps-onderofficieren gaan in krijgsgevangenschap. Geen vlees deze weken. Bon 19 is voor een tijdvak van 28 dagen. Er wordt ook bekend dat de distri butie van suiker een maand wordt stopgezet. Fraaie boel. Verorde ning, dat wij tussen 21 uur en 4 uur niet buiten mogen. 8 mei Afkondiging dat alle mannen van 18 tot 35 jaar zich moeten melden bij de arbeidsbu reaus voor algehele arbeidsinzet. 10 mei Het is thans drie jaar ge leden dat de „vrienden" hier kwamen. De toestand op voedselgebied is erg slecht. Kaas is er ook niet meer. De Een auto aangedreven door persgas, aan de Witte Singel. namaak-artikelen gaan nu ook op de bon. Het is rustig in de stad. De stem ming is wat hoopvoller in verband met gunstige oorlogsberichten. Veel bloe men naar de graven der oorlogsslacht offers gebracht. Radio's 13 mei Vanmiddag weer grote on rust. Er is bekendgemaakt dat alle ra diotoestellen worden verbeurd ver klaard. Binnen tien dagen inleveren bij de politie. Wat zal hier op volgen? De verontwaardiging neemt met de dag 25 mei Radio's nog niet ingeleverd. Alle militairen beneden de rang van officier der Grenadiers moeten zich de 28ste melden voor krijgsgevangenschap Standrecht opgeheven. Wij mogen weer tot 23 uur op straat. 7 juni Ik had vandaag mijn radio eigenlijk moeten inleveren. Kun je geloven. Dan waren wij zonder nif en konden wij niet meer naar de kletspraat van Max Blokzijl luisteren. Hei Vierde (Leidse). Achtste. Negen de Twaalfde Regiment Infanterie moeten zich melden 14 juni Tweede Pinksterdag. Vap- daag een groot aantal militairen van het station vertrokken naar Amers foort. 1 juli Gepensioneerd ambtenaar Luchtalarm 3 juli Kwart voor één 's mid dags vliegtuigen boven Leiden. Hevig mitrailleurvuur. Luchtalarm, de eerste maal sedert de oorlogs dagen van '40. Een vliegtuig neer geschoten. Zes huizen aan de Van der Helmkade bij het station ir brand. Een leerling-machinist ge dood. Het elektrisch net van di spoorwegen vernield. Ook een lo comotief kapot. Treinverkeer staat stop. Totaal aantal doden nog niet bekend. 13 juli Zware luchtaanval op Aken uitgevoerd. Groenten bijna niet meer te krijgen. Trek elke dag erop uit naar de tuinders om in te slaan. Een voordeel van gepensioneerd zijn. 17 juli Vanmorgen 40-tal bom menwerpers boven Leiden gezien. In de avond wordt bekend dat zij doelen in Amsterdam hebben gebombardeerd. Horen later dat onder de burgerbe volking 130 doden en ongeveer gewonden zijn gevallen. 26 juli Het is nu bekend gewor den dat Mussolini is afgetreden. 12 augustus Vanmorgen tegen ne gen uur gingen drie formaties vlieg tuigen over. ongeveer 200 stuks. Een prachtig gezicht. Er werd hevig op geschoten. De stukken van projectie- De heer B. B. M. Jansen, Witte Singel 54 maakte in de oorlog deze foto van de brug aan het eind van de Kaiser- straat over de Witte Singel. Iedereen zal zich de witte ver sper ringspalen op de bruggen herinneren. len kwamen op straat terecht. Zojuist hoorden wij dat een bom het semina rium in Katwijk aan den Rijn heeft vernield. 12 september Het rustig. Geen vliegtuigen over. Alleen de capitulatie van Italië heeft deze week weer nieu we hoop op een spoedig einde van de oorlog gegeven- Licht-straf 18 september Krijgen bericht dat de elektriciteit drie dagen zal worden afgesneden wegen onvol doende verduistering. Een strop, die je zes gulden kost. Maar ze hebben geld nodig, dus basta. 2 oktober Vanavond tussen negen en tien uur een vliegtuig in de lucht, dat vijf bommen in de omgeving uit wierp. Deuren en ramen rammelden 3 oktober Weer herdenking Pieterskerk. Overvol. Omstreeks kwar voor twaalf komen massa's grote vlieg tuigen over in formaties van meer dan honderd Prachtig gezicht. Ook veel jagers Zwaar afweervuur, maar de vliegtuigen vervolgen kalm hun w Neergestort 24 oktober Om kwart voor vijf was ik op het Noordeindsplein, toen een zeer groot aantal vlieg tuigen overkwam. Ook een vier tal in tegengestelde richting. Plotseling een lawaai. Daar komt uit grote hoogte met een ver schrikkelijke snelheid een vlieg tuig schuin naar beneden duiken. Ik zie het boven de stad achter de toren van de Pieterskerk naar beneden gaan. Plotseling lucht alarm. Gauw naar huis. Na af loop blijkt dat een Duitse jager in de kleine voortuin van het Eli- zabeth-ziekenhuis aan de Hooi gracht is neergestort. Een stukje van het dak meegenomen. Geluk kig valt de schade erg mee. Het toestel zit 3% meter diep in de grond. Het was een angstaanja gend gezicht, toen het vliegtuig neerstortte op een tijdstip dat er veel mensen op straat waren. 31 oktober Het nieuws bestaat hoofdzakelijk uit de evacuatie van 1200 Scheveningers naar Leiden. Bij s mige families worden wel 6 of 7 per sonen ondergebracht Turndemonstraties LEIDEN Ook een aantal Leidse gymnastiekverenigingen, dat op het Stadhuisplein in het kader van het Koninginnefeest demonstraties gaf. profiteerde van het zonnige weer. Re gelmatig klaterde applaus op van de vele kijklustigen bij een bijzonder aan trekkelijk programma. 14 november Zijn verhuisd van Sterrewacht naar Schelpenkade 32. 27 november Gisteren naar Hoens- broek getreind. Vandaag terug over Eindhoven en Utrecht. Weinig nieuws, alleen dat renteniers en gepensioneer den hun huis moeten afstaan voor evacuees. Wij zullen maar afwachten. 24 december Kerstavond. Vrede op aarde. Zal het de laatste Kerstmis in oorlogstijd zijn? 31 december Oudejaarsavond. Wij zijn in gedachten bij onze kinderen. (Wordt voortgezet) Reünie 28 R.l. in Dordrech t LEIDEN Maandag 10 mei zullen in Dordrecht e.o. de oud-strijders van het 28e Regiment Infanterie herin neringen aan de Meidagen van 1940 ophalen. Meer dan dan vorige jaren is het (bij het ditmaal 25-jarig her denken) de oud-strijders een behoefte bijeen te komen om hun gevallen mak kers te herdenken- Het comité 28e R. I. rekent dan ook op de aanwezigheid van zeer veel oud-regimenten. Het programma voor de 10 mei luidt: Benthienkazerne te Dord- 10.15 u 11.00 i ring: 12.15 u 12.45 korte algemene vergade- kerkdienst; kranslegging en defilè langs de graven; 13.15 uur: Bezoek aan de vroegere stellingen; 17.30 uur: diner. Oranjeicandeltocht LEIDEN De elfde Oranje wandeltocht, georganiseerd door de vereniging „Koninginnedag", de wandelkring Leiden, de Leid se Jeugd Actie en de gemeente lijke schoolsportcommissie, vormde een hoogtepunt in het middagprogramma. Niet minder dan 1404 deelnemers, onder wie de ruim 77-jarige heer C. W. Oostveen, maakten tochten van 10 of 15 km. Na hun wandeling verzamel den zij zich op de Hoge Rijndijk om gezamenlijk omstreeks half vijf achter de muzikanten van Nieuw Leven langs het stadhuis naar Den Burcht te trekken. Op de stadhuistrap sloegen burge meester en wethouders en be stuursleden van „Koninginne dag" de fleurige stoet gade. Voorzitter W. de Gast van „Ko ninginnedag" reikte in Den Burcht de prijzen uit. Ook voor de jonge hondjes Molly en Trix van respectievelijk Coby Eradus (15 jaar) en Tony Niehot waren er medailles. De eerste prijs bij de school- groepen was voor de Vakschool voor meisjes aan het Galgewater (366 punten), die bij de ver- enigingsgroepen voor w.s.v. „Oranje Garde' uit Schiedam (487 punten). (Foto N. van der Horst) Receptie in Burgerzaal LEIDEN Voor een aantal ge nodigden had de Koninginnedag een sfeerrijke onderbreking in de vorm van een receptie In de burgerzaal van het stadhuis. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen nam hier na mens de Koningin de gelukwensen in ontvangst en de genodigden ont fermden zich daarna over een glaas je feestelijkheid. Burgemeesters!! ijk had eigen Oranjefeest LEIDEN Dank zij het feestcomité onder leiding van de heer A W. Tazelaar heeft de jeugd van de Burgemeesterswijk Koninginnedag in eigen omgeving kun- 's Morgens ging va,n het plein bij de De Laat de Kaniterstraat een feeststoet van start, waaraan ruim 200 kinderen deelnamen De muzikale medewerking was en er van Jong K en G en ..Nieuw Leven", 's Morgens en 's middags hebben ruim 370 jongens en meisjes zich ver maakt met spelletjes. De middaguren werden voorts gevuld door ..oom Wil lem" (Devilé) met zijn poppentheater en goochelshow 's Avonds vormde het De Laat de Kan terplein een feestterrein voor de oude- Een van de acht BS-keukens, gevestigd in een bakkerij aan de Maresingel. Deze inrichtin gen zorgden ervoor dat na de bevrijding 500 man van de BS en kort daarop ook personeel van brandweer, politie, Roode Kruis en padvinders voedsel kregen, zonder de Centrale Keukens daarmee jte belasten. Ook tijdens de oorlog zorgde de BS voor de voeding van het eigen personeel. Verplegingsofficier A. II v. d. Horst („Dros') vertelt over belangrijk deel van verzet (Van een onzer redacteuren) LEIDEN In de verschrikkelijke hongerwinter van 1944 op 1945 la gen hoe onbegrijpelijk het ook mag klinken in Leiden grote hoeveelheden voedsel opgeslagen. Niet van de Duitse bezettingstroe pen. Ook niet van de NSB of aan verwante organisaties. Maar eigen dom van de Ondergrondse, toen Binnenlandse Strijdkrachten ge heten. Terwijl de stad werd be dreigd door honger, lagen op 60 plaatsen verspreid voedseldepots met de voor velen noodzakelijke levensmiddelen te wachten, wachten waarop? Hoe viel dit te LEIDEN Om half negen precies marcheerden de K. en G.-seniores in hun altijd feestelijke unifor men het Pieterskerkplein op. Ach ter de hekken stond een publiek van vijf a zés rijen dik vol ver wachting uit te zien. K. on G. heeft veel vrienden in Leiden; geen wonder: het is ook een korps om trots op te zijn. De demonstratie was zeer ver scheiden, zodat men geen ogenblik een gevoel van verveling kreeg. Op de plaats musiceerden, met rit misch rijk geschakeerde tamboer begeleidingen. beurtelings de flui tisten cn trompettisten. De stipte orde, de keurige samenwerking, ook in bepaald moeilijke stukken, waren opmerkelijk. Ook marcherend verrichtten de i grote daden. Het gewone tempo van honderdtwintig tellen werd telkens weer verlang zaamd en versneld. De overgangen verliepen ongedwongen, vaak ele gant. Indrukwekkend was de lang zame massale voortbeweging in een geweldig blok, door passende muziek geïllustreerd. Ingewikkel de figuren waren er deze keer niet bij. maar het geheel èn de details waren het aankijken meer dan De jong K. en G.-ers (in rode jacks) gaven ter afwisseling ook een veelbelovende demonstratie. Gezamenlijk marcheerden de korpsen af. Het publiek was gul geweest met applaus. Joh. van Wolfswinkel Kinderpret in Leiden LEIDEN De ruim 2000 kinde ren, die tevoren aan de aubade had den deelgenomen, kregen later in een drietal bioscopen en het Anto- niusclubhuis films te zien als „De schapendoder" en Het monster in de slotgracht". Omdat het ten slotte Koninginnedag was, werd ook nog een filmpje gedraaid over het vor stenhuis. In de grote zaal van Den Burcht verzorgde het poppenkasttheater De vilé een drietal voorstellingen, waarin onder anderen Jan Klaassen het voor het zeggen had. Ongeveer 600 jongens en meisjes tussen 9 en 12 jaar hebben op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesin- gel deelgenomen aan allerlei spelen zoals blokjesrapen, zaklopen en ring steken. Mede door het zonnige weer en het wedstrijdkarakter van de spe len, ging het bijzonder geanimeerd toe op het sportterrein. rijmen met het karakter van het verzet? Eén man is er in Leiden, die op deze vragen afdoende kan antwoorden. Het is de heer A. H. van der Horst, Melchior Treublaan 31. ..Dros" heette hij in die dagen, schuilnaam, zoals bijna iedjereen er had. De in 1907 geboren Leidenaar is eigenaar van een over Zuid-Holland takt ehemisch-reinigingsbderijf. Toen de oorlog nog jong was werkte aantal personeelsleden zoveel als moge lijk in zijn zaak aan de Hogewoerd de 3-Octoberstraat Daaraan bad hij zijn handen vol. En thuis waren er al drie kinderen. Nu anderen lets van het verzetswerk hebben verteld, wil hij ook wel losko men. Maar dan om het verhaal te ver tellen van een groep mensen. Niet van zijn eigen werk. We mogen hem er niet alleen op aanzien, daarvoor was het te veel teamwork van zeer velen, vindt hij. Van 4 R.l. ..Met enkele vrienden van het Vierde Regiment Infanterie zijn wij op of di rect na Dolle Dinsdag (5 september '44) bij elkaar gekomen in de gymzaal aan de Pieterskerkgracht. Wij voelden dat de oorlog naar het einde ging. Wij voelden ook dat er iets gedaan kon worden, ge daan móést worden. Met die onvergete lijke vrienden hebben wij toen alles ge daan wat wij konden doen De oud-4 Rl'ers vormden de tweede sectie van de B.S. De gewestelijke com mandant droeg mij op (ik werd ,.ver- plegingsofficier") voedselvoorraden aan te leggen, keukens in te richten, kortom: voor eten te zorgen als de B.S. moest vechten. Want daar rekenden wij op. In Frankrijk had de Maquis ook dagen lang moeten vechten, voor de geallieer den de Duitsers verdreven. Dus w om wij niet? Nu kende ik door mijn zaak veel Leid se middenstanders. Trouwens. Leiden was toen niet zo ..groot". Je kende gauw genoeg de belangrijkste mensen. Die zUn wij gaan polsen". Plattegrond Hij haalt een beduimelde plattegrond van de stad tevoorschijn. Er staan vier kantjes. kringetjes en stippen op, In een veelheid van kleuren. „Kijk. Het eerste werk was de stad in vier sectoren te delen, op de kaart. Elke sector wilde ik self-supporting maken met voedsel, brandstof en water. Als een stadsdeel zou uitvallen, bijvoorbeeld door vernie lingen aan bruggen en dergelijke, moes ten de BS'ers toch worden geravitailleerd Met de nodige voorzichtigheid, maar toch zo snel mogelijk, benader de ik eigenaren van grote keukens. Een restaurant, een slagerij, een bak kerij en dergelijke zaken. Met mate riaal van de Imenexco (meneer Stof fels) richtten wij er massa-keukens in. Dat moest natuurlijk buiten mede. weten van Duitsers en NSB gebeu- ren. U begrijpt, dat er veel mensen aan te pas zijn gekomen. Zo waren er na enige tijd acht keukens ingericht, die op het eerste signaal maaltijden voor de B.S. konden koken. Wij re crutecrdcn voor elke keuken een staf van zes man, onder leiding van e> echte kok. Zestig depots Het grootste werk was het opsnort* van voedseldepots. Op het laatst hadden wij er zestig, verspreid door de stad Meestal waren het gewone huizen. Het voedsel kregen wij via andere illegale mensen. Veel weet Ik daar niet van. maar toch genoeg om te vertellen dat er heel wat mensen huzarenstukjes voor hebben uitgehaald. De studentensectie bijvoorbeeld ..or ganiseerde" op een nacht een grote kookkete] voor mij. die tegen de zwaar bezette school aan de Rijns- burgcrsingel stond. Onder de neus van de Duitsers, notabene! Heel geweldig vindt ik nog steeds de depothouders. Die zijn voor minstens 95 procent van onze reserves afgebleven. En voor dit tijd was dat een hele pres tatie". De heer Van der Horst, wiens broer ook in het verzet was (zie ons blad van gisteren), zorgden ook voor een aantal drinkwaterbronnen („de kans dat de Duitsers het waterleidingnet zouden ver giftigen. was allerminst denkbeeldig"). Tevens besprak hij een aantal bakkerijen, die voor de B.S. zouden werken als dat nodig mocht zijn. Loos alarm Thuis blijven was te gevaarlijk. Mijn onderduikadres was in de Kop penhinkstceg. Volgens een van de tal. loze geruchten, stond dat adres op de nominatie bezoek te krijgen van de Algemene Bank met één kantoor Leiden LEIDEN De twee kantoren van de Algemene Bank Nederland N.V. te Leiden (voormalige kantoor van Twentsche Bank aan de Brcestraat en oormalige kantoor Nedcrlandschc Handelmaatschappij aan het Kort Ra penburg) zullen per 15 mei tot cén kantoor worden samengevoegd. De organisatie van het voormalige NHM-kantoor wordt ingevoegd in de or ganisatie van het voormalige Twentsche Bank-kantoor. Om deze samenvoeging te bevorderen is de heer A. J. Mans be. noemd tot onderdirecteur en de heren A. N. van der Bijl en mr. J. Winckel tot procuratiehouder. A. H. van der Horst moest gebeuren S.D. Die nacht hebben wij, beschermd door zwaar bewapende BS'ers met man en macht het huis leeggehaald. Er waren voedselvoorraden opgesla gen. Alles ging voor de morgen in spertijd per schip weg. Dat heeft heel wat zweetdruppeltjes gekost. En het bleek nog voor niets ook. Maar ris keren kon je niets. De administratie van deze uitgebreide organisatie hield ik bij in de kamer van de moeder-overste van het r.k. kinder tehuis „De Voorzienigheid" aan de Ho gewoerd. Die mensen daar deden ook maar alles voor ons, zonder zich om hun eigen veiligheid te bekommeren. Ge weldig. Zulke mensen had je veel in die tijd. Dat was wel iets heel moois. Dan had ik ook nog een eigen bureau, het centrale punt van mijn baantje als verplegingsoff icier. Dat was een stu dentenkamer in de Beschuitsteeg bij de bekende hospita mej. Kruger". Hard nodig Ten slotte de vraag: hebben die voor raden ook hun nut gehad? De BS heeft uiteindelijk niet behoeven te vechten bij de bevrijding. ..Zonder overdrijving kan ik zeggen, dat die voorraden van vitaal belang zijn geweest. Toen de capitulatie een feit was, moesten ongeveer 500 BS- ers allerlei werk doen, onder meer het inrekenen van NSB'ers. Een paar dagen daarna kwamen de geallieerde troepen Ik had op het laatst ongeveer 80o man te voeden. De keukens hebben volop ge draaid. De eerste maaltijd was klaar, precies zeven uur na de capitulatie. Ook personeel van brandweer, politie. Rode Kruis en padvinders kregen eten uit on ze keukens". Als epiloog: ..Denk niet dat wij nooit in angst voor ontdekking hebben geleefd. Natuurlijk. Maar het werk was het be langrijkste. Daarvoor moest alles opzij. En wanneer ik aan de gewapende BS denk. secties van Blonde Kees cn Zwarte Kees en die van de studenten, dan was dat veel gevaarlijker werk. Die haalden gedropte wapens in schuiten naar Lei den, waar ze in de fabriek van Zaalborg aan de Vestestraat werden opgeslagen. Zij oefenden ermee onder de Stadsge hoorzaal. Zij begeleidden transporten in spertijd. Daar was durf en bravoure voor nodig". Nu is hij een middenstander als vele anderen misschien, apart op zijn eigen manier. Maar in die honger winter was hij een centrale figuur, waaromheen een belangrijk onder deel van een organisatie heeft ge staan. Dank zij zijn („neen, óns") werk kon de BS na de bevrijding zelfstandig en direct optreden. T.b.c. bij buitenlanders DEN HAAG Naar aanleiding van recente publikaties omtrent het voor komen van t.b.c. onder buitenlandse arbeiders delen de staatssecretarissen van sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels en dr. J. F. de Meij er o.a. het volgende mede: Dc gepubliceerde cijfers hebben be trekking op de besmettingsdichtheid bij de arbeiders. Dit getal geeft niet het percentage lijders aan t.b. c aan cn even min dat van hen die aan t.b.c hebben geleden. Het geeft alleen het bcvolkings- pcrcenïage aan. dat enige tijd met de tuberkelbacil in aanraking is geweest. Dit getal is uiteraard veel hoger dan dat in de lijders aan tuberculose. Uit het lage cijfer in Nederland mag worden afgeleid, dat de bestrijding hier verder is voortgeschreden dan in andere landen, waardoor waakzaamheid bij bin nenkomende vreemdelingen geboden blijft. De buitenlandse werknemers worden steeds aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Er is dus geen reden tot bezorgdheid. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a. Leiden. Telefoon 23405. Ruth Rubin in Leiden LEIDEN Donderdag 8 mei hoopt de Amerikaanse „folksinger" Ruth Rubin lezing-recital tc houden: .,The story of Yiddish Folksong". Zij treedt op on der auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum in het groot auditorium de universiteit, Rapenburg 73. Aan vang 20.15 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3