Drie spookschepen ten onder met 10.000 gevangenen F-28 maakt kans bij 200 kopers Kinderspelen Noordwijk Uitreiking Karelsprijs gaat dit jaar niet door Mevrouw D. Post in Israël gehuldigd Medaille voor weduwe van verzetsstrijder Bromsnor was in Voorhout MEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1965 Als het Rode Kruis maar gewaarschuwd was (Van onze speciale verslaggever) In de Bocht van Neustadt, niet ver van de stad Lübeck, is het alle maal gebeurd. Op 3 mei 1945, enkele uren voordat de eerste Engelse tanks verschenen, gingen drie Duit se schepen ten onder, die tezamen 14.000 gevangenen uit het by Ham burg gelegen concentratiekamp Neuengamme vervoerden. 10.000 de zer ongelukkigen, onder wie enkele honderden Nederlanders, kwamen onder barbaarse omstandigheden om. De bevrijding zagen ze dagen, doch ze hebben er niets van geproefd. Ze gingen de dood in, toen het bom men en kogels regende uit vliegtui gen, naar welker verschijning ze ja ren hadden gesnakt. Al in de vroege aprildagen waren de Duitsers met de evacuatie van het dodenkamp Neuengamme be gonnen. Tienduizenden uitgemer gelde mensen bevonden zich daar; Russen. Polen, Fransen, Neder landers, Denen, Noren, Tsje chen, Hongaren, enzovoorts. Het evacuatieschema, een meesterstuk je van nazistisch organisatietalent, was door Berlijn opgesteld. Nie mand minder dan het beest Himm- ler had bevolen geen gevangene le vend in handen van de geallieer den te laten vallen. Terreur In de transporten ging het dan ook alles behalve zachtzinnig toe. De ver zwakte mannen en vrouwen, die te voet, of per veewagon, naar hun on bekende bestemmingen werden ge voerd, kregen totaal geen voedsel. De terreur der begeleidende SS-ers vierde hoogtij. Wie niet meer mee kon, werd meedogenloos neergeknald. Wie de woede van één van de vele moorde naars opwekte, werd doodgeranseld. Toen op 14 april bekend werd dat de Amerikanen het massagraf Buchenwald hadden bezet en dat de Britten bij de Lüneburgerheide stonden, werd het aantal transporten koortsachtig opge voerd. Een zekere graaf Pasewitz-von Beer zorgde van Berlijn uit voor de no dige bevelen. Hoewel de ondergang van het Derde Rijk bijna een feit was, wer den deze stipt uitgevoerd. Niemand minder dan „de keizer van Neuengam me", kampcommandant en SS-Ober- sturmbannführer Peauli, hield er per soonlijk toezicht op. Hij werd o.m. ge assisteerd door de onmenselijke kamp arts dr. Alfred Trzeblinsk, die vlak voor de capitulatie nog de schanddaad van het ophangen van' twintig joodse kinde ren op zijn naam bracht. Evacuatie Tydens de evacuatie, die aan honder den gevangenen het leven kostte, kwa men in totaal 14.000 „Haftlinge" tussen Neustadt en Lübeck terecht. Wat er met hen moest gebeuren wist niemand meer. In het noorden lag Denemarken, in het oosten de zee, in het westen en in het zuiden rukten de geallieerden op. Hoewel er ingevolge het bevel van Himmler slachtpartijen waren, bleven deze beperkt. Zelfs de meest moord zuchtige SS-commandant durfde het niet aan bijna in het gezicht van de vijand de nodige vuurpelotons samen te stellen. Wie op het idee gekomen is de ge vangenen in vaartuigen te laden, weet niemand meer. Waarom aan deze ope ratie werd begonnen, is al evenmin be kend. Eenmaal op zee zouden de sche pen spookschepen zijn. Op Duits grond gebied zouden ze nergens meer voor de wal kunnen komen. Toch begonnen de bloedhonden vaar tuigen te charteren, waarvan er twee zó gammel waren dat ze nog slechts door sleepboten getrokken konden wor den. De eerste, waar beslag op werd gelegd, was de Cap Arcona, een passa giersschip, dat in rustiger dagen op de lijn Hambui g-Zuid-Ainerika voer. Daar na volgde de Athen en ten slotte de Deutschland en de Thilbeck. De kapitein van de Cap Arcona wei gerde aanvankelijk gevangenen aar boord te nemen. Onder zware druk ge- zet, gaf hij ten slotte toe, doch stelde als voorwaarde dat het Rode Kruis op 1 de hoogte moest worden gesteld. Ook eiste hij dat het aantal gewapende be- i wakers tenminste tien procent moest bedragen van de gevangenen, die zich zouden inschepen. Aan de eerste voorwaarde werd he laas niet voldaan. Als er slechts man zo verstandig was geweest het Rode Kruis te waarschuwen, dan de tragedie waarschijnlijk voorkomen zijn. De tweede eis werd eveneens wegge wimpeld. Hoewel de SS-bewaking met leden van de „Kriegsmarine" werd uit gebreid, is men nauwelijks aan de vijf procent toegekomen. I Dagen duurde het voordat alle gevan- genen waren ingescheept. Er moest SLECHTS ENKELE UREN VOOR DE BEVRIJDING SLOEG DE DOOD TOE IN EEN WARE HEL OP DE OOSTZEE Een onmiddellijk na de oorlog genomen luchtfoto van een deel van het dodenkamp Neuen gamme, waar de nazi's schand daad na schanddaad bedreven. NOORDWIJK Uitslagen van de kinderspelen te Noordwijk aan Zee. Kruiwagenrace jongens 10-14: 1. Jan Korbee, 2. P. J. Barnhoorn. 3. Jaap n der Wiel. Ballopen meisjes 6-9 jaar: 1. Elise Verloop. 2. Klaartje v. d. Eykel, 3. Dieneke van der Niet. Zaklopcn jongens 7-10 jaar: Koos de Ruyter. 2. Dirk van der Niet, 3. Ro nald van der Zwan. Ringrijden versierde fietsen versie ring l: 1. Johanna Boek. 2. Marianne Bierman. 3. Hanneke v. d. Niet. Ringsteken: 1. Anneke Putmas, 2. An- Haasnoot, 3. Marianne Bier- Fokker-directeur optimi stisch worden ingeladen, uitgeladen, wegens overbelasting zelfs meer dan eens over geladen. Herhaaldelijk laveerden de schepen heen en weer. Wegvaren deed echter niet. Het had ook geen zin. De overgave van Duitsland was nog slechts een kwestie van uren. Voor anker Op 3 mei lagen drie vaartuigen in de Bocht van Neustadt voor anker. Het ;n de Cap Arcona met 5.000, de Deutschland met 3.000 en de Thilbeck met 2000 gevangenen. Aan de pier van Neustadt lag de Athen afgemeerd met boord en op de nabijgelegen kade 4.000 van hun vrijheid beroofde mensen. Om twintig minuten over één die dag vangt het drama aan. Aan de einder verschijnen tenminste vier R.A.F.-vlieg- tuigen van het type Typhoon. In duik- •lucht scheren ze naar beneden, recht op de Cap Arcona aan. Links en rechts vallen bommen, de meeste echter in het water. Aan boord van de 28.000-tonner breekt paniek uit. De dekken staan vol met SS-ers, marine-mensen en beman ningsleden. Enkele gevangenen, die reeds het plan hadden de SS te ontwapenen, rennen naar de hut, die als hoofdkwartier is ingericht. Het kost hun weinig moeite de wacht daar te overtuigen dat de witte vlag moet worden gehesen. Maar het is al te laat. Door de waternevel en de rookontwikkeling zou een dozijn witte lakens van de lucht uit niet meer te zien zijn geweest. De bommenwerpers keren terug, tel kens en telkens weer. Overal vliegen de scherven in het rond. overal ontstaat brand. In de boten, die gevierd worden, zitten alleen maar Duitsers. Een sloep met SS-ers kapseist voordat het water kan worden bereikt. Twee van hen, die zich met een zwemvest drijvende kun - nen houden, worden door een Rus. die naast hen in het water spartelt, met een stuk hout gedood. Geen SS-er leeft meer. maar met de gevangenen is het niet veel beter gesteld. Honderden komen om door bomsplin- ters en kogels. Honderden anderen zit ten in brandende ruimen opgesloten. Of Het crematorium in Neuengamme, waar tienduizenden door honger of ziekte omgekomen Haftlingein de loop der oorlogsjaren werden De uitgebrande en gekap seisde Cap Arcona, waarop 4.500 gevangenen de dood von den. degenen, die in het water terecht zijn gekomen, en die zich aan de sloepen met Duitsers trachten vast te klampen, wordt geschoten. De boten zijn voor de .Kriegsmarine" en voor de bemanning ^an de Cap Arcona bestemd. Ook de snelboten die uit de kleine haven van Pelzerhaken toeschieten, redden alleen aar Duitse schipbreukelingen. Zware tol De tol is hevig; het gekrijs van de stervenden gaat verloren in de donder vliegtuigmotoren en uiteenspatten de bommen. Als later de balans wordt opgemaakt, blijkt dat slechts 500 vai 5.000 gevangenen op de Cap Arcona levend de wal hebben bereikt. Na de ondergang van het passagiers schip is de Thilbeck aan de beurt. Al- dezelfde afgrijselijke en verbijste rende taferelen. Terwijl de meesten de 2.000 gevangenen in de ruimen ten opgesloten, proberen de bewakers met de sloepen het vege lijf te redden. De machinegeweren van de Typhoons gaan er ratelend overheen. Hoeveel ge vangenen de hel van vlammen en staal ontkomen zijn, is niet precies bekend. Volgens een schatting zijn het er echter niet meer dan enkele tientallen geweest. Nog is het niet genoeg. De Deutsch land word' het volgende doel. Evenals de Thilbeck verdwijnt het schip binnen tien minuten onder de waterspiegel. Drieduizend gevangenen komen om. Geen één en dan ook geen één ziet kans zich te redden. De luchtafweerkanonnen beuken de oorvliezen stuk. als de toestellen de neus naar de Athen wenden Op aan de pier van Neustadt afgemeerde schip zijn de SS-bewakers al gevlucht. Het kelderen van de drie Duitse vaar tuigen is net iets te veel voor hun ze nuwen geweest. God zij dank zwenkten de Typhoons boven de Athen naar het noorden af cn verdwijnen voor goed uit het gezicht. Vermoed wordt dat de piloten de in „zebra"-plunje gestoken gevangenen hebben gezien, die zich bjj honderden op dc kade bevinden. Een andere Ie zing is dat in de vliegtuigen geen bom en geen kogel meer over is. Verslag De Nederlander H. Rolsma, als gevangene- „Todeskandidul boord van de Athen was, gut na de bevrijding het volgende ooggetuige- verslag: „Het machtige gevoel vr>j te zijn, wordt getemperd door het drama, iat zich in de baai af speet Daal liggen de Cap Arcona, de Vhtlbeck en de Deutschland, gehuld in dichte sluiers van rook. Ze hebben alledrie voltreffers gehad en naar schatting vechten 6.000 of 7.000 mensen tni de dood, voor zover ze niet dire* bij de bominslagen om het leven zijn gekomen. Slechts enkelen zullen kunnen navertellen wat zich aan boord van deze schepen heelt afge speeld." „Om het bemachtigen van zwemvest wordt een verwoede strijd op leven en dood gevoerd. In hun radeloze angst springen velen over boord, en wie hier tussen teredht komt, is reddeloos verloren. Men grijpt elkaar vast. Zware arote hou ten voorwerpen worden daar van bo venaf zo tussen gesmeten, maar zijn degenen, die dit als redaingsboei willen gebruiken niet tot nut. Ande ren maken zich er meester van, maar zullen op hun beurt niet opge wassen zijn tegen tientallen andere drenkelingen, die evenveel aan het leven hechten." „Als de Cap Arcona zwaar slagzij maakt, vinden velen een plaats op de zijwand van het schip. Totdat de wand te heet wordt en ze het water tegen wil en dunk in moeten. Aan ankerketting hangt een gevange- Max uit de keuken van Neuen gamme. In zijn armen klemt hij de jongste, Russische „Haftling." Door het nog zwaarder slagzij maken van schip knellen de benen van de jon gen tussen scheepswand en ankerket ting af. Max moet zijn besc'ierme- ling in de golven laten zakken Zelf weet hij zwemmend de vaste wal te bereiken." De jongste, Russische „Haftling" Hij doorstond dc ellende van het dodenkamp en ging, bijna oog in oog met de bevrijding, op een af schuwelijke manier ten onder. Eén van de tienduizend uit de tragedie van de Bocht van Neustadt, die af- wendbaar was geweest. Eén van d< miljoenen uit een oorlog, die een bij na voltallige. Europese generatie met lichamelijke en geestelijke won den heeft geslagen. Blokjesrapen jongens en meisjes 5-7: 1. Jac. v. d. Poel, 2. Maarten v. Kla veren, 3. Leo van Asten. Kruiwagenrace meisjes 12-16 jaar: 1. Janny van Bohemen en Corry van der Niet. 2. Annelies Booy en An ja van Dam. 3. Joke van Duivenboden en Mar- ja Meeuwenoord. Hardlopen met hindernissen jongens 10-14 jaar: 1. Leen Marynis. 2. Jan van der Niet, 3. Jan Alkemade. Stoelendans meisjes 9-12 jaar: 1. Ma rijke van der Luyt, 2. Marja Barnhoom. 3. Anneke Wijnands. Stoelendans meisjes 12-15 jaar: 1. Janna Posthumus. 2. Elly Versteegt 3 Wendelmoet Baalbergen. De spelen werden gehouden in de Prins Bernhardstraat. 's Avonds gaf De Echo der Duinen een concert in de Hoofdstraat en in hei Lido-theater werd een feestelijke bijeen komst gehouden. Sassenheim sag aardige optocht SASSENHEIM De optocht van de schooljeugd was dit jaar bijzonder aardig door de honderden versierde bogen die werden meegedragen. Eindpunt was het raadhuis waar een aubade werd gebracht, begeleid door beide muziekkorpsen. Aan de tekenwedstrijd werd door 50 jongens en meisjes deelgenomen, in twee groepen. Bij 10 tot 12 jaar was Gabriël Ruysenaars de eerste en by de groep 13 tot 15 jr. Hetty Boon. Voor de kleuters waren er i, het KSA-gebouw leuke films. Voor de jeugd waren er 's middags wedstrijden. Jongens en meisjes van 8 tot 10 jaar hielden een wedstrijd op rolschaatsen. André Kuiper en Marjo Kersbergen waren de eer sten. Voor 10 tot 12 jaar was er ringsteken. Hier waren Harry Key- zer en Henny Boon nummer één. Bij de autopedraces 6 tot 8 jaar was Hans Boot de winnaar. Ondertussen vond op het sportpark een groot voetbaltoernooi plaats van bedrijven en verenigingen. Er werd door 36 elftallen deelgenomen. Op Be vrijdingsdag zullen de 12 winnende elftallen elkaar de kampioenstitel be twisten. 's Avonds werd in de Geref. kerk een culturele ontmoeting gehouden, verzorgd door de 6 plaatselijke koren en de Chr. Harmonie „Crescendo." Wethouder A. Vogelaar sprak een kort openingswoord. SASSENHEIM Gistermiddag half 3 stak een 62-jarige dame uit Haar lem plotseling de Hoofdstraat over. Zij werd door een bromfietser aan gereden. Beiden vielen, waarbij df dame een hoofdverwonding en kneu zingen opliep. Geref. Bond Noordwijk Noordwijk aan Zee: Herv. Geref. Evan gelisatie zondag 10 u. ds. Hovius, Dor drecht: 7 u. ds. Abma. Gouda NOORDWIJK Op 5 mei zijn de kantoren van de gemeentesecretarie, de gemeente-ontvanger, de dienst van gemeentewerken en de bedrijven ge sloten. De ambtenaar van de burge lij ke stand houd. voor dringende aan giften zitting in het raadhuis vs~ n uur tot half 10 's morgens. ACADEMISCHE EXAMEN» AMSTEDAM, V U. Geslaagd vo Kandidaats examen psychologie: I N burg. Amsterdam; mei. c Rothuizen Nederlands: A Niet slechts van dit succes afhankelijk SCHIPHOL Op de jaarvergade ring van de NV Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfabriek Fokker heeft voorzitter H. W. A. van den Wall Bake van de raad van commis sarissen gistermiddag op Schiphol de ontwikkeling en de bouw van het tweemotorige verkeersvliegtuig F-28 Fellowship Fokkers „een groot en schoon avontuur" genoemd. De aanloopkosten bedragen 200 mil joen gulden. Het prototype moet eind 1966 de lucht ingaan, waarna afleve ring van de serietoestellen in mei 1968 zou kunnen beginnen. In tegenstelling tot de F-27 Friendship, die in licentie wordt gebouwd door de Fairchild- fabrieken in Amerika, zal Fokker de Fellowship op eigen kracht bouwen. WU zUn inderdaad een *eer groot risico-dragend bedryf, aldus de sitter, die kritiek van aandeelhouders moest pareren, omdat ondanks bUna verdubbelde winst het uit te keren dividend over 1964 slechts me* 1 procent tot 16 proeent is opgetrok ken, We hebben goed vertrouwen in de F-28, maar niemand kan jaren van t« voren succes garanderen. Daarom heb ben wij van de bijna 21 miljoen gulden winst o.m. voor diverse belangen 5 mil joen gereserveerd. De heer Van den Wall betoogde dat het fout zou zijn. wanneer Nederland zijn zelfscheppende vliegtuigindustrie uit angst voor tegenslagen zou opgeven. Ons land zou die industrie dan nooit meer terug krijgen. Levensvatbaar Directeur H. During weersprak kranteberlcht dat het lot van de Fokker fabrieken nu gaat afhangen van het al of niet slagen van de F-28. Zelfs als de. F-28 een fiasco op de markt zou worden, behoudt Fokker sUn levensvatbaarheid, sel hy. Overigens kwamen van achter dc be stuurstafel en uit de aandeelhouders ook optimistische geluiden, nu immers de aanvankelijk ook met twijfel ontvangen Friendship in de gehele wereld (behalve in Europa) een succes is geworden. Dat de Lufthansa besloten heeft Boeing 737-toestellen te bestellen in plaats de Fellowship had op vele aandeelhou ders een verpletterende indruk gemaakt. Commercieel directeur F. J. L. Diepen stak hen echter een hart onder de riem met de mededeling, dat voor het korte- afstandverkeer. waarvoor de F-28 wordt gebouwd, in de wereld volgens de markt, analysen zeker 200 potentiële kopers wezig zijn, die tezamen 1500 toestellen nodig zullen hebben. Van die 200 poten tiële kopers is er nu dus één. de Luft hansa, bij de concurrentie ges Bovendien is met de opdracht van Lufthansa voor de veel grotere Boeing 737 de binnenlandse Duitse markt nog' wagenwijd open, aldus de heer Diepen, die er zoals hij al eerder heeft gedaan nog eens op wees. dat in Amerika het verkeer veel meer is geliberaliseerd dan in Europa, waar het aan allerlei strlcte bilaterale banden is gelegd. In Amerika zijn van de in totaal 320 verkochte Friendships 127 toestellen afgezet, waar van er 47 voor privégebruik zijn. De ove rige 80 hebben hun weg gevonden in de lokale Amerikaanse burgerluchtvaart. Dat kan in de toekomst ook in Europa geschieden, waar tot nu toe echter slechts 45 F-27 machines een koper hebben ge vonden. Be kan mij niet voorstellen dat Europa op den duur met deze luchtvaart- politiek, die noopt tot aanschaffing van grotere machines en die Europa een enorme achterstand op de V.S. heeft op geleverd. genoegen zal nemen, aldus de heer Diepen. Plastic huis Of Fokkers plannen voor het bouwen .an plastic huizen door zullen gaan. staat nog lang niet vast. Het project be vindt zich nog in een proefstadium. Er is een prototype op het fabrieksterrein geplaatst, waarin telkens Fokker-families m ervaring met de woning op te doen en in de komende maanden hoopt de directie concrete plannen over al of niet doorgaan van het project aan com missarissen voor te leggen. Het plan houdt tevens in het construeren van al leen tussenmuren. Rustig feest in Valkenburg VALKENBURG De Tiering van verjaardag van koningin Juliana is hier wel bijzonder kalm verlopen. Het is nu eenmaal traditie, dat In Valkenburg in september de Oranje feesten worden gehouden, en ook voor de 5e mei, Bevrijdingsdag, staat er wel hel een en ander op het program ma. Maar de schooljeugd heeft giste ren daarvan al een voorproef gehad. Voor de kinderen van 4 t.m. 8 jaar was er een poppenkastvoorstelling met goochelen. Zij hadden het prima naar hun zin. De kinderen van 9 t.m. 14 jaar konden hun geluk beproeven in een knobelrit. Ook hier was veel animo voor: het was vermakelijk te zien met welk een ijver de kinderen hun taak uitvoerden. rlukkigen waren: 1 Jelle Kui- Beppie Oudshoorn, 3 Wil de Boer. 4 Marcel van Ruler, 5_Eve_line Komt niemand in aanmerking? Charles de Gaulle nog niet dé Karei (Van onze correspondent) BONN Op Hemelvaartsdag zal het stil blijven in de Keizerstad Aken. Telkenjare plegen zich daar talloze hoogwaardigheidsbekleders te verza melen om in het historische Rathaus dé uitreiking door Akens burgemees ter Hermann Heusch bij te wonen van de Karelsprijs. JERUZALEM Tijdens haar be zoek aan Israël van 13 tot 27 april ontving mevrouw D. Post-Salomons uit Rijnsburg, de weduwe van ver zetsstrijder Johannes Post, in de hal der herdenking Jad Wasjem op de berg der herinnering by Jeruzalem een herdenkingsmedaille, die haar namens de Israëlische regering werd uitgereikt. Mevrouw Post ontving de medaille voor alles wat zij gedurende de oor log voor de Joden heeft gedaan, met inzet van eigen leven. In het bijzon der besteedde men aandacht aan het werk van haar man, de verzetsstrij der Johannes Post. Hij liep op 15 juli 1944 in een voor hem opgezette val bij de aanslag op ie gevangenis aan de Wetering- ichans te Amsterdam. Twee dagen later werd hij door de Duitsers ge fusilleerd. „We weten dat Johannes Post een man was, die op grond van zyn ge loofsovertuiging wist, dat het nationaal socialisme en het fascisme gevaren waren voor de mensheid. Hy was niet alleen verzetsman, maar wist zyn bezieling over te brengen op anderen", aldus een vertegenwoordiger van de regering. Tevens memoreerde men de uitspraak van een Joodse geleerde: „Ieder die ouk maar enigszins iemand in Israël heeft gered, zal het worden aangerekend als had hij heel Israël gered Uw strijd, uw hulp aan de Joden heeft nu na twintig jaar geleid tot nieuwe opbied van iets dat wij in de donkere oorlogsjaren voor onmogelijk hadden gehouden' Verscheidene oud-verzetstrijders woon den de plechtigheid in Jad Wasjem bij. In de hal staan op de vloer de namen van de „vernichtungslagers" gegraveerd. Ook de in Israël gevestigde heer A. Douwes, gedurende de oorlog medewer ker van Johannes Post, ontving een me daille. Deze prijs wordt verleend aan personen die zich voor de eenwording van Europa bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt Dit jaar zal de plechtige uitreiking de prijs achterwege blijven. De officiële motivering hiervoor door het curatorium voor de prijsver lening is de aanwezigheid van koningin Elizabeth van Engeland West-Duitsland, waardoor evengenoemde hoogwaardigheidsbekleders niet naar Aken zouden kunnen komen. De offi cieuze reden is. dat het curatorium het prijs-jaar 1965 geen geschikte Euro peaan heeft kunnen vinden, die de Karelsprys verdient Tweemaal Het is in de vijftienjarige geschiede nis van de Karelsprijs tweemaal voor gekomen, dat hij niet werd uitgereikt. In 1955 kon Sir Winston Churchill gezondheidsredenen niet naar Aken komen. Hij nam de prijs in 1956 in ont vangst. In 1962 werd zonder opgave van redenen geen Karelsprijs toege kend. In totaal is deze Europese onderschei ding aan dertien persoonlijkheden leend, o.a. aan oud-kanselier dr. Konrad Adenauer. E.E.G.-presiderprof. Walter Hallstein. de stichter van de Pan-Europa- beweging graaf Coudenhove-Kalergi de vroegere Britse handelsminister Heath, de Nederlandse hoogleraar prof. Brugmans en het vorig Jaar de vroegere Ita liaanse president Antonio Segni. Twee prominente persoonlijkheden het hedendaagse Europa hebben de Ka relsprijs nog niet. maar staan al lang op de nominatie. De ene is de Franse staats president De Gaulle, wiens gaullistische Europa evenwel niet strookt met de tnte gratie-gedachte die het curatorium vooraanstaande Akense burgers aanhan gen. De Gaulle zal de Karelsprijs dan ook voorlopig niet krijgen. Op de wachtlijst staat ook de tegen woordige Ludwig Erhard. Hij zou al lang een Karelsprijs hebben verdiend, ware het niet dat het Akense curatorium niet de indruk wil wekken, dat er alleen maar in de Bondsrepubliek Europese modelknapen wonen. Het wil verhinde ren, dat er een overwicht aan Duitse Europeanen ontstaat. kamp en 10 L. v. d- Berg (poedelprijs) Avonds hebben Valkenburgs Har monie en de Drumband een rondgang gemaakt. Herdenking Valkenburg VALKENBURG Op dinsdag 4 mei zal ook hier de herdenking worden gehouden van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Om 18 uur ge lieve men de vlag halfstok uit te han gen. Om kwart voor acht begint een stille tocht van het Dorpshuis naar de erebegraafplaats naast de NH kerk. Na een kranslegglrog vanwege het herdenikimgscomité, het Rode Kruis en eventueel: andere organisaties, zal Val kenburgs Harmonie koraialmuziek uit voeren. Iedere Valkenburger neme aaji de plechtigheid deel. Burgerlijke stand van Valkenburg VALKENBURG Antje Johanna d v A Hogewoning en T Bilijam. OVERLEDEN: Gijsbertus de Wit, wedn. van G Imthorn, 85 jaar; Johannes Vegt, wedn. van C. Leef lang, 90 jaar. VALKENBURG In april werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 10186-39 en terugbetaald f 12988-24. VOORHOUT Ongeveer 800 kinde ren hebben een zanghulde gebracht aan burgemeester Smolders. Hierna gingen allen in optocht en met muziek voorop naar de grote hal van de fa. C. Colijn en Zonen, waar zij „Swiebertje" in levende lijve hebben gezien en ook Bromsnor en Saartje. Eerst hield een goochelaar de kinderen bezig. Het werd een geweldige morgen voor de jeugd. Na de middag waren er sprintwed strijden, georganiseerd door „Swift" uit Leiden, voor jongens van 1216 jaar. Winnaar werd van de groep 12 14 jaar H. Paardekoper en van de groep 1416 jaar Ko Borst. Voor het Oranjebal op 5 mei. te hou den in de hal van de fa. Colijn, zijn bijna alle kaarten verkocht. Woonruimtecominissie te Voorhout VOORHOUT In verband met de do denherdenking op dinsdagavond 4 mei komt het spreekuur van de woonruimte adviescommissie te vervallen. Dit spreek uur zal nu worden gehouden op dinsdag 11 mei tussen 8 en 9 uur 's avonds ten raadhuize, ingang Churchill-laan. Te beginnen mei 1965 zal het spreek uur van de woonruimte-adviescommissie voortaan gehouden worden op de 2e dinsdag van elke maand, 's avonds bussen 8 en 9 uur ten raadhuize. BURGERLIJKE STAND VOORSCHOTEN Geboren: Erik C. z v A M Th Berk en G W A Veenhof; Margaretha M C d v J B Steijn en P M Rooijakkers; Alida J d v N Keyzer en A Piket: Henriette d v M C Planje en Y M Huizer; Jan Abraham z v A P Vos en M C Lindhoudt. Ondertrouwd: J H Blom RUnsfcurg er C J C Schram; J E Overzet en G W M Floor Lisse. Gehuwd: H J Lobel en A E C Niu- wenburg; R Zwanenburg Katwijk en N G Buitelaar: N Langeveld en E P Oos tergo; J Lemstra en M Kooy; J A L Verhagen Zoeterwoude en Th C M Lin deman; W W C Prins Sassenheim en C E Knijnenburg: H P Zecvenhooven en M C Tordoir '«-Gravenhage. Overleden: J H Burmcister 89 j.; H W Broer wed v Wesselo 75 j; H A van der Post echtg v A C van Winden 65 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11