Rusland hoort bij 't Westen" Wilson: topgesprek EV A-premiers India zal ergens anders aanvallen Geen oorlogsleiders uit het Westen naar Moskou T>T> Verdediging begint bij de Oeral Subsidie voor j Westduitse scheepsbouw COUVENAAR MOSKOU Ruzie over erfenis (30 min.) geschikt blijf jong,blijf fit: fiets! Meisjes-vr ij willigere voor Ivoorkust Leider komplot op receptie Staalstaking j uitgesteld 7 DONDERDAG 29 APRIL 1965 Parkinson als geschiedschrijver Het Russische moederland ligt ten westen van de Oeral. Ten oosten daarvan liggen koloniale gebieden, die bevolkt moeten worden, willen ze niet verloren gaan (zoals Siberië) en heel moeilijk te verdedigen zijn, of die in opstand kunnen komen (zoals Turkestan) en daarbij gesteund wor den door China, zo meent de schrij- (Van een onzer redacteuren) het eerst. China TT ET is niet voor het eerst, Precies zoals de Britse politiek zich A A dat aandacht wordt ge- in net verleden concentreerde op de vraaed voor het feit, dat Bus- zuideliike 'handelsweg tussen Europa j 'en Azie, zo concentreert zich de land geen Aziatische, maar een j Russische politiek thans op de noor- Europese mogendheid is. of jdelijke handelsweg, de enige die de zo men wil dat het niet tot het Oosten, maar tot het Westen behoort. Op de Afro-Aziatische conferentie, die tien jaar gele den in Bandoeng werd gehou den, waren het de Aziaten zelf, die onder Chinese druk de Russen als Aziaten weiger den te beschouwen. En ook over enkele maanden, als een tweede AA-conferentie in Algiers wordt gehouden, zullen de Russen schitteren door afwezigheid. Generaal De Gaulle vestigde enkele jaren geleden nog eens de aandacht op het feit, Russen hebben. Doch laat Parkinson de Chinezen vragen moet Rusland die route helemaal in bezit hebben, alsmede het gehele grondgebied, waar deze weg door leidt? Die route kan evengoed gecon troleerd worden van het oostelijke uiteinde af. En Siberië zou een ge schikte levensruimte zijn voor Chine se vestigingen. In dit verband had Parkinson kunnen wijzen op de open lijke aanspraken, die de Chinese com munisten hebben laten gelden op grote delen van de Sowjetunie, die aan het Chinese rijk grenzen en daar vroeger deel van hebben uitgemaakt. De schrijver voorziet een bijna onvermijdelijke Chinese opmars langs genoemde handelsroute en beschouwt de Oeral als de voornaamste verdedi Rusland een Europese mogend- jgingslinie in een botsing tussen Oost held is, toen hii sprak over een wf'd' Sowjetunie tot het weste v r j lijke kamp rekenend, verenigd Europa, „van de Oeral tot de Atlantische oceaan". En ook de Russen zelf voelen zich Europeanen als zij voorstellen, dat de Duitse kwestie door de landen van Europa moet wordên opgelost. ïng enj Zee; interessant is dan ook het s"j verschijnen van het boek ..Oost en z West" van de als satiricus bekende O' auteur van de „Wet van Parkinson", rdii Cyril Nortihcote Parkinson Als ue Europese mogendheid viel Rusland pel' het Verre Oosten binnen, zich moge- tevi lijik het meest agressief betonend. Het m was het eerste Europese land, dat iet gereed stond, de Boxeropstand neer te at slaan. De revolutie in Rusland veran- n i derde de buitenlandse politiek van rri^ hetlar.d niet. De doeleinden bleven dezelfde, omdat zij gebaseerd waren op natuurlijke feiten, zoals ruimte voor verdediging en ontwikkeling, en reen vrije uitweg naar de Stille oce aan. een doel, waarnaar eeuwenlang conseauent werd gestreefd en dat nog Verouderd? Parkinson ontkent, dat dit strategi sche tjeeld verouderd is en dat door de kernwapens een nieuwe situatie zou zijn ontstaan, waardoor de oude principes niet langer gelden. Hij her innert aan een hele reeks conflicten, waarbij conventionele middelen wer den gebruikt met een afloop, die te voorzien was. De voornaamste ge beurtenis is geweest de vernietiging van het Britse imperium, dat aange vallen werd door zijn vijanden en (met nog meer succes) ondermijnd werd door zijn vrienden. De as van het rijk, de zuidelijke handelsweg tussen Europa en Azië. werd op enkele plaatsen doorgehakt, voorna melijk in Suez. In geen enkel plaatse lijk conflict zou het gebruik van kernwapen? van enig nut zijn ge weest. Telkens weer had Engeland gebrek aan bataljons en batterijen, bajonetten en laarzen. De politici hebben ervaren, dat hun wereld bij stukjes en beetjes vernield kan worden (en al ver daarheen oo weg is) zonder dat iemand zijn toe- Commentaar De these van Parkinsons boek is. dat de leidende rol in de geschiedenis gewisseld heeft tussen Oost en West. Zijn behandeling brengt vele interes sante beelden over de geschiedenis van de beschaving en de wisselwer king tussen de beschavingen van Oost en West. Parkinson meent, dat de beschavingen van het Oosten geleide- het offensief komen, terwijl het Westen in een verdedigende posi tie gedrongen wordt. De kernbewa pening van het Westen is een uiting deze defensieve houding. De beschavingen moet volgens de schrij- gezocht worden in vitaliteitsver- schillen. De technische middelen zou den slechts een secundaire en hoog stens vertragende rol spelen in dit eeuwige spel van wisselende krach ten. aldus een commentaar van dr. B. Landheer, die besluit: „Men hoeft het niet met Parkinsons these eens te zijn. Zij is echter' belangwekkend genoeg om er kennis te nemen en zich te verdiepen in de argumenten van dit zeer leesbare boek". W aarschinving De auteur laat zelf twee waarschu wingen horen In de eerste plaats erkent hij, dat elke geschiedkundige theorie slechts een bepaald standpunt weergeeft en andere opvattingen geenszins uitsluit. Voorts zegt hij dai, hoewel hij een bepaald patroon in de gebeurtenissen waarneemt, het niet zijn bedoeling ligt te suggereren, dat die samenhang onvermijdelijk kan de mensheid niet zien. gebonden aan het Wiel van het Noodlot. Mijn mening is. dat de eindeloze herhaling van hetzelfde patroon van gebeurtenis- BONN Het Westduitse kabinet] heeft besloten tot een krediet- steunprogramma voor de West-j duitse scheepsbouwindustrie met het oog op de moeilijke situatie in deze industrie. Als de Bondsdag daarmee akkoord gaat, zullen met overheidsgelden en middelen uit de tegenwaarderekening van het plan-Marshall, kredieten tot een bedrag van 480 miljoen DM wor den verleend voor scheepsbouw- orders uit niet bij de EEG aange sloten landen, die geen ontwikke lingslanden zijn. De kredieten zullen 80 procent van de orderwaarde bereiken, een rente dragen van 5,5 procent en een looptijd hebben van acht jaar Om dit rentepercentage te krijgen wil de Westduitse regering voor 1966 76 rentesubsidies van 68 miljoen DM verlenen. Van de middelen van het plan-Marshall zullen in 1966 70 kredieten tot een bedrag van 157 miljoen DM worden verleend tegen een rente van 1.5 procent en met een looptijd van acht jaar om de rente van het kredietprogramma van 480 miljoen DM in zijn geheel lager te krijgen Het Duitse aandeel in de wereld- scheepsbouw is van 11,6 procent in 1963 gedaald tot 8,5 procent in 1964. De nieuwe maatregel zal neerkomen op een directe subsidie van iets meer dan 1 procent, waarmee men dus binnen de marge van 10 procent blijft, die als i maximum door de landen van de EEG; werd aanbevolen Wk. Mevrouw Barbara Castle, de Britse minister voor overzeese ontwikke ling, hield een baby koesterend in haar armen, toen zij in Tanzania een modeldorp bezocht. Honderd Tanzaniaanse gezinnen hebben daar een onderdak gevonden. Met een subsidie van een half miljoen is dit porject door Groot-Britannië op gang gebracht. waarschijnlijk vermeden kan worden". Parkinson meent echter evenzeer, dat het uitwissen van ver schillen in de mensheid kan leiden tot een culturele stilstand. Dit laatste zou volgens de auteur „jen nog groter kwaad zijn dan ieder ander kwaad, dat uit een botsing zou kunnen voortkomen". En hij pleit voor het „afremmen van de toekom stige botsing van de ene beschaving PARIJS Volgens Franse rege ringskringen heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, een uitnodiging aanvaard van zijn Russische ambtgenoot, Gromi- ko. voor een bezoek aan Moskou in het najaar. Wanneer de betrekkingen tussen Frank rijk en de Sowjetunie zich in goede rich ting blijven ontwikkelen zal ook presi dent De Gaulle volgens genoemde krin gen een bezoek aan Moskou brengen, maar niet voor volgend jaar. Bij het overleg van minister Gromiko in Parijs is een van de voornaamste pun ten van gesprek de toekomst van Duits land geweest, zo wordt vernomen. Men zou het op twee punten eens zijn gewor- 1. De huidige grenzen van Polen en Tsjechoslo wakije met Oost-Duitsland moeten gehandhaafd blijven en 2. Oost- Duitsland noch West-Duitsland mag ooit een kernmogendheid worden. De twee ministers waren het er voorts over eens. aldus welingelichte kringen, dat de twee Duitslanden t.z.t. herenigd moeten wor den. Alleen was het tijdstip voor onder handelingen te dien einde nog niet aan gebroken. BOMBAY De Evangelical Fellow ship van India heeft een overkoepelend zendingsgenootschap gevormd voor de zending in Bhoetan. Nepal en onder de acht miljoen primitieven in de binnen landen van Centraal-India. Hiertoe werd besloten op de vijftiende jaarvergadering van de Evangelical Fel lowship in Deolali bij Bombay, die werd. bijgewoond door bijna vierhonderd afge vaardigden van ..evangelische" kerken uit bijna geheel India. Reeds lang werd in deze kerken de noodzaak gevoeld van een interkerkelijk zendingsgenootschap, die de leiding van het zendingswerk zou kunnen overnemen van de westerse zendelingen. In het bestuur van de nieuwe India Evangelical Mission hebben aan ook uitsluitend Indiërs zitting. LONDEN/ROME Premier Wilson zal binnenkort voorstellen de komende bijeenkomst van de op de andere door de tegenstellingen Europese vrijhandelsassociatie in akken en waar mogelijk de ^yenen tussen premiers te doen emotionele gevoelens te vervangen door kennis. Zijn boek zo meent nouden. hij kan hier wellicht reeds kleine bijdrage toe leveren. Uitg. Lemniscaat, (294 blz.. ƒ14.90). listische premier, door paus Paulus audiëntie ontvangen. Met Moro was Wilson het er over eens dat onderhandelingen over de Vietnamese crisis noodzakelijk zijn. i Beide premiers begrijpen echter het] Ulbricht wenst geld voor naar westen gegane Oostduitsers Zeventien miljoen gulden blijft in Nederland ILUZERN De grote stadsraad van Luzern heeft gisteren de aan beveling van financiële experts g r volgd en is akkoord gegaan met een schikking tussen de wettige erfgenamen van de in mei vorig jaar op 64-jarige leeftijd overleden mejuffrouw H. A. Berghuys en een aantal instellingen en particulieren in Luzern aan wie zij haar ver- teui mogen van ongeveer dertig mil- 'g in ^oen Sulden bad nagelaten. bi) Mejuffrouw Berghuys, dochter van een Nederlandse groothandelaar in blij brandstr "fen en een Amerikaanse, leidde de laatste vijftien jaar een PB°° tamelijk afgezonderd bestaan in Lu- jk t Tern_ zij verdeelde haar kapitaal P' onder een huishoudster, een man die luis. voor haar honden zorgde en de stad Luzern voor de bouw van een nieuwe schouwburg en een bejaardentehuis. be" Haar wettige erfgenamen in Neder land en de VS. kregen geen cent. tien Deze brachten de zaak voor de ;erdt Nederlandse en de Zwitserse rechter, (Om( waarbij zij de rechtsgeldigheid van verschillende bepalingen in het testa- ment van mejuffrouw Berghuys be- enaj streden. Intussen waren met de advocaten va de m het testament bedachte partijen onderhandelingen begonnen om te trach ten tot een vergelijk te komen. Er werd een voorstel uitgewerkt waarbij de stad Luzern genoegen nam met een verminde ring van veertien-procent van het door mejuffrouw Berghuys toebedachte kapi taal. Daarnaast moesten de overige be voordeelden vijftig procent laten vllen. Luzern kan alsnog voor zijn schouwburg rekenen op 3.75 miljoen Zwitserse frank en een ongeveer even groot bedrag een bejaardentehuis. LANGDURIG De stadsraad overwoog bij zijn besluit dat een proces wel eens een langdurige kwestie zou kunnen worden, met hoge kosten en kans op verlies. Het zou, na afloop van het in Nederland aangespan nen proces, met het oog op belasting kwesties pak wel eens moeilijk kunnen zijn om het zich in Nederland bevinden de vermogensgedeelte ongeveer zeventien miljoen gulden naar Zwwitserland over te brengen. Een voordeel het kanton Luzern ruim vier miljoen gulden en de gemeente ruim twee miljoen gulden aan successierechten zul len toevallen. Voorts werd vernomen dat de twee voornaamste begunstigden in het testa menf van mej. Berghuys. een verzorgster en een man met wie zij haar liefde voor honden deelde en die beiden ongeveer 1 zeven miljoen gulden zouden krijgen, ermee akkoord waren gegaan hun aan deel met ruim de helft te verminderen. Verklaring premier Sjastri: Als Pakistan niet ophoudt De Britse regering wil op deze bijeenkomst elk plan bespreken dat Rotterdamkan leiden tot nauwere betrekkingen i tussen EEG en EVA. Zoals bekend wil Wilson proberen de betrekkingen tus- jst*ëid" sen EEG en EVA hartelijker maken i om een toetreden tot de EEG van Engeland, en eventuele andere lan den. te vergemakkelijken. Degene die dit plan van Wilson bekendmaakte was lord Longford, lei-1 'der van het Hogerhuis. Hij zei datj j Engeland het verdrag van Rome niet' kan ondertekenen en lid worden vanj Ide EEG zonder meer. „Er is geenl laanwijzing dat het standpunt van de] EEG is veranderd", aldus Longford. Staats- i partijleider Amerikaanse standpunt. Italië staat voorts welwillend tegenover Wilsons BERLIJN plannen met betrekking tot de EEG. vValter Ulbricht van Oost-Duitsland Italië zou verder veel belangstelling heeft gisteren van de bondsrepubliek hebben voor een Atlantische kern- een schadeloosstelling van 120 miljard macht, zoals door Engeland voorge- mark geëist, ten dele als vergoeding voor Oostduitsers, die naar het westen zijn gevlucht. Tevens zijn in dit bedrag opgenomen herstelbetalingen, die Oost-Duitsland naar zijn zeggen geheel Duitsland heeft gedaan en voor de economische koude oorlog, die de bondsrepubliek tegen de DDR Arrestaties bij herdenking dood i Mussolini ten worden hersteld, zoals die voor de opening van de vijandelijkheden was. Vervolgens zou een onderzoek naar dc feiten moeten worden ingesteld door een commissie van deskundigen. Sjastri zei, dat zijn land dc aanspra ken van Pakistan op het noordelijk nn.m rv i j- l deel van Koetsj, de zogenaamde NIEUW-DELHI. Dc Indische Rinn (Verlatenoord) afwijst. Hij zag premier Sjastri heeft gisteren echter geen reden, waarom de grens erklaard. dat de troepen van zijn in het omstreden gebied niet aan de land een voor hen gunstiger ge- k»nn0n word0n rechtsterrein zullen uitkiezen, ,als Pakistan niet ophoudt met .,Cliiiiecs meesterbrein'"' aanvallen" in het gebied van Koetsj langs de Arabische Zee. Een Indische regeringswoordvoer- Voltrens Siastri ziin de Pakistani der heeft gisteravond aan verslagge- voigens ajasiri zijn oe raKisiani i,. fotQ,s uitgereikt die voigens hem in het voordeel, doordat zy in het;beweZen, dat Pakistan bij de gevech- zoutmoeras, waar zich waar- ten in Koetsj Amerikaanse tanks schünlyk olie bevindt, hoger ge-'heeft gebruikt. Hij herinnerde eraan, legen posities innemen. Als de^f&ndTÏSÏÏÏ moessonregens gaan vallen, zul- gelen zouden worden genomen als len de Indiërs zich moeten terug- door Amerika gebruikt materiaal te- trekken. Dat gebeurt omstreeks i®en Ir»d>a zou worden ingezet. Me- v vrouw Pandit, de zuster van wijlen halt mei. - ROME Acht personen zijn gearres teerd en beschuldigd van opruiing, toen zij woensdag in Rome op het graf van de pjr/e onbekende soldaat met een foto van rr±Utj Mussolini zwaaiden. De neo-fascistische Premier Wilson zelf verblijft op het j beweging herdacht Mussolini's dood met ogenblik in Rome waar hij besprekin- een requiemmis in de Romeinse kerk Sn voert met premier Moro. Gisteren aopra Minerva. .Daarbij werd Wilson, als eerste Britse socia- i Mussol i- jongere Volgens politieke waarnemers in Nieuw-Delhi, betekent deze verkla ring dat India zal besluiten Pakistan :en kwetsbaar punt aan te vallen. Bijvoorbeeld aan de grens van de Pendsjaab bij de voornaamste plaats van West-Pakistan Lahore of aan de bestandslijn in Kasjmir. Sjastri deed Pakistan tevens hel voorstel tot be ëindiging van de vijandelijkheden in het gebied van Koetsj. Na het staken van het vuren zou dan volgens Sjastri de toestand moe- Pandit, de zuster premier Nehroe. heeft verklaard, „dat achter de Pakistaanse aanvallen dui delijk het Chinese meesterbrein zit". De gevechten in de omgeving van de plaats Biarbet gaan nog steeds door. Het is niet bekend in wiens handen de post is. Premier Sjastri verklaarde in het parlement, dat de Pakistani nog steeds aanvallen doen op Biarbet. Een Pakistaanse woord voerder heeft eergisteren al ver klaard, dat de post door Pakistaanse troepen is veroverd. Kamiel Huysmans komt zeker met eigen lijst BRUSSEL De bejaarde Belgische socialist Kamiel Huysmans (93) heeft nu definitief besloten voor de Kamer verkiezingen van 23 mei met een eigen kieslijst uit te komen. De socialistische leiding heeft nog ge tracht hem hiervan terug te houden. Kamervoorzitter A. van Acker en partijvoorzitter L. Collard brachten Huysmans in Antwerpen een bezoek. Maar", zei Huysmans later tegen journalisten, ze zeiden dat niets kan I worden veranderd aan de samenstel ling van de kieslijst van de BSP voor de Kamer. Ik heb gezegd dat ik niet van plan ben mijn afzonderlijk ge stelde kandidatuur in te trekken". „Ik heb hun ook meegedeeld dat mij verzekerd is dat ik voldoende stem men zal krijgen. Zelf geloof ik dat ik veel meer stemmen krijg dan ik nodig heb". De socialisten wilden Huysmans niet meer kandidaat stellen vanwege zijn hoge leeftijd. Zijn wens is de eerste parlementariër van 100 jaar in de Belgische geschiedenis te worden. aanwezig de dochter ni, Edda Ciano, en Maria, Mussolini's zoon Romano zuster van de actrice Sopha Loren. Romano, een jazz-pianist, en zijn moe der Rachele, weduwe van de dictator, woonden tezamen met andere familiele den een requiemmis bij in de parochie kerk St. Cassian in Predappio bij Forli, w HH begra- zou hebben gevoerd. Het bedrag is berekend over de periode 19501961. In het laatstgenoemde jaar werd de Berlijnse Muur opgericht. Ulbricht herhaalde in zijn toe spraak, dat West-Berlijn een afzon derlijk gebied is en niet tot de Bondsrepubliek behoort. Hij somde tevens een aantal punten op, die naar zijn mening tot een oplossing van de kwestie-Duitsland kunnen leiden. De ze punten zijn: erkenning van alle bestaande grenzen in Europa met inbegrip van de beruchte Oder-Neisse- linie, afzien „door beide Duitse sta ten" van kernbewapening of deelne ming daaraan en instelling van een kern wapen vrije zone in Midden-Euro- pa- „normalisering" van de betrekkin- r^taurant Bij ^e ^fis waren ongeveer i ®en tussen West- en Oost-Duitsland 200 belangstellenden. Het gastenboek in [en sluiting van een niet-aanvalsver- de familiecrypte werd woensdag door 671 drag tussen de landen van de NAVO personen getekend. i het Pact van Warschau. Geef een nuttig geschenk geef Moeder iets voor haar fietst Perzië: China bij Zware aanval op aanslag op sjah Maleisië betrokken Ie si -d inl gezonde witte tanden Poets, tenminste één keer per dag, met ARONAL vitamine tandpasta. Binnen 18 dagen ziet u wat Aronatvooru heeft gedaan! bij elke "tube Aronal een prachtig speldje gratis bi) Aronal-mondwater of 'n Arontl- uodenborstel óók 'o gratis speldje. Aronai bij apotheker, drogist of speciaalzaak. N.V. Gaba - Hilversum TEHERAN Zes Perzische jonge lui zijn gisteren aangehouden die hebben bekend de aanstichters tot de jongste aanslag op de sjah te zijn geweest. Zij maakten deel uit van communistische organisaties en hun doel was onrust in het land te zaaien. Zij hebben verder toegegeven be trekkingen met het buitenland te hebben onderhouden. Uit hun mede delingen kon worden opgemaakt, al dus functionarissen, dat communis tisch China zeer nauw bij de aanslag betrokken was. Denemarken levert spion aan Bonn uit KOPENHAGEN De Westduitser die zaterdag in Denemarken werd gearres teerd op het ogenblik, dat hij geheime documenten over de verdediging van de NAVO en West-Duitsland aan een Tsje chische diplomaat overhandigde, is uitge leverd aan de Westduitse autoriteiten. De Tsjechoslowaakse diplomaat. Lens- k.v. moet uiterlijk morgen Denemarken hebben veriater.. KOETSJING Honderdvijftig man geregelde Indonesische troepen heb- n gisteren deelgenomen aan de aarste aanval op Maleisisch Borneo sedert maanden. Bij de aanval verloor DEN HAAG Vijf meisjes-vrijwil- een Britse militair het leven en ligers werden er negen gewond. De Indone- werden met achterlating van doden, wapens, munitie en uit rusting op de vlucht geslagen. Acht maanden geëist tegen automobilist die kanaal inreed LEEUWARDEN Tegen de 19- jarige veeverzorger S. de V. uit Tzummarum is acht maanden gevan genisstraf geëist en toezicht door het consultatiebureau voor alcoholisme, omdat hij in de nacht van Goede Vrijdag onder drankinvloed met zijn auto in het Van Harinxma-kanaal is gereden, waardoor twee inzittenden, een 44-jarige vrouw uit Leeuwarden en een 30-jarige dorpsgenoot door verdrinking om het lev-n kwamen. Ook werd nog 50 urete tegen hem geëist wegens een aanrijding die hij eerder op de avond had veroorzaakt. vertrekken anavond Schiphol per KL.407 naar Parijs. Daar zullen zij overstappen op een vlieg tuig dat ze naar Dakar (Senegal) zal brengen. In Khombolle, een klein plaatsje op ongeveer 100 km. afstand van Dakar, zullen zij in liet „centre rural de protection familiale" het laatste deel van hun opleiding krij gen. Samen met de leiders en leid sters van dit centrum en met enige Afrikaanse stagiaires, zullen zij gedu rende anderhalve week de omliggen de dorpen intrekken en trachten het geen zij in drie maanden opleiding op het Koninklijk Instituut voor de Tro pen hebben geleerd, in de praktijk toe te passen. Na deze korte stage reizen de vrijwilligers door naar Ivoorkust, waar zij in de hoofdstad van het departement du nord: Korhogo, zullen werken. Daar zal ook de rest van de JVP-Ivoorkust groep, die in totaal 25 vrijwilligers telt. onder wie acht meisjes, zich bij hen voegen. De leider van dit project, de heer Sesink Clee. MOSKOU Vooraanstaande weste lijke militaire leiders hebben Russi sche uitnodigingen afgeslagen om in Moskou de viering van de twintigste verjaardag van de overwinning op nazi-Duitsland bij te wonen. Dit om dat, naar verwacht, de Sowjetunie de gelegenheid zal gebruiken om tekeer te gaan tegen West-Duitsland en de Amerikaanse politiek in Vietnam te veroordelen. De viering heeft als hoogtepunt een kolossale militaire parade op het Rode Plein. De datum is 9 mei, een dag na de viering in het westen. De jaarlijkse 1 mei-parade is bij de feestelijkheden „inbegrepen". Een van de Amerikanen, van wie was gemeld, dat hij was uitgenodigd, is generaal Omar Bradley, een van de voornaamste geallieerde bevelhebbers tijdens de tweede wereldoorlog en later voorzitter van het comité van Amerikaanse stafchefs. Andere namen van uitgenodigde Britse en Ameri kaanse militaire leiders zijn niet be kendgemaakt. Men neemt echter aan, dat ook Eisenhower een uitnodiging heeft ontvangen. Sommige kringen verwachten, dat de Franse oorlogsleiders wel de uitno diging zullen aanvaarden. In dit ver band i sonbekend. of ook De Gaulle zic-h bij een eventueel naar Moskou reizende Franse afvaardiging zal be- reeds enige maanden in vinden. Ivoorkust. De heer Sesink Clee bouwkundige, en heeft voor zijn aan stelling als projectleider gedurende enige maanden een speciale opdracht voor het JVP uitgevoerd in Kame roen. waar een andere groep JVP'ers werkt. De meisjes die van de groep deel uitmaken zijn: mej. P E. M. T. van Heeswijk, huishoudkundige en verlos kundige. uit Heerlen, die op de kraamaf- deling van het zienkhuis in Korhoge zal werken: mej. M. R. van Hoogstraten, maatschappelijk werkster, uit Den Haag. die in het Centre social van Korhoge voorlichting zal geven: mej. E. M Los, verpleegster, uit Leersum, die aan het Centre social zal zijn verbonden en wijkwerk zal doen in Korhogo zelf en in de omliggende dorpen: mej. J W. de Vos, vroedvrouw, uit Ooltgensplaat die in het ziekenhuis van Korhogo op de kraamafdeling zal werken: mej M. C. J van de Vijver, verpleegster en vroed vrouw. uit Biervliet, die, verbonden aan het Centre social, wijkwerk zal doen in en rond Korhogo. Mej. H. M Veenman, apothekersassis tente en medisch analyste. uit Nieuw koop: mej. A. N. Bakker, verpleegster en röntgenassistente. uit Amsterdam, en mej. M. C. J. Kuijpers. landmeetkundig teke naar. uit Rotterdam, wier werkzaamhe den op een meer technisch vlak zullen liggen, maken de stage in Khombolle niet mee. maar zullen rechtstreeks naar Ivoorkust reizen. Meegedeeld is, dat maarschalk Zjoekof, die destijds de overgave van Berlijn aanvaardde, waarschijnlijk ook aan de feestelijkheden zal deel nemen. Georgi Zjoekof raakte later uit de gunst en werd door Chroesjt- sjef als minister van defensie ontsla gen. Na het ontslag van Nikita ver dween hij geheel uit het openbare leven. Hij leeft thans van zijn pen- Bulgarije WENEN De Bulgaarse vice-mi nister van defensie, generaal Slavcho Transki. die volgens geruchten de leider zou zijn geweest van een mislukt komplot in Bulgarije en die daarna zou zijn terechtgesteld, was dinsdag aanwezig op een regeringsre ceptie ter gelegenheid van het bezoek van de Finse minister van buitenland se zaken. Transki sprak met de Britse en Amerikaanse diplomatieke verte genwoordigers. Ze5 andere leidende personen, die aan het komplot zouden hebben deel genomen, zijn de laatste dagen gezien bij het uitoefenen van officiële func ties. PITTSBURG De staking in de Amerikaanse staalindustrie, die zater dag zou beginnen, is vier maanden uitgesteld. De looncommissie van de staalarbeiders heeft voorstellen aan vaard van tien grote Amerikaanse maatschappijen. Door deze overeenkomst zullen de vak bonden en vertegenwoordigers van de maatschappijen tot 1 september de tijd krijgen om een nieuw contract op te s - len. Intussen krijgen de staalarbeiders die thans ongeveer gemiddeld 4.40 dollar per uur verdienen, voortaan 11.5 dollar cent meer .(De vakbonden hadden 18 cent geëist t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7