Nieuwe Leidse Gourant WAARDERING VOOR BELEID Neder horst: frisse aanpak van problemen CNVkabinet heeft open oog voor de zwakkeren Johnson: inzet hoog in Zuid-Vietnam De Gaulle: afkeuring Ex-excellenties horen toe \^AR trekt ambassadeur uit Tunesië terug r"i AUTO BIERMAN N.V. Buschauffeur vrijgesproken Opstand Dominicaanse republiek mislukt Commentaren GIVE A MAN A LUCKY DEN HAAG Het beleid dat het kabinet-Cals in de komende twee jaar hoopt te voeren heeft veel waardering ontmoet in de drie regerings- (ezinde Tweede-Kamerfracties, de KVP, de PvdA en de ARP, alsmede de p-ote vakcentrales. KVP-fractieleider drs. Schmelzer noemde de rege ringsverklaring „een degelijk en evenwichtig stuk werk, dat veel ruimte ipenlaat voor het eigen initiatief". Woensdag 28 april 1965, 46»te Jaargang >un F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. t DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD restigh is ghebleve? ert in teghenspoetl' Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige In hoofdzaak noordelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 58936 Abonnementsprijzer i p.w. f 0 ,78, p.m. 3 ,35, p.kw10,05 Klachtendienst bez Orging 18.00—19^00 uur De nieuwe voorzitter van de so- ialistische fractie, drs. G. M. Neder- orst, was van oordeel dat er geen prake is van een voortzetting van let vorige beleid. „Het stuk getuigt ran een frisse en nieuwe aanpak van Ie problemen". Daarentegen vond zijn collega Rool- rink (a.r.) ..dat het nieuwe beleid geen •adicale ommezwaai betekent i ilechts een ombuiging i« de goede lichting". De twee grote oppositiepartijen, de 'H.U. en de V.V.D., hekelden in hun erste reactie met name de lengte regeringsverklaring. Mr. Beernink, ractieleider van de C.H.U., vroeg zich, ovendien af of het kabinet in staat zou in de komende regeringsperiode twee jaar alle programmapunten f te werken. De liberaal mr. Geertsema kon zich moeilijk een goede Indruk vormen van de „bijzonder lange verklaring, waar de werkelijke inhoud omgekeerd evenedig is met de lengte". Het enige concrete dat de heer Geertsema in deze -klaring had aangetroffen was de verhoging van de uitgaven, maar hU miste de verantwoording van de finan ciering daarvan. Het C.N.V. en het N.K.V. hebben li hun eerste commentaar op de gis- eren afgelegde regeringsverklaring blijdschap uitgesproken over het oeren beleid, vooral met betrek- jng tot de uitgesproken verwachting at in de komende jaren ingrijpende ervormingen rich zullen aankondi- zodat een planning op langere fcrmijn voorbereid wordt. Volgens het IKV onderscheidt deze regering zich lierdoor bepaaldelijk van vorige ka- Inetten- na het verschijnen van het SER-advies. Het CNV juicht het toe dat het nieu we kabinet aan de SER adviezen zal vragen over de prijsvorming van on roerend goed en over een nieuw systeem van loonpolitiek. Het CNV meent dat in de huidige situatie niet nog geruime tijd doorgegaan kan worden met het thans vigerende stelseL Het NKV heeft geconstateerd dat tal van door de regering aan de orde ge stelde zaken een duidelijke aansluiting vinden op het gezamenlijk actie-pro gramma van NW en NKV. Beurskringen In beurskringen ziet men de voorge stelde speculatiewinstbelasting van pet op effecten op zichzelf reeds als rem voor de omvang voor de handel. De vraag Blijft echter, welke termijn van regeringszijde zal gaan vaststellen voor het realiseren van de winst, wordt dat een, twee, zes manden of nog langer' Naar de meing van' velen zal een termijn van drie maanden geen grote veranderin gen brengen in de omzetten. Wordt de termijn eeft half jaar of" lan ger dan zal dit ongetwijfeld de handel sterk afremmen, zo verneemt men in beurskringen. De koersen op de nabeurs internationale waarden hebben, na het bekend worden van de regeringsver klaring, praktisch geen veranderingen ondergaan. De handel was minimaal. C.N.V. Het bestuur van CNV begroette de Ihoud van de sociaal-economische pa- igraaf met instemming. Het huidige ibinet heeft een open oog voor de pro- men van de economisch zwakkeren, dit verband denkt het CNV aan het pornemen een speculatiewinstbelasting voeren, aan de grotere bereidwil- teheid tot het beschikbaar stellen van Hden voor gemeenschapsvoorzieningen voorgenomen subsidieverhoging l»or de volkswoningbouw. jHet CNV is van mening dat verdere ïuraanpassing noodzakelijk is. Over s vraag of de voorgestelde verhogingen invaardbaar zijn, wilde het CNV wach- m met haar oordeel uit te spreken tot ^/^autoverhuur /^•uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden, Tel. 40447-34594 O WASHINGTON/PARIJS Kort nadat generaal De Gaulle in Parijs zijn ernstige afkeuring had uitgespro- Na anti-Egyptische betogingen CAIRO/TUNIS Massale anti- gyptische betogingen in Tunis heb- de Verenigde Arabische Republiek Den besluiten zijn ambassadeur uit inesië terug te trekken. De betogin- i werden gehouden na de kritiek president Bourguiba's voorstel tot 'kenning van Israël. Tienduizenden trokken door de straten, In een oogopslag Los-van-Barth-beweging pag. 2 Chr. werkgevers: voor zichtig met vrtfe loon vorming; weerstandsfonds pas als overleg niet meer helpt pag. 2 Lijk van Delgado gevon den? pag. 5 Rus zoekt zijn Nederland se redders pag. 5 Verpakking kost bü Uni lever miljard gulden per jaar pag. 7 Tulpenrally pag. 7 gooiden stenen naar de Egyptische. Iraakse en Syrische ambassades en riepen leuzen als „Nasser L een ver rader". De betoging was de eerste in Tunis, die ooit tegen een andere Arabische staat is gehouden. Er werd aan deelgenomen door studentenverenigingen, vakbonds leden. de vrouwenvereniging en andere groepen, die verwant zijn aan de socia listische Destour-partij van de Tunesi sche president. Tunesië heeft inmiddels zijn ambassa deur in Irak en zijn zaakgelastigde tn Syrië opdracht gegeven hun post te ver- Uit Beiroet komt het gerucht, dat de Westduitse ambassadeurs in Arabische hoofdsteden voorbereidingen treffen voor vertrek naar Bonn. Dit zou verband hou den met het feit, dat binnen de komende drie dagen de officiële WestduitsIsraë lische bekendmaking wordt verwacht in zake de vestiging van diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. Men neemt aan. dat de Arabische reactie hier op zal bestaan uit een onverwijlde ver breking van de diplomatieke betrekkin gen met de Bondsrepubliek. Vandaag zouden in Cairo vertegen woordigers bijeenkomen van de Ara bische landen, ter voorbereiding van een conferentie van Arabische regerings leiders in mei. De gewraakte voorstellen van Bourguiba zullen daarbij nu naar alle waarschijnlijkheid de meeste aan dacht krijgen. Ook Tunesië zou de be sprekingen van vandaag bijwonen. Oud-premier Marijnen en oud minister Klompé, beiden ex-excel lentie, in de vergadering van de Tweede Kamer in de banken der afgevaardigden Nog een kinderlijk in Schelde gevonden BRUSSEL Naar de politie in de Belgische plaats Temse heeft meegedeeld, jn er gisteren in de Schelde niet een aar twee kinderlijken gevonden. Behalve het stoffelijk overschot van de vermoorde twintig maanden oude baby Dirk Vermeulen is het lijk aan getroffen van een veertienjarig meisje, dat sinds drie weken werd vermist. Er bestaat echter geen verband met de moord op Dirk Vermeulen Inmiddels heeft het geneeskundig onderzoek in Gent vastgesteld, dat het kind door de 28-jarige F. Eeckhout levend in het wa ter werd geworpen. Het kwam door verdrinking om het leven. Geval van long-tbc op Karei Doorman DEN HAAG Aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman, momen teel voor een onderhoudsbeurt op de werf van Wilton Fijenoord te Schiedam, heeft zich een licht geval van besmette lijke longtuberculose voorgedaan. Een onmiddellijk daarop ingesteld onderzoek naar gevallen van mogelijke besmetting in de omgeving van de betrokkene is thans nog gaande. Er bestaat voorshands geen reden tot ongerustheid. De betrok ken patiënt, matroos der eerste klasse B. is voor behandeling naar het marine- hospitaal te Overveen gebracht. ken over de oorlog in Vietnam, klaarde president Johnson in Wash ington. dat dt eVd. Staten in Viet nam in een beslissend gevecht zijn ge wikkeld en dat de inzet hoog is- „Iedere keer als de Ver. Staten zich tot vrede bereid tonen ontmoeten zij stilte, lasterpraat of kanongebulder", aldus Johnson- Als men twijfelt laat men ons dan op de proef stellen. Hij ontkende, dat ook maar een enkele functionaris hem heeft voorgesteld. Zuidoost-Azië kernwapens te gebrui- De Amerikaanse politiek blijft bestaan uit vastbeslotenheid, gepaard aan gema tigdheid en vredeswil, zonder te wijken. Een nederlaag in Vietnam zou degenen aanmoedigen,-die alle vrije landen willen overheersen. De Gaulle pleitte zonder Vietnam speciaal te noemen voor zijn politiek „nationale zelfstandigheid". Elke overheersing door wie dan ook. elke bui tenlandse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een land, elk ver- aan welk land dan ook. vreedzame betrekkingen te onderhouden met onver schillig wie. noemde de generaal onrecht- In zijn tv-toespraak zei de Franse pre sident gisteravond wat Europa en Ame rika betreft: „Wij moeten ons zonder Amerikaanse vriendschap te ver loochenen als Europeanen gedragen als zodanig moeten wij werKen aan evenwicht in ons gehele werelddeel". tv-toespraak van De Gaulle was goede rede". Dit was het enige com mentaar, dat president Johnson enkele iten, nadat hij zelf op het Witte Huis persconferentie had gegeven, wilde loslaten. Glimlachend zei hij tot verslaggevers, dat het feit dat zijn persconferentie en de toespraak van de Franse president vru- wel op hetzelfde tijdstip plaats hadden, op „louter toeval" berustte. In officiële Amerikaanse kringen heeft De Gaulles rede overigens geen opzien gebaard. Men vindt dat hij in feite niets nieuws heeft gezegd. Goldwater In Parjjs verklaarde Barry Goldwater. die door president Johnson werd versla gen bü de verkiezingen van november: „Ik heb gebeden, dat communistisch China de Ver. Staten aanleiding zal ge ven, zün atoominstallaties te bombarde ren". Hü zei dit in een toespraak tijdens een diner van de Engels-Amerikaan; persvereniging. Nieuwe camouflage voor landmacht DEN HAAG De landmacht krijgt binnenkort de beschikking over nieuw camouflagemateriaal. De thans in ge- oruik zijnde camouflagenetten (van en jute) worden vervan gen door standaardnetten met een- heidsafmetingeen van 4.5 bij 4.5 meter. ïieuwe netten zijn vervaardigd van plastic. Dunne stukken plastic doek zijn aan de randen ingesneden, zodat ze gaan opkrullen en een bladereffect ver- Ze zijn veel lichter in gewicht dan de oude, ze nemen geen vocht op en ze rotten niet, ze zijn op te vouwen tot pakketjes van geringe afmetingen en ze hebben een goed infrarood-reflecterend •ermogen. De netten zijn gemakkehjk ian elkaar te „breien", zodat ook grote- e opjecten er mee gecamoufleerd kun- ïen worden. ■I mg i M pa om wel te rusten Zuidvietnamese moeders trachten hun baby's te beschermen, wan neer zij met 1700 andere bergbe woners in Duyen Khanh (180 km ten noordoosten van Saigon) arri veren, op de vlucht gejaagd door de Vietccmgrebellen. Voorlichting over de bezetting aan de jeugd DEN HAAG In verband met de twin tigjarige herdenking van de bevrijding heeft de comm. samenwerkende ver organisaties, best. uit hoofdbestuursleden van de Nationaal federatieve raad het verzet en van de Nederlandse vei ging van ex-politieke gevangenen (uit de bezettingstijd), aan de heren Rogier van Aerde, Karei Norel en H. Wielek ver zocht een verhaal over de bezetting te schrijven voor de jeugd van Nederland. Deze verhalen zullen via de Nederlandse jongerengemeenschap in de maand april worden opgenomen in de Nederlandse jeugdbladen. De commissie heeft voorts de heer Jan Rogier te Amsterdam bereid gevonden artikel te schrijven voor de studen- in Nederland. Dit artikel wordt via het maandblad Student aan alle studen- •n gezonden. Voor de schooljeugd (vijfde en zesde klas l.o.) is een vrijheidsboodschap opge steld. De commissie heeft het onderwij zend personeel verzocht deze vrijheids- boodschap aan de leerlingen voor te lezen en toe te lichten. STATIONSWEG 11-17 LEIDEN Tel. 40447 en 40448 Let op advertentie 29 april 1965 Bus tegen boom: 22 gewonden. AMSTERDAM De rechtbank heeft gisterochtend de 28-jarige buschauffeur W. H. F. M. vrijgesproken van de hem tenlaste gelegde onoplettendheid bij het rijden. De officier van justitie had we gens hoogst onoplettend rijden een boete van f 100 en een voorwaardelijke gevan genisstraf van veertien dagen geëist. De chauffeur was op 19 december vorig jaar in de Stationsstraat in Laren als bestuurder van een bus van de Ne- derlandsche Buurtvervoer Maatschappij zonder enige aanleiding plotseling naar links gezwenkt en met 'n vaart van 37 lcm tegen een boom gebotst Van de veertig passagiers werden er 22 gewond, van wie vijf zo ernstig dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. M. zelf kwam bekneld te zitten in de bus, werd zwaar gewond. Verdachte had verklaard zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren. Hij was aan zijn laatste rit op die dag bezig Nederlandse melk voor Amerikanen in Europa DEN HAAG Twee Nederlandse bedrijven, de Sterovita-Domo-combinatie en de Coöp.-Tilburgse Melkinrichting hebben een contract gekregen vooi levering van melk en bijprodukten de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa. Het Nederlandse aandeel m de leve rantie bedraagt ruim 45 procent. Stero- vita zal ongeveer een miljoen liter per week leveren met een jaarlijkse waarde van ruim f 30 miljoen, de Coöp. Tilburgse Melkinrichting ca. 175.000 liter per week met een jaarlijkse waarde van omstreeks 6 miljoen gulden. Als gevolg vai Franse concurrentie is het Nederlandse aandeel ca 7 procent gedaald. Vrijspraak brigadier „grove nalatigheid' MAASTRICHT De 43-jarige briga dier van gemeentepolitie te Geleen, Jules W., is gisteren door de rechtbank vrij gesproken van de hem ten laste gelegde grove nalatigheid ten gevolge waarvan in juli 1964 een arrestant uit het bureau van politie te Geleen zou zijn ontsnapt. Volgens de officier had hij geen duide lijke instructies gegeven voor de bewa king van de arrestant. Le Fèvre de Montigny grootofficier O.N. DEN HAAG Generaal G J. le Fèvre de Montigny is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. De ver sierselen van deze orde zijn generaal Le Fèvre de Montigny gisteravond uitge reikt door de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong. De generaal treedt 1 mei af als voor zitter van het comi-té der verenigde chefs staven en gaat per 1 juni met pen- AMSTERDAM De raad voor de scheepvaart is van oordeel, dat op werk- vlotten alleen mensen mogen werken die kunnen zwemmen. Zij heeft hier- een aanbeveling gegeven naar aan leiding van een ongeluk met de matroos Jan Jager, die verdronk toen tijdens neren van een schip in de haven Hamina een werkvlot van het motorschip Johanca kantelde De matroos kon nagenoeg niet Marine kiest toch partij tegen Bosch SANTO DOMINGO De opstand de Dominicaanse republiek is op n mislukking uitgelopen. De rebel lerende militairen hebben zich gisteren overgegeven, voorzover zij niet asiel hebben gevraagd in ambassadege bouwen. De in 1963 afgezette president Juan Bosch zal nu niet naar Santo Domingo terug keren. De marine heeft zich gekeerd tegen de machten, die naar zijn terugkeer streefden. De Amerikaanse ambassade in Santo Domingo heeft een rol gespeeld bij de onderhandelingen om een eind te maken aan de strijd. Aan de be sprekingen waren bombardementen voorafgegaan, die talrijke slachtoffers zouden hebben gemaakt. Achttien jonge legerofficieren en de ooi-lopige president .die zij geïnstalleerd hadden, begaven zich naar de ambassade. Terwijl zij en tijdelijk president Rafaël Molina Urea zich daar bevonden, be sloten hun tegenstanders een nieuwe militaire junta te vormen en binnen drie maanden verkiezingen uit te zullen schrijven. Tanks en infanterie trokken de stad binnen en namen de macht over. Tijdelijk president Urea vroeg en ver kreeg asiel in de Colombiaanse ambas sade. nadat hij de Amerikaanse ambas sade verlaten had. De verblijfplaats van zijn vrouw en vier kinderen is niet be kend. Op het ogenblik lijkt de Domini caanse republiek helemaal geen regering te hebben. De militaire junta wordt nog gevormd en niemand weet, wie in het presidentiële paleis de lakens uitdeelt De militairen van Wessin, die hun hoofdkwartier hebben op de grote lucht basis van San Isidro, 30 km ten oosten van de hoofdstad, voerden gisteren een bombardement uit op een legerkamp van de opstandelingen buiten de stad. Ver scheidene gebouwen vlogen in brand. Een zendinstallatie werd verwoest. Tot dusverre zouden bij de lucht aanvallen tenminste 25 en 80 gewon den zijn gevallen. In de hoofdstad wor den de levensmiddelen schaars en wordt de toestand voor de burgers steeds kritieker. Generaal Wessin zou volgens sommige berichten, met tien duizend man klaar staan om naai Santo Domingo op te rukken. keerd evenredig aan het weinige tijdsbestek dat dit kabinet het zit immers nog maar hooguit twee jaar is gelaten om het wezenlijke eruit te verwerkelijken. Terzijde: zulk een lang stuk, ten aanschouwe van ons volk voorgele zen, kan moeilijk geacht worden bij te dragen tot de belangstelling voor de publieke zaak. We willen niet zo ver gaan te zeggen, dat die lengte niet ten goede komt aan het rege- ringsgezag; wat in elk geval niet strookt met de eerbied voor het ge zag was de vermelding gisteren voor de televisie van ministers en parle mentsleden compleet met voornamen. Dat had men bij de NTS dienen te vermijden. Een bijdrage tot het politieke debat is deze regeringsverklaring stellig wel geworden daarvan is het be wijs al gaande wanneer deze krant bij de lezer komt. Er wordt veel op geworpen, er wordt ook een en ander alsnog in het onzekere gelaten, kort om gesprekstof genoeg. "NATUURLIJK liggen bij het beleid van dit kabinet de accenten hier en daar elders dan bij dat van het vorige. Wie dat betreuren, mogen dit alles zien als gevolg van het feit, dat het vorige kabinet onmachtig was uit de problemen van radio en trievisie te komen. Veel blijft er gelijk. Het is, alsof som mige ministers eraan gehecht hebben dat ten aanzien van hun departement met nadruk te stellen. Dat zijn uiteraard de aanblijvers zelf. Zozeer is dat het geval dat bij de buitenlandse politiek. Over het in middels wel zeer actueel geworden z.o.-Azië wordt gezwegen, terwijl enig gesprek niet overbodig was ge weest. Dat dit kabinet wat meer aandacht dan het vorige vraagt voor gemeen schapsvoorzieningen, was te ver wachten. Zelf achten wij in een tijd als deze, voor een klein land met een dichte bevolking, deze aandacht eens te meer onontkoombaar. Niet duidelijk is nog, waar meerdere kosten uit moeten worden betaald. Uit de in het uitzicht gestelde belas ting op de speculatiewinst? Wat deze laatste betreft, zal van wezenlijke betekenis zijn de omschrijving die de regering van te belasten speculatie zal weten te geven. TTET is voor dit kabinet kort dag. -1-1- Temeer treft het, dat het een politiek tracht uit te stippen voor een lange periode, wil men: voor de toe komst. Wij menen dat daar veel goeds in zit. Men mag niet bezorgd zijn voor de dag van morgen. Wel echter mag men, ja moet men, zekere voorzie ningen treffen, waarvan men in de toekomst profijt kan trekken. De landbouwer plant bomen, opdat hij na jaren vruchten kan plukken. Verkeerd ware het, indien de politiek werd opgedeeld in segmenten waar bij elk kabinet voor zich tracht, aan het einde van zijn bewindsperiode zo goed mogelijk uit de bus te zijn ge komen. Het is ook fout om te spre ken van een regering-Drees, een re- gering-Marijnen, een regering-Cals. Het is de regering van koningin Ju liana, met telkens aaneensluitende kabinetten. Zo dit kabinet. Dit kabinet zit hoog uit twee jaar. Wij achten het echter een verdienste, dat het tegelijk een verschiet tracht te openen op laten we zeggen het jaar 2000. Kortzich tigheid is strijdig met wijze politiek. TVTAT wij in de regeringsverklaring hebben betreurd, is geweest de wijze waarop de minister-president heeft gemeend de heer Beernink te moeten aanvallen. Wel vermoedden wij reeds, dat de heer Cals, immers tevens van dit ka binet de formateur, er prijs op zou stellen, zijn visie tegelijk wellicht die van het kabinet te geven op bepaalde gebeurtenissen die hebben plaatsgehad. Wanneer daarbij din gen duidelijk worden gesteld, stuit dat bij ons niet op bezwaren. Maar de wijze waarop betreuren wij, zeker waar het geldt een regeringsverkla ring. Meende de minister-president inder daad deze dingen en zo te moeten zeggen, dan had hij dienen te wach ten tot het debat zelf. Had hij zijn ongeduld niet nog even kunnen be dwingen? Mede door de polemische formulering pasten zij niet in de stijl die een regeringsverklaring be hoort te kenmerken een rege ringsverklaring overigens die ook zonder dat reeds „van de lengte" zou zijn geweest. Per 1 mei is aan dr. P. J. H. Ver- meeren op zijn verzoek eervol ontslag verleend als wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de Kon. Bibliotheek te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1