Leiden krijgt op 7 sept. Duitsers ingekwartierd Leids in)i'l(it»s(l;)t'l>ock J. H. Kasten (3) Distributieregelingen voor vele artikelen Koningin op 5 mei bij nationale dankstonde Leidse Pieterskerk Documentatiegroep richt expositie in over oorlogstijd Dodenherdenking voor Leiden wordt sober maar plechtig bescheiden programma 5 mei voor Leidse burgerij ilEÜWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 APRIL 196» W andel-speurtoch t voor Leidse jeugd op bevrijdingsdag LEIDEN Op de bevrijdingsver jaardag begint om 9 uur op de Kaas markt, bij het clubhuis „De zeven sprong" aan de Bernhardkade, in het Van der Werfpark en bij speeltuin „Westerkwartier" aan de Ten Kate- straat de wandelspeurtocht voor kin deren. Men kan hieraan gratis deel nemen (opgeven bij de L.J.A. in het stadhuis), maar men wordt verzocht voor de Ceyion-actie van de NOVIB een kwartje mee te nemen. Omstreeks half elf eindigt de tocht op het UVS-terrein in de Kikkerpol der. Om elf uur als de deelnemers een leuke attractie hebben gekregen treedt het Warmonds kindercircus Atleta op. In vier groepen (volgens startplaats) marcheert men vervol gens achter muziekkorpsen terug naar de stad. Bevrijdingsconcert in Stadsgehoorzaal LEIDEN Zoals wij reeds be- (Exclusieve publikatie Nieuwe Leidse Courant) Vrijdag 24 mei 1940 Rustig. Niets bijzonders. Zaterdag 25 mei Demobilisatie de helft der militairen. Des middags met moeder en Jetty naar Den Haag geweest. Treinen «vervol. Willem in Mijnshceren- land. Alles rustig. Zondag 26 mei tot zondag 16 juni Rustige dagen, 's Nachts steeds vliegtuigen over in zuidwestelijke richting. Distributieregelingen in gesteld voor schoenen, koffie, thee, brood en kleding. Willem komt van zaterdagmorgen 8 juni tot maandag 10 juni met verlof. Haandag 17 juni Dag rustig. Avonds en 's nachts heel veel vlieg- ;en over, richting westen. Insdag 18 Juni 's Middags twee rare explosies. Plaats en afstand on tkend. Om half zes zijn veel vlieg- igen in de lucht. Richting zuidwest. 30 juni Van 18 juni af overdag etig, 's avonds en 's nachts veel En- ike en Duitse vliegtuigen in de lucht, ikwijls 's nachts wakker door het Dortdurend lawaai Maar God dank Leiden geen onheil. 31 juli De gehele maand juli nachts Engelse en Duitse vliegtui- er. Steeds hangen er lichtko- aldoor werkt de mof met zoek- :hten. 18 augustus Van 31 juli af niets jzonders Deze nacht wakker »rden door een hevige ontploffing nstreeks één uur. Uit bed en de straat Niets te zien. Wellicht een mijn t is ontploft, of een bom die door m vliegtuig is afgeworpen in de rich- 3g Wassenaar. Zondag 19 augustus Zwaar ge- jüjffcutsvuur uit zee In kivartiering 7 september Van 19 augustus af geen bijzonderheden. Maar daag arriveert er een grote Duitse troepenmacht in Leiden en wij krij sen op de Sterrcwacht inkwartie ring. Bij ons wordt een Duits offi cier ingekwartierd. Prof. Oort krijgt er ook een- Er lunmer drie krijgt een kamer toege- ezen, die bestemd is voor buitenland astronomen. Bovendien nog wa ildaten ondergebracht in het maga- ijn. De directeur van de Sterrewacht, rof. Herzsprung, is doodsbenauwd als ij'maar een Duits uniform ziet, met li gevolg dat hij alles op mijn dak chuift. En ik moet maar zien het lelletje zoveel mogelijk tegen te di« rerken en desnoods weg te werken iten fijn baantje. De luitenant, die (j ons is ingekwartierd, is een correc- kerel, die begrijpt dat ik van zijn Inker niets moet hebben en hij laat larom alleen zyn „goede morgen' joede avond" horen „Als een dief 8 september Onze Duitse offi cier krijgt een collega op visite. Vind die avond op een tafeltje éen papier waarop aangegeven staat waar hi; Nederland is binnengevallen (Weert) Durf het niet weg te nemen, maai geef het hem terug met de opmer king „als een dief in de nacht". Maar hij reageert er niet op. 9 september Vandaag wordt be kend gemaakt dat na 22 uur niemand zich op straat mag bevinden. Een brief uit Groningen ontvangen van mijn schoonzoons vader, die bij het uitbreken van de oorlog in Brussel lo geerde. Hy beschrijft zijn wederwaar digheden in die dagen, hoe hij weer in Groningen kwam per fiets, na vele weken. 20 september Van 9 september af niets bijzonders. Alleen het overvlie gen 's avonds van vliegtuigen en springen van een paar mijnen, die de ruiten doen trillen. Mijn zoon Willem komt een week met verlof en logeert bij mevrouw Kukler. Wil die Duitser niet ontmoeten. Deze week krijgen wij het vlees- en vetrantsoen- Er kan nog meer bij. Sigaren en tabak worden ook schaars en duur. Heb gelukkig juist 716 hl anthraciet gekregen. Dus wij kunnen vooruit. Glück auf. 3 october Geen Leids feest, Vannacht bommen geworpen op Haarlem en Rijswijk. Leiden lukkig tot heden gespaard. Honderd dertig Nederlanders door de Duit sers als represaille in arrest gesteld. 10 oktober De Duitse officier moet een nieuw kwartier betrekken, daar onze zoon Willem naar huis komt deze de kamer moet hebben- 13 oktober Willem komt thuis. Van de „opbouw" moet hij niets heb ben. (Wordt voortgezet) richtten wordt op 5 mei in de Stads gehoorzaal een bevrijdingsconcert gegeven voor de burgerij. De toe gangsprijs is hiervoor laag gehou den. namelijk f2.50 inclusief. Mede werking aan dit concert verlenen het Ned. Madrigaalkoor, de chr. ge mengde zangvereniging „Ex Ani mo" en „De stem des volks", bene vens een aantal solisten van naam. De begeleiding wordt verzorgd door het Utrechts Stedelijk Orkest. Herman Strategier zal de directie hebben over orkest. Madrigaalkoor en solisten bij de uitvoering van de opera Orpheus et Euridice" van Chr. W von Gluck. Henk Briër, dirigent van het Leids Jeugd-Kamerorkest zal alle koren Vlak bij de Hervormde kerk van Koudekerk gooiden de Duitsers deze boerderij in el kaar. De heer De Wit maakte 15 mei deze foto, waarop dui delijk is te zien dat de voor gevel is gestut. LEIDEN Koningin Juliana is voornemens de nationale dankstonde op 5 mei in de Pieterskerk te Leiden bij te wonen. Zoals bekend zullen radio en televisie deze dankstonde van half tien tot kwart over tien 's morgens direct uitzenden. Of Prins Bernhard en de prinsessen in de ge legenheid zullen zijn de herdenkings bijeenkomst bij te wonen, is nog niet bekend. Een andere foto van de ruïnes aan de Dorpsstraat. De ANWB- richtingwijzer tegenover de Bruggeslraat is duidelijk tc zien. Ook deze foto is van de heer De Wit. Een en ander is bekendgemaakt door mr. P. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter van het Leidse Bevrij dingscomité. De Leidse kerk is uit gekozen voor de nationale dankston de, mede vanwege de grote verdien ste van het universitaire verzet in de oorlog. Voor het drie kwartier durende pro gramma heeft men zich verzekerd van de medewerking van het koperensemble Meindert Boekei, de declamatrice Ingeborg Elzevier en hel Heldria-meisjes- koor o.Lv. Max Punt. Het orgel zal wor den bespeeld door Adriaan Blankenstein. Op de minuut Met het oog op de „Ijzeren" regie van de NTS is een minutenprogramma opge steld. Om kwart over negen zal Adriaan Blankenstein het orgel bespelen. Om half tien precies wordt dc Koningin venvacht. Dan begint tevens het koperensembe te spelen. Om vier minuten over half tien zal de Amsterdamse actrice Ingeborg Elzevier drie minuten lang declameren, waarna het meisjeskoor uit Den Helder vijf mi nuten zingt. Om 9.42 uur houdt prof. mr. W. F. de Gaay Fortman een toespraak van 18 mi nuten. Na het meisjeskoor, declamatie en het koperensemble volgt om dertien mi nuten over tien het gezamenlijk zingen Wilhelmus. Daarna zal de Koningin de kerk verlaten en is de dankstonde, geor ganiseerd door het Nationale Bevrijdings comité, afgelopen. Genodigden Het ziet er naar uit dat de her denkingsbijeenkomst niet voor ieder een vrij toegankzelijk zal zijn. Be halve dat een groot aantal genodig den uit den lande zal verschijnen, heeft men veel ruimte nodig voor de televisiecamera's. Blijven er nog plaatsen open, dan zal het bevrij dingscomité die doen vullen met nog uit te nodigen schoolklassen of der gelijke groepen. Op Koninginnedag opening door de burgemeester in gebouw Rehoboth Geen fanatieke verzamelaars zegt C. Kwik LEIDEN Zoals wij reeds eerder meldden opent burgemeester mr. G. C. van der Willigen op Ko ninginnedag om 3 uur in gebouw ..Rehoboth'" aan het Rapenburg een expositie van documentatie materiaal over de oorlog. Deze expositie is (belangeloos) inge richt door de Documentatiegroep „1940 - 1945". waarvan het se cretariaat berust by de heer H. C. Kwik in Leiden. ..Wij zijn beslist geen fanatieke verzamelaars van oorlogsmate riaal. Wij zoeken het alleen in het bijeenbrengen van foto's, kranten, geschriften en andere zaken, die direct met de tweede wereldoorlog te maken hebben. Hiermee richten wij door het hele land tentoonstellingen in, met het doel vooral de jeugd een indruk te geven van die verschrikke lijke oorlog". Zo drukt de heer H. C Kwik (36. vader van twee kinderen en ambtenaar bij de PCGD in Den Haag) het uit Met enige trots: „Wij hebben uitstekende tacten met het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie van dr- L. de Jong Amsterdam. Ook met de Expogé (ex- politieke gevangenen) hebben wij goede samenwerking". Prins Bernhard In september 1963 ls de basis gelegd voor de Documentatiegroep, die zich in de warme belangstelling van Prins Bern hard mag verheugen Nu telt de groep over het gehele land 160 leden. In Lei den zijn er ongeveer 20. Via een maand blad houdt men contact met elkaar. Zo komt men er ook toe dubbele stukken te ruilen met elkaar, zodat op verschillen de plaatsen in ons land al een indruk wekkende verzameling is aangelegd- „Elk lid houdt zich met een onder deel van de oorlog bezig. Bijvoorbeeld de landing in Normandië, het ondergronds st, de slag om Arnhem, de activiteit de NSB. Zodoende nichten i enkele leden samen ergens op scholen of elders een tentoonstelling daarvan e samenwerking is uitstekend. Zelf betalen Er zit ook een „maar" aan het werk. Behalve dat de onderscheiden echtgeno tes vele avonden óf alleen zitten óf ir de „rommel berieden de leden veel geld aan hun belangrijke werk. Als men bij voorbeeld foto's uit het Imperial War Museum in Londen wil hebben, of van de U.S. Airforce. of uit Duitsland, dan ?et men die zelf betalen. Het laten to- •kopiëren van handschriften of van amateurkiekjes kost ook nogal wal Daar- naast richt men de tentoonstelling door gaans zonder gemeentelijke of andere subsidie in- Voorbereiding In de woonkamer van zijn drie kamerflat aan de Van s-Grave- sandestraat werkt de heer H. C. Kwik (36) al wekenlang aan de voorbereiding van de expositie van oorlog s-document atiemate- riaal in gebouw „Rehoboth". Burgemeester Van der Willigen zal de tentoonstelling (die tot en met 5 mei toegankelijk is) op Koninginnedag om drie uur openen. (Eigen foto). kwaliteit zal zijn. Een uurtje «raffelen in het materiaal was daarvoor genoeg. De heer Kwik is al heel lang met de voor bereiding bezig „Ik probeer een indruk te geven van de Tweede Wereldoorlog in Europa", zegt hij. „Daarvoor gebruik ik behalve foto's 'waarvan vele beschikbaar gesteld door dr. De Jong) ook Duitse kranten uit de dertiger jaren, NSB-affiehes. val se persoonsbewijzen, handschriften, ver ordeningen van de stedelijke overheid, papieren van de B S enzovoorts. Vrijwel alles is van een getypte toelichting voor zien. Het onderlinge verband toon ik ook zoveel mogelijk aan". Waardevol „Wij willen natuurlijk zoveel mogelijk leden hebben. Er zijn soms mensen die ogenschijnlijk onbelangrijke stukken ale tastbare herinnering aan de bezettings tijd bewaren. Die dingen kunnen juist op tentoonstellingen (wij lenen ook veel materiaal uit aan scholen en verenigin gen) van veel waarde zijn. Zij behoeven hun tastbare herinneringen niet af te geven. Als zij lid worden, kan het nog- eens worden gebruikt om de nieuwe ge neraties begrip voor diie tijd bij te bren gen. Al heeft men nog zo weinig of zelfs helemaal geen materiaal, lid worden kan men altijd. Voor die tien gulden per jaar krijgt men het maandblad nog voor niets ook". Wij volstaan met te vermelden dat se cretaris Kwik in de Van 's-Grave- sandestraat 29 in Leiden woont. Herdenkingsbijeenkomst in Marekerk i_' Declamatie door Paul Steenbergen LEIDEN De voorzitter van het Comité Dodenherdenking, de heer C. Zandbergen, heeft tijdens een pers conferentie meegedeeld dat de Do- Grote concurrentie van burgerijweek universiteit LEIDEN Het Comité Bevrijdingsdag heeft ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de bevrijding een zeer bescheiden programma moe ten ontwerpen. Reden hiervoor is onder meer de burgerijweek volgende maand bij de herdenking van het 78ste lustrum van de universiteit. Men slaagde er niet in het motorkorps van de rijkspolitie naar Leiden te halen. De Swift-Combinatie zag geen kans een wielerwedstrijd te organiseren. Ook van het ministerie van defensie kreeg men geen medewerking. de 3-oktober-stad niet op zijn plaats. Al met al redenen te over voor het comité de viering van het vierde be vrijdingslustrum zcor rustig te houden. Men wordt wel verzocht op 5 mei de vlag uit te steken. Programma 8 uur bespeling van het stad huiscarillon; 8.30 uur toespraak burgemeester Van der Willigen op het bordes van het stadhuis, gevolgd door het gezamen lijk te zingen Wilhelmus; padvinders ontsteken hierna de bevrijdingsvlam; Twee exposities over bezetting trekpleisters Daarbij zat men met de angst voor openlucht-manifestaties. Tien jaar ge leden viel het openluchtspel van de Leidse toneelverenigingen op het Pie terskerkplein in het water. Een histo rische optocht meende het comité in 8.459.45 uur optreden demon- stratiegroepen en drumband chr gym nastiekvereniging „Jahn" op het stad huisplein; 9 uur start op vier plaatsen in de stad van de wandel-speurtocht voor de jeugd onder auspiciën van de Leid se Jeugd-Aktie; 14 uur opening expositie oorlogs tekeningen e.d. van leerlingen l.o. in Boerhaavezalen door de burgemeester (geopend tot en met 9 mei); 14 uur optreden volksdansgroep „Oud-Poelgeest" stadhuisplein; 15 uur volksdansen Bevrijdings plein; 16 uur volksdansen schoolplein Oppenheimstraat; 20 uur bevrijdingsconcert Stads gehoorzaal. In gebouw „Rehoboth" zal de gehe le dag de expositie van documentatie materiaal uit de oorlog, verzorgd door de Documentatiegroep 19401945, ge opend zijn voor het publiek. denherdenking dit jaar sober en plechtig zal zijn. Het hoogtepunt zal de herdenkingsbijeenkomst zijn, die in de Marekerk wordt gehouden. Om elf uur komen zoals gebruikelijk de hoogste klassen van de lagere scho len bij het monument voor de gevalle nen bij De Valk bloemen leggen. Het Leids politie-muziekgezekchap zal tij dens deze massale plechtigheid spelen. Programma Precies om half acht begint de herden kingsbijeenkomst in de Marekerk- Had men hier voorheen toegang op vertoon van een programma 'a 50 et), ditmaal is de toegang vrij. Wel is het dringend gewenst vooraf op de bekende adressen een programmaboekje (gratis) af te ha len. Aan personen met een programma zal gezien de beperkte capaciteit van de Marekerk 'ongeveer 800 zitplaatsen' voorrang worden gegeven. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden. Toespraak Het programma omvat een herden kingsrede. uit te spreken door burge meester mr. G. C van der Willigen, muziek door het Leids Jeugd-Kameror kest o.l v. Henk Briër. declamatie van „Het geheim van Willem Brandt" door de bekende acteur Paul Steenbergen, het Wilhelmus, twee minuten stilte en sa menzang. Om kwart over acht is de bij eenkomst afgelopen. Om half negen start de Stille Om gang langs het monument. Hoorn blazers van „Werkmans Wilskracht" zullen op de omgang van molen „De Valk" de „Last Post" blazen. Agenda voor Oegstgeest OEGSTGEEST. Maandag: lezing van dr. L. Zielhuis uit Amersfoort voor Christenvrouwen in „Irene", aan- van 8 uur; jaarvergadering Boeren leenbank in „Het Witte Huis", aanvang Btj het bombardement van 14 met 1940 op Koudekerk en Hazerswoude (Rijndijk) is een twintigtal doden te betreuren geweest. De Duitse vliegtuigen, die vermoedelijk een inti midatie-bombardement uitvoerden, richtten grote schade aan. De heer Leen de Wit (tegen woordig Hogewaard 38) maakte de volgende dag deze en de andere opnamen daarvan. Op deze foto ziet u een bus. waarin vluchtelingen uit Gelderland zaten, die op de Hoge Rijndijk van de weg raakte. Daarachter zijn beschadigde huizen zichtbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3