Nieuwe leidse ComraniH doorlees ver bod minder streng ]Nog honderdduizend man onder de wapens in Saigon Tweede Kamer gaat doelmatiger en plezieriger werken Ministers kunnen spreken zoals zij willen I Nieuwe burgemeester van Leidschendam Moet Kammeraad voor mr. Toxopeus opzij? Wat Soekamo precies zei Kopstuk uit China naar V.S. gevlucht? Korte vrijheid voor 7 jonge delinquenten Commentaren Woensdag 21 april 1965, 46ste jaargang prKtwri F. DIEMER Hoofdred.rteor: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en vooral aanvankelijk in het zuiden en zuidwesten van het land nog enige regen. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 1115 uur). f 3.35, p.kw. 10.05 Klachtendienst bezörging 18.00—19.00 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat haar hele werkwijze moderni- ren. Als de plannen doorgaan, zal de Kamer het zittingsjaar 1965-1966 innen beginnen met een nieuw Reglement van Orde, dat veel oude hal st overboord gooit en alleen al daardoor de doelmatigheid en aantrekke- iheid van het parlementaire werk verhoogt. Na twee jaar studie heeft een Kamercommissie onder leiding van mr. J. F. M. van Thiel het nieuwe reglement nu aan de Kamer voorgelegd et het verzoek er nog vóór het zomerreces over te beslissen. Het ontwerp laft niet alleen een serie overbodige formalismen af, het introduceert ook aantal nieuwe methoden, dat ten dele al experimenteel is toegepast, als het systeem van openbare commissievergaderingen, dat nu definitief ffdt. )ver de denkbeelden van de Ka- rcommissie was de laatste tijd al een en ander bekend geworden, was bijv. een publiek geheim, dat overwoog Kamerleden het voor- en van geschreven redevoeringen verbieden. Het nieuwe reglement rat inderdaad een dergelijke bepa- g, maar ze is minder stringent uit- -allen gezien ook de afwijzende udine van een minderheid in de omissie dan men aanvankelijk inam. „Geen lid", zo heet het nu- est een rede voor. tenzij de voor- er hem hiertoe verlof geeft". een algeheel gébod om uit het ifd te spreken is dus geen sprake. Het Kamerlid in beginsel slechts ver- om een (getypte of gestencilde) evoering van a tot z voor te lezen, uurlijk nr. g hij tijdens het spreken aantekeningen raadplegen en verder pudt hij de vrijheid om belangrijke eelten van zijn rede letterlijk van pa- op te lezen. In bijzondere gevallen, wanneer technisch zeer ingewik- onderwerpen aan de orde zijn, zal Kamervoorzitter toestemming moeten len geven (niet aan één, maar aan sprekers) om een uitgeschreven re- oering geheel te reciteren. Unisters en staatssecretarissen vallen onder het verbod. ZU kunnen spre- zoals z(j willen. Minderheid en minderheid in de Kamercommissie van het verbod niets weten, zo blijkt de toelichting op het ontwerp-regle- ït. Zij meent, dat men de rechten de Kamerleden om op hun eigen hun mening uit te spreken op deze er te sterk zou aantasten. „In 't bij - der bij beperking van de spreektij- kunnen leden ernstig in het gedrang e. indien zij gedwogen worden uit hoofd te spreken. Daarbij komt, dat voorgestelde regel niet voor de re- ing geldt, als gevolg waarvan de nerleden ten opzichte van de minis- in een nadelige positie zouden ko- e meerderheid van de commissie wil laatste niet geheel ontkennen, maar verder toch geen overwegende be ren. Naar haar oordeel is het verbod enige methode om de vergaderingen Kamer tot werkelijke gedachtenwis- ngen te maken", want zoals de situa- nu is, gaan de sprekers doorgaans of nauwelijks op eikaars betogen in. ten langs elkaar heen of herhalen door hun voorgangers is gezegd, n verbod tot het voorlezen van re- roeringen geldt in beginsel in de par lenten van o.a Engeland, West-Duits d (waar de voorzitter ontheffing kan 'men) en Frankrijk (waar de voor lid, dat zijn rede voorleest, het ord kan ontnemen). In Italië krijgen riementsleden die voorlezen minde> eektijd dan collega's die grotendeels hoofd spreken. plaatsvinden. De bevindingen van de A.B.C. zullen daarbij van doorslaggeven de betekenis kunnen zijn. De nieuwe werkwijze maakt een uit breiding van het presidium van de Ka- bestaande uit drie leden) nood zakelijk. Ook hierin voorziet het nieuwe reglement. Het handhaaft de bepaling, dat de voorzitter en de beide ondervoor zitters door de Koningin moeten worden benoemd, maar opent daarnaast de moge lijkheid dat de Kamer zelf nog meer ondervoorzitters aanstelt, ten minste één uit elk van (je vijf grote fracties. (Voor vervolg zie pag. 1) Anneke Beekman getrouwd HILVhuoUM Anneke Beekman is getrouwd. Samen met haar bruide gom, de 2-i-jarige Michel Fournier uit Nancy, besteeg zij gisteren de trappen van het stadnuis. Vandaag heeft het r.k.J kerkelijk huwelijk plaatsge vonden. Unaer de vele belangstellenden be vonden zich uiteraard de beide „tan s'' Bets en G! van Moorst. Kort na de oorlog onioYandde er een gereclitelijke strijd rond ae nu 24- jarige Anneke Beekman, tussen de jooase voogdijvereniging, die. het wet telijk over haar gestelae gezag verte genwoordigde, en de aames Van Moorst, die Anneke in de oorlogsjaren voor de Duitsers verborgen nadaen ge- De beide „tantes" weraen ver oordeeld tot de cel omdat z\j haar, door met het meisje te vluchten, had den onttrokken aan het gezag Aan de strijd tussen pleegouders en voogdijvereniging kwam een einde, toen Anneke meerderjarig was gewor- 1961 keerde zij erug naar Nederland, nadat zij in Nancy had ge studeerd, waar zij ook de Franse mijningenieur Fournier had leren ken nen. Verleden jaar vond de verloving plaats. Hearings lei ehocl nieuw is ook ae oepaltng, die houden van openbare „hearings" door nercommissies mogelijk maakt. Bü voorbereiding van de behandeling belangrijke wetsontwerpen heeft een nercommlssie soms behoefte om al- ei deskundigen en belanghebbenden dplegen, hun adviezen in te wta- eventueie bezwaren en klachten :men Dat geschiedt geheel op ba- van vrijwilligheid; alleen bü een par- enquête is men verplicht Kamercommissie te verschU- e hearings vonden tot dusver achter loten deuren plaats. Als de te horen «men er niet uitdrukkelijk bezwaar ih maken, kunnen ze voortaan in het nbaar worden gehouden, wat impll rt dat ze ook voor de publiciteitsme- toegankelUk zün. et systeem van de oüenbare commla 'ergaderigen wordt, zoals gezegd, nu initief ingevoerd Dat is vooral van l voor de begrotingsbehandeling, het eerst wordt nu ook de moge heid geopend een Algemene Begro- [scommissie in te stellen Na behan- ing van de verschillende begrotingen de openbare commissievergaderingen de Algemene Begrotingscommissie en komen om de begrotingsgelden en door de Kamer gewenste uitgaven- hogingen in onderling verband te chouwen om te kunnen beoordelen of geheel verantwoord is. Pas daarna aen de algemene financiële beschou- ?en over de rijksbegroting en ver- gens de plenaire behandeling van de T>nderlijke begrotingshoofdstukken T^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens ycr dag, pr.r weck of langer AUTO-BIERMAM N.V. bude Singel 66. Leiden. Tel 40447-34594 E. J. M. Kolfschoten (48) te Alkemade DEN HAAG Met ingang van 15 mei is benoemd tot burgemeester Leidschendam de heer Eric Johan Marie Kolfschoten, thans burgemees ter van de gemeente Alkemade Roe- lofarendsveen, Oude- en Nieuwe We tering, Oud-Ade, De Kaag en Rijp- wetering). Eric Johan Marie Kolfschoten werd op 26 februari 1917 te Gestel en Blaarthem bij Eindhoven geboren. Hij bezocht het gymnasium te Eindhoven en het Ignatiuscollege te Amsterdam. Van 1935 tot aan zijn benoeming tot burgemeester van Eemnes op 16 augus tus 1948 was hij werkzaam op de Secre tarie van Edam en Volendam, waar zijr vader burgemeester was. In die jaren behaalde hij het diploma gemeente-i ministratie. Hij richtte de vereniging VVD-fractie komt vrijdag bijeen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD-fractie is voor vrijdag bijeengeroepen om te spreken over de vraag of de heer C. A. Kammeraad uit Middelburg zijn zetel in de Tweede Kamer ter be schikking dient te stellen, zodat mr. E. H. Toxopeus, oud-minister van binnenlandse zaken, de liberale frac tie kan gaan leiden. Behalve mr. Toxopeus is ook prof. Witteveen, oud-minister van financiën, voor de vergadering uitgenodigd. Beiden werden in 1963 als Kamerlid geko- Hadders met de oud-bewindslieden heeft gevoerd, is gebleken dat beiden in prin cipe bereid zijn om in de Tweede Kamer zitting te nemen. De vraag is nu of dparmee moet worden gewaoht tot na de verkiezingen van 1967, aangenomen dat er geen tussentijdse vakatures ont staan. In liberale kring kan men veel vuldig horen opmerken, dat het veeleer in het belang van de partij zou zijn wanneer althans één fractielid zijn plaats zou ontruimen terwille van de heer Toxopeus, die in 1963 prof. Oud als fractieleider zou zijn opgevolgd, ware hij niet tot minister benoemd. Daarbij is het oog gevallen op de heer Kam meraad, die met mr. F. Portheine uit Leiden in de Kamer kwam toen de he ren Toxopeus en Witteveen achter de regeringstafel plaats namen. (Voor vervolg zie pag. 7) Oud-Edam en Oud-I^onnikendam op, was lid van de plaatselijke tencommissie en redigeerde sohrift voor „Historische Schoonheid, folkloren en geschiedenis in Noord- Holland boven het IJ". De heer Kolf schoten was verder vlce-voorzitter van de Utrechtse provinciale brandweer- bond. Op 16 mei 1954 werd hij benoemd burgemeester van de gemeente Al kemade. Tijdens zijn werkzaamheden daar toonde de heer Kolfschoten zich voortvarend en energiek. In tal van be sturen van voornamelijk agrarische r.k. verenigingen en bonden nam hij zitting. Tevens vervult hij een bestuursfunctie in de contact commissie Veilig Verkeer in Zuid-Holland en het dagelijks bestuur van de B.B. in Alphen aan den Rijn. De in zijn gemeente zeer gewaardeerde bur gemeester heeft veel gedaan voor de bevordering der meren-recreatie. Sinds maart 1959 is de nieuwe burgemeester van Leidschendam lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. Het burgemees tersgezin telt twee zoons van 17 en 11 jaar. De heer Kolfschoten is een achter neef van de Haagse burgemeester. DJAKARTA Nader wordt gemeld dat Soekarno bij de herdenking te Dja karta van de Afrikaans-Aziatische con ferentie letterlijk het volgende ten aan- van West-Irian heeft gezegd: „Nu gaan er in het buitenland stemmen op, die proberen ons bang te maken met te zeggen: Pas maar op. als ge geen volks- ;temming in West-Irian houdt. Waarom zouden wij een volksstemming moeten houden? In de eerste Dlaats is West- Irian door de hele wereld erkend als grondgebied van de republiek Indonesia. In de tweede plaats zijn wij geen lid meer van de Verenigde Naties." DEN HELDER. Bij een stoeipar tij aan boord van hr. ms. mijnenveger Eist in de Nieuwe Haven in Den Helder is gisteravond de 18-jarige ongehuwde machinist der tweede klasse W. van Klinken uit Stadska naal overboord gevallen en verdron- Huis staat „in de teeg" op fietspad DEN HAAG Aan het eind van de Laan van Meerdervoort, waar hij overgaat in de Ocken- burghstraat, is door het verbre den van de rijbaan een verkeers situatie ontstaan, die op zijn minst vreemd te noemen is. Het voetpad en het rijwielpad lopen als het ware dwars door de wo ning van de veehouder J. Zonne veld. De gemeente heeft onlangs echter een hek geplaatst, waar door de voetgangers en fietsers worden gewaarschuwd even van het rechte pad af te wijken en niet rechts te houden via de woonkamer van de heer Zonne veld. In de toekomst zal het bedrijf >an de heer Zonneveld in ver band met de stadsuitbreiding in ieder geval gedoemd zijn te ver dwijnen. Boven Borneo Brits vliegtuig neergeschoten DJAKARTA Van officiële zijde is medegedeeld, dat een Brits verkennings vliegtuig dezer dagen is neergeschoten toen het boven Indonesisch West-Borneo vloog. Volgens „Antara" maakte het toe stel deel uit van een formatie van drie verkenners. Twee van de inzittenden kwamen om het leven. TAIPEH Li Wei-Han, één van de kopstukken van de communisti sche partij in China en de naaste medewerker van premier Tsjoe en-Lai, is, na in ongenade te zijn gevallen, naar de VS uitgeweken. Dit is gisteren uit de nationalis tisch Chinese hoofdstad, Taipeh, vernomen. Volgens de inlichtingendienst van tionalistisch China werd de 69-jarige Li eerst gedegradeerd wegens „onvol doende prestaties" en daarna naar dt zuidwestelijke provincie Sinkiang, te vergelijken met Siberië, gezonden. De vlucht van Li naar het westen wordt door politieke waarnemers geïnterpre teerd als een overwinning voor Lioe Sjao-Tsji op premier Tsjoe in een strijd achter de schermen om. de opvolging van Mao Tse Toeng als leider van communistisch China. Lioe staat be kend om zijn keiharde doctrinaire po litiek, terwijl Tsjoe er gematigde op vattingen op na houdt. Li heeft voordat hij gedregadeerd werd, drie belangrijke posten bekleed. t.w. vice-voorzitter van de permanente commissie van de Nationale Vergade ring, vice-voorzitter van de staatsraad onder leiding van Tsjoe en vice-' zitter van de politieke raadgevende volksraad. Volgens de laatste berichten bevindt Li zich in Japan. Bal op dak: signaal voor neem de benen AMSTERDAM Uit de rijksinrich ting voor jongens aan de Oostelijke Han delskade in de hoofdstad zijn gistermid dag acht jongens tussen de vijftien en zeventien jaar ontsnapt. Omdat bet mooi weer was. hïo een der leiders be sloten met dertien jongens te gaan voet ballen. Toen de bal op het dak van de zijvleugel terechtkwam, zag de jongen die hem halen moest zün kans schoon. Zijn voorbeeld werkte aanstekelijk. Zeven andere jongens klommen vanaf de binnenplaats van de inrichting over muur. De vrijheid was echter van t korte duur. De Amsterdamse politie ;t zeven vluchtelingen binnen het uur grijpen. De achtste had zich inmid dels al weer vrijwillig bij de inrichting gemeld De directeur van de inrichting heeft srklaard te hopen, dat er spoedig voor zieningen zullen worden getroffen, om te voorkomen dat de bal steeds van het dak moet worden gehaald. Been van Koningin uit het gips SOESTDIJK Bü het bezoek dat pre mier Nyerere vanmorgen aan koningin Juliana bracht kwam aan het licht, dat het rechterbeen van de Koningin niet meer in het gips is. Het been is nu in een verband gewikkeld. De Koningin bewoog zich wat gemakkelijker, maar moest toch nog op een stok leunen. TTET IS geheel terecht, dat onze Tweede Kamer blijft zoeken naar verbetering van haar werk wijze. Zoiets is in het algemeen al noodzakelijk. Te noodzakelijker is het, wanneer, door uitbreiding van regeringsbemoeiingen, het parlement tegenover de regering in een positie komt te verkeren die nog zwakker wordt dan zij reeds was. Vergeten wij niet, dat in vergelijking met het regeringsapparaat de Kamer toch al bescheiden „bewerktuigd" is. Dat is overigens nog maar een kant van de zaak. Want een parlement heeft als het ware twee gezichten. Tegenover de regering vertegen woordigt het het volk. De Kamer moet dus zowel ten overstaan van de regering aan haar functie kunnen voldoen, als ook moet het volk van haar werkzaamheden een goede dunk kunnen krijgen. De jongste voorstellen, waarvan men in onze krant van vandaag kan ken nismaken, bevatten veel goeds; maar ook wat, waarop men kan afdingen. Voor ditmaal beperken wij ons tot het laatste. En dat is dan tegelijk een onderdeel van de plannen dat bij zonder tot de verbeelding moet spre ken. Dat is het voorgestelde verbod om voortaan van papier te spreken. Zeker, het debat kan er levendiger door worden. Men zegt, dat de ge- dachtenwisseling erbij zal winnen. Vermoedelijk is dat ook zo. Maar de vrees lijkt gewettigd, dat er een ac eent komt te liggen op het uiterlijke. Inderdaad. Van belang is hoe men iets zegt; belangrijker echter wat men zegt. Of wij dan niet de voorkeur geven aan een spreken los van papier? Na tuurlijk. als het enigszins kan. En het kan w ellicht meer dan thans ge schiedt. Men behoort daarnaar ook te streven, ieder voor zich. De pers kan er op toe zien en doet dat ook wel. Maar er een voorschrift van maken gaat ons wat te ver en beperkt boven dien de leden van de volksvertegen woordiging wat te zeer in de vrijheid die ook hen toekomt. ./at beduusd door het feit dat zij buiten de regering zijn geraakt. Een op zichzelf beperkte kwestie heeft immers gevolgen gehad voor het hele regeringsbeleid. In de liberale pers werd dan ook gesproken van een wat katterige stemming. Men mag zich afvragen, of aan de liberale fractieleider in de Tweede Kamer diens beleid door zijn vrien den althans in hun hart wel in dank wordt afgenomen. Zeker, aan uitingen van waardering ontbreekt het niet. maar tegelijk wordt een drang uitgeoefend opdat een liberaal lid van de Kamer zijn zetel zal inruimen voor de afgetre den minister van binnenlandse za ken. met de bedoelinz dat die fractie voorzitter gaat worden. Dat loslaten van een zetel schijnt overigens niet spontaan te geschie den. maar het zal er wel van moeten komen. Was het onderwerp van geschil bin nen de regering de crisis waard ge weest? Het is in het algemeen niet aantrekkelijk, in de oppositie te zijn. Voor de socialisten betekende de mo gelijkheid heel wat weer aan de regering te kunnen deelnemen. De voldoening onder de socialisten en de teleurstelling onder de libe ralen staan thans tot elkaar in een zekere verhouding. Hebben de liberalen, zo luidt de vraag, verstandig gemanoeuvreerd? Dat is een vraag over welker beant woording de liberalen zelf liberaal verschillend denken. HONOLOELOE (Hawaii) De gisteren uitgesproken verwachting, dat de strijd in Vietnam zal worden geïntensiveerd is bewaarheid. Op de Amerikaanse militaire conferentie te Honoloeloe heeft men gisteren be sloten, hoe deze intensivering haar beslag zal krijgen. In het bijzonder zal worden opgetreden tegen het Vietcong-vervoer overzee van wa pens naar Zuid-Vietnam. Mobilisatie Minister van defensie McNamara ver klaarde voor zijn terugkeer naar Wash ington, dat de Zuidvietnamese strijd krachten met 100 000 man zullen worden uitgebreid (men spreekt overigens aiover 160.000 man). Er zal grotere mobiliteit en vuurkracht worden gegeven aan de strijd krachten van Zuid-Vietnam. Meer heli kopters worden ingeschakeld en de on dersteuning van de troepen door lucht aanvallen zal worden uitgebreid, aantal Amerikaanse militairen (ongeveer 33.000 man op dit ogenblik) zal niet langrijk worden uitgebreid (wellicht tot 50.000 man). De Amerikanen zullen be hulpzaam zün bü het opleiden van de Zuid-Vietnamese militairen. Over zee McNamara zei, dat getracht zal wor den, de toevoer van wapens overzee naar Zuid-Vietnam stop te zetten. De Amerikaanse marine zal buiten de territoriale wateren blijven. Zij zal de schepen opsporen, die dan door de Zuid-Vietnamese marine in de terri toriale wateren onderschept kunnen worden. Amerika zal Zuid-Vietnam meer kleine schepen voor dit doel be schikbaar stellen. Op de conferentie is ook gesproken over de waarde van de luchtoperaties boven Noord-Viet- nam, in het bijzonder wat betreft de vernietiging van bruggen en het tegen gaan van infiltraties. China Intussen heeft ook communistisch Chi na besloten „de noodzakelüke maatrege len te treffen voor het zenden van vrij willigers naar Vietnam om aan de züde van de bevolking van dat land te strij den ter verdrijving van de Amerikaanse aanvallers, ingeval het imperialisme de VS de opvoering van de aanvalsoorlog zou voortzetten en ingeval het Vietna mese volk een beroep zou doen op Chi nese vrijwilligers". Het is een hele maar het tweemaal gebruikte woord geval" spreekt ook hier boekdelen. Men weet dat de Sowjetunie een soortgelijke verklaring heeft uitgegeven. Sjastri boos Vermelden we nog, dat premier Sjastri van India van oordeel is. dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam gestaakt dienen te worden, wil er sprake kunnen zijn van besprekingen over Vietnam. De bombardementen zouden onderhandelingen onmogelijk maken. Premier Sjastri is gebelgd over het feit, dat president Johnson hem voorlopig niet in Washington kan ont vangen. Sjastri heeft zijn bezoek nu definitief geannuleerd. In één oogopslag Dagboek van een tiener pag. Koningin en Prins pakten cadeau uit: (ont)moet dat nou op Hunneschans? pag. Kolonel Trent, held van de slag boven Amster dam pag. Wapenschouw met mo dernste materieel pag. I Flat in Rijswijk letterlijk uit de grend gestampt (van boven naar bene den pag. Jhr. Loudon verlaat Koninklijke pag. Rouw past Electra pag. Nieuwe Peugeot pag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1