Duizenden Berlijners door gat in muur Inf Feisal zal niet met de communisten pacteren nieuws Cyprus: Turken mogen wijk niet verlaten Bondsrepubliek (Tsjoe en-Lai woont de AA-conferentie bij londerden buitenlanders in Jeruzalem voor Paasfeest Verkiezingen brachten Ieren geen uitkomst Een man die leeft5 met super-geheimen Jjki een \ij, ZATERDAG 17 APRIL 1965 Koude vertraagt was Mississippi q| ST. PAUL (VS) Het smelten van en sneeuw in de brongebieden van e Mississippi is door koude ver- ■aagd, waardoor de was van de Ivier pas op dinsdag zijn maximum i meter boven normaal) zal berei- en. De vrijwilligers in de tweeling- leden St. Paul en Minneapolis had en al de laatste hand gelegd aan de ooddijken. Aanvankelijk werd verwacht dat isteren het hoogste punt bereikt zou rorden. Door het uitstel zijn de oodvermoeide arbeiders gedwongen og een paar dagen voort te werken. Iet hoge water heeft al duizend oensen uit hun woningen verjaagd. Jen vliegveld en een station moesten porden gesloten. Naar het Rode Kruis gisteren be- ;end maakte hebben de overstromin- en in dit gebied, dat gedeeltelijk in jwa, Wisconsin, Minnesota, en Noord- lakota ligt, reeds twaalf mensenle- I ens geëist. Er werden 187 personen I ewond. President Johnson heeft een I root deel tot rampgebied verklaard, raardoor snelle federale hulp moge- jk wordt. In stromende regen Tot nu toe geen incidenten BERLIJN Duizenden West- Berlijners trokken gisteren in de stromende regen door de muur voor een bezoek aan hun familie leden in Oost-Berlijn. Het juiste aantal is niet bekend, maar om streeks het middaguur lieten de Vopo's naar schatting vijftigdui zend mensen door de controle posten. Er deden zich geen inci denten voor. Alle hotels volgeboekt JERUZALEM Ruim 15.000 ïitenlanders zijn naar Jeruzalem ■togen om daar het Paasfeest te leren. Alle hotels in de stad zijn ilgeboekt, waardoor een groot mtal bezoekers moest worden idergebracht in kloosters, scho- in en huizen van particulieren. De bezoekers ramen gisteren deel n de traditionele Goede-Vrijdag- ocessie over de Via Dolorosa naar kerk van het Heilige Graf. Bij elk r statiën van de Kruisweg hielden halt voor een kort gebed. In Moskou kwamen ruim tweedui- nd gelovigende grote synagoge jeen voor het Joodse Paasfeest. het eerst sinds twee jaar zijn in Russische hoofdstad weer redelijke veelheden matse verkrijgbaar, zo iden Joodse functionarissen. Meer in zestig ton matses werd met ficiële toestemming gebakken in gemeentebakkerijen. Een groot ver schil met het vorig jaar toen dit niet mocht van de autoriteiten. In Rome volgde paus Paulus de Kruisweg, terwijl duizenden mensen, die achter houten hekken langs de route stonden opgesteld, meebaden. Tijdens de laatste vier statiën droeg de paus een ruw houten kruis. De Kruisweg eindigde bij een eenvoudig altaar, dat aan de voet van de Palatijnse heuvel onder het reusachti ge geraamte van de oude Romeinse tempel van Venus was opgericht. Daar hield de paus een preek. Na afloop van de plechtigheid stap te hij in zijn auto en reed naar het Vaticaan. NAVO op 31 mei bijeen in Parijs PARIJS De ministers van defensie van de landen van de NAVO zullen 31 mei tot 2 juni in Parijs vergaderen, heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van landsverdediging gisteren bekendgemaakt De agenda voor deze bijeenkomst zal worden opgesteld op de Jijk Mosterdgas uit 1 wereldoorlog I in oceaan gegooid PARIJS Ongeveer duizend ton osterdgas uit de eerste wereldoorlog buiten de Franse kust in de tlantische Oceaan gegooid, ro heeft ra woordvoerder van het Franse ilnisterie van defensie gisteren niee- tdeeld. Ongeveer 1600 houders met vloeibaar is werden eerst in niet voor corrosie woelige vaten geplaatst die later weer terden gemetseld in grote betonnen blok Die zijn donderdag overboord ge told op honderden kilometers buiten de - de oceaan drieduizend meter j ^ieuwe Russische ambassadeur in Rood-China jDSKOU Sergei Lapin Sowjet- "Tninister van buitenlandse zaken. t de Russische ambassadeur in Com- inistisch China Hij volgt Tsjerwonen- V op. die 5'fe jaar in Peking was en die ^naar Praag gaat. de korte bekendmaking van Radio kou werd geen reden voor de wijzi- opgegeven en ook niet gezegd, of de i chter wordende betrekkingen tussen island en China een rol hebben ge- eeld Gruwelmoord in Japan TOKIO In Japan heeft zich een ruwelijk drama afgespeeld, dat he! pen heeft gekost aan de vijftien [ar oude Heiitsji Takahasji. Twee fpgdige gangsters vochten met blote Inden een -duel uit op leven en dood. ppaald was, dat de verliezer moest [erven. Het was echter de winnaar, boerenzoon Takahasji, die werd trrnoord. De leden van de bende hadden het ;vecht gelast, omdat de twee jeugdi- gangsters geprobeerd hadden de 21- 'fige buffetjuffrouw Masako Ito te opgW^andelen. De buffetjuffrouw richtLaalite decl uit van een prostitutie Tganisatie, die door de bende werd Meid. Bij wijze van straf moesten de «ee op het voorplein van een tempel [et elkaar vechten met als inzet het ven var. een hunner. jTikaihasji won, maar omdat de lOetjuffrouw meer sympathie had De NAVO-deskundigen hebben een strategisch programma ontworpen aange duid als ..MC 100-14 betreffende het door het bondgenootschap aan te houden peil van troepensterkte en bewapening. Maar zekere landen, met name Frankrijk, zijn het hier niet mee eens omdat het naar hun mening geen zin heeft over dergelij ke kwesties te spreken zolang er nog geen overeenstemming .is bereikt over de grondbeginselen van de Atlantische stra- De Oostduitse grenswachters wa ren overigens vriendelijk en beleefd en sommige reizigers verklaarden, dat zij zich moeilijk konden voor stellen dat dezelfde Vopo's een week geleden alle mensen die uit het westen kwamen, lastig vielen, uit protest tegen de plenaire zitting van het Westduitse parlement in West-Berlijn. De kerken in Ooet-Berlijn waren propvol, want de Oostberlijners na men hun gasten mee naar de Goede Vrijdag diensten. De bezoeken van de Westberlijners aan hun familieleden en kennissen werden mogelijk krach tens een akkoord dat verleden najaar werd gesloten tussen het Westberlijn- Re stadsbestuur en het Oostduitse regime. Voor de Paas-periode zijn, naar verluidt, ongeveer 400-000 muur- pasjes verstrekt. Elke pas is goed voor één dag, van 0700 uur tot middernacht. Toen de zwaargewapende commu nistische grenswachters gisterochtend de stalen hekken openden en de slagbomen ophaalden, stonden reeds duizenden mensen te wachten, on danks de stromende regen. Als ge bruikelijk namen de reizigers grote pakken cadeaux mee. Deze bevatten onder meer koffie, sigaren, sigaretten, gerookte paling en andere delicates sen, die in Oost-Berlijn niet te krij gen zijn- Franse econoom Riiff Weer terug naar gouden standaard NEW YORK De Franse econoom Jacques Rüff meent dat het enige middel om de wereld te beschermen tegen een financiële catastrofe is de terugkeer naar de gouden standaard vergezeld van een verdubbeling van de goudprijs. Rüff zei dit in een rede voor industriëlen in New York. Het is nutteloos te geloven dat de huidige door de regering Johnson ge volgde methoden de juiste zijn voor de vermindering van het tekort op de betalingsbalans. Hij zei dat het enige middel kan worden verschaft door de terugkeer van de regeling van de inter nationale contracten door middel van het goud. hetgeen het internationale beta- Saoedi-Arabië heeft al enkele maanden een nieuwe koning. Feisal nam de plaats in van zijn broer Saoed. die niet langer op gewassen bleek tegen de moei lijke taak, welke op de schouders rust van de koning van de grote Arabische staat. Er is wel eens een tijd geweest, dat men Feisal verdacht van sympa thieën voor president Nasser van Egypte en van een streven naar samenwerking met het communis tische blok. Dat was in de tijd, toen zijn hroer nog koning was en deze er wat Nasser streven naar over heersing in de Arabische wereld be treft meende mee te kunnen vol staan, samenwerking met Egypte van de hand te wijzen. Feisal heeft toen (als minister van buitenlandse zaken) getracht het effect van deze negatieve houding zo veel als moge lijk was weg te nemen. De strijd tussen de beide broers eindigde in een overwinning door Feisal, nadat deze geruime tijd het Amerikanen landen bij duizenden op de Zuidvietnamese kust bij Da Natigwaar zij belangrijke strate gische posities bezetten. Steeds meer Amerikaanse militairen worden in geschakeld ih de strijd tegen de communisten. iliteit. ugvoeren tot de Rüff gaf toe dat de terugkeer naar. de gouden standaard zou kunnen leiden tot de uitputting van de Amerikaanse goud reserves. Om dit gevolg te vermijden acht de Franse financiële deskundige het noodzakelijk dat de goudprijs, die sinds 1934 is vastgesteld op 35 dollar per ounce, vrijwel verdubbeld moet worden: mogelijk maken de buitenlandse saldi van 13 miljard dollar om te zetten en daarna nog een grote goudvoorraad over te houden. VIJAYAWADA Minstens twaalf pelgrims zijn donderdag in de rivier de Krisjna in Zuid-India verdronken toen acht boten, die met kabo met- elkaar verbonden waren, omsloegen, zo is van officiële zijde meegedeeld. De boten kapseisden toen er een paniek uitbrak nadat gebleken was dat een van de scheepjes water maakte. Ongeveer dertig mensen wisten de kant te bereiken. Volgens niet-officiële berichten hadden de boten in totaal tachtig mensen aan boord. Twaalf lijken zijn geborgen. land als premier had geregeerd. Dezer dagen stond Feisal een ver tegenwoordiger van een Libanees blad een interview toe. Hij ver klaarde o.a., dat zijn regering nooit een communistisch land zal erken nen. Zulks is onverenigbaar met „onze godsdienst en traditie", aldus de koning. „Wij laten ons niet mee slepen tot erkenning van Oost- Duitsland of welke andere commu nistische staat ook. Wij kunnen nooit diplomatieke betrekkingen aanknopen met het communisme." Niettemin is Saoedi-Arabië het eerste Arabische land geweest, dat zijn ambassadeur uit Bonn heeft teruggeroepen. Dat was, omdat het land van koning Feisal wat „Pales tina" betreft één lijn wil trekken met de andere Arabische landen. Deze uitlating had betrekking op het besluit van Bonn, de staat Israël volledig te erkennen. De opmerkin gen van de koning waren een onrechtstreeks antwoord op in de Egyptische bladen geuite kritiek, volgens welke aankoop van wapens in Engeland de Britse regering in staat zou stellen, wapens aan Israël te verkopen. Koning Feisal verklaarde zijn op merkingen niet bedoeld te hebben om te laten blijken, dat zijn land in het westelijke kamp staat. „Wij blijven neutraal werkelijk neu traal", zei hij. De parlementsverkiezingen van vorige week hebben de Ieren geen uitkomst gebracht. De aan het be wind zijnde partij, de Fianna Fail, heeft „slechts" 72 van de 144 par lementszetels behaald. En kan alleen, maar over een meerderheid beschik kenals een lid van de oppositie het voorzitterschap van de Dail (te ver gelijken met onze Tweede Kamer) blijft bekleden. In het oude parlement beschikte de Fianna Fail over 70 zetels. Zij was wat het regeringsbeleid betreft afhankelijk van de medewerking van de Onafhankelijken. Deze af hankelijkheid was tenslotte zo groot Overval leverde negen ton op MIAMI BEACH* Twee gewapende mannen hebben gisteren een overval op hét Sterling-hotel gepleegd en ontsnapten met een buit die volgens de politie 100.000 gulden kan bedragen. Het hotel was volgeboekt en de kluis zat propvol eigendommen van gasten die minimaal 100 dollar per dag voor eeD suite betaalden. De nachtportier en de piccolo werden vastgebonden en hun monden dichtge plakt met plakband Daarna waren de rovers eeD half uur bezig met het plunderen van de brandkast Na schietincident NICOSIA De regering van Cyprus heeft gisteren de Turkse bewoners van Nicosia verboden hun wijk te betreden of te verlaten. Het verbod werd uitgevaardigd na dat een Turkse Cyprioot, die werd ontdekt toen hij zich in een Grieks- Cyprische winkel in de zogenaam de „groene zone" tussen twee ge meenschappen bevond, twee scho ten afvuurde. Het verbod heeft ook betrekking op vrachtwagens die voedsel naar Nicosia brengen. De bevelhebber van het vredes- korps van de VN, generaal Thimayya, en de speciale vertegenwoordiger van secretaris-generaal Oe Thant, Berna- des, trachtten gisteren in besprekin gen met Turkse en Grieks-Cypriotische autoriteiten de kwestie op te lossen. De Turks-Cyprische vice-president, dr. Kutchuk. heeft bij generaal Thi- may geprotesteerd tegen het besluit van de Cyprische regering Volgens hem was het incident van donderdag het gevolg van de omstandigheid dat de Grieks-Cyprioten zich 'niet gehouden hadden aan de normale procedure voor het inspecteren van winkels en huizen in de „groene zone"- Uit Ankara wordt vernomen, dat de Turkse en de Griekse minister van buitenlandse zaken binnenkort in Londen besprekingen zullen beginnen over het vinden van een oplossing voor het Cyprische vraagstuk. speciaie projecten geworden, dat premier Sean Lemass besloot over te gaan tot het uit schrijven van vervroegde verkie zingen, in de hoop een comfortabeler meerderheid te krijgen. Deze opzet is niet geslaagd. Ook nu zal de Fianna Fail in vele gevallen af hankelijk zijn van de medewerking van de Onafhankelijke partij. Gezien het resultaat van de ver kiezingen is er reden om aan te nemen, dat de Fianna Fail niet kan hopen op een grotere aanhang onder de Ierse bevolking, dan zij nu heeft bereikt Tijdens de verkiezingscam pagne voerden de oude politieke tegenstellingen al niet meer de boventoon. Het waren vooral de economische en sociale vraagstuk ken, die de aandacht vroegen. Er waren wel traditionele fakkelop tochten en de gebruikelijke gezwol len redevoeringen. De oude leuzen had men echter grotendeels laten varen. De voornaamste punten waren de werkgelegenheid, de inkomens, de prijzen van levensmiddelen en de sociale voorzieningen. Het goed ge- een raket te maken, die door een ondergedoken onderzeeër kon den gelanceerd. Als chef Lemass daarbij af als de grote ontwerper van de nieuwe industriële de CIA ontwikkeling. De Fine Gael, de grootste oppositiepartij, gebruikte zal Raborn de leiding hebben over a]s voornaamste verkiezingswapen organisatie, waarover een plan voor ingrijpende sociale Niet alle belang%\jke, berichten bureau voor komen op de voorpagina's van de dagbladen. Ze krijgen ook niet alle een grote opmaak. Zo was het deze week ook met de benoeming van een nieuwe chef voor de „super geheime" Centrale Inlichtingen dienst in de Verenigde Staten, de CIA. De keus van president Johnson viel op de 59-jarige gepensioneerde betrekkelijk weinig bij het publiek nd is. Men weet alleen, dat zij litgebreid net van inlichtingen- pa7tij>n bó'dén'°eB~en°ëïkaar diensten omvaten als voornaamste dit maakte op de kiezers blijkbaar taak heeft, er voor te zorgen dat de een verwarrende indruk. presid!f VOlIed!g. °P h00jf, ,s Een historische Ierse ontmoeting tig gevoel voor humor, iemand die van aJles- waarbij de Ver. btaten UOnd plaats, toen premier Lemass geen „onzin" duldt-als onverschillig zyn betrokken of waar zij belang bij van derepubliek Ierland enkele welke opdracht moet worden uitge- hebben. Raborn w-oonde de laatste maanden geleden een ontmoeting voerd en in wiens woordenboek het tijd in California. Hij ia getrouwd men^we", 'mnfkt woord „onmogelijk niet voorkomt, en heeft twee kinderen, een zoon en Noord-ïerland deel uit van het Zijn vele onderscheidingen leggen een dochter. „Britse rijk". hiervan getuigenis af. Hij is een man, die zich niet laat afleiden door niet essentiële details, iemand, die het uiterste van zichzelf vergt en een van de weinigen, die eerbied kunnen afdwingen en kunnen ma ken, dat anderen hun best doen. Raborn werd op 8 juni 1906 te Decatur in Texas geboren, groeide op te Rayn en Marlow in Oklahoma en verliet in 1928 als afgestudeerde dc marine-academie. „Sommige lui vragen zich af. hoe het kwam, dat ik de marine koos, terwijl ik toch niet wist, dat er zoveel water in de wereld was", grapte hij eens, zin spelend op de droge en stoffige omgeving, waar hij was opgegroeid. Van de zeeschepen ging hij over naar de luchtschepen en in 1934 kreeg hij zijn wings als marine vlieger. Als hoofd van het marine- nptf)» HP krüP I «J TEL AVIV Met een storting va miljoen dollar heeft West-Duitsland don derdag de laatste herstelbetaling Israël gedaan. Sedert 1951 is ongev 850 miljoen dollar betaald I ,,tdJ Eugene Agresti is kampioen in het openen van oesters. Hij werd het voor de derde maal in Mar seille. Vorig jaar deed hij over 100 oesters 5 minuten en 28 se conden. Ditmaal deed hij er nog 31,3 seconden minder over. voor de andere jonge gangster, de 16- jarige Kazoeo Koyama, werd de win naar om het leven gebracht. Vier leden van de bende vermoordden hem met dolken en kapmessen. Het lijk werd begraven in een voor de verlie zer gereedgemaakt graf Dit drama, dat zioh verleden jaar september afspeelde, kwam aan het licht, doordat de politie op een open terrein het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van Taka hasji vond. Vijf leden van -de bende, waaronder de buffetjuffrouw en Koya ma, zijn in arrest. Naar de zesde wordt nog gezocht. I President De Gaulle van Frankrijk heeft be sloten ter gelegenheid van het Paasfeest 111 personen die wegens on dermijnende activiteit gevangenisstraffen uitzit ten de rest van hun straf kwijt te schelden. Ook 361 andere gevangenen krijgen amnestie. t Op het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan wordt een nieuw middel beproefd om het in iedere lente terugke rende gevaar voor de scheepvaart van naar het zuiden afdrijvende ijs bergen te beperken. De Amerikaanse kustwacht boot Evergreen is bezig met het bespuiten van de ijsbergen met felkleurige verf. om ze duidelijker zichtbaar te maken. Op een kunstveiling in New York heeft een schilderij van Churchill, getiteld Canal Scene, 26.000 dollar (ongeveer 100.000) opgebracht. Het doek is in 1938 ge schilderd. Het echtpaar Weenink en de heer Eekhout uil Eibergen hebben de eer ste prijs gewonnen voor hun inzendingen op de veertiende internationale bloemententoonstelling in Haifa (Israël). Deze drie Nederlanders kregen voorts lof van de jury voor hun, wat werd ge noemd, „artistiek rang schikken" van de tien duizend bloemen. 500 va zen en 2.500 potten. Op het tentoonstellingster rein is een windmolen van bloemen geplaatst, die zeer de aandacht van de bezoekers trekt. De Franse regering gaat de strijd aanbinden tegen de kwakzalverij. Het aantal klachten van goedgelovigen, die door wonderdokters en mag netiseurs waren bedot, groeit gestadig. Degenen, die op de goedgelovig heid van het volk parasi teren kunnen in het ver volg worden veroordeeld gevangenisstraffen van minimaal twee maanden en maximaal twee jaar. tot DJAKARTA De premier van communistisch China, Tsjoe en-Lai is gisteren in Djakarta aangekomen om deel te nemen aan de viering van het feit, dat tien jaar geleden de eerste Afroaziatische conferentie te Ban doeng werd geopend. aaneensluiten, elkaar helpen en steunen, alle imperialistische plannen tot agressie verijdelen en de strijd tot het einde voeren om te overwinnen, de nationale onafhankelijkheid te beschermen en de wereldvrede te.verdedigen. Er werden op het vliegveld geen toespraken gehouden. Soekarno stond aan de voet van de trap van het vliegtuig om Tsjoe te ontvangen en omhelsde hem hartèlijk. Pham Van Dong plaatsten zich naast Soekarno op het podium t hun volksliederen werden gespeeld, Tsjen Ji en Soephanovong stonden bij de erige officiële persoonlijkheden achter Tsjoe werd vergezeld doo» de commu nistisch Chinese minister van buitenland se zaken, Tsjen Ji, de Noordvietnamese premier Pham Van Dong en dc leider van de communistische Pathet Lao, prins Soephanovong. In een aan journalisten overhandigde verklaring merkte Tsjoe o.m. op: „De het podium, huidige internationale toestand is zeer Een menigte van naar schatting 3.000 gunstig voor de volken (van Afrika enof 4.000 personen verwelkomde de bezoe- Azië» en ongunstig voor het imperialisme kers op het vliegveld. Het corps diploma- en zijn belijders tique met inbegrip van de Russische „Maar het imperialisme berust niet in diplomaten was aanwezig om Tsjoe en zijn nederlaag. Het doet wanhopige po- Pham de hand te drukken gingen om het verloren terrein te her- winnen. Vooral in Vietnam. Indochina en DEN HELDER Ruim 800 middelbar» Zuidoost-Azië houden dc imperialistenscholieren uit het h°le land gaan in de zich bezig met dolzinnige agn ventie en oorlogsavonturen. ..Onder deze omstandigheden noodzakelijk, dat wij, Aziatische Afrikaanse landen, de banier van Ban- Voorts wordèn walinricht'ngen bekeken uwer I en demonstraties op zee gegeven. Paasvakantie kennis maken i____ ninklijjte Marine. In-,-Den Helder worden het ..schoolvlootdagen" gehouden Er staat varende excursie op het programma. doeng nog hoger houden, i

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9