In Roeanda staat lectuurwerk nog maar in de babyslofjes Zelfs taalregels nog niet vast ZONDAGSZIEKTE Behalve goedkoper is het ook veiliger ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 APRIL 196s|| .(Van onze kerkredacteur Jan J. van Capelleveen) ,,Dag meneer, ik ben Ireentje", zei de kleine Roeandese peuter par mantig tegen ons in het Nederlands. Maar daar mee was haar moed dan ook op en verborg ze zich achter haar stoere pleeg vader, de gereformeerde predikant Jb. van der Neut. Breed lachend stak hij ons zijn hand toe en zei: „Welkom in Roean da". We stonden voor een lage, halfronde douane loods van golfplaten op het kleine vliegveldje van Kigali, dat nog altijd buiten de grote vlieg routes ligt. Na Kenia en Zambia waren we ineens in een andere wereld. Hier geen wolkenkrabbers en geen fabrieksschoorstenen, maar wel een hartelijke kleine Neder landse gemeenschap, die ons binnen het uur in haar kring opnam. Hier vonden we .ook een andere wereld op lectuurgebied. Ds. Van der Neut, die de leiding heeft van het jonge lectuurcen- niet zo naar een dnikkerij stappen boekje voor jonge mensen over met een manuscript en vragen: dc verhouding van de geslach- „Wilt u dit drukken?" Je kunt het ten Er werden er 500 van natuurlijk wel doen. maar _de gestencild, maar er zal een nieuwe druk moeten komen, want het is al bijna uitverkocht. i de kleine staatsdruk- directeur kerij en ook de man van c Uneseo-drukkerij zal zeggei „Neen." Hij wil wel helpen, kan het niet, want hij' heeft ai Zon boekje kost vijf frank persen te weinig voor het rege- dat is ook ongeveer het meeste rlngsdrukwerk boekjes. de school- wat de mensen in dit land op het moment voor boeken en brochures kunnen betalen. Toen het land Natuurlijk moet er een drukkerij zelfstandig werd, had slechts één komen. Daar wordt ook al aan procent van de bevolking een vast gewerkt. De heer S. Fokkens uit inkomen. Economisch gezien staat Voorburg is benoemd als commer- het nog aan het begin Van een cieel directeur en ontwerpt op het zeer lange weg. Pas als de econo- ogenblik plannen. Maar daarop mie opgevoerd wordt zal de bevoi- wilde en kon ds. Van der Neut king in staat zijn om duurdere niet wachten. En zo begon hij zijn boeken te kopen. Maar lectuurarbeid met !1~ Open graf Wat is het symbool van het christelijk geloof? Voor de rooms-katholieken het cruci fix, het kruis met Christus er aan. Daar heeft de reformatie nadrukkelijk „neen" tegen gezegd. Maar het kruis is gebleven, het lege kruis. Vraag echter een Afrikaanse christen naar het symbool van het christelijk geloof en er komt iets heel anders. Op het vormingsinstituut van de Afrikaanse kerken Mindolo, in Zambia worden niet alleen jonge journalisten opgeleid. Er is ook een speciale cursus voor jonge tekenaars en schilders. Zij zullen straks de boeken moeten illustreren die geschreven worden door Afrikanen. Zij zullen mede werken aan de nieuwe bladen die nu nog gesticht moeten worden. Deze groep van jonge mensen kreeg in het begin van de lijdenstijd de opdracht om een plaat te ontwerpen, waar in de centrale gedachte van wat Christus voor ons deed naar voren zou komen. Ieder moest dat op zijn eigen wijze doen. Het opmerkelijke was dat de acht studenten onafhankelijk van elkaar allen met hetzelf de gegeven kwamen. Zij pro beerden allen het geopende en lege graf uit te beelden. Toen we hun een paar weken geleden tijdens ons bezoek aan dit instituut, vroegen waarom zij juist dat onder werp hadden gekozen en niet bijvoorbeeld het kruis, woordden zij unaniem: „Maar het christelijk geloof is toch veel meer dan het kruis alleen! Door het geloof ont vangen we het nieuwe, het eeuwige leven. Dat kan toch alleen maar gesymboliseerd worden door het open graf!" Waarom spreekt ons het kruis en hen de opstanding zo aan? Is het misschien omdat wij toch geneigd zijn om terug te kijken naar ons leven dat verzoend moet. worden, ter wijl de Afrikaanse christenen geneigd zijn om vooruit te kijken naar het nieuwe leven dat zij in Christus hebben ontvangen? In Boeanda wordt wat Frans, maar hoofdzakelijk Kinya-Roean- da, het Roeandees, gesproken. Van een literatuur is nog geen sprake. Pas in 1933 verscheen het eerste boek, een vertaling van de Pel grimsreis van Bunyan. Het is nu reeds lang uitverkocht. In 1957 verscheen eindelijk de volledige bijbelvertaling. Maar die bijbel schoolde arbeider. De mannen kunnen aan de ont bijttafel niet wegduiken achter het ochtendblad. Er verschijnt zelfs niet eens een dagblad. Daarom zijn de mensen vooral afhankelijk van de radio. Maar daar wordt goed naar geluisterd. Toen wij ten minste de leden van de Nederland se „kolonie" ontmoetten, zeiden zij allemaal hetzelfde: „O, u bent die drie journalisten waar de Wereld omroep het over had. We vroegen ons al af of u ook Roeanda zoudt aandoen." Terreinzendeling Ds. Van der Neut (32 jaar) kwam in 1962 als terreinzende- ling naar dit land. Maar al spoedig deed de Raad van Roe andese Kerken, waarin de anglicanen, presbyterianen, bap tisten en methodisten samen werken, een beroep op hem om het lectuurwerk op te bouwen. Hij begon er heel aarzelend en eigenlijk wat tegen zijn zin aan. Maar toen hij de reacties hoor de op het eenvoudige gestencil de blaadje, dat hij iedere maand uitgeeft, werd hij en thousiast. Hij had een vorm gevonden waarin hij het evan gelie kon uitdragen en christe nen kon opbouwen, die veel meer mensen bereikte, dan hij ooit door zijn prediking zou kunnen doen. Ook in dit land. waar nog vrijwel niets te lezen is, ontdekten we een leeshonger. De regering geeft twee maa per maand een krant uit, de rooms-katholieken hebben een eigen klein weekblad, maar voor de 150.000 protestanten was er niets. De gereformeerde zending heeft zich geheel achter dit werk gesteld en reeds 200.000 gulden bijgedragen om tot een goed geoutilleerd centrum te ko- Pionier Enthousiasme en financiële steun uit het buitenland zijn echter nog niet voldoende om tot een werke lijk goedlopend centrum te komen. Dat ontdekte ds. Van der Neut, die als een echte lectuurpionier de ene horde van moeilijkheden na de andere moest nemen. Voor alles moesten de kerken voor het idee van christelijke lectuur gewonnen worden, want zelfs daar leefde de gedachte: „Is dat nu wel allemaal nodig?" Natuurlijk begrepen de ambts dragers wel dat bijbels en gezang boeken nodig klein en i het hart 1 n Afrika. Het bestaat uit gol vende heuvels en vrij hoge ber gen die het land de toeristische bijnaam van „Tropisch Zwitser- land' hebben geschonken. Van de slryd die hier enige jaren geleden nog heeft geivoed tussen de twee bevolkingsgroepen, is niets meer te bespeuren. De be volking wuift hartelijk naar iede re auto die voorbijkomt. Slechts hier en daar langs de weg moes- cade van de politie, de laatste herinnering aan de onrust van enkele jaren geleden. Roeanda is bet kleinste, maar tevens het dichtstbevolkte land van jong-Afrika. Op een grond- iied iets kleiner dan ons land huis bekend. miljoen Rond de eeuwtvtsseling was dit land in Duitse handen. De Vol kerenbond tvees het echter als mandaatgebied aan België toe. Hier en daar is dat nog altijd te bespeuren, bijvoorbeeld aan de Maria-beeldjes langs de rood- lemen hoofdweg (zie foto). Toch is dit land minder be ïnvloed door de koloniale mach ten dan andere Afrikaanse stalen. Kenia bijvoorbeeld is typisch Engels. Hel verkeer rijdt er links en in de hotels wordt een groots ontbijt opgediend. Kameroen daarentegen is typisch Frans. De claxon is het belangrijkste instru ment aan een auto en het ontbijt bestaat uit een eenzaam hard broodje met een likje jam. Zelfs het traditionele kopje chocola ontbreekt daar niet. En Kongo, vooral een stad als Leopoldville, is weer typisch Belgisch. Nog al tijd zijn de naambordjes van de straten tweetalig (Frans en Vlaams). Deze hoofdstad is prot serig met zijn hoge wolkenkrab bers, die vaak dezelfde blinde zijmuren hebben als de huizen in Vlaanderen. In tegenstelling tot andere lan den die wij bezochten, ontdekten we in Roeanda nergens die typi sche stadsverpaupering. die je aantreft in steden als Leopold ville, Port Harcourt en Lagos. De hoofdstad, Kigali, is eigenlijk nog niet meer dan een dorp in opbouw, met zijn roodlemen stra ten slechts 800 meter asfalt) en gezellige bungalows. Dorpskernen kent dit land nog niet. De men sen wonen verspreid over de heuvels, met een eigen tuintje rond het huis, dat net voldoende oplevert om het lichaam te stencilma- economie op te voeren moet de bevolking zich ontwikkelen en om zich te kunnen ontwikkelen zijn er Een avond in de maand is net boeken nodig. De weg naar de stencilavond. Dan is de kleine njeuwe tijd voert door een doolhof bungalow-Van der Neut vol men- van vragen en problemen, sen. De ex-onderwijzer Ezechias Gatwaza zit achter zijn schrijfma- chine, mevrouw.Van der Neut legt 06 KOmSt het papier klaar! Ds. Van der Neut staat naast zijn miniatuur-rotatie- Maar het land zal zich opwer- pers. en tien .tegeneen komt Dat gelooft de jonge rege- mevrouw Ans Verhoef-Link, die 6 vroeger bij het dagblad Trouw ring, die wijs genoeg was om te werkte, bepalen dat er voor dure auto's nog geen plaats is, en die de «..rissen ,o l..e mor«- een miniatuurblad van zestien pa- lijk stelde. Dat geloven ook de fiE? SVS.VLIÏÏ de" laatste .ende.in.en en de Roeandese mededelingen van de regering, christenen. En nu moet reeds de bevat economische artikelen, zoals hasis gelegd worden voor het een aantal wenken om de koffie- produktie op te voeren, het bevat werk van straks, het irote wereldnieuws,, en nieuws Avond av{)nd werk, E,echias Gatwaza aan de vertaling van de kleuterbijbel van Anne de Vries. Deze man heeft een, door de nieuws uit °de kerken, het bevat een jeugdrubriek en artikelen van godsdienstige aard. Drie en een half uur reden we over de roodlemen „hoofd"ueg om kerkdienst in het Roeandese Kirinda bij te wonen, waar de gerefa meerde jeugdleider Maarten Hijkoop zich inwerkt, voor hij met ei nieuw kerkelijk jeugdwerk begint. De dienst was al lang aan de gan toen we eindelijk aanktvamen en de predikant had juist het slotli opgegeven (foto boven). De voorzanger gaf de toon aan en de gemeente zette in. Een or kennen de meeste Afrikaanse kerken niet. De zang wordt begeleid mj een tam-tam. In tegenstelling tot de Amerikaanse negers hebben h^ Afrikaanse broeders de neiging steeds langzamer te gaan zingen, „organist" slaat dan echter wal harder op zijn trom om het jut tempo aan te geven. Meer dan vijfhonderd, meest jonge mensen, vuldm de oude in door Duitse zendelingen gebouwde kerk. Na afloop van de d\ gingen zij niet direct naar huis. In groepjes van vijf of tien bleve staan praten. Pas enkele uren later zag ik hen over de heuvels huis trekken, de bijbel en het gezangenboek in de hand. Somm droegen de beide boeken trots los op hun hoofd. Zij vormen de U bibliotheek van boeken in de Roeandese taal. Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllji e Presbyteriaanse Kerk. i de besprekingen van van taalgeleer den. Hij mag daarmee zijn eigen taal vormen, waarin hij straks zijn boeken zal uitgeven. En de volgende morgen komen regering behoorlijk betaalde, baan de Roeandese jongens en trekken als hoofd van een school opgege- op blote voeten de heuvels in. ven om secretaris te worden van Iedere maand gaan de duizend dit lectuurwerk. Hij is pas 34, nummers grif van de hand en 's maar werd reeds twee maal geko- neni avonds kun je de mensen voor de zen als voorzitter van de synode j. ingang van hun huizen zien zitten. Ze lezen, of ze laten het blad door hun kinderen voorlezen. En als je Cf, ,A\c, er dichtbij zoudt kunnen staan dat JlUUic ZL^ei^da? nofl«ns overenVTÏïenMaar dit vertaalwerk heeft zijn eigen problematiek. De _.j„ taalregels van het Roeandees sohoenen. Het staat nog i zijn nog niet vastgesteld, en er zijn babyslofjes. Maar als de sten- is nog geen vaste spelling voor cilmachine draait sluit ds. Van der Toen het blad een succes de woorden. Op het ogenbfïk Neut soms even zijn ogen; danziet werd, waagden ds. Van der bestudeerteen staaiscommüsïe ^faïlen^vSnfhii ^veet Neut en zijn rechterhand, de deze materie. Kennelijk heeft dat dia tijd komt' ook VOor het secretaris van dit lectuurwerk, de staat vertrouwen in deze kiein€> lieflijke Roeanda, dit tro- Gatwaza, zich aan boekjes. Er jonge man, want de regering piSch Zwitserland in het hart van kwam een uitgave van een nodigde hem uit als gast deel te Afrika. Boekjes zijn eigen taal. Het fascineerde hem zo dat hij er niet in slaagde het boek neer te leggen en naar nnpKen nnnifr waren Maar"vépl bed gaan. In de verte kraaide verder reikt! huu belangstelling «",e niet Hun interesse beeon nas wer- zan8- toen hlJ het eindelijk sloot. kelijk te leven toen de voorzitter I?s'-Tan _de,r_i^t,ut had een mede" van de lectuurcommissie van de strijder gevonden. Raad van Kerken een nacht .lo- geerde in de kleine werkkamer DrukkCM van ds. Van der Neut. Toen hij naar bed wilde gaan, ontdekte hij Maar nog kon het werk niet in de boekenkast een hoekje in beginnen. In Kigali kun je maar Morbus Sabbaticus of Zondagsziekte is een krankheid, die alleen voorkomt bij de leden ener kerk. Er zijn vier symptomen van die ziekte. 1 De ziekte belemmert niet de eetlust. 2 De ziekte duurt nooit langer dan 24 uur. 3 Een dokter wordt bij deze ziekte nooit geroepen. 4 Elk jaar eist deze ziekte duizenden slachtoffers. Voorts kan nog gezegd worden dat de aanvallen plotseling voor komen des zondags. Des zaterdags kan men geen verschijnselen daarvan bemerken; de patiënt werkt of loopt rond tot des nachts over twaalven, hij slaapt goed, wordt gezond wakker, eet een flink ontbijt, maar tegen kerktijd komt de aanval en duurt dan tot de morgendienst voorbij is. 's Middags gevoelt de patiënt zich beter, hij eet een stevig middagmaal, hij leest zijn krant, maakt een flinke wandeling, maar tegen de avonddienst wordt hij weer onwel en blijft thuis. Des maandags is de aanval voorbij, hij wordt fris wakker, is in staat om naar zijn werk te gaan en bespeurt geen tekenen meer van ziekte tot de volgende zondag. Uk lezersreacties op recente ongelukken met gas is ons gebleken dat enige aanvullende voorlichting over de risi cofactoren van gas en daarbij wordt uiteraard speciaal aardgas bedoeld geen kwaad kan. Vandaar dat we een gesprek aanknoopten met een deskundige op dit gebied, de heer A. van der Linden, adjunct-directeur van het Gas instituut te Den Haag. (Van een onzer redacteuren) Een bejaarde vrouw in Meppel gaat naar de keu ken, wil het gas aansteken, waarop een explosie volgt, die de hele keuken ruï neert. In de Amsterdamse Helmersstraat waar de ge meente aan het werk is ontstaat op een ongelukkig moment een ontploffing die ook hier weliswaar geen persoonlijk letsel maar destemeer materiële schade veroorzaakt. In Gouda rijdt een bromfiet ser in een omheinde en met lantarens gemarkeer de werkput, komt met zijn voertuig op een blootlig gende plastic leiding te recht, die vlam vat. En in Nijkerk ontploft een gas leiding Al die ongelukken van de laatste tijd kunnen leken bren gen tot de vraag: staat een en ander misschien in verband met het nieuwe aardgas, dat wel licht gevaarlijker is dan het aardgas zal nebben - naar toe gaat met z'n allen veel voorzichtiger zijn met dat nieuwe gas? Twee soorten Interessante vragen die het waard maken er eens dieper op in te gaan. Om te beginnen kunnen we bi gas twee soorten ongevallen onderscheiden, na melijk vergiftigings- en ontplof fingsongelukken. Welnu, als we met de giftigheid beginnen dan heeft aardgas al direct een bijzonder groot voordeel boven het conventionele stadsgas. Het is namelijk niet giftig! Dit voordeel schijnt nog on voldoende doorgedrongen te zijn; op zichzelf is hiermee een van de grootste gevaren die gas bij huishoudelijk gebruik ople vert (hetzij er in dit verband opzettelijk dan wel onopzette lijk mee wordt gemanipuleerd) voorkomen. Hetgeen overigens weer niet wil zeggen, dat met aardgas Drie typen van het bijzonder veilige gasstopconlact, waarin een speciaal voor dit doel gemaakte slang past. De werking is simpel: bij hel insteken van de slang is de verbinding tot stand gekomen; wordt de slang gedraaid dan is daarmee de gastoevoer geopend; trekt men de slang los dan uordt de gastoevoer automatisch ge- dan ook geen enkel vergifti- gingsgeval meer tot de moge lijkheden zou behoren. Immers ook dit gas blijft, zoals elke brandstof, bij onvolledige ver branding waarbij koolmonoxy- de ontstaat een vergiftigings mogelijkheid behouden. Het is misschien goed om op een nogal eens voorkomende ver keerde handeling die onvolledi ge verbranding van gas tot gevolg kan hebben te wijzen. Er zijn mensen die In. of in de onmiddellijke nabijheid van hun keuken een douchecel heb ben laten aanbrengen. Omdat ze met name in de winter tijdens het douchen geen koude luchttoevoer wensen proppen zij dan het ventilatiegat dat iedere keuken moet hebben dicht zonder zich te realiseren waar dit voo: dient: om niet alleen wasem maar ook bijpro- dukten die bij de verbranding van gas in een keukengeisertje ontstaan af te voeren. Open honden Niet zozeer bfj kortstondig gebruik maai wel bij langdurig functioneren (douchen!) zal zo'n keukengeisertje, dat im mers geen directe afvoer naar buiten heeft, door gebrek aan voldoende zuurstof onvolledig gaan verbranden met alle el lendige gevolgen van dien. Conclusie: Nimmer ventilaticga- ten In keukens dichtmaken! Nu we het toch over ver keerde handelingen met be trekking tot gas hebben, foutief ofschoon niet zo gevaarlijk als het vorige geval is al evenzeer het 's avonds afsluiten van zg. muui- of aansluitings kranen. Het dichtdraaien van de kraan van het betreffende toestel is namelijk al voldoen de. Sluit nier. bijvoorbeeld ook nog de muurkraan af. dan is de mogelijkheid, dat bijvoorbeeld de onzichtbare waakvlam van een vierpitsgasfornuis open is blijven staan, om nog maar van erger, zoals een open oven kraan, te zwijgen, niet denk beeldig. Derhalve: 's avonds voor het slapen gaan alleen controleren oi' alle knoppen van verbruikstoestellen zijn dicht gedraaid is ronduit veiliger dan daarnaast ook nog alle muur stand te verande- Dan nog deze raad: zet nooit teilen of metalen emmers op gas. Doordat ze geen vlakke, maar een randbodem hebben, gaat zuurstofgebrek bij de gas vlam ontstaan, onvolledige ver branding. Tenslotte de tweede soort gasongevallen. Men tracht wel eens „aan te tonen" dat aardgas minder explosief zou zijn dan stadsgas met behulp van zg. explosiegrenzer (de verhoudin gen tussen gas en lucht, die explosieve mengsels opleveren). Maar dal is onjuist omdat de „mengsnelheid" tussen stads-, resp. aardgas en lucht daarbij buiten beschouwing is gelaten. Daarom kunnen we het beter houden op de mening van des kundigen die tussen eenzelfde hoeveelheid stads- en aardgas qua explosiviteit geen enkel verschil zien. Beteugeld Wat echter wèl verschil gaat maken zijn de hogere druk en ho gere ver brandings (calorische) waarde van aardgas, vergeleken met stadsgas. Deze worden vol ledig in toom gehouden door de aangepaste eebruikstoestellen die immers kleinere door stroomopeningen hebben dan stadsgas gebruikstoestellen. Bovendien zijr. de aansluitings voorschriften voor aardgas der mate veilig (andere muurkra nen, enz.) dal voor groter ex plosiegevaar geen kans hoeft te bestaan. Het enige extra-gevaar zou den muurkrar.en kunnen vor men. waarop geen gastoestellen zijn aangesloten, zoals dat in enkele gevallet nog wel eens pleegt voor te komen. In deze gevallen vooral ook als men kleine kinderen heeft zouden de veel veiliger indrukkranen en zg. easstopcontacten kunnen worden gebezigd. Maar nog maals dit is dan ook hot enige minpunt dat zou zijn te noemen en dat gemakkelijk kan worden geëlimineerd Werkelijk, het geheel overziende mag worden ge zegd: aardgas is niet alleen goedkoper dan conventioneel stadsgas, het Is bovendien veiliger!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 14