Nieuwe Leidse Courant norm ertsbedrijf op Maasvlakte KABINET KRIJGT HET NIET GEMAKKELIJK Koningin beëdigt nieuwe ministers Efficiëntste van heel Europa toolvink voorzitter AR Kamerfractie Radio- en tv-blad gratis thuis U Bus in kanaal: drie doden Zeventien staalbedrijven maken plannen Zonder stemming gekozen Commentaren Mr. Cals kon niet onder premierschap uit In Den Haag, A dam en R dam A VRO-televisie zorgt voor stunt GIVE A MAN A LUCKY Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleve» Woensdag 14 april 1965. 46=te jaargang Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met piaatselük enige regen of motregen. Iets zachter, maar in het Oosten en zuidoosten van het land nog kans op nachtvorst tijdens aanvankelijke opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. EQ 3,35, p.kw. 10,05 FRIEZENVEEN Drie bouwvakar- s uit Vriczenvccn zyn vanmorgen, ^dronken, toen het gehuurde busje, |»rin zU met nog v(jf anderen op weg ar hun werk in Wierden, als i defecte remmen ln Aadorp In i Overijssels kanaal reed. De slacht- i zijn G Jansen, J. Brunink en A. bestuurder, de heer G. Jansen, nog geprobeerd bij de scherpe fht die hij naar links moest nemen, remmen, doch de wagen schoot dook in het kanaal. Vijf van de jttenden wisten zichzelf te redden. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Zeventien Europese staalbedrijven, verenigd in de Ar- beitsgemeinschaft Grosspelletisicranlagc, hebben besloten de mogelijk heden te onderzoeken voor een groot ertsoverslagbedrijf uitgerust met een cokesoven op een terrein van tweehonderd hectare in het Europoortgebied. r-, MATRASSEN om wel te rusten Volgens de voorlopige opzet zoi het gemeenschappelijk project in di eindfase beschikken over een erst overslag-capaciteit van 35 miljoen ton per jaar, over een kolenoverslag- capaciteit van tien miljoen ton per jaar en een produktie-capaciteit voor pellets (zg. knikkers met een hoog waardig ijzergehalte) van 25 mil joen ton per jaar. Er is reeds opdracht gegeven de plannen nader uit te werken. Hiermee zou naar schatting een jaar gemoeid (Van onze parlementsredactie) fEN HAAG Na een langdurige discussie heeft de anti-revolutionaire ede-Kamerfractie gisteravond besloten de heer B. Róolvink met de hg an de fractie te belasten. Dit besluit kwam zonde£fetemming tot d. De heer Roolvink. die in de plaats komt van de heer J. Smallcn- k (nu minister van binnenlandse zaken), was sedert vorig jaar tweede tievoorzitter, in welke functie de heer P. C. Elfferich hem opvolgt. rie en een half uur heeft de frac- nodig gehad om de opvolging de heer Smallenbroek te rege- Ze was niet voltallig. Van de ien leden waren er elf present. mr. Th. Versteeg is nog steeds en de heer Smallenbroek woon- iveliswaar een ogenblik de ver ging bij, maar alleen om afscheid lemen. Hij nam niet aan de dis- ie deel. afloop stelde dc lieer Roolvink de pers van zijn benoeming in lis. Gevraagd naar een toelichting Ie mededeling dat het fractiebe- zonder stemming tot stand was men. trok de nieuwe voorzitter vergelijking met een motie, die de Kamer met algemene stern- wordt aangenomen. Het ene icrlid zal met meer enthousiasme er zo'n motie staan dan het andere, rde hoofdzaak is. dat niemand ge- wil worden te hebben tegenge- id. er het verloop van de discussie in raetie wilde de heer Roolvink zich uitlaten. Hü volstond met de opmer- dat ..de kunst van het leven is om rekende met elkaar tot overeenstem- te komen". de vraag hoe hij zich tegenover het 'e kabinet zal opstellen gaf hij ten oord; ..U kent de rol die de fractie et name haar voorzitter in de afge- i formatie heeft vervuld De fractie eensgezind achter de heer Smallcn- i gestaan en daar enkele malen over- ilijk uiting aan gegeven. Naar de ingsverklaring van het kabinet-Cals de fractie met grote belangstelling Zij zal er zich ernstig over beraden". Aandrang A.R.-fractieberaad stond gister- d in het centrum van de belangstel- Tot op het laatste ogenblik heerste ■zekerheid over de vraag wie er ten als fractievoorzitter uit de bus zou en: de heer Roolvink of de heer Elffe- De keuze tussen die twee leek poli- niet geheel indifferent Op grond bepaalde (al of niet juist geïnterpre- le) uitlatingen zijnerzijds schreef men eer Roolvink een zekere afkeer toe samenwei-king met de P.v.diA.: een die hem, naar veler opvatting. Ier geschikt maakt" om in het kader de nieuwe regeringscoalitie als dvoerder van de A.R,-Kamerleden treden. Het was een publiek geheim, nede om die reden een deel van de fractie aanvankelijk de voorkeur gaf de heer Elfferich. t laatste dagen werd echter duidelijk, grote groepen anti-revolutionairen dc t Roolvink als fractieleider wensten, gaven daaraan in woord en geschrift hg. Zelfs tijdens het fractieberaad (men gisteravond nog telegrammen Ien van A.R. kiesverenigingen, die 1 klem op de verkiezing van dc heer (vink aandrongen. Op het besluit tractie is dit natuurllük van invloed •eest. al mag men niet stellen dat de I-Elfferich-groep" in de fractie Is ge- fht voor druk van buitenaf. 3f nieuwe A.R.-fractielelder is 53 Jaar. "istamt uit een Fries landarbeidersge zin loopbaan, zo schreven wij inder tijd, vertoont veel overeenkomst met die van mensen als Schouten en Suurhoff: autodidacten met niet, of weinig meer dan, lagere school, die door een scherpe intelligentie en een ijzeren wilskracht de barrières hebben weten te nemen waar voor hun maatschappelijke afkomst hen stelde. (Voor vervolg zie pay. 9) zijn. Het besluit tot de bouw van het bedrijf zou dan binnen een half jaar kunnen volgen, waarna het nog een twee jaar zou duren voordat de plan nen zijn gerealiseerd. Dit betekent, dat op zijn vroegst medio 1968 het ertsoverslagbedrijf kan gaan draaien. Opzet Dit bedrijf zou kunnen voorzien in de behoeften van een staalbedrijf met een capaciteit van 15 miljoen ton ruwe staal waarvoor 15 miljoen ton pellets, vijf miljoen ton stukerts en 7,7 miljoen ton kooks nodig zijn. Volgens dc directeur van het ge meentelijk havenbedrijf ir. F. Posthu- ma zou een dergelijk staalbedrijf op de voor de kust bij Hoek van Holland droog te leggen Maasvlakte kunnen worden gebouwd en over ongeveer vijf jaar gereed zijn. Dit staalbedrijf zou volgens de modernste technische me thoden moeten worden opgezet om het efficiënste staalbedrijf van Europa te kunnen worden. fr. Posthuma zei, de plannen van de Arbeitagemeinschaft Grosspelletisieranla- ge van werkelijk Europese betekenis te vinden. Ze zijn een uitnodiging aan alle staalbedrijven in Europa, betoogde hij. met ernst deze plannen te bestuderen. Zij omvatten immers alle mogelijkheden de toekomst. President Johnson en prins BemJiard gefotografeerd op het „Truman balkon" van het presidentiële tuinhuis in Washington. Tussen hen in is nog juist het Washington-monument zichtbaar. Schip zonk binnen het uur Sabotage op de Bremerhaven BREMERHAVEN Een groot scheeps onderzoek is gaande om een antwoord te vinden op de vraag of het sabotage was, waardoor gister morgen op raadselachtige wijze het 3000 tons toeristenschip Bremerhaven in de haven van de gelijknamige stad Bremerhaven zonk. Volkomen onverwacht maakte het schip, dat aan de kade lag slagzij en was nog geen uur later vrijwel ge heel in het negen meter diepe water verdwenen: slechts de schoorsteen en de railing kwamen nog boven het water uit. De elf bemanningsleden wisten zich nog tijdig te redden. De oorzaak van het kapseizen is niet be kend. De politie staat voor eer. raad sel. Volgens geruchten zou er sabota ge in het spel zijn. Vermoed wordt dat de trossen zijn doorgesneden. Mislukte lancering CAPE KENNEDY De lancering van een raket vanaf de basis Cape Kennedy met een nieuw geleid systeem voor ruim. tevoertuigen is vanmorgen mislukt. Naar de Amerikaanse luchtmacht mee deelde moest de raket 73 seconden na de lancering wegens een defect in de tweede trap worden vernietigd. Het was de eerste van vier lanceringen die dit jaar voor de beproeving van het systeem zullen worden gehouden. Als de verdere proeven slagen zal men in staat zijn een projectiel naar het doel te manoeuvreren, waarbij onderschepping kan worden voorkomen. De Britse liberalen hebben in een door partijleider Jo Grimond uitgegeven verklaring krachtig gepleit voor Britse toetreding tot de EEG. Engeland moet volgens de liberalen, nu al verklaren dat het bereid is op 1 januari 1968 het EEG-verdrag te tekenen. Keu? De Arbeitsgemelnschait Grosóëlleti- sieranlage, die februari 1964 op ini tiatief van Mannesmann AG werd op gericht, heeft haar keus op Europoort laten vallen, omdat het bereikbaar is voor de grootste schepen. Nu reeds kan Europoort schepen ontvangen van 130.000 ton en op korte termijn zal het ook ligplaats kunnen bieden aan sche pen van 165.000 ton. De havens van Amsterdam en Bremerhaven-Weser port zijn slechts toegankelijk voor schepen van 90.000 ton (Voor vervolg zie pag. 9) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vanmorgen om half elf heeft H.M. de Koningin op paleis Soestdijk de nieuwe ministers beëdigd. Omdat zij nog steeds in gipsverband loopt dit zal nog minstens een week het geval zijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In alle stilte is gedu rende vele maanden de uitgave van een gratis radio- en TV-blad voorbe reid, dat eind april in een oplaag van een miljoen stuks in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zal worden ver spreid. De uitgeverij-drukkerij Neder land Printing NV heeft de exploitatie geheel gebaseerd op de advertentie- opbrengsten. De eerste zes uitgaven zijn reeds geheel gedekt. Men is van plan minimaal een half jaar uit te ko men als de opbrengsten tegenvallen. Het ligt tevens in de bedoeling een jaar lang met het huidige produktie- apparaat te werken (door langere da gen te maken) voor men uit gaat brei- Hct plan om ..Horen en zien" zoals het nieuwe blad heet. uit te geven had men eigenlijk geheim willen houden. Via Tros en enkele geïnteresseerde reclame bureaus is het nieuws echter uitgelekt. Het blad zal in vier kleuren gedrukt worden. Het zal op Televizier lijken en naast een programma-opgave reporta ges en berichten bevatten. De program magegevens betrekt men van bureaus uit Frankrijk. Duitsland en België zodat men door verificatie opzettelijk door De kinderen van prins Albert van Uuik en prinses Paola ge nieten in dc tuin van paleis Belvédère in Brussel. VJn.r. prins Philippe (5), prins La- ment (2) en prinses Astrid (3). „Hilversum" veroorzaakte fouten (oir lekken te ontdekken) kan voorkomen. De contacten met de Tros zijn ge legd omdat men tijdens de kabinetsfor matie gezamenlijk iets wilde doen. Dit is nu niet meer nodig. Het eerste blad zal pas uitkomen op 28, 29 en 30 april. De verspreiding wordt met eigen krach ten geregeld. Nederland-Printing NV verzorgt ook de uitgave en verspreiding adere bladen, zoals een personeels orgaan. Per week: j 150.000 De exploitatiekosten van het blad gaan per week rond f 150.000 bedragen. De di rectie van de uitgeverij-drukkerij n overtuigd dat er in Nederland be hoefte aan een onafhankelijk programma blad bestaat. Hij is nuchter genoeg o: zeggen: „Ik moet het eerst allemaal nog zien". Dat de eerste zes uitgaven door advertenties reeds gedqkt zijn en het feit dat een andere drukker wil bijsprin gen als het blad dikker zou moeten wor den, geven grond tot optimisme. was het voor de vorstin bezwaarlijk om naar Huis ten Bosch te komen teneinde daar de eed van de heren Cals, Vondeling, Smallenbroek, Die penhorst, Samkalden, Suurhoff, Den Uyl en Vrolijk af te nemen. Van middag heeft op de departementen de overdracht van de portefeuilles plaats gehad. Morgenochtend komt de ministerraad voor de eerste maal bijeen. Door de aanwezigheid van de gevolgmachtigde ministers van de rijksdelen in <3e West zal de bijeen komst het karakter hebben van een koninkrijksministerraad. Op de agen da van het kabinet staat de rege ringsverklaring, die vermoedelijk pas in de tweede week na Pasen zal worden afgelegd. Ook over de staatssecretarissen moet nog diep gaand van gedachten worden gewis seld. Na anderhalve dag met de kandi daat-ministers een groot aantal zaken te hebben besproken, kon formateui Cals zoals wij in een aantal edities reeds meldden gistermiddag pei helikopter naar Soestdijk vliegen om de Koningin mee te delen, dat hij de opdracht aanvaardde om „een kabinet ormen, dat zal mogen rekenen op vruchtbare samenwerking met da volksvertegenwoordiging". Morgen is een maand geleden, dat hij de op dracht ontving en zoals te doen ge bruikelijk verzocht deze in beraad te mogen houden. Thans wil de heer Cals er wel voor uit komen, dat hij niet heeft gedacht te zullen slagen Gedurende de vier weken formatie heeft mr. Cals niet meer dan vijf of zes uur per nacht geslapen en het was dan ook niet verwonderlijk, dat hij ver moeid en licht te prikkelen was, toen hij gisteravond de parlementaire pers ontmoette. Op een vraag dienaangaande ant woordde h(j. dat hij liet premierschap ad aanvaard omdat hij er niet meer onderuit kon, nadat hij tevergeefs ge poogd had om anderen tot het aan aarden van het ministcr-president- chap te bewegen. Wie hij daarvoor had benaderd, wilde hij begrijpolijkcr- niet zeggen. In de loop van de formatie was hij steeds meer met het kabinet-in-wor- ding verweven geraakt en had hij be seft. dat er een nauwe samenhang be staat tussen het op te stellen program en de personen, die de uitvoering voor hun rekening willen nemen. Al had hij het premierschap dan als iets onheil spellends voelen aankomen, mr. Cals gaf volmondig toe er vanuit staats rechtelijk oogpunt een voorstander van te zijn, dat de formateur ook de lei ding van de ministersploeg op zich neemt. Het is dan immers de forma teur zelf, die in het parlement verant woording over het door hem gevoerde beleid aflegt. (Voor vervolg zie pag. 9) /?ISTEREN zou de heer Roolvink worden geofferd, wist De Tele graaf te melden. Het is vaak wat zie lig. wanneer men van dat blad zijn voorlichting moet hebben. Ergens in ons leefde het vermoeden, dat het blad zich zou vergissen, en dat is ook gebeurd. De heer Roolvink is niet geofferd, maar is daarentegen de leider geworden van zijn fractie. Aan een fractie is het, haar voor zitter te kiezen. Aan haar alleen In eigenlijke zin uiteraard. Maar de keuze kan ook een partij en haar leden niet onverschillig laten. En in dit geval heeft men zich ook niet on verschillig getoond. Reeds als bewijs van politiek medeleven is dit ver heugend. Evenals bij andere partijen is in de afgelopen weken ook binnen de ARP van nuanceverschillen geble ken. Dat is geen schande. Dat men desondanks zelfs zonder stemming tot de aanwijzing van de heer Rool vink als voorzitter van de fractie is kunnen komen, is dubbele aandacht waard ook van De Telegraaf. Wij achten het goed nieuws. TE7ANNEER de vermoedens juist zijn, dat de heer Toxepeus, de afgetreden minister van binnenland se zaken, straks in de Tweede Ka mer voor de liberalen de oppositie gaat voeren, verdient dat, behalve voor dc liberalen zelf, ook voor het kabinet, ja voor het land, een ge lukwens. Het is voor een volk een zaak van gewicht, niet alleen een sterke re gering maar tevens een sterke oppo sitie te hebben. De parlementaire democratie is een zaak van spel en tegenspel. IJzer scherpt men met ijzer. Een sterke oppositie betekent voor een sterke regering aan de ene kant een aansporing temeer, houdt die regering aan de andere kant binnen de noodzakelijke grenzen. Er is echter nog een moeilijkheid. De heer Toxopeus kan alleen in de Ka mer komen als een andere liberaal zijn plaats inruilt. En de NRC wist gisteren te berichten, dat daarvoor nog bij niemand de animo aanwezig schijnt. „Vrijwillig schijnt niemand zijn plaats te hebben aangeboden. Ook niet degene, die indertijd in de Kamer kwam, toen de heer Toxopeus tot minister werd benoemd". Ja, ook politici blijven mensen. TV"U dan vandaag de kabinetten wis- selen, is voor onderscheidene bewindslieden voorlopig of voor goed een toch wat onverhoeds einde gekomen aan hun bewind. Van de ministers de staatssecretaris sen noemen wij nu niet zijn dit mevrouw Schouwenaar en de heren Marijnen, Van Aartsen. Andriessen, Scholtcn, Toxopeus. Witteveen. Nieuwe ministers betekent het af scheid van anderen. Welnu, dan wil len wij hier herhalen wat wij in dc kolommen meermalen hebben ge schreven. Kritiek op enkele onderde len van het gevoerde beleid mag ons niet weerhouden vast te stellen dat het kabinet-Marijnen een goed be leid gevoerd heeft. De verandering is trouwens niet zo groot, of men vindt in het nieuwe kabinet onderscheidene oude gezich ten terug, zelfs een bewindsman die door de oppositieleider van toen, zijn collega van thans, zwak werd ge noemd. Er is zoveel betrekkelijks in de politiek. Het kabinet-Marijnen komt onze waardering toe. SOESTDIJK Koningin Juliana heeft vanochtend op paleis Soestdijk haar acht nieuwe ministers beëdigd. Buiten de paleishekken sloegen enkele tientallen mensen tussen kwart ovei en half elf het komen en gaan vï nieuwe bewindslieden gade. De heer Smallenbroek opende de rij en zijn col. lega Vrolijk was de laatste. Minister Vondeling zorgde voor eer. verrassing. In zijn auto reed de Belgische cameraman Luc Reusens van de AVRO- televisie mee. Roelof Kiers regelde het geluid, terwijl de auto met de "filmende cameraman voorin en minister Vonde ling achterin de paleishekken binnen reed. Na enige verwarring bleek dat ze met toestemming van de heer Vondeling bezig waren de laatste hand te leggen aan de documentaire, die de AVRO-tele- visie in de afgelopen maanden vai: oppositieleider heeft gemaakt. Met de voor Nederland nieuwe „Eclair"-camera (hij filmt zonder dat iemand het hinder lijke ratelende geluid hoort) heeft Reu sens de oppositieleider overal in het land gevolgd. De kabinetscrisis bracht een wijzi ging in het draaiboek, want de docu mentaire zal nu vóór de paleistrappen eindigen, waar de heer Vondeling als minister het paleis verlaat. „Afscheid van de oppositieleider" heet nu dan ook de 45 minuten durende film, die waarschijnlijk vrijdagavond wordt uitgezonden. Volgens de aanvankelijke plannen zou de titel van de film zijn: „Een aantal dagen uit het leven van de oppositieleider". Premier Cals presenteerde de nieuwe ministers met een lachend gezicht aan de camera-ogen. „Mag ik een trapje hoger staan, anders lijkt u zo groot", voegde hij de naast hem staande rijzige vice-premier Vondeling toe. Dit tafreeltje in de zonnige paleis tuin werd vanuit een van de geopende zijramen op de eerste verdieping van het paleis van het begin tot het einde gadegeslagen door de Koningin. Maar dat wisten de ministers niet Ambassadeur Berber C verlaat Nederland BONN De ambassadeur van de bondsrepubliek Duitsland in Den Haa» wrï Berger- wordt staatssecretaris bij het kabinet van de president van de bondsrepubliek. H(i ral per 1 juni als zodanig in functie treden. Dr. Berger volgt Von Herwath op, die ambassadeur in Rome is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1