NIEUWE MINISTERS IN HET NIEUWE KABINET Grootse come-back van (premier) mr. Jo Cals J. G. Suurhoff wordt weer graag minister Prof. Diepenhorst plechtige humor Grada M. hoort weer twaalf jaar eisen Smallenbroek: regent en parlementariër Dr. Anne Vondeling: geen Fries, wel noorderling ANWB: pechvogels reken meer op ons Bekwaam en ambitieus )rs. Den Uyl Dr. Samkaklen Mr. M. Vrolijk „Wij boden Avro geen ton voor Toon" DINSDAG 13 APRIL 1965 (Van onze parlementsredactie) 'EN kan het zich moeilijk voorstellen, maar er is een tijd geweest, dat mr. Jozef Maria Laurens Theo Cals die binnenkort als bewinds- n een grootse come back viert zijn baard liet staan. Dat is dit jaar jentwintig jaar geleden, toen hij na het uitspreken van een felle anti- itse rede voor de studenten werd opgepakt en twee maanden werd op- iloten. De baard liet hij groeien bij wijze van protest; het moet inder- id geen gezicht zijn geweest! Opgegroeid in een Frans-georiënteerde er Prenez garde pour les petits" zeiden z'n ouders wanneer iets niet ir kleine potjes met grote oren was bestemd verzet hij zich fel tegen Duitse overheerser. In 1944 de heer Cals is dan onderduiker-leraar het bisschoppelijk college in Roermond (economie en staatsinrichting) staat zijn naam op een lijst van Nijmegenaars, die moeten worden ge- ,eld. Maar mr. Cals weet uit handen van de bezetter te blijven, vermomt als Jezuïet en fietst na dolle dinsdag naar Nijmegen terug. Daar be ft hij de bevrijding. stad Roermond doorloopt hij het gym nasium, waarna hij enige tijd op Rolduc verblijft om vervolgens in Nijmegen rechten te gaan studeren. Gedurende zijn school en studiejaren, maar ook later, neemt hij enthousiast deel aan de pad vinderij voor hem, de jongen met zeven zussen, een ideale „mannenmaat schappij". In zijn studententijd ontmoet hij Geertruida van der Heijden, een hoogleraarsdochter, die veertien dagen eerder afstudeert en met wie hij een jaar later, in 1941. trouwt. Het gezin krijgt vijf kinderen, van wie de oudste in Delft nieuwe minister-president is een die alle eigenschappen bezit, nodig een geslaagde carrière. Hij is intel- t en gevat, een persoonlijkheid, die liddellijk positief op een uitdaging :n doorzet tot hij zijn doel heelt likt. Hij werkt van late ochtend tot ate avond een ochtendmens mag jeslist niet heten en laat zich door minder sterk gestel niet weerhouden. >maal was hij in de afgelopen tien langere tijd ziek, maar telkens zo is hij teruggekomen. Met een lelijke instelling brengt men een wetgeving als de mammoetwet tot I en brengt men de moeilijke op- it om een parlementair kabinet te nen tot een goed einde. Het Neder- lse volk zal hem daarvoor zijn hulde onthouden. Als baby de foto-album van de familie Cals ndt zich een bekoorlijk plaatje van jremier als baby, liggend naast zijn ilingzusje. die inspectrice bij het erheidsonderwijs is geworden. Zij de daarmee het voorbeeld van haar toen het er nog lang niet naar ag dat haar broer Jo ooit nog eens figuur van betekenis in de onder- ereld zou worden. In zijn geboorte- studeert en de tweede rechten in Nijme gen. De jongste dochter Marja van tien is nog op de lagere school. In 1941 neemt (de niet rokende en niet drinkende) mr. Cals in Nijmegen een advocatenpraktijk over, maar dooi de oorlog komt van pleiten niet veel terecht. Na de bevrijding neemt hij de advocatuur weer op. In 1948 wordt hij lid van de Tweede Kamer, waar hij profiteert van de ervaring, die hij had opgedaan als voorzitter van de KVP- fractie in de Nijmeegse raad. In 1950 wordt hij staatssecretaris van O., K. en VV. en in 1952 minister. Gedurende zijn ministerschap brengt hij 'n enorm stuk wetgeving tot stand, waaraan zijn naam voor altijd verbonden zal blij ven. In 1963 stelt hij zich wegens gezond heidsredenen niet meer voor een minis terszetel beschikbaar. Hij komt opnieuw in de Kamer, maar wórdt tegen veler verwachting in niet de opvolger van fractievoorzitter De Kort. De fractie kan in hem, met zijn scherpe tong, niet de man zien, die de grote KVP-fractie tot een hecht team maakt In de twee jaar die sindsdien zijn verlopen, doet hij nieuwe krachten op. zodat zijn gezond heid naar zijn eigen verklaring thans beter is dan ooit. Zo maakt hij thans als eerste minister zijn entree in de rege ring bekwaam en ambitieus, vastbe sloten om iets goeds tot stand te brengen. HET heeft sommigen verbaasd, dat de heer J. G. Suurhoff (Ko voor zijn vrienden) zich bereid heeft verklaard om de portefeuille van Verkeer en Waterstaat op zich te nemen, maar zo vreemd het toch niet. Insiders was het wel bekend, dat de PvdA-voorzitter ii 1958 met veel spijt zijn ministers zetel verliet. ET prof. mr. Isaac Diepenhorst doet een van de populairste erlanders uit de protestants- Istelijke hoek zijn Uitrede in de '.ring. Bijna iedereen kent deze jarige vrijgezel uit Zeist als ra- en televisiespreker en vooral als voorzitter van forums, die met soepele en tegelijk vaste hand t te leiden naar het slot van de ending, waarbij hij het gespro- 45-jarige drs. J. M. Den Uyl gaat zijn come-back maken op J departement van economische Nadat hij het christelijk ly- i te Hilversum had doorlopen [zijn economische studie aan de \eentelijke Universiteit van Am- i had voltooid, was hij name- I enige tijd werkzaam als ambte- r op dit ministerie. Johannes Marten den Uyl werd op ïstus 1919 in Amsterdam geboren, deskundigheid in de sociaal-econo- sector zag hij reeds kort na de aren bekroond met de aanstelling sociaal redacteur Van achtereenvol- Het Parool en Vrij Nederland, it bekendst is de nieuwe minister van mische zaken stellig geworden tij zijn directeurschap van de dr. rdi Beekman Stichting, het weten- ppelijk instituut van de Partij van de !id. In deze functie werd hij in 1949 iemd en hij bleef dat tot 1962. In dat volgde zijn benoeming tot wethou- van Amsterdam. heer Den Uyl deed na de- verkie- :n van 1956 zijn intrede in de ede Kamer. Na zijn benoeming tot louder heeft hij voor het Kamerlid- tschap bedankt. kene op voortreffelijke, vaak humo ristische wijze samenvat. Beluistert men voor de eerste keer een toespraak van hem. dan verwacht men dat de spreker met de rollende r': verward zal raken in de nogal plecht statige lintwormzinnen, die hij aan el kaar pleegt te rijgen. Maar spoedig heeft men door, dat aan de redevoeringen werkelijke welsprekendheid ten grond slag ligt en dat hij de komma's, die hij bij duizendtallen achter de kiezen heeft, op de juiste plaatsen tussen de zinsde len schuift. Wanneer zijn woordenstroom begint te vloeien, gaat men er in en buiten de Eerste Kamer eens voor zit ten; men kent de VU-hoogleraar in straf, recht en strafverordering als een man met een veelzijdige kennis en belangstel ling. In 1940 deed hij zowel kandidaatsexa men in de rechtswetenschappen als in de theologie en drie jaar later promoveerde hij bij prof. Anema. Leerling van Anema is hij steeds gebleven; met een zekere voorkeur beweegt hij zich op het ter rein, waar recht en theologie elkaar ra ken, speurt hij naar de juiste principiële benadering van de staatkunde en tast hij de ethische zijden van het strafrecht af. Kenmerkend voor hem is een sterk meegevoel met de uijdende mensheid, dat hem in de senaat telkens weer deed pleiten voor een betere behandeling de gevangenen en dat hem in aanraking bracht met het christelijk instituut voor blinden in zijn woonplaats. Bartimeus. waarvan hij voorzitter is- Men kan hem daar 's zondags nogal eens aantreffen. Wanneer hij er niet is, bestaat er een grote kans. dat hij in de gevangenis zit mor de reclassering). Deze man met het jongensachtige ge zicht en de jolige ogen, mag dan niet bekend staan als een onderwijsdes kundige pur sang, het wetenschappelijk onderwijs heeft geen geheimen voor hem. Vooral de academische wereld, die zijn geschrift ,,De geprangde universiteit" kent, zal veel van hem verwachten. Zo zal hij straks dus aan de regeringstafel zitten; is het links van de minister-pre sident, dan zai men hem in zichzelf kun- horen mompelen: „Voor u rechts, :cr de Kamerpresident". en politiek inzicht aan de dag en smaakte het genoegen, dat onder zijn bewind de Algemene ouderdomswet tot stand kwam. Men heeft wel eens gezegd, dat hij er nooit overheen is gekomen, dat hij zijn ministerschap moest opgeven. Vandaar.... Suurhoff is op en top politicus, groot geworden in de SDAP. waarvoor hij ie 1939 als vierendertigjarige, in de Twee de Kamer kwam. Hij mocht toen zijn uniform uittrekken. Ware hij geen minis ter geworden, hij zou de opvolger zijn geworden van Oosterhuis als voorzitter van het NVV. Jacobus Gerardus Suurhoff. die al op zijn tiende jaar Kamerverslagen las, heeft het niet zo ver gebracht omdat hij zo'n aardige man is. Ook zijn aanhangers geven toe. dat hij niet door aardigheid wordt gekenmerkt. De PvdA-voorzitter kan fel en soms wat zuur uit de hoek komen; voor hem is de politiek keihard vak, waarbij men elkaar niet behoeft te ontzien Van Luns, met wie hij nu opnieuw in een kabinet zitting neemt, zei hij precies twee jaar geleden, dat hij politiek mislukt is.... Suurhoff heeft het ook niet zo ver gebracht omdat hij in de gelegenheid is gesteld een indrukwekkende academische studie te volgen. Na de mulo afgelopen te hebben, kwam hij op kantoor, de zoon van een huisschilder. Maar na de kan tooruren zat hij bepaald niet stil; hij nam hartstochtelijk deel aan de activitei ten van de AJ.C., werd op zijn negen tiende al secretaris van een SDAP- afdeling Amsterdam en was op zijn drie en twintigste vakgroepvoorzitter van de Nederlandse Bond van handels- en kan toorbedienden. Slapen deed hij niet meer dan zes uur per nacht zodat er ook nog tijd voor studie overbleef. In 1934 kwam hij op kantoor van het NW, waarvan hij van 1949 tot 1952 tweede voorzitter was. J. G. Suurhoff: een bekwame vechter, die van zijn Friese moeder een groot stuk emotionaliteit heeft geërfd en van zijn vader een door dik en dun gaand gevoel voor rechtvaardigheid. T)ROF. dr. Ivo Samkalden (52) be- treedt een voor hem bekend ge bouw als hij beëdigd is als minister van justitie, want hij beheerde dit departement ook reeds van 1956 tot 1959 in het laatste kabinet-Drees. De nieuwe minister is sinds enkele jaren hoogleraar in het recht van de internationale organisaties aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Vóór zijn eerste ministersloopbaan was hij in Wageningen hoogleraar. De nieuwe minister van justitie werd op 10 augustus 1912 in Rotterdam gebo ren. Na zijn promotie in 1938 (op het proefschrift Het college van gedelegeer den uit de volksraad hetgeen betrek king had op het voormalige Ned. Indië) was hij als bestuursambtenaar werkzaam; in dit land. Direct na de oorlog keerde! hij naar Nederland terug en werd hij secretaris van de commissie-generaal Ne derlands Indië. Toen prof. Samkalden in 1956 optrad als minister van justitie kreeg hij de verantwoordelijkheid voor de voortzet ting van het grote werk waarmee zijn schoonvader, prof mr. Meijers bij diens overlijden in 1954 reeds zo ver gevorderd; was: het scheppen van een nieuw Bur gerlijk Wetboek. De wens, door sommi gen in 1957 uitgesproken, dat prof. Samkalden dit grote werk misschien zou kunen voltooien, is niet in vervulling gegaan. En ook nu is het nieuwe Burger lijk Wetboek nog steeds niet geheel ge reed. Zou het tijdens zijn tweede minis terschap kunen worden voltooid? Na het heengaan van het kabinet-Drees was het de Leidse universiteit die hem als hoogleraar aantrok. Ook ging hij ir 1959 deel uitmaken van de Tweede Ka mer. welke hij in 1960 verwisselde vooi de Eerste Kamer. TyOLlTIEK is een zaak van idea- lisme". Het zijn woorden van mr. M(aarten) Vrolijk, de nieuwe minister van maatschappelijke culturele zaken. Hij vindt tegelijker tijd, dat men de dingen altijd gewoon moet blijven zien een uitspraak, die hij in de korte tijd, dat hij wet houder van Den Haag is geweest, waar heeft kunnen maken. Geschoold in de journalistiek, waarin hij werkzaam was van 1936 tot eind 1961. kon hij in alledaagse taal praten over de problemen, die hem als wethouder van onderwijs, kunsten en sportzaken aangin gen. Telkens heeft hij getoond niet bang te zijn voor het nemen van initiatieven belangrijke beslissingen. Hij werkte onder wij s vernieuwingenstimuleerde de ontwikkeling in de sport en gaf zijn krachten aan de bevordering van cultuur. Zijn portefeuille omvatte enorm werkterrein en vroeg meer hem dan een dagtaak. Mr. Vrolijk, die in 1946 zijn rechten studie in Leiden beëindigde, was van 1956 tot 1963 lid van de Tweede Kamer. Hij hield zich in het parlement hoofdza kelijk bezig met strafrechtzaken, gevan geniswezen, sport en recreatie, radio, televisie en pers aspecten van het maatschappelijk leven, die hij graag ziet als zijn liefhebberijen. Elke week viel de nieuwe minister over de radio te beluis teren, wanneer hij op zijn eigen wijze leiding gaf aan het radio-journalistenfo- .Hij nader inzien". Met een gapend gat in de half los geslagen neus is gistermiddag een Vanguard-lijntoestel van de BEA met 57 passagiers aan boord uit Londen veilig op Schiphol geland. De beschadiging was onderweg door blikseminslag veroorzaakt. Parathionzaak in hoger beroep Geen waardering voor politie DEN BOSCH Het gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep de zaak behandeld van de 62-jarige vrouw Grada M. uit Goirle, die door de Bredase rechtbank was vrijge sproken van de haar ten laste ge legde gifmoord op haar echtgenoot W. van N. op 15 oktober 1963. De of ficier van justitie die tegen haar 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest had geëist, had tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. De eis van de advocaat-generaal gelijk aan die van de officier van justitie bij de Bredase rechtbank: 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Als getuigen werden door het hof gehoord de verschillende politiefunctio narissen die met het onderzoek belast zijn geweest, de psychiater die rapport uitbracht en de nechter-commissaris te Breda, mr. E. Theijssen. Het ging daarbij hoofdzakelijk over de bekentenis die de vrouw op 17 november 1963 bij de politie heeft afgelegd. Zij heeft deze bekentenis voor de rechtbank weer ingetrokken. Zij had bekend wat van het landbouwvergif parathion in de koffie van haar man te hebben gedaan. Daarbij zou zij niet de MEN mag van de heer J(an) Smallenbroek in zijn eigen partij wel eens misprijzend hebben gezegd, dat hij voor „links" ee grote sympathie heeft, buiten de ARP ziet men hem toch meestal als de verpersoonlijking van het echte anti revolutionaire beginsel. Zijn vierkante gestalte, zijn robuuste optreden en de strijdbaarheid, die hij aan de dag legt maken hem in veler ogen tot typische anti-revolutionair, tot een waardige opvolger van Jan Schouten, Als fractievoorzitter heeft hij de laatste twee jaar zijn mannetje gestaan. Thans neemt hij plaats achter de regeringstafel e zijn ervan overtuigd, dat hij zich 'EN drukt hem het etiket „typi sche Fries" op, maar de Frie- zelf weten wel, dat (dr.) Anne \deling dat niet is. Zijn wieg id op de grens van Friesland en (waar zijn moeder vandaan am,). Hij is een echte Noordeling, Stellingwerver maar hij mist de Friezen kenmerkt: historisch ef en een sterk levensbeschouwe- inslag. -Jt m de politiek is hij de Uand- w) ingenieur, de man van de exac- fetenschap. die koel zijn kansen be ent. Wanneer men hem zoals men ag in Friesland doet herinnert aan verleden, antwoordt hij dat men de i op de toekomst moet richten. Het hem. enigszins overdreven gezegd, zorg zijn wat de levensbeschouwe lijke achtergronden van de leden van zijn fractie zijn: zelf is hij voor alles practisch ingesteld en interesseert het hem alleen of men samen kan komen tot een „werkbaar" program. Hij, de oud-vrij zinnig democraat al jong opgemerkt door prof. Oud heeft geen last van een SDAP-verleden, met al de romantiek, die daaraan verbonden is. Kort na de oorlog kwam hij in de Tweede Kamer en werd hij directeur van de Coöperatieve centrale landbouw boekhouding in Friesland. In 1958 werd hij minister van landbouw, doch ai na elf maanden achtten de socialisten de tijd gekomen om het kabinet te verlaten. Teruggekeerd in de Kamer, werd hij gekozen tot fractieleider, in welke func tie hij onvermoede kwalit'iten aan de dag legde, zodat zijn vertrek uit de fractie van de P.v.d.A. een verlies betekent. Als parlementariër had hij allerminst een minderwaardigheidsgevoel tegenover de leden van dc regering en hij deinsde er dan ook nooit voor terug om de rechten van het parlement te onderstre pen. Op het jongste congres van de socialistische partij hield hij een grote rede. waarbij men hem als een goed volkstribuun leerde kennen. Vondeling, zo concludeerde velen, is toch wel wat meer dan een koel, prag matisch politicus. Zijn voorzitterschap van de „Fryske Akademy" wijst daar trouwens ook op. Deze exacte weten schapsman in 1948 gepromoveerd op de bedrijfsvergelijking in Friesland en een blauwe maandag in Groningen hoogleraar in dc leer der internationale organisaties is zeer geboeid door de wereld van taal en literatuur. Maar op Financiën zal hij daarvoor niet veel tijd overhouden. ook daar op zijn gemak zal voelen. Want de heer Smallenbroek is regent èn par lementariër. Als regent heeft hij zijn sporen verdiend in Drente, dat hem tot gedeputeerde koos. De door sommigen uitgesproken wachting, dat hij wel als „keizer Drente" zou aftreden omdat hij deze functie fysiek niet blijvend zou kunnen combineren met de positie van fractie voorzitter, ging niet in vervulling. Vroeg men hem ernaar, dan antwoordde hij op de hem eigen, bondige wijze: „Moei lijke zaak". Kennelijk kon hij het gentschap" er niet aan geven, zolang zijn ijzeren gestel het hem mogelijk maakte om tegelijk provinciale en lands belangen te dienen. Maar thans moet de knoop worden doorgehakt. Zoals Suurhoff terugdenkt aan zijn AJC-tijd. zo denkt Smallenbroek terug aan de ARJA. Achttien jaar is hij wan neer hij voorzitter wordt van een stu dieclub in zijn woonplaats en twee jaar later, in 1929. staat hij aan de wieg van de landelijke organisatie. De a.r. politiek wordt hem vlees en bloed en maakt hem tot de beginselvaste, onverzettelijke (maar geenszins starre) strijdersfiguur, die wel met dc Duitsers in conflict moest komen. In 1936 is hij belastingontvanger geworden in Elburg, waar hij drie jaar later lid van de raad en wethouder wordt Tijdens de mobilisatie is hij re serve-officier en na de capitulatie wordt hij waarnemend-burgemeester. Binnen het jaar heeft hij met de Duitsers moei- I lijkheden. Wanneer van hem de verkla- ring wordt gevraagd, dat hij geen Jood is, weigert hij te tekenen. Hij gaat naar! Assen, wederom als ontvanger der regis- j tratie en domeinen, wordt in 1942 inspec. teur en zit al spoedig tot aan zijn nek het verzet. Op een kwade dag volgt; arrestatie, maar als door een wonder ontkomt hij een terechtstelling. De na- bestaanden der verzetslachtoffers en •ele anderen kennen de heer Smallen broek thans als voorzitter van de Stich ting 1940—1945, die ook midden in de grootste drukte van het formatie-over- na slechts enkele uren nachtrust, een persconferentie op hem kon J rekenen. Er zal heel wat moeten gebeu- j alvorens hij dit voorzitterschap op- 5 geeft. I DEN HAAG. Met ingang dinsdag na Pasen zal de ANWB door een in grijpende uitbreiding van zijn Wegen, wacht, de hulpverlening aan wegge bruikers met pech, verder vervolma ken. Dan zal op 3500 kilometer van de belangrijkste verkeerswegen van lard dag en nacht wegenwachthulp beschikbaar zijn. Bovendien zal de Wegenwacht in die uren dat garages gesloten zijn. op alle overige Neder landse wegen hulpverlening bij pech verzorgen. In de uren dat de garages wel open zijn. bemiddelt de ANWB voor die wegen bij de hulpverlening. Een en ander gaat mogelijk worden doordat de bond op 20 april de beschik king zal hebben over acht lnplaats var vier wegenwachtstations en doordat hij op grote schaal gebruik gaat maken semafoons. Meer statioiis Behalve over de wegenwachjstatlons bij Delft. Burgerveen, Houten en 't Harde kan de ANWB deze maand ook gaan beschikken over wegenwachtstations by Groningen, Joure, Hccze en Arnhem. Dc bond wil op den duur over zestien veste stations beschikken. Medio 1968 of zoveel eerder als mogeiyk ls, komen nog stations in Abbekcrk (Noordhol- Continentaal plat Nederland deed geen toezegging DEN HAAG Minister Luns heetf i antwoord op vragen van het socialis tische Tweede-Kamerlid Oele meege- deeld dat bij dc onderhandelingen met West-Duitsland over het verdere verloop van de grenslijn tussen het Nederlandse en Duitse deel van het continentale plat ten noorden van de 54ste breedtegraad geen toezeggingen van Nederlandse zijde zijn gedaan die de vrijheid van concessie verlening door de Nederlandse staat in het noordelijk deel van de Noordzee tij delijk of blijvend kunnen beperken, Vissersschepen van plastic AMSTERDAM Te Amersfoort is opgericht de N.V. Kunststoftechnisch Bureau KTB, o.a. door de heer B. Wijs muller te Baarn, reder. Directeur wordt de heer L. Taal. bijgestaan door een raad van advies bestaande uit de hoogleraren ir. J. H. Krietemeijer, ir. M. Gout en dr ir. A. J. Wildschut. Men streeft ernaai orders te laten uitvoeren door de geza menlijke kunststofverwerkende industrie en denkt daarbij aan ontwikkelingsbouw en levering van tamelijk grote reeksen plastic-vissersboten of schepen van zet tot dertig meter lengte voor ontwikke lingslanden. Na ontwikkeling in Neder land kan de seriebouw in deze landen geschieden met Nederlandse licentie en hulp. Officier run justitie: Gebruik auto als wapen neemt toe MAASTRICHT „Ieder jaar komen er duizenden automobilisten bij en met deze toename groeit ook het aanta. mis drijven waarbij een auto wordt gebruikt als wapen". Dit zei gistermiddag de of ficier van justitie, mr. Van Mierlo. voor dat hij zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf eiste tegen de 2b-jarige in Hoensbroek wonende Italiaanse mijn werker I.U. De Italiaan was 's nachts ingereden op een Marokkaan die zich slechts kon redden door over een prikkeldraadver sperring te springen. Meer faillissementen AMSTERDAM In maart zijn 133 (vorig jaar 109) faillissementen uitge sproken, in de eerste drie maanden 409 (339). land), Hoogeveen, Goes, ten oosten van Breda, St. Joost (in Limburg), ten noordoosten van Hilversum, bij Hengelo en bij Bergen op Zoom. Het korps wegenwachten zal worden uitgebreid van 250 tot ruim 300 man. In totaal gaat de ANWB 64 semafoon installaties gebruiken. In de toekomst (als alle zestien stations in gebruik zijn), zullen alle wegenwachten met mobilo foons worden uitgerust. Zwakke stee De bond realiseert zich dat de pech- melding op zichzelf nog een zwakke stee in de schakel kan zijn. Immers, iemand die 's nachts pech krijgt op een weg waar geen wegenwacht patrouil leert, moet per se een telefoon kunnen vinden om z'n tegenslag te melden. De bond hoopt dat er via de door de minis ter ingestelde werkgroep alarmering nog een goede oplossing voor dit probleem uit de bus zal komen. In 1964 heeft de ANWB-wegenwacht meer dan 220.000 hulpverleningen ver richt Herhaaldelijk kwam de tactiek van de rijkspolitie bij de verhoren ter spra ke, met welke tactiek de president, mr. Van Roosendaal, zich weinig in genomen toonde.De bekentenis van de vrouw is afgelegd nadat zij op 1 dag vijf langdurige verhoren had onder gaan, waarvan het laatste tot 3 uur in de nacht heeft geduurd. Eén van de politiemannen had daarbij de ge woonte om regelmatig snel achtereen met een potlood op de tafel te tik ken. De advocaat-generaal, mr. Wltsen Elias, achtte de tenlastelegging bewezen, hoofdzakelijk op grond van de door de vrouw afgelegde bekentenis. Dat zij deze bekentenis zou hebben afgelegd om haar dochter en schoonzoon te ontlasten .acht. te hij uitgesloten, omdat zij reeds twee dagen voor haar bekentenis wist dat die allebei in vrijheid waren gesteld. Het zelfde geldt volgens hem voor de anonie me brief die de officier ontving maar die van haar afkomstig zou zijn, hetgeen zij ook nog steeds blijft ontkennen. Genoeg vergif Ten aanzien van de motivering vroeg ir. Witsen Elias zich af waarom ver dachte als zij haar man niet wilde doden niet voorzichtiger is geweest. De scheut parathion. die zij haar man had ge geven, was genoeg om meer dan één man te doden. De verdediger, mr. Lap uit Bergen op Zoom, meende dat de advocaat-generaal te gemakkelijk tot de conclusie is geko- dat de feiten vaststaan. Uit het rapport van het gerechtelijk laborato- zou blijken dat bü de toegevoegde hoeveelheid parathion de man wel tien slokken van de koffie had moeten drin ken inplaats van de ene die hij ge dronken heeft om aan het vergif te overlijden. Dat verdachte onwaarheid heeft gesproken noemde hij niet merk waardig omdat iedereen bij een vergaand politieverhoor wel eens onwaarheden zal en om zijn onschuld aan te tonen. Pleiter achtte het bewijs geei zins ge leverd en vroeg het hof het vonnis van de Bredase rechtbank te bevestigen. Nederlanders rijden veel KEULEN Duitse en Neder landse automobilisten zijn de meest mobiele van Europa, ter wijl de Fransen kennelijk een hekel aan autorijden hebben. Volgens de statistieken van een Duits instituut legde dc ge middelde Duitse automobilist het vorig jaar 18-600 kilometer met zijn wagen af. De Neder lander kwam met 18.400 op een goede tweede plaats. De Fransen komen op de laatste plaats met 9500 kilometer. Andere cijfers: Zweden en Ita lianen 15.000 kilometer, Belgen 13.700, Engelsen 11.600 en de Noren 11.500 kilometer. Beveiliging van middenberm A'dam-Utrecht DEN HAAG Op het gedeelte Am sterdamAbcoude van de autosnelweg AmsterdamUtrecht wordt op het ogen blik een middenbermbeveiliging aange legd. Ook is men op verscheidene plaat sen bezig het wegdek te verbeteren. In verband hiermee zijn tussen Amsterdam en Utrecht verschillende maximumsnel heden en inhaalverboden van kracht. Met filevorrping en vertraging moet vooral in de Spitsuren rekening worden gehouden. De werkzaamheden zullen verscheidene weken in beslag nemen. bedoeling hebben gehad hem te doden, maar de man. die zeer weinig thuis was, door ziekte te hebben willen dwingen om eens enkele weken bij haar te blijven. Verhoren Plaatselijk nachtvorst DE BILT. Rondom een depressie n het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen is in de afgelopen dagen voortdurend tamelijk koude en on« stabiele polaire lucht naar onze om* geviruj gestroomd. Het lagedrukge bied wórdt nu geleidelijk minder diep. ■.lijgertijd nadert er via de Britse iden een zwakke rug van hoge luchtdruk. In verband hiermee wordt de po laire luchtstroming zwakker en neemt de buiigheid verder af. Tijdens op klaringen is in de komende nacht in het binnenland plaatselijk nachtvorst mogelijk. Morgenmiddag zal de temperatuur oplopen tot dezelfde waarde als van daag of tot een iets hogere. Zon en maan Woensdag 14 april: zon op 8.46, onder 19.36; maan op 17 46, onder 5.44. Vrijdag 16 april: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 14 april: 2.06 v.m.; 14.26 njn. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven urne ■llüllï Eelcie DeBUt Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Madrid MaHorca Nederlandse Bioscoopbond: AMSTERDAM Op de jaarlijkse ledenvergadering van de Neder- landsche bioscoopbond heeft de voorzitter, de heer Joh. Miedema uit Sneek, gistermiddag gezegd, dat het hoofdbestuur van de bond zich on langs tot de kabinetsformateur heeft gewend. Het heeft mr. Cals erop gewezen dat het nu al sedert 1959 besprekingen voert met de centrale overheid over de af schaffing van de vermakelijkheidsbe lasting en hem herinnerd aan de ver klaring van minister-president Marij- nen op 15 oktober 1963 in de Tweede Kamer dat overheid en filmbedrijf ge meenschappelijk naar een oplossing zouden zoeken voor een spoedige ver betering van het economische klimaat in deze bedrijfstak. Over de verhouding bioscoop-televisie sprekend memoreerde de voorzitter, dat de relatie tussen bioscoop en televisie wordt beheerst door het loyaal naleven van een overeenkomst inzake de film voorziening van N.T.S. en omroep. Hij noemde het onloyaal als de televisie „tracht onze beste avonden stuk te maken met programma's die evengoed op andere avonden uitgezonden kunnen worden". Een bewering van de AVRO-bodc dat de bioscoopbond in 1958 f 100.000 had willen betalen als Toon Hermans van het tv.- scherm zou wegblijven, sprak de heer Miedema tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9