"Nieuwe Leidse G>uranit Cals maakte geen haast: voor tijdbommen geen kans Tornado's eisten veel slachtoffers ïeen excellenties meer? op Af scheidsborrel het Catshuis Plunderaars aan t werk Superbeschaving op andere planeet Onderzoek doodsoorzaak Utrechtse student Culemborgse wethouders treden af Commentaren Rook dreigde flatbewoners te verstikken Dinsdag 13 april 1965, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleve mijn hert in feghenspoet Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Morgenmiddag de zelfde of iets hogere temperaturen. Zwak ke tot matige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorgir (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het is niet uitgesloten, dat de oude. vertrouwde aansprcck- el „Excellentie" voor ministers en staatssecretarissen binnenkort tot het >rleden zal behoren. Naar verluidt zou de afschaffing één van de punten zijn, aarovcr in de constituerende vergadering van het a.s. kabinet-Cals is ge- iroken. s niet zo verrassend, want iemand als PvdA-fractieleider dr. A. Von- nu kandidaat-minister voor Financiën, heeft er zeer onlangs nog op ngedrongen de ministeriële titulatuur aan te passen aan die welke in andere iden gangbaar is. In België, West-Duitsland en Frankrijk spreekt men siotndsiieden aan met mijnheer de minister". Dis. Nederhorst soc. fractieleider (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. G. M. Nederhorst dr. A. Vondeling opvolgen als voor- tr van de Tweede-Kamerfractie der tij van de Arbeid. Hy werd vanmor- als zodanig unaniem gekozen. De heer Nederhorst is 57 jaar oud en nt uit een Gouds aannemersgeslacht, bezocht in Gouda de HBS, studeerde jnomie aan de gemeentelijke universi- van Amsterdam, was adjunct-direc- van het wetenschappelijk bureau SDAP, secretaris van de Stichting de Arbeid en lid van het College Rijksbemiddelaars, fanaf 1946 maakt hij deel uit van de cede Kamer. In het Europese parie nt speelt hij een belangrijke rol, o.m. voorzitter van de sociale commissie, had van 1945 tot ig62 ook zitting in Goudse gemeenteraad. Bij wervelstormen in de Verenig- Staten zijn velen om het leven gekomen. Op de foto, gemaakt in onwayis alleen een kind-erfietsje ieel uit het geweld gekomen. Een luto op de achtergrond is als een eert je opgenomen. De huizen zijn bijna geheel verdwenen. (Van onze parlementsredactie) DEN IIAAG Nog vóór de officiële totstandkoming van het kabinet- Cals heeft het kabinet-Marijnen zichzelf gisteren officieus uitgeluid. Mr. V. G. M. Marijnen en echtgenote ontvingen gisteravond om zes uur op het Catshuis dc demissionaire bewindslieden en hun echtgenoten voor een „af- scheidsborrel". Men ging er kennelijk vanuit, dat er niets meer met de for matie-Cals kon gebeuren en Jat de geboorte van het nieuwe kabinet nog slechts een kwestie van uren zou zijn. Dat laatste bleek niet helemaal het geval, want de constituerende vergadering (deftig woord voor „op richtingsbijeenkomst") van de mi* nistersploeg-in-wording kon gister avond nog niet worden beëindigd. Na dc hele dag te hebben vergaderd, verlieten de veertien kandidaat-minis ters rond het middernachtelijk uur het Plein 1813 om vanmorgen om tien uur weer bijeen te komen ter behandeling van de overgebleven agendapunten. Men verwachtte, dat zij daarmee in de loop van de dag klaar zouden komen, Laatste cijfers: 246 doden CHICAGO Het aantal slachtof- van de reeks tornado's, die zon- zes staten in het midden-wes- van de V.S. hebben getroffen, igt nog met het uur. Vanmiddag het al bij de 248. De meeste do- i zijn gevallen in Indiana (141) en In één oogopslag Zending welkom In In donesië pag. 2 Nieuw boek van bisschop Robinson pag. 2 Franco studeert pag. 5 Ruggegraat van rassen haat gebroken pag. 5 Nieuwe ministers in het nieuwe kabinet pag. 9 Wegenwacht dag en nacht pag. 9 men vreest dat er onder de puin hopen van honderden huizen nog meer slachtoffers bedolven liggen. Ook in Ohio en Michigan is het aan tal doden groot. In Indiana zijn vrijwel alle telefoon verbindingen verbroken en zit men op veel plaatsen zonder elektriciteit. van wegen worden versperd door oi waaide masten. De schade wordt ge raamd op 237 miljoen dollar. Er hebben zich al enkele gevallen van plundering voorgedaan. In Marion pa trouilleerden politiemannen met honden in het verwoeste winkelcentrum nadat minstens drie kasregisters met naai schatting 70.000 dollar waren leeggehaald Naar de Amerikaanse meteorologi sche dienst meedeelde zijn in totaal 37 wervelstormen over het midden-wes ten getrokken. Het storingsfront is middels in omvang afgenomen en naar oostelijke en zuidoostelijke staten ge trokken. Intussen doen zich in Minnesota al en kele dagen hevige overstromingen voor die tot dusver aan zeven mensen het le ven hebben gekost en een schade var naar schatting 20 miljoen dollar hebben veroorzaakt Bij Lima in Ohio heeft een wervel storm 53 wagons van een vrachttrein uit de rails geworpen. In Lebanon in de staat Indiana vonden tal van automobilisten dood doordat hun auto's meters omhoog werden gezogen Een slurf raakte i staalstad Toledo (Ohio) slechts 30 se den de grond: voldoende om 20 me de dood in te jagen, 160 gewonden te veroorzaken en een groot gebied te zodat mr. Cals nog vandaag naar de Koningin zou kunnen gaan om haar mee te delen dat hij zijn formatie-op dracht aanvaardt. De nieuwe ministers zouden dan uiterlijk morgen kunnen worden beëdigd. Geen risico De verdaging van de constituerende vergadering betekende geen verrassing. Al weken geleden had mr. Cals aange kondigd. dat hij voor deze laatste fase van zijn formatiepoging vrij veel tijd uittrekken. Hij wil geen enkel risico men. De kandidaat-ministers moeten naar zijn mening volop de gelegenheid hebben alle vraagpunten uitputtend te behandelen, zodat er geen enkele poten- tiële tijdbom meer onder het kabinet blijft liggen. Uit de betrekkelijke lange duur var deze oprichtingsbijeenkomst mag dar ook beslist niet de conclusie worden ge trokken. dat er moeilijkheden zijn gere zen. Juist om toekomstige moeilijkheden zoveel mogelijk te vermijden, wil men nu alle problemen rustig uitpraten. De punten waarop bet overleg betrek king heeft, zijn bekend: het regerings program, de ministeriële en departemen tale taakafbakening, de coördinatie van werkzaamheden, dc dagelijkse leiding van het kabinet door de premier en dc twee vice-premiers, de benoeming var staatssecretarissen Haex-deii Toom Over het besprokene zelf is tot dusvei vrijwel niets uitgelekt. Wel deed het ge rucht de ronde, dat dc kandidaat-minis ters zich in meerderheid zouden hebben verzet tegen het plan van minister De Jong (defensie) om de demissionaire generaal Geen oefeningen op 30 april en 5 mei Minister De Jong laat order intrekken DEN' HAAG Minister De Jong van defensie heeft bepaald dat de order van gcncraal-majoor F A. Palm aan die onderdelen van de eerste divisie die in Duitsland gelegerd zijn, en waarbij was bepaald dat op 30 april cn 5 mei de oefeningen normaal doorgang zouden vinden, moet wor den ingetrokken. Generaal Palm had verder bepaald dat op dc eerste mei niet geoefend worden, omdat die dag in Duitslanc' nationale feestdag Is. Minister De Jong doet deze toezegging in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Walburg (ar). De minister is van mening dat het onjuist is om op dc verjaardag van de Koningin en op Bevrijdingsdag dien sten te verrichten welke vermeden kun nen worden, behoudens parades of an dere plechtigheden. Op 30 april had ge neraal Palm de Nederlandse troepen schietoefeningen willen laten houden. TILBURG Gisteravond is de 44- jarige heer P. Ch. J. Matthijssen. hande laar in elektrische artikelen door onbe kende oorzaak met zijn auto in het Wilhelminakanaal gereden en verdron ken. Men vermoedt dat de heer Mat thijssen tijdens het rijden onwel is ge worden en via de berm in het water is gereden. staatssecretaris voor de landmacht gene raal Haex, lid van de CHU, te handha ven als vakbewindsman. Ook zou de be noeming van de demissionaire (liberale) staatssecretaris voor de luchtmacht, gen. Den Toom, tot regeringscommissaris twij felachtig zijn geworden. Ook de demissionaire staatssecretaris voor de kunsten en de sport, drs. Van de Laar. zal waarschijnlijk niet in de nieuwe ploeg worden opgenomen, al thans niet in zijn huidige functie. Hij zou naar het ministerie voor maatschappe lijke en culturele zaken moeten verhui zen, maar de aspirant-beheerder van dit departement, mr. M. Vrolijk, wil zelf het kunst- en sportbeleid voor zijn rekening nemen. Mr. Vrolijk zoekt wel een staats secretaris voor het maatschappelijk Door de overheveling van de afdelin gen kunsten, volksontwikkeling, sport e.d. naar het departement van maat schappelijke en culturele zaken verlaten binnenkort ongeveer vierhonderd amb tenaren het huidige ministerie van O. K. cn W., dat voortaan O (nderwijs) en W(etenschappen) zal heten. Het is nog niet precies bekend wan neer het nieuwe kabinet in de Tweede Kamer de regeringsverklaring zal afleg gen. Deze week uiteraard niet meer. Mogelijk In de week na Pasen, maar ook dat staat nog niet vast. Het Kamerdebat zal zeker twee dagen in beslag nemen. Volgens Russische geleerden MOSKOU Zijn er denkende we zens op andere planeten? Deze vraag meent de Russische sterrenkundige Gennady Sjolomitsky volgens het persbureau Tass bevestigend te kun nen antwoorden. De Russische ge leerde en een aantal van zijn colle ga's menen, miljoenen kilometers van ons verwijderd, in de kosmische ruimte, een woonplaats van intelli gente wezens te hebben ontdekt in de ver verwijderde bron van radio straling die bekend staat als CTA- 102. Deze radiobron zendt elke 100 dagen een regelmatig patroon radiosignalen uit en Sjolomitsky is ervan overtuigd dat deze door denkende wezens worden uit gezonden Sjolomitsky's collega, de radio-ster renkundige dr. Nikolai Kardasjef, spreekt een ..superbeschaving". Anderen zijn echter voorzichtiger en willen de tot dusver verkregen gegevens eerst nader bestuderen. De resultaten van de waar nemingen van Sjolomitsky zijn de laat ste maanden dagelijks naar Moskou ge stuurd om daar uitentreure te worden gecontroleerd. Geleerden in Moskou zeg gen: „Wij staan misschien voor een van de grootste ontdekkingen in de hele ge schiedenis van de radiosterrenkunde". Kunstmatig Dr. Kardesj had vorig jaar reeds het vermoeden dat CTA-102 een kunstma tige bron van radiostraling was. Wan neer deze door redelijke wezens zou worden veroorzaakt, zo meent de ge leerde. zou de bron buitengewoon klein moeten zijn. Waarnemingen van Britse astronomen te Jodrell Bank bevestigen dat dit het geval was. De bron is kleiner dan elke andere tot nu toe bekende ..radioster". Prof. Sklofsky van het Sternberg-as tronomisch instituut verklaarde, dat op minst een geheel nieuw soort kos misch object in de Melkweg is ontdekt, r hij sluit de mogelijkheid niet uit. dat de radiobron een overblijfsel Is van supernova (een ster die tijdens een geweldige uitbarsting zeer veel grote» geweest is en toen enige tijd als een hel dere ster te zien wasi. Reacties volgens de Rus Sjolomitsky denkende wezens „radiosignalen" uitzenden, ver klaarde te Pasadena in Californië dat deze radiosignalen zeker niet van men- afkomstig zijn. De bron. bekend als CTA-102. zond radio-energie uit, die glo baal genomen 100 biljoen maal zo sterk als die van de zon. Sjolomitsky, aldus dr. Sandage. had volgens zijn zeggen elke honderd dagen afwijkingen in de radiostraling gevonden van ongeveer 20 percent. Er kan eenvoudig geen apparaat be staan. dat een dergelijk verschil kan ver oorzaken, aldus dr. Sandage De radio- straling van CTA-102 bewijst volstrekt niet het bestaan van een beschaving in de kosmische ruimte. Britse geleerden hebben verklaard sceptisch te staan tegenover de suggesties dat geheimzinnige seinen, afkomstig zou. den zijn van denkende wezens. Dr. R. D. Davies, van het Jodrell Bank Observatorium, zei dat men niet hoeft te grijpen naar een verafgelegen beschaving om het patroon van emissies om de honderd dagen te verklaren. Dezen kunnen veroorzaakt zijn door e*»:i natuur, lijke slingering aan die aan de zonne- vlekkencyclus van het solaire systeem, zei hij. LONDEN Generaal Eisenhower er burggraaf Montgomery, twee helden un de Tweede Wereldoorlog zullen op 8 mei de 20 ste verjaardag van het einde var dc oorlog in Europa, in een rechtstreek se transatlantische televisie-uitzending via de communicatiesatelliet Early Bird verschijnen. Het programma heet „Twin tig jaar later". De kandidaat-ministers kwamen gisteren en vandaag bijeen in het kabinet van Algemene Zaken. Dc heer P. J. S. de Jong en mr. J. Af. A. H. Luns stappen in de auto om ergens de lunch te gebruiken. „Rififi'-inbraak buit van miljoen dollars MONTREAL Spaarders zaten gis teren huilend op de stoep voor het ge bouw van de Koninklijke Bank van Canada, want de nacht daarvoor had den dieven vierhonderd safeloketten leeggedraaid en ook hun spaarcenten waren bij de buit die volgens de politie zeker een miljoen dollar bedraagt. De dieven waren volgens de „Rififi- mehtode" te werk gegaan. Met diamant- boren baanden zij zich een weg door het plafond van de kluis. De alarminstalla tie hadden zij zo ingenieus buiten wer king gesteld, dat de schellen pas een uur na aankomst van de politie begonnen te rinkelen. Daarna duurde het weer een voordat het helse lawaai gestopt kon worden. De bank maakte veel reclame met de slagzin, dat een „safeloket zo safe was als de Bank van Engeland". Hagelstenen als knikkers zo groot Grote schade in Friesland LEEUWARDEN Een zeer hevige hagelbui, die slechts vijf minuten duurde, heeft gisteren in de namiddag voor vele tienduizenden guldens scha de aangericht in de tulpcnkwckcrijen in de omgeving van de Friese dorpen Oosternijkerk, Nes en Wierum. D< bui. die gepaard ging met onweer, ont laste zich kort na half vier. De hagel stenen die zo groot waren als knik kers, vielen met zo'n enorme kracht, daf ze van de grond weer omhoog stuiten. Officier van justitie gelast: UTRECHT De sectie die gisteren verricht op het stoffelijk overschot in de 20-jarige student jhr. D. L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist, heeft geleid tot de voorlopige conclusie dat zijn dood het gevolg is geweest van het inademen van roet CULEMBORG De al sinds 1963 slepende gasaffaire in Culeinborg heeft tot gevolg gehad, dat de wet houders J. H. Knobbout (lib.) en A. II. Stadhouders (kath. v.) gisteravond hun functies hesehikhaar hebben ge steld- Aanleiding was een motie, die door de gemeenteraad met acht stem men voor en zeven tegen werd aan genomen en waarin gevraagd werd een commissie uit de raad de gas- kwestie te laten onderzoeken voor zo ver deze het beleid van B. en W. raakt. In een bewogen raadszitting werd scherpe kritiek geuit op de nota waar in B. en W- verantwoording afleggen voor hun aandeel in de zogenaamde gasaffaire. Deze affaire ontstond na dat twee ingezetenen van Culemborg in 1963 om het leven waren gekomen tengevolge van gasvergiftiging, ver oorzaakt door lekkages in de gaslei ding. cmwfyp. .zis emfw ding. Over de toestand van het gas net en de verantwoordelijkheid daar voor werden hierna in het openbaar verhitte discussies gevoerd. De zaak liep zo hoog, dat de officier van justitie er aanleiding in zag een voor onderzoek in te stellen. Kort geleden werd de zaak echter ge seponeerd. In de raadsvergadering van gisteravond viel de woordvoerder van de prot. chr. fraotie, mr. J. E. Wiggelinkhuizen B en W. aan. Hij zei. dat in de nota een handelswijze van de concessionaris (een particuliere maatschappij, de N V. v/h W. de Liefde) wordt verdedigd. De officier van justitie mr W. H. van Overboek heeft nu een gerechtelijk vooronderzoek gelast naar de toedracht van het ongeluk. Het onderzoek zal zich met name uitstrekken tot de vraag of hier sprake is van dood door schuld. Niet eerste keer Het is niet de eerste keer, dat het studentengezelschap Tres in opspraak ls gekomen. In maart 1959 trok het de aandacht, dat zwarte huifwagens naar een boerderij in Jutphaas trokken, waar drie nieuwelingen tot lid van Tres wer den „gewijd". Dat gebeurde door de „aterlingen", zoals de nieuwelingen in zo'n nacht genoemd worden, bij herha ling onder te dompelen in een vat met dunne koe-gier. die in de mestvaalt van de boerderij was aangebracht. Het ge zelschap „Tres faciunt collegium" „Drie maken een gezelschap") werd in 1853 opgericht door drie studenten van adel „om de zondag te passeren". Het aantal drie speelt in alle uitingen een roL DEN kabinet heeft iets van een krant. Als een bepaalde provin cie in het leven actueel wordt, opent de krant daarvoor een ru briek. En als er voor de regering aanleiding is. zich nader met een bepaald terrein te gaan bemoeien, wordt daarvoor een minister aan gewezen. Het is interessant deze gang van zaken bij de regering sinds bijvoorbeeld 1848 te volgen. Er komen ministers bij* vallen ook wel ministers af, wanneer na melijk een gebied politiek bezien minder belangrijk wordt. Er vinden ook verschuivingen plaats. Elke nieuwe kabinetsformatie schept de mogelijkheid, het hele gebied nog eens te overzien en na te gaan, wel ke nieuwe voorzieningen moeten worden getroffen en in welk opzicht verschuivingen noodzakelijk zijn. Ook bij deze formatie is het gebeurd. Een sterk uitgegroeid departement als OKW moet dan een veer laten. Daartegenover ondergaat maatschap pelijk werk uitbreiding. ER„ bij deze formatie een post geschapen voor ontwikkelings hulp. Alen heeft wel gezegd, dat dit is gedaan uit politieke overwegingen. Populair gezegd: er moest dan een bewindsman onderdak worden ge bracht. Nu menen wij niet, dat zulk een over weging nooit mag meespreken, er zijn ministers, maar er is ook een kabinet. Dat kabinet leidt ook als zodanig een eigen leven en het ligt voor de hand dat men daarin de politieke verhou dingen terugvindt. Alen mag dat in de overwegingen betrekken. Dat betekent overigens niet, dat al leen Ier wille van een minister een nieuwe post mag worden geschapen Het is, zeiden wij, een overweging die onder omstandigheden mag mee spreken. De beslissende factor ligt uiteraard elders. Is het onderwerp dat men aangrijpt of afsplitst werke lijk een eigen minister waard? Ten aanzien van de hulp aan minder ont wikkelde landen zijn wij van mening dat dit in deze tijd stellig kan worden verdedigd. Al was het maar vanuit onze nationale medeverantwoorde lijkheid in en voor de wereld. "E'EN enkel woord nog over het ontstellend gebeuren waarbij een student het leven heeft verloren cn waarvan wij gisteren bericht deden. Deernis betaamt ons jegens de jonge man, zo jeugdig uit het leven gerukt, zijn ouders, en ook jegens diegenen die erbij betrokken waren. Zij zullen hun leven lang het gebeurde niet meer uit hun herinnering kunnen bannen. En voor het overige is onontkoombaar een gevoel van verbazing, dat deze en dergelijke praktijken er komt nu meer aan de dag nog mogelijk wa ren. dit onvolwassen gedoe, dit geble ken feitelijke gebrek aan eerbied voor de mens. Deze tijd, met zijn openheid en open baarheid, staat geen exclusiviteit meer toe. zeker niet wanneer deze exclusiviteit er een is van ziekelijke aard- In dit opzicht werkt openheid sanerend. Wel is het ernstig te be treuren, dat het zover heeft moeten kooien. Venlose brandweer was net op tijd (Van onze correspondent) VENLO De Venlose brandweer heeft gistermiddag om 5 uur tien mensen uit een flatgebouw weten te redden, nl. vijf via een hydraulische ladder en vijf via een schuifladder. In een kelderruimte van een flatge bouw aan de Dautzenbergstraat te Blerick woedde een schijnbaar onge vaarlijke brand. De opgeslagen goe deren veroorzaakten echter een zo danige rookontwikkeling dat het trappenhuis en de zes woningen van het flatgebouw in korte tijd gevuld waren met een dikke ondragelijke rook. De bewoners vluchtten naar de bal kons, maar ook daar was het spoedig niet meer om uit te houden. De brand weer kwam nog net op tijd, want hui lende en hoestende kinderen maakten enkele ouders erg angstig. Daardoor werden de overige bewoners zenuw achtig en was het gevaar niet denkbeel dig dat er ongelukken zouden gebeu- De brandweermannen moesten onder dekking van twee miststralen gebruik maken van persluchtapparaten om de vuurhaard te bestrijden. verstikkende rook bleek afkom- van twee gerepareerde bungalow tenten met de complete kampeeruitrus- en een hoeveelheid textieL De brand is waarschijnlijk ontstaan door vuur spelende kinderen. De schade Peter Diamand toch naar Edinburgh AMSTERDAM Peter Diamand, de secretaris van het Holland Festival, is benoemd tot directeur van het Edinburgh Festival, zo is in Edlburgh bekend ge maakt. De heer Diamand zal als adviseur verbonden blijven aan het Holland Festi- n aan het bestuur van het Neder- Kamerorkest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1