ieuwe Lcidse Goiirant Aanvallen op N.-Vietnam Bij vliegramp kwamen vijftig toeristen om Wervelstormen in VS eisen 172 doden AUTO BIERMAN NV. Unieraad deelt bezwaar fractie Nederlands echtpaar onder slachtoffers Student overleden luider kap met roet Ouders gaven toestemming Cals heeft zeker f 300 miljoen meer nodig Commentaar CHRISTELIJK-NATIONAAI. OAGBLAD Maandag 12 april 1965, 46ste jaargang „Stantvastigh is gheblev Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wes telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w. f 0.78, n. 3,35, p.kw. 10,05 bezorging 18.00—19.00 i WASHINGTON De Ver. Staten zul len voortgaan met het beantwoorden van de Noordvietnamese agressie, zolang de ze voortduurt. Amerika zal voorts wei geren, met de Vietcong te spreken, om- dat deze het instrument en de schep ping" van Noord-Vietnam is. Als het antwoord van Hanoi negatief blijft op het Amerikaanse aanbod onderhandelingen zonder voorwaarde gaat Amerika door met wat het thans doet. „We handhaven echter ons aanbod", aldus een woordvoerder in Washington. Ook zullen de Ver. Staten met radar uitgeruste vliegtuigen naar het Verre Oosten sturen. Zij moeten waken tegen verrassingsaanvallen door communisti sche vliegtuigen. De betrokken toestel len zijn EC 121S („Warning Star"), aan gepaste superconstellations met elk ton elektronische uitrusting. Vijftig vakantiegangers zijn om het leven gekomen in Syrië toen hun vliegtuig tussen Damascus en Beiroet neerstortte. De brik stukken van de machine die op weg was van Beiroet naar Kairo, men terecht op de berg Ka- vijf kilometer van de rhoofdweg van Beiroet naar Damascus. Twee doden en 7 gewonden bij frontale botsing (Van f redacteuren) 1AASLAND Op rijksweg 20 bij de Estgaag, ongeveer drie kilometer bui- Maasland, is zondagavond om kwart r elf een verkeersongeluk gebeurd, arbij de achtentwintigjarige onderwij- J. Harteveld uit de Prof. Rutgersstraat Vlaardingen op slag werd gedood de tachtigjarige J. H. Berends uit Anton de Haenstraat in Den Haag ernstig werd gewond, dat hij later in ziekenhuis overleed. Zeven inzitten- werden bij dit ongeluk gewond, wie vier ernstig. Een personenauto, die bestuurd werd or H. B. uit Den Haag, botste frontaal i een personenauto, bestuurd door P. uit Scheveningen. Van de vijf in- itenden van de auto van P. was de er Harteveld op slag dood. In eerst- roemde auto zaten vier personen. Alle de botsing betrokkenen werden met r ziekenauto's naar het Holy-zieken- s in Vlaardingen gebracht Kort daar- deed zich op vrijwel hetzelfde punt n autobotsing voor, waanbij 4 per- 's waren betrokken. Hierbij its materiële schade. Jordaans toestel op bergtop bij Damascus DAMASCUS Een Jordaans passagiersvliegtuig met 54 inzittenden is zaterdag brandend neergestort op de berg Kenisa. vijf kilometer van de hoofdweg van Beiroet naar Damascus. Onder de slachtoffers bevonden zich 47 Belgen, een Noorse vrouw en een Nederlands echtpaar uit Hilversum. De Jordaanse bemanning van vier personen, onder wie een stewardess, verloor eveneens het leven. Het verongelukte toestel, een vrij wel nieuw Dart-Herald toestel van de Royal Jordan Alia maatschappij, was op weg naar de Jordaanse sector van Jeruzalem en in Beiroet opge stegen. Volgens de Alia is het toe stel in de lucht in brand gevlogen en uit elkaar gesprongen. De tragiek van dë ramp is dat de passagiers in 't geheel niet voor Beiroet hadden geboekt. Ze waren daar na veel Bij inwijdingsplechtigh eid TRECHT Een twintigjarige eer- ejaars student in de rechten uit eist, jhr. D. L. L. Rutgers van Ro- nburg, is zaterdagavond om het le- gekomen toen hij werd inge- ijd als lid van „Tres Faciunt Col- gium", een onderafdeling van liet (rechts studentencorps. Hfj kreeg dens dc initiatiefceremonie een parte kap over het hoofd waarin et was geblazen en is tijdens een een boerdery op het land- led „Oud Amclisweerd" in een an Plezier" overleden, vermoedc- k ten gevolge van verstikking. Commissaris mr. L. C. H. Mutsaers. van de justitiële dienst van de rechtse politie, sprak van een tra- sohe samenloop van omstandigheden.1 er sprake is van schuld bij dit on- val staat nog niet vast. Dc officier n justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo heeft n ook tegen geen der bij de initia- ifceremonie betrokken studenten een rvolging ingesteld. Commissaris Mutsears heeft een uit breid onderzoek ingesteld zowel vlak het ongeluk (dc politie werd zater- gavond om half twaalf gewaarschuwd) gisteren cn ongeveer vijftien betrok- nen gehoord. HU verklaarde met na- uk. dat cr geen sprake Is geweest van ankmislmiik: ,,lk heb zelfs geen drank- cht geroken". an de overleden student ibben verklaard, dat hun zoon in e tstekende gezondheidstoestand vi lerde. Zij hadden hem de vereiste estemmmg voor deelneming aan echtigheid gegeven. echt oti Van adel »te leden zijn van adellijke afkomst, inwijdingsceremonie, die altijd op zaterdag voor Palmpasen wordt gehou den. is een traditie die al ipeer dan eer eeuw oud is, evenals de daarbjj gebruikte zwarte kappen. Tot nu toe heeft zich bij de inwijding voor zover bekend nog nooit een ongeluk voorgedaan. Dit jaar zouden jhr. Rutgers van zenburg, baron Van Heemstra en jhr. D. J. de Brauw tot het gezelschap toetreden. De 3 nieuwelingen werden elk afzonder lijk opgesloten in een schuur, opkamer en een houtopslagplaats van de boer derij „De Steenen Poort" van dc boer G. J. van Rooijen aan de Van Tiellandt- weg in Houten. Na deze eenzame opsluiting, die en kele uren duurde dc vUftien andere leden van ,,Tres" nuttigden inmiddels een uitgebreide maaltüd ln een Houtens restaurant, begonnen om tien uur dc ver dere voorbereidingen voor dc plechtig heid. Ceremonie De drie studenten kregen een zwarte linnen kap over het hoofd. Aan deze dichte kap zat een slurf waarin een kopje roet werd gegooid. Dc kap zelf werd met koord om de hals vastgemaakt. Het gezelschap stapte toen in twee „Jan Ple- voor een tocht naar een boerderij op het landgoed „Oud Amelisweerd" bij Utrecht, waar de ceremonie zou worden •oortgezet. Onderweg knepen dc InwUdcrs ver schillende keren in dc slurf, met de be doeling, dc hoofden van de nieuwelin gen zwart te maken. De rector van het Utrechts Studenten Corps, de heer A. Voute, deelt naar aan leiding van het ongeluk mee, dat Tres Faciunt Collegium een geheel buiten het corps optredend studentengezelschap is. Dc activiteiten van Tres hebben niet plaats in het kader van het Utrechtse studentencorps noch op dc studentenso ciëteit. De leiding van het corps heeft geen enkele zeggenschap over dit ge zelschap, waarvan vijftien leden van het Utrechts Studenten Corps lid zijn. Wel onderzoekt de senaat of tegen deze stu denten in hun hoedanigheid van leden van het USC maatregelen moeten wor den genomen, geharrewar door de Egyptische reis organisatie Omar Khayyam onderge bracht. Het reisdoel was oorspronkelük Kairo, doch de hotels daar waren vol als gevolg van het maken van een reserve- rlngsfout. Op Schiphol, waarvandaan opgestegen was, was de ellende eigenlijk al begon nen. Het chartertoestcl kwam niet op dagen, waardoor een oponthoud van vierentwintig uur ontstond. Toen de groep b\jna op dc plaats van bestemming was, werd aangekondigd dat het toestel niet verder dan Beiroet zou gaan en dat pas een week later naar Kairo zou kun nen worden doorgevlogen. Volgens een eerste onderzoek moeten acht inzittenden van het toestel vier mannen en vier vrouwen uit het vliegtuig zijn gesprongen Hun lijken zijn namelijk een kilometer van de plaats waar het toestel is neergestort, gevonden. De twee Nederlandse slachtoffers zijn de heer John F. van Meerten. directeur van de Fairchild camera- en instrumen ten-maatschappij. en zijn vrouw. W J.B. van Meerten-Enid t. De heer Van Meer ten was van 1945 tot begin 1954 bedrijfs leider van de Nieuwe Rotterdamse Cou rant Veertig van de 47 Belgische slacht offers kwamen uit Vlaanderen. De reis was georganiseerd do;r 'n Vlaams reis bureau dat het Midden-Oosten voor „alle beurzen" wilde openstellen. Verwarring De consternatie die het ongeluk in België veroorzaakte, werd nog ver groot door het feit. dat er twee groe pen toeristen waren en de familiele den aanvankelijk niet wisten tot welke groep hun verwanten behoorden. Op het ministerie van buitenlandse za ken, waar een speciale post werd in gericht, ontving men dan ook talrijke telefoontjes van ongeruste familiele den. In de middag zag men velen, reeds met betraande ogen het minis terie binnengaan om kennis te nemen van de lijst van slachtoffers die inmid dels in Brussel was ontvangen De Belgische radio zond gisteren alleen nog ernstige muziek uit Aanvankelijk was het helemaal niet de bedoeling, naar Jeruzalem te vliegen. De eindbestemming was Kairo. Er kwam echter een voorstel van onderdirecteur Krekorian van de Omar Khayyam ho- telcombinatie om eerst een week in het pas geopende Beiroet-hotel door te bren gen. Van de vijftig toeristen hadden er veertig op Schiphol uit vrije keuze het voorstel geaccepteerd. De tien overigen die meteen naar Kairo hadden willen doorreizen, strandden niettemin in Bei roet omdat de Super-Constellation van Trade Winds, waarin zij de vlucht maak ten, door de luchtvaartautoriteiten van Libanon werd vastgehouden. Zij brach ten de laatste dagen van hun leven door in het juist geopende Omar Khayyam- hotel te Beiroet en vertrokken vrijdag noodgedwongen met het Jordaanse vliegtuig, dat bestuurd werd door Hakam Statieh. de persoonlijke vlieger van ko ning Hoessein, omdat de Superconnic nog steeds niet mocht vertrekken (of intus- niet meer beschikbaar was). Bot overwon aarzeling A.r. „verontrusten' steunen Roolvink (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Alle dertien kandi daat-ministers die door formateur Cals voor de oprichtingsvergadering van het nieuwe kabinet zijn gecon voceerd, hebben de uitnodiging aan vaard. Met uitpuilende tassen en op gewekte gezichten verschenen zi vanmorgen om half elf op het Plein 1813. De laatste fase van de forma- tie-Cals die vandaag precies vier weken oud is was begonnen. Over minister Bot heeft tot het laatst toe enige onzekerheid bestaan. Daaraan kwam pas een eind toen hij zich vanmorgen met de anderen bij mr. Cals meldde. Dat was het duide lijkste antwoord op de vraag of hij in principe bereid zou zijn de nieuwe post van minister voor de ontwikke lingshulp te aanvaarden. Hij heeft kennelijk enkele dagen lopen aarzelen, maar de overweging dat bij eventuele weigering mr. Cals naar andere KVP-kandidaat zou hebben n ten uitkijken, heeft mr. Bot blijkbaar over zijn bezwaren tegen deze wel erg magere, ad hoe gecreëerde post doen heenstappen. Uiteraard zal hij. evenals de andere kandidaten, zijn definitieve be slissing laten afhangen van het verloop va de ^oriehtingsbijeenkomst waarin c de taakafbakening van de ministeries de kwestie van de coördinatie ter sprake komen. Het kabinet-in-spe zal vooral veel tijd nodig hebben voor een bespreking v: financieel-economische ruimte. De desi derata die in het ontwerp-regeringspro- gram zijn opgenomen, zullen de rijksuit gaven met enige honderden miljoenen mnmzm mooier enbeter Gratie voor Ait Ahmed gevraagd ALGIERS De Zwitserse verdediger an de Algerijnse vrijheidsstrijder Ait Ahmed, eens een medestander van Ben Bella, maar nu door diens toedoen ter dood veroordeeld, heeft bü Ben Bell; gratie voor Ahmed gevraagd. Verder zal de advocaat zich tot de internatio nale commissie voor juristen wenden verband met onregelmatigheden tij dens het proces. Italiaanse communisten financieren komplot in Venezuela CARACAS De Venezolaanse mini er van binnenlandse zaken heeft be kendgemaakt dat de Italiaanse commu nisten de Venezolaanse communister geld hebben voorzien om een kom plot tegen de regering voor te berei den. De minister zei dit na de a van een groot aantal personen, onder wie de eigenaar van Venezue- grootste dagbladconcern, Capriles. doen stijgen. Dit kan niet alleen worden opgevangen door een verhoging enige indirecte belastingen (alcohol, garetten en personenauto's), want dat zal naar schatting hooguit f 70 miljoen het laatje brengen, wat slechts een frac tie is van het te verwachten tekort f 300 a f 400 min. Er zal dus meer leend moeten worden, maar dat mag be slist niet tot een inflatoire politiek lei- Fr actieleiders Minstens zo groot als de belangstelling voor de constituerende vergadering het kabinet-Cals is bij politieke v. nemers op het ogenblik de belangstelling voor de komende verkiezing van zitters voor de Tweede-Kamerfracties van PvdA en ARP. Voor de vervulling van de vacature-Smallenbroek staan de tweede AR-fractie B. Roolvink en de heer P. C. Elfferich kandidaat. Beider kansen worden even hoog aangeslagen. De heer D. Vreugdehil. oud-voorzitter van de groep „verontruste" anti-revolu tionairen. heeft zich zaterdag tot alle or ganen van de ARP gewend met het ver zoek de kandidatuur-Roolvlnk in woord en geschrift bij de AR Kamerfractie te steunen. De heer Elfferifch. lidmaat van de Ned. Herv. Kerk. is evenals zijn te genkandidaat sedert 1963 lid van de Tweede Kamer. Daarvoor had hij enkele jaren zitting in de Eerste Kamer. Hij is wethouder van Delft. Er gaan in AR-kring stemmen op om met de voozittersverkiezing te wachten totdat de AR-fractie weer compleet is. Als de heer Smallenbroek morgen of woensdag minister Is. kan hij (naar alle waarschijnlijkheid) niet meer over zijn opvolging meestemmen. Hetzelfde zou kunnen gelden voor het fractielid mr. Aantjes. die een kans heeft staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat te wor den (vervoersaangelegenheden). De fractie zou dan op zeer korte termijn met twee vacatures zitten, die naar veler ning eerst moeten worden opgevuld, wil men een zuivere stemming over het fractievoorzitterschap krijgen. De heer Smallenbroek wordt als Kamerlid opge volgd door dr. Boertien. Zou ook mr. Aantjes vertrekken, dan komt ARP- secretaris mr. W. van der Sluys in zijn plaats. Voor de bezetting van een tweede staatssecretariaat op Verkeer en Water staat wordt de naam van prof. ir. J. L. Klein genoemd. Hij is directeur-hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat van Zuid-Holland en lid van de PvdA. Voorts doet het gerucht de ronde, dat de demis sionaire staatssecretaris Den Toom (lucht macht), lid van de WD.'zal worden be noemd tot regeringscommissaris. Zoals bekend blijft staatssecretaris (land macht). lid van de CHU, aan als vak bewindsman". T)E UNIERAAD van de CHU heeft na een vrij langdurig beraad ge meend te kunnen vaststellen waar door de christelijk historiscben thans in de oppositie komen. De CHU is zuiver en alleen aan de kant komen te staan omdat de ge sprekspartners niet wilden weten van het tegenvoorstel van de ch fractie: laten we ons niet vooraf op het punt van radio en televisie bin den, maar het regeringsprogramma plus de zetelverdeling als totaliteit bezien. Met andere woorden: alleen een ver schil van mening over de meest wen selijke procedure joeg de KVP, PvdA en ARP enerzijds en CHU ander zijds uiteen. De unieraad is met deze gang van zaken evenmin gelukkig als wij dat zijn. Ook al heeft de unieraad zich vrijwel unaniem achter de bezwaren van de fractie gesteld, toch blijft de vraag klemmen: moest dat nu zo? Had een zo kleine oorzaak een zo groot gevolg mogen hebben? Waren de bezwaren van de ch fractie tegen de procedure-Cals onoverkomelijk, zodat alle eventuele consequenties daaruit moest worden getrokken? Maar wie deze vraag stelt, moet ook de volgende stellen: was het tegen voorstel van de ch fractie zo onre delijk, dat er niet of nauwelijks over te praten viel? Voor een onafhankelijk waarnemer is het wel bijzonder moeilijk om hier een oordeel uit te spreken. Is de CHU star geweest of waren dat juist de KVP, PvdA en ARP? We hebben het overleg niet bijgewoond en kun nen slechts de hoop uitspreken dat het debat over de regeringsverkla ring meer klaarheid zal verschaffen. Het is immers gebruikelijk, dat in dit Kamerdebat ook rekening en ver antwoording over het formatiebeleid wordt afgelegd. We menen het dichtst bij de waar heid te zijn wanneer we stellen, dat de procedure-kwestie zo maar niet kan worden losgemaakt van allerlei andere factoren, die bij het overleg een rol hebben gespeeld. Door de omstandigheid, dat er tussen de heer Beernink enerzijds en de heren Cals, Schmelzer, Vondeling en Smallen broek anderzijds een tamelijk diep gaand verschil van mening over de oplossing van het omroepprobleem zelf aan de dag trad, is er in onze veronderstelling over en weer een gevoel van geprikkeldheid ontstaan en een sfeer van wantrouwen ge groeid, waardoor het steeds moeilij ker werd om elkaar te vinden. In zo'n situatie is een formaliteit vol doende om als lont in het kruitvat te fungeren. Maar aanleiding en oor zaak moet men niet verwarren. Doet men dit in het onderhavige geval, staart men zich blind op de proce durekwestie. dan maakt men zich zelf wat wijs. CllLI door procedure uit de boot (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De Unieraad van de Christelijke Historische Unie heeft zich zaterdagmiddag „vrijwel una- gesteld achter de bezwaren de Tweede Kamerfractie tegen de door formateur Cals aangegeven procedure inzake de kabinetsforma tie. Aldus is na afloop van de Unie raadsvergadering in een communi qué meegedeeld. Zoals bekend, werd het overleg met mr. H. K.. J. Beernink afgebro ken. nadat hij'aan de formateur had meegedeeld, dat zijn fractie zich niet vooraf wilde binden op één punt radio- televisie) zonder in zicht te hebben in het gehele ont- werp-regeringsprogram en in voorgestelde zetelverdeling. Cals wilde daarentegen eerst over eenstemming bereiken over het om- roepvraagstuk. omdat dit het strui kelblok voor het kabinet-Marijnen was geworden. De fractievoorzit ters van KVP. PvdA en ARP wa ren dit met hein eens. Mr. Beernink gaf een uiteenzetting ver de gang van zaken, die gevolgd •erd door een discussie, waarbij bleek at niet alle Unieraadsleden zich zon- er meer achter het beleid van fractie voorzitter en fractie konden stellen. Ook in de Unieraad werd de opvat ting verdedigd zij het namens een kleine minderheid dat het de voor- Prinses Beatrix heeft zaterdag in Rotterdam een fietsrallye met tweehonderd kinderen gestart. Zij deed dat als lid van het ad viescollege van de stichting Zil veren Jeugdcentra. De rallye ivas een van de vele activiteiten. De Prinses overhandigde aan de kinderen de routekaarten, vraag- lijsten (met opdrachten) en fietsvlaggetjes. Al de deelnemer, tjes hadden tevoren een bloem gekregen die zij allen aan de Prinses overhandigden. CHICAGO Een serie wervelstormen, die gisteren het midden-westen van de V.S. teisterden heeft tot nu toe 172 men senlevens geëist. Duizenden mensen wer den gewond. In tal van plaatsen wei-den woningen en winkelgebouwen verwoest, bomen ont worteld, elektriciteits- en telefoonkabels vernield en voertuigen ondersteboven geblazen. In Marion (Indiana) werd een winkel centrum met de grond gelijk gemaakt, waarbü ongeveer 150 gewonden vielen, terwijl een ziekenhuis voor oorlogsvete ranen grote schade opliep. Een deel van het dak werd weggerukt; van de patiën ten werden velen, onder wie een aantal oudere mensen, gewond. In Monroe (Wisconsin) werden tussen de tachtig en honderd huizen verwoest Het hoofd van de afdeling burgerbescher ming in Grand Rapids, in het zuiden van Michigan, verklaarde dat de omvang van de schade nog niet valt te overzien. keur verdiende om eerst het radio- en televisievraagstuk tot een oplossing te brengen. Blijkens zijn communiqué stelde de Unieraad vast, dat alleen het verschil van mening omtrent de procedure tot een afbreken van het overleg heeft ge leid. Er is wel verondersteld, dat niet de fractieverklaring het eigenlijke breek punt is geweest, maar de opvatting van mr. Beernink en een aantal fractiele den, dat het omroepbestel een zoge naamde vrije kwestie moest zijn. De c.h. fractievoorzitter verdedigde deze opvatting in een radiotoespraak kort voordat hij uit de boot viel. Hij deed dit ook (tegenover de parlementaire pers) een paar minuten nadat hij op 25 maart het beraad met de heren Cals, Schmelzer, Vondeling en Smallen broek noodgedwongen had moeten be ëindigen. Daardoor rees het vermoe den. dat hij zich op Plein 1813 in de zelfde geest had uitgelaten. In elk ge val hebben de gesprekspartners vol gens hun eigen verklaring de conclusie getrokken, dat er met de heer Beer nink helemaal geen bindende afspraak was te maken. Dat zou dan de werke lijke reden zijn geweest waarom hij van de formateur het advies kreeg „zijn verhaal maar aan de pers te gaan ver tellen". Onjuist Gehoord de toelichting van de heer Beernink, heeft de Unieraad deze ge- dachtengang als onjuist van dc hand gewezen. Zij was ook onaannemelijk, omdat de lieer Beernink dan buiten de grenzen was gegaan, die dc fractie in haar verklaring had getrokken. In deze verklaring had de fractie im- ers niet als haar mening neergelegd, dat het omroepvraagstuk een vrije kwestie diende te zijn. Zij sprak slechts unaniem uit, dat zij zich niet vooraf op dit punt wilde binden. Daarmee wekte zij de indruk dat zij wel bereid zich achteraf aan het gehele program (dus inclusief de omroeppa- ragraaf) te binden. Voorwaarde was slechts, dat zij zich daarin en ook in (Voor vervolg zie pag. 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1