Pieter Kaag kent ieder geheim van tabak en koffie In ,,I)e Gekroonde laagschuit te Hoorn KATWIJK OPGELET! Ik kan niet een draai maken van 180 graden' BERLIJN Schmelzer nam een moeilijk besluit m Lrrl DE NIEUWE LEIDSE PAARDESLAGERIJEN 250 ,r. BIEFSTUK 1.49 4„.ie TARTAREN 0.89 t KG. magere STOOFLAPPEN 2.98 thg.EXIRiMAGERESTOOFLAPPEN 3.98 :I KG. GEHAKT 1.98 N.V. Vleeswaren en Conservenfabrieken VAN DEN BERG Co - WASSENAAR SLAGERS en ONGESCHOOLDEN ~tEt WE LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 APRIL 1963 PIETER KAAG expert (Van een onzer redacteuren) Hoorn is een allerliefst stadje ;t z'n eeuwenoude geveltjes, z'n ft palen afgezette Veemarkt on- r de bomen, z'n rammelende op- albruggetjes en z'n langgerekte ven, waarlangs hoge pakhuizen de gouden eeuw voorover ngen. Natuurlijk rijden er ook auto's bussen en brommers, maar ih. het oude domineert nog rk. Zie die torens, die ver bo- i de verweerde daken der wo lgen uitsteken, zie zo'n waag- jouw, vol verguldsel en zie de tslfriese koffiehuizen die, of- loon van binnen modern inge- ht. met hun gehandhaafde glas- lood-vensters. waarachter wat ahants bont. de ver vervlogen den krampachtig vast trachten houden. !en zo'n bouwsel Breed 38, een rapgevelachtig ïkpand. Het is r verdiepingen tg, is uitgedost t veel ornamen- heeft gelijk ers twee ver raande ramen, daartussen ehilderde deur. (ven het ene nentstrook te le- Tabak", bo- j het andere i igaren" en bo de deur. die en zuilen is in- klemd, „Snuif". Een tabaksihan- 1 dus. die ons sten zo onweer- tanbaar aan- fekt. dat we de jak ook van bin- ■jn willen bezich- k 'Alles wat hier te [waren viel sinds B3 het jaar [n oprichting van be gekroonde fagschuit" Is og voorhanden jllecn de ouder wetse. met de hand [maakte sigaren, die we hier zeker ver lacht hadden, ontbreken een pijnlijk fDat neemt niet weg. dat we ogen te krt komen, om al die andere dingen weleer in ons op te nemen. Achter e lange toonbanken, met veel hout- ■ijwerk aan voorkanten zoals men bij fisorgels nogal eens ziet. staan de don- ïrbruine tabakstonr.-etjeS opgetast. Er zit geen losse tabak meer in zoals in loeger tijden, maar pakjes van een half lis of meer. Dat kan sedert 1920 nu [nmaal niet anders omdat in dat jaar tl tabakszegel werd ingevoerd. Anders i de heer Kaag. de tegenwoordige [enaar van deze zaak, graag nog zijn iel kruid" los verkopen, temeer, daar de diverse soorten nog persoonlijk koopt, laat kerven en meieren. Wel orden zijn pakjes nog steeds met de ind gevuld, waardoor de controle op engels en andere ongerechtigheden [rgvuldiger kan geschieden, maar waar- por tevens die pakjes wat bollig ubollig zouden we haast zeggen indoen. Zodat heel Noord-Holland de [bak van Kaag, in haar vooroorlogse trpakking. terstond herkent en er ielvuldig naar vraagt. Maar behalve die kleine tabaksvaatjes p de reken achter de twee toonbanken laan door ook. op de vloer, ónder de token, de grote, eveneens bruin, geschil ferde vaten. Voorts ontdekken we in de buurt van |e kleine vaatjes diverse bussen van toen geschilderd blik en op de ene tonbank een reusachtige koffiemolen net een grote ijzeren zwengel aan de ene ant en een zwaar ijzeren rad mid- ellijn bijna een meter aan de andere 'jde Vóór deze molen hangen glimmend nperen weegschalen, die elk vijf pond off ie kunnen bevatten. De familie Kaag .act nl. ook nog steeds in thee en koffie, fooral koffie, waarvan er elke dag zaker balen zelf worden gebrand. ..Dat is te enwoord ig ons hoofdprodukt" vertelde ns dc 71-jarige winkelier, die ons eerst Vat van de historie wilde vermelden Dit begon ongeveer in de Franse tijd. A'aarin een zekere Piet Kaag Antzn. leefde, die afkomstig was uit Hoorn, loeh in Den Helder voor tabakskerver leerde. Veel verdienen deed hij daarmee échter niet. Het was hem daarom niet fenwelkom. dat een halfbroer van hem. lie apotheker was. hem vroeg of hij als Ras het nl. nog mogelijk, aan de militaire dienst te ontsnappen als je erin slaagde met de nodige contanten een plaatsver vanger voor je te vinden. Zo nam Piet Kaag Antzn. dus de diensttijd van die apotheker over, wat hem een klein kapitaaltje verschafte. Met deze centen, èn wat spaarduiten, kocht hij een oude tabaks- en koffiehan del, die hij onmiddellijk liet slopen om er het tegenwoordige gebouw op te laten verrijzen. Geheel ingericht naar de eisen des tijds. en uitsluitend kwaliteitsproduk- ten leverend, slaagde hij erin een uitge breide klantenkring op te bouwen, die later werd overgenomen door Ferdinand Kaag. zoon uit het eerste huwelijk van Pieter Kaag. Ook Willem Kaag. een zoon van Piet's tweede vrouw, kwam in de zaak en deze halfbroers zijn toen nog enige tijd compagnon geweest. Daarna leidde Willem Kaag de zaak alleen. IN 1909 „Deze Willem Kaag was m ij n vader", zei ons met zekere trots de tegenwoordi ge eigenaar Pieter Kaag. ,,ïk kwam al in dit bedryf in 1909. toen ik nog niaar 16 jaar was Eigenlijk was ik toen nog te jong. doch een oud contract verschafte me daartoe de gelegenheid Daarvóór was ik door m'n vader al naar België gestuurd om het tabakkerven goed te leren. En naar Engeland, waar ik klassiek thceland als dat is het men gen of meieren der diverse theesoorten onder de knie kreeg. Reeds op m'n twintigste jaar werd ik bij m'n vader compagnon. En tegenwoor dig is m'n zoon Hendrik weer mijn compagnon. Op die manier bleef het steeds een Kaag. die de touwtjes in handen hield. Vandaar dat boven een deur, die de winkel met een der kamers verbindt, in mahoniehout nog steeds een grote letter K is gebeiteld, de K der Fa. P. Kaag Ant.zn. Trouwens aan beitel werk valt er wel méér te bewonderen. Zo hangt achterin de winkel. 'eger een wand van gave oud-Hollandse regels een uit één blok hout gesneden pijproker met een zwierig jasje aan. het hoedje scheef op het hoofd, zijnde blijkbaar in de beste stemming: Een tevreclen roker is geen onruststoker En niet ver daar vandaan, onder de zolderbalken, een trek-of jaag schuit. die eveneens uit hout is gesneden en stylistische letters schijnt te vervoeren die de naam „De gekroonde Jaagschuit" ..Ja", zei de heer Kaag, „in die tijd hadden ze nog geduld voor dat werk". Kennelijk geniet hij er elke keer weer „De gekroonde Jaagschuit", de tabaksv)inkel van de heer Kaag, die al zovele jaren in de familie is en die met zovele andere gebouwen aan Hoorn dat pittoreske uiterlijk geeft. als hij er naar kijkt, 't Hóórt bij deze grote winkel, waarvan de planken achter de toonbanken al zo uitgesleten zijn. dat het lijkt of je op golven loopt als je erover wandelt. Nee, 't sigarenmaken is er niet meer bij, evenmin als de handel in snuif, dat fijne tabaksstof, dat met vinger en duim in de neusgaten werd gebracht, om aldus de tabaksgeur intens te kunnen ruiken. Toch werkte de heer Kaag vóór de Tweede Wereldoorlog nog met 32 siga renmakers. Maar na 1945 kon je met dat handwerk niet meer mee komen. De loonkosten werden veel te hoog en het aanschaffen van een machinepark vergde kapitalen. Dan maar géén eigen sigaren meer. dacht de heer Kaag, die nu alleen nog maar wat bekende merken verhan delt. Verder reist hy nog regelmatig naar dc Amsterdamse beurs om z'n eigen koffie, thee en tabak te kopen. Tabak cn thee is niet meer zo daverend in Amsterdam, doch op het gebied van koffie is de Amsterdamse beurs nog steeds de grootste van Europa PROEVEN „lk koop daar van de importeurs wat monsters. neem die mee naar huis, brandt ze cn ga samen proeven met m'n vrouw. Want die proeft miranel goed. Helaas is de goede tijd van de prima Javakoffie voorbij. Deze koffie er er niet meer. daar na het vertrek der Neder landse planters naar de Congo, Ethiopië etc. de plantages op Java sterk verwaar loosd weiden met allerlei ziekten als gevolg. Daarom zijn we nu op andere Koffielanden aangewezen. In Indonesië zijn het vooral de Chine zen. die de plantages hebben verknoeid. Die deden alsof ze er verstand van hadden en dat hadden ze absoluut niet. En of het nu verbeteren zal weet ik niet. Wel weet ik dat de zoons van de meeste planters, die in Wageningen studeren, ook naar Afrika gaan of willen gaan. Maar misschien dat die toch nog eens op Java terecht komen Dan wordt het wel weer goed met die Java-koffie. De tegenwoordige Javakoffie smaakt in elk geval niet en ook de sortering gebeurt gebrekkig, ja slecht. Maar de Afrikaanse koffie is evenmin lekker. Die Is veelal bitter en daarom in de winkels het laagst in prijs. Veel beter is de Zuidamerikaanse als de Santos en de Middenamerikaanse, zoals die uit Costa Rica. Ook die uit Guatamala is goed en de Boenge uit Indonesië. Boen- gekoffie uit Indonesië is er helaas bijna niet meer. Wat je nog kunt kopen op dit gebied zijn oude voorraden, die zo goed als uitgeput zijn. Ik meng hier allerlei soorten, tot li^de goede smaak bereikt heb. Hoe beter de koffie, hoe minder Afrika-koffie (Congo) erdoor gaat. Mijn goedkoopste koffie kost f 1,94 per half pond. Daar zit al bijna geen Afrika meer in. Dan heb ik ze van f 2.10, die géén Afrika bevat. En dan heb ik ze nog van f 2.40. Die komt uit Arabië en is van prima kwaliteit. Wü noemen ze Turkse koffie hoewel ze beslist niet uit Turkije komt. Daar groeit nl. geen koffie. Maar toen ik jaren geleden eens in Parijs was. verzeilde ik daar in een moskee, waar ze uitstekende koffie schonken Ik vroeg of ik die bonen mocht zien. waar ze vandaan kwamen en hoe zij ze brandden. Want de manier van branden is zeer belangrijk voor het aroma. Toen bleek, dat ze net zo'n apparaat hadden als ik, met hete-lucht- trommels. Welnu, ze deden het me voor en sindsdien doe ik hei net zo. En het resultaat is geweldig. Echte moccakoffie, hè. En omdat in Turkije zoveel moskeeën staan gaf ik er de naam „Turkse koffie" Dat branden deden we vroeger op cokes. Tegenwoordig doen we het met gas (150' CJ. De bonen gaan wit in een trommel en komen er na een kwartier prachtig bruin uit. Branden doe ik niet meer. Dat doet m'n zoon. met een tweede man. Want m'n zoon reist hier de winkels en de hotels af We hebben klanten genoeg in Noord-Holland, zodat we ons wat de rest van het land betreft, niet erg druk maken. Waarom ook eigenlijk? Je kunt lastig personeel krij gen. je hebt veel sociale voorzieningen, nee, laten we maar blijven draaien zoals we draaien. Dan hebben we ook niet zoveel zorgen. Een beetje tabak kerven, een beetje thee meieren cn voor de rest koffie branden, ziedaar de zaak van de heer Kaag van 1965. En natuurlijk dc verkoop van sigaren, sigaretten en tabak. Een merkwaardige zaak met dat al. Want in heel Noordholland boven Amsterdam, wordt verder geen boon gebrand. Kaag wil het echter volhouden, zolang bjj leeft. AI was het maar als hobby, want alle Kagen hebben koffie gebrand. Bezoek onze nieuwe markt welke geopend wordt door een van de hoog ste autoriteiten en wel om kwart voor twee. Er is aan deze markt een speciale attractie verbonden. Gratis verloting. HOOFDPRIJS: EEN RIJWIEL keukenuitzetten, lappen stof en huishoudelijke artikelen. Teveel om op te noemen. Vraag gratis loten aan de kramen die voorzien zijn van een deelnemerskaart. Aan personen beneden de 16 jaar worden geen loten uitgereikt. De trekking van deze prachtige prijzen vindt plaats 's avonds om 7 uur op het marktterrein. HET COMITÉ Mr. Beernink tot c.h.-vrouwen: Gesterkt in mening dat men C.H.U. kwijt wilde (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM „We zijn wei op een vreemde manier behandeld. Het is nog nooit voorgekomen dat men een politieke partij op een bepaald punt wilde binden zonder dat er eerst voldoende inzicht was gegeven in het regeringsprogramma en in de zetelverdeling". Mr. H. K. J. Beernink, voorzitter de Christelijk-Historische Unie en t zifter van de CHU-fractie in de Tweede- Kamer maakte deze opmerking gisteren op een bijeenkomst van de Christelijk- Historische Vrouwen Studiegroepwaai hij een causerie hield over De politiek die echter uitmondde in een gedocu menteerd relaas over de gang van zaken nadat het kabinet zijn ontslag had in gediend. Wij zullen nu waarschijnlijk in de op positie geraken, aldus de heer Beernink. maar wij zullen een nette politiek ren. waarbij het dienen van dc belan gen van ons land en van ons volk op de voorgrond staat. En ons beginsel zal daarbij onze houding bepalen. Men heeft gezegd: De CHU is uit de boot gezet, men heeft ook gezegd: De CHU is uit dc boot gestapt, misschien is het zo, dat de CHU uit de boot is geraakt. De CHU moet een eigen gezicht tonen, en wil dat gezicht niet zien, dan zet men maar in een hoek. Goed beleid In het begin van zijn eauserie betoog de de heer Beernink. dat hij het betreur de, dat aan de werkzaamheden van hei kabinet op deze wijze een einde is ge komen. ,.De daden van het kabinet-Ma- rijnen kritisch bekijkend moet men con cluderen. dat het een goed beleid heeft gevoerd, dat het er in is geslaagd de Nederlandse politiek inhoud en gestalte te geven op een wijze, die goed ook al zaten er zwakke kanten aai de boezem van het kabinet was verschil van mening over het radio- en tv-vraag stuk. Zou het aftreden verband hebben gehouden met een ander probleem, bij voorbeeld woningbouw of landbouw, dan had ons volk dat aangevoeld, maar groot gedeelte begrijpt beslist niet, dat nu dit vraagstuk tot een kabinetscrisis heeft moeten leiden. Mijn persoonlijke mening is, dat dit nooit had mogen ge beuren". Vrije kwestie In 1963 heeft de CHU het radio- en tv-vraagstuk gezien als een vrije kwes tie. „We hebben toen gezegd: Er mag daardoor geen breuk komen. Nu be staat over het begrip vrije kwestie wel verschil van mening. Een vrije kwestie kan ontstaan op zakelijk ter rein. De zaak ligt dan zo, dat meningsverschillen aanvaardt zonder dat zij uitlopen op ruzie of crisis. Ik had het juister geacht als dc regering had gezegd: We komen er niet uit, wc gaan punten opstellen en voorleggen aan de Kamer, bijvoorbeeld ovei opbrengst van de reclame in de tv. de verdeling van de zendtijd, over de toelating van nieuwe zendgemach tigden. Aan de hand van uitspraken had de regering dan een wetsontwerp kunnen maken. Men heeft van het vraagstuk een halszaak gemaakt". Getals-eis In het vervolg van zijn causerie be paalde de heer Beernink zich tot de „nacht van Schmelzer", waarin de ge tals-eis ter sprake kwam. „Ik was het er mee eens. dat aan toelating van nieu we zendgemachtigden voorwaarden wer den gesteld, maar de getals-eis heb ik niet een allesbeheersende rol willen la ten spelen. Ik heb gezegd: De huidige omroepverenigingen hebben er een tal jaren over gedaan om een bepaald aantal leden te winnen. Bij uitbreiding van de zendtijd zullen die omroepver enigingen behoorlijk haar portie moeten krijgen. Maar ik heb ook rekening te houden met anderen, met mensen, die menen, dat er naast het bestaande wa] anders moet komen. Niemand weet pre cies hoe groot het aantal mensen is. dat achter deze gedachte staat, maai leeft. En uit het oogpunt van rechtvaar digheid heb ik daarnaar te zien. En daarom heb ik mij op het standpunt ge steld. dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in bijzondere omstandigheden van de toelatingseisen moest kunnen afwijken". Periode-Cals Op de „nacht van Schmelzer" volgde de periode-Cals. „Op dinsdag 23 maart hadden de fractievoorzitters een bespre king met de heer Cals. Op een bepaald moment, bij de discussies over zijn n werd gezegd: Hier is een uitspraak daaraan dient gij u te binden. Die nota stond mij op menig punt niet aan. e heb in het midden gebracht, dat ik eerst mijn fractie wilde raadplegen. Na tuurlijk had ik kunnen zeggen: Ik ga overal mee akkoord, maar het is mii onmogelijk een draai van 1Ö0 graden te maken. Mijn fractie heb ik voorgehou den. dat we heel goed moesten weter wat we deden. Tenslotte hebben we eer verklaring afgelegd, inhoudende, dat w< ons niet vooraf wilden binden aan eer onderdeel van een programma terwijl we nog onvoldoende inzicht hadden het gehele programma en in de zetel verdeling. En na het afleggen van verklaring was het duidelijk, dat de vorming van een regering, zoals die gedacht, niet mogelijk was. Er is ge suggereerd. dat men de CHU kwijt wil de. In die mening ben ik gesterkt door een krantenartikel Het verluidt zelfs, dat de heer Cals heeft gezegd: Wordt hij te lastig, dan zend ik hem de oppositie Uitvoer siergewassen nam sterk toe UTRECHT Nederlands uitvoer van siergewassen bedroeg in 1964 (1963) f504 (432> miljoen, waarvan f128 (112) min. bloemkwekerijprodukten. De om zetten der bloemveilingen beliepen f 167,5 min. of 11,3 meer. aldus de heer H. P. Th. Kolk, voorzitter van de groep bloemkwekers van de Nederlandse katholieke bloemistcnvakbond De uit voer naar Frankrijk is verdubbeld. (Vervolg van pagina 1) De vergadering van de Bondsdag zelf. die beperkt was tot routinezaken, trok veel belangstelling. Overeenkomstig /ens van bondskanselier Erhard om de Westberlijners een hart onder de riem te steken, stonden honderden mensen langs de John Foster Dulles Allee om de aankomst van de autoriteiten gade te slaan. Er werden geen „explosieve" politieke kwesties aangesneden. Op de lijst van het vragenuurtje stonden aanvankelijk wat vragen over de Hallstein-doc- trine en de betrekkingen tussen oost en doch in overleg met de vragen stellers had men besloten deze zaken te laten rusten tot men weer in Bonn terug zou zijn. Recht Dc Bondsregering benadrukte het recht van de bondsdag om in Berlijn bijeen te konicn De Westdultse regering zal zich niet beperken tot protesten tegen het hinderen van het verkeer naar Ber lijn. Er zullen passende maatregelen ge in worden. Het machtsvertoon van de Oostduitsers zegt meer dan woorden dat kunnen doen hoe de toestand in midden-Europa werkelijk Is. aldus de Voorzitter Gerstenmaier zei dat West- Duitslan-d steeds vanaf de Rijn naar Ber- zou komen. „Tot wij. zoals het be hoort, weer geheel Duitsland vanuit zijn hoofdstad kunnen dienen" De Oostduitse premier Stoph zei dat dc Westberlijners kunnen kiezen tussen dagpassen en uit dagingen. „Beide tegelijk gaat niet". De drie westelijke mogendheden hebben bij Rusland geprotesteerd te gen het hinderen van het verkeer op de wegen naar West-Berlijn. Ook van. morgen werden de slagbomen aan weerszijden van de Autobahn weer neergelaten. Geen auto kon er door. In het westelijk protest wordt ook genoemd het afsluiten van de water wegen waardoor de voedselbevoorra- ding van de stad ernstig wordt ge stagneerd. Twintig km van de doorlaatpost Ba- belsberg op de weg van Berlijn naar Helmstedt werd een Amerikaans mili tair konvooi drie vrachtwagens en man aangehouden. Dit konvooi was met opzet de Auto'oahn opgezonden. In een officiële verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington worden de vluchten van de Russen boven de stad ..gevaarlijk en provocerend" genoemd De ambassadeurs van de V.S.. Enge land en Frankrijk in Bonn hebben donderdagmorgen schriftelijk bij de Russische ambassadeur geprotesteerd tegen de vluchten vsn de Russen en Oostduitsers in de luchtcorridors naar Berlijn, die het luchtverkeer naar Berlijn in gevaar brengen, en tegen de vlucht enop geringe hoogte boven Berlijn. Het Amerikaanse leger heeft een konvooi bestaande uit 22 voertuigen naar het westelijke einde van de Auto- i ihn gevoerd en daarmee de Russen een uitdaging verstrekt betreffende de afgesloten verkeersweg. Om 11.20 uur W.E.T. gaf een Rus sische soldaat een teken aan een Oost duitse grenswacht en deze opende daarop de stalen slagboom. Het Ame rikaanse konvooi kon daarop het door- gangspunt binnenrijden dat ongeveer driekwart kilometer lang is. Vrijwel ter zelfdertijd als het Ame rikaanse konvooi werd doorgelaten zijn beide eindpunten van de Auto bahn tussen W.-Duitsland en Berlijn opnieuw opengesteld. Nog vraagtekens achter namen (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. KVP-fractieleider Schmelzer heeft gisteren een heel moeilijke beslissing moeten nemen. Hij werd daartoe gedwongen door de socialistische claim op Buitenlandse zaken (en het alternatief daarvan). Op zichzelf was die claim voor de KVP niet volstrekt onaanvaardbaar. Zij wilde dc populaire minister Luns dol graag handhaven, maar zou in het uiterste geval genoegen hebben ge nomen met zijn vervanging door de a.r. mr. Biesheuvel of door een socia list met een minder spectaculair poli tiek verleden dan de heer Vondeling (b.v. prof. Samkalden). De KVP had dan echter Financiën moeten nemen en daarvoor was geen kandidaat be schikbaar. Bovendien bleek al gauw, dat de PvdA voor Buitenlandse zaken geen andere socialist kandidaat wilde stellen dan de heer Vondeling zelf. Dat deed voor de KVP de deur dicht. Zij wilde mr. Luns niet opgevolgd zien door de voormalige oppositieleider, die op het laatste socia listische partijcongres nog zulke felle kri tiek op het beleid van mr. Luns heeft uitgeoefend. De handhaving van minister Luns be tekende echter, dat de KVP en ARP be halve Economische zaken ook Financiën aan de PvdA zouden moeten laten (E.Z. was immers al in een eerder stadium door de socialisten opgeëist). Daartegen rezen grote bezwaren. Men vreesde te grote socialistische machtsconcentratie in de financieel-economische sector. Even kwam nog het denkbeeld op om de KVP-minister van Sociale zaken dr. Veldkamp op Financiën (of Economische zaken) te zetten en Sociale zaken aa PvdA te geven. Men achtte kennelijk de combinaties Sociale zaken Economische zaken en Financiën Sociale zaken in PvdA-handen minder gevaarlijk dan de combinatie Financiën Economische zaken. De PvdA bleek echter aan Econo mische zaken te willen vasthouden en wenste Sociale zaken niét te hebben. Financiën naar de PvdA bleef toen als enige mogelijkheid over. De heer Schmelzer kon de beslissing natuurlijk niet alleen nemen. Na langdurig onderhoud met formateur Cals sprak hij eerst met AR-fractieleider Smallenbroek om daarna het bestuur van zijn fractie te raadplegen. Dit beraad heeft hem in staat gesteld de knoop door te hakken en het alternatief voor aanblijven van mr. Luns te slikken. Vijfhoek Daarbij heeft behalve het feit dat KVP noch ARP een kandidaat Financiën konden leveren ook de weging een rol gespeeld, dat men bij de gewijzigde verhoudingen binnen de rege ring eigenlijk niet zo bang hoeft te zijn voor een te grote socialistische machts concentratie in de financieel-economische sector als de PvdA Financiën én Econo mische zaken beheert. De socialisten heb ben dan weliswaar twee posten In d< financieel-sociaal-economische „driehoek' (Financiën. Economische zaken. Sociale zaken), maar aan de klassieke driehoek theorie hecht men geen overheersende betekenis meer. De laatste tijd is men gaan spreken van een financieel-sociaal-economische vijf hoek. waarin behalve de drie genoemde departementen ook Landbouw en visserij en Volkshuisvesting en bouwnijverheid thuishoren. In deze vijfhoek zullen straks de socialisten met hun twee zware posten toch in de minderheid zijn, want de KVP houdt Sociale zaken (Veldkamp) en Volkshuisvesting (Bogaers) en de ARP Landbouw (Biesheuvel). Bovendien is er nog de mogelijkheid n KVP- of AR-staatssecretarissen naast de socialistische ministers van Financiën en Economische zaken te zetten bij wijze van tegenwicht Vraagtekens Zoals gezegd is het hier weergegeven rijtje kandidaat-ministers slechts een prognose. Achter enkele namen moeten nog vraagtekens worden gezet. PvdA- voorzitter Suurhoff voormalig minister van Sociale zaken schijnt inderdaad een serieuze kandidaat voor Verkeer en waterstaat te zijn en dat is min of meer een verrassing. Maar de socialistische partij zou er weieens bezwaar tegen kun nen maken, dat zowel haar fractieleider als voorzitter naar het kabinet verhuizen. De PvdA zou dan in één slag van haar leiding worden beroofd. Datzelfde geldt voor de ARP als de heren Smallenbroek en Berghuis minister zouden worden. Een groot vraagteken vormt ook nog de bezetting van Onderwijs en weten schappen, dat aan de ARP is toege wezen. Prof. De Gaay Fortman, straks rector magnificus van de Vrije Univer siteit, wil zich liever niet beschikbaar stellen. Prof. Donner en dr. Berghuis staan kandidaat, maar zij zijn niet de enigen. Als ook de personele samenstelling van het nieuwe kabinet rond is. zullen de kandidaat-ministers in de z.g. consti tuerende vergadering het ontwerp-rege- ringsprogram-in-hoofdlijnen, waarover de fractieleiders het eens zijn geworden, tot een volledig program gaan uitwerken. Mr. Cals wil daar meer tijd voor uittrekken dan gewoonlijk geschiedt Met andere woorden: het kabinet-Cals kan op z'n vroegst in de eerste helft van de volgende week een feit zijn. Ook Landbouwschap tegen streekplan „Rechter Maasoever" (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het Landbouwschap heeft gisteren de bezwaren onder steund, die ruim driehonderd agrariërs bij de Koningin hebben ingediend te gen het streekplan „Rechter Maas oever". Besloten werd namelijk een brief te richten aan de minister van vólkshuisvesting en bouwnijverheid. Waarirv dè bewindsman zal' worden ver zócht te bevorderen dat aan dit streek plan in zijn huidige vorm van Konink lijke goedkeuring wordt onthouden. Ook het Landbouwschap is van mening dat de mogelijkheden voor de glastuinbuw in het betreffende gebied aanzienlijk moeten worden verruimd. (flauknetht- KOELKASÏEN van Zijp Haarlemmerstraat 279 is het heus, BENT U GEEN ABONNEE op deze krant? brengen DEZE WEEK sehoonmaakprijzen aangepast aan elke beurs. Vraagt II niet hoe het kan maar profiteert ervan. 500 gram MAGERE LAPPEN 500 gram POLLET 500 gram ROOKWORST 150 gram gebraden ROSBIEF 150 gram gebraden GEHAKT 500 gram LENDELAPPEN 2.70 I 1 k«- VLEESKRABJES c Zeer voordelig. 500 gram extra magere LAPPEN 2.60 Ook heerlijk om te "bakken. etalages en toonbanken. En nog teveel om op te noemen, alles keurig verzorgd Ln onze gekoelde U BENT WELKOM OP DE HOGEWOERD 135 en nu ook LANGE MARE 92 VRAAGT:

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9