Alles goed en u/el Begrip tonen voor nieuwe groepsvormen van jeugd sxOAlJa, a „Lonen konden niet aan lijntje worden gehouden" Een woord voor vandaag Prijsverhoging voor suiker en margarine E Paus zelf geeft ons de schuld 'eJuYCKS Radioevaugelisatiewerk ouder toezicht van PS Tijd nodig voor voorbereiding KEUKENHOF-LISSE Onderzoek naar positie van gehuwde student 2 DONDERDAG 8 APRIL 196MEI B. Roolvink tot chr. kruideniers: Weg naar vrijheid ligt thans open LUNTEREN De aanhouden de hoogconjunctuur, die gepaard gaat met een zeer gespannen ar beidsmarkt, heeft het naar het oordeel van oud-staatssecretaris B. Roolvink onmogelijk gemaakt de lonen aan het lijntje te houden „Na jarenlange ervaring zowel voor als na 1959 doen we er verstandig aan, dit maar ronduit te erkennen". Dit stelde de heer Roolvink gisteren vast in een rede voor de christelijke kruide niers, die hun jaarvergadering hielden in Lunteren. Na de centraal geleide en de ge differentieerde loonpolitiek is de loonvorming geheel in handen van het georganiseerde bedrijfsleven ge komen, zo zei de heer Roolvink, maar ook dit systeem blijkt niet 'houdbaar te zijn. Aangezien er geen tussenvorm blijkt te bestaan, meent „En de hogepriester stond op en zeide tot HemGeeft Gï geen antwoord; wat getuigen dezen tegen U? Maar Jezus bied Demonstratie uit elkaar geknuppeld Meer vrijheid voor Spaanse studenten hij, dat de weg naar een praktisch I onbeperkte vrijheid thans openligt. Het enige middel dat de overheid I I dan nog ter beschikking blijft staan is, indien noodzakelijk, het afkondi- j gen van korte of langere loonpau zes. Overigens zullen bedrijfsleven ei overheid er volgens de heer Roolvink goed aan doen, zich te blij' zinnen op de situatie. In dit verband merkte hij op, dat een algehele vrij heid op loongebied onafwendbare ge volgen heeft voor het prijsbeleid, ter wijl grotere verschillen in de beloning eveneens onvermijdelijk zullen zijn. OVERLEG Nu het belangrijkste instrument van de loonpolitiek de overheid niet meer als voorheen ten dienste zal staan, zal zij naar het oordeel van de heer Roolvink een des te doeltreffender ge bruik van de overgebleven instrumen ten moeten maken. Hij meent dat daarnaast een regelmatig overleg tus sen overheid en centrale organisaties van werkgevers en werknemers heil zaam kan werken. Overigens, aldus de heer Roolvink. is hiermee het laatste woord over de loonpolitiek nog niet gesproken: bij enige teruggang van de werkgelegenheid of een te sterk op dringende inflatie kunnen de gedach ten spoedig veranderen. Over de meest gewenste structuur van onze maatschappij zei de heer Roolvink nog. dat deze er in grote lijnen als volgt uit zou moeten zien: in de eerste plaats een aantal sterke industriële bedrijven wr -onder en kele basisindustrieën (zc .ls Philips, AKU. Hoogovens, Unilever en DAF), daarnaast middelgrote ondernemingen in de metaal- textiel- en chemische industrie, een voor zijn taak berekende agrarische sector en een levenskrach tige middenstand. Alg. vergadering van de CHU (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op vrijdagavond 23 april en zaterdag 24 april houdt de Christelijk Historische Unie in Zwolle haar algemene vergadering. De vrij dagavond wordt besteed aan de be handeling van huishoudelijke vraag stukken. Op zaterdag wordt de toog- dag gehouden, die begint met een jaarrede van de Unie-voorzitter mr. H. K. J. Beernink. Daarna spreekt ds. A. Oliemans. hervormd' predikant te Dordrecht over „Heeft een christelij ke politieke groepering nog zin?" Dr. Van Hessen tot ouderen: RED BAND ROOSENDAAL MADRID De Spaanse regering is gedeeltelijk tegemoetgekomen aan de eisen van de studenten, die kortgele den herhaalde malen gedemonstreerd hebben voor vrije verkiezing van de studentenorganisaties en democratise ring van het universitair onderwijs. Voortaan zullen de Spaanse studenten zelf hun organisaties mogen kiezen.: De regering zal echter een „comisa- rio" benoemen, waarschijnlijk een1 hoogleraar, die het laatste woord zal hebben in alle zaken, die buiten het strikt universitaire kader vallen. Verwacht wordt, dat de studenten, die vandaag met vakantie zijn ge gaan, zich na Pasen tegen deze bepa ling zullen verzetten. Met de voor waarde heeft het Franco-regime ken nelijk de bedoeling te vermijden, dat studentenorganisaties,, zoals in het verleden al zq vaak in dictaturen is gebeurd, de wegbereiders gaan wor den voor een terugkeer van de vrij heid. Vijf 'hoogleraren van de Madrileen- se universiteit zijn geschorst omdat zij de onderwijsinstelling voor poli tieke doeleinden zouden hebben ge bruikt. De studentenorganisaties nieu we stijl zullen zich, zoals het in het door Franco zelf ondertekende de creet wordt omschreven, „niet in mogen laten met organisaties, die buiten het Spaanse sociale en politie ke leven staan". Vele studenten van de un'. rsiteit van Madrid hebben gisteren deelge nomen aan een demonstratie voor vrijheid van vakvereniging en herin voering van het na de onverwinning van Franco afgeschafte stakingsrecht. De menigte studenten en arbeiders werd door de politie op 2.000 man geschat. Enige honderden politie-agenten vielen de menigte met gummi-knup pels aan. Ook toeristen, die het Prado- museum verlieten, kregen klappen. Mensen, die wilden vluchten, werden soms door de van alle kanten aanruk kende politie heen en weer gejaagd. Uit de menigte werden kreten ge hoord als „moordenaars" en „vrij heid". Wensen van kruideniers: (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN Op de jaarverga dering van de Chr. Kruideniers- bond heeft de voorzitter, de heer P. Renkema, de wens uitgesproken, dat de nieuwe minister van econo mische zaken meer recht zal doen wedervaren aan de belangen van de middenstand dan zijn voorgan ger. De heer Renkema vroeg om ver ruiming van de winstmarge van suiker en margarine, produkten, waarvan de prijzen nog door de overheid worden vastgesteld. „Heel de bedrijfstak betreurt dat de overheid, hoewel heel goed op de hoogte van de concurrentiever houdingen, in sommige gevallen een prijsbeleid voertdat ver beneden de maat ligt." De heer Renkema deelde ter illustratie mee. dat langs niet alleen de handel, maar ook de vakbeweging en de industrie bij Economische Zaken hebben ge pleit voor een verruiming van de winstmarge op margarine. De mi nister was er evenwel niet. Hij liet later meedelen, dat hij eerst een rapport van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand afwachtte alvorens een standpunt te bepalen. De winstmarge voor groot- en kleinhandel gezamenlijk op suiker en margarine zou tenminste 22 pet moe ten zijn om de kosten van de handel te kunnen dekken, maar de marge bedraagt niet meer dan resp. 10 en 17 pet. Bij de jongste prijsverhoging voor margarine is de procentuele winstmarge voor de detailhandel zelfs nog met een half procent verminderd. Hier en daar is de omzetvermeerde ring bij de middenstand wel fors, maar deze toeneming is nog onvol doende om de kostenstijging bij te houden- Gemiddeld is de positie van de kruidenier de afgelopen jaren slechter geworden, aldus de heer Renkema. Consumenten De CKB-voorzitter had geen bezwaar tegen consumentenorganisaties, maar hiji vroeg meer begrip voor het belang van de factor kwaliteit bij voedings- en genotmiddelen. Hij had meer Sympathie voor dc slagzin van de pas geopende Huishoudbeurs „Eet smakelijk" dan voor de kreet van de consumentenorganisaties: „Probeer het eens goedkoper". Via de talloze advertenties en de miljoenen folders, die bij de Nederlandse consument in de bus glijden, werkt de middenstand zelf hard m ment prijsbewust te maken. Goedkoper kopen zonder meer. aldus de heer Renkema, is echter niet in van de Nederlandse consument. Grote teleurstelling sprak de voorzitter ook uit over het ontbreken van de zelfstandige kruideniers in de nieuwe winkelcentra aan de rand van onze grote steden. Dat deze middenstander er niet aan te pas komt noemde de heer Renkema in strijd met het overheidsbe leid, waarbij» juist ruime kredieten voor dergelijke vestigingen ter beschikking zijn gesteld. Hij hoopte, dat de over heidsinvloed hierin verbetering zal bren- gen.. g f r| -f _r. r W Vrije pi jzen Bij de discussie in de middagvergade ring verklaarde het AR-Tweede Kamer lid de heer B. Roolvink, dat het uitvallen van 1000 zelfstandige kruideniers per jaar, geen bewuste sanering van over heidswege is, maar een gevolg van de ontvolking van het platteland en het gestegen welvaartspeil, waarbij de be drijfsuitoefening voor de kleine midden- JJTRECHT De tegenwoordige jeugd heeft nieuwe groepsvor- men en een eigen sub-cultuur ont wikkeld. De ouderen snappen er vaak niet veel van, maar ze zullen zich er toch meer en meer op moe ten bezinnen deze nieuwe vormen te accepteren. Dit zei gisterochtend dr. J. S. van Hessen, lector in de gezins- en jeugdsociologie aan de rijksuniver siteit in Utrecht, tijdens een inlei ding op de vijfde contactdag van het Nationaal protestants centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Nederland, die gewijd is aan „de tijdsbesteding van de adolescent". Dr. Van Hessen acht het niet relevant zich af te vragen waar de tijd voor de jeugd blijft, „die is foetsie, maar we moeten aandacht hebben voor andere essentiële pun ten en er voor zorgen dat wij als ouderen tegenover de adolescent een dienende houding gaan aanne men", aldus dr. Van Hessen. Bege leiding achtte hij veel belangrijker dan de autoriteit te spelen- De ouderen, die zijn opgevoed met de principes dat tijd geld is en dat men werkt om te leven, zullen era moeten wennen dat een kentering dit karakteristiek Westeuropese den- ken plaats vindt- Ontspanning was I een secundaire aangelegenheid, maar naarmate alles wat we wensen veel sneller kan worden geproduceerd, is j de arbeid niet langer zo'n geweldige kolos, maar komt het consumeren meer op de voorgrond te staan. j Vrije tijd betekent de vrijheid om tot zichzelf te komen en niet langer de tijd waarin men niet hoeft te j werken. De jeugd zal op dit nie j consumptiegedrag moeten worden voorbereid: een vierdaagse werkweek i en een minimum-inkomen f 10.000. behang DOELLOOS stander niet r r aantrekkelijk i: De psychaiter-directeur van de Her vormde Stichting voor geestelijke volks gezondheid in Den Haag, G. B. Masten broek, verzette zich onder meer tegen de opvatting, dat de jongeren doelloos leven als ze niets doen. „Moet alles een doel hebben?", zo vrqeg hij zich af. Als ze elkaar alleen maar Villen ontmoeten, elkaar beter te leren kennen, achtte de heer Mastenbroek dat ook reeds winstpunt. Ds. .T. Vuyst. secretaris van de Her vormde Raad voor het jeugdwerk in Haag. gelooft dat. nu volgens velen de tijd van de oude jeugdbeweging voorbij is. het echte jeugdwerk nog moet begin nen. De geschiedenis van de jeugdbewe ging was slechts het voorspel tot dit Beroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Delfzijl-N.- W. C. Jansen te Grootegast-Doezum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Mitchell (Ont. Can.) Free Christ. Ref. Church: J. Brons te Bunschoten. Préparatoir geëxamineerd door de classis Rotterdam en beroepbaar ver klaard volgens art 8 D.K.O. (singuliere gaven): P. Sneep. Binnensingel 72. Vlaardingen. tel. 01898—6320. GEREF. KERKEN Beroepen te Lisse: G. Gommer te Oostkapelle. Nieuwe boeken Jaarverslag 1964 Stichting voor Gere formeerde Sociale Arbeid in het zuiden. Uitgave Smalle Haven la. Eindhoven. De katholieke kerk en de oecumenische beweging (2), door dr L. G. M. Alting von Geusau, ds. A. H van de Heuvel. prof. dr. H van der T.inde en adderen I Uitgave Paul Brand N V.. Hilversum. (118 blz.. ƒ5.90). I Lasschuits officieel adresboek van ho- tels. motels en restaurants in Nederland 49ste jaargang. Uitgave Jac. G Lasschuit. De Eerste Wereldoorlog. In serie Illu- I strated Classics. Uitgave Classics Neder - I land N.V.. Havenstraat 34. Bussum. Rashida-Rashid, dochter van Pakistan, door Esma Kaih. Mei-pocket. Uitgave W. D. Meinema NV.. Delft. (188 blz.. ƒ1,50). Pastorie zonder ouders, door Gerda van Eysden. Mei-pocket. Uitgave W. D. Meinema N.V., Delft. (191 blz., 1,50). Het liefdeleven van Madame du Barry. Bewerking dr. F. H. Fischer Derde druk. Uitgave L. J. Veen N.V., Amster dam. (332 blz, ƒ3,50) jeugdwerk. Het zal slagen mits er maar voldoende jeugdhuizen, leiders en ook geld beschikbaar komen. De rol van de jeugdorganisaties is volgens ds. Vuyst evenwel nog niet uitgespeeld, want het zal een andere worden. In die jeugdorganisaties zal geen plaats meer zijn voor ouderen, die met idealen en toekomstbespiegelingen de jeugd willen inpassen in hun organisato rische kader. De aandacht voor wenken de toekomsteperspectieven, kenmerk van de vroegere jeugdorganisaties, is vervan gen door het gebeuren thans, de „happe ning". Ds. Vuyst vond het niet zo verwonderlijk.dat de jeugd geen belang stelling meer heeft voor die toekomst, die ze confronteert met overbevolking, met auto's verstopte wegen en tekort aan woningen. De jeugd-r.ieuwe-stijl is overal bekend, alleen hoeft men de consequenties van die veranderingen nog niet overal ge trokken. Toch zal het noodzakelijk zijn, dat men het jeugdwerk leert zien als een service-instituut aan de jeugd. Met en kele organisatorische handgrepen veran dert men niets. Met andere instanties zal men het moderne jeugdwerk moeten aanpakken. Het moderne jeugdwerk, zo meent ds- Vuyst, heeft geen boodschap uit te dragen: de moderne jeugdleider moet geen ideologieën verkondigen, hij moet zakelijk zijn en onbaatzuchtig. Aandacht voor kleine dingen achtte hij een van de kenmerken van het jeugdwerk-nieuwe-stijl. zwijgen" (Mattheiis 26 :62). De rechtzaak kan beginnen. Er zijn rechters om te (ver)oor] delen en er is een verdachtedie, naar al vaststaat, zwaar moti worden gestraft. O ja, nu nog de aanklagersde mensen, du het materiaal moeten aandragen, waarop de rechters hui strafmaat kunnen funderen. Waar zijn ze? Zijn ze er metj Is er dan niets tegen Hem in te brengen? Natuurlijk Hij heeft lammen en blinden genezen, Hij heeft bezetenen betel gemaakt en melaatsen gereinigd. Nee, dat zijn geen feiten) waarvoor een straf kan worden opgelegd. Er moeten zwaan dere argumenten worden aangevoerd. (Tg De schriftgeleerden en de oudsten weten er wel raad op. A!j er niets is. dan moet het er komen. En met de waarheid boen het niet zo nauw te worden genomen. Met wat fantasie is e- wel een aanklacht in elkaar te zetten. Toch valt dat tegen. De valse getuigenissen zijn niet ualj genoeg om er een veroordeling op te baseren. Laat staan dé doodstraf. Zou de opzet nog mislukken? Gelukkig, daar komen er twee, die wel wat hebben te uerj tellen. Deze heeft gezegd: Ik kan de tempel Gods afbreken ei binnen drie dagen opbouwen. Ha, wat is daarop Uw antwoordV Mattheiis vertelt: Maar Jezus bleef zwijgen. Een zwijgende Jezus voor Zijn rechters, die door haat gedrej ven, met spanning op het antwoord wachten. Er moet daar {«Zaal het huis van de hogepriester een onheilspellende stilte hebber5^1 geheerst. Een stilte, die voor de rechters wel niet te drageQTec moet zijn geweest. Heeft de zwijgende Jezus Zijn rechters een0tg. ogetiblik zichzelf in hun ware gedaante laten zien? Uk, Wij lezen vanavond Mattheiis 26 vers 1 tot 16. Joden klagen: ROME „De paus zelf blijft zeggen dat de Joden Gods Zoon vermoord hebben", klagen op het ogenblik leiders van de Italiaanse joodse gemeenschap, „wat blijft er dan over van een uitspraak van het concilie, waarin deze oude uit spraak nu eindelijk na eeuwen wordt afgewezen? Maar Vaticaan se functionarissen hebben geant woord dat de Italiaanse Joden toch wel een beetje al te vlug hebben gereageerd en hypergevoelig zijn. Het begon met een preek van paus Paulus in een buitenwijk van Rome. Hij zei daarin dat de tekst voor die dag „een ernstige en droeve pagina was, omdat deze vertelde van het conflict, de botsing tussen Jezus en het Hebreeuwse volk, een volk dat voorbestemd was om de messias te verwachten, maar dat hem toen het ogenblik gekomen was niet alleen niet herkende, maar Hem bestreed, vernederde en tenslotte doodde. snvsvis Kwestie -Toornvliet opgelost o (Van onze kerkredactie) HOOFDDORP De particuliere synode van de Gereformeerde Kerken in Nc^rd-Holland heeft zich er in princó" -• mee akkoord verklaard, dat het radioevangeli satiewerk van ds. G. Toornvliet rechtstreeks onder haar leiding zal komen. De genoemde synode heeft het vol gende communiqué uitgegeven: De particuliere synode van Noord-Holland, in voortgezette zitting te Hoofddorp' bijeen op 7 april, heeft zich opnieuw beziggehouden met de zaak-Bloemen- daal. Met eenparigheid van stemmen aanvaardde de synode de door haar commissie-ad hoe voorgestelde rege ling, die thans aan de kerkeraad van Bloemendaal en aan ds. G. Toornvliet wordt voorgelegd. In deze regeling wordt een weg1 commissie benoemd voor „Kerk zonb I der Grenzen", het maandblad van ior I radio-Bloemendaal. Ds. Toornvliet sntu maakt van deze redactie geen deeljè fa meer 'uit. Om deze reden heeft ookiZon een ander redactielid, de heer B, one I Seijmonsbergen, zich genoodzaakt ge. ddii 1 uit de redactie te treden. Vol: Ook de Prekenserie, die onder diriër! redactie van ds. Toornvliet stond, Dei heeft een andere redactie gekregen. 3aK, Vroeger bestond deze serie voor het oei overgrote deel uit preken van ds.bep Toornvliet. In <\e naast® tzekomst zal hoogstens de helft vün Zet aantal preken van hem afkomstig zijn. U mag de lente niet missen gedrukt in de „Osscrvatore Roma- J"* ds' Toornvliet voortaan c_ no". Enkele dagen later ontving hei d" '«"'"'g van de particuliere synod. Vaticaan een telegram van de lei-1™ Noord-Holland voort te zetten, ders van de Joodse gemeenschap in .voc',*"''A'n* ï"""kine van Italië. Zij zeiden dat de paus op deze ,e nieuwe mogelijkheid zal nog wijze de oude beschuldiging had i "ftf''ïd'" Ds' T°om- hernieuwd, die de bron was eeweest stemde er van harte mee In. i GEEN TELEVISIE IN ZUID-AFRIKA _s geweest ■an eeuwenlange tragische onrecht vaardigheden tegen de Hebreeërs, terwijl verklaringen van het Vati caan zelf de hoop hadden doen rij zen dat daaraan een einde was ge komen. Functionarissen van het Vaticaan wij zen er echter op dat de paus er de nadruk op gelegd heeft dat „onwe tendheid" de oorzaak is. Hij had ook gezegd: „Dat is ook het drama van onze tijd. Op vele plaatsen wordt Christus vele keren opnieuw gekruisigd." Ze konden niet begrij pen waarom het protest was ge- af te wachten. Naar men ons bovendien meedeelde, verwacht men niet. dat deze nadere uitwerking langer dan veertien dagen in beslag- zal nemen. De particuliere synode is provisorisch gesloten. Dat betekent, dat ze zo nodig nog eens daarna bijeen kan komen, al verwacht men niet, dat dit het geval zal zijn. Officieel liep het studieverlof van ds. Toornvliet op 7 april af. De status quo zal dus nog even gehandhaafd blijven. LEIDEN De Studentenvakbe weging afdeling Leiden heeft een onderzoek ingesteld naar de positie van de gehuwde student in Leiden. Een commissie van de S.V.B. ging bij een representatieve groep van 60 echtparen de levensomstandig heden na. Onder leiding van een socioloog werden financiële situa tie, woning, houding van de bui tenwereld en verdere problemen van de studentenechtparen geana lyseerd. Uit het rapport, dat binnen afzienbare tijd zal verschijnen, blijkt om dat de Inkomsten van de studentenechtparen gemiddeld 6500 gulden per jaar bedra gen, hetgeen door de ondervraagde stu denten als onvoldoende werd beschouwd. Hoewel 2/3 der mannelijke gehuwde studenten een betaalde baan naast de studie heeft, besparen zij, zo bleek de S.V.B.-commissie, op ontspanning, kle ding, en studievoorzieningen. Woonsituatie Ten aanzien van de woonsituatie geldt dat 95 procent over drie of minder vertrekken beschikt. 2/5 van de gehuw de studenten is inwonend. Vooral van deze laatste groep zijn de woonomstan digheden slecht te noemen. Het sanitair verdient die naam nauwelijks, zonlicht dringt zelden door tot de vertrekken. Een kwart van de gehuwde studenten in Leiden betaalt meer dan ƒ150 huur per maand. De leeftijd ligt voor 80 procent der gehuwden tussen 24 en 28 jaar. Allen verklaarden gelukkig getrouwd te zijn. Velen stellen het krijgen van kinderen uit, daartoe vooral wegens gebrek aan financiën genoodzaakt. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN en telegrafie wees de televisie met beslistheid af wegens de „demoralise rende invloed van de televisie op de l'eugd en het gezinsleven". In 1964 is het ledental van de Rooms* K", Katholieke Kerk met 132.000 gestegen.™'1 Deze aanwas is dubbel zo groot, als in 1963. In totaal zijn er nu 1.162.500 rooms-katholieken in Zuid-Afrika. Dc Zuidafrikaanse Gereformeerde Kerk houdt op 28 juni haar eerste binnen landse oecumenische synode. Deze sy node wordt samengesteld door afge vaardigden van de blanke kerk, 1e kleurlingenkerken, de Vendakerk. de Tsjongakerk en de kerk van de Middel landen (Zoeloe en Soetho). De laatste drie zijn Bantoekerken. Elke kerk zal dire predikanten en drie ouderlingen afvaardigen. Bfjdragen voor deze Ingezonden-etukkenrubrlek kunnen door alle lexer» (en lezeressen!worden geleverd en worden geplaatst bulten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft n dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactiewege een korte toelichting worden gegeven. Vrome In ambt? Ik heb het stuk van de Geref. deputaten gelezen met als teneur: „Stel alle ambten voor de vrouw open". Ik dacht dat het pertinent tegen Gods woord en getuigenis ingaat dat de vrouw in het ambt gaat leren. Wat door de deputaten aangehaald wordt uit Galaten (hoofdstuk 3 vers 28) heeft m.i. helemaal niets met de vrouw in het ambt te maken, maar met de eenwor ding in Christus. Dan lees ik in het artikel over de conclusies van de deputaten: „Er is geen gegronde bijbelse reden aan te voeren waarom de vrouw met de haar geschon ken gaven niet zou mogen medewerken in de ambtelijke dienst". Ik dacht dat dc apostel Paulus zich hier zonder meer tegenover stelt als hij zegt in 1 Thimo- theus 2 vers 11: „Een vrouw late zich leren in stilheid, in alle onderdanigheid. Doch ik laat de vrouw niet toe dat zij lere. noch over de man heerse, maar wil dat zij in stilheid zij. Want Adam is eerst geboren en daarna Eva". U behoeft de bijbelverklaring maar op te slaan om te zien dat de vrouw niet in het ambt mag opgenomen worden. Er wordt m.i. door de deputa ten een onjuist rapport gegeven. De Kerk zakt al dieper weg met al deze nieuwe dingen, ze zijn mijns inziens niet van God en Zijn geest. Abbenes A. Imanse Teleurstellend (2) Iemand die zich aandient als lid van de ARP en de CHU, bezield met een „rotsvast" geloof in de geboorte van één protestants-confessionele partij als de heer Coehoorn, die onder deze titel de vorige week het zijne onder boven staand motto zei, deed e r naar mijn mening verstandiger aan om zijn kriti sche vragen binnen te houden. Wanneer hij namelijk vragenderwijs vaststelt dat a) werken op stemmen winst. b) afhouden van één protestants- christelijke partij en c) liberaal ingesteld zijn oorzaken moeten worden genoemd van het niet meedoen aan de kabinets vorming. dan geeft hij daarmee zóveel verdachtmaking weg dat de begeerde eenwording er zeker niet mee gediend wordt doch het geloof daarin wel afgeschreven kan worden. Tenminste, wanneer veel AR- en CH-leden er zó over zouden denken hetgeen ik betwij fel. de juistheid daarvan is een elemen taire eis die naar mijn mening aan een goed partijlid gesteld mag worden, Tenslotte wij mogen toch van een hoogstaand man als mr. Beernink aan nemen, dat hij waarheid spreekt wan neer hij mededeling doet aangaande de wijze waarop hij (mijns inziens) -prak tisch „uit de boot gehouden is". Lemond J. Ambtenuren en AOW 4 Gaarne zou ik nog wat willen zeggen op de reactie die naar aanleiding van mijn stukje onder bovengenoemde titel en dat van de heer Basoski uit Den Haag binnenkwam met als schrijver de heer Schoorl. Wat mij zo treft en bedroeft is alleen, dat de AOW dan weliswaar mag zijn verhoogd, maar dat de „kortingwet" er weer met de andere hand idem zoveel belasting van afhaalt. Waarom toch nog belasting geheven op te kleine pensioenen En geen enkel protest van zwart of rood front. De rijken kunnen doorgaan hun AOW- ontvangsten naar de spaarbank te bren gen. Bevrijdingstront dit het nationale bevrijdingsfront dat het volgende nastreeft: opheffing van de concentratiekampen, vrije verkiezingen, neutralistische buitenlandse politiek en hereniging met Noord-Vietnam door onderhandelingen. Voorts streeft de Viet- cong landhervorming na. Hoewel Amerika voorgeeft deze din gen te verdedigen wordt het bevrij dingsfront op alle manieren bestreden en tegengewerkt. Hier stinkt toch wel wat. En wat niet uit kon blijven is gebeurd: Rusland en China gaan er zich mee bemoeien. Dat is de consequentie van het Amerikaanse ..optreden". De weg naar de derde en laatste wereldoor log wordt steeds meer geëffend. Het reclamedevies luidt (men vergeve mij de harde woorden) ..Samen bliksem, ja gezellig". Hoe lang wordt dit nog geslikt door mensen Rotterdam H. de Kok Ruimtevaart Sterk kreeg ik de indruk dat sommige kringen niet zo van harte verheugd waren over het slagen van de Russische ruimtevlucht, waarbij het gepresteerd werd een mens zelfstandig in de ruimte- te doen zweven. Enkele zinnen tekende ik op uit krant en periodiek. Hier zijn er een paar. „Raadsels rond de ruimte- tweeling", „Hitte hinderde Wostock't, „Gerucht van landing niet bevestigd". Ik beluisterde ook een hoorspelfantasie over de ruimtevaart waarin een Rus zegt: Als Amerika het maar niet te weten komt. Is de wens de vader van de gedachte? Den Haag W. F. Bingley sr. Veel dank Dc heer Vondeling kan mij nog meer vertellen, maar naar mijn bescheiden mening was de heer Marijnen wèl een pracht van een minister-president. De Nederlandse natie is hem veel dank verschuldigd voor de waardige wijze waarop hij het minister-presidentschap heeft bekleed en voor hetgeen hij," bijgestaan door veelal uiterst bekwame minsters en staatssecretarissen en na tuurlijk ook met de Kamers en hel hele overheidsapparaat, tot stand heeft ge bracht. Den Haag B. F. Weijlinf

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2