Nieuwe Leidse Courant Nieuwe kabinet zicht Johnson: Onvoorwaardelijk praten over kwestie-Vietnam UITGERUST Akkoord over zetelverdeling - Luns blijft maar Bot gaat PvdA krijgt Financiën en Economische Zaken ibanees duwde schepen op een kluitje ■GLR5- CALEX Gierende straaljagers treiterden Bondsdag Bij herstel g vrecle hulp van miljard dollar Commentaren School van kelder to^ nok vol spinnen CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „St«ntv«stigh U ghet Donderdag 8 aprid 1965, 46ste jaargang Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking: met op enkele plaatsen enige regen. Vannacht en mor genochtend hier en daar mist. Over wegend matige wind ln hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. •(Opgemaakt 11-15 uur). belle hulp redde 3 mensenlevens ;rgiek KRONINGEN Dank zij het en [doortastend optreden van drie fcde automobilisten zijn de drie inzit- feden van een kleine personenauto, die «teravond in Groningen op de kop in [n sloot terechtkwam, ternauwernood in de verdrinkingsdood gered. De auto fcrd voor een proefrit gebruikt. De auto garin Johanna Bakker (30>, J. Schut opvarende van het motorschip Jan- en de garagehouder W. ter Veld f32) Grijpskerk, kwam door een ongeluk je manoeuvre op de kop in een sloot fecht. (Drie passerende automobilisten, de he- __t J. H. Koster (49). uit Winschoten, J Hartman (23) uit Franeker en C. tiend (44) uit Hoogezand sprongen in de pot en tilden de auto zover op. aat de konden worden. Johanna Bakker giftenden uit hun benarde positie be- :oveel water naar binnen, dat zij r de GGD naar het ziekenhuis moest i gebracht. HILVERSUM Gisteren is een geval nekkramp geconstateerd in D-opleidingskamp Hilversum. Het t een dienstplichtige elektromon- die direct naar het marinehospitaal 1 Overveen is overgebracht. Er zijn preventief-hygiënische maatrege- li getroffen Er zullen geen wijzigingen jrden aangebracht in de dienst in ie-opleidingskamp. (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Het nieuwe kabinet komt nu toch duidelijk in zicht. For mateur Cals kan het tempo weer opvoeren, want de voornaamste moeilijk heden rond de zetelverdeling en de bezetting van de ministersposten kon den gisteravond als vrijwel opgelost worden beschouwd. Dat is te danken aan een beslissing van de KVP-top, die er noodgedwongen mee akkoord gaat, dat zowel Financiën als Economische Zaken in handen van de PvdA komen. Deze hoge prijs moet de KVP betalen voor (1.) het feit dat ze haar „paradepaardje" minister Luns op Buitenlandse Zaken niet wilde laten opvolgen door PvdA-fractieleider Vondeling, en (2.) de omstandigheid dat zijzelf niet in staat bleek een kandidaat-minister voor Financiën te leveren. J. M. A. H. Door de KVP-beslissing is het grote kernprobleem van de huidige formatie fase uit de wereld geholpen. Minister Luns blijft op zijn post en dr. Vonde ling wordt naar alle waarschijnlijk heid minister van financiën. De jongste ontwikkeling wettigt de verwachting, dat mr. Cals nu weldra officieel de kan didaten voor de nieuwe ministersploeg kan gaan aanzoeken. De zetels zijn immers verdeeld; het komt nu alleen nog op de persoonskeuze aan. Als ver der alles goed gaat, kan de zaak binnen enkele dagen rond zijn. Over de personele samenstelling van het nieuwe kabinet wordt druk ge filosofeerd. De meest betrouwbare prognose is de "volgende: Minister-president: mr. J. M. L. Th. Cals (KVP). Nachtelijke consternatie Wdamse haren „Eiiain"* begon prompt te zinken (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM Zeven schippers zinnen werden in de afgelopen nacht iw uit hun slaap gewekt, toen het Li- nese vrachtschip „White Mountain" 'I5RR- iHiiaaiMoiiiii Official dealer Leiden e.o. IIn één oogopslag Toon begrip voor nieuwe grocpsvormen van de jeugd! pag. 2 Kruideniers vragen: suiker I en margarine duurder pag. 2 Kleur bekennen voor TV: 1 (hoe: pag. 7, wanneer: pag. 13) Strijd om de rots van Gi- sj braltar pag. 7 Drama van de Leenderhei pag. 7 Beernink: geen 180 graden I om pag. 9 NederlandN.-Ierland 00 pag. 11 Tweede gouden plaat voor i Willeke Alberti pag. 11 Prinses Benedikte leent dub- I beitje voor opening Madu- rodam pag. 13 Goereese kotter lek gesto ten en gezonken pag. 13 Melkbussen raken uit de tijd pag. 13 lekant niet anders dênkerd dan dat hun schip zou zinken. De stalen dra den, waaraan de schepen lagen afge meerd, knapten af als lucifershoutjes. Sinister klonk het geloei van seheeps- fluitcn en het geschreeuw van opva renden van sleepboten en zeeschepen. Toen de eerste schrik voorbij was bleek gelukkig dat de ramp niet die om vang had aangenomen als werd veron dersteld. Maar toch had een van de bin nenschepen. „De Eiram", 552 ton. zo'n zware schade opgelopen, dat het begon te zinken. Het werd naar een lager ge deelte van de rivier gesleept en daar zo goed mogelijk aan de grond gezet. On middellijk werden pompen aan boord van ..De Eiram" gebracht teneinde te trachten het schip drijvende te houden. Voor alle zekerheid echter werd het gehele huisraad maar aan boord gebracht van de „Luxemburg". De ..Corma" maakte eveneens water, maar de schip per had alle materiaal aan boord om het water weg tc pompen. De ..Theodora", 314 ton, had schade opgelopen aan de kop en van de ..Labor Vincent 278 ton. was het achterschip ingedeukt. Terwijl de politie- en sleepboten druk doende waren wat orde op de zaken in de Rijnhaven te stellen, werd de Liba nees op de plaats van bestemming afge meerd. Kapitein Markos Chandras kon opgelucht adem halen. Zijn schip had al leen materiële schade aangericht. Per soonlijke ongevallen hadden zich niet voorgedaan. Buitenlandse zaken: Luns (KVPi. Sociale zaken en volksgezondheid: dr. G. M. J. Veldkamp (KVP). Volkshuisvesting en bouwnijverheid: drs. P. C. W. M. Bogaers (KVP). Defensie: P. J. S. de Jong (KVP). Financiën, tevens vice-premier: dr. A. Vondeling (PvdA). Economische zaken: drs. J. M. den Uyl (PvdA). Verkeer en waterstaat: J. Suurhoff (PvdA). Maatschappelijke en culturele zaken: mr. M. Vrolijk (PvdA). Justitie: prof. mr. I. Samkalden (PvdA). Landbouw en visserij, tevens vice- premier: mr. B. W. Biesheuvel (AR). Binnenlandse zaken: J. Smallen- brock (AR). Onderwijs en wetenschappep: prof. mr. A. M. Donner, dr. W. P. Berghuis of prof. mr.W. F. de Gaav Fortman (AR). In dit rijtje ontbreken de namen van de demissionaire ministers Marij- nen. Bot en Van Aartsen. wier partijen wèl deel van het nieuwe kabinet zullen uitmaken. In KVP-kring vindt men vooral het heengaan van minister Bot een pijnlijke zaak. Hij vertrekt niet om bepaalde politieke of persoonlijke redenen. Zijn omroepformuleis de basis geworden voor het radio- en t.v.- plan van mr. Cals. Wat dat betreft, had de heer Bot dus kunnen aanblij ven- Maar er is voor hem eenvoudig geen plaats in de ploeg te vinden, ten zij de KVP er een zesde zetel bij zou krijgen. Dat laatste lijkt onwaar schijnlijk. Maar bij een formatie moet men nu eenmaal geen enkele mogelijk heid uitsluiten. (Zie voorts pagina 7). Door blessure Koningin Uitreiking vaandel aan luchtmacht uitgesteld DEN HAAG Als gevolg van de blessure die koningin Juliana tijdens haar wintersportvakantie heeft opgelo pen, zal de uitreiking van het vaandel aan de Koninklijke Luchtmacht door de Koningin niet plaatsvinden op woensdag 14 april zoals eerder was bekendgemaakt, doch op dinsdag 18 mei. De plechtigheid vindt plaats op de vliegbasis Soesterberg. De overdracht van het commando over de Kon Lucht macht zal wel op 14 april plaatsvin- Aantal aanvragen om bijstand nam toe DEN HAAG Vrij algemeen is ge bleken. dat het aarutal aanvragen om bijstand is toegenomen na het in werking treden van de algemene bijstandswet, aldus de demissionaire minister var maatschappelijk werk, mevrouw J. F Schouwenaar-Fnanssen, in haar memork van antwoord aan de Eerste Kamer be treffende de begroting van haar depart e- De periode, waarin de algemene bij standswet werkt, acht zij echter nog te kort om thans reeds een gefundeerd oordeel omtrent de ontwikkeling van de bijstandsverlening te kunnen uitspreken. Tegenover de toename van het aantal aanvragen kan anderzijds ook worden gewezen op een afname als gevolg van de verhoging van de a o w, tot een sociaal minimum. Gisteravond is ln Nieuwenhagen een kleuterschool afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door een olie- haard, De schade die op ruim f. 60.000 wordt geschat wordt door de verzeke. ring gedekt. Auto Bierman n.v. STATIONSWEG 11-17 LEIDEN TEL. 40447 en 40448 (weekendaanbieding) 10 OCCASIONS SIMCA 1000 1962 B.M.W. 700 LS 1963 SIMCA MONTHLERY 1962 SIMCA 1000 GRAND LUXE FORD CORTINA 1963 SKODA OCTAVIA 1962 RENAULT DAUPHINE export 1963 SIMCA 1300 1963 VOLKSWAGEN 1962 DAFFODIL 1963 Alle wagens verkeren technisch (en uiterlijk) in een uitstekende staat. Schriftelijke garantie, financiering, inruil. A.s. vrijdag 12 uur tot 22 uur. A.s. zaterdag 10 uur tot 18 uur. De Westduitse Bondsdag is giste ren in West-Berlijn bijeengeko men. Op de foto scheren vier Rus sische Mig-straaljagers over de Kongresshalle, terwijl het parle ment vergadert. Vervanging papieren rijksdaalders vergt DEN HAAG De vervanging van papieren rijksdaalders door zilveren munten zal nog enkele jaren vergen. rordt in de memorie van antwoord betreffende de begroting van financiën in de Eerste Kamer opgemerkt Het tempo van vervanging verloopt langzamer dan aanvankelijk werd voor ais gevolg van personeelsschaarste bij dc rijksmunt en omdat aan een zeer grote vraag naar kleine munten moet worden voldaan. De Nederlandse bank zorgt er zo goed mogelijk voor. dal munt biljetten. die niet meer in goede staat keren aan de circulatie worden ont trokken. aldus de demissionaire minister financiën dr H J. Witteveen. Oostduitse raketten bevatten jximfletten „Wij hebben recht om in Eerlijn bi-een te komen" BERLIJN Terwijl Russische straaljagers op een hoogte van twin tig meter over de Kongreshalle vlo gen waar de Westduitse Bondsdag bijeen was en weer andere straalja gers met donderend geweld hun boordkanonnen afvuurden, gaf de Westduitse regering een verklaring uit, waarin gezegd werd niet toe te zullen geven aan druk en vastbeslo ten te zijn achter iedere Duitser te BALTIMORE De Verenigde Staten zijn bereid tot „onvoorwaar delijke besprekingen", die een vreed zame regeling van de oorlog ir Vietnam beogen. Dit zei gisteren president Johnson in een toespraak voor radio en televisie. Het Ameri kaanse staatshoofd nodigde de lan- den in Zuidoost-Azië uit samen te werken in een veel grotere krachts inspanning om de economische en sociale toestanden in dit werelddeel te verbeteren en hij stelde een hulp programma van een miljard voor wanneer de vrede zou zijn hersteld. Johnson hoopte dat Noord-Vietnam, en alle geïndustrialiseei'de landen, mei inbegrip van de Sovjetunie, hierbij zullen samenwerken en dat secreta ris-generaal Oe Thant van de VN, het initiatief voor een plan tot een dergelijke samenwerking zou kunnen nemen. De president verbond zijn aansporing met een verklaring van de Amerikaanse standvastigheid in het Vietnamese con flict. „Wij zullen niet terugtrekken, noch openlijk, noch onder het mom van een inhoudloos akkoord. Wij wensen niets voor onszelf, wij wensen alleen dat het volk van Zuid-Vietnam de kans krijgt zijn eigen land op zijn eigen manier te besturen", aldus Johnson. On vergel ijkelijk Hij noemde het conflict ln Vietnam :n oorlog van onvergelijkelijke rccdheid en zei, dat over deze strijd dc groeiende schaduw van commu nistisch China ligt. De heersers van Hanoi worden door Peking aange spoord. Dit is een bewind, dat de vrij heid van Tibet heeft vernietigd, India aanviel en door de VN om zijn agres sie in Korea in veroordeeld, zo zei de president in zijn toespraak voor de John Hopkins universiteit Terwijl Johnson zijn toespraak hield, ontving de minister van buitenlandse zaken ad interim, George Ball, de Rus sische ambassadeur, Dobrynin, op zijn ministerie om hem de tekst te overhan digen van de rede van de president. Overeenstemming Intussen wordt uit Moskou verno men. dat tussen Rusland en China overeenstemming is bereikt over het transport van Russische wapens raketten naar Noord-Vietnam. transport verloopt thans vlot en enke le wapens die op de plaats van be stemming zijn aangekomen zijn reeds in stelling gebracht. Vorige week was 'tische zijde verklaard, dat China het transport van het Rus sische materiaal belemmerde door faciliteiten voor vervoer per vliegtuig via China te weigeren In Hanoi maakte het centrale comité van het Zuidvietnamese bevrijdings front bekend, dat het lid van de Ameri kaanse inlichtingendienst. G. Hertz, on middellijk zal worden gedood wanneer Nguyen Van Thai. die tot de doodstraf is veroordeeld „onder voorwendsel aan de bomaanslag van 30 maart op de Ame. rikaanse ambassade tc hebben deelge nomen; wordt terechtgesteld". De 46- jarige Hertz werd twee maanden gele den vermist, toen hij op een motor in de omgeving van de Zuidvietnamese hoofd stad was gaan rijden. VERLOVINGSRIN staan. De vergadering, waarin geen brandende politieke kwesties werden aangesneden, duurde slechts vier en half uur. Toen bondskanselier Er- hard de stad verliet, verdwenen als bij toverslag ook de Russische straal jagers. Berlijn was een middag het toneel van het geweld van de Russen. De capriolen van de straaljagers waren niet zonder gevaar. Een van de vlieg tuigen die met een levensgevaarlijke duik vlak boven de Kongreshalle vloog, moest snel weer optrekken om de ruïne van het voormalige rijksdag gebouw te ontwijken. Minder dan een minuut nadat een toestel van de BEA naar de landingsstrip van Tempelhof gevlogen was, passeerde de Rus met grote snelheid deze aanvliegroute. De Russen vlogen ook op geringe hoogte over het vliegveld zelf, zonder zich te storen aan opstijgende en dalende Westerse vliegtuigen. Boven de Franse sector schoten de Russen hun boord kanonnen af. Maar volgens de West duitse politie waren het losse flodders. Vanuit Oost-Berlijn werden ook ra ketten naar West-BerllJn gelanceerd, ge lukkig met een ongevaarlijke lading: pamfletten, waarin werd gewaarschuwd tegen de „provocaties" van de West duitse regering. (Voor vervolg zie pag. 9) TN HET conflict rondom Vietnam is, mits de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam vaststaat, Amerika be reid tot een gesprek zonder voor waarden. Dit is wel de belangrijke kern van de rede die de president thans ten overstaan van zijn volk. maar in feite ten overstaan van heel de we reld, heeft gehouden. Vooral het .zonder voorwaarden" is □iteraard in dit verband van belang. Het wordt dus een open gesprek. Maar over de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam mag geen onzeker heid blijven bestaan. De rede is gekomen op een gewich tig ogenblik. Gisteren nog moesten wij schrijven, dat belde partijen al- meer onontkoombaar bezig waren zich in elkaar vast te bijten. Het voorstel van de president schept de kans, dat men weer wat los van el kaar raakt, waarna een gesprek kan beginnen. Waarnaar thans moet worden uit gezien is de reactie van de overzij de. Zal Rusland zich als bemidde laar opwerpen En zal dat door China worden geduld Het woord van de president zal door een antwoord moeten worden ge- rPE betreuren is het, dat, ook na het herstel van de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland, het noodzakelijk lijkt, zich te vergewis sen omtrent Indonesië's bedoelingen met West-Irian (Nieuw-Guinea) Nu weer heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken in een rede dingen gezegd, die ln elk ge val zo onduidelijk waren, dat van Nederlandse kant opheldering nut tig wordt geacht. HIJ zou het ver standig hebben genoemd, het jaar 1969. het Jaar immers van de volks stemming, maar te vergeten. Wij kunnen ons indenken, dat men in Indonesië niet dagelijks uitslui tend aan 1969 de gedachten wijdt maar vergeten is toch nog iets an- Gaarne houden we het erop, dat hier sprake is van een misverstand, ge volg van een voor meer dan een uit leg vatbare zinsnede. Dc herstelde betrekkingen tussen dc beide landen achten wij van te groot belang, dan dat we achteloosheid in de nakoming van aangegane veroHchtingen zou den willen veronderstellen. ^"ONTSTELLEND Is het nieuws, dat een argeloos knaapje wreed is gedood. Onze deernis gaat uit naar de zo zwaar getroffen ouders. Zij zün wel zeer geslagen. Aangrijpend is de gedachte aan de gevaren die ook in deze mensen wereld ons en onze kinderen om ringen. Er wordt van de mens graag opgegeven. Hij heeft het ook ver gebracht. Maar in welk een diepten kan hij tuimelen. Hoe kan hij zich vergrijpen aan schone zaken. Tot aan het leven van een kind toe Onze deernis richt zich ook naar de dader. Wie zoiets doet. zo moeten wij wel aannemen, het kan niet an ders of hij is een gestoorde, een die uit het evenwicht is geraakt en die in een bange en boze waan door het leven gaat. Te hopen is, dat de dader spoedig kan worden aangehouden. Öm de ernst van de daad. Terwille van ze kerheid en recht. Maar ook om de dader zelf. Het kan blijken dat hij bescherming behoeft tegen noodlot tige neigingen die hem bekruipen. Onze mensenwereld blijft, ondanks alles, een vreemde, waarin wij vreemden blijven, vaak ook voor Bollenstreek dit weekeinde in feesttooi LISSE Door het zachte weer van de laatste dagen verloopt de ontwikke ling van de bolgewassen zeer vlot Men verwacht, dat in het komende week einde overal in de Bollenstreek de nar cissen zullen bloeien. Ook de hyacinten beginnen al te kleuren en de vroege tulpen zullen spoedig volgen. Uitgeslapen? néén... [ïlDRAKACEL - Kinderen varen er wel bij: MEPPEL. De kinderen van de openbare lagere school aan de Kruizinga- straat in Balkbrug hebben straks een extra lange Paasvakantie. Ze hebben dat ie danken aan een spinnenplaag. waardoor de school wordt geteisterd Van de kelder tot de nok zit de hele school vol met kleine spinnetjes die zicli zeer moeilijk laten verdrijven. Geen lokaal is overgeslagen. Men is nu met een kiachtige campagne tegen de spinnen begonnen, maar het zal zeker een dag of tien duren voordat cle kinderen weer naar school kunnen. Twee jaar geleden is de school ook enkele dagen gesloten geweest als gevolg van een spinnen- fR,e sP'nnet-'es z»n 20 klein, dat men ze aanvankelijk voor wandluizen hield. Waarom ze nu jvist de voorkeur blijken te geven aan het openbare lagere onderwijs is voor deskundigen vooralsnog een raadsel

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1