DEDEUK UIT ZONDEK Omzet Philips zal nog stijgen maar trager taxichauffeurs Ldam nu ook 54-uursstakiiiü Leger van een kwart miljoen man Met geleend dubbeltje Madurodam geopend VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS Goerese kotter opeens lek als een mandje m Op boerenerf komt tank met koelinrichting Lente iets te nat Laatste moot métrotunnel feestelijk. opengebroken 13 DONDERDAG 8 APRIL 1963 /an Osgeen terreur O AMSTERDAM Amsterdamse taxi- tuffeurs zijn vanmorgen om zes uur a 24-uurs staking begonnen. Ze wil- i hiermee kracht bijzetten aan hun en: loonsverhoging, openbreken van icao en in afwachting daarvan een hstdelingsregeling. Het besluit tot de staking werd an- rhalf uur tevoren genomen in een fchtvergadering in De Brakke Grond, j door ongeveer tweehonderd chauf- frs werd bijgewoond. Dp het ogenblik wordt bij alle garages lost, om de staking zo snel mogelijk l algemeen karakter te geven, h de hoofdstad zijn ongeveer 1300 Lchauffeurs. circa de helft hiervan is jt in loondienst. Tijdens de vergadering contact opgenomen met vertegenwoor- lers van deze zgn. „eigen rijders". Het resultaat hiervan was dat, alhoe wel dezen uitstel van de proteststaking pn nader overleg te kunnen plegen op jrijs gesteld zouden hebben, gerekend tan worden op steun van een groot jeel van deze ..eigen rUder»". |>e nachtelijke vergadering van de taxi- luffeurs had een ordelijk verloop. Een ptal Rotterdamse collega's dat de bij- Okomst had willen bijwonen, zag na Itige woordenwisselingen en enkele tine schermutselingen bij de ingang p De Brakke Grond van dit voornemen |toen bleek dat hun Amsterdamse vak- noten hun leider. Leen van Os, die ge- hschelst werd als een „schaamteloze kdiet". volstrekt niet wilden toelaten. De leider van het hoofdstedelijke actie- mité is Rinus J. Haks. Dp drie plaatsen in Amsterdam zouden pi's gereed blijven staan voor het ver- pr van zieken en voor het vervoer p kinderen naar Mythylscholen. In Rotterdam, waar onder stakingslel- r Leen van Os vergaderd werd. werd Dgedrongcn op het achterwege laten O terreurdaden. Een voorstel, om die nen die toch rijden een steunlijst voor neus te houden, werd verworpen. De ikers moesten zelf maar zien. wat ze tt deze mensen doen. 5,Over 10 jaar heeft iedereen kleurentelevisie EINDHOVEN Philips' Gloeilampenfabrieken melden dat 1964 een goed jaar is geweest. Het heeft de verwachtingen nog overtroffen. Ir. F. J. Philips zou zich „best voor tien jaar willen abonneren op zo'n jaar". De omzet zal blijven stijgen, doch ditmaal slechts met 5 tot 6 pet. in plaats van de 12 pet. in 1964. Daarnaast zal de druk op het opbfengstpeil zich ditmaal over de hele linie doen gevoelen. Ook valt het af te wachten of de winst marge in stand kan blijven. Zoals reeds gemeld was, bedroeg de omzet in 1964 (1963) f7002 (6224) mil joen of 12lk pet meer, het bedrijfsresul taat f 935 (826) min of 13 pet meer, de winst f405 (366) min of 11 pet meer. Het bedrijfsresultaat was 13.4 (13,3) pet van de omzet door produktiviteits- stijging dank zij mechanisering en automatisering en 11,7 (11,4) pet van het vermogen. De rentabiliteit van het vermogen steeg van 9,8 tot 10,1 pet. De produktiviteit zal stijgen maar dit zal de kostenstijging niet geheel kunnen goedmaken. De investeringen zullen even hoog zijn als in '64 en voor twee derden be- Nadat prinses i Benedikte van Denemarken met een geleend dubbeltje Madurodam. tot leven had gebracht, volgde een rond gang. V.l.n.r.: prof. P. Grégoire, verbonden aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Am. sterdam, mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon, voor zitster van het bestuur van de miniatuurstad, prinses Beatrix, burgemeester. Gwen Vrins. gemeentesecretaresse. Hans Wijnstok, loco-burgemeester en de Deense prinses. taald worden uit afschrijvingen. De investeringen bedroegen in 1964 (1963) f506 (441) min. Uit afschrijvingen kwam f305 (277) min vrij. De f729 min beschikbare middelen zijn doende, zodat men voor 1965 geen speciale maatregelen verwacht. komt geen emissie. De verhouding eigen tot vreemd mogen was 0.9 (1) pet door toeneming van voorzieningen, voornamelijk vooi latente belastingen en pensioenen. De verhoogde omzet van dg hoofdindus- triegroep radio, grammofoon en t.v. was voornamelijk te danken aan de gunstige markt voor t.v. in het eerste halfjaar. Daarna kwamen er storingen. De hoofd' industriegroep computers zal met zeei moderne toestellen komen. Het personeel steeg 8 pet tot 252.000. In het eerste halfjaar van 1964 bleef de produktie achter bü de vraag. De produktic in Nederland steeg 16 pet tot een index van 303 (1955.100). De uitvoer uit Nederland nam met 21 pet, die Europa 24 pet, naar de overige wereld 13 pet, toe. Kleuren-tv. Oostelijke wind DE BILT. Terwijl de luchtdruk lag is bij IJsland en boven de Middel- ïndsc zee komen er hogedrukgebie- en voor bij de Azoren en boven \candinavië. Ons land bevindt zich juist lussen al leze luchtdruksusternen in. Een kleine lorinp veroorzaakte de afgelopen lacht op vele plaatsen regen, maar leze verplaatst zich naar zuid-Duits- and. Het hogedrukgebied boven Ieandinavië breidt zijn invloed lang- wm over onze omgeving uit. Dit heeft ot gevolg, dat de wind die in de «oor- lelijke provincies al oostelijk gewor- len is. ook elders in het land hoofd- iakelijk oostelijk zal worden. Uit Duitsland drijven dgn wolkenvelden iinnen, die afgewisseld worden door 1nkele opklaringen. De regenkansen torden voor morgen klein geacht. In ket temperatuurverloop komt over het Ugemeen niet veel verandering. ZON EN IVIAAN I Vrijdag 9 april: zon op 5.57. onder 9.27: maan op 10.58. onder 3.24. Vrijdag 9 april: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 9 april: 8.12 v.m.: 20.57 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Heidei Ypenburi; jVlissingcn Van gesprokene niets verstaan MADURODAM Met een geleend dubbeltje heeft prinses Benedikte van Denemarken gistermiddag de minia tuurstad officieel geopend. De Prinsen kreeg het dubbeltje van de jeugdige loco-burgemeester van Madurodam, Hans Wijnstok. Deze had het dubbeltje overigens weer geleend van het meisje, dat als gemeentesecretaresse van Ma durodam pleegt op te treden, Gwen Vrins. De Deense Prinses gooide het dubbeltje in een automaat. Dit had een verrassende uitwerking: 'n miniatuur harmonie begon te spelen, de eerste een serie modellen van antieke auto's, een Renault 1907. reed door een lintje en de autootjes begonnen een ally. Hiermee was de officiële opening van Madurodam vöor het seizoen 1965 een feit. Successievelijk kwam alles wat ln het miniatuurstadje bewegen kan en ge luid kan maken tot leven. Kort tevoren had prinses Benedikte, charmant als al- ijd. de kunstexpositie „Vijf Europese academies ontmoeten elkaar in Maduro dam" geopend door het onthullen van Deense vlag in tulpen langs het talud. In het restaurant van Madurodam kreeg de Prinses de bronzen sculptuur ,,Het veulen'", gemaakt door de in Amsterdam studerende Amerikaan Floyd T. Dewitt. Deze kunstenaar werd dertig jaar gele- in het middenwesten van de VS ge boren en bracht het grootste deel van zijn leven tussen de paarden door. Hij trainde onder andere rijpaarden, was politie-agent in Montana en illustreerde een paardentijdschrift. Sinds zeven jaar volgt hij kunstopleidingen, de laatste vier jaar in ons land Over de klcinplastiektentoönstelling in Madurodam werden in het restaurant, voorafgaande aan de officiële opening, heel interessante dingen gezegd. Onder meer door prof. P. Gregoir, verbonden aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Door de slechte geluidsinstallatie was het ges'prokem echter voor een groot deel van de geno digden niet verstaanbaar. Ook niet de journalisten, die onbegrijpelijkenvijs geheel achteraan waren gezet Verrijkt met een sculntuur cn een t bloemen, die zij bij aankomst in Madui dam had ontvangen uit handen van 3'2-jarige tweeling Gabrielle en Carolina Veraart, vertrok prinses Benedikte, ver gezeld van onze kroonprinses, naar de Deense ambassade aan de Sophialaan, een receptie werd gehouden. Gis teravond woonde de Deense gaste samen met prinses Beatrix in de Koninkliike Schouwburg in Den Haag een balletuit voering bij van het Nederlands Dans theater. Vanmorgen is de 56-jarige L Lage- weg uit Klaaswaal, mét zijn bromfiets door een personenauto aangereden. In ziekenhui? te Rotterdam is hij over- verbreding van het werk. Hierbij zijn 19.000 mensen werkzaam en de uit gaven zijn f500 min. Bij de kleuren televisie is aanzienlijke vooruitgang geboekt. Ir. Philips meent, dat over tien jaar ieder een kleuren t.v. zal hebben. Philips zou het erg jammer vinden als er in Europa verschillende systemen zouden worden ingevoerd. Dan zouden de toestellen duurder wor den. want wanneer men slechts één systeem gebruikt, kan men in grotere produktieseries eenzelfde apparaat ken. Men gelooft niet dut het ene systeem voordelen heeft boven het dermaar krijgt sterk de indruk dat hierbij politiek een grotere rol speelt dan techniek. Philips zal een statutenwijziging voor stellen om met ingang van 1965 de winst, verdeling te veranderen. In de eerste plaats een verlaging van het tantième percentage voor leden van de raad bestuur, gedelegeerd commissaris en door commissarissen en presidium aangewe zen andere personen van 10 tot 6. In 1962 was het reeds van 12 tot 10 verlaagd Voorts verlaging van het percentage vooi commissarissen van drie tot één. Deze wijziging zal geen praktische gevolgen hebben aangezien er voor commissaris sen een statutair maximum van f 30.000 per persoon bestaat Het hoofd van de persdienst, de heer Sjoerd de Vrij, is benoemd tot adjunct- directeur voor perszaken. De raad van bestuur is namelijk van oordeel dat het vrije ondernemersschap het meest ge baat is bij openheid tegenover de pers Over de hele wereld De spreiding van Philips' aandelen over de wereld was eind 1964: Nederland 36 pet. Verenigde Staten '29 pet, Zwitser land 16 pet. Frankrijk 12 pet, Engeland 4 pet. Duitsland 2 pet. België/Oostenrijk 1 pet. Van Philips' kapitaal werkt f 3190 (2815) min in Nederland, f 4188 (3700) min overig Europa, f 1042 932) min wes telijk halfrond, f 385 (347) min overige wereld, fotaal f 8805 (7794) min. Van de investeringen geschiedde 75 pet in Europa. 13 pet in het westelijk half rond. 12 pet overige wereld Van de 252.000 werknemers werkten 85.000 in Nederland, 137.000 overig Euro pa. 30.000 buiten Europa. In vele landen is de arbeidsmarkt krap. Hierdoor zal het gebruik van de computer bjj Philips toe nemen. In Nederland komen dagelijks 1800 Belgen werken, maar vroeger wa ren dit er veel meer. Over de 600 Span jaarden is Philips zeer tevreden. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan heeft Eindhoven Philips een ter rein geschonken voor een vast -tentoon stellingsgebouw met de naam Evaluon, waar men de ontwikkeling van weten schap en techniek ziet bij Philips, te ope nen bij het jubileum in september 1966. De vergadering komt 29 april bijeen in de jubileumhal. Zoals men weet. is het dividendvoorstel 16 (.16) pet op ge wone aandelen, waarvan 10 pet slotdivi- dend. alsmede 5 pet in gewone aandelen uit agio. Politie Venlo verbiedt alle goktoeslellen VENLO De commissaris van politie te Venlo heeft bekend gemaakt dat nu definitief een einde moet komen aan het gokken door middel van allerlei speel apparaten die in diverse openbare ge legenheden te Venlo staan opgesteld. De bezitters hadden al geruime tijd geleden een tip gekregen dat de ondingen ver wijderd moesten worden, doch het scheer, leen al te groot geldelijk verlies te zijn voor de exploitanten. Thans heeft de politie bekend gemaakt dat tot donderdag 15 april gelegenheid bestaat de goktoestellen te verwijderen en voorts dat er geen ontheffing van het verbod zal worden verleend. Na 15 april zal tegen overtreders een proces-ver- baal worden opgemaakt Terwijl boven dien de toestellen in beslag worden ge- Te Laagheiden (gem. Beilen) zijn drie varkensbedrijven door varkenspest aangetast. Van de landbouwer D. Talens moesten 31 varkens en 92 biggen, voor namelijk stamboekdieren. voor een waarde van bijna 20.000, worden af gemaakt. Ook bij de landbouwers A. Alkema en J. Mulder moesten enige dieren worden afgemaakt. Ten westen van Scheveningen Vandaag bij v. d. Brink Italiaanse turban in shantung 19,95 Dit zijn de vier onfortuinlijke op varenden van de GO Ora et Labo- ra die de afgelopen nacht zonk. Het zijn op de voorgrond schip per H. Tanis en links schipper H. Brinkman van de Stellendam 12, die te hulp schoot. Op de achter grond v.l.n.r. K. SprelingJ. Kom mer Kleyn en A. Witte. Bergingspoging moest worden gestaakt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In korte tijd Is gis teravond omstreeks acht uur 25 mijl ten westen van Scheveningen de Goe- reese kotter „Ora et Labora" gezonken. De vier opvarenden, konden bijtijds worden overgenomen door de Stellen dam 12 „Twee Gebroeders", die samen met de GO 36 „Vrouwe Jannetje" en de Stellendam 14 „Stella" ongeveer driekwart mijl van de „Ora et Labora" viste. Gezamenlijk hebben de schepen nog getracht het plotseling aan de achterzijde lekgeslagen schip boven water te houden door onder het vaar tuig lijnen te trekken» Heel voorzichtig probeerde schipper Brinkman van de Stellendam 12 de kotter naar Scheveningen te slepen. Deze poging was tevergeefs, want de ..Twee Gebroeders" dreigde op den duur zelf onder het lekkende schip te kapseizen. Na overleg met zijn onfor- ivafëéai» Melkbussen gaan verdwijnen Kwaliteit en smaak worden veel heter (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In de toekomst zul len de melkbussen van onze Neder landse boerderijen zijn verdwenen. Daarvoor in de plaats komt een grote tank met een automatische koelinrich ting, die om de dag door een tankauto van de fabriek zal worden geleegd. In de eerste plaats zal dit de kwaliteit van de melk ten goede komen en in de tweede plaats wordt de boer niet meer opgejaagd door de melkrijder, die of 's morgens vroeg of 's avonds de volle bussen komt halen. De melkinrichting Menken NV te Wassenaar heeft een nieuw systeem ontwikkeld, dat een Van onze weerkundige medewerker) DEN HAAG Dat het zo mooi niet kon blijven, temperaturen boven 15 graden op de eerste aprildagen, dat was te verwachten. Toch hebben wij over het voorjaar niet te klagen al is het nu weer wat onbestendiger doordat de hogedrukgebieden ons even in de steek hebben gelaten. Een gelegenheid die de oceaanfronten niet onbenut hebben gelaten. Zij trekken nu snel over de Britse eilanden naar het oosten. Maar wat ons betreft liever nu dan eind volgende week met de Paasdagen het vooruitzicht. Maart bleef iets te koud met in De Bilt 130 (normaal 127) uren zon. Nor maal geeft maart 40 d 45 mm neerslag, maar dit keer uiel er plaatselijk in oni land iets te veel regen. Van onze waar nemers ontvingen wij de volgende op gaven.- Rotterdam 75. Den Haag 66, Katwijk 52. Koudekerk a. d. Rijn 47, Boskoop 67, Alphen aan den Rijn 52, Hazerswoude 63. Pernis 77. Noordwij- kerhout 53, Dordrecht 65. Oud-Beijer- land 78. Dirksland 63. Schoonhoven 67, Bolnes 80, Heiningen 55 mm. (Van oiize R'damse redactie) ROTTERDAM Dinsdagmiddag heeft ir. G. Plantema, chef der afde ling tunnelbouw van de dienst ge meentewerken in gezelschap van een aantal van zijn technici en een legertje journalisten, radioverslaggevers en persfotografen een luik geopend tus sen stuk elf en stuk twaalf van de metrotunned en daarmee de tweede doorgang onder de Nieuwe Maas open gebroken. Het gebeurde na een „onder-rivier- se" tocht, waar het gezelschap op de zuidelijke oever aangeland, met ge juich, vlaggen en champagne werd begroet. Allen die aan de bouw van de metrotunnel hadden meegwenkt vierden daarop uitbundig feest. De rondvaartboot bracht de velen weer op de noordelijke Maasoever. Zaterdag was tunelsluk twaalf, het laatste, naar zijn plaats gebracht in een. sleuf, die in de Wilhelminakade is uitgegraven, waar het maandag netjes is „afgezonken". Dinsdagmiddag werd het waterdichte schot verbroken, dat de scheiding vorm de tussen het eerder afgzonken tunnel- ,stuk en de laatste moot Het bouwdok op Van Brienenooyd heeft hiermee zijn plicht voor de metro ge daan Straks zal het wellicht weer moe ten werken voor de Willemstunnel en misschien ook voor andere tunnels in de omgeving, waarvoor reeds allerlei plannen zijn. Aan het viaduct in zuid cn aan de tun. nel in noord wordt hard gewerkt. Men verwacht, dat eind 1966 of begin 1967 de bouw van de betonnen gevaartes vooi de metro gereed zijn. Een jaar later im mers zal de metro moeten gaan rijden PERSONALIA Benoemd tot ridder in ae Orde vai Oranje-Nassau: D. J. G, Buurman, t< Velp. directeur Stichting Vrienden der Gelderse Kasteelen en van de Stichting Het Geldersch Landschap, te Amhi Mr. B. S. Frenkel is benoemd tot directeur van het loonbureau, dat i bereidende werkzaamheden voor de uit voering van het loonbeleid verricht. De heer Frenkel was sinds de oprichting van het Loonbureau imedio 1964) lopig met de leiding van de werkzaam heden belast. eind zal maken aan de reeds tachtig jaren bestaande methode van melk- vervoer in bussen. Dit bedrijf heeft tanks geplaatst op 21 boerderijen in de omgeving van Woerden en Wasse naar. In de winterperiode bij lage tempera turen geeft het bewaren van melk bussen geen enkel probleeem. maar 's wanneer de melkproduktie het grootst is. kan de temperatuur wai der de melk wordt bewaard een nadelige invloed hebben op het produkt. Door verschillende factoren wordt de situatie steeds slechter. De veranderde levensom. standigheden en de komst van de tele visie hebben er o.m. toe geleid, dat de boer 's morgens niet zo vroeg meei gint met melken. Bovendien is door centratie van melkfabrieken de hoeveel heid aangevoerde melk per bedrijf steeds groter geworden, wat latere ontvangst- tijden ln de hand werkt. Gemakkelijk Het systeem van diepgekoelde melk maakt hieraan een einde. Het is er gericht ook het werk op de boederij gemakkelijk mogelijk te maken. Zo geschiedt de reiniging van de tank van 1800 1 volautomatisch. In deze tank wordt de melk door middel van ijswa- ter gekoeld tot 4 graden C. De tank met koelinstallatie kost f 8250. komt geheel voor rekening van- de fa briek. De boer heeft alleen te zorgen, er ruimte is om de tank te plaat sen. Voor kleinere bedrijven wordt een koelbus van 200 liter beschikbaar ge steld. Voordelen Na het nemen van een zeer groot tal proeven is de Wassenaarse melkin richting tot de slotsom gekomen, dat het direct koelen van de melk op de boer derij ook grote smaak, cn kwaliteitsvoor delen biedt. Het grote probleem om deze goede kwaliteit ook aan de consument tc leveren, is niet zo eenvoudig op te lossen, omdat hier de moeilijkheden lig gen bij de slijters en de straatverkoop. Ook in deze sector zal men dan met koel installaties dienen te gaan werken. tuinlijke collega Tanis besloot schip per Brinkman de kabels te kappen. Onmiddellijk daarna zonk de Goereese kotter als een. baksteen. Alle eigen dommen van de opvarenden en een kostbare last vis ter waarde van 3:000 verdwenen in de diepte. Noodseinen Op de noodseinen die de „Ora et ïab bora" rond vier uur 's middags uitzond, ook het bergingsvaartuig „Dolfijn" de maatschappij Van der Tak irit Hoek van Holland uitgevaren. Het schip moest echter onverrichter zake naar de Hoek terugkeren. Omstreeks tien uur kwamen de vts- trs in de Scheveningse haven aan. Of de gezonken kotter, die het eigen dom was van de vader van de schipper, verzekerd, is niet bekend. Nieuw scliip De heer Tanis en de drie opvat K. Spreling, A. Witte en J. Kommer Kleyn zullen niet zo heel lang zonder werk zijn, want de heer Tanis sr. zou en nieuw schip in aanbouw hebben, lat volgende week al visklaar zal kun- len zijn. De Stellendam 12 heeft de vier op- arenden de afgelopen nacht naar óe thuishaven Stellendam gebracht. Ned. kustvaarder bij Dieppe aangevaren EASTBOURN (Zuid-Engeland) Het 7.000 ton metende Franse schip Le moyne d'Iberville is vanmorgen vroeg bij dichte mist in het Kanaal, ter hoogte van Diep- aanvaring geweest met de Neder landse kustvaarder Vivat uit Delfzijl. De boeg van het 438 ton metende Neder landse schip is .ernstig beschadigd. De Vivat kon echter op eigen kracht verder. Van de opvarenden is niemand gewond. Viertal maakte Pers f 40.000 lichter - celstraffen geëist AMSTERDAM Vier Amsterdammers stonden gisteren terecht in verbfcnd met de beroving van de Perzische koopman Hovsepian in een Antwerps hotel. De buit acht kilo, sieraden en edelsteneu, bedroeg ongeveer 40.000 gulden. Tegen de leider van het viertal, de 49- jarige horlogehandelaar E„ die hard nekkig bleef ontkennen, eiste de officier twee jaar m.a. De 23-jarige R. hoorde anderhalf jaar m.a. eisen terwijl tegen ■jarige monteur-chauffeur B. een jaar en drie maanden werd geëist wegen* medeplichtigheid. De vrouw van R. (23> hoorde een maand v.w. wegens achuld* heling tegen zich eisen. Min. Scholten over Da Silva Franco: geen verdere stappen DEN HAAG Minister Scholten meent, dat er, na de verklaring van de Portugese regering over de kwestie Da Silva Franco, geen aanleiding bestaat tot het doen van verdere stappen bij de regering Vein Portugal. Hij deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps (PvdA), onder verwijzing naar de reeds bekende mede delingen van Portugese zijde. Bes parmg De Wassenarse melkinrichting denkt iet dit systeem binnen afzienbare tijd grote besparingen te verkrijgen. Zo kan het aantal melkrijders inkrimpen, de bussenwasinrichting komt te vervallen en ook het aantal personeelsleden kan worden ingekrompen. Om in een vlug tempo het systeem te kunnen verw lijken, is de rijksoverheid om een sub sidie verzocht. Over ongeveer tien jaar hoopt Menken allé 500 boeren die deze melkinrichting dagelijks hun melk leve ren, van een koelinstallatie te hebben voorzien. De totale kosten voor de uit voering van dit plan worden geraamd op f 3,5 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13