Brits-Franse technische samenwerking vergroten In Moskou doek van Frans Hals gestolen .Happeners zetten Gouda o o stelten li 1! h fi Katzenbach gekant tegen boycot van Alabama Forclstichtiiig steunt negers Vietnam Grotere samenwerking georganiseerde vrouwen Steekpartijen in Rotterdam Twee doden bij frontale autobotsing Z andvoort Ja een &onte tg 5 MAANDAG 5 APRIL 1965 Wilson en De Gaulle PARIJS De Britse eerste minister Harold Wilson, die taterdag na een tweedaagse conferentie met president De Gaulle weer naar Londen is terug gekeerd, is met het Franse staatshoofd overeengekomen de samenwerking tussen de beide landen op luchtvaart en technologisch gebied uit te breiden. Tijdens een persconferentie wees Wil son erop, dat de ontwikkelingskosten voor veel elektronische apparaten zo hoog zijn, dat noch Frankrijk noch Groot-Brittanniè ze allèen kan dragen. De ministers van beide landen op het gebied van defensie en luchtvaart zullen spoedig bijeen komen om over een ver dere samenwerking te spreken. In prin cipe is het ook voor andere landen moge lijk aan Brits-Franse projecten deel te nemen. Verder heeft de tweedaagse ont moeting van de beide regeringsleiders weinig opgeleverd. Op zijn persconfe rentie zei Wilson, dat de standpunten in zake Vietnam „lijnrecht tegenover el kaar staan" en dat men het niet eens ls over de stap, die in de kwestle-Duitsland genomen zou moeten worden. De Britse regeringsleider zeL dat Groot- Brlttannië vastbesloten is het pond niet te devalueren. De verantwoordelijke mi nisters van de beide landen zullen binnen kort bij elkaar komen om te spreken over de internationale betalingen, met name over de Frans-Angelsaksische monetaire Opklaringen DE BILT. De zonnigheid die het weer gedurende de vorige week ken merkte. is in het westen en het midden van het land zondag onderbroken doordat lage wolken van de Noordzee en hogere wolken, die samenhingen met een zwak oceaan front, binnen dreven In het oosten van het land bleef het nog tamelijk zonnig. Het front is intussen van geen betekenis meer en de bijbehorende depressie trekt van zuid-Ierland in de richting van noord- Spanje. In zuid-Frankrijk en Spanje geeft dit aanleiding tot regen, maar het is niet waarschijnlijk dat dit regen- gebied naar het noorden zal komen. Er vormt zich een zwakke zone van hogedruk die van noord-Schotland tot het zuidelijke gedeelte van de Oostzee reikt. In verband hiermede zal er een zwakke oostelijke wind waaien. In de nacht en ochtend kan plaatselijk mist voorkómen. Overdag worden opkla ringen verwacht. ZON EN MAAN Dinsdag 6 april: zon op 6.04. onder 19.22: maan op 8.19, onder Vrijdag 9 april: eerste kwartier- HOOGWATER SCHEVENINGEN 6 april: 5.47 v.m.; 18.11 n.m HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur StaUoB weer». gesteldh. j Den Helder mist Ypenburg mist Vlissingen regen Eelde mist De Bilt mist Eindhoven mist Z-Llmburg zw bew Helsinki geh. bew Stockholm zw bew. z 2 8 5 0 o 2 10 5 0 o 4 9 7 0.1 zzw 1 15 -1 0 windstil 12 4 0 windstil 17 6 0 windstil 13 3 0 windstil 17 6 0 vu 3 2 -0 04 windstil 12 -2 0 Oslo mist Kopenhagen 1 bew Aberdeen 1. bew. Londen mist Brussel regen Lux'burg zw. bew. B^dcaux re8eü Grenoble zw. bew. Nice zw. bew. Berlijn zw bew Frankfort regen Mtlnchen onbew Zürich mist Genève onbew windstil 13 -2 0 windstil 10 10 0 windstil 15 12 0 ono 2 12 4 0 ozo 1 12 6 0 o 2 15 8 0.1 windstil 16 4 0 w 2 14 9 0.3 windstil 15 7 9 windstil 23 7 0 o 7 15 11 0 ozo 2X40 no 2 x 6 0.3 windstil 18 3 0 windstil 20 2 0 o 2 19 5 0 Wenen h bew. Innsbruck onbew. Belgrado 1. bew Rome zw. bew Barcelona zw bew Madrid zw bew. Mallorca regen nw 2 20 10 0 w 2 20 1 0 z 1 22 4 0 windstil 18 3 0 nrxv 3 17 7 0 o 4 20 X x windstil 20 10 2 nw 7 18 10 2 Mascara bezorgt 5 meisjes oogletsel ZAANDAM Door het gebruik va mascara hebben vijf meisjes van ec Zaandamse nijverheidsschool ernstig oogletsel opgelopen. De meisjes werden tijdelijk blind, leden veel pijn en hadd< last van tranende ogen. Een van i vijf is opgenomen in een ziekenhuis te Zaandam, onder meer wegens de oog klachten. Geen devaluatie van pond oorlog. Engeland zal blijven aandringen, zo verklaarde Wilson, op deelneming aan de discussies over de politieke toekomst Europa. Scheiding gen in Parijs alleen maar hebben bewe zen, dat de schelding tussen de Franse en Britse politiek breder is dan Het Kanaal. Volgens de commentator. Vladimir Doe- najew. heeft Wilson in de eerste plaats Frankrijk bezocht om de Franse presi dent te overreden, het pond en de dollar niet aan te vallen. „Wilson trad !n Parijs niet op als een van de leiders van de westelijke wereld, maar veeleer als een agent van Wall Street en de City", aldus de commen tator. DETROIT De Amerikaanse minis ter van justitie. Nicholas Katzenbach, heeft indirect het plan van Martin Luther King de staat Alabama econo misch te boycotten, afgekeurd. Hij meende, dat een dergelijke maatregel de hele bevolking van die staat er door zou worden benadeeld, ook zij die voorstanders zijn van een rasseninte gratie. De Amerikaanse bewindsman ging ei echter niet dieper op in. Katzenbach ver klaarde voorts niet te geloven, dat com munisten de leiding hebben in de demon- straties ter verkrijging van de burger rechten voor de negers. Hij gaf wel toe dat de communisten pogingen hebben gedaan in die richting, piaar echter zonder succes. In New York werd bekendgemaakt dat de Ford Stichting 1.1 miljoen dollar beschikbaar heeft gesteld voor vier pro gramma's die er op gericht zijn negers te krijgen voor een loopbaan in de handel. Onderzoekingen hadden aangetoond; at er voor 200.000 betrekkingen slechts 45.000 negers te vinden waren die een voldoende opleiding hadden gehad. Dit was gedeeltelijk te wijten aan de omstan digheid dat negers op middelbare scholen onvoldoende voorlichting krijgen inzake beroepskeuze, zo verklaarde gisteren woordvoerder van de Stichting. In Detroit, achter de woning var vermoorde vrouw Viola Liuzzo, werd zaterdagmorgen een verbrand kruis. (Vervolg van pagina 1) In New York hebben meer dan tweehonderd protestantse, rooms-ka- Iholieke en Joodse geestelijken m een open brief in het blad New York Times aan. president Johnson de Amerikaanse taktiek in Vietnam veroordeeld. In een advertentie van een volle pagina onder de kop „mijnheer de presi dent, houd er in Godsnaam mee oo" zeggen ze, dat Amerika zijn fouten moet erkennen, zijn troepen moet te rugtrekken. naar een wapenstilstand moet streven en een conferentie van betrokken landen, met inbegrip van China, moet beleggen. „Het risico is te verkiezen boven de zekerheid dat het morele bankroet van onze huidige politiek de weg bereidt voor de uitein delijke overwinning van totalitaire machten en zelfs voor een thermo- rvucleaire oorlog", aldus de open brief. De Amerikanen hebben vanmorgen een nieuwe luchtaanval gedaan op Noord-Vietnam. In het gebied van de slad Vinh bombardeerden zij de ver keerswegen 1 en 8. die beid naar de grens met Laos lopen. Ook werden met raketten en 20-mm geschut twee treinconvooien bestookt. Een locomo tief ontplofte Een F 105 „Thunderchief t door luchtdoelgeschut neergehaald. De piloot is gered. NEW YORK Volgens een bericht in The New York Times zal Egypte geen diplomatieke betrekkingen met Oost-DId. aanknopen als Bonn Israël ambassadeurs gaan uitwisselen. Cairo zou in dat geval wel de diplo matieke betrekkingen met West- Duitsland afbreken, maar de Westduit sers wel toestaan het consulaat in Egypte open te houden. De Westduitse ambassade in Cairo noemde het bericht in het gezaghebbende Amerikaase blad „meer speculatie dan werkelijkheid". Wel bestaat van belde zijden het verlangen de zaak niet op de spits te drijven. symbool van de Ku Klux Klan die de moord op mevrouw Liuzzo op zijn ge weten heeft, gevonden. Het kruis werd gevonden door een lid in een particuliere bewakingsdienst die het huis van de familie Liuzzo bewaakt In Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, moest een mis ter nagedachte- i/an de vermoorde mevrouw Liuzzo worden onderbroken, toen een man klaarde dat er een bom in de kerk verborgen. De ongeveer 150 aanwezigen verlieten de kerk rustig. Bij een onderzoek bleek, ;r helemaal geen bom in het gebouw verborgen was. Schoonheid van water en zijn oevers wordt langzaam vernietigd DEN HAAG Niet alle planol laten bü het afwegen van de belangen, de onschatbare waarden van de schoon, held van het Nederlandse waterschap voldoende zwaar wegen. Maar a vaak komt het voor dat de betrokken overheren hun goedkeuring hechten aan plannen die bij hun uitvoering een van de belangrijkste elementen van de schoonheid van Nederland ver nietigen. Veel zou reeds gespaard kunnen blij ven wanneer de planologen en ontwer pers reeds in een zo vroeg mogelijk sta. dium met de landschapsbescherming var onze wateren en hun oevers rekening zouden houden. Met deze „noodkreet" hebben de ANWB en de KVNWV 'Kon. verbonden van Ned. Watersport Ver) zich gewend tot de provinciale planologische diensten in ons land, de rijksdienst voor het nationale plan en de dienst der Zuiderzeewerken. In hun brief stellen de bonden dat ®r een steeds verdergaande ontluistering van de Nederlandse wateren aan de gang is, voornamelijk omdat er steeds meer bebouwing aan de oevers van die wa teren komt Die bebouwing ls van velerlei aard. Er vestigen zich industrieën langs het water, er worden woonwijken gebouwd en er komen voorzieningen voor de re creatie, zoals jachthavens, wlnterber- gingen en verzamelingen van zomerwo ningen. Veel fraaie oevers worden ook ter be schikking gesteld voor het ligplaats ne men van woonschepen. Langzaam niaar zeker aldus de brief schrijvers. wordt daardoor een van de meest karakteristieke schoonheden ons land, namelijk het water en zijn oevers vernietigd. Het is daarom dat de bonden eer beroep doen op de rijksdienst voor he: nationale plan en de provinciale pla. nologische diensten en de bijzondere aandacht vragen van die diensten dit probleem. gasverwarnDto£P Cdaar zit 36 jaar ..gas ervaring" achter) Eredienst tegen welvaartsreligie GOUDA Bart Hughes, de Amster damse semi-arts die een gaatje in zijn hoofd boorde om „high" te worden, heeft zaterdagmiddag met een groepje gelijkgezinden uit Gouda, Rotterdam, Schiedam en Den Haag de Goudse bin nenstad op stelten gezet Dat gebeurde tijdens een „happening tegen de wel vaartsreligie", zoals de betogers dat uitdrukten. De „happening" vond plaats aan de Kleiweg, de drukste winkelstraat van Gouda, langs een schutting waar tot voor enkele maanden nog een rooms-katho- lieke kerk stond. In verband met de ont volking van de binnenstad en de daar mede samenhangende nieuwe parochie indeling is deze kerk afgebroken. Er komt nu een warenhuis. „De kerk heeft plaats moeten maken voor een warenhuis. Zo'n warenhuis is de kerk van de welvaartsreligie. De mensen kunnen er met al hun moeilijk heden terecht. Zij zijn het rotlachertje van de welvaart geworden", zo meent de 26-jarige dichter Dop Reida uit Rot terdam, die zichzelf als de duivel tegen de welvaartsreligie beschouwt. Hij was ook de „predik-anti" in gitzwarte toog, die de „eredienst" tegen de welvaarts religie bij de schutting leidde. Die dienst bestond uit het opplakken allerlei affiches en de befaamde rol waarop Bart Hughes zijn theorie omtrent het ..high" worden uiteengezet. De politie greep vrij spoedig in. Vijf betogers den ingesloten. Zij kregen een proces verbaal wegens het verstoren var openbare orde, het belemmeren van verkeer (er ontstonden chaotische toe standen, waarbij het verkeer totaal werd lamgelegd), het houden van toespraken zonder in het bezit te zijn van een vergun ning en het aanplakken van affiches. Amerikaans protest: Sow jets hinderen onze schepen WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben bü de Sowjetunie geprotes teerd tegen herhaald gevaarlijk lastig vallen van Amerikaanse marinesche pen door Sowjet-schcpen, aldus heeft het State department meegedeeld. Volgens de op de Sowj et-ambassade te Washington overhandigde nota zijn bedoelde incidenten merendeels het gevolg van weloverwogen pogingen van Sowjetzijde om Amerikaanse vloot- operaties te hinderen door gevaarlijk dichtbij te komen, in strijd met de in ternationale conventies. Als data van dergelijke incidenten worden genoemd 10 januari j.L in de Middellandse Zee toen het Sowjetschip Kotelnikov pro beerde de bevoorrading van de Ameri kaanse schepen Saratoga en Neosho te verhinderen, en 7 januari op de Atlan tische Oceaan toen het Sowjetschip Vertikal de Amerikaanse Dutton tot op afstand van minder dan 25 meter naderde, alsmede 16 en 24 februari en art op de Atlantische en de Stille Oceaan. De 45-jarige mej. P. Speksnijder uit Haastrecht is gistermorgen achter de boerderij van haar zwager in Haastrecht op nog onopgehelderde wijze te water geraakt en verdronken. Pleidooi dr. A. de Waal: MOSKOU Uil het Poesjkin-museum in Mos kou is op klaarlichte dag een schilderij van Frans Hals ter waarde van onge veer een half miljoen gulden gestolen. De die ven hebben een vrouwe lijke suppoost bedwelmd en zijn daarna rustig het museum uitgewandeld. Volgens de museum-di rectie, wijst de manier, waarop het doek uil de lijsfc werd gesneden, erop dat er een deskundige aan het werk geweest is. De lijst van het schilderij de werkplaats terugge vonden Het schilderij stelde Sint Lucas voor en is door de Haarlemse meester vlak voor zijn dood in 1666 geschilderd Het doek was samen met een ander schilderij van Frans Hals. voorstellende Sint Mat- theus. van het Museum voor Oosterse en Westerse kunst in Odessa geleend voor een tentoonstelling over Westeuropes'e mees ters De Russische autori teiten vrezen, dat gepro- len. Uit het Britse Nationale Maritieme Museum ln Greenwich is gistermid dag een schilderij van Jan van Goyen, voorstellende „visserschepen in een ri viermonding tijdens de schemering", ter waarde van ongeveer 50.000 gul den gestolen. Het doek werd een uur na de ope ning van het museum ver mist. Men denkt, dat de dief het onder zijn regen jas heeft meegenomen. een onzer redacteuren AMERSFOORT In huize Inge borg heeft de Vereniging van vrou- wenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap haar jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap van mejuffrouw dr. A. de Waal. In haar openingsrede legde zij de klem toon op de noodzaak ons te realiseren, dat wij voortdurend achter de veran deringen aanlopen inplaats van mee te sturen. De mens is een sociaal wezen, dat essentieel mede-mens is. wat in onze huidige situatie betekent: met de ge hele mensheid gezamelijk op weg. Het verschil tussen de jeugd en de ouderen is thans meer dan het „ge wone" generatieverschil, omdat het gaat om het cultuurpatroon van „mor gen" dat fundamenteel verschilt van dat van „gisteren", ook de vereniging moet beseffen, dat het „verleden" soms een rem kan zijn. De naam van ..Vrou- wcnbelangen is in dit verband een anachronisme, maar de doelstelling blokkeert deze toekomstvisie niet. Naar een nieuwe naam wordt naarstig gezocht. Maar ook de doelstelling kan dyna misch worden, waarbij voorkomen moe' worden, dat het toekomstdenken zich vrijwel uitsluitend richt op het arbeids bestel. Anderzijds zijn de mogelijkheden van de vrouw als sociaal wezen niet uit geput met hulpverlening in kleiner en groter verband; zoals men weieens zou denken bij het effect van overkoepelin gen van plaatselijke vrouwenorganisaties. Het ons richten op de toekomst zal meesturen moeten betekenen. Niet alleen door goed onderlegde vrouwen bereid tc vinden in officiële, semi-officiële en par ticuliere bestuurscollege^ zitting te ne men doch ook door bewust daarbuiten gefundeerde kritiek te laten horen, als een conditio sine qua non voor het func tioneren van de democratie. Ook de Vereniging vrouwenbelangen kan dat niet alleen. Een groter verband is wellicht op de duur te bereiken, waar bij de structuur van het totale vrouwen verenigingsleven een belangrijk uit gangspunt kan zijn. De manifestatie van de 14de maart 1964. (Herdenking 150 jaar Koninkrijk) door 34 vrouwenorganisaties gezamelijk gehouden heeft reeds in een nader gesprek tot resultaat gehad. Er is een discussie-nota opgesteld over de arbeid van de gehuwde vrouw bui tenshuis, terwijl werkgroepen zijn ge vormd die de geschiedenissen der ver enigingen aan een vergelijking onder werpen, om lot onderlinge bekendheid te komen en te onderzoeken, waar moge lijkheden zijn oir gezamelijk op te Dit zal o.a. gebeuren in juni. het jaar van internationale king wordt ingeluid, waarbij J. Stoffels-van Haaften, presidente het Nederlands vrouwencomité (ook ter jaarvergadering aanwezig) zal spreken. De woorden van de dichter Claus: „De deuren van de tijd staan openmoe ten we ons voortdurend bewust zijn. Op dit thema preludeerde des avonds baronesse Hella van Till voort i door muziek en declamatie omrankte overpeinzing. Tijdens de behandeling der huishoude lijke zaken werden als nieuwe bestuurs leden gekozen; mevrouw J. A. M. Bosch van Rosenthal-Den Tex, mejuffrouw C. P. Bal uit Haarlem en mevrouw N. Mole- naar-Buyscr te Rotterdam. Infiltranten op Malakka gesneuveld KOEALA LOEMPER Een militaire woordvoerder deelt mede dat zeven Indonesische infiltranten gesneuveld zijn in een gevecht van twintig minuten in het oerwoud van Kota Tinggi in het zuidoosten van Malakka. Een achtste is gevangen genomen. De Maleisische troepen leden geen verliezen. Zij maak ten een grote hoeveelheid wapens er munitie buit. De infiltranten behoor den tot het Indonesische leger en be hoorden tot een groep, die op 21 maarl geland was. Op die dag hield een Ma leisisch oorlogs? \ip twee boten met twintig Indonesiërs aan doch een derde icheepje ontkwam. Het Deense schip Chilean Refer f4981 bruto ton) is aan de grond gezet na een aanvaring met de Canadese Cape Breton Miner (18.809 bruto ton). De Deense vrachtboot heeft een groot gat aan bakboord, waardoor veel water in machinekamer en een van de ruimen is gelopen. Belgisch schip - na aanvaring - op Maas gezonken ROERMOND Het Belgische schip Frank Klem is zaterdagmorgen na een aanvaring met het voor araker liggende Rotterdamse sdhip Trijntje V. op de Maas nabij Roermond gezonken. De Belg (350 ton) voer geladen met grint, uit de schutsluis en botste in dichte mist tegen de Trijntje V op Kosygin, Brezjnef en Gromiko naar Polen MOSKOU Een Russische partij- en regeringsdelegatie is gisteren uit Mos kou naar Polen vertrokken. Van de de legatie maken deel uit partijleider Brezjnef. premier Kosygin en minis ter van buitenlandse zaken Gromiko. Als bijzonderheid werd opgemerkt dat ook maarschalk Krylof. hoofd van de strategische raketstrijdkrachten, is meegegaan. Waarnemers zien hierin een aanwijzing dat de Russen de na druk willen leggen op hun vastbesloten heid, de grenzen van het Oosteuropese blok te waarborgen. Premier Kosygin. zo is aangekondigd, zal in de loop van dit jaar een bezoek brengen aan Somalië. Het juiste tijdstip moet nog worden vastgesteld. Daders snel gepakt ROTTERDAM. Nog geen uur nadat hij in café Wigmore aan de West-Kruis kade een man had neergestoken, zat de 38-jarige Surinamer S. A. K. zondag morgen al in 'n cel van het hoofdbureau aan het Haagseveer. Bij zijn arrestatie aan de Veerhaven had hij het bebloede mes nog in de hand. De Surinamer had in het café ruzie gekregen met de 24-jarige havencontro leur Tjerk Mulder Plotseling trok K. zijn mes en stak de Rotterdammer in de arm. Daarna vluchtte hij het café uit. Hevig bloedend zakte de heer Mulder in elkaar. De barkeeper verleende eerste hulp door de arm af te binden. Met een ambulance werd het slachtoffer naar het Dijkzichtziekenhuis overgebracht. Daar werd geconstateerd, dat het mes een slagader had geraakt Op een vaag signalement hield de bemanning va neen surveillancewagen spoedig de Surinamer aan. Hij stond op het punt met het Heen en Weer-bootje naar Katendrecht te varen. In de Brooklyn-bar op Katendrecht gebeurde omstreeks dezelfde tijd ook een steekpartij. De 23-jarige op Curasao ge boren E. A. K. verwondde de 21-jarige Noorse motorman Rolf Roskar, opvaren de van het in de Maashaven liggende vrachtschip Tabor, met een mes aan de borst. De zeeman werd ter plaatte be handeld. Weer buitenlandse arbeiders teruggestuurd ROOSENDAAL Twintig Portuge zen, dertig Spanjaarden en zeven Ma rokkanen die in ons land wilden komen werken, zijn zaterdag in Roosendaal door douaneautoriteiten uit een interna tionale trein verwijderd. Aangezien zij niet in het bezit waren van een werk vergunning, mochten zij ons land niet binnenkomen. Zoals bekend moesten enkele dagen geleden op dezelfde wijze 190 Portugezen rechtsomkeert maken. Zeven slachtoffers in verkeer ZANDVOORT Een autobotsing heeft gisteravond het leven gekost aan twee jonge mensen. t een geweldige klap vloog in de bocht van de Zandvoortsc laan een wagen, bestuurd door de 26-jarige J. F. S„ nadat h(j de macht over het stnur had verloren, op tegen een uit de rich ting Haarlem komende auto, die werd bestuurd door de 31-jarige chauffeur monteur G. Vollebregt uit Amsterdam. De Fiat werd volkomen in elkaar ge schoven. De bestuurder was op slag De heer Spliethoff, wiens wagen ook vaar beschadigd werd. overleed kele minuten later aan zijn zware wondingen. UITGEEST Bij een verkeersonge luk op rijksweg 9 onder Uitgeest zaterdagmorgen de veertigjarige PTT- ambtenaar B. J. Dillisen uit Haarlem het leven gekomen. Hij zat in een bestelauto, die in dichte mist van ach teren werd aangereden door een vracht auto met aanhanger. Deze laatste schoot vervolgens door de middenberm kwam op de andere rijbaan in bot sing met een personenauto, die ernstig werd beschadigd. De twee inzittenden deze auto. inwoners van Zuid- Scharwoudc. werden vrij ernstig ge wond. De bestelwagen werd nog een reede keer aangereden, ditmaal door :n personenauto. DEN HAAG Op de rijksweg Arn hemDen Haag onder Utrecht en degraven hebben zich gisteren twee ket tingbotsingen voorgedaan. In beide ge- allen werden 15 auto's beschadigd. Niemand liep ernstig letsel op. IJSSELSTEIN De 28-jarige rouw Ver hoef-Van der Linden is i nacht van zaterdag op zondag omge komen toen de auto waarin zij en haar echtgenoot zaten in een sloot waj rechtgekomen. Er was op dat ogenblik dichte mist. De man kon tijdig uit de auto komen, maar hij slaagde niet in zijn vrouw te redden. GIETHOORN Te Zwartsluis is terdag het vierjarige dochtertje van familie R. Nijenhuis door een autobus aangereden en zo ernstig gewond, dat het later is overlede'n. METEREN Een naar schatting zestigjarige bromfietser is op slag ge dood, toen hij met de brommer rijks weg 15 overstak. Hij passeerde eer auto. die voor de kruising stond te Dc overhemden van de mannelijke gevangenen op de strofboerderlj van het district Shelby In de Ame rikaanse staat Tennessee worden door de er vlakbij verblijvende vrouwelijke gestraften kennelijk minder goed gemaakt. In het blaad je van de gevangenis kwam deze smeekbede voor: „Da mes. wilt u alstublieft de zakken op een andere plaats aanbrengen, zodat wij ze kunnen vinden. zonder eerst onze broek te hoeven uittrekken". Een Italiaanse wichelroe deloper beweert, dat hU het graf heeft gevonden waar Alarlk. de koning van het Germaanse volk der Westgoten, ligt begra ven. Volgens dc legende zou Alarlk. na Rome in 410 na Christus veroverd te hebben, op weg naar Zuid-Itallë in de buurt van Cesenza plotseling zün ge storven. HU zou, op zün paard gezeten cn omringd door vele kostbaarheden, zijn begraven In de rivier dc Busente, waarvan liet water speciaal voor dit doel vu omgeleid. Heeft een hond een ziel? Mag op het graf van een hond een kruis worden ge plaatst? Dat zün de theo logische vragen, waarvoor de bewoners van het lande lijke Zuid-Engelse dorp Chobham zich gesteld zien. Een plaatselUke accoun tant is er de oorzaak van. HU Het op het graf van zyn Deense dog op de die renbegraafplaats van Chob ham een kruis aanbrengen met het opschrift: „Hier ligt het edelste dier. dat ooit rondliep. Tot weer ziens. oude kameraad." Sindsdien is het krul» ver scheidene malen zwaar be schadigd. De beheerder van het dlerenkerkhof heeft twaalf anonieme brieven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat het plaatsen van een kruis op het graf van een hond heiligschen nis is. Bü de ingang van de begraafplaats is een bord geplaatst met de vraag aan dc dorpelingen, of zü be zwaar hebben tegen krui sen op graven van dieren, veckeinde was de stand 14 „ja" 15 achten en reed onder een net op de voorrangsweg passerende auto. Omdat nan geen enkel papier bij zich heeft, tast men omtrent de identiteit volkomen in het duister. BARENDRECHT Een vader en twee zoontjes uit Heerjansdam hebben gisterochtend een botsing tussen hun auto en een trein vrijwel zonder letsel overleefd. De vader, N. G. W. stopte zijn auto voor een met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang. Nadat een uit de richting Rotterdam komende trein was gepasseerd, zette W. de wagen in be weging. Hij was bijna de spoorbaan ge passeerd. toen een uit de richting Dor drecht komende trein de achterkant van zijn auto raakte. FINSTERWOLDE Na afloop van een voetbalwedstrijd is gistermiddag in zijn woonplaats de 68-jarige gehuw de E. Jager uit Westerlee bij een on geluk om het leven gekomen. De man reed met zijn bromfiets achter een vriend, die ook een bromfiets bereed en kwam bij een kruispunt in botsing met de ander, toen deze afremde. De heer Jager overleed ter plaatse. DAF experimenteert met racewagen (Van onze verkeersredacteur) EINDHOVEN Van het oude. beken de Daf-je is nog maar weinig over gebleven, maar het renmonster komt uit dezelfde stal. De Van Doorne's hebben hun nieuws eindelijk bekend ge maakt: Ze zijn met formule Ill-wagens bezig: race-auto's, die zijn uitgerust met een motor, waarvan het vermogen tussen de 95 en 100 pk ligt. Het pikante puntje is wel dat de Variomatic, de gepatenteer de volautomatische versnellingsbak, on derdeel van de uitrusting is. Nu zal de Bolide, die door DAF werd omgebouwd, een voormalige Alexis met een 90 pk Cosworth motor, die echter vervangen wordt door een Holbay motor van 97 pk nooit een revolutie in de wereld van de gewone automobilist ont ketenen. Maar. als alles lukt, in die van de cou reur wel. De laatste hoeft immers niet meer te schakelen, tijdwinst betekent en wat net die paar meters op kan le veren. die voor het winnende nummer nodig zijn. Tot nog toe is men bij autoraces niet erg gesteld geweest op wagens met een automatische bak, deze deden het name lijk niet- zo best, ze „schoten er nooit :ns een keer lekker uit". DAF heeft echter zo veel vertrouwen de zelf ontwikkelde Variomatic dat het bereid ls een gokje te wagen. Onder het motto dat een coureur, die niet meer behoeft te schakelen, al zijn aandacht op het stuur kan concentreren, is men in de fabriek al in 1963 van start gegaan experimenteren. De proefnemingen, die op afgelegen banen in België en Ne derland worden gehouden, zijn tot nu toe goed geslaagd. De twee Nederlandse cou- Irs, die zijn ingeschakeld. Henk van Zalinge en Rob Slotemaker, zijn vol lof over de snelheid, die ze hebben kunnen halen. Ze vinden het een belangrijk winstpunt, dat de schakeltijd totaal 'is vervallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5