Her en der Uw probleem is het onze Leren leven als mensen met zee van vrije tijd Apartheidsbeleicl bijna revolutionair getint Mis in het Nederlands vindt instemming Een woord voor vandaag Nieuw kindertehuis dringend nodig 2 MAANDAG 5 APRIL 1965 CH-jeugd bestudeerde recreatie (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN In Neder land en geheel Europa wordt nog maar weinig reële aandacht aan de recreatie gegeven. In haar re- creatiebeleid schiet de overheid over de gehele linie tekort. De grote lijn, de grootse visie ont breekt in haar beleid. Dit betoogde de heer A- J. van Duist, hoofd van de afdeling Gespro ken Woord van de NCRV en c.h. lid van de Hilversumse gemeenteraad op een recreatie-studiedag, die georgani seerd was door de plattelandscommis sie van de Christelijk-Historische Jongerenorganisatie- De gemiddelde Amerikaan boven de 12 jaar gaat nu al 21 dagen per jaar uit rijden voor zijn plezier, doet 13 dagen aan sport en gaat drie en een halve dag uit picknicken. De heer Van Duist was van oordeel, dat het recreatieverkeer bepalend dient te zijn voor een belangrijk deel van het Nederlandse wegennet en voor de voorzieningen, die daaraan en daarbij getroffen moeten worden. Met name wat het tekort aan sportaccommodatie betreft, is er na 1945 nog nooit sprake geweest van een wezenlijk inlopen van de ontstel lend grote achterstand. Er bestaat thans een tekort aan 3000 gymnastiek lokalen, 1600 sportvelden, 125 zwem baden en 115 sporthallen. Gemeente besturen leggen vele plannen ter goedkeuring voor. Het regeringsbeleid houdt echter uitvoering tegen door de vereiste goedkeuring niet te geven. Honderdjaren plan Als sprekend voorbeeld van het ontbreken van een visie noemde de beer Van Duist het meerjarenplan voor de recreatie, waaraan het minis terie van onderwijs, kunsten en we tenschappen bezig is en waarin de •ele provinciale projecten naar urgen tie zullen worden gerangschikt.Voor de realisering van al die plannen zou twee miljard nodig zijn. Voor dit jaar is er uitgetrokken.18 miljoen. Als dat zo doorgaat, dan wordt het meer jarenplan een honderdjarenplan, al dus de heer Van Duist. In het onderwijs* zullen de kinderen niet alleen moeten worden voorbereid op 20 tot 30 uur werktijd per week (in Amerika komt de 25-urige "werk week al in het verschiet), maar ook op de 60 tot 70 uur vrije tijd. De heer Van Duist vond het een benauwend idee, dat we op de komende vloedgolf van vrije tijd en meer welvaart evenmin zijn ingesteld, als onze ouders op de industriële revolutie- De heer Van Duist sprak ten slotte de wens uit, dat er verandering zal komen in mentaliteit en aanpak van het recreatiebeleid door de overheid. We zullen moeten loskomen van valse arbeidspathos, dat ons bij de ruimtelijke vormgeving gekluisterd houdt aan economische bedrijvigheid, woningbouw en wegenaanleg. Laten leven als mensen met meer vrije tijd: ziehier dé politieke opdracht van generatie, aldus de heer Van Duist- Waddenzee Oud-minister ir. C- Staf, president- directeur van de Nederlandse Heide- maatschappij en voorzitter van de Vereniging voor Landaanwinning, deelde mede, dat laatstgenoemde ver eniging bezig is met plannen voor afsluiting van de Waddenzee. Hij zag hierin voor de twee miljoen inwoners van het noorden aantrekkelijke moge lijkheden voor recreatie. De uitvoe ring van een dergelijk plan zal echter pas mogelijk zijn, als er naast het wegenfonds een recreatiefonds van minstens gelijke omvang komt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bloemendaal (vac. dr. J. H. Stel ma): J. Boersma te Oostwoud en Midwoud; te Rijssen (4e pred.pl.): J. H. Cirkel te Huizen (NH); te Appel scha: B. Klopman te Molkwerum. GEREF. KERKEN Beroepen te Andijk: L. R. Krol te Midwolda. Aangenomen naar Lutjesgast: D. D. Soepboer, kand. te Nes (W.-D.), die be dankte voor Achlum, Boornbergum- Kortehemmen, Bierum. Horohuizen- Kloosterburen, Siegersv.oude, Terzooi. Tweede Exloërmond, Munnekezijl en Zoutkamp. Bedankt voor Delft (vac. dr. G. P. Hartveltï en voor Zwolle (vac. drs. J. v. d. Zande): H. Hegenhuis te Rotter dam-Zuid (Katendrecht)voor Winters wijk (evang. pred.): H. Sweepe te Scheveningen. CHRIST. GEREF KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-W.:' j. Brons tie Bunschoten en B. v. Smeden te Am- sterdam-Nieuw-West; te Schiedam: B. Bijleveld te Bussum en J. Kievit te Noordeloos. BOND V. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Kampen: A. Jonkman te Musselkanaal. In Kampen 20 mei hogeschooldag KAMPEN In de Burgwalkerk zal fonderdag 20 mei de jaarlijkse Theolo gische Hogeschooldag worden gehouden van de hogeschool aan de Oudestraat. De morgenvergadering begint om tien uur met een bidstond, die geleid wordt door ds. A. G. van der Stoel. Prof. dr. H. N. Ridderbos houdt dan de rectorale rede, waarna prof. dr. J. Verkuyl zal spreken over de vervulling van de zen- dingstaak in de ontwikkelingslanden in bet verband van de huidige situatie. In de middagvergadering, die om twee uur begint, zullen prof. dr. J. L. Koole en ds. P. C. van der Wel spreken. DR. GORDON SEAGRAVE, de Albert Schweitzer van Birma is in zijn eigen ziekenhuis in Nakham. Noord- Birma, op 68-jarige leeftijd over- ledena Deze zendingsarts werd gebo ren uit zendelingouders die hun le ven lang in dit land hebben gewerkt. Deze arts heeft 40 jaar in de jungle zijn praktijk uitgeoefend. Hij ope reerde ongeveer 30.000 mensen. Een operatie moest hij uitvoeren met scheermesjes, omdat hij over geen andere instrumenten beschikte. DS. FRIEDRÏCH HEITMUELLER. een van de bekendste voorgangers van de Duitse Vrije Evangelische Ge meenten. is op 77-jarige leeftijd in Hamburg overleden. Hij was de stichter van de diakonesseninrich- ting Elim en het ziekenhuis zelfde naam in Hamburg Vergrijzing in het ambt HEREFORD De oudste ambtsdrager van de Anglicaanse kerk en misschien wel de oudste ter wereld is dezer dagen 103 jaar geworden. Het is kannunik Tho mas Henry Parker, die zich ver heugt in een goede gezondheid, leest zonder bril (bij voorkeur biografieën) en nog zeer geïnte resseerd is in de huidige ontwik kelingen in het Engelse kerke lijke leven, zoals de storm rond bisschop Robinson, de toenade ring tussen anglicanen en metho disten en de discussies rond de kinderdoop. Bij hem vergeleken is rev. Thomas Davies maar een broekje: h\j werd de dag voor Parkers verjaardag 94 jaar. Maar deze predikant preekt dan ook nog twee keer per zondag in de twee kerken van zijn parochie Peny clawdd en Llangovan. SGP-studieverenigingen bijeen Klinische training voor predikanten rende de maanden mei, juni cursus „clinical training" gegeven. Deze staat onder leiding van ds. W. Zijlstra en dr. H. Faber. Men werkt en verblijft al die tijd in het psychiatrisch ziekenhuis Hulp en Heil te Leidschendam. Deze cursussen, die uniek zijn in ons land zijn bedoeld voor pastors van inrichtingen, hoewel ze ook kunnen worden gevolgd door alle andere predi kanten. De cursussen zijn oorspronkelijk van Amerikaanse oorsprong, maar in Nederland uitgewerkt en aangepast aan de Nederlandse situaties, onder andere de kerkelijke. JEUGD MINDER PROGRESSIEF Opinieonderzoek Nieuwe Linie (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In grote meer derheid zijn de rooms-katholieken in ons land het eens met de dras tische vernieuwing van de liturgie in hun kerk. Dit blijkt uit een opi nieonderzoek, dat De Nieuwe Li nie heeft gehouden. We zijn op de goede weg, antwoordde 83,8 )ro- cent van de inzenders, terwijl 11,3 procent terug verlangde naar de vroegere liturgie. Zo is ook 83 procent ervoor, dat de mis in het Nederlands wordt gelezen, terwijl 14 procent zich hiertegen uit spreekt. Dat het volk de priester in de kerkdienst antwoordt, heeft de instemming van 87,2 procent. Hier 10.1 procent tegen. Met geringere eenstemmigheid zijn de lezers van De Nieuwe Linie ook van oordeel, dat de kleding van de priester aangepast moet worden aan de sfeer van de liturgie in de lands taal (60 tegen 33,7 procent). Men is het wel weer met elkaar eens, dat de kerkgebouwen voor de ontwikkeling, die de liturgie gaat nemen, kleiner moeten zijn. Een kleine kerk wordt geprefereerd door 82,1 procent, ter wijl 10,2 procent toch een grote kerk liever heeft. In veel ingezonden stukken rooms-katholieke bladen is de klacht naar voren gekomen, dat het in de mis in de huidige vorm zo onrustig is. Een derde deel van de inzenders van de enquête is het er mee eens (35,4 procent), maar in meerderheid (57.9 procent) vindt men het toch rustig genoeg. Een gedeelte van de mis is nog in het Latijn gebleven en men is het daar wel mee eens (61.8 tegen 33.4 procent). Ook wordt het zinvol ge vonden, dat er zo nu en dan nog een Latijnse mis wordt opgedragen (66,0 tegen 30,1 procent). Weinigen vinden de nieuwe mislie- Bijbelexposi tie op nationale boeken markt en een AMSTERDAM Op de nationale aantal jaren voorzitter van de In- j boekenmarkt 1965. die van 14-23 mei in ternationale Bond van Vrije Evan-1het RAI-gebouw wordt gehouden ter gelische Gemeenten. DE NEGEN LUTHERSE BISSCHOP PEN van Noorwegen hebben zich tot het parlement van hun land ge richt met een petitie. Zij vragen het godsdienstonderwijs op de openbare scholen te handhaven. DR. NICOS NISSIOTIS, een van de directeuren van het Oecumenisch instituut van Bossey. een oosters- orthodoxe theoloog, heeft een ere doctoraat ontvangen van het oosters- orthodoxe instituut St. Sergius in Parijs. SIR ROBERT MENZIES, de Austra- lisohe premier heeft de Anglicaanse bisschoppen van zijn land verteld dat zij zich niet moeten bemoeien met zaken waar zij geen verstand van hebben. Zij hadden er bij hem op aangedrongen te streven naar een vreedzame beëindiging van het conflict in Vietnam. Men-zies zei dat zij met een politiek voorstel waren gekomen zonder dat zij zich de houding van de tegenover elkaar staande partijen in Vietnam vol doende bewust zijn geweest. gelegenheid van het 150-jarig bestaan der Vereniging ter bevordering van de be langen des boekhandels, exposeert het Nederlands Bijbelgenootschap met overzicht van de bijbel door de eei heen onder het motto „het boek". Er zullen o.m. handschriften, exemplaren van zeer oude bijbelboeken uit de gehele wereld, alsmede de beste uitgaven deze tijd worden tentoongesteld. Eerste gereformeerde vormingscentrum BEETSTERZWAAG De stichting van een gereformeerd vormingscentrum voor het noorden van ons land begint vaste vormen aan te nemen. De particu liere synodes van Friesland-Noord en Zuid en van. Groningen hebben zich er al voor verklaard en de hoop is niet ongegrond, dat ook Drenthe zal meedoen. De concept-statuten voor de stichting zijn inmiddels gereed en ook de plaats van vestiging staat al vast. namelijk Beetster- zwaag. Na de vele hervormde en rooms- katholieke vormingscentra zal dit het eerste gereformeerde vormingscentrum worden. deren die nu ook in het Nederlands zijn, aantrekkelijk (24,5 tegen 62,5 procent). En ten slotte is de grote meerderheid van de inzenders gepor teerd voor de handhaving van de „zondagsplicht" (66.4 tegen 26,7 pro cent). Zondagsplicht Merkwaardig is, dat uit de enquête helemaal niet blijkt, dat de jeugd meer revolutionair is dan de ouderen. Van de Iaatsten is 87,5 procent voor stander van de mis in het Neder lands, maar van de jeugd slechts 78,5 proeent. Bij de vraag naar de zon dagsplicht is dit nog duidelijker: van de ouderen (ouder dan 19 jaar) is 31,1 procent tegen de zondagsplicht, van de jeugd maar 22,4 procent. Opvallend is ook. dat de jeugd veel sterker tegen de nieuwe misliederen is gekant, dan de ouderen (72,1 pro cent van de jongeren vindt ze niet aantrekkelijk, tegen 53,0 procent van de ouderen). Bij deze enquête moet men natuur lijk wel bedenken, dat De Nieuwe Linie zijn lezers vooral heeft onder de meer progressieve rooms-katholieken. Kerken doelwit van vandalen ZANDVOORT In de nacht van zaterdag op zondag is een groot bord, waarop vermeld stond „Prijs de zee en Uw God" en dat aan de muur van de rooms-katholieke kerk in Zandvoort bevestigd was, met een dikke laag verf totaal onleesbaar gemaakt. Van een andere rooms-katholieke kerk werden tien ruiten ingegooid. Van de daders geen spoor. Studenten helpen bij herbouw van negerkerken JACKSON Blanke en negerstu denten zullen gedurende de Paasva kantie en een aantal weekends a teren bij de herbouw van de negerkerken, die in Mississippi in het afgelopen jaar in brand zijn gestoken door tegenstanders van de rasseninte gratie. Zij zullen assisteren door de herbouwde kerken schoon te maken, een verfje te geven, decoratiewerk te verrichten en voor de tuinaanleg te zorgen. Het interkerkelijk comité, dat zich inspant voor de herbouw van de verwoeste kerken heeft ruim 60.000 dollar bijeengezameld in de Verenig de Staten. Boekenhoek Dagboek uit de gevangenis, door Luise Rinser. Uitgave H. P. Leopold NV, Den Haag- Tegelijk met een nieuwe Duitse uitgave van dit dagboek der Duitse schrijfster Luise Rinser, waarvan de eerste druk kort na de Tweede Wereldoorlog grote indruk maakte het verslagen Duitsland, is nu ook e Nederlandse vertaling verschenen. De schrijfster verhaalt uit eigen ervaring zij werd ter dood veroordeeld tegen het eind van de oorlog, maar door administratieve verwikkelingen behield zij het leven. Geen boek vol gruwelen. De schrijfster zat immers in voorarrest en was niet opgesloten in een strafkamp, alhoewel ook haar gevangenschap, waarvan zij dagelijks dank zij een geheime bergplaats aan tekeningen maakte, in het teken stond van de „ontmenselijking". Na de oorlog maakte zij onder meer naam met „Daniela" en „Totdat de dag aanbreekt". Ruth Wolf vertaalde. (204 blz., 8,90). Streven naar Afrikaanse oplossing (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het Zuidafrikaan- se bevolkingsbeleid is niet Euro pees het is Afrikaans. Aldus de heer R. Kroes in de lezing over de apartheidspolitiek, gezien tegen de achtergrond van de staatkundige ontwikkelingen in Afrika, die hij zaterdagmiddag hield op de jaar vergadering van het Landelijk Ver band van Staatkundig Gerefor meerde Studieverenigingen. De in lichtingenattaché van de Zuidafri- kaanse ambassade te Den Haag liet op deze stelling alle nadruk vallen, omdat men zijns inziens de politiek van eigensoortige ontwikkeling al leen kan begrijpen wanneer men deze beziet in het licht van de Afri kaanse verhoudingen. De heer Kroes zette zich af tegen voor hem onbegrijpelijke mening, dat alle mensen gelijk zijn, zoals ook hier te lande onder meer onder invloed van het seculaire humanisme, do ziekte van deze tijd wordt verhondigd. Net zo min als de mensen gelijk zijn, zijn ook de rassen gelijk. De Bantoe is niet slechter dan de blanke, maar hij is wel anders. Dit anders-zijn komt bijvoorbeeld tot uit drukking in zijn christelijke geloofs beleving; met zijn spirituals voelt hij zich niet thuis in de calvinistisch gestileerde protestantse eredienst. Multi-nationaal Volgens spr. is het eveneens onjuist om te stellen, dat er een veelrassig Afrikaans volk bestaat. De bevolking van Zuid-Afrika is niet multi-raciaal, maar multi-nationaal. In deze erken ning ligt de sleutel voor het begrijpen van de politiek van eigensoortige ontwikkeling; de verschillende volken Geen waarnemer der baptisten bij concilie NASHVILLE Het uitvoerend co mité van de Conventie van Zuidelijke Baptistengemeenten in de Verenigde Staten (de grootste groep baptisten ter wereld) heeft een voorstel ver worpen, om een geleerde als waarne mer te zenden naar de vierde zitting tn het concilie in Rome. De Baptisten Wereld Alliantie had drie jaar geleden een uitnodiging gekregen vanuit Rome om een officië le waarnemer te zenden, maar hier voor bedankt. Er waren echter sinds dien stemmen opgegaan onder de Zuidelijke Baptisten, dat het nuttig zou zijn, om alsnog een waarnemer, bij voorkeur een hoogleraar in kerkgeschiedenis, te sturen. Het uitvoerend comité beschouwde het echter als voldoende, dat tweetal baptisten als journalisten Rome zijn, om het concilie te verslaar /oor de kerkelijk pers. Presbyteriaanse bijbelschool in Nairobi NAIROBI De onafhankelijke raad •oor presbyteriaanse zending Ln het buitenland, een Amerikaanse zendings raad. waarin onder meer de Bible Presbyterian Church (de kerk van dr. Carl Mclntire) in is vertegenwoordigd, heeft in de hoofdstad van Kenia Nairobi een Bijbelschool voor Oost-Afrika ge opend. Het gebouw staat vlak tegenover het complex van het Loemoemba-insti- tuut, dat binnenkort zal worden geopend. hebben een onvervreemdbaar recht n naast elkaar voort te bestaan. De oplossingen, die verscheidene koloniale mogendheden voor de sa menleving der rassen in Afrika meen den te hebben, zijn op mislukkingen uitgelopen. De christelijke waarden van het westen zijn nu eenmaal niet met de Afrikaanse waarden te ver zoenen. In verschillende gebieden openbaarde zich een extreem anti blank nationalisme, dat tot bloedba den leidde. Over het Afrikaanse con tinent verbreidt zich een imperialis- dat slechts in het huidige Zuid- afrikaanse bevolkingsbeleid een te genkracht heeft. In het laatste deel van zijn lezing schetste de heer Kroes de politiek, die moet leiden tot de stichting van onafhankelijke Bantoestaten. Deze po litiek is gebaseerd op de harde lessen van het recente verleden en mag niet mislukken. „Wij kunnen niet capitule ren en mogen geen compromis slui ten", aldus spr. Als christelijke, blan ke beheersmogendheid voert Zuid- Afrika deze politiek in het besef van zijn verantwoordelijkheid niet alleen voor de drie en een half miljoen blanken maar evenzeer voor de negen miljoen Bantoes en de andere bevol kingsgroepen. Zij moeten allen gelijke kansen hebben, maar: gescheiden. T ranskei Transkei heeft bewezen, dat afzon derlijke zwarte staten bestaansmoge lijkheden hebben. Men heeft daar niet geprobeerd om een namaak- Europese samenleving op te bouwen, doch een ontwikkeling in gang gezet, die past bij het patroon van de Bantoesamenleving. Transkei is bijna onafhankelijk; slechts economisch is het land aan de Unie verbonden. De blanke bevolking getroost zich offers de Bantoestaat tot bloei te bren gen. Het Zuidafrikaanse bevolkingsbe leid. aldus de heer Kroes, getuigt van verziend staatsmanschap: het is tege lijk gelovig en reëel-evoluerend, bijna revolutionair. Men moet land en volk van Zuid-Afrika kennen, met zijn fouten en tekortkomingen, met het •atisme. dat een deel van het volk aankleeft om te beseffen welk een doorbraak dit is op geestelijk, cultureel en staatkundig gebied en welke weerstanden moesten en moe ten worden overwonnen. Wij staan voor een grootse ontwikkeling, die voor geheel Zuid-Afrika en misschien voor de gehele wereld verstrekkende gevolgen kan hebben. Verscheidene vragen gaven de in leider de gelegenheid op "een" aantal kwesties dieper in te gaan. Tijdens de morgenvergadering, waarin de huis houdelijke aangelegenheden werden afgehandeld, werd de heer G. Rood- been te Rijswijk (Z.H.) als bestuurs lid herkozen en de heer C. S. L. Janse te Amsterdam gekozen. In twee jaar tijd breidde het verband zich uit zestien verenigingen met 417 leden tot achttien verenigingen met 466 leden. Kerken plantten 21 milL bomen in Algerije ALGIERS De Algerijnse regering heeft de wens uitgesproken, dat het christelijke comité voor hulp in Alge rije (CCSA) voorlopig haar werk in het land nog blijft voortzetten. De CCSA is de voortzetting van de Cimade, de organisatie die namens de Franse protestantse kerken diaconaal werk in Algerije verrichtte. Nadat Alge rije onafhankelijk werd. werd de Cimade geïnternationaliseerd. Achttien kerken werken er nu in samen onder leiding van Xde Zwitserse methodistische bisschop „En Petrus volgde Hem van verre tot aan de hof van de hoge priester en binnengekomen zijnde, ging hij tussen de dienaars zitten om de afloop te zien" (Mattheüs 26:58). De discipelen zijn gevlucht, het is hun allemaal te machtig, te benauwd geworden. Maar de nieuwsgierigheid is gebleven. Wat zou er nu gaan gebeuren? Petrus wil dat toch wel weten. En hij volgt de stoet van verre, dat wil zeggen vanaf veilige afstand. En straks, in het hof van de hogepriester, neemt hij plaats tussen de dienaars, als een toevallige voorbijganger, die .in feite niets met deze aangelegenheid te maken heeft. Petrus toont hier het beeld van de mens, die geen keus kan en wil doen, die belangstellend is naar de afloop, „dan kunnen we wel weer verder zien". Niet direct klaar staan met een mening. Liever wat voorzichtigjes aan. Petrus, die eens heeft gezegd: Al zouden allen aanstoot aan nemen, ik nooit! Petrus, die eens boordevol goede voornemens zat en de geest- driftigste was van alle discipelen. Hij zit daar maar stilletjes tussen de dienaars. Al zijn toezeggingen, zijn beloften aan de Here, zijn op niets uitgelopen. Maar straks zal hij de machtige Petrus zijn, staande tussen de elven. Van een zittende naar een staande Petrus, een Petrus, die durft getuigen. Omdat hij dan heeft ervaren, dat de mens uit zichzelf niets kan, dat zijn eigen-ik moet sterven, dat hij alleen waarlijk groot kan zijn in Hem, Die hem kracht geeft. Algerijnse kinderen dagelijks melk vi zeshonderd uitgiftestations, die over het hele land verspreid zijn. In dezelfde tiid zijn door de CCSA niet minder dan 21 miljoen bomen geplant. De Algerijnse regering heeft de hoop uitgesproken, dat de CCSA tot 70 miljoen bomen zal komen. Tijdens .de oorlogs handelingen zijn vele bossen geheel verdwenen De CCSA heeft zich daartoe bereid verklaard, als het haar gelukt jaarlijks anderhalf miljoen dollar bijeen te brengen, die als loon aan duizenden behoeftige Algerijnen uitbetaald worden. Wij lezen vanavond Mattheüs 25 vers 1 tot 13. Vereniging van chr.-gerei, diakonieën (Van een onzer redacteuren) Voor de Vereniging van Diakonieën der Chr. Geref. Kerken is 1964 een goed jaar geweest, zo sprak zaterdagmorgen de heer H. van der Molen uit Zaandam, toen hij in Utrecht de jaarvergade ring opende. Financieel werden de verwachtingen zelfs ver over troffen en aan de diakonieën konden vele adviezen worden gegeven. De bezetting van de kindertehuizen in Utrecht was meer dan de helft hoger dan in 1963. Afscheid van voorzitter Naast het belangrijke werk in de tehuizen had de Vereniging ook be moeienis met een twintigtal voogdij pupillen. Hiervan komen er vier uit de Gereformeerde Gemeenten. Deze ker ken hebben zelf geen eigen voogdij- vereniging. Laten we er voor oppassen, dat we al te zakelijk worden, zo zei de heer Van der Molen, het is en blij ft diako- naal werk voor kinderen, die onze hulp behoeven. Het jaarverslag vermeldde een ge- Geen actie tegen gemengd gehuwden in Israël (Van c i onzer medewerkers) JERUZALEM De Israëlische mi nister van godsdienstzaken, dr. Zerah Wohrhaftig, heeft na protesten in de pers zijn departement verboden actie te ondernemen tegen de gemengde huwelijken in Israël. Rabbijn Dov Cohen van het ministerie had alle rab bijnen een geheim memorandum ge zonden met het verzoek, het ministerie van godsdienstzaken een lijst te zen den met de namen en adressen van alle gemengdgehuwden in hun ressort. In samenwerking met de rabbijnen zou het ministerie de niet-Joodse partners dan bewegen tot het Jodendom toe te treden. Beste stuurlui bleven aan wal kanen met een elf meter lange schoe ner van de Westkust van hun land om de bewoners van de Zuidzee-eilanden te kerstenen Gisteren zijn zij terug gekeerd na een reis. die niet te best is verlopen. Wij zijn zeeziek geworden, zo ver klaarde een van de opvarenden. Bo vendien dacht ieder van een ander, dat hij iets van zeilen wist. Toen wij onderweg waren bleek dit echter niet het geval te zijn. De vier mannen, onder wie twee predikanten, hadden hun reis langer dan een jaar voorbereid. middelde bezetting van 38 kinderen Jafr In totaal werden 54 kinderen opgenomen, terwijl er 39 kinderen ver trokken. Dikwijls moest een verzoek tot plaasing worden afgewezen. Dit gold in het bijzonder voor de baby- en peuterdependance. Er bestaat dan ook een grote behoefte aan een nieuw te huis met meer opnemingscapaciteit. De commissie-Nieuwbouw werkt aan een nieuw project. De verwerkelijking hiervan is een belangrijke stap nader bij gekomen.- Het gemeentebestuur van Utrecht heeft in Utrecht-Noord een terrein aangeboden, dat gunstig ligt in de directe omgeving van kerk en scholen. Gehoopt wordt binnen niet te lange tijd met de zo noodzakelijke nieuwbouw te kunnen beginnen. Als architect is door het bestuur aange zocht de heer A. van Ancum te Hil- ersum. Correspondenten De plaatselijke correspondenten zijn ii* 1964 zeer aotief geweest. In totaal kon 000 worden afgedragen, bestemd het nieuwbouwfonds, dat aan het einde van het jaar 135.000 bedroeg. Be sloten werd om ook de opbrengst van de correspondentenactie in 1965 aan het fonds toe te voegen. Bovendien werd de bijdrage van de diakonieën weer bepaald op 1 per lid en dooplid. De opbrengst hiervan is bestemd voor de nieuwbouw oor de voortgang van het werk der vereniging. Daar de heer Van der Molen niet meer diaken is trad hij als bestuurslid af. In de daardoor ontstane vacature werd voor zien door de verkiezing van de heer J. Folkerts te Groningen. Twaalf jaar is de heer Van der Molen lid van het be stuur geweest. Hij werd toegesproken door de tweede voorzitter, de heer J. Terwei te Rotterdam-Overschie. die de scheidende voorzitter een driedelig boek werk aanbood. In de middagvergadering hield mcj. A. van Wingerden, directrice van het tehuis in Utrecht een inleiding over „enige as pecten rondom het kind in dc inrichting". Ze vertelde o.m dat in ons land 150.000 kinderen volgens wettelijke maatregelen in een inrichting zijn opgenomen. In to taal zyn er 275 kinderbeschermingsinstel- lingen. De leidsters van de groepen, waarin de kinderen worden geplaatst, moeten van de achtergronden volledig op de hoogte zijn. Elk geval wordt apart bekeken. Zondagsscholenhond op g.g. in Gouda bije een GOUDA De hervormde zondag- icholenbond op gereformeerde grondslag noopt haar jaarvergadering te houden op gebouw Kunstmin, Boelekade 71 te Gouda. De morgenvergadering begint uur en de middagvergadering c elf Vraag: Is opossumbont een edele bontsoort en heeft een jas van dit bont een grote waarde. Antwoord: De opossum is een buidel rat, die leeft in de Verenigde Staten. Het diertje verblijft grotendeels in bomen en is gezocht voor zijn bont. Overigens is het geen edelbont en dus niet van grote waarde. Zijn de stukjes een tot anderhalve centimeter breed, dan zijn dit delen van de flanken der diertjes. Een mantel uit gehele vellen is aanmerkelijk duurder. Vraag: In de historiebeschrijvingen van het noorden des lands worden vaak de kronieken van Menko gebruikt. Ik zou gaarne weten of deze ook uitgege- Antwoord: Menko is een voortzetter der kronieken, die begonnen zijn door Emo. Deze was de stichter van het klooster Bloemhof te Wittewierum en overleed daar als abt in 1237. Menko zette de kroniek voort tot zijn dood in 1273. De laatste Nederlandse vertaling is van. 1939 van W. Zuidema en J. Douma. U kunt zich wenden tot het Filosofisch- historisch instituut van de rijksuniversi teit van Groningen of tot een andere grote bibliotheek. Vraag: Wij hebben een oud sohilderlj. voorstellende een boerderij met heel in de verte een dorpje. Dit schilderij is gesigneerd met de naam H. Jongejan. Nu is mijn vraag: Wie is deze schilder en in welke tijd heeft hij geleefd. Tweede vraag: Zou u ons kunnen zeggen wie de volgende schilders zijn van wie we een doekje bezitten? Schil der Jonas Filipse. Wintergezicht Fer- werda. Een landschap met molen van H. Bakker '41 Hebben deze schilderijen nog waarde? Antwoord: In onze archieven zijn de schilders H. Jongejan en Filipse niet te vinden. H. Bakker levert eveneens moeilijkheden op. Er bestaan namelijk verschillende schilders van die naam Als Ferwerda slaat op een schilder en als deze dezelfde is als B. Ferwerda. dan heeft deze o.a. in de Ardennen (Laroche), Renkum, Ruurlo, Leersum en Ederveen gewerkt. Hij was voorna melijk landschapschilder en tevens et ser. Hij werd 3 april 1880 te Amsterdam geboren en had zijn opleiding aan de rijksacademie aldaar. Zonder de werken te zien, is het moeilijk te beoordelen of zij kunstwaarde hebben. Wend u tot een goed museum of het rijksarchief voor kunsthistorische documentatie, Nassau- laan 18, Den Haag. Soms zijn er schilders, die hoewel zij niet algemeen bekend zijn, plaatselijk bekendheid ge nieten, zodat wellicht een lezer meer bijzonderheden vertellen kan. Vraag: Ik heb kousen, lichtbruin donkerbruin geverfd, maar die zijn nu te donker geworden. Is daar iets aan te doen? Antwoord: In een dergelijk geval kunt u nog wel eens succes hebben door de kousen even op te koken. Ook spoelen in lauw water met een beetje bleekwa- ter wil de kleur nog wel eens aanzien lijk verbeteren. Vraag: De tweede echtgenote van een man is overleden. De man blijft achter met twee kinderen uit het eerste huwe lijk en een uit het tweede, allen volwassen. Wie zijn de rechthebbenden en hoe moet gehandeld worden met de spaarbankboekjes van de vrouw? Antwoord: Uit de brief maken wij op dat dit voor de vrouw kennelijk het eerste huwelijk is geweest en dat er geen testament was. Zijn de echtgenoten niet in gemeenschap van goederen ge huwd geweest, dan is de zaak eenvou dig: De man en het kind uit het tweede huwelijk delen de nalatenschap. Zijn de echtgenoten wel in gemeenschap van goederen gehuwd geweest, dan wordt de zaak aanmerkelijk moeilijker. De nalatenschap van de vrouw bestaat dan uit haar aandeel in de ontbonden huwelijksgemeenschap. Van deze nala tenschap ontvangen de vader en het genoemde kind ieder de helft. Is de gemeenschappelijke boedel gedurende de tijd van het huwelijk niet toegeno men. maar gelijk gebleven of kleiner geworden, dan geldt in grove trekken de volgende regeling voor de grootte van het aandeel. Bracht de vrouw meer mee dan de man, dan omvat de nalatenschap de helft van de ontbonden gemeenschap. Bracht de vrouw echter minder mee. dan wordt het aandeel van de vrouw in de ontbonden gemeenschap beperkt door de regel dat zij (en dus ook haar erfgenamen) ten gevolge van huwelijk geen grotere aanwas mag Brieven, die niet zijd voorzien van naam en adres, kunnen olet in behandeling worden genomen Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling mei elkaai in verband staan moeten In at zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dicnl een gulden aan postzegels te worden Ingeslo hebben dan (in dit geval) een vierde van het overige. Bijvoorbeeld: Bracht de man 9000 mee ten huwelijk en de vrouw ƒ1000, dan wordt haar aandeel in de ontbon den gemeenschap ƒ1000 plus ƒ2250, samen ƒ3250, welk bedrag de man met het bovengenoemde kind deelt. Wat de spaarbank betreft, is er een verklaring van erfpacht nodig cn het kind zal de man moeten machtigen om het geld in ontvangst te nemen. De man moet aangifte doen voor de successie rechten op het belastingkantoor, waar men eenvoudige formulieren heeft en raad kan geven. Anders kan de notaris helpen. Is de man onvermogend dan kan hij een bewijs van onvermogen vragen op het gemeentehuis en de kamer van toezicht voor notarissen p.a. Arrondissementsrechtbank om hulp ver zoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2