Nieuwe Leidlse Courant Cals wil Kamerleden in kabinet Een miljard gulden per jaar voor woninginrichting Qhta) r Schuiven met portefeuilles is volop aan de gang Leven duurder in februari Wellicht zelfs twee fractieleiders Algemene staking bij Blue Bandfabrieken Brood voor het hart f Groep (160) Portugezen Nederland uitgezet Commentaren 'tHoogeHuys \.S. sturen duizenden militairen naar Vietnam Dir»ct«ur: F. DIEMER Hoofdradacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL OAGBLAD it hart in teghenapoet!' Zaterdag 3 april 1965, 46éte jaargang Droog weer De Bilt verwacht tot hedenavond; Droog weer. In de kustprovincies plaat selijk mist en wolkenvelden. Elders wei nig bewolking. Ongeveer dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. DEN HAAG. Het leven is duurder geworden in februari. Het landelijk prijs indexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbei ders, samengesteld door het Centraal bureau voor de statistiek met 1959/60 op 100, is van 116 tot 117 gestegen. De index voor groente en fruit steeg, doch de prij zen van koffie en eieren daalden. De in dex voor kleding die in januari door de uitverkoop daalde, steeg weer in febru ari. De index met inbegrip van sociale verzekering en loonbelasting nam toe van 114 tot 115. fV« parlementsledactie) Cals DEN HAAG Formateur streeft naar de vorming van een ka binet, dat niet alleen programma tisch, maar ook personeel sterk par lementair is. Dit betekent, dat hy voor de ministerszetels die niet door bewindslieden uit het demissionaire kabinet-Marynen zulen worden be zet, zoveel mogelyk parlementariërs Personeel heeft nieuwe cao niet geaccepteerd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de Blue- Band-fabrieken, Van den Bergh en JurgensN.V., is gistermiddag twee uur een wilde doch algemene staking uitgebroken. De middagploeg, die toen opkwam, is riiet aan het werk gegaan, maar begaf zich naar de kantine, waar men rustig bijeen ging zitten. Ook de nachtploeg, die gister avond tien uur opkwam, is niet aan het werk gegaan. Mensen van de middagploeg hebben hun kameraden van de nachtploeg gewaarschuwd en er werd gepost om eventuele werk willigen van het fabrieksterrein te weren. Winstuitkering Deze staking, waar de erkende vak bonden in geen geval achter staan, heeft een merkwaardige achtergrond. Voor de fabrieken van Unilever, tot Jurgens behoort, gelden afzonderlijke cao's en de erkende vakbonden onder handelen dan ook per fabriek. Er zijn echter enkele punten, zoals de winstuitkering, die centraal worden ge regeld en voor alle Unlleverwerknemera gelden. Toen de vakbondsbestuurders en de directie van Van den Bergh en Jur gens onlangs over de cao overeenstem ming bereikten, achtte het personeel de zer onderneming de winstuitkering, die van zes op zeven pet was gebracht, te weinig. Men wenste acht pet. De Unileverdirectie voelde daar niet voor, gezien de consequenties: voor de mensen van Van den Bergh en Jurgens maar voor alle Unilevermensen moeten Maar de directie was wel bereid, de voorwaarden waaronder het personeel gerechtigd is deel te nemen aan de be staande spaarregeling te verruimen. Een groter aantal mensen dan tevoren zou kunnen meedoen. Meer basis Met dit resultaat verschenen de vak bondsbestuurders van het personeel van Van den Bergh en Jurgens en dat per soneel wenste het niet te accepteren: een korte staking, twee weken geleden was het gevolg. Er werd opnieuw overleg gepleegd tussen directie en vakbondsbestuurders De directie accepteerde nu een arbeids voorwaarde; het basis-uurinkomsten worden verhoogd. Proces in Johannesburg Twaalf beklaagden zijn communist JOHANNESBURG Twaalf van de dertien mensen die in Johannesburg te rechtstaan op beschuldiging van lid te zijn van de verboden communistische partij, zijn gisteren schuldig bevonden aan het ten laste gelegde. De dertiende beklaagde, de 44-jarige Hymie Barselz, werd niet schuldig verklaard en op vrije voeten gesteld. De bekende advo caat, Abrham Fischer, die ook terecht had moeten staan, is voor het begin van het proces, dat fijf maanden geduurd heeft, ondergedoken. Zevenduizend kuikens in rook gestikt LICHTENVOORDE. Vermoedelijk door kortsluiting in de elektrische in stallatie is gisteravond een deel van een van de grote opfokhokken van het pluim- veebedrijf Terhorst in Lichtenvoorde door brand vernield Zevenduizend kui kens zijn in de rook gestikt. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. De eigenaar was ten dele ver zekerd tegen brandschade. De vakbondsbestuurders legden het nieuwe pakket voor aan de vertrou wensmannen en afgesproken werd, dat de vakbondsbestuurders volledige ver gadering bijeen zouden roepen en daar het nieuwe pakket arbeidsvoorwaar den zouden bespreken. In eigen hand Het prsoneel van Van den Bergh Jurgens besloot echter niet daarop te wachten, doch het recht in eigen hand te nemen. Vrijdagmiddag 2 uur werd de zaak plat gelegd. De vakbondsbestuur ders staan in geen geval achter deze staking, die geheel wild is. Van de zijde van de Christelijke Be drijfsgroepencentrale werd ons meege deeld dat geen bepaalde organisaties deze staking hebben georgainseerd. De vak- bondsbestuurders stellen zelfs, dat deze staking geheel ongeorganiseerd is. MET een enorme hoeveel heid gegevens en boorde vol indrukken is onze kerkre dacteur, Jan J. van Capelle- veen, teruggekeerd van een duizenden kilometers lange reis hoofdzakelijk per vlieg tuig in Afrika. Deze trip voerde hem door een zevental landen op de evenaar, in het hart van het Afrikaanse con tinent. Voordat hy - vertrok hebben wij de lezer reeds ver teld over het doel van de reis: zich op de hoogte stellen van het christelijke lectuurwerk in dit werelddeel, waar steeds meer deuren voor het Evange lie worden geopend. Van al hetgeen onze kerkre dacteur daar zag en hoorde hoopt hij in de komende we ken verslag te doen in onze bladen. Met genoegen kondig den wij vandaag zijn eerste ar tikel aan. De lezer vindt het op de pagina Geestelijk Leven in ons Zondagsblad. Men weet. dat deze artikelen beslist geen „vrijblijvend" ka rakter dragen. Zij zijn als het ware een voorbereiding op de over een kleine maand begin nende actie, die tot motto zal hebben „Brood voor het hart". Op christelijk Nederland zal dan (opnieuw) een dringend beroep worden gedaan. Met z'n allen zullen wij anderhalf miljoen gulden op tafel moe ten leggen. Het behoeft voor niemand een offer te beteke nen (zowel uit Eerste als Tweede Ka mer) hoopt te kunnen aantrekken. Dat heeft, van regering én parlement uitgezien, verschillende voordelen. Na de vorige formaties is er steeds over geklaagd, dat bij de ministers- keuze te veel de voorkeur was gege ven aan vakbekwame niet-pariemen- tariërs boven capabele Kamerleden. i%n achtte dit niet bevorderlijk voor de „image" van het parlement. Als mr. Cals nu van deze terecht gehekelde gewoonte aistapt, verhoogt nij daad werkelijk het aanzien van he parie- mén-., waarvoor hij zich de laatste ja ren in woord en geschrift zo intensief neeft beijverd. Het plaatsen van Kamerleden in kabinet versterkt ook de band tussen de regering en de Kaïnerfracties die de ministers hebben geleverd. Dat komt de positie van het kabinet ten goede. Er is bovendien nog een zeer praktisch voor deel. Van Kamerleden die minister wor den mag worden verwacht dat zij over het algemeen veel minder tijd nodig hebben zich in de ministeriële i>ezigne- den in te werken dan met-parlementa riërs. Kamerleden hebbeff vaak jaren achtereen van zeer nabij de kunst van het regeren kunnen afkijken. Zij kennen in de regel de pohtiek-parlementaire cn departementale sfeer door en door. Niet- parlementariërs staan daar vaak volko men vreemd tegenover. Zij moeten eerst een poosje wennen. Het is echter van groot belang dat het nieuwe kabinet niet te veel tijd verdoet aan inwerken. Immers, er valt nog maar goed twee jaar te regeren Wie 'i Welke parlementariërs formateur Cals op het oog heeft, zal pas volgende ween aan het licht komen. Er worden al vele namen genoemd, maar op dit ogenblik staat nog niets vast. Officieel moeten de vierde en vijfde fase van de formatie- Cals (de zetelverdeling en het aanzoe- kandidaat-ministers) nog begin- r zoals wij gisteren reeds schre ven, lopen de fasen nogal door elkaar. Officieus is het polsen van potentiële kandidaten nu al min of meer aan de orde. Niet helemaal uit de lucht gegrepen lijken ons de geruchten, dat mr. Cals twee fractieleiders, nl. de heren Smal- lenbrock (ARP) en Vondeling (PvdA), in het nieuwe kabinet wil hebben. Hy de heer Smallenbroek de portefeuille Binnenlandse zaken willen aanbie den. Wat hy de heer Vondeling behalve het vice-minister-presidentschap heeft toegedacht, is nog niet duidelijk Ge sproken wordt van Financiën en Land bouw. Voordat hij in 1958 minister van landbouw werd. is de heer Vondeling enige tijd financieel expert van zijn fric tie geweest. Hij kent dus de materie, wat liet wegneemt dal het voor een niet- rakeconoom (dr. Vondeling is land bouwkundig ingenieur) moeilijk zal zijn grote experts als prof. Zijlstra cn prof. Wltteveen op te volgen. Voor Financiën ordt ook wel de naam van de (socia listische) directeur van de Rijksbegro ting prof. dr. W. Drees jr., zoon van de oud-premier, genoemd. Als de formateur de heren Smallen broek en Vondeling bereid vindt, heeft hy een politiek bijzonder sterk kabinet. Maar voor beide heren geldt, dat hun fracties sterke pressie op hen zullen uit oefenen om te blijven In de PvdA- fractie kan een felle machtsstrijd over de opvolging van de heer Vondeling ontstaan. Geschikte kandidaten voor het PvdA-fracticleiderschap zijn overigens ook serieuze kandidaten voor een minis terspost. We noemen in dit verband de Baart, Kleywegt en Tans. Prins Berrihard en prinses Beatrix in gesprek met enige congresleden bij aankomst op de luchthaven van Milaan ter bijwoning van de Bil- derberg-conferentie. Voor vervolg zie pag. 5) VOLA U TOMATISCHE Maand geëist tegen burgemeester van Kortgene MIDDELBURG De officier vai justitie bij de rechtbank in Middelburg heeft een maand geëist tegen de voor drie maanden geschorste burgemeester van Kortgene, de heer A. A. S.. die ervan wordt verdacht als burgemeester onjuiste declaraties te hebben ingediend Er werden de burgemeester drie ge vallen van valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Hij zou dubbele declaraties hebben ingediend: zowel bij twee bouw ondernemingen in Rotterdam, waarvoor hij als adviseur optrad, als bij de ge meente Kortgene. De raadsman bepleitte vrijspraak. Het gaat hier om een bedrag van f67,50 over een periode van drie jaar, zei .,Er is meer slordigheid dan opzet het spel". Daarna stond de burgemeester terecht voor de meervoudige economische straf kamer. Hier werd hem overtreding van de woningbouwwet ten laste gelegd. De burgemeester bewoont een Bogaers- woning. die door gebruik van duurdere materialen in een luxueuse uitvoering n gebouwd. Het voor deze woning vast gestelde bedrag van f16.000,— was daar door ver overschreden. De officier eiste f 1.500,— boete. Copeland tot de strop veroordeeld BIRMINGHAM De 26-j"arige sol daat uit het Britse leger. Michael Copeland. is gisteren door een recht bank in Birmingham tot de strop ver oordeeld nadat de jury hem schuldig had verklaard aan de moord op twee mannen in Engeland en op een jon gen in Duitsland. AMSTERDAM „De Nederlan ders besteden per jaar meer dan een miljard gulden aan artikelen voor de woninginrichting". Dit deelde de voorzitter van de Stichting propa ganda mee bij de opening van een bijeenkomst gewijd aan „waarde en prijs van ons wonen" in het Inter nationaal congrescentrum te Amster dam. Prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen. hoogleraar in de wijsbegeerte te Eindho ven. die de inleiding hield verklaarde o.m. dat wonen enerzijds is het voorzien in bepaalde behoeften, samengevat als tafel en bed, eten en slapen cn anderzijds een wijze van samenleven in een eigen kleine wereld die minstens anders is dan het samenzijn in kantoor of fabriek, in warenhuis en schouwburg, op school of in de vrije natuur. Het is niet alleen anders, maar zó anders dat het leven voor de jonge mens in de woning begint De volgende spreker, prof. dr. W. Hes- sel, hoogleraar in de economie te En schede, pleitte voor een betere voorlich ting over de kwaliteitsstructuur. De smaak van de verkoper noemde hy hele maal niet belangrijk. „De consument moet de moed worden gelaten voor zich een in terieur te scheppen dat voor ieder ander wansamkelijk is", aldus prof. Hessel. Hoofdredacteur: Hij is politieke sluipschutter99 Strauss mag niet meer in Der Stern schrijven MÜNCHEN De voorzitter van de Beierse CSU, frans Josef Strauss, heeft gisteren een kort geding aangespannen tegen het Hamburgse weekblad Der Stern, dat deze week het contract met Strauss, die artikelen voor dat blad schrijft, verbrak. De hoofdredaoteur van Der Stern voerde als reden voor het verbreken van het contract aan, dat de voormalige minister van defensie in de rubrieken van zijn blad onbenulligheden schreef om „daardoor beter gecamou fleerd als politieke sluipschutter te kun nen werken". Hij verweet Strauss onder meer de geestelijke vader van een aanval op minister van buitenlandse zaken, Schroder, in een ander blad te zyn ge- Strauss eist thans van Der Stern op straffe van een onbeperkte geldboete bovengenoemde beschuldiging niet te zullen herhalen en een soortgelijke passage uit een open brief niet in de volgende uitgave van het blad op te eer aa rdbeving in Griekenland ATHENE, In Athene ls vanmorgen vroeg een krachtige aardbeving gevoeld. Over slachtoffers is nog niets bekend. Deze week werd Griekenland al door een aardbeving getroffen. Panam: elke dag 5,4 min. verlies door staking SCHIPHOL De 1424 piloten van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American World Airways, die vanwege salarissen en betere werktijdenregeling staking zijn gegaan, berokkenen hun maatschappij een derving aan inkomsten van minstens 5.4 miljoen gulden per dag. Dit verlies zal in de toekomst nog groter worden doordat zij de passagiers, die nu op andere luchtvaartmaatschappijen wor den overgeboekt, als klant zullen ver liezen. zo deelt de Panam-directeur voor Nederland, de heer P. G. Vosburgh, mede. Zonder verblijfsvergunning grens over ROOSENDAAL In drie extra gons, die in Amsterdam vooraan D-trein gekoppeld waren, zijn gister middag uit Roosendaal 160 Portugezen, die gisteren zonder papieren ons land waren binnengekomen, teruggereisd. Op het station hebben ze geen moei lijkheden veroorzaakt, mede door het tactvol optreden van personeel van de brigade van de koninklijke marechaus see onder commando van adpudant Van der Kolk. De Portugezen moesten ons land verlaten omdat zij niet over de vereis te papieren beschikten en ook nog geen werk hadden. Een der Portuge zen, die Frans sprak, trad op als con- taclman tussen de groep en de mare- see. Via hem werd aan de 160 Por tugezen meegedeeld, dat zij naar hun land moesten en tevens werd het ver teld, hoe zij wel in bezit van de vereis te papieren konden komen om in Ne derland te gaan werken. Bij onderzoek door de marechaussee bleek, dat verschillenden adressen beza ten van andere buitenlandse, vooral Portugese en Spaanse, arbeiders derland. Er waren ook enkele zeelui in de groep, maar aangezien bij navraag bij een rederij in Rotterdam, zij vroeger hadden gevaren, bleek, dat deze momenteel voor hen geen emplooi had, moesten ook zij terug. Een der mannen kan in mei terugko men en gaan varen. De groep werd in Roosendaal voorzien van reisbiletten tot over de Belgisch-Franse grens. Zij bleken allen voldoende geld te bezitten. Bij de grensambtenaren is door de komst van een dergelijke grote groep de in druk ontstaan, dat hier een georgani seerd transport sprake was, dat op touw was gezet door een ronselaar. Vrijwel iedere dag worden via de grenspost Roo sendaal vreemdelingen uitgeleid maar het is nooit eerder voorgekomen, dat men een zo grote groep over de grens moest zetten. By het verblijf op het station werden de 160 Portugezen doorlopend door de marechausse omringd. omdat men bang was, dat enkelen van hen als nog kans zouden zien om een trein naar Rotterdam te bereiken. Geen van hen heeft echter getracht om te ontsnappen Ze stapten rustig In de gereserveerde wagons en precies op tyd vertrok de D-trein naar het zuiden. nieuwe kabinet niet voor de functie van minister-president in aanmerking wenst te komen, heeft de heer Marijnen geheel de eer aan zich gehouden. Zijn standpunt is respectabel. Tot op zekere hoogte is de minister-president de represen tant van het kabinet, maakt dit nog wel halverwege de zittingstijd van het parlement plaats voor een kabinet van andere stempel, dan mag een terugtreden van de minister president een natuurlijke zaak heten. Er zal nog gelegenheid komen, op de verdiensten van de teruggetreden minister-president aandacht te vesti gen. Ook wij hadden soms gaarne gezien dat hij in zijn beleid meer naar voren was getreden. Maar zijn kracht binnen het kabinet was er een van saambindende aard. Vooral echter zal hij de minister-president blijven wiens kabinet trof door een bij uitstek wijs beleid in de befaam de verlovingszaak. De waardering daarvoor is niet vergankelijk. voor het bezetting van drie minister zetels in aanmerking lijkt te komen, achten ook wij juist. Wij zien hierin minder iets als een beloning voor getoonde volharding in de politiek is beloning niet al tijd een gangbaar begrip als wel een in redelijkheid te stellen politie ke eis. Twee ministers uit de ARP naast een belangrijk groter getal uit KVP en PvdA zou in het land wei nig waardering hebben ontmoet. Het is toch reeds te betreuren, dat pro testants Nederland zozeer is ver deeld, in eendracht zou het ook naar buiten meer daadkracht kunnen ont plooien. Maar het is al niet anders. Nu de situatie zo is geworden, als zij zich thans laat aanzien, is een drie- partijenkabinet van deze stempel een drietal ministers het redelijke mini mum. Zo schijnt het verlangen ook te worden aanvaard. TAE formateur zet achter zijn for- matie een ongekende spoed. Het schijnt wel, dat door hem en de drie fractieleiders die hem trouw zijn ge bleven in continu-arbeid wordt ge werkt. Ware het niet. dat van het viertal reeds drie als aanstaand mi nister worden genoemd, ze zouden een rusttijd zeker verdienen, die lijkt nu niet dadelijk in het verschiet te liggen. Uit deze werkmethode blijkt, dat aan aarzeling en twijfel geen kansen wor den gelaten. Misschien waren wij langzamerhand dermate aan lange formaties gewend geraakt, dat we waren gaan menen: snel kan het niet. We hadden altijd gedacht dat er eer ste enkele pogingen dienden te mis lukken en dat die mislukkingen dan haar eigen functie hadden. Eerst im mers nadat gebleken was hoe het niet moest, bleef een mogelijke op lossing over. Het heeft er iets van. dat we onze denkwijzen ook in dit opzicht moeten herzien. In Zwartsluis is gisteren een vier jarig dochtertje van de familie Nieuwen- huis door een autobus van de Noord- westhoek overreden en korte tijd later aan de verwondingen bezweken. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Russen vragen Japan vreedzame oplossing Spoedig Britse Ter gelegenheid van het feit, dat 150 jaar geleden de Militaire Willems orde voor moed, beleid en trouw werd ingesteld, zal van 29 april tot en met tei (of zoveel langer als de voor raad strekt) een bijzondere frankeer zegel van één gulden verkrijgbaar zijn De (grijze) zegel, ontworpen door de heer P. Wetselaar uit Bennebroek, toont een afbeelding van het ordeteken van de M.W.O. voor de ridder der vierde klasse. poging tot bemiddeling WASHINGTON Enkele duizen den Amerikaanse militairen zullen naar Zuid-Vietnam worden gezonden. De groep zal bestaan uit pioniers, heli koptereenheden, technici (communi catie-specialisten), plus ongeveer dui zend man bewakingstroepen. Dit is het resultaat van het overleg, dat de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, generaal Maxwell Taylor, de afgelopen week in Washington heefl gevoerd. In Zuid-Vietnam bevinden zich reeds 28.000 Amerikaanse militai ren. Taylor, die vanavond naar Saigon zou terugkeren, zei de toestand In Viet nam zeer ernstig, maar niet hopeloos te achten. Hy zal een aantal instructies bü zich hebben van president Johnson cn de nationale veiligheidsraad. De strijd in Zuid-Vietnam, die in de afgelopen weken wat was geluwd, is weer in alle hevigheid ontbrand. By' ac ties tegen de Vietcongrebellen sneuvel den vier Amerikanen. Intussen heeft de Sowjetunie verzocht, te streyen naar een vreedzame oplossing voor het geschil in Vietnam. Bepaalde stappen hebben de Russen echter niet voorgesteld, zo wordt in Tokio gezegd. De Japanse zegsman verklaarde op een persconferentie dat Japan wel wil, mits andere landen samenwerken in dit stre ven naar het vinden van een vreedzame oplossing. Binnenkort zal een Britse bemidde lingspoging worden gedaan, als de vroe gere minister van buitenlandse zaken. Gordon Walker naar Zuidoost-Azië gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1