nieuw! SENATOR Frankrijk wil, dat Luns aftreedt als minister aanstekelijk lekker! Democratie in Bondsrepubliek door vele gevaren bedreigd Neue Zürcher Zeitung beweert: Artikelen in Franse pers beïnvloed Blanke lak? Plasticolor! HELENA RUBINSTEIN (94) OVERLEDEN West-Duitsland eert Bismarck Gedetineerde drukte directeur over leuning 1 Zélf schilderen? Dan Plasticolor verf! I Bezwaren tegen nog korter werken Plasticolor plamuur! Vertraging op weg naar W est-Herlijn blijf jong, blijf fit fiets! Er is 'n Plasticolor verf voor elk W Plasticolor halen! 9 VRIJDAG 2 APRIL 1965 ZÜRICH/BONN/BRUSSEL/ LONDEN Frankrijk wil mi nister Luns als overtuigd legen- stander van president De Gaulle niet meer in een volgend kabinet opgenomen zien. Daarom heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Parjjs bewerkstelligd, dat er in Paris Presse en France Soir artikelen werden opgenomen. Deze artikelen hadden een kriti sche inhoud ten aanzien van de Nederlandse Europese politiek, de brief van de 38 vooraanstaan de Nederlanders en vooral de in stemming met deze brief, zoals die door minister Luns in het openbaar is uitgesproken. Dat staat te lezen in het Zwitserse dagblad Neue Zürcher Zeitung Vol gens het blad gebruikt de Franse regering de veronderstelde Neder landse negatieve houding om een Europese topconferentie over de poli tieke eenheid van de zes EEG-landen te beïnvloeden. Frankrijk wil alleen meewerken als kan worden aangeno men. dat een conferentie resultaten afwerpt. In Nederland is de voor succes noodzakelijke gemeenschappe lijke wil om Europa op te bouwen, naar France Soir en Paris Presse schreven, niet aanwezig. met president De Gaulle sinds deze in 1963 de deur naar de EEG voor Engeland dichttrapte. Men verwacht, dat Wilson aan de Franse generaal te kennen zal geven, dat Engeland graag zal willen deelnemen aan het over leg over de politieke eenheid van de zes EEG-landen. Wilson en De Gaulle hebben elkaar gesproken bij artikelen, dat een woordvoerder van i de begrafenis van sir Winston Chur- het Franse ministerie van buitenland-1 chili De sfeer was toen prettig, se zaken niet wilde tegenspreken, dat; deze opmerkingen teruggaan op direc- Frankrijk blijft nog steeds strijden te contacten met het ministerie tegen de Amerikaanse invloed in West-Europa. Bij de commissie van Een groep van honderdvijfen- twintig strijders voor de burger rechten was in de stad Camden (Alabama) begonnen met een demonstratieve mars. Ze waren echter nog maar nauwelijks onderweg, of een groep blanke mannen plaatste zich als een bar rière voor de stoet. Die groep werd aangevoerd door de burge meester van de stad en hij opende als eerste burger het vuur op zijn mede-ingezetenen. Rookgranaten werden naar de betogers, die alleen maar voor hun menselijke rechten opkwamen, geslingerd. En zo eindigde de vreedzame mars in een nodeloos tumult. Foto: een vrouw, die het op haar zenuwen heeft gekregen door de rookaanval, werd door een mede strijder naar een rustiger plaats geleid. De correspondent van het Zwitserse blad schrijft naar aanleiding van deze 1 Harold"wilson, J aangekomen voor De Franse regering heeft tevens verklaard, dat een conferentie pas zin heeft als in Brussel met de verdere verwezenlijking van het gemeen schappelijke landbouwbeleid resulta ten zijn geboekt voor de dertigste juni- Günther von Hase, de Westduit- se staatssecretaris van voorlichting, heeft naar aanleiding hiervan gisteren verklaard, dat het verband tussen de landbouwkwesties en de politieke eenheid hem ontgaat. Von Hase merkte tevens op dat hij een voorstander is van voorbereidende besprekingen, maar dat het naar zijn mening te ver gaat om te eisen, dat er bij de voorbereidende besprekingen al aekerheid is, dat de conferentie een succes wordt, zoals Frankrijk had gedaan De ministers van buitenland se zaken en daarna de regeringslei ders kunnen pas de beslissingen ne men, zo zei hij Hij ging niet in op de Franse krante-artikelen. De eerste minister van Engeland. de EEG in Brussel heeft de regering van De Gaulle voorstellen ingediend, die een fusie van ondernemingen in de zes landen mogelijk moeten ma ken. Op deze manier kan men, naar de Fransen menen, beter de concur rentie met de Amerikaanse concerns en hun Europese dochtermaatschap pijen volhouden Tevens heeft Frankrijk de commis sie verzocht een lijst op te stellen van ondernemingen, waarvan het weten schappelijk onderzoek onvoldoende wordt geadcht- Door gezamenlijk we tenschappelijk onderzoek, zo meent de Franse regering, zou men de Europese concurrentie-positie kunnen verbeteren. Opgemerkt wordt, dat de zes landen aanzienlijk minder geld uitgeven aan wetenschappelijk onder zoek dan de Verenigde Staten of de Sow jetunie. WASHINGTON In de vijf jaar na de lancering van de eerste, Tiros-weersa- telllet op 1 april 1960 zijn bijna 500 000 wolkenfoto's naar de aarde gezonden. Ongeveer 90 procent van de foto's was bruikbaar, meer dan 2.100 storrmvaar- schuwingen werden aan 50 landen door gegeven als gevolg van de waarnemingen door middel van de kunstmaan. Honder vijfenzestig orkanen, wervelwinden en tropische stormen werden door de Tiros waargenomen. Leeftijd pas na dood hekend NEW YORK De beroemde schoonheidsspecialiste. Helena Rubinstein, is gisteren op 94- jarige leeftijd overleden. De in Krakau in 1871 geboren Ameri kaanse maakte fortuin met haar huidcrème die zij vervaardigde volgens een oud familierecept. Zij werd bekend toer» een popu laire actrice uit die tijd deze G^ème kocht en ,:-4 hierover vertelde. en hedendaagse kunst. Jacob Epstein, Picasso en Georges Braque waren goede vrienden van haar. Zij hield er niet van haar leeftijd te vermelden. Als men ha«r vroeg naai de leeftijd omzeilde zij m?t het diplomatieke antwoord dat ze een jaartje ouder aan het worden was. Niemand heeft ooit geweten hoe oud zij was. Pas na haar dood bekende een woordvoerder van de cosmetische industrie, dat Helena Rubinstein 94 [iiiiiisiei van rmgeiana. -- ';J EiïSJTJSSl j Raketgeleerden willen weg uit Egypte BREMEN Een groot aantal Duit- i raketspecialisten die in de Egypti sche wapenindustrie werken, heeft de laatste tijd pogingen gedaan om naar West-Duitsland terug te keren. Dit heeft de directeur van de Vereinigte Flugtechnische Werke, Hans Pasche, verklaard. BONN De Westduitse Bondsdag heeft gisteren plechtig herdacht, dat d„ „ijzeren kan*li,r" prins Otto Do Vereinigte Flugtechnische Wen If? n umauk' .de"£r°,n,»Vster V,an l*e is een iusie van de vliegtuigfabrie- het Duitse keizerrijk, 150 jaar gele- k Weserflug, Focke Wulf ei Hein- den is geboren. Dit was de eerste |kei officiële herdenking sinds het einde van de tweede wereldoorlog van Pasche verklaarde dat de terugkeer deze „Realpolitiker". zodat men het!van de raketspecialisten afhankelijk in de bondsrepubliek als een soortis van de vraag of hun in de rehabilatie van Bismarck opvat. Bondsrepubliek een behoorlijke func- jaar oud was. De beroemde schoon- Bondskanselier Ludwig Erhard zei in tie kan worden aangeboden. Bij de Later ging zij naar New York waar zij als eerste gezichtspoeder ging ver kopen dat paste bij de verschillende huidsoorten en ook vervaardigde zij lippenstiften. Mevrouw Rubinstein was een kunstkenner in het bij zonder op hei gebied van Afrikaan. heidsspecialiste. die door de Ameri kaanse tijdschriften wel eens de' hogepriesteres van de schoonheid" werd genoemd, is twee maal gc- "J trouwd geweest. Eerst met Edward jQurnalist J.^iitül. een journalist, en later met prins Archtil Courielli-Tchkonia. Toen zij als jong meisje op bezoek was op een boerderij van een oom in Australië merkte zij op. dat de huid van 3e daar wonende vrouwen uit gedroogd en ruw was en het gezicht leek op een uitgedroogde perzik. Op een gegeven moment herinnerde zij het familierecept, dat bestond uit een rede bij de plechtigheid, dat de I Vereinigte Flugtechnische Werke zijn typische Pruis Otto von Bismarck, j thans geen vacatures, die in 1871 in de spiegelzaal vanDe directeur zei nog "te verwachten ersailles na de Frans-Duitse oor- dat de belangrijkste specialisten niet log het tweede rijk uitriep, .niet zullen repatriëren als hun medewer- meer wordt beschouwd als het sym- kers geen werkgelegenheid wordt ge- bool van machtsstreven, maar als boden. een vertegenwoordiger van ..onze' De Westduitse Junkers Flugzeug- pogingen om onszelf als een natie te und Motorenwerke A.G. in München Senator Junior heet 't nieuwe sigaartje van 7 et» 'n aanstekelijk lekker sigaartje met schrif telijke kwaliteitsgarantie! Zie de achterzijde van het imitatie-bankbiljet in elke doos! 7ct. Koninklijke Mignot de Block Vrijgesproken van poging tot doodslag Uitzonderingspositie voor Nederland (Van onze soc.-econ. redactie) NOORDWIJK aan ZEE Ver dere verkorting van de werktijd in Nederland stuit op ernstige be zwaren. Zolang in Nederland het aantal huisvrouwen, bejaarden er kinderen zo onevenredig groot is ten opzichte van het aantal wer kenden, zal verdere werktijd\er- korting gepaard gaan met dal'ng van het welvaartspeil. Voor Neder- lal land gaan korter werken e verdienen moeilijk samen. Deze conclusie valt te trekken uit het rapport Arbeidstijdverkorting, dat is uitgebracht door twee werkgroepen van de Stuurgroep Sociaal-Weten schappelijk Onderzoek, eèn instelling bestaande uit werkgevers- en weten schapsvertegenwoordigers. Opvallend wordt het genoemd, dat in de andere EEG-landen de verhouding van wer kenden en niet-economisch actieven zoveel gunstiger is dan in Nederland. Nederland kampt met een groot aan tal ouden van dagen, een royaal kinder bovendien nog een zeer gering werkende vrouwen. voelen". Hij noemde Bismarck een groot man en zei, dat het onjuist is om hem af te schilderen als een machtspoliti cus. die koel en berekenend de oorlog gebruikte voor het bereiken van zijn eigen doeleinden. Dat laat ste was kennelijk gericht tegen West-Europa en Noord-Amerika, waar men Bismarck de bewering, dat de oorlog „een braakmiddel is, dat alleen op het juiste moment moet worden toegediend", pleegt te verwijten. heeft nog meegedeeld, dat zij raket- specialisten die in Egypte hebben ge werkt, in dienst heeft genomen. Duitse deskundigen noemen de aan stelling van de specialisten een ge slaagde poging van het particuliere bedrijfsleven om bij te dragen tot ontspanning in het Midden-Oosten. Chaos in BredaselZff^Z^e^l gevangenis zou de 30-jarige M. van der S. de adjunct-directeur tegen de balustrade en over de leuning gevangenis BREDA Volgens verdediger mr. P. Lap zaten er nogal wat tegenstrijdigheden in de getuigen verklaringen bij de behandeling van het incident in de Bredase President van VS Dr. Eugen Gerstenmaier: heeft 130.000 vijanden in land HELENA RUBINSTEIN WASHINGTON De Amerikaanse geheime dienst is in het bezit van een lijst Aan 130.000 personen of groepe ringen die een gevaar zouden kunnen vormen \roor het leven van de Ameri- i kaanse president, zo is gisteren in Washington bekendgemaakt, het sap van de blaren van de water- Ongeveer 800 van de gevaarlijkste lelies. Zij maakte daar creme van en gevallen bevinden zich in een speciaal verkocht het aan de vrouwen. Het dossier, dat ruim een jaar geleden nog resultaat was verbluffend. In ander- maar 200 namen bevatte. Het grotere half jaar tijd had zij 100.000 dollarj ""hef n-amen was te danken winst gemaakt op haar WEST BERLIJN Oostduitsc con wegverkeer tussen West-Duitsland Herlijn uren vertraging ondervond. Bij •ic controle post Babelsberg op de autoweg van Hannover naar Berlijn •tonden 120 auto's, een dertigtal vracht wagens en dertig bussen twte uur in de rij. Op de weg tussen Hamburgen Berlijn werd eveneens vertraging ondervonden. Verscheidene vrachtwagens moesten hier gedeeltelijk worden uitgeladen voordat zij mochten doorrijden. Waarnemers menen dat deze actie deel uitmaakt van een Oostduitse campagne legen de voorgenomen voltallige bijeen komst van de Westduitse bondsdag in West-Berlijn volgende week Sinds Chroestsjefs ultimatum van 1958 inzake Berlijn is dit niet meer voorgekomen. Verbeteringen van arbeidsvoor-1 waarden zullen waarschijnlijk beter passen in de Nederlandse economie i dan werktijdverkorting. Van groot: belang wordt het geacht, de organisa-' tie van het werk zo in te richten, dat creativiteit en verantwoordelijkheids-1 besef een betere kans krijgen. In het bedrijfsleven krijgt men namelijk, steeds meer te maken met het ver schijnsel. dat de zin van het leven meer gezocht wordt in de vrijetijds besteding dan in het werk. Zou het in Nederland toch komen tot verdere werktijdverkorting dan wordt aanbevolen deze geleidelijk door te voeren en op verschillende manieren. Daarbij zouden meer-ver gunningen voor overwerk uitgegeven kunnen worden en zouden afwijkende regelingen, zoals voor de detailhandel, verbeterde samenwerking tussen de fede- T7 - -j -• «O >rale instanties, In het rapport van de Verleden jaar vierde zi, het 63-jarige commissie-Warren over dl moord op bestaan van haar bedrijf, dat oen president Kennedy was aangedrongen op waarde vertegenwoordigt van hon- nauwere samenwerking nadat was geble- derd miljoen dollar. Helena Rubin- ken dat het FBI wel op de hoogte wa: stein heeft in Krakau medicijnen ge-,van de aanwezigheid van de vermoede- studeerd. maar omdat zij niet icgen moordenaar. Lee Harvey Oswald, in de luchtjes in het ziekenhuis kon. gaf verantwoordelijk is "vo!* zij haar medische studie op en werd van de president ni< schoonheidsspecialiste. Ischuwd. bescherming BONN De democratie in de Bondsrepubliek wordt nog door vele gevaren bedreigd. Dit zei gis teren Bondsdag-voorzitter Dr. E. Gerstenmaier voor het comité in ternational Des Camps, de vaste vertegenwoordiging van de inter nationale unie van verzetsstrij ders en gedeporteerden, die gis teren een rondreis door West- Duitsland is begonnen. o Gerstenmaier verklaarde tijdens had gewaar- een ontvangst, dat de democratie in het land nog bij lange na niet de Het is weer lente tijd om uw fiets 3 weer eens helemaal in orde te maken. ]*i eau. hij I Lady Clementine Chur chill vierde gisteren haar tachtigste verjaardag. Omdat haar echtgenoot pas overleden is, werd het feest in een restau rant bij Piccadilly Circus gevierd. Haar familie zorgde en-oor. dat het een vrolijk feest werd met champagne en der gelijke. Meer dan 25 fa milieleden en intieme vrienden waren uitgeno digd voor de late lunch in het restaurant- het maximaal aantal Vele paardenraces in 'i Engeland lijden onder het feit, dat de deelne mende dieren lopen te hoesten De ziekte is voor paarden ongeveer wat griep is voor men- houden aan de officiële werktijden in de bedrijven, de schafttijden en de pauzes. Spreekuren en loonbetalingen zouden buiten de werkuren moeten vallen. De nadelen van de relatief kleine beroepsbevolking zouden oök opge vangen kunnen worden door inscha- keling van meer vrouwen, buitenlan ders en jongeren, langer en efficiënter werken, het produceren van schaarse goederen en het streven naar kapi taalintensieve produktievormen. i Nadere studies acht de Stuurgroep gewenst sen. Omstreeks tien da gen hebben de dieren koorts en hoesten voort durend Daarna hebben ze nog drie tot vier Ave- ken nodig om geheel te herstellen De epidemie breidt zich sterk uit On geveer een derde van de 4.000 renpaarden, die in Engeland in training zijn, lijden er op dit moment aan. Als dat zo doorgaat, vreest men, dat er races zullen moeten worden afgelast De Sowjetunie begint hoe langer hoe meer openlijk de socialistische principes te verlaten Boeren en landarbeiders kunnen nu voortaan koeien en kalveren op krediet kopen. Volgens het officiële Russische blad ..Izwestia" mogen zij 300 roebel lenen voor het kopen van een koe en 150 roebel voor het aanschaffen a-an een kalf. Binnen vijf jaar dienen de leningen te av o r d e n terugbetaald Boeren kunnen het geld lenen bij hun organisa ties en landarbeiders bij hun Averkgevers. Een Zwitsers koor zal deelnemen aan het défilé voor paleis Soestdijk ter gelegenheid van de ver jaardag a'an Koningin Juliana op dertig april' Het gezelschap, bestaan de uit 128 uit alle Zwit serse verenigingen gese lecteerde zangers en zan geressen, zal voordien optreden in Coevorden, Ommen en Zwolle. I Gisteren is van het Londense vliegveld een straalpassagiersvliegtuig van Britse makelij ver trokken voor de eerste geregelde vlucht naar New York. Hiermee is het Amerikaanse mono polie van grote straal vliegtuigen op de drukke transatlantische route doorbroken. Het toestel, de SUPER VC-10, is het eerste Britse toestel op deze route sinds de Co- met in 1958 een kortston dige concuri tie tegen de Amerikanen begon. garantie biedt, die bijvoorbeeld de Anglo-Saksische democratie te bieden heeft. Hij noemde tegenover het co mité voorbeelden van gevaren, die de Duitse democratie bedreigen en van de strijd ertegen. De moeilijkheid is volgens de Bondsdag-voorzitter, dat men de neo-fascisten slecht kan bestrijden, want elke dwangmaatregel, bijvoor beeld tegen hun pers. wordt gesig naleerd als een nieuw machtsmis bruik. Zo wordt de Duitse democra tie, als reactie op de tijd van n ationaalsocialistische machtswel lust. vaak tot machteloosheid ge dwongen. BEZWEREN geduwd hebben met de bedoeling hem' naar beneden te gooien. Althans, zo ziet de adjunct-direc teur het. Enkele getuigen zeiden dat het allemaal niet zo erg Avas en dat de adjunct-directeur geen gevaar liep. De rechtbank achtte de feiten wel beAvezen. maar ontsloeg a'erdachte rechtsA'ervolging wegens diens zieke geestvermogens. Terbeschik kingstelling a-an de regering was al opgelegd, zodat verdachte helemaal opgelucht afstand deed van hoger beroep. Van der S. was in 1962 wegens dubbele moord veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Er heerste al enige tijd een gespannen sfeer in de gevangenis: de gevangenen waren on tevreden. de directie kon de zaken niet aan en er heerste een chaos. Een en ander heeft geleid tot een reorga nisatie in de Bredase gevangenis. Op 13 december 1963 protesteerde de gevangene Hans G.. alias de Zwra- te Ruiter, tegen de misstanden door in de spanten van de hoge glazen koepel te klimmen. Een levensgevaarlijke onderneming, waardoor een enorm tumult ontstond. Enkele gevangenis autoriteiten kwamen snel naar boven. Ook de celbezoeker van Hans G., de advocaat mr. H. Mayer uit Breda. Terwijl men vanaf de derde verdie ping bezig was Hans G. tot andere gedachten te brengen, kwam de ad junct-directeur Haentjes naar boven. Van der S.. een vriend van Hans G., greep de adjunct-directeur beet, om dat hij dacht dat deze schuldig was aan de zelfmoordpoging van Hans G. „Ik voelde me bedreigd", zei Haen tjes Volgens een gevangene, die tus senbeide was gekomen, was het alle maal niet zo erg. Volgens getuige mr. Mayer was er geen gevaar voor de adjunct-directeur geweest. Gerstenmaier. die zoals bekend tij- De verdachte zelf klaagde over de :ns de oorlog in een concentratie-slechte behandeling in 1963 er, zei kamp heeft vertoefd. a'erklaarde te niet de bedoeling te hebben gehad de hopen, dat de humanitaire krachten 'neer Haentjes naar beneden te wer- in Duitsland met behulp van vrienden 1 pen. De officier vond dat A-oldoer.de in de gehele wereld, zoals de leden bewijs geleverd was en eiste een jaar. van het comité, het gevaar zullen I De verdediger vroeg vrijspraak, kunnen bezweren. Tevoren was het comité door presi-1 dent Lubke ontvangen. De Belgische generaal. Albert Querissc. die als woordvoerder van het comité optrad, had in een uiteenzetting van het doel van zijn rondreis verklaard, dat de oud gevangenen zich er van bewust zijn. dat in alle lagen a'an het Duitse volk ook andere krachten Averkzaam zijn geAA'eest dan het nationaal-socialisme en dat de delegatie een ontmoeting met deze krachten zoekt, speciaal bij de jeugd. De jeugd moet geholpen Avorden in het tiidig onderkennen a'an totalitaire denkbeelden en het nog altijd dreigende fascistische gevaar, aldus Querisse. Spionage-affaire in Engeland LONDEN De 52-jarige Frank C. Bossard. een ingenieur die werkt bij het Britse ministerie voor burgerluchtvaart, is beschuldigd van spionage. Bossard is enkele weken geleden gearresteerd. Het proces tegen hem begint aan staande maandag. Een voorlopige invrijheidstelling onder borg- storting is geweigerd. De gegevens over Bossard, voorzo\'er men daarvan op de hoogte is. komen wonderwel overeen met de beschrij ving, die de Daily Telegraph vorige week gaf van een toen niet met name genoemde hooggeplaatst persoon, die zich aan spionage ten bate van de Sowjetunie zou hebben schuldig ge maakt. Volgens de Daily Telegraph Avas de zaak even ernstig als de affaire Vas- sall. die zich in 1962 afspeelde. Het blad verklaarde toen, dat de spion als officier in de Britse luchtmacht had gediend en nationaal-socialistisch ge tinte denkbeelden had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9