Verboden fooienstelsel herovert oude plaats Rekeningstop Giro thans opgeheven Reuzenvliegtuig de circulatie in Ons totale inkomen stijgt tot 53,5 miljard dit jaar Gasexplosie in Bolsward Kappers: wij kunnen niet anders In 1975 aantal opdrachten verdubbeld Kruideniers krijgen het moeilijk V erzekering tegen longkanker Kleurpotloden waren giftig VRUDAG 2 APRIL 1965 Eén lichtgewonde BOLS WARD Vanmorgen omstreeks kwart over zes werd Bolsward opge schrikt door een gasontploffing, waar door het bananenpakhuis levens -rijperij van een groente- en fruilgrossier in Bolsward aan de kleine Dijlakker in stortte Er werd een grote ravage aan gericht, ook bij de naast liggende pan den. Zelfs in de achtergelegen Kerk straat sneuvelden verscheidene ruiten. De zoldering van het pakhuis stortte naar beneden, de muren zetten uit en kwamen op straat terecht. De dakpan nen vlogen overal heen. Een van de knechts van de fruitgros- sier werd licht gewond. HU is per taxi naar huis vervoerd. In de bananenrijperij werd gestookt met aardgas, maar daar naast ook met andere verwarmingsin stallaties Het is op dit moment nog niet duidelijk hoe de gasexplosie is ontstaan. Prins Bernhard en prinses Beatrix naar Italië DEN HAAG Prins Bernhard ls gistermiddag met een regeringsfriend- ship naar Como in Italië vertrokken voor het presideren van de Bilderberg- conferentie, die van 2 tot 4 april zal worden gehouden. Prinses Beatrix is meegegaan. Zij zal de conferentie als toehoorster bijwonen. Ontduiking cao-bepaling in kapsalons DEN HAAG/AMSTERDAM „Het is de werknemers verboden in kappersbcdryven fooien te aan vaarden. Overtreding van dit ver bod levert voor de werkgever een dringende reden tot ontslag op". Her innert u het zich nog? Met deze cao bepaling trad het kappersbedrijf in 1962 juichend het fooienloze tijdperk binnen. Vooral de vakbonden van kapperspersoneel toonden zich en thousiast over de verbodsbepaling, waarvoor zjj, omwille van wat ge noemd werd een menswaardig be staan van de werknemers, jarenlang hadden gestreden Maar niet alleen de kappers en hun bedienden wreven zich in de handen, ook de geachte clientèle was tevreden, al ging de uitbanning van het fooien stelsel dan gepaard met een tariefs verhoging van 15 procent in de heren salons en van 10 procent in de gepar fumeerde ruimten, waar de dames kind aan huis zijn. En inderdaad: het Ne- PCGD 9 april volautomatisch DEN HAAG De rekeningstop by de Postcheque- en Girodienst is op geheven. Er bestaat onbeperkt mo gelijkheid tot het openen van nieuwe postrekeningen. Periodieke achter stand behoort tot het verleden. Om streeks de jaarwisseling 1964-1965 was de dienst voor het eerst sinds jaren „bij". Dft zegt de directeur var. de Post- oheque- en Girodienst, de heer G. F. J. A. Groen in PTT-Bedrijfsbanden, dat deze maand geheel aan dc auto matisering van de Girodienst is ge wijd. Immers op 9 april zal de laatste Rustig weer DE BILT De Noordzee vormt mi deze tijd van het jaar een voorkeurs plaats voor mist- en wolkenvelden. Momenteel is vrijwel de gehele Noord zee ermee bedekt. Afhankelijk van dr windrichting en de windkracht kun ven deze velden zich vooral geduren de de nacht landinwaarts uitbreiden. De zon heeft boven land echter al voldoende invloed om. het grootste deel ervan weer te doen oplossen. Het komende etmaal ziet het er naar uit dat de wind in een groot deel van het land uit westelijke richtingen zal gaan waaien. Dit hangt samen met een langzame beweging naar het zuiden van een hogedrukgebied, dat in de af gelopen dagen boven de Noordzee heeft gelegen. Vooral in de kustge bieden kunnen er derhalve mist- en wolkenvelden voorkomen, die overdag echter aan oplossing onderhevig zijn. Het is evenwel niet zeker dat de zon de mist overal zal doen verdwijnen De temperatuur daalt in de komende nacht weer tot om het vriespunt Mor gen overdag zal de temperatuur de zelfde zijn als vandaag of iets lager. HOOGWATER SCHEVENINGEN 3 april: 4.13 v.m„ 16.26 n.m. ZON EN MAAN Zaterdag. 3 april: Zon op 6 11. onder 19.17: maan od 7.08, onder 2110 HET WEER BS EUROPA /hpporten hedenmorgen zeven uur (Van c soc.-econ. redactie) derlandse kappersbedrijf scheen „de tip-' voorgoed om zeep gebracht te hebben. De fooien van klanten, die nog wat onwennig tegenover het „nieuwe systeem" stonden, werden met een be grijpende glimlach, beleefd doch drin gend. van de hand gewezen. Het „hoefde" niet meer. Want het mócht niet meer Zoet beestje rekening „op de computer worden ge bracht". De heer Groen noemt uitvoerig de voor- en nadelen van de auto matisering. Zo verwacht hij dat in dc komende tien jaar het aantal boekingsopdrachten geleidelijk zal zijn verdubbeld, terwijl de werk- toeneming. die hiervan het gevolg zal zijn, volledig kan worden opge vangen. Het gevaar, dat personeels gebrek zal leiden tot drastische in krimping van de dienstverlening, volledig bezworen, aldus de heer Groen. Verder zal de nieuwe dagairekening bin nenkort een volgnummer dragen. Reke ninghouders en controlerende Instanties dan op eenvoudige wijze nagaan of de reeks ciagalrekeningen compleet is. Binnenkort zal de nieuwe dagafreke ning ook de naam van de begunstig de vermelden, waardoor de dagafreke ningen voor wat oetreft de atsennjving, Karakter Krijgen viui een „giro- ooek". Ook net postrekeningnummer van be gunstigde worot op ae nieuwe aagalre- icening vermeid. Ten slotte is d> dagairekening zo ingericht, dat het ge deelte waarop net oude en he tegoed zijn vermeid, kan worden ge scheiden, van net gedeelte waarop de afschrUvingen zijn gespecificeerd. Dit laatste kan dus als bewijs overschrijving worden overgelegd, der dat inzage wordt gegeven var tegoed op rekening. Voorts geeft de Girodienst, aldus de neer Groen mede in samenwerking de posterijen nieuw dienstbetoon. Zo stelt oe Kascneque de rekeningoouder in staat maximaal 500 gulden girale tegoed op eik posueantoor onmid dellijk in contanten om te zetten. Groot- geDruiKers zuuen aan nun relaties onder oepaaide voorwaarde zichtcheques af geven, die op eiK posutantoor Kunnen worden uitbetaald. Niettegenstaande de verbeteringen in de dienstverlening en de stenk gestegen Kosten is de Girodienst er in geslaagd, aldus oe neer Groen, net evenwicht tus sen dc baten en de lasten vrijwel nerstelien. Een nadeel van de automatisering noemde de neer Groen het feit, dat de individuele Kennisgeving van afschrij ving moest vervallen. Dit wordt echter gecompenseerd, zo meen hij, door de uitvoeriger dagafrekening. Voorts in bijzondere gevallen mogelijk tegen betaling een afzonderlijk bewijs fSBSÊ overschrijving te ontvangen. De kleinkunstenaars fn de wereld schaar, tondeuse en droogkap traden met opgeheven hóófd een nieuwe toekomst tegemoet, fier en trots, als hadden zij zojuist eendrachtig een monsterlUk ge drocht verslagen. Maar het gedrocht léék alleen maar verslagen! Want toen de kappers en kapsters een poosje niet achterom keken, kroop het langzaam omhoog. Hijgend en bloedend welis- maar de wonden heelden snel. dank zij de liefderijke verpleging van dames heren ln witte jassen, die het tóch eigenlijk wel een zoet beestje vonden. En Ach, het ..monster" huppelt al weer vrolijk door de kapsalons. Ieder, die in de glanzende kappersspiegels de afreke ningen aan de kassa wel eens gadeslaat, weet het Er zUn nog maar weinig kap pers, die aan de verbodsbepaling in de c.a.o. stringent de hand houden ei kappersbedienden, die vandaag de dag nog een fooi weigeren, zUn op de vingers van weinig handen te tellen. En wat de geachte clientèle betreft; zij laten de extra kwartjes en dubbeltjes weer rijke lijk vloeien Massaal „We kunnen met anders mijnheer. Ik heb vier eerste bedienden. Als ik hen het aannemen van fooien vandaag zou verbieden dan zijn ze overmorgen alle vier verdwenen. Ik zou mijn zaak wel kunnen opdoeken, want goed personeel is schaars". Dit zei ons een kapper, die tevens bestuurslid is van een der kap perspatroonsorganisaties. Hij gaf on omwonden toe dat het fooienverbod ruim twee jaar na de invoering al weer massaal ontdoken wordt. Duizenden werknemers „riskeren" ontslag op staande voet, maar zij vrezen het niet omdat zij weten dat de patroons het aannemen van fooien oogluikend toe staan. Soms hebben zij er zelfs op aan gedrongen! „Inderdaad", zo verklaarde onze zegs man, „ik weet van vele kapperspatroons, aat zij het verbod in hun salon (s) open- lijk hebben opgeheven. Zij móeten wel, willen ze goed personeel houden. Een volwassen, gediplomeerde bediende mag deze tijd toch wel minstens een bruto inkomen halen van f 140 of f 150 per week. In de c.a.o. komt hij echter niet verder dan 188.50 plus 5 tot 10 procent van de omzet uit eigen arbeid of f115 zonder omzetaandeel. Dat is nauwelijks r dan het officiële minimumloon. Daarvoor zijn onmogelijk eerste klas krachten te krijgen. Weliswaar biedt de c.a.o. mogelijkheden om dit inkomen nog met een jaar tientjes te verhogen (o. door provisie van de verkoop te geven), maar het blijft toch onvoldoende". .Versieren" ..Een forse loonsverhoging? Ja, dat misschien de oplossing zijn als het mógen en als het zou kunnen. Maar het kan gewoon niet Daarvoor zijn de tarie ven te laag. De minister heeft per 1 maart wel weer een tariefsverhoging van dubbeltje toegestaan, maar dat geldstukje hadden we alleen al dringend nodig om de gestegen kosten op te vangen. Het is dus logisch dat er op de een of andere wijze wat „versierd" moet worden er gevolg is dat vele kappers bulten de i om allerlei regelingen met hun perso neel overeenkomen. Eén daarvan is bij voorbeeld dat de premies voor de sociale verzekeringen niet van het loon worden ingehouden, maar door de kappers uit eigen zak (dus in feite tweemaal!) den betaald. Dat de inkomsten, die dat mogelijk maken, niet altijd aan de „belasting" worden opgegeven, spreekt haast wel vanzelf. Ik durf rustig te zeggen dat in het kappersbedrijf thans heel wat belastingontduiking plaats vindt om mogelijk te maken wat officieel niet mag en niet kan. Vandaar, dat steeds meer kappers doen alsof het fooien verbod helemaal niet bestaat". Ongezond j s-c ia eS Iï; zS Bordeaux Grenoble Nice Barcelona h. bew. indstil 1-1 -3 0 2 19 5 0 Kamerleden vragen minister De Jong om verduidelijking DEN HAAG Verscheidene leden van de commissie voor defensie uit de Tweede-Kamer vragen minister P. J. S. de Jong de post „verplichtingen, waarvoor nog geen begrotingsgelden zijn aangevraagd" nader te verduide lijken, aldus het voorlopig verslag over een wijziging van de begroting voor 1964. Zij hadden zich. uit de verstrekte cijfers en de daarbij gevoegde toelich ting geen nauwkeurig beeld kunnen vormen van het beleid van de minister dat is gericht op vermindering van de exploitatie-uitgaven ten bate van de investeringen. Ook de vakbonden van kappersperso neel erkennen, dat het fooienverbod al weer opvrij grote schaal met voeten wordt getreden. De secretaris van de Christelijke Bond van Kapperspersoneel. de heer A. C. Bense, zei ons dit in hoge mate te betreuren, al toonde hU er we! enig begrip voor. gezien de bedrijfsecono. mische ontwikkelingen en de lonen in het kappersbedrijf van de laatste Jaren. Deze toestand is echter ongezond, aldus de heer Bense. „Het fooienstelsel ls blijft principieel fout Het ls een misstand indien een werknemer een deel noodzakelijke inkomen moet verkrijgen uit wisselvallige giften. De vakbonden zullen er daarom stellig voor waken dat de verbodsbepaling nooit meer uit de c.a.o. verdwijnt". Waarom Men kan zich afvragen wie van beide partijen aansprakelijk is voor de steed: verder om zich heen grijpende ontdui king van het verbod. De schuld moet stellig bij de werkgevers zowel als bij de werknemers worden gevonden. Maar er is nog een derde mede-schul dige: de klant, die om een of andere duistere reden het geven van fooien gewoon niet kan lèten. Dat blijkt niet alleen bij de kapper, maar ook op nieuw in sterke mate in het horeca bedrijf, waar de enige jaren ingevoer de inclusief-regel eveneens a^ weer wassen neus dreigt te worden. Zijn wij bang. dat de kapper er de volgende keer maar wat in het wilde weg op los zal knippen als we hem niet een extraatje geven? Of dat de kellner ons bij een volgend bezoek restaurant wat overblijfselen van de vorige dag zal voorzetten? Of willen we. door met een paar dubbeltjes IZZ kwartjes royaal te doen. ..bewijzen" dat we financieel in goede doen ver keren? Geven we fooien uit mede lijden? Of gewoon uit dankbaarheid, voor extra snelle bediening bijvoor beeld of een goed advies teeen haar uitval? Maarwaarom de kapper. de kellner en de taxichauffeur wel een fooi gegeven en de dokter, de melk boer en het verkoopstertje niet? Enfin, misschien wordt er nog eens een proef schrift aan dit vraagstuk gewijd...... UTRECHT. Het economische re sultaat in de kruideniersbranche Ls vo rig jaar met minimaal zestien miljoen gulden gedaald ten opzichte van 1963. Hierbij is uitgegaan van een gelijkge- bleven bruto-winst. een stijging van de loonkosten van zeventien procent en een marginaal kostenpercentage voor de reële omzetgroei van twaalf procent, zo staat in het jaarverslag 1964 van de Christelijke kruideniers- bond. Als men echter niet geheel zonder grond aanneemt, dat het bruto winst percentage maximaal 21,9 procent was en dat dc loonkosten in deze branche niet met zeventien maar met acht tien procent zijn gestegen, is het econo misch resultaat 23 miljoen lager geweest De weinig rooskleurige gang van zaken in de kruideniersbranche, aldus het slag, komt tot uiting in het grote tal sluitingen van kruidenierszaken: tus sen 1 januari en medio augustus 1964 wa ren er niet minder dan 739, een aantal, dat groter is dan dat in een van de voor. gaande jaren. In het rapport wordt voorts kritiek geuit op de centrale mid denstandsbonden. die akkoord zün ge gaan met de verordening tot regeling van de arbeidsverkorting. De zelfstandi ge ondernemer is gebaat by de vrijheid, de vijfdaagse werkweek in te voeren op een wijze die het beste bij zijn bedrijfs uitoefening past en die in onderling overleg met het personeel tot stand komt. De Christelijke kruideniersbond meent, dat van door publiekrechtelijke lichamen voor alle branches gelUke op gelegde regels over het algemeen geen heil kan worden verwacht, aldus het jaarverslag. Koffiemelk wordt 3,4 of 5 cent duurder DEN HAAG De prijsverhoging voor koffiemelk is na een gesprek, dat fabri kanten van dit produkt gistermiddag met het ministerie van economische zaken hebben gehad, thans definitief afhankelijk van de soort, vastgesteld op 4 of 5 cent per liter en gaat maandag Moeder en zoontje ernstig gewond door steekvlam AMSTERDAM Een 32-Jarige Amster damse vrouw en haar 2-jarig zoontje heb ben gisteravond ernstige brandwonden opgelopen toen de vrouw in haar woning in de Rustenburgerstraat een kachel wilde aanmaken. Zij dacht dat deze uit was en goot spiritus op de kolen. Er ontstond een grote steekvlam, die haar aan het ge zicht en bovenlichaam trof. Ook haar zoontje werd door de vlammen getroffen. Beiden zijn ter verpleging in het Weesper- plein ziekenhuis opgenomen. Subsoon of supersoon I 'an onze luchtvaartmedewerker) VORIG jaar heeft de KLM zich verzekerd van een drietal plaat sen op de afleveringslijst van de Amerikaanse SST, het supersone verkeersvliegtuig, dat thans in de V.S. onderwerp van diepgaande stu die is. Ook begon onze nationale luchtvaartmaatschappij besprekin gen over een mogelijke reservering van drie Concordes, het Frans-Britse supersone ontwerp. Het lijkt er nu op. dat het nog verscheidene jaren zal duren eer het eerste supersone verkeersvliegtuig in bedryf zal ^jjn. Naar schatting zal dit niet eerder zyn dan 1973-1975. De verwachting is dan ook voordat deze zeer snelle vliegtuigen zich zul len aandienen, men bij de KLM nog interessante verbeteringen van het huidige subsone straalvliegtuig ver wacht. Over een jaar of twee zullen er zeker straalvliegtuigen op de markt komen met een capaciteit voor 200 tot 250 passagiers. Wellicht kunnen beide vliegtuigtypen, die voorlopig alleen geschikt zijn voor de grote interconti- nen tale lijnen, met dichte vervoers stromen, het mogelijk maken een ver dere tariefedaling te realiseren. Als men de cijfers betreffende het luchtvervoer in ogeschouw neemt, dan moet men constateren dat deze in acht jaar tijd verdubbeld is. Het jaar 1964 werd afgesloten met een toename van zestien procent in het passagiersvervoer, terwijl het vracht aanbod met twintig procent toenam. Door de inzet van steeds grotere machines nam de beladingsgraad van de vliegtuigen slechts gering toe en bereikte een gemiddelde van 53,6 pro- De 107 bij de IATA aangesloten lucht vaartmaatschappijen vervoerden 88 pro cent van het wereldtotaal en vervoerden daarmee 156 miljoen passagiers, waarvan drie en een half miljoen op de Noord- Atlantische route. Gemiddeld vlogen de passagiers een afstand van elfhonderd kilometer bij een snelheid van 440 km/u, tegen 335 km/u in 1958. Voor dit jaar erwachten de IATA-maatschappijen een toename van twaalf procent, hetgeen neerkomt op het vervoer van 175 mil joen personen. Graadmeter op de Noord Atlantische route wil men in de luchtvaart graag als graadmeter gebruiken. Bij de na-oorlog- opzet waren alle maatschappijen er bij gediend deviezen te verdienen, waar door de Verbinding naar New York en Washington als een der eersten, of meest wenselijke, tot stand werd gebracht. Als het geregeld vervoer op de Noord Atlantische route eens nader bekijken Een reuzenvliegtuig voor 700 pas sagiers zal voor de civiele lucht vaart voorlopig nog wel toe komstmuziek blijven. De Girodienst lijkt ten slotte een dag anger nodig te hebben voor dc voering van de boekingsopdrachten dan •oorheen. Dit is echter niet aan automatisering te wijten, volgens de Groen. Het is niet gewenst het personeel op enigszins grotere schaal nachtarbeid te laten verrichten. DEN HAAG De N.V. Verzekerings maatschappij Navo in Leiden heeft een polis in het leven geroepen, die een ze kere financiële bescherming biedt tegen het ontstaan van longkanker. Dit is ge- oeurd met ingang van vandaag. Er is een uitkering wanneer de ziekte wordt geconstateerd en een uitkering bij over lijden. Het idee is niet nieuw- In Enge land was reeds eerder een verzekerings maatschappij ertoe overgegaan tegen longkanker te verzekeren. DEN HAAG, De Tsjechische mi nister van buitenlandse handel, de heer Frantisek Hamouz. die woensdag voor een driedaags bezoek aan Neder land in Den Haag is aangekomen, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de minister van economische za- - prof. J. E. Andriessen. en de mi- van landbouw en visserij, mr. Biesheuvel. Huishoudboekje van onze samenleving Aandeel van loontrekkend en weer groter (Van onze econ. medewerker) Het Centraal Economisch Plan bevat ook een uitvoerige tabel van „Middelen en bestedingen". In gewoon Nederlands wil dat zeggen, dat tegenover elkaar worden gesteld het nationale inkomen enerzijds en dc consumptie, alsmede de investeringen, anderzijds. Dus een soort huishoudboekje van onze sa menleving. Om te kunnen uitgeven, moeten wij eerst ontvangen. De heren van het Centraal Planbureau hebben nu bere kend, dat het nationale inkomen dit jaar zal aangroeien tot 53 miljard gulden (om precies te zijn f 53,61 mil jard). De omvang van dit bedrag dringt tot ons door als wij er bij vertellen, dat in 1955. dus 10 jaar geleden, het nationale inkomen 24% miljard gulden was. Pal vóór de laatste wereldoorlog, in 1939, was het iets meer dan 5 mil jard gulden. En als wij helemaal te ruggaan naar 1900, dan komen wij niet •erder dan goed 1^ miljard gulden. Nu is dat allemaal geen pure verbete- ing. In de eerste plaats is £e bevolking n de loop der jaren voortdurend ge groeid en naarmate er meer mensen komen, wordt ook het totale inkomen steeds meer. Maar laten wij ook niet uit oog verliezen, dat de stijgende prijzen het inkomen op een gevaarlijke wijze helpen opblazen. Het komt om het huiselijk te zeggen niet aan op wat wij ontvangen maar op wat wij voor dat ontvangende geld kunnen kopen. Er is nog geen up to date cijfermate riaal dat ons precies vertelt hoe groot de stijging van het reële nationale inkomen de laatste 10 jaar is geweest. Wij weten alleen dat het nationale inkomen nomi naal. dus in guldens uitgedrukt per jaar gemiddeld bijna 12 pet. is gestegen. Benadering Toch hebben wU wel een benadering voor de stijging van het reële nationale inkomen. Van 1955 tot en met 1963 steeg het nationale inkomen nominaal per jaar gemiddeld 9 pet en reëel 4% pst. Dit derhalve de helft van de nominale stijging. Wy zullen de plank wel niet mis slaan als wy de nominale stijging van 1955 tot en met 1965 van bijena 12 pet. ook halveren om tot een reële jaarlijkse stijging van gemiddeld 6 pet. te komen. Waar bestaat nu dat nationale inkomen uit? Het antwoord is: lonen, salarissen, sociale lasten, uitgekeerde en niet uitge keerde winsten, ondernemersloon, rente, huren en pachten. Opmerkelijk Als wy nu de bUdrage van de over heid en van het buitenland aan het nationale inkomen even buitan beschou wing laten, dan zien wij dat het totale looninkomen dit jaar 28 3/4 miljard zal worden en het overige inkomen 17 mil jard. Met andere woorden, het looninko- is ruwweg 13/4 maa, zo groot als het overige inkomen. Maar kijken wy de verhouding in 1955 dsn zien >en looninkomen en overige inkomen groot waren, te weten 103/4 miljard. Het overige inkomen is derhalve 10 jaar slechts 1 3/4 x zo groot geworden en het looninkomen 2 De verschuiving is ongetwijfeld opmer kelijk. Wij kunnen de samenstelling nationale inkomen ook op een andere wijze bekyken. Niet naar overig inkomen maar naar de toevoeg- Jammer genoeg zijn de cijfers nog niet nor 1965 berekend, althans niet gepubli ceerd. Wel voor 1963, En als wij dat jaar vergelUken met 1955 KRIJGEN WIJ HET VOLGENDE BEELD: 1955: 1963: landbouw, bosbvisserij 11% pet.; 9 pet.; industrie 40% pet.; 41 pet.; handel, bank-, verzek. 18% pet.: 20 pet.; verkeer en vervoer 8 pet7 pet.; overige diensten 9 pet.; 9 pet.; overheid 10% pet.; 12% pet.; buitenland 2 pet1 pet.: 100% pet.; 100 pet.; 24% mrd.; 42% mrd. Het aandeel van landbouw bosbouw visserij in het nationale inkomen bijgevolg sedert 1955 met 2% p teruggelopen, waartegenover het aandeel de industrie nagenoeg gelijk gebleven. Gestegen is echter wel betekenis van de handel, het bank- verzekeringswezen voor het nationale inkomen. Hetzelfde geldt voor de bijdra- an de overheid. Geldstromen De bijdrage van het buitenland bestaat uit het saldo van twee geldstromen: lonen, rente en dividenden Een stroom uit het buitenland Het saldo is ten gunste van Nederland. Het nationale inkomen waar wij het] lot nu toe over gehad hebbenH wy het nationale inkomen tegen factor- kosten. Het is het eigenlijke nationale inkomen. Maar als wy nog maatschappelijke huishoudboekje denken en aan de uitgaven van het nationale inkomen, dan moeten wy uitgaan nationale inkomen tegen marktprijzen. Dan moeten wy er bijtellen de accijnzen en de omzetbelasting maar de subsidies er van aftrekken. En dan komen voor 1965 op bijna 60 miljoen gulden. Dat nationale inkomen wordt ruwweg 2/3 weer geconsumeerd. Het resterende 1/3 deel wordt derhalve ge spaard- Uit die besparingen worden dan weer de investeringen betaald- Zyn die groter dan de besparingen, dan ls er een tekort op de betalingsbalans en zyn ze kleiner, dan is er een overschot. Zoals dan moet een verzevenvoudiging in tien jaar geconstateerd worden. In april 1964 werd een aanzienlijke tariefsverlaging ingevoerd op deze lijndienst en nam het vervoer met ruim een kwart toe. De huidige passa- geprijs bedraagt slechts de helft van het tarief dat men in 1939 moest beta len. toen deze verbinding werd onder houden met behulp van vliegboten. Het merendeel van de passagiers reist de toeristenklasse die hem minder plaats biedt en waardoor de maatschap- n staat is meer personen te voeren. Mede door het uitvoeren van tweedui zend vluchten meer bedroeg de bezet tingsgraad 57,5 procent. De machines waren dus allesbehalve vol en het mas- savervoer manifesteerd zich voorname lijk in de zomermaanden. Het grotere vervoersaanbod kan men op twee ma nieren verwerken. Grotere fequentie, in zet van supersonische verkeersvliegtui gen, of door het opvoeren van de capa citeit der machines. De algemene ver wachting is nu dat straalreuzen met een capaciteit voor 200 tot 250 passagiers binnenafzienbare tijd hun intrede zullen doen. Douglas heeft daarvoor al een be spreking gehad met KLM, Swissair en SAS, die leidde tot een tien meter lan gere DC-8 met een accommodatie voor 250 passagiers. Daarnaast heeft Boeing twee verschillende machines voor het massale intercontinentale vervoer aan gekondigd. Terwijl men in opdracht van de Amerikaanse luchtmacht al werkt een toestel voor 500 tot 700 personen, dit ontwerp zal voor de civiele luchtvaart voorlopig nog w$l toekomst muziek blijven. Gestadig Ook in het Europese verkeer is een ge stadige groei te constateren, die jaarlijks met zo'n tien procent toeneemt. De toe- in de Europese sector is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een verdere popularisering van het toeris tisch vervoer op de geregelde lijnen en door de onafhankelijke chartermaat schappijen, waarvan de laatsten wel het leeuwenaandeel voor hun rekening ne- De bezettingsgraad op de Europese lijndienste nligt beneden die van het in ternationale vervoer De tijdwinst spreekt ook hier niet zo aan. Tijd verloren Veel tijd gaat verloren voor het ver ier naar en van de luchthaven. Daar naast hebben de maatschappijen een sterke concurrentie te geduchten van de spoorwegen, die elkaar op internationaal terrein gevonden hebben. Een andere belangrijke factor betreft het punt lan dingsrechten. waardoor de frequentie beperkt wordt. Daarnaast zijn er maar beperkt aantal landen die geschikt zijn voor een binnenlands luchtnet. Daar ar het wel mogelijk is, West-Duitsland Engeland, loopt de zaak vrij goed. Qe BEA overweegt tenminste over enige ja- een machine in gebruik te nemeh. n staat zal moeten zyn om zo'n 150 tot 200 passagiers te vervoeren. Het is evenwel duidelijk dat dergelijke reuzen- vliegtuigen op de Europese lijndiensten voorlopig nog geen emplooi zullen kun- vinden, zodat de maatschappijen zich voorlopig nog wel zullen blijven concentreren op de grote intercontinen tale luchtlijnen met hun dichte stromen. Broers vernielden twee van de vier gestolen auto's ARNHEM De krijgsraad te Arn hem heeft gisteren twee broers, de dpi. soldaten Gerrit en Piet A. uit Venray wegens diefstal van vier auto's veroor deeld tot resp. anderhalf jaar met af trek en tien maanden met aftrek, •aarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De auditeur-militair had tegen G. A. 2 jaar en voorwaardelijke terbeschikking stelling en tegen zijn broer 12 maanden, van twee voorwaardelijk geëist Voorts werd G. A. tot f50 boete en zijn broer tot f80 boete veroordeeld wegens aantal verkeersovertredingen. Van de auto's werden twee bij ongevallen vernield. Drie van de vier waren gestolen ij een garagebedrijf in Boxmeer. Piet reed in Utrecht met de eerste ge stolen auto door een groot aantal rode verkeerslichten, ontkwam aan achtervol ging door de politie en zette de wagen ergens buiten Utrecht aan de kant Gerrit ging achter het stuur van de tweede ge stolen auto zitten. Hij botste niet ver van Boxmeer met een snelheid van 145 km per tegen een boom. doordat hy ln een bocht geen snelheid had verminderd. Ger rit <üe het ongeval overleefde, brak met Piet voor de derde maal in het Boxmeer- se bedrijf in. Vier dagen later ramde Ger il Epe de auto van een visboer en hij werd gewond in het hospitaal van dc legerplaats 't Harde opgenomen. Na twee dagen liep hij weg en het duurde een week eer hij kon worden aangehouden. Tussen de bedrijven door hadden de broers ook nog een ritje gemaakt met pan een rijschoolhouder te Cuyk ge stolen auto. de waarde van de verschillende bedryfs- bekend, was dat tekort vorig jaar f 650 takken. Wij komen dan op precies het- miljoen en wordt het voor dit jaar op zeilde eindbedrag. |f 100 miljoen berekend. AMSTERDAM Ambtenaren van de Amsterdamse keuringsdienst voor waren hebben tijdens hun inspecties of na onderzoek in het laboratorium 136 keer een zending produkten moeten afkeuren. Hieronder bevonden zich een aantal pariyen kleurpotloden. Deze potloden, in toaal 6619 stuks, bevatten teveel van het giftige lood. waardoor ze in handen van kinderen gevaarlijk zouden kunnen zijn. Voorts waren er by de afgekeurde partijen onder meer 875 kilo vijgen bezet met mijt en 2050 blikjes tomatenpuree.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7