Nieuwe Lekke Commm! Reclame 15 minuten op TV, 24 radio Gezamenlijk programma als ontmoetingspunt der stromingen Getalscriterium volgens plan-Cals 100.000 Formateur: Ik heb 25 procent kans Pas in tweede van zes fasen Bloedplasma per K.L.M. naar Chili - Bomaanslag in Saigon op YS-ambassade: elf doden Melk wordt iets duurder Aan aardgas is 1500 miljard m3 aanwezig Commentaar Wallace gaat overstag Helbig: verkwansel aar van geheimen? Directeur: F. DIEMER HeoFdradaetaur: Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 30 maart 1965. 45cte jaargang De Bilt verwacht tot woensdagavond: Nieuw hogetlrukgebied Droog weer met weinig bewolking. Vrfl krachtige tot matige wind tussen noord en noordoost. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Klachfendienst bezorging 18.00—19.00 uu .J Moeilijke start in oktober (Van parlementsredactie) DEN HAAG Op een persconfe rentie wees de formateur er vanmor gen op .dat het erg lastig is om met de vernieuwing van het bestel in ok tober een begin te maken. „Wij ver oorzaken Hilversum de grootste moei lijkheden. De zaak sleept echter al zo lang. dat wij liever wat haperingen accepteren dan nog langer met de start te wachten". Er wordt aan gedacht de omroeporga nisaties bij de wet in drie categorieën te verdelen van 100.000, 250.000 en 400 000 leden. Voor de vier grote ver enigingen is thans beschikbaar vier en een half uur op het eerste en twee uur op het tweede net. voor de VPRO an derhalf uur op het eerste en drie kwar tier op het tweede net. voor d<* NTS twaalf uur op het eerste en zeven uur op het tweede net en voor bet TKOR. het Convent van kerken enz anderhalf uur op het eerste en twee en vijftig mi nuten op het tweede net Hij gaf toe. dat de fractieleiders heb ben gesproken over een snelle ratificatie van het verdrag van Straatsburg "tegen piratenzenders!, maar wilde hierover geen nadere mededeling doen In he' nieuwe bestel zal het mogelij kzlin om van meer dan één omroeporganisatie lid te ziin. De verzorging van een licht programma vanuit Hilversum moet nog nader worden bekeken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kabinetsformateur, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft vandaag bijzonderheden gepubliceerd over het radio- en l.v.-akkoord, waarover de fractieleiders van K.V.P., P.v.d.A. en A.R.P. het onder zijn leiding eens zijn geworden. De voornaamste punten hieruit zijn: TOELATING J Voor de toelating van nieuwe om roeporganisaties op alle radio- en t.v.-netten geldt om., d-at ze moe ten beschikken over een zekere meetbare aanhang van tenminste 100.000 leden of contribuanten. Voor de toelating van nieuwe aspirant omroeporganisaties zijn tenminse 15.000 leden of contribu anten voor de radio en 10.000 voor de televisie vereist. Na twee jaar geldt zolang er nog geen om roepwet is als voorwaarde voor verlenging der zendmachtiging de uitgroei tot minimaa-l 100.000 leden of contribuanten. NRU-NTS DEN HAAG De kabinetsforma teur. mr. J. M. L. Th. Cals. gelooft dat zijn formatiepoging op dit ogen blik 25 procent kans van slagen heeft. Aarzelend noemde hii dit per centage gisteravond op een perscon ferentie. Hij wilde zeker «reen som bere stemming kweken (..Fr is be paald geen reden tot pessimisme"), maar meende nogmaals nadmkkeliik tegen al te groot optimisme te moe ten waarschuwen. (..Dat is geen kwestie van tactiek"). ,.Tk heb mijn formatie-arbeid in zes fasen onderverdeeld en we zitten nu pas in de tweede, en naar miin overtuiging moeilijkste, fase." aldus de formateur. Op de vraag of hij. als alles goed gaat. het nieuwe kabinet Vóór Pasen (18 april) gereed denkt te hebben, antwoordde mr. Cals heel voorzichtig: ..Laten we het hoDen, De tweede fase van de formatle-Cals bestaat uit het bereiken van overeen stemming over alle belanrriike contro versiële punten die In het beperkte hasis-regeringsprogramma moeten wor den geregeld. De besprekingen daarover tuvsen de formateur en de fractieleiders Schmclzer (KVP). Vondeling 'PvdA) en Smallcnbroek (ARP) zijn rMermlddag en -avond voortgezet. Daarbij werd de eindredactie van het radio- en t v.-ak koord vastgesteld en kwamen voorts o.a. financieel-cconnmisclie situatie, het ingbouw- cn huurbeleid, de prijzen onroerende goederen cn het energie beleid aan de orde Vanmorgen hebben de Tweede-Kamer fracties van KVP. Pv<lA en ARP verga derd om zich te beraden over wat in het overleg van hun voorzitters met de for- ur naar voren is gekomen Vanmid- zou mr. Cals de heren Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek opnieuw ont vangen. ..Als het bijzonder goed loopt, zijn we donderdag door de tweede fase heen", zei hij gisteren op zijn perscon ferentie. (Voor vervolg zie pag. 9) In één OfirTAni-'/jn Wetenschap is ongerust pag. 2 Dokter aan het woord: wat is bewusteloosheid pag. 2 Hoe en wat: de Ku Klux Klan pag. 5 ..Befehl ist Befehl" ging niet op in Auschwitz pag. 5 EEG: prijzen 6?ó omhoog pag. 5 Geld maakt (Duitsers) on bemind pag. 5 Onze miljoenendans pag. 7 Prinses Benedikte naar Madurodam pag. 7 Was uw auto zelf (maar automatisch) pag. 7 Kabinetsformatie: bijzon derheden over RTV-akkoord: Roolvink zoekt AR cn CH samen te brengen; Beernink verweert zich; werkgevers dienen verlanglijst in pag. 7 en 9 vormd tot organen, helft van het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers der zendge machtigden-omroeporganisaties en een vierde deel aangewezen wordt door de besturen van de door de Kroon aangewezen culturele orga nisaties. Onder verantwoordelijkheid van de NRU en NTS ..nieuwe stijl- wordt een gezamenlijk programma uitgezonden, waarvoor 25 pet van de radiozendtijd en 3040 pet. var. de televisie-zendtijd ter be schikking wordt gesteld. RECLAME Over alle netten in radio en tele visie wordt recalme toegestaan. Daarvoor is voor de radio maxi maal 24 min per dag per r.et be schikbaar en voor de televisie maximaal 15 min per net. Een deel van de reclame-opbrengst zal gedurende de overgangstijd worden gereserveerd voor een fi nanciële compensatie voor de pers om zij,n aanpassing aam de nieuwe situatie te vergemakkelijken, im- dien een duidelijk aantoonbare vermindering van de inkomsten- toeneming mocht optreden. Tegelijk met de regeringsverklaring in een nieuw kabinet of heel gauw daarna wordt aan de Tweede Kamer en nota over het radio en t.v.-beleid oorgelegd. Daarin zullen de hoofdlij- len van een overgangsbestel worden uiteengezet en levens de grondslagen orden aangegeven, waarop de ieuwe Omroepwet zal zijn gebaseerd. Het ontwerp van deze wet zal zo gauw mogelijk bij de Staten-Generaa! wor den ingediend. Intussen zal de regering de voor het overgangsbestel noodzakelijke wijzigin gen in het Televisiebesluit 1956 en de «radio'beschikking 1947 voorbereiden SCHIPHOL/SANTIAGO Als eerste stap in de hulp. die het land mogelijk nodig zal hebben als ge volg van de aardbeving heeft het Ned. Roode Kruis gisteravond per KLM 100 sets bloedplasma naar Chi li gezonden. Met iedere set kan eventueel een slachtoffer worden ge red. De KLM zond zelf met hetzelfde vlieg tuig hulp in een andere vorm. nl. de reeds jaren in Nederland wonende Tsje chische hondenexpert J. R. Toman uit Amsterdam, met een van zijn Duitse her ders. de 19 maanden oude Dorobrando. De heer Toman ging ook in januari 1962 met een hond naar Zuid-Amerika, nl. toen zich in Peru een aardverschuiving had voorgedaan Intussen is het nog niet bekend, hoe veel slachtoffers de aardbeving in Chili heeft veroorzaakt. De schattingen va riëren van ongeveer 500 tot 1500. maar niemand weet iets met zekerheid te zeg gen. De mogelijkheid moet niet uitgeslo ten worden geacht, dat honderden ver misten zich weer ergens zullen melden. Ook het aantal doden in het dorp El Cobre. dat door een modderige Slakken- berg werd verzwolgen (en niet door een damdoorbraak. zoals aanvankelijk werd gemeld) staat nog niet vast. Reddings ploegen werken met man en macht. Slechts enkele van de 400 inwoners wer den tot dusver gered Ook in het noorden van Japan heeft zich in de afgelopen 24 uren een aard beving voorgedaan. Het zuidelijke deel van Hokkaido en het noordeliike deel van Hondsjoe zouden zijn getroffen. Bij zonderheden ontbreken nog. Na de aardbeving m Chili, die honderden mensenlevens kostte, werd deze foto gemaakt. Een man. op blote voeten, starend naar een scheur in de aurdkorst. zodat deze kunnen verschijnen direct dat de Kamer zich over de omroepnota heeft uitgesproken. Het is de bedoeling het overgangsbestel omstreeks oktober 1965 in werking te laten treden. Nadere bijzonderheden over dit ak koord op pagina 7. Weer luchtaanval op Bach Long hel Gelderse Giesbeek kwa- ■n enkele landerijen onder wa le staan ten gevolge van de doorbraak van een zomerdijk van de IJssel. Vier boerderijen zijn hierdoor geïsoleerd, maar er hebben zich geen ongelukken voorgedaan. De foto toont de plaats, waar de dijk het heeft begeven. DEN HAAG Verwacht wordt dat de koffiemelk binnen zeer korte tijd vier cent duurder zal worden. Op langere ter mijn kan een kleine prijsverhoging voor „gewone" melk van een cent worden verwacht. Als gevolg daarvan zullen melkprodukten zoals pap en vla ook «gszi i prijs stijgei De duurdere koffiemelk hangt samen met de gestegen prijs voor vetten en boter. De andere verhogingen, die voor lopig nog niet van kracht zullen worden hebben een ..administratieve" achter grond. De veranderde prijzen houden verband fnet het nieuwe z g melkprijs jaar dat dezer dagen ingaat. Hoogste officiële schatting: DEN HAAG De bewezen aard gasreserve in de concessie Gronin gen bedraagt 1106 miljard m3, de waarschijnlijke reserve 407.5 mil jard m3 en de mogelijke reserve 4,8 miljard m3, zo heeft de directeur van de geologische dienst in een rap port aan de minister van economi sche zaken meegedeeld. De minister heeft bij de mondelinge beraadsla ging in de Tweede Kamer over de begroting 1965 van economische za ken toegezegd deze dienst een rap port te vragen over de aardgasre serves. De Geologische dienst geeft de volgen de cijfers voor de n i e t in concessie ge geven gebieden in Friesland. Drenthe en Noordholland: bewezen voorraad 38,25 miljard m3. waarschijnlijke voorraad 34.5 miljard, en mogelijke voorraad 56 mil- De minister heeft het rapport van de Geologische dienst, dat op 26 maart aan hem is uitgebracht, nu ter vertrouwelijke kennisneming aan de Kamer toegezon- De minister liet een nieuwe schat ting doen naar aanleiding van hetgeen PvdA-fracticleider Vondeling meldde. Hij had het over 4000 miljard kubieke meter „onder" Slochtercn. Aan boord van het kort geleden in het openbaar verkochte Philippijnse schip Mindanao logger is de 69-jarige wachtsman C. J. Heemskerk uit Rotter dam door een ongeluk om het leven gekomen. De man zou in de gangway zijn uitgegleden Om zijn hals droeg hij een tas met een koord, dat is blijven ha ken, zodat de man werd gewurgd. Gordon alker: vredesmissie 9 SAIGON/PEKING Bij een bom aanslag van de Vietrong op de Ame rikaanse ambassade in Saigon, zijn volgens een woordvoerder van de am bassade twee Amerikanen gedood, ter wijl er tientallen gewond zouden zijn. Eerder had men gesproken van zes doden en twintig gewonden aan Ame rikaanse zijde- Negen Vietnamezen vonden de dood bij de bomaanslag, terwijl velen door rondvliegende stukken glas en steen werden gewond. De Amerikaanse plaatsvervangend ambassadeur U. Alexis Johnson kreeg lichte snijwonden aan het gezicht. Hij stelde Washington nnmiddelijk te lefonisch op de hoogte van de bom aanslag. Volgens de Vietnamese politie werd de bom door twee mannen in een auto naar de ambassade gebracht. Zij stopten In een zijstraat bü het gebouw. De bom ontplofte daar. Een der man. nen vond de dood, de andere werd gearresteerd. De wacht bij alle Ame rikaanse installaties in Zuid-Vietnam is verdubbeld. Dit is de eerste succesvolle aanslag op de Amerikaanse ambassade in Saigon De politie heeft de afgelopen maanden verscheidene grote bomaanslagen op de ambassade verijdeld. Vorige week werden twee Vietcongagenten aangehouden, toen zij Saigon binnenreden op een scooter die beladen was met explosieven. op weg naar de ambassade Bij een nieuwe Amerikaanse luchtaan val op het eiland Bach Long zijn volgens radio-Peking 2 Amerikaanse toestellen neergehaald en vele anderen beschadigd. De oorlogsschepen werden teruggedreven, aldus radio Peking. Verder werd in Peking meegedeeld, dat een woordvoer der van het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken de 371-ste waarschuwing heeft uitgegeven „tegen deze Oorlogspro vocaties door het Amerikaanse imperia lisme". Twei ken voor de missie, welke hem door premier Wilson is opgedragen, te ver trekken. Vierentwintig Vietnamese gevechts bommenwerpers hebben vandaag een aanval gedaan op een Noord-Vietna- mese luchtbasis nabij Dong Hoi. Een Amerikaanse woordvoerder heeft mee gedeeld, dat de aanval geen recht streekse rcpressaille was voor de bom aanslag die eerder vandaag gepleegd werd op de Amerikaanse ambassade. INNSBRUCK Zes Oostenrijkse arbeiders zijn gedood en zeven gewond toen een lawine zich stortte op een autobus die achttien arbeiders naar hun werk bracht aan de Felbertauern tunnel, die de verbinding moet gaan vormen tussen de provincies Oost- Tirool en Salzburg. YjET betrekking tot de woning- bouw blijkt hier en daar onbe hagen groeiende. Met name in de noordelijke provincies zien kleine aannemers zich gepasseerd bij toe kennen van bouwvergunningen. De werkloosheid in de bouw is er dan ook onevenredig toegenomen. Een ander gevoel van onbehagen ls de onzekerheid, of de gemeenten in de loop van het jaar financieel in staat zullen blijken, voldoende gronden bouwrijp te maken, zodat de woningbouw, maar ook de bouw van bedrijven, de gewenste voort gang kan vinden. Hoogst belang rijke zaken, als volkshuisvesting en werkgelegenheid, zijn In geding- Inderdaad zal van regeringswege nauwlettend moeten worden toege zien. wil men niet achter de feiten aan gaan. Om geld vrij te maken voor de woningbouw, heeft de algemeen directeur van de Jaarbeurs aange raden minder auto's te kopen cn meer te sparen voor een eigen wo ning. Minder auto's zou bovendien betekenen geringere belasting van de wegen en besparing op de be groting van het wegennet. Maar ook hier geldt, dat, wanneer een dergelijke ontwikkeling in Ne derland wordt voorgestaan, de re gering tijdig haar beleid hierop zal moeten afstemmen Het sparen voor de eigen woning zal gestimuleerd moeten worden. Men zal de spaar der ook werkelijk het uitzicht moe ten geven op een eigen woning en niet op een eindeloos wachten op vergunningen, omdat de vrije sec torbouw nu eenmaal ln dlscrediet is. Vele kleine aannemers, die nu verstoken blijven van nieuwbouw- opdrachten. zouden dergelijke spaar ders aan een eigen woning kunnen helpen, indien ook de betrokken minister het belang hiervan nog duidelijker inzag. De algemene woningnood zou hierdoor ook snel ler opgeheven zijn. Vele spaarders bestemmen hun gel den thans liever voor een auto. ook omdat de weg naar een eigen wo ning te lang is Bovendien kost een woningwetwoning minder aan huur dan het eigen huis aan rente. De situatie is nog steeds zo. dat ook degenen die een eigen huis kunnen financieren makkelijker een door de overheid gesubsidieerde woning wetwoning tegen een lage huur krijgen toegewezen, dan de vergun ning voor bouw van een eigen wo ning. Het spaargeld wordt dan be stemd voor de auto. Op indirecte wijze wordt zo het autobezit nog door de overheid gesubsidieerd. Drs. Van der Kwast raakt met zijn verwijt niet in de eerste plaats de particuliere spaarder. De overheid zou haar subsidiebeleid eens wat kritischer moeten bezien en de klei- rat meer armslag ge- Gesprek met leiders burgerrechten MONTGOMERY (Alabama) Gou verneur George C. Wallace van Alaba ma heeft er gisteren in toegestemd een groep leiders van de burgerrechten beweging te ontvangen. Van het ver loop van dit onderhoud zal het gro tendeels afhangen of de toestand in de staat verbetert of dat de huidige moei lijkheden zullen voortduren. (Zoals we gisteren meldden, zei dominee King zondagavond in San Francisco, dat hij zal oproepen tot een nationale econo mische boycot van de staat Alabama. In dit licht zal men de be reidheid van Wallace om de leiders van de burgerrechtenbeweging te ont vangen, moeten zien Red.). veertig gevechtsbommenwer- amen deel aan de aanval, de twee de in vijf dagen. De piloot van een van de neergehaalde toestellen zou ongedeerd uit zee opgepikt zijn. De aanval van gisteren werd onder nomen om het werk af te maken dat ver. leden week begonnen werd toen een ra- darinstallatie aangevallen werd. die toen alleen maar matig beschadigd werd. Gis teren werd ongeveer 45 ton bommen geworpen Inmiddels wil Engeland bü Peking en Xoord-Vietnam stappen doen ter voorbe reiding van verdesbesprekingen door oud.minister Gordon Walker Gordon Walker hoopt binnen twee we- Adenauers linkerhandiour rechtbank „Mijn tweede vrouw voert actie tegen me" KARLSRUIIE Een van de voor naamste medewerkers van oud bondskanselier dr. Konrad Aden auer, Erich Helbig, heeft gisteren terechtgestaan voor een federaal ge rechtshof in Karlsruhe. Hy wordt ervan beschuldigd geheime gege vens over de Wcstberlijnse politiek, de bijdrage van Wcst-Berlyn aan de NAVO en economische cn buiten landse politiek aan het Ulbricht-be- wind te hebben verkwanseld. Erich Helbig heeft na de oorlog een schitterende loopbaan gemaakt in de bondsrepubliek, ondanks het feit dat hij lid was geweest van de nazi-partij en geen doctorstitel bezat. Hij heeft dat vooral te danken aan de beruchte dr. Hans Globke. voormalig chef het kabinet van de bondskanselier. De beide mannen hadden elkaar vlak voor de oorlog ontmoet, toen zij beiden op het ministerie van binnenlandse zaken werkten. Globke zou ervoor gezorgd hebben, dat Helbig een van de mede werkers van Adenauer werd. Naar zijn zeggen is het hele proces een gevolg van de actie, die zijn tweede vrouw van wie hij gescheiden is, tegen hem voert. Deze zou kort voor zijn arres tatie tegen hem hebben gezegd: „Ik zal jou kapotmaken". Tijdens het proces werd niet duidelijk, of deze vrouw Helbig aan de politie heeft verraden. In do tenlastelegging staat, dat Helbig het fototoestel heeft gekregen van een agent van de Oostduitse geheime dienst, die in het Gooise villa- en kunstenaars dorp Laren zou hebben gewoond en Stemmle heette. Helbig zou dikwijls in Laren zijn geweest en zelfs wel eens met zijn gezin de vakantie in het Nederlandse dorp hebben doorgebracht als gast van Stemmle. Aan de vriendschaD met Stemmle kwam in 1958 een eind. toen deze on- 'evreden werd over de rapporten, die hem door Helbig werden geleverd. Sindsdien zou het contact met de Oost duitse geheime dienst via Karl hebben gelopen. Helbig had altijd een bedrag van 5000 markt bij zich. Hij kon niet verklaren waarom. De rechter wel: ..Ik veronderstel, dat u dat bedrag bij u had. voor het geval u plotseling zou moeten vluchten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1