Nieuwe LeMse Courant Hevige aardbeving in Chili eist honderden doden UITGERUST Door dam-doorbraak heel dorp weggevaagd Aantal vermisten in chaos niet te schatten Douanier doorzocht auto van formateur Munitie ploft China belet Rusland hulp aan N.-'Vietnam troepen sturen Ku Klux Klan mag niet in openbaar optreden Da Silva naar inrichting Krwt.ur. f. DIEMER i Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebles "VTaanifag 29 maart T96S. p feargtirrg Zonnig en warm De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer. Vannacht en mor genochtend enkele lokale mistbanken- Weinig wind en ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35, 'p.kw. ƒ10,05 bezorging 18.00—19.00 SANTIAGO DE CHILE Groot is de ellende in Chili, dat gisteren werd getroffen door dez waarste en langdurigste aardbeving in zijn geschiedenis. Alle ongeveer 600 inwoners van een geheel dorp worden vermist. Waar schijnlijk zijn zij door een enorme watermassa meegesleurd. Officieel heeft men reeds twintig doden en 155 gewonden geteld. Gevreesd wordt echter dat er vele honderden doden zyn. Bij een luchtverkenning boven het getroffen gebied in midden-Chili zijn geen tekenen van leven waar genomen. In totaal staat een gebied van 40 vierkante km blank als ge volg van het doorbreken van de 90 meter hoge El Cobre dam. Vier provincies hebben het geweld van de aardbeving te verduren ge kregen. Volgens üe jongste inlichtin gen, die door het ministerie van bin nenlandse zaken werden ontvangen zijn door de aardbevingen grote verlie zen aan mensenlevens en zware scha de te betreuren in ten minste tien steden in de provincies Aconcagua, Valparaiso, Coquimbo en Santiago. Bij grens Oostenrijk-Liechtenstein (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een overijverige Zwitscre douane-beambte heeft zater dagavond by de Oostenrijkse-Iichtensteinse grens de auto van formateur Cals aan een grondige inspectie onderworpen. Hij besloot daartoe nadat hij het paspoort van de Nederlandse politicus zorgvuldig had bekeken en op de vraag wat de heer Cals wel bij zich had, ten antwoord had gekregen: „Een heleboel papieren". Het formatie-overleg is thans een open bock voor hem (waarom Nederlandse journalisten hem benijden). van slagen nog geen voorspelling te doen. Toen de heer Cals die de nacht zaterdag op zondag in Zürich lo- Hoewel de douanier zeer correct was. vormde z'n optreden een contrast met dat van zijn Oostenrijkse collega. De Oostenrijker had vermoedelijk van het bezoek van de formateur aan de Vorstin vernomen en behandelde hem met de onderscheiding, die een minis- ter-(president) toekomt. Gezien het doodgewone paspoort van de heer Cals. zag de Zwitser daartoe geen aan leiding. Integendeel De kabinetsformateur is gistermiddag om half vijf op Ypenburg teruggekeerd. Zaterdagmorgen was hij om half tien van hetzelfde vliegveld vertrokken. Met een regerings-Friendship vloog hij naar Zu rich, vanwaar hij per auto in ruim twee uur naar Bludenz in Oostenrijk werd ge reden. Na een haastige lunch ontmoette hij om kwart over twee de Koningin in de ambtswoning van Bezirkshauptmann dr. Lüngle. De vorstin was per auto uit Lech naar het fraaie, uit 1784 daterende slot gekomen, vergezeld door de secre taris bij het kabinet der Koningin, mej. mr. F. M. de Graaff en commissaris Se- sink, hoofd van de veiligheidsdienst. Bij het lopen steunde de vorstin op een stok. maar zij bleek geen pijn i te hebben. Uiteraard ondervindt zij wel hinder van het opgelopen letseL Het gips verband zal zij nog wel enkele weken moeten dragen. Rapport Gedurende een onderhoud van dr;c uui en een kwartier bracht de heer Cals vol gens een officiële mededeling tussentijds rapport uit en bracht hij H.M. de Konin gin op de hoogte van de bereikte over eenkomst inzake het radio- en televisie- beleid alsmede van zijn plannen voo komende dagen. Reeds eerder is bekend gemaakt, dat de formateur vanavond de eerste ronde van het overleg met de he ren Schmelzer. Vondeling en Smallen- broek hoopt af te ronden De betrokken fracties kunnen zich dan morgenochtend over het resultaat daarvan uitspreken. Morgenmiddag, zo is de Dedoeling, gaat het overleg dan weer verder. Het lijkt verstandig om over de kans In één c c O O O t*nct NCRV wil naar de maan pag. 2 Oorlogsspeelgoed deugt niet pag. 2 Automatisering en werk- loosheid pag. 5 Veel dierenasiels slecht pag. 7 Sport pag. 8, 9, 11 geerde en gistermorgen een wandeling door de stad maakte na zijn terugkeer in Nederland een aantal kranten van za terdag doorlas, concludeerde hij: te op timistisch. (Voor vervolg zie pag. 5) Koningin nog enkele weken in het gips DEN HAAG - Koningin Juliana zal wellicht nog enkele weken het gipsver band moeten dragen. Dit is bekend ge worden uit de omgeving van formateur mr J. M. L. Th. Cals, die zoals be kend zaterdag aan Koningin Juliana mondeling verslag heeft uitgebracht over de formatie-werkzaamheden. Het letsel van de vorstin is niet van ernstige aard en evenmin pijnlijk, doch wel zeer hinderlijk. De Koningin ge bruikt bij het lopen een stok. Automobilist tlie jongen aanreed vermoord KEULEN Gisternacht is een 26- jarige automobilist die een jongen van zestien jaar had aangereden en zwaar verwond, door een aantal jongelui uit zijn auto gesleurd en zwaar mishan- de' 'j i hij er tenslotte in slaagde zich de greep van zijn aanvallers te ontworstelen en op de vlucht sloeg, werd hij door drie jongens achtervolgd, van wie er een hem vervolgens met een aantal messteken in de borst om het leven bracht. De dader is nog steeds voortvluchtig. Weer demonstratie van taxichauffeurs AMSTERDAM Ongeveer 260 Am sterdamse taxichauffeurs hebben zater dagmiddag hun ontevredenheid over hun lonen kracht bijgezet door een de monstratieve wandeling door het cen trum van de hoofdstad Hun eisen: 110 gulden per weck, vier procent vakantietoeslag en twee procent kerstgratificatie, zullen door het actie comité opnieuw aan de werkgevers worden voorgelegd Aan het s'ot van de demonstratie kon de heer Haks tele grammen voorlezen, waarin Rotterdam se en Haagse collega'» hun succes wensten. Daar wonen in totaal twee en een half miljoen Chilenen. De aardbeving begon om even na half zes West- Europese tijd en wordt als een van de krachtigste in de wereldgeschiedenis beschouwd. De piloot, die het eerst boven het door de vloedgolf getroffen gebied heeft ge vlogen, verklaarde dat op de plaats waar eens een vruchtbare vallei lag, thans slechts een zwarte modderplaat te zien is. De El Cobre dam lag 10 km ten noorden van La Calera, op 100 km van de hoofdstad Santiago. Reddingsploegen Eenheden van het leger, brandweer corpsen en het rode kruis spoedden naar de vallei. Zij hadden zieken auto's en trucks met geneesmiddelen, alsmede mobiele noodaggregaten bij zich. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn de meeste gebouwen ver- t in de steden Llay Llay, San Felipe, Lod Andes. Laligha. Cabildo en Illapel. die tienduizenden inwoners tellen. De aardbeving in die steden van de pro- e Aconcagua bereikte een kracht zeven tot tien volgens de interna tionale schaal van Richter. De wegen en spoorbanen zijn op vele punten geblok keerd door aardverschuiving en rots- a's van de berghellingen. de overlevenden van de ramp. „Heit wa- :wam over ons heen. maer ik ben geslaagd op een heuvel n de buurt te komen. Toen ik achteromkeek was de lawine al voorbij geraasd em zag ik geen huizen meer" Een twaalfjarige joeigen kwam er le vend af, omdat hij naar de heuvels was gegaan om wat te jagen voor de ramp zich voordeed. „Mijn moeder en zeven broers waren thuis, toen ik konijnen ging jagen", zo vertelde hij snikkend zie ik ze nooit meer terug' Hij zag vanaf de top van een heuvel de aard verschuiving komen en hoorde het enor- gedreun. Door de kracht van de be ving viel hij tegen de grond. Even later hoorde hij een luid geraas Toen wa6 het dorp verdwenen De politie heeft tot het invallen de duisternis toezicht gehouden op het zoeken naar overlevenden en toen actie moest worden stopgezet tot het aanbreken van de dag. politie-agenten die het gebied voor de nacht bewaak ten, smeekten huilende familieleden de van modder die het dorp bedekte, niet binnen te gaan. De aardbeving kwam geen vijf jaar na de aardschok van mei 1960 in Chili en een daarop vol gende vloedgolf. Daarbij kwamen ichatting vijfduizend mensen om het le- DJAKARTA. Het hoofd van dc In donesische militaire voorlichtingsdienst deelt mede dat zaterdag zes mensen on het leven zijn gekomen en twintig ge wond door brand in twee opslagplaatsen van munitie te Bodjong Koneng bij Ban doeng. Er zijn geen aanwijzingen sabotage. De brand was gevolg ..technische fouten" bij vervoer van nitie van een opslagplaats naar een Paniek In het epicentrum van de aardbeving. 140 km ten noorden van de hoofdstad Santiago, is 70 tot 80 procent van gebouwen verwoeat. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd voo provincie Valparaiso, waar een aantal dorpen en steden geen electrische sti meer heeft. Ook in Valparaiso zelf (de grootste haven van Chili) en het nabu rige Vina del Mar 'een zeebadplaats) i; de schade groot. Ten tijde van de aard beving begaven vele duizenden mensen zich in paniek op straat Als gevolg hier van vielen er enkele doden „Het was een reusachbige golf meer dan dertig meter hoog. die bestond uit zand. modder en water", zei een Dit is Robert M. Shelton jr., leider van de Ku Klux Klan. De bewe ging is. mede in verbend met de moord op mevrouw Liuzzo, heftig door president Johnson aangeval len. Shelton noemde de president, tijdens een telefoongesprek uit zijn hoofdkwartier in Tuscaloosa met een radiostation, een „vervloekte leugenaar". Pekino wil MOSKOU/PEKING/SAIGON De Russen kampen met moeilijkheden bij het verzenden van militaire uit rusting naar Noord-Vietnam via Na moon op Viola Liuzzo Twee dagen rouw in Michigan W '1INGTOX De Amerikaanse regeling bereidt scherpe maatregelen- voor tegen de Ku Klux Klan, een ex treem rechtse organisatie, die de laf hartige moord op de 39-jarige mevrouw Viola Liuzzo op haar geweten heeft. Begonnen zal worden met een ver bod op het dragen van de kermerkende kleding, een witte kap en bepaalde ge bruiken zoals het branden van krui sen. Verwacht wordt, dat het Ameri kaanse ministerie de commissie voor anti-Amerikaanse activiteiten van het Huis van Afgevaardigden binnenkort volmacht zal verlenen voor een for meel onderzoek naar dat genootschap. Men acht het gevaar echter aanwezig, dat de Klan zal „onderduiken". Er is namelijk al gezegd, dat de organisatie voorbereidingen heeft getroffen om haar leden onder te brengen in schietvereni gingen of zelfs in een kerkgenootschap. Intussen heeft gouverneur Romnev van Michigan bepaald, dat vandaag en morgen gerouwd zal worden ter nage dachtenis van mevrouw Liuzzo. De begrafenis zal morgen in Detroit plaats hebben, waar mevrouw Liuzzo met haar echtgenoot en vijf kinderen woonde. Vice-president Humphrey heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan liet gezin Liuzzo en hij heeft een per soonlijke boodschap van president John son overgebracht Kerk verwoest De rassenstrijd woedt echter nog voort In Meridian in de staat Mississippi heb ben onbekenden een voor negers be stemde kerk van de baptisten verwoest. De mannen gooiden vanuit een auto een bom naar het gebouw. Bij een andere kerk in dezelfde stad ontdekte een po litieman een brandende bus benzine. Doordat hij het vuur tijdig wist te doven, werd het gebouw gespaard. Dominee King zei gisteravond in San Francisco, dat hij zal oproepen tot een nationale economische boycot van de staat Alabama Het departement van financiën wil hij vragen de gelden bij de federale banken in Alabama op te ne men. Alle federale bureaus zouden de hulp aan die staat moeten staken, aldus zei King in een interview voor de tele- Tweede Selma Gouverneur John McKeithen van Louisiana vertrok zaterdag per vliegtuig naar Jonesboro om daar met de plaatse lijke negerleiders te bidden en bij hen aan te dringen op matiging. In dit stadje, waarvan negers hebben gezegd dat het wellicht een „tweede Selma" zal worden, zijn betogingen gehouden, nadat twee hoofdzakelijk door negers bezochte scho len waren afgebrand. „Men heeft mij gezegd, dat ik niet zal kunnen worden herkozen, als ik hierheen zou komen", aldus de gouverneur die verzekerde, dat het onderzoek naar de oorzaak van de branden wordt voortgezet. Het was nog nooit gebeurd, dat een gouverneur van Louisiana een dergelijke slap heeft ge- Uit Industry (Callfornië) wordt nog vernomen, dat de procureur-generaal, Thomas Lynch, de Inbeslagneming heeft bekendgemaakt van 339 machinegeweren in een geheime bergplaats. Sommige van deze wapens waren bestemd voor de uiterst rechtse „Nationale partij voor het recht van de staten". Deze party, waarvan het hoofdkwartier in Birmingham (Ala bama) gevestigd is, ageert tegen negers en joden. De leden dragen een soort uniform, bestaande uit een wit over hemd met zwarte das. een bruine riem en een speciale armband. Chinees gebied, zo is in communis tische kringen in Moskou gezegd. De Chinezen zouden toestemming heb ben geweigerd voor hetv erzenden van wapens naar Hanoi via het Chi nese luchtruim. Gezegd werd dat Pe king de volledige controle wenst over de doorvoer van Russische leveran ties. Voor de Sowjetunie leidt de enige eg om snelle levering van voorraden in Noord-Vietnam te verzekeren via Chinees gebied. In de Sowjetunie zijn zondag over het gehele land bijeen komsten gehouden tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam. Waarnemers in Moskou zeiden dat de door de regering gecontroleerde pers een scherpere toon aanneemt ten opzichte de ontwikkelingen in Vietnam en de publieke opinie schünt voor te bereiden en mogeiyke bekendmaking dat de regering een actievere rol in Vietnam voorbereidt. Vorige week deelde de Russische re gering mee dat zij de verzoeken van vele burgers om deelneming aan de strijd in Vietnam overweegt. Berichten uit Washington volgens wel ke Russisch personeel naar Noord-Viet nam wordt gezonden voor de bediening van luchtdoelraketten zijn in Moskou nog niet officieel bevestigd. Diplomaten me nen dat de Russische zinspeling op een vrijwilligersdetachement wellicht inhoudt dat met de wapens ook technici naar Noord-Vietnam zullen worden gezonden, hetzij als vrijwilligers hetzij als advi- China heeft aangekondigd manschap pen en oorlogsmaterieel naar Zuid- Vietnam te zenden, als het Vietnamese volk daartoe de wens te kennen geeft. De Chinese minister zegt een en an der in een brief aan de Noordvietna- mese minister van buitenlandse zaken. Niet alleen China wil daadwerkciyk steun verlenen aan de Vletcongrebel- len, ook president Dorticos van Cuba is bereid wapens en manschappen naar Vietnam te zenden. Men neemt aan dat deze hulp niet meer kan zön dan symbolisch. Aan de andere kant heeft' president Macapagal aangekondigd dat de Philip- pijnsc regering bereid is te overwegen, onder voorbehoud van goedkeuring door het parlement, troepen naar Zuid-Viet- nam te sturen indien „de situatie zulks nodig mocht maken". Hij sprak evenwel berichten tegen als zou Zuid-Vietnam om militaire hulp ge vraagd hebben. Door het inslaan van de bliksem is een mijnendepot in Midden-Vietnam in de lucht gevlogen, waarbij veertien mensen om het leven kwamen en 74 min of meer ernstig gewond. Naar verluidt is de ontploffing op een Amerikaanse landingsvaartuig in de haven van Da Nang wel aan sabotage te w(jten. Man tracht vrouw op straat te wurgen AMSTERDAM Naar hij later te genover de politie verklaarde „uit een geintje" heeft de 55-jarige Amsterdamse koopman H. H. gisteravond in de Kar nemelksteeg geprobeerd een 27-jarige vrouw te wurgen. Hij sloeg op straat plotseling zijn sjaal om de nek van de vrouw en bedreigde haar met een klap- p~rpistool. Toen zij begon te gillen nam hü de benen H„ die een oude bekende van de politie is. werd later in zijn wo ning aangehouden. STIENS Het honderden jaren oude hotel Smits is gisteren door een felle brand grotendeels verwoest. Van de in boedel kon niets worden gered. Ondanks hun lage leeftijd worden schoolkinderen in China toch (tij delijk) ingelijfd bij het leger van de volksrepubliek. Ze vormen „de ruggegraat van de rood-Chinese militaire macht". De foto toont een klasje, tijdens de militaire training in de omgeving van Peking. Verkiezingszege voor Tsjombe ELIZABETHSTAD De Conakatpartij an de Kongolese premier Moise Tsjombe heeft volgens dit weekeinde gepubli ceerde uitslagen een klinkende verkïe- overwinning behaald in het gebied rond Elisabethstad, de hoofdstad Tsjom- be's eigen Katanga. Opmerkelijk was. dat Tsjombe ook in het noorden van de hui dige Kongolese provincie Oost-Katanga veel stemmen kreeg. Voorheen was de Baloebakat-partij in dit deel van Kon go het belangrijkste. Volgens de officiële uitslag kreeg Tsjombe's partij 17.507 stemmen, oftewel 63 procent van het totaal. De Baloebakat- partij kwam niet verder dan negen pro cent en de aanhangers van de vermoorde Loemoemba kregen zes procent van de stemmen. De rest van de stemmen werd verdeeld over tientallen kleine partijen. De provincie Oost-Katanga heeft recht op zeven zetels in het Kongolese parle ment, die dus waarschijnlijk naar de par ten van Tsjombe zullen gaan. De verkiezingen verlopen in Leopold- stad niet geheel zoals het behoort. Dui zenden kiezers hebben gisteren urenlang in de rij gestaan. Ten slotte moesten zij vernemen, dat zij vandaag maar eens te rug moesten komen. Er was van alles veel te weinig: stemhokjes, stembiljetten, stembussen. Zelfs president Kasavoeboe kon zijn stem niet uitbrengen. Sommige van zijn landgenoten hebben negen uur lang in de zon moeten wachten. .De. vporz''tor van de verkiezingscom missie in Leopoldstad en zijn plaatsver vanger zijn gearresteerd. De beschuldi ging luidt sabotage. De minister van bin nenlandse zaken. Godefroid Moenengo. heeft verklaard, dat verkiezingscommis sie het voorbereidende werk ten enenma le heeft onderschat. Portugal verklaart: LISSABON De al» ongewensie vreemdeling uit ons land uitgewezen Portugees Da Silva Franco is zaterdag bij aankomst op het vliegveld van Lis sabon door de Portugese politie geboeid meegevoerd. Een woordvoerder van het Portugese ninisterie van buitenlandse zaken heeft .-erklaard. dat Da Silva Franco In een psychiatrische inrichting i» opgenomen De Portugese consul in Amsterdam had. voordat de man werd uitgewezen, tegen Nederlandse autoriteiten verklaard, da- men in zyn land in politioneel opzicht geen enkele belangstelling voor Da Sii- Franco had. ..Ik ben blij dat ik de veiligheids gortd' hnd aehnnid voordat ik de poes uit de boom ging halen." Uitgeslapen néén HftPRAKACFI

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1