ICEKVek AR nam moeilijk besluit: zonder CH verder gaan Dinsdag eerste toestel Garoeda op Schiphol Oud-minister Hofstra: roer radicaal om Socialisatie sterk wapen Stopa - aardappelen de consumptie in Inkomen koppelen aan arbeidsinspanning de kans njct ujtpesloten dat NIEUWE LEIDSE COURANT 15 VRIJDAG 26 MAART 1965 Protestantse partijen na jaren uiteen (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Uit alles bleek hoe de AR-fractie zich gistermiddag bewust was van het gewicht van de beslissing die zij ging nemen. Immers, het jaren lange samengaan van ARP en CHU regeringsverband stond op het spel een verbreking daarvan zou, zo meende men. ook schadelijke gevolgen hebben voor de samenwerking in haar geheel er voor het (door de ARP-leiding voorge stane) streven naar de vorming van éér grote protestantse partij. Over die bezwa. ren is de AR-fractie allesbehalve licht vaardig heengewandeld, maar zij meende eenvoudig geen andere keuze te kunnen doen. Het ontbrak haar aan elk objectief gument om zich aan verder overleg met de KVP en PvdA te onttrekken, louter uit solidariteit met de CHU. met wi ARP het op omroepgebied niet eens is. De AR-fractie heeft in de radio-t.v.-zaak steeds een belangrijke rol gespeeld het leek haar daarom consequent, poli tiek verantwoord en zakelijk geboden om steun te verlenen aan de beste kans op een spoedige totstandkoming van een ka binet, dat zo gauw mogelijk de omroep- kwestie overeenkomstig de A.R.-opvat tingen uit de wereld zou kunnen helpen. Een andere beslissing achtte zij niet in 's lands belang, omdat die de duur van de kabinetscrisis onnodig zou hebben kunnen verlengen waardoor de oplossing van het r.tv.-proóleem zou zijn ver traagd. Zou de AR-fractie gisteren de (even tuele) oppositie hebben verkozen, dan zou zij straks wel in een bijzonder eigen aardige positie zijn geraakt, nl. die van ,.regeringspartij-in-de-oppositie". Zakelijk gezien zou zij. zeker wat de regeling van het optredende (KVP-PvdA-) kabinet hebben kunnen inbrengen, maar politiek zou zij zich daarvan toch hebben moeten distanciëren, omdat dit nu eenmaal bij de oppositie hoort. Bovendien: voor het voeren van een behoorlijke oppositie is enige samenwerking tussen de grote op positiepartijen nodig, maar die zou tus sen WD, ARP en CHU hebben ontbro ken, in de omroepzaak en wellicht ook ten aanzien van andere kwesties, zo vreesde men in a.r.-kring. Geen commentaar Van CH-zijdc gaf men gisteren nog geen commentaar op de beslissing van de AR-fractie om zonder de Unie verder te gaan. Het staat echter wel vast, dat ook in de CHU tallozen het uiteengaan van beide protestantse partyen by deze formatie ernstig betreuren. Mr. Beernink gaf gisteravond voor de televisie nog een nadere toelichting op zijn beleid en dat van zijn fractie. Hij herhaalde, dat voor de c.h. bij de beoor deling van het concept-basisprogram niet alleen het radio-tv.-beleid relevant was, maar ook de belastingen, het midden- standsbeleid. de woningbouw „en aller lei andere zaken". Nadrukkelijk keerde hij zich tegen de beschuldiging van PvdA-fractieleider Vondeling, dat de CHU de omroepziekte en daarmee de kabinetscrisis slepende wilde houden. „Dat is beslist niet onze bedoeling en ik zeg dat als belastingbe taler. want elke dag kabinetscrisis komt ons duur te srtaan. Men heeft het verlies Koudere nacht DE BILT. De afgelopen nacht passeerde het front van een over noord-Engeland naar het oosten trek kende depressie ons land. De regen- hoeveelheden die hiervan het gevolg u aren, varieerden van 4 a 6 millimeter in het noorden en oosten van het land tot 11 a 12 millimeter plaatselijk op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Aan de achterkant van de depressie is de barometer sterk gaan stijgen. Er komt een rug van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, die over de Noordzee in de richting van Denemarken zal gaan trekken en morgen het weer in onze omgeving zal beheersen. Er ko men daarom flinke opklaringen en de kans op buien neemt af. Doordat vandaag weer polpire lucht Nederland binnenstroomt, wordt de komende nacht kouder dan de afgelo pen nacht. Morgen overdag zijn onge veer dezelfde temperaturen te ver wachten als vandaag. ZON EN MAAN Zaterdag 27 maart: zon op 6 27, onder 19,05: maan op 4.48. onder 12.33 Vrijdag 2 april: nieuwe maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 27 maart: 11.04 v.m.: 23.57 n.m "HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Mtinchen Zürich Genève RTV vrije kwestie of niet? wel op f 2 miljoen per dag geschat," aldus mr. Beernink. Hij reageerde niet op de impliciete bewering in de verklaring van de for mateur, dat hij (mr. Beernink) zich niet zou hebb engehouden aan de tus sen de vier fractievoorzitters en de formateur gemaakte afspraken, dat éérst overeenstemming over het radio- t.v.-beleid zou moeten worden bereikt en dat de aard van de bindingen aan het basisprogramma dezelfde zou zijn als die in het Akkoord van Wassenaar. In het t.v.-interview stelde de CHU- leider zich opnieuw op het standpnt van de „vrije kwestie". Als men het radio-t.v.-beleid als een vrije kwestie ziet, behoeft er geen crisis te ontstaan, want dan kan men rustig doorgaan en de beslissing aan de Kamer overlaten". Verrast In de verklaring van de c.h. Tweede- Kamerfractie komt echter het begrip „vrije kwestie" niet voor en naar ver luidt zouden enkele c.h. Kamerleden zich verrast hebben getoond over mr. Beer- Speeltuin in De Engel LISSE. Tijdens de jaarvergadering van de speeltuinvereniging Kindervreugd van de buurtschap De Engel is wel dui delijk tot uitdrukking gekomen, dat deze vereniging geweldige activiteiten aan de dag legt. De speeltuin is de hele winter geopend geweest Penningmeester Van Duijn kon een batig saldo van 500 gulden melden. De speeltuin zal worden verrijkt een draaimolen (voor 24 kinderen) en zespersoonsschommel. Voorts zal medewerking worden verleend aan het Oranje-comité voor de kinderfeesten op ei. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Jaarvergadering Clir. nijverheidsonderwijs LISSE. Donderdagavond werd in de Jacoba van Beierenschool de jaarverga dering gehouden van de Ver. voor Prot.- Chr. Nijverheidsonderwijs in de Bloem bollenstreek. Uit het verslag van de se cretaris, de heer A. van Steensel, verna- wij; dat voor de leerlingen veel ex- ies en voorlichtingsmiddagen wer den gehouden, waarbij de beroepenvoor- lichting een belangrijke plaats innam. In de vacatures door huwelijk van lera- n kon tijdig worden voorzien. In de s van ds. S. Kooistra werd tot gods dienstonderwijzer benoemd ds. C. B. Roos van De Kaag, terwijl ds. Brouwer in Hillegom het werk van ds. Walvaart an Sassenheim gedeeltelijk overnam. Het boekjaar sloot met een voordelig saldo van f 1609.96. Bij de bestuursver kiezing werden mevr. A. J. Moolenaar- der Zaal (Lisse) en mevr. J. M. Slootweg-Segers (Lisse) en en de heer Philippo (Sassenheim) herkozen. In vacature voor de Herv. Gemeente Hillegom en de Geref. Kerk Hillegom nog worden nink's uitlatingen, terzake. Op een pers conferentie verklaarde de heer Beernink gistermorgen, dat zijn fractie zich sederl 1963 steeds op het standpunt van de vrije kwestie" heeft gesteld. Hij wekte de indruk het vanzelfsprekend te vinden, dat de fractie dit standpunt nóg inneemt. Verrast door de „vrije kwestie"-theorie bleken gistermorgen ook de heren Schmelzer, Vondeling en Smallenbroek. die even na de heer Beernink een pers conferentie hielden. „Als het omroepbe leid als een vrije kwestie zou worden be schouwd, moet dit ook gelden voor aller lei andere belangrijke zaken. Zo komt men niet tot regeren," aldus de heer Smallenbroek, De heer Schmelzer: „Dan zou het kabinet-Marijnen er nu nog zit ten". De heer Vondeling: „De c.h.-fractie kon weten dat haar gedachte niet aan vaardbaar was en dat het overleg erop zou springen". Hoofdpunt in het beraad, zo vertelde de heer Schmelzer. is geweest de vraag of de minister de bevoegdheid moest krij gen van het getalscriterium af te wijken Voor KVP, PvdA en ARP was dit denk beeld van de heer Beernink onaanvaard baar. omdat het zou leiden tot een on gelijke behandeling van nieuwe gegadig den en een verschil in behandeling van oude en nieuwe zendgemachtigden. Ook praktisch is het voorstel-Beernink onuit voerbaar, omdat de minister geen enkele maatstaf heeft. Daardoor heeft ook een adspirant-concessionaris geen enkele ze kerheid, waarop hij een organisatie zou kunnen opbouwen. Zorgenkind en Philadelphia vergaderden gecombineerd LISSE De afdeling bollenstreek 'an de r.k. vereniging Het Zorgenkind n de protestants-christelijke vereniging Philadelphia hebben een gecombineerde •ergadering gehouden. Eerst werd een film over het onderwerp:het afwijkende kind getoond. Vervolgens sprak de heer Kregtmans uit Den Haag over de alge- bijstandswet Het afwijkende meerderjarige kind wordt als geheeJ zelfstandig beschouwd en staat financieel is van de ouders volgens de wet Onderscheiding Lisse LISSE De heer A. van Marsber gen werd woensdagavond op het bu- van de Rijkspolitie onderscheiden met de vrijwilligersmedaille van de re- e rijkspolitie, wegens 10 jaar trou- dienst. De heer E. Kronenburg reik te hem deze medaille uit namens de commandant van het district Leiden tegenwoordigheid van de adjudant rijkspolitie te Lisse. de heer Hendrikse. LISSE In de vacature-mej A. Kingma is tot onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere school te Lisserbroek benoemd mevr. L. Schouten-Jutte. Zeg het met bloemen iF^r .50, int®r,e lhode van voor WP nu v66 Vlucht in pool met KLM Retour Indonesië bijna vier mille (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dinsdagochtend zal het eerste vliegtuig van de Garoeda Indonesian Airways aankomen op Schiphol: de eerste vlucht van een geregelde luchtdienst van Djakarta naar Amsterdam. De Garoeda zal voortaan tweemaal in de week op Amsterdam gaan vliegen eenmaal via Praag en eenmaal via Parijs. De maatschappij opereert op deze lijn commercieel in pool met de KLM, die zoals bekend tweemaal per week op Djakarta vliegt. Deze werking houdt in, dat de inkomsten volgens een bij contract vastgestelde verhouding zullen worden verdeeld. Daarnaast zal de KLM in Nederland optreden als generaal-agent van Ga roeda, terwijl Garoeda in Indonesië de belangen van de KLM zal beharti gen. „Onze komst naar Amsterdam is niet alleen een kwestie van maar ook een commerciële zaak", Alleen politiek op langere termijn UERECHT De oud-minister van financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft gisteravond op een vergade ring van de afdeling Zuilen van de Partij van de Arbeid verklaard, dat alvorens de Partij van de Arbeid gaat deelnemen aan de regering dui delijk dient te worden uitgesproken, dat de nieuwe coalitiek een andere politiek zal gaan voeren dan het kabinet-Marijnen. De heer Hofstra wenst zekerheid dat een deel van de socialistische verlangens kan worden gerealiseerd en dat een beleid op langere termijn mogelijk is. Minister Biesheuvel bevestigt: DEN HAAG Minister Biesheuvel (landbouw) heeft in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid P. Voogd van de boerenpartij bevestigd dat er momenteel zogenaamde stopa- aardappelen (pootaardappelen) in de consumptie komen. De minister zegt verder dat het plotselinge aanbod van deze aardappelen inderdaad enige druk heeft uitgeoefend op de prijzen van consumptie-aardappelen, maar dat dank zij de goede vraag de markt zich inmiddels weer volledig heeft kunnen herstellen. Minister Biesheuvel ziet daarom geen aanleiding ten behoeve van de consumptie-aardappelen maat regelen te overwegen. Normaal Verder verklaart de minister van land bouw dat het een normaal verschijnsel is, dat aardappelen, die als pootaardappelen zijn geteeld ten slotte voor consumptie worden afgezet. Vrywel elk jaar wordt een deel van de grovere maten voor con sumptie bestemd. De omvang wordt be paald door de prijsverhouding tussen pootgoed en consumptie-aardappelen. Deze gang van zaken is erop gericht het produkt zo goed mogelijk tot waarc bi-engen. Hiertegen kan naar de mt van de minister moeilijk bezwaar worden gemaakt. Eisen Ook stopa-aarciappelen moeten in dien deze voor consumptie worden afge zet voldoen aan de eisen, gesteld in de verordening kwaliteits. e" sorterings voorschriften consumptie-aardappelen van het produktschap voor aardappelen. Aangenomen mag worden dat die par tijen, die voor consumptiedoeleinden worden afgezet, inderdaad aan redelijke kwaliteitseisen voldoen Overigens zal. mede als gevolg van deze kwaliteits- en sorteringsvoorschriften, verreweg het grootste deel van de stopa-aardappelen voor veevoeder moeten worden afgezet. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- van 19 maart tot en met 30 april zodanig moeten worden opgehokt. dat uitvliegen op of over gronden van anderen wordt verhinderd. „De lijn-Drees werd destijds bewust omgebogen. Dit betekent dat nu duide lijk dient te worden verklaard, dat een kabinet met socialisten een andere politiek zal gaan voeren dan voorheen". De heer Hofstra gelooft dat socialis tische deelneming aan een nieuw kabi net alleen zin heeft, als een politiek op langere termijn kan worden gevoerd, zowel op het gebied van gemeen schapsvoorzieningen als op dat van de woningbouw, het verkeer e.<L Een grote invloed van de overheid op het bedrijfsleven acht de heer Hofstra ook nodig en met name denkt hij daarbij nog steeds aan socialisatie. „Als we dat niet doen krijgen we de zaak nooit onder de knie". Bij socialisatie denkt de heer Hofstra met name aan het verzekeringsbedrijf, de banken, de Hoogovens, de meelindustrie, een deel van de middenstand en sommige chemische bedrijven. Socialisatie be schouwt hij als een sterk wapen van dc overheid bij de beheersing van de natio nale dh internationale economische wikkeling en een redelijke inkomenspoli tiek. Bij het verzekeringsbedrijf vindt naar zijn oordeel een enorme verspilling plaats. In het levensverzekeringsbedrijf komt 75 procent van de premie bij de verzekerde terecht, van de brandverzeke ring slechts een derde. De rest van he premiebedrag wordt opgemaakt aan on kosten. Schandelijk De banken zijn in feite bezig zichzelf te socialiseren, want na de jongste bankconcentraties kunnen de grote twee in een volgende fase in feite iedereen maken en breken met hun kredietverlening. Schandelijk noemde de heer Hofstra de recente, me bankvoorwaarden. Dit is z i. een bruik maken van economische macht. De heer Hofstra is overigens in het al gemeen geen tegenstander van concern tratie, als daarbij primair is het effi ciënte voordeel van grotere eenheden en niet de grotere macht. Middenstand De heer Hofstra wenst ook een deel van de middenstand te socialiseren, omdat een behoorlijke ordening naar zijn ning de kosten van het levensonderhoud zeker met tien procent kan doen dalen. De heer Hofstra is gekant tegen reclame in televisie en radio. „Als er elk jaar vier procent meer kan worden besteed dank zij de produktiviteitsverhoging, praat de reclame ons acht procent i behoeften aan". Dit vindt de heer Hofstra een stuk vermaterialisering, die de men sen afhoudt van andere beginselen, zoals de zorg voor de hongerende men se de achtergebleven gebieden. gisteren de heer A Suroko, verte genwoordiger in Nederland van Ga roeda. „Wij zien perspectieven in de ze lijn, al zal de bezettingsgraad het eerste jaar niet hoger dan 35 procent komen te liggen." Rijsttafels aan boord? „Wellicht in de toekomst. We beginnen met de normale Europese keuken" Coroimdo De luchtdienst op Amsterdam zal Garoeda vliegen met de Convair 990 A Coronado, en een geheel Indonesi sche bemanning. Verscheidene vlie gers hebben eerst enkele maanden bij KLM op het Europese lijnennet getraind om ervaring op te doen. De luchtvloot van Garoeda telt in to taal 35 vliegtuigen: 18 Dakota's (de mo gelijkheid is niet uitgesloten dat hier- Friendships in de plaats komen, aldus de heer Suroko), 11 Convairs CV- 340/440. 3 Electira's en 3 Convairs CV De meeste van deze vliegtuigen zijn ingezet op het binnenlands lijnennet op de lijnen naar Tokio, Hong Kong, Manilla en Bangkok. In dienst van Ga roeda werken nu 4000 mensen, onder wie 120 vliegers (acht van hen zijn opgeleid bij de Nederlandse RLS). De in 1949 op gerichte maatschappij vervoert per jaar 400.000 passagiers (de KLM 1.6 miljoen; werkt nauw samen met de Tsjechische luchtvaartmaatschappij CSA en de Fran- UTA. Wat de lijn op Amsterdam betreft: op Schiphol verzorgt de KLM de grondaf- handeling, maar het onderhoud van de toestellen gebeurt in samenwerking met Swissair, die eveneens met de Coronado vliegt. De directie van Garoeda ziet in de euwe lijn goede mogelijkheden een stimulans te geven aan het toeristen verkeer naar Indonesië (al kost een re tourtje nog altijd ruim 3900). Men is al hard bezig de hotelaccommodatie uit te breiden. Eind dit jaar zal op Bali een v hotel met 400 bedden gereed ko- terwijl twee soortgelijke hotels worden gebouwd op Java. Burgerlijke stand van Hillegom HILLEGOM Geboren: Aartje M. d v K A van den Hoven en M J H Steendam; Alida J W, d v M J de Joode en A Gort: Erna M. d v B W van Hou ten en C J Beliën. Ondertrouwd: L G Mense en M H Weijers; A J Plomp en J van Rijswijk: C Both en G H de Jonge. Getrouwd: G W A Toele en C Kool: van Hulzen en H B A Berbé; M Schoonderbeek en J S M Waasdorp. Prof. dr. F. Hartog tot werkgevers: Loonpolitiek vereist Europees overleg (Van onze soc.-econ. redactie) APELDOORN De Groningse hoogleraar prof. dr. F. Hartog is mening dat een stelsel van loonpoli tiek zodanig behoort te zijn opgezet en uitgewerkt, dat het verband tussen arbeidsinspanning en -inkomen duide lijk tot zijn recht komt. De hiervoor benodigde vrijheidsmarge zal aai ondernemers en werknemers gelaten moeten worden, doch volgens prof. Hartog zullen de ondernemers deze marge in geen geval mogen benutten ter verhoging van het algemene loon peil in eigen bedrijf. Zou dat wel gebeuren dan zou geen staip naderen tot het door de hoogleraar gestelde doel, dat be loningssystemen wezenlijk prestatie- verhogend werken. Prof. Hartog acht dan ook niet alleen een centrale lootn- bewaking, maar ook een effectieve controle op het gebruik vam de vrij heidsmarge noodzakelijk. Hij heeft aan deze gedachten uiting gegeven ter inleiding van een forum discussie, die hedenmiddag is gehouden in de jaarlijkse landelijke ledenver gadering van de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid, waarbij in het bijzonder het perspec tief van de arbeidsmarkt onderwerp van bespreking was. Nadelen De situatie op de arPeidsmarkt be trekkend op de loonvorming betoogde de hoogleraar, dat het aanvaarden de volledige werkgelegenheid als doel stelling het waarborgen betekent een minstens toereikende vraag op de arbeidsmarkt met het gevolg dat de prijs (het loonniveau) zijn natuurlijke Hillegomse vrouwen en de gouden Y.N.F. HILLEGOM. De heer Beets var Vereniging Nederlands Fabrikaat, lichtte op de vergadering van de N.C.V.B., af deling Hillegom, het doel, de taak werkwijze toe van de vereniging, die dit jaar haar gouden jubileum viert met on der meer de deelname aan het bloemen corso. Door middel van een serie kleuren- di.'s verstrekte de heer Beets voorts voor lichting over Nederlandse industrieën er hun produkten. De presidente, mevrouw J. H. Rijken- Loos (Elsbroek), die een meditatie had gehouden, kondigde de „bliksemactie" op maandag 10 mei tussen 7 en 9 's Avonds ten bate van het christelijke blindeninstituut voor kinderen „Barti- meüs" aan. Medewerksters kunnen zich aanmelden bij mevrouw Moerkerken, Parallelweg 153. Voorscliotense vrouwen hoorden over Biesbos VOORSCHOTEN Voor de Voorscho- tense leden van de Bond van Plattelands, vrouwen hield de heer H. vam Geeler uit Dordrecht een boeiende lezing ovei de Biesbos. Aam de hand van een gropl aanital dia's en met muzikale omlijsting via een bandopname-apparaat, liet de heer Van Geelen de vrouwen me prachtige natuur kennismaken. Uit de jaarverslagen van secretaresse r penningmeesteresse bleek dat het de eremging goed gaat. Er zijn 77 leden en er is een batig saldo. In het bestuur werden gekozen die dames A W. Dijk- man-Heykoop, G. Gerritsen-Van de M< J. de Vree-Lutterveld en herkozen i vrouw E- Bakker-Van Riel. Ooievaar voor Voorschoten VOORSCHOTEN Gistermiddag werd aan de Dobbeweg met enige plechtigheid een paal met wiel opgericht voor een flink ooivaarsnest. Voorschoten bezit reeds vele jaren kolonies reigers, die het bos bij Duivenvoorde „onveilig maken", een ooievaar ontbreekt echter nog steeds. Experts hebben er groot ver trouwen in. dat het nesf deze leegte in Voorschoten kan opvullen. inds '64 de succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patertt nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar ...en dat voor dertig cent! l/ó/ajquej -rre NEERUNOS 6R0°lS evenwichtscheppende functie niet kan uitoefenen, integendeel, er ontstaat een structurele opwaartse druk op het alge mene loonniveau. Daarbij bestaat het gevaar, dat de be trokken centrale instanties in de concrete vormgeving niet ten volle rekening (kun nen) houden met de sterk uiteenlopende omstandigheden, die zich in de verschei dene bedrijfstakken en in de individuele ondernemingen voordoen. Ook is het risico groot, dat een loonstructuur ont staat waarin het verband tussen arbeids inspanning en arbeidsinkomsten door de werknemer niet of niet voldoende als realiteit wordt ervaren. Nadelen hiervan noemde prof. Hartog: vermindering van de produktiviteit of een vertraging van de groei hiervan, verlaging van het be reikbare loonniveau en verhoging van de kostprijs. De hoogleraar zei verder om., dat m.b.t. de loonpolitiek Europees overleg gewenst is. Wat de prijsbewaking be treft zei prof. Hartog dat prijsstijgingen niet al te zeer de kop moeten worden ingedrukt omdat deze de bestedingen enigszins afremmen. Meer dan 1 a l!i procent prijsstijgingen per Jaar achtte hij evenwel ongewenst. Ook een Leids kievitsei LEIDEN Koert Habraken, Morskade 15a, 17 jaar oud, bracht gisteravond wethouder- locobusgemeester Menken hef eerste Leidse kievitsei. Koert wilde het graag zelf de burge meester geven maar de tocht naar Hoofddorp vond hij toch te ver. Maar wethouder Men ken heeft er vanmorgen in het stadhuis de burgemeester mee verblijd. Toneelavond in De Kaag De KAAG Gisteravond hield de christelijke gemengde zangvereniging „Looft den Heer" haar feestelijke jaar vergadering in de overvolle jeugdher bergzaal. De ere-voorzitter van de ver eniging, ds. C. Roos, leidde de avond. In zijn openingswoord heette hy de di rigent van het koor, de heer S. P. Visser, speciaal welkom. Secretaris J. v. Nieuwkoop gaf een overzicht van het afgelopen verenigings jaar. De deelneming aan een zangcon cours in Nunspeet leverde een eerste prys op in de ere-afdeling met een pun tentotaal van 350. Het is de bedoeling in oktober van dit jaar samen met de koren van Nieuw- Vennep en Burgerveen een uitvoering te geven van Der Messias van Handel. Het koor telt 22 leden en 185 begunstigers, Namens de penningmeesteresse, mevr. Schalk, gaf de secretaris ook een finan cieel overzicht In de kas bleek een batig saldo van f 296.54 te zijn. Na de pauze speelde het Kaagse to neelgezelschap „Wie wü, die kan" het to neelstuk „De Vrybuiter" van Anton Beu- ning, een spel over de kustvaart. Onder de voortreffelijke regie van de heer Jan van Mantgem uit Blaricum werd er een heel goede opvoering van gegeven. Vrij dagavond zal het toneelstuk nogmaals worden opgevoerd. Nieuwe zaak in De Kaag DE KAAG Dezer dagen was het feest bij de familie F. Vlugt aan de Huig- sloterdijk. Onder grote belangstelling werd door de voorzitter van de VW, de heer D. v. Nieuwkoop, de moderne zelf bedieningszaak geopend. Hy sprak over vroeger, toen de fam. Vlugt nog in de oude zaak werkte. Ook dacht hij nog aan de tijd. waarin men moest werken in de nood winkel. De bouwers van het pand, de heer J. Hulsbos en zoon werden ge prezen voor de vlotte afwerking. De heer Van Nieuwkoop zag deze zaak als een winstpunt voor de Kaagse gemeenschap en voor het toerisme. Hyacintenkwekers willen areaal niet uitbreiden HAARLEM De hyacintkwekers ge loven niet, dat de oogst 1965 geheel ver kocht zal kunnen worden. Het vorige seizoen ging het de hyacintenmannen al lesbehalve naar den vleze. Er schoten niet minder dan tweeëntwintig miljoen stuks over. Een sur plusheffing van 11 pet was niet voldoende om alle doorge draaide bollen op te kopen. Men moest een beroep doen op de reserves. Ook nu Het bestuur van De Hyacinth wil straks bijeenkomsten beleggen met groepen exporteurs om me hen te Overleggen een belangrijk kwantum bollen gratis be schikbaar te stellen voor reclamedoel einden. Dat deelde de heer C. Driehui zen. de voorzitter van de Dc Hyacinth, gistel-middag mee tydens een langdurige en drukbezochte vergadering in Tres long. Daar besloot men ook het PVS te adviseren dit jaar het areaal niet uit te breiden. Met de huidige oppervlakte zyn er meer dan bollen genoeg om ook vol gend jaar aan de vraag te kunnen vol doen, zo meende men. Grote consternatie ontstond toen de heer Fr. Murk uit Hillegom na een hartstochtelijk pleidooi nu stappen te on dernemen te komen tot een volledig vry'geven van de teelt plotseling neer viel Hij werd. na geneeskundig onder zoek. naar huis gebracht. De vereniging ging ook (met 353 tegen ht,pe^Tn^akk00rd met heï voorstel het PVS te adviseren bij vrije inlevering van hyacinten alle maten over te ne men tegen een prys van f 1 per kg. Men wil voorlopig voor één jaar de proef ne men omdat er belangrijke financiële con sequenties aan verbonden kunnen zyn. export van hyacinten nam iets tóe Van 108.000.000 in 1963 kwam men in 1964 op 118.000.000 stuks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15