Brick Bradford Shirley Temple liet verstek gaan ILente...PlasticolöiTI —Toch is het zo!- Jesje en Josje Vervelend lusHiiilLüIiitiJ Puzzelhoek EU Senmoet: „Een kroon voor een kind" De vrouw Alberdien IPIasticolor metaallakj ram 13 VRIJDAG 26 MAART 1965 ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- 21.45 Teg 22.15 Lichte grammofoonni iws: 22 40 Spontan. KRO 19.00 Nie '1.40 Lichte grammo-| iliteiten of grammo- nmuziek; 22 25 Boekbespreking, 22.301 iUws; 22.40 Epiloog; 22.45 Chez nous, irspel: 23.55-24.00 Nieuws. DRAADOMROEP VANAVOND nofoonplatenprogramma van 13-20 ct.—Lss. Ariadne auf •zkopf, Rita Stretch, I Lisa Otto. Grace Hoffman, ait; Rudolf Schoek, Gerhai Unger, Helmut Krebs, bariton; Fritz Ollendo Orkest o.l.v. Herbei Richard Wagner. 1. Venusberg „Tannhauser". Herbert von bergs Staatsoi kleuters. NCRV: 19.06 Kijk Sïvarieerd programma. NTS: 20.00 Joui CRV: 20.20 De Beverly Hillbillies, TV-film; 20.45 Attentie; 21.10 Memorandum vai TV-spel (4); 21,50 Opsigm 22.20 En Hij NTS: 22.25-22.30 Journaal. Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in he kort. VARA: Zangsoliste m. combo-begele: ding: 20.20 In vertrouwde handen: Blinde darm-operatie, filmreporlage: 20.50 De laai ste Maskers, TV-spel; 21,45 Achter he 19,00 Zandma 19.55 Weerber. 20.00 lendin van Mevroi 35 Franklin D. Roose- 22,20 Geen echtschei- morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuw» Aansluitend: Ochtendgymnastiek en socialis- tiich strijdlied: 7.20 Lichte gramrnofoonuziek (7.25 Van de voorpagina, praatje): 8.0C Karakteristi scoop; 16.40 Lichtbaken, lezin .30 Wegwijs, tips 9.00 Loon naar ...jme orkestmuziek VPRO: 9.40 Eten en VARA: 10.00 12.55 VARA-Varla; 13.00 tiisch orgelspel; sstmuziek; 17.30 18 m. KRO: 7.00 Het litatie; 7.05 Oude muziek 7.40 Gewijde muziek ging; 8.00 Djinn, gevari- 100 Angelus: 12.03 Licht ïziek; 17.30 Kunstkro- Televisie morgen Nederland I. NTS: 10.00 Teieac: Ongev; ill en om de woning, televisie-acade 10.30-11.00 Teieac: Moderne onderwijsme den en didactiek, televisie-academie. Eui 3-15.30 Pac 16.00 P 16.30 In AVRO: 16. 16,05 Luipaard op schc Lab. 17.00-17.35 Voor de jeugd. telgië: Nederla 10.30-12.05 Vi veldloop 17.45 S^hool-TV. 18.55 Z; ïiv.'s Namiddags: Paar- it Liverpool. B. Internat 16.55 Leonard Bern- VANAVOND TE ZIEN NED. I; NTS; NCRV. De uitzonderlijke familie Clampett, beter bekend als de Beverly Hillbillies komen de kijkers vermaken met een af levering, waarin zij zich druk maken over het beroemde Amerikaanse honkbalteam The Dodgers. Memorandum van een dokter, het seriespel over dr. Cameron en dr. Finlay, wordt voortgezet met de vierde aflevering: Een pokkengeval. De Belgische zanger Louis Neefs brengt zijn programma Opsignoorke. VANAVOND TE HOREN In vertrouwde handen. Deze reeks brengt vanavond een reportage van een blinde darm-operatie op het scherm. „De laatste maskers", een spel van Arthur Schnit,zler, gaat gaat onder de regie van John van de Rest op het tweede net. Joan Remmelts en Ton Kuyl spelen de hoofdrollen. HILVERSUM I VPRO, VARA Promenade Orkest o.l.v. Benedict Silberman concerteert met als solist de bas-bariton Rudolf Bautz. begint de Melodieën-Cascade van Johnny Ombach. die een avond vol lichte muziek inluidt, met Sandor Vidak; Corry Brokken en gezellige plaatjes (om 9.40 uur). Bij correctie: het wit i SCHIPHOL Tientallen verslag gevers en fotografen waren op de j luchthaven om Shirley Temple, „het j idool van het witte doek uit de jaren dertig", af te halen. Drie glanzende j zwarte wagens stonden gereed om het echtpaar Black naar het Amstel- j hotel te rijden waar voor hen een suite was gereserveerd. Maar wie erl ook uit het vliegtuig van de Russische j Aeroflot kwam, geen Shirley. Nie-I mand wist waarom niet. Ook de ver tegenwoordiger van Aeroflot in. Ne-; derland kon niet anders doen dan zijn j armen in een onwetend gebaar sprei- den. Het gerucht ging dat zij naar1 Amerika teruggegaan zou zijn langs! een andere route, omdat haar schoon- vader plotseling zou zijn overleden, i Zoals bekend was Shirley in Moskou I om medische hulp te zoeken voor haar broer die aan leukemie lijdt. Hoe het zij, de journalisten stonden voor niets te wachten en de wel- komstbloemen konden weer terugge bracht worden naar de bloemist. 1773) Ieder levensgebied van de aar de is een groot samenspel van leven, waarin weliswaar de één van de an der leeft, maar allen toch weer op elkaar zijn aangewezen. Deze le vensgebieden vormen ieder voor zich een biologische eenheid, waarin de sa men- en tegenwerkende krachten niet gewijzigd kunnen worden dan op straf fe van verandering van het geheel. Voorbeelden hiervan hebben wij in het verleden al bij herhaling genoemd, zoals de konijnen- en cactusplaag die in Australië is ontstaan, doordat Euro peanen deze dieren en planten hebben ingevoerd in een gebied waar de na tuurlijke vijanden ontbraken. Hetzelf de geschiedde met de waterhyacint in Kongo, met de zwamspinner die van Europa naar Amerika werd over gebracht, met een uit Mexico stam mende struik die op Hawaii alle an dere planten dreigde te verstikken enz. In sommige gevallen kan de schade weer enigszins worden hersteld, maar hoewel dit streven wel succes heeft gehad, blijkt deze methode toch niet altijd de oplossing van het nieuw ge schapen vraagstuk te zijn. Als voorbeeld noemen we het be roemde geval van de ratlenplaag in Jamaica, waar men in 1872 besloot een befaamd rattenverdelger in te voei t.w. de mangoest, een roofdier lengte van ongeveer Yg 1 namelijk in Afrika 1 1 Azië voorkomt. Aanvankelijk leek de mangoest een ware aanwinst voor Jamaica, want hij at zijn buik dik en rond aan rat ten, zodat de rattenplaag spoedig ten einde was, tot volle tevredenheid van degenen die daaronder geleden had den. Maar toen de ratten niet meer kelijk onder te lijden. De emigrant begon zorgen te baren, want door het uitvallen van een paar belangrijke insekteneters ontstonden evenwichts- verstoringen in de insektenjrereld, die zich in allerlei insektenplagen uit ten. (De stormvogel van Jamaica werd in deze periode geheel uitgeroeid, maar dat heeft met het onderhavige onderwerp niets te maken). Nu kun nen insektenplagen met de huidige be strijdingsmiddelen wel weer worden gekeerd, maar de zorgen bleven. Toen een belangrijk deel van de in heemse dierenschat van het eiland was ten onder gegaan, namen ook de mangoesten die een zo weelderig le ven gewend waren, in aantal af en de enkele overblijvers moesten zich hij gebrek aan beter weer tevreden stel- voor de grage bek van de mangoest kwamen, vielen andere dieren aan zijn vraatzucht ten prooi, want een man goest versmaadt evenmin gewone huis dieren, zoals geiten, varkens, lamme ren, katten en honden- Toen dan ook een flinke slachting onder deze huis dieren was aangericht en ook slan gen, hagedissen, vogel- en schildpad eieren in grote aantallen door de man goest werden verslonden, begon de inheemse fauna van het eiland er wer- len 1 1 de c gebleven exemplaren zich inmiddels weer sterk vermeerderd hadden, maar welke dieren inmiddels hun toe vlucht tot de bomen hadden gezocht om aan hun aartsvijanden te ontko men. Door het ingrijpen van de mens waren de ratten op Jamaica tot boom klimmers en boombewoners gewor- H. Pétillon Nadruk verboden. Commentaar De titel van Jan Staals televisie- maakwerk, „Klanten kunnen niet wachten", sloeg regelrecht' op ons; we konden nauwelijks wachten met het omdraaien van de knop. Zó slaapver wekkend slap was de inhoud van het stuk en zo slecht werd het gespeeld. Er zijn vele tientallen mankementen in de constructie van het spel en de presentatie daarvan 'op te sommen, r het is die moeite niet waard. het ntwoordelijke was erbarme- nverstaanbaar Wij hebben ons verbaasd over grote tekort aan kritische zin bij de deze N.T.S.-produktie ver vakmensen. De tekstregie lijk (als de tekst niet 1 werd uitgesproken, werd 2 opgezegd). Bij het vele onaannemelijke in de tekening van de situatie wisten boven- verseheidene spelers hun rolfiguur waar te maken (Jacques Luyer en Nelly Frijda is dit, omdat ze te weinig toneelroutine hebben, te vergeven, maar de eerste-plansactrice Elise Hoo- wier monotone dictie ook nog irriterend werkte. Het enige goede aan deze flop was het décor van Weynand Grijzen. In. „Kijk op Kunst" hebben wij nog minder goeds kunnen ontdekken. Sinds wanneer zijn gebazel en onvermogen ook al „cultuur facetten"? Schmidt heeft de Staatsprijs voor het Kinderboek gisteren in ontvangst genomen. Op het ministerie van o., k. en w. heeft staatssecretaris drs. L. J. M. van de Laar de prijs uitgereikt. Tijdens de plechtigheid kwamen twee jeugdige bewonderaars de schrijfster een bloemenhulde brengen. Naast haar: staatsse cretaris Van de Laar. OP 4 MEI: Laatste aflevering „De Bezetting'1 BUSSUM Op dinsdag 4 mei zal „De Bezetting", de uitzendingenreeks van dr. L. de Jong, directeur van het Bureau voor Oorlogsdocumentatie, worden afgesloten met de 21-ste afle vering. Het programma van de NTS is dan volledig in overeenstemming met de opzet van vijf jaar geleden uitge voerd. Deze serie heeft bij het tv-kijkend publiek grote waardering geoogst cn dat I was begrijpelijk, want dr. De Jong, en producer-regisseur Milo Anstadt en pro-1 ducer Ben Klokman hebben in de tv- beelden van De Bezetting" een indrin gende en onvergetelijke serie over de donkere oorlogsjaren gemaakt. Direct na de vierde mei zal, dank zij de medewerking van de NTS en door een samenwerking van de uitgeverijen Querido en Wolters een cassette met drie langspeelplaten worden uitgegeven, waarop de treffendste fragmenten zijn opgenomen. I Onafhankelijke omroep vraagt zendtijd voor voorlichting HILVERSUM Namens „de onaf- hankelijke omroep", waarin samen werken de programmastichtingen Open bestel. Tros en TVN, heeft jr. A. G. Maris zich schriftelijk gewend tot de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen met het verzoek deze stichtingen gelegenheid te geven hun plannen en gedachten met betrekking tot televisie en radio, via de televisie aan het Nederlandse publiek bekend te maken. Zij vragen de minister hun zend machtiging te verlenen en hun zend tijd op het eerste televisienet toe te kennen gedurende tien minuten per maand. Zij zijn van oordeel dat zich hier voordoet een bijzonder geval of een bijzonder doeleinde in de zin van artikel 15 lid een van het televisiebe- sluit 1956. Invul puzzel Omroepen zenden gezamenlijk filmserie uit HILVERSUM De gezamenlijke omroepverenigingen hebben besloten samen zorg te dragen voor de uitzen ding van een filmserie, de Lucy-show. Met ingang van donderdag 8 april zullen zij elke week van 19.35 tot 2C.00 uur via Nederland 1 een afleve ring van de filmserie, op het scherm te brengen. Deze televisieserie is nu reeds te zien via Nederland 2 in een gezamenlijke NCRV- en VARA-uit- zendingen. Het ligt in de bedoeling van de AVRO. KRO, NCRV. VARA en VPRO dat op een nog nader te bepalen datum een tweede soortgelijke filmse rie zal worden ingezet. 42. „Zie je hoe die mannen zelfs hier nog proberen om hun gezicht niet te laten zien!" fluisterde Josje. „En nu toch verder helemaal niemand in buurt! O, het zijn stellig dieven. Wat heb jij toch een fijne neus, Jes!" dadelijk ongure hè. Barend. Je kan zo zien dat het echte dieven zijn. Nu gaan ze natuurlijk naar de verstopte horloges toe. Misschien gaan ze de buit wel ophalen om de grens over te smokkelen! Dan moeten wij hen achterna, hoor!" .Misschien hebben ze wel weer ergens anders een inbraak gepleegd en gaan ze de nieuwe buit naar hun schuilplaats brengen!" zei Josje opgewonden. Onze vrienden staarden gespannen naar het bootje met de twee mannen erin, dat met ^een flink vaartje door de smalle „Zullen wij hen al volgen, Barend?" ..Nee. we blijven hier nog even zitten", antwoordde Barend. „We moeten eerst eens kijken wat ze gaan uitspoken. Uit het oog verliezen kunnen we hen prac- tisch toch niet meer. Daarvoor is het land hier te vlak. En we moeten ervoor zorgen dat ze ons niet in het oog krijgen." ..Ik geloof dat ze. daarginds gaan af." „Dan is hun bergplaats hier dus vlak bij!" riep Jesje zenuwachtig. „Ja. kijk, die ene is al uit de boot gestapt. Nu gaat de ander ook aan land. Ze leggen hun ..Waar zouden ze op af gaan?" vroeg Josje. „Ik zie hier nergens een huisje. Zouden ze de horloges zo maar ergens in de grond hebben verborgen?" „Kom mee, dan sluipen we hen na!" zei Barend. „Maar zorg ervoor, goed gedekt te blijven. We gaan naar dat riet daar voor ons uit. Dan kunnen we ons daarachter weer schuilhouden." boot vast." 63 Er volgde stilte. „Het spijt me zéér, senor; Ties zuchtte; het werd niets. Alberdien groef nog eens in haar karbies en zette naast de eerste kruik een tweede, even groot, even bruin, ook weer met roóie lak gesloten en in die lak het wapen van Schiedam. Het was geen kleine verlokking voor de Spanjaard. Zijn donkere ogen glinsterden: zijn bleke wangen werden rood. Zijn witte handen met de dikke vingers gingen even in de richting van de kruiken, maar daarna trok hij ze terug, haalde een zakdoekte voorschijn en wiste zich daarmee het zweet van het voorhoofd. Hij was de senora en de senor diep dankbaar voor alles wat zij hem aanboden. Hij wilde hen 7.0 gaarne helpen, maar heus, hij *kón, hij mócht het niet. Ties wilde opstaan. Maar Alberdien wachtte met zeer groot geduld. Ten slotte scheen zij echter toch in het onvermijdelijke te berusten. Zij opende haar karbies. Haar hand ging langzaam naar de kruiken ou de tafel om ze weer op te bergen. Dit was te veel voor de Spanjaard. „Vooruit, neem hem maar mee!" zei hij, terwijl zijn ogen van begeerte brandden. „De kruik?" vroeg Alberdien bedaard. „Neen, die vent!" riep de commissaris uit ..Dank u," zei Alberdien. De commissaris nam de beide kruiken en de kist I sigaren en borg alles in een kast, die hij zorgvuldig j sloot. Daarna trok hij aan een koord, dat boven zijn i tafel hing. Op een afstand klingelde een schel. Er jkwam een agent. De commissaris droeg hem op de Hollander, die gisteren opgesloten was. onmiddellijk los te laten. Alberdien en Ties deed hijzelf op allerhoffelijkste wijze uitgeleide. Die middag voer de Vrouw Alberdien de haven u!l. Tjark hees de fok. Ties en Alberdien hadden op de kaart tezamen nagegaan, welke koers ze moesten varen naar Belle Isle en ze waren verrast geweest, toen ze ontdekten door K. NOREL Roy Orbison, de Amerikaanse vocalist, clie op dit ogenblik in Nederland is, kreeg donderdag in Laren een gouden plaat omdat van zijn ..Pretty Woman" 300.000 exemplaren waren geperst. Miss Holland 1959. Mimi Methorst, mocht de onderscheiding uitrei ken. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1klinker, 2. vriend (Fr). 3. deel van een huis, 4. duurzaam, 5. fort, 6. tuchtroede. 7. mannelijk dier. 8. vi sie. 9. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men in de middelste verticale rij de naam van een plaats in Z.H. Oplossiug vorige puzzel 1. geel-leeg. 2: arme-mare. 3. moor- room. 4. edel-deel. 5. roek-oker, 6. Eris- reis, 7. niet tien GAMEREN. dat het eiland op ruim 51 graden noorderbreedte lag. Dat was warempel zuidelijker dan de Eems! En ze zouden er aankomen in april of mei. Dit werd geen De avond na het vertrek maakten ze direct een sterbestek. Niet omdat het nodig was, want Cadiz was nog in het zicht, maar nu konden ze verifiëren of hun berekening klopte en of de chronometer het goed deed. Het berekenen van lengte en breede op grond van de gedane meting vorderde veel tijd en moeite, maar samen kwamen zij. zij het dan met pijn, uit een zee van cijfers tot een resultaat, dat klopte. De volgende middag schoten ze de zon en dit bestek kwam weer redelijk overeen met het gegist bestek, bepaald op basis van kompas en log. De lessen zeevaartkunde, in Veendam genoten, droegen vrucht en de chronometer functioneerde goed. De- wind was dag aan dag zuid tot zuidwest. Zij konden, daar ze naar het noordwesten moesten, bij en soms aan de wind zeilend, koers houden zonder te laveren. En daar cr ook weinig variatie in de wind was voortdurend waaide er een kalme bries hadden' ze aan de zeilen niet veel werk. Na de gewone, dagelijkse taak van zwabberen en teren was er ruim tijd voor rusten. Zo was het een gemakkelij ke, maar ook een saaie vaart. Zij zagen niets dan lucht en water, nooit enig land, en ook geen schip, nadat zij op de eerste dag sinds hun vertrek uit Cadiz verscheidene schepen van de Straatvaart dwars op hun koers hadden zien zeilen. Zij maakten 't zich onder meikaar gezellig. Des avonds werd gekaart, gedamd en domino gespeeld. Tjark knoopte een vloerkleed. De Harlinger kon heel goed kousen breien. Alberdien had in dat opzicht een goede hulp aan hem. Ties maakte met eindeloos geduld een scheepje in een fles, dat, toen het bijna klaar was, in een ogenblik vernield werd doordat de galjoot op een paaltje stootte. De kinderen waren een bron van vermaak, zowel voor het volk als voor hun ouders. Op mooie dagen speelden ze op het dek, ravottend met Hajo en Wim. Als het boven te. koud was, doken ze dikwijls in het vooronder om daar met het volk te babbelen of te stoeien. Onaangenaamhe den, zoals op de uitreis naar Cadiz, toen Ties zich had geërgerd, omdat Alberdien hem tegenover de beman ning niet in zijn waarde liet. kwamen niet voor, omdat er op de rechte oversteek bij het kalme weer zeer weinig orders waren. Behalve met het maken van het bestek bemoeide zij zioh amper met de navigatie. Op een lange trek is het een zaak van groot gewicht dat de menage goed is. Ze was bij Alberdien in beste handen. Zij kookte 's maandags grauwe en dinsdags groene erwten, op donderdag bruine en vrijdags witte bonen en 's zaterdags gort. Met aardappelen moesten ze zuinig aandoen, omdat ze bij 't vertrek uit het vaderland niet hadden gerekend op een zo lange reis en ze aan de overkant van de oceaan wel geen aardappels zouden kunnen kopen, maar iedere zondag en woensdag kwam het feestmaal toch op tafel: aardappelen met pekelvlees en zakkoek tot besluit. Zij zorgde ook slechts een seheutje cichorei, e anders naar vast gebruik ees pruttelen, nu wel eens weg deed er ook wel anders alleen dat ieder lid 3 goede koffie met a ze gooide het dik, dat heel etmaal stond te 1 zette verse koffie. Ze schepje suiker in, wat (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13