Petrakerk verrijkt met unieke kunstprodukten SPDRT Te kust en te keur VAN OOY „Kerkelijke bij dragen van twee gemeenteleden - kunstenaars - J. Maaskant en K. Buurman Begeleidt jeugd met jarenlange ervaring aaa w de M- Leids Kamerkoor bracht de Johannes-Passion SCHAKEL „VAN OOY" IN ADR. VAN OOY Jr .VAN OOY' NIEUWE LEIDSE COURANT Indrukwekkend voorbeeld christelijke kunst Donderdag Café de Grot, hoek Nieuwe Beesten markt. Oude Singel 2, 8 uur: jaarver gadering Door Eendracht Verbonden ting. O.. Schouwburg. 8 uur: K. t avond met Wim Sonneveld. Breestraat 19. 8 uur: spreekbeurt ds. J A. Smink. Breestraat 85, 2.15 en 8 uur: modeshow V. en D Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagse Comedic met ..King Lear". Den Haag: Diligentia, 8.30 uur: Df Nieuwe Komedie met „De Parijse brui loft". Vrijdag Foyer Gehoorzaal. 7.45 uur: ontmoe tingsavond t.g.v. algemene vergadering N.C. Reis-Ver.. medewerking Jong Jolig en Sempre Avanti. Schouwburg. 8 uur: K. en O., avond met Wim Sonneveld. Waaggebouw. 24.30 en 79.30 i doorlichting. Stationsweg 35. 8 uur: alg. vergadering kynologenvereniging „Rijnland". Breestraat 85. 8.15 uur: ledenvergade ring afd. Leiden Ned- Reis Vereniging. Hooglandse Kerkgracht 28. Leidse Smalfilmliga. Max Arab te Apel doorn vertoont zijn bijzondere eigen films Wijkgebouw Levendaal, 211 zaar K en G. voor uniform- en instru menten fc-r.ds. Oegstgeest: Irene. 8 uur: K. en O.- concert. Pieter Odé fluit en Edward Wit- senburg harp. Leiderdorp: Hervormde kerk, 8 uur: K. en O-concert, jeugdkamerorkest Lel den met Ned. Madrigaalkoor en solisten. Den Haag: Diligentia. 8.30 uur: De Nieuwe Komedie met „De Parijse brui lóft". Zaterdag Gehoorzaal. 8 uur: gymnastiekuitvoe- ring „Brunhilde". Schouwburg, 8 uur: K. en O., een avond met Wim Sonneveld. Den Burcht, 8 uur: Ons Grugneger- laand. blijspel „Laifde en Zuurloarder- maart". Oudé Vest 1317.3b iflfr: T.J.V: De Valk*, instuif. Hooglandse Kerkgracht 44, 8 uur. Herv. jongerensociëteit, Sneeuwbalcabaret Heemstede. Breestraat 19. 8 uur: Geref. jeugdver- bond, instuif. Foyer Gehoorzaal, 10.30 uur: algemene vergadering N.C. Reis-Vereniging Wijkgebouw Levendaal, 1211 uur: bazaar K. en G. voor uniform- en instru mentenfonds. Den Haag: Diligentie, 2.15 uur. To neelgroep Arena; 8.30 uur: De Nieuwe Komedie met „De Parijse bruiloft". Welke apotheek? Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 (ook voor de apo theek te Leiderdorp) en Oegstgeester apotheek. De apotheek Voorschoten is zondag gesloten van 822 uur. Films Bond contr, Lido <2 3i f2.30. 7 en 9.15 uur): James a dr. No (18 jaar) 7 en 915 uur): Sex and the single girl (18 jaar). Luxor <2.30. 7 en 9.15 uur): Dédé. de havenmeid (18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): tot en met zondag: Vrouwenjagers (18 jaar): van maandag tot en met woensdag: De grote uren (alle leeftijden) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Alta In- fedelta (18 jaar) Trianon (2.30. 7 en 915 uur): Het ge heime commando (14 jaar). SCHAKEL IN VOOR AL UW AANKOPEN VAN WONING-TEXTIEL ADR. van OOY jr BREESTRAAT 39 LEIDEN Van een onzer redacteuren) LEIDEN- Behalve het binnenkort te verwachten orgel, is de vier jaar oude Gereformeerde Petrakerk in Leiden-Noord nu compleet. Onlangs zijn de geschenken van de gemeenteleden-kunstenaars Kees Buurman en Jan Maaskant in de kerktaal aangebracht. Zondag 28 maart is er een fees telijke wijkavond in de kerk, ter gelegenheid van het eerste lustrum van het damescomité. Tijdens die bijeenkomst zullen de gemeenteleden van wijk 2 gelegenheid hebben hun dank te uiten voor de geschenken. Ds. E. Haverkamp zal daarbij ongetwijfeld de eerste zijn om beide dan aanwezige kunstenaars te bedanken. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling keuze uit het kunstbezit vaD ledeD van de Vereni ging van Belangstellenden van 25 febr loi 29 maart Rapenburg 73 (Academie): L.A.K.- grafiekententoons'elling van de groep Estampa Popular de Valencia (van 12 maart tot 2 zpril, maandag tot en met vriidag open van 9-6 uur). Janvossensteeg 59 (De Ruif): etsen van Theo Ros (27 maart1 mei). Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave en keramiek van Jan van Stolk (van 15 maart tot en met 1 april, dag. van 10-5 uur, bovendien op vrijdagavond van 8-10 uur, 's zon dags alleen na afspraak). Lammenschansweg 132: Austin-show Garage Poot (van 6 tot en met 11 maart. 10 tot 22 uur, zondag gesloten). Ds. Haverkamp liet ons gistermid dag beide kunstwerken zien. Hel was hem onmogelijk woorden te ge bruiken als ..wandversiering" of ..ornamentering". Het is namelijk veel meer dan dat. Beide kunst uitingen. die van Kees Buurman aan de blinde witte muur. die van Jan Maaskant aan de muur achter de preekstoel zijn symbolische voorstel lingen. De enthousiaste dominee zegt ervan: „Hoe langer je ernaar kijkt, hoe beter de symboliek tot je doordringt. En steeds meer bedoe lingen worden je duidelijk. Je kunt er elke keer weer iets nieuws in vinden". Ichthus De voorstelling van Jan Maaskant is gemaakt van met staal gewapend gips. Het stelt links de visfiguur Ich thus (Christus Verlosser) voor. Deze massieve vis omringt beschermend de kleine, fragiele kolibri (mens als vo gel) tegen de aanvallen van de schor pioenfiguur rechts. Deze schorpioen (groot, rechthoekig, agressief) heeft de gebroken angel aan vallend naar voren gericht. De kleine vogel is echter onbereikbaar gewor den. Hij is veilig binnen de machtige bescherming, maar tevens in de ruimte gesteld de ruimte naar boven. Komt men in de kerk naar voren, dan valt op hoe beide hoofdfiguren steeds meer var. elkaar verwijderd lijken. Drieëenheid Kees Buurman heeft in rijn werk tot uitdrukking gebracht welke plaats de Drieëenheid in ons leven- van-alle-dag inneemt. Dit dagelijks leven heeft hij uitgedrukt in een schijnbaar rommelig en zorgeloos grijs geschilderde horizontale baan langs de gehele muur: zo ziet hij het Ieren. Hierop heeft hij de apostoli sche geloofbelijdenis geschilderd i zwarte letters. Uitspringend zijn hier Jan Maaskant verbeeldde het onooglijke mensenbestaan vo geltje), beschermd door de Ich thus (Christus) tegen de schor pioen (hef kwaad, de duivel naar men wil). Eveneens een zeer indrukwekkende symboliek. (Eigen foto) de woorden God, Jezus Christus en Heilige Geest. De letters verschillen onderling even ed als de mensen; sommige zij-n ken nelijk produkten van de kinderhand, andere van de beverige hand van de bejaarde In het belangrijkste tekst deel (over het lijden, de afdaling naar de hel en de opstanding) is de ko lossale verbeelding van de Drieëenheid opgenomen. De levensbaan loopt door het kruis. Daarboven is de Heiige Geest verbeeld door een vogelliguur. Het hoogste punt God, uitgebeeld door de sterke, grove, geopende hand waarin de alles- ziende ogen hun eigen betekenis heb- ben. Gebrekkig Het is slechts eén gebrekkige be schrijving van wat Kees Buurman en Jan Maaskant (die beide kunstwerken hebben vervaardigd in hun atelier aan de Caeciliastraat) als hun kerkelijke bijdrage zien. Zoals ds. Haverkamp zouden wij willen zeggen: men kan er niet lang genoeg naar Idjken. Een der gelijke bijdrage is uniek, in vele op zichten. Jan Maaskant heeft enige tijd in Rome vertoefd. Kees Buurman wat een poos in militaire dienst. Daar door kon de gemeente beide kunste naars nog geen lof toezwaaien, zo lof op zijn plaats zou zijn. Zondagavond De Drieëenheid in het leven. Zo kan men het imponerende kunst werk van Kees Buurman noe men. Het beslaat de gehele witte zijwand van de Petrakerk. (Eigen foto) zullen Maaskant en Buurman echter in de gelegenheid zijn hun bedoelin gen met het werk mondeling over te brengen op de gemeenteleden. Dezen zullen er dan nog meer waarde aan hechten dan zonder die uitleg. Stadhuis was sprakeloos (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het stadhuis is vanmorgen sprakeloos geweest. Zoals de invallende telefoniste mej. Anneke Rijsbergen zei: „Alle lijnen zijn gewoon dood. Als ik iemand doorverbind dan komt die na veel stotterende lampeflitsjes op het schakel bord weer op de wachttoon te rug. Er is gewoon niemand te bereiken. De honderden huis- lijnen zijn uitgeschakeld". Stadhuis-telefoniste Toos Kot was vanmorgen niet aanwe zig. Misschien was de ingewik kelde telefooncentrale daar door nukkig. Invalster Anneke vertelde: „Toen ik overnam ging alles heel normaal. Maar om een uur of negen gingen alle knopjes en lichtjes raar doen. Plotseling was niemand meer te bereiken. Ik heb het nog nooit zo druk gehad, want ik moest alle gesprekken maar afwimpelen Anneke kon nog wel de PTT opbellen, die onmiddellijk kwam aangesneld om het stad huis van zijn sprakeloosheid te verlossen. Het heeft wel een aantal uren geduurd. Fancv-fair K. en G. voor uitbreiding van instrumentarium LEIDEN, De oudecommissie van het tamboer- en pijperkorps Kunst en Ge noegen heeft voorbereidingen getroffen een grote fancy-fair in het her vormd wijkgebouw Levendaal 103, Het belooft een gezellige boel te worden. De openingsuren zijn aanstaande vrijdag middags twee tot 's avonds elf uur en zaterdag van 's middags twaalf uur tot avonds elf uur. De bazaar is nodig i tweeduizend gulden bijeer) te bren- voor de aanschaf van nieuwe trom mels voor de junioren en de uitbreiding het aantal uniformen. WIL VAN ZOELEN: (Van onze sportredacteur) NOORDWIJK Op het naambordje op de voordeur staat zijn voor naam Anton voluit, maar heel sportminnend Nederland en vooral de ouderen kent hem als Wil van Zoelen. Ondanks zijn 48 jaar nog steeds een actief tafeltennisser met een voortreffelijk reactievermo gen, die enkele weken geleden zelfs nog met zijn team Scylla 2 het genoegen van een kampioenschap in de overgangsklasse mocht sma ken. Wil van Zoelen beoefent zijn sport nu al ruim 31 jaar. Hij maakt zich de laatste jaren ook verdienstelijk voor de jeugd, die kan profi teren van zijn enorme rijke ervaring op wedstrijdgebied. Voor het eerste team van zijn vereniging treedt hij bovendien nog op als non- playing captain (niet-spelend aanvoerder/coach). „In de huidige sportontwikkeling mogen de spelers geen andere dingen meer aan hun hoofd hebben. Van hen wordt verwacht dat ze zich voor honderd procent inzetten en dan kun je niet meer aan andere bijkomstige zaken denken". Wil van Zoelen begon 31 jaar ge leden in het Amsterdamse Animo, dat reeds lang de strijd om het bestaan heeft moeten opgeven. Daarna kwam hij bij AMVJ, waar hij samen met zijn vrienden Cor du Buy en Wil Stoop tot de vorming van het overbekende Sparta-team kwam. Van Zoelen en Stoop spelen nog samen, nu in Scylla 2, omdat ze beiden resp. in Noordwijk en Noordwijkerhout kwamen wonen. Cor du Buy wilde aanvankelijk ook nog in dat team komen, zodat na twintig jaar de oude glorie weer com pleet zou zijn geweest. Hij heeft echter de taak op zich genomen de aan komende Nederlandse tafeltennistalen ten bij te schaven en te vormen. Bovendien heeft hij de training van de nationale selectie op zich genomen. Datzelfde doen Stoop en Van Zoelen ook. zij het dan in verenigingsverband. Ze steunen daarbij op een prachtige internationale ervaring, die jonge talenten, zoals een Bert van der Helm uitstekend van pas kan komen. Van Zoelen schat het aantal interlandwed strijden waaraan hij heeft meegedaan tussen 125 en 150. Daar zijn zeven wereldkampioenschappen bij. DONDERDAG 23 MAART 1965 Nederland. Twee jaar geleden werd hij ook voorzitter van de vereniging van tafeltennisleraren, een nieuwe organisatie die alle mede werking van de N.T.T.B. krijgt en ook volledig is erkend. Wat betreft de organisaties steunt hij ook al op zijn wederwaardig heden opgedaan in het verleden. „Ik ben praktisch in elk Europees land geweest en heb steeds mijn ogen goed de kost gegeven. En dat komt me nu ten goede, want ik kan an deren vertellen hoe men het jaren geleden elders al deed". Furore Titels Van Zoelen is de enige Nederland se tafeltennisser tot nu toe. die het heeft gepresteerd door te dringen tot de laatste zestien. Dat gebeurde in 1953 in Wenen. In 1951 was hij al eens in het herendubbel met Cor du Buy in Boedapest bjj de laatste acht terechtgekomen. Vroeger werd hjj wel eens de „eeuwige tweede" ge noemd. In de finale van het enkel spel moest hjj namelijk steeds zjjn meerdere erkennen in Cor dn Boy, maar samen met Cor won hij acht titels bjj het dnbbel. Of het spelpeil Is gestegen sinds die tijd. „Ja en neen. persoonlijk vind ik dat het spel er niet fraaier op is ge worden, maar er wordt wel veel ster ker gespeeld". Desalniettemin ziet hij geen problemen voor de jeugd. Hij is erg optimistisch als hij het spel van de jongeren en niet alleen van zijn eigen vereniging bekijkt. Van Zoelen is een van de weinige Dat is ook een van de redenen waar om het Leidse Scylla de laatste jaren zo'n furore heeft gemaakt. Want toen hij in 1954 in Noordwijk kwam wonen, zocht hij meteen naar een vereniging waar hij voor zijn plezier nog tegen een balletje mocht slaan. De pret sloeg om in een serieuze poging om de sport in die vereniging nog meer te ver heffen en met de steun van alle an deren is dat gelukt. Scylla kwam in de hoogste afdeling dank zij Hans v. d. Voort, Otto Verkerk en Van Zoelen. Van Zoelen waakt als een kloek over de jonge talenten. Ze mogen zich niet gaan voelen. Ze worden op alle mogelijke manieren begeleid, zoals de ouders dat graag willen. Hij vindt dat geen belasting, want hij wil anderen ook graag het plezier in de sport laten beleven dat hij zelf er ook in heeft beleefd Hij verwacht van die begeleiding echt wel resultaten. „Maar alles moet geleidelijk aan gaan. De jongens moe ten eerst aan studie en toekomst den ken. De sport kan als een waardige tegenhanger fungeren voor de inspan ningen in het dagelijks leven, hetzij bij studie of anderzins", zegt hij. Daarom vindt hij het ook zo leuk om de Noordwijkse jeugd in het Hervormd jeugdcentrum De Rank onderricht te geven in tafel tennis. Want het jeugdclubje daar heeft helemaal geen ambities iets te bereiken op sportgebied. Ze doen het uitsluitend voor hun ge noegen, evenals Van Zoelen. LEIDEN Het is alweer een traditie geworden, dat het Leids Kamer koor onder Willem Mizée Bachs Johannes-Passion uitvoert. Vroeger ge schiedde dit in de Zuiderkerk, tegenwoordig, en ook gisteravond was zulks het geval, neemt men de Stadsgehoorzaal. Het grote aantal toehoorders bewees, dat deze zaalkeuze niet ongerechtvaardigd was. Nu kan men tegen tradities als deze Johannes-passion-uitvoering zeker be en aanvoeren, doch die verliezen hun klemmend karakter wanneer het be trokken koor elke verstarring of ver slapping weet te vermijden en de uit voering elk jaar opnieuw boeit. Dat dit gisteravond het geval was, valt n betwijfelen. Mizée heeft er een bijzondere gave zijn koor, dat numeriek vrij klein is van Bach te Leipzig niet zoveel sterkte zal ontlopen, licht, puntig, doch ventueel ook lyrisch of fel dramatisch te laten zingen zonder dat ooit de gren- van de goede smaak worden over schreden. Geschreeuwd of getrokken •ordt er nimmer. De koorzang is stellig wat romantisch, zeer genuanceerd, dynamisch opzicht vooral, niet alleen de dramatische en lyrische koren krijgen subjectief karakter doch ook de ko ralen. Dit geschiedt echter zo gaaf er overtuigend, dat men weinig neiging ge voelt zich tegen deze visie te Bach schreef dit prachtige werk zulk een gevoelige en bewogen stijl, dat nauwelijks mag worden verondersteld dat hem een strakke onbewogen, ob jectieve verklanking voor de geest zweefde. De homogeniteit van het koor, zijn discipline en zuivere dictie, zijn overgave aan de dirigent maken het tot de eigenlijke solist van deze uitvoering. We zien af van een opsomming hoogtepunten, we deden dit vorige Jaren reeds uitvoerig. Een goede vondst leek de wijze waarop het op zichzelf nog al ondankbare openingskoor werd ge bracht, eerst piano, later bij de reprise het begin aanzienlijk sterker. Het slotkoor cn het slotkoraal hoorden zelden fraaier zingen. Centraal in deze uitvoering was ui aard de Christus-partij van Herman Sohey, warm menselijk en bewogen zo- ze van deze gerijpte zanger gewend Chris van Woerkom zong zijn evan gelistenpartij aanvankelijk zeer knap en expressief, ondanks zijn niet uitzonder- VOOR AL UW AANKOPEN VOOR PASEN VAN HERENKOSTUUMS KOLBERTS REGENJASSEN OVERHEMDEN DASSEN SOKKEN HEREN MODEARTIKELEN. Ook alles voor de kleine en grote zonen. DE NIEUWE KOLLEKTIE 1965 KOOP VROEGTIJDIG BIJ Het huis van vertrouwen, dat vertrouwen geeft. BREESTRAAT 39 - LEIDEN lijk fraai stemtimbre, doch in het twee de gedeelte leek hij ons wat vermoeid en kwamen slordige intonaties en platte tonen nogal eens voor. Henry Blackmon had tijd nodig om zijn eigenlijke niveau te bereiken. In de Pilatuspartij wilde hij veel te veel pathos leggen; hij schaadde daarmee zijn toon. In de aria's van het tweede gedeelte wist hjj niettemin een zeer bevredigen de voordracht te realiseren. Rijkje Wol- leswinkel stond in het eerste deel voor de onverwachte taak haar alt-aria te zingen bij afwezigheid van de concerte rende tweede hoboïst Hans Schouwman ving de moeilijkheden handig op cn nam de hobopartij voor zijn rekening op het clavecimbel, een knappe prestatie. De zangeres vervulde haar taak uitstekend, doch bereikte in het laatste deel. in haar aria „Es ist vollbracht". een hoger ni veau. Haar overdadige vibrato van vroe ger was hier grotendeels verdwenen, de stem klonk daardoor strakker en exnres- siever cn had aan volume aanzienlijk gewonnen. De tenor Ruth Pos zong de bijzonder moeilijke tenoraria's plus een arioso overgave, ten dele zelfs opvallend gaaf doch ietwat timide en met een nogal ge voileerd stemtimbre. Een bijzondere loftuiting verdient de sopraan Ank Reinders, die vooral in haar aria „Zer- se mein Herze", een van Bachs mooi- scheppingen, ODnieuw een wonderlij ke gaafheid en diepte van gevoel wezenlijkte. Haar stem is klein, doch wichtig over het gehele toonbereik getimbreerd. Deze aria lijkt wel speciaal )or haar geschreven. Het Zuidhollands Orkest beantwoord de grotendeels aan de verwachtingen, ook wat de solisten betreft, een enkele maal slaagde er iets minder goed. Kort- een uitvoering die haar bestaans recht tenvolle en ten overvloede heeft bewezen. Dr. J. van der Veen Causerie in Volkenkunde Bijbelvertalen in modem Afrika LEIDEN Op uitnodiging van de Zendingscommissie van de Hervormde Gemeente en van het Nederlands Bij belgenootschap afdeling Leiden zal dinsdagavond kwart over acht in het Museum vo r Volkenkunde dr. J. Voor hoeve spreken over: Bijbelvertalen in modern Afrika. De spreker is bij dit werk nauw betrokken en vertelt over de merkwaardige moeilijkheden die bij het vertalen van de Bijbel moeten wor- Opgravingen in bijbelse grond LEIDEN De president-curator van de rijksuniversiteit te Leiden, dr. E. H. Reerink, hoopt zaterdag 3 april om drie uur in het Rijksmuseum van Oud heden de tentoonstelling „Opgravingen in bijbelse grond" te openen. De expo sitie, die zal worden ingeleid door dr. H. J. Franken, lector in de oudheid kunde van Palestina, geeft een beeld van de methode en van de resultaten van een Nederlandse expeditie. Deze heeft onder leiding van dr. Franken opgravingen gedaan in een ruineheu vel. JAPONNEN. BLOUSES, ROKKEN. LINGERIE. REGEN- en ZOMERMANTELS ADR. van OOY jr BREESTRAAT 39 LEIDEN Tijdens de pauze wordt een kopje koffie aangeboden en zal een kleine rondgang door het museum kunnen worden gemaakt. De bijeenkomst staat onder leiding m dr. P. L. Schoonheim, die van de Hervormde Zendingscommissie en van het Nederlands Bijbelgenootschap afde ling Leiden voorzitter is. Zondagmorgen zaaitijd in Leidse gehoorzaal LEIDEN, Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente Leiden hoopt zondagmorgen velen op eenvoudige wij ze van dienst t- zijn. Liefhebbers van tuin en bloemen immers maken in deze weken voorbereidingen te zaaien en te planten of waren daarmee reeds bezig. A.s. zondagmorgen nu wordt een film vertoond, beschikbaar gesteld door de Vakgroep Bloemisterij. Het is een 16 mm film met geluid. Om de bezoeker die over een tuin of misschien een bloembak beschikken ook echt aan het zaaien te zetten, ontvangt iedere bezoeker zondagmorgen in de Ge hoorzaal een zakje bloemenzaad naar keuze. Uiteraard zal de diepere achtergrond van zaaien, ontkiemen, vrucht en bloem niet worden vergeten. Volgens bijbel- gegevens hierover. De predikant van Bijzonder Kerke werk, dr. P. L. Schoonheim, hoopt dit te verwezenlijken in een korte overpein zing: Wat komt er van terecht? Twee Leidse dames, mej. W. Broers en ej. A. v. d. Bent. zullen als inleiding besluit van de bijeenkomst enkele eenvoudige volksliederen laten horen. De bijeenkomst begint om half elf. T.V.-weerman bij a.v. Holland LEIDEN Vrijdag aanstaande om ach tuur houdt de atletiek-vriendenkring Holland een forumavond in het Pry- taneum aan het Rapenburg. Het forum zal onder meer spreken over de waarde de atletiek. Verder hoopt de tv.- man Joop den Tonkelaar een praat je te houden over weersinvloeden op atletiekprestaties. De heer Den Tonke laar is oud-lid van de a.v. Holland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3