Meluwe JLeidse Cbfiraiitf C.H.U. kan zich niet vooraf aan RTV-beleid binden Montgomery leeg bij einde vrijheidsmars Amerikanen zagen maankrater op TV UITGERUST Zonder voldoende inzicht in gehele program Eredoctoraat van VU voor prins Bernhard Trawler zo maar gesloopt en verkocht Betoginsren in Casablanca Commentaren CALEX (SSDRAKACEL |sJSTJft== f? Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur- Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghet 3,35, p.kw. 10,05 Donderdag 25 maart 1965, 45ste jaargang Onvast weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met tijdeiyk re gen, matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Iets HTTS Air. Beernink verlaat beraad met formateur DEN HAAG DE C.H.U.-fractieleider, mr. H. K. J. Beernink, heeft vanmorgen omstreeks half twaalf, de samenkomst van fractieleiders en formateur mr. J. M. L. Th. Cals verlaten. Naar men aanneemt hebben de heren W. K. N. Schmelzer (KVP), A. Vondeling (PvdA) en J. Smallcn- broek (ABP) de formateur meegedeeld, dat hun fractie zich in beginsel kunnen verenigen met de oplossing, die mr. Cals voor het omroepvraag- stuk voor ogen staat. Mr. H. J. J. Beernink legde de vl- geude verklaring af: De christelijk historische fractie heeft de bereidverklaring van de frac tievoorzitter omtrent deelneming aan besprekingen terzake van de kabinets formatie met de huidige gesprekspart ners unaniem aanvaard. Zij stemt er volledig mee in, dat de fractievoorzitter verder in positieve zin blijft discussiëren over alle aan de orde gestelde punten inzake een rege ringsprogramma inclusief het radio- ielevisie-vraagstuk, zoals jongstleden rijdag met de formateur is afgespro ken. De fractie heeft zich echter op het standpunt gesteld, dal ze zich voraf niet kan binden aan een onderdeel van he tprogram, te weten het onderdeel, dat betreking heeft op het radio-tele- visiebeleid, zonder dat ze voldoende inzicht heeft in het gehele regerings programma en in de zetelverdeling". Het is vanmorgen niet gelukt om dit Ook onze medewerker Rijnsdorp geëerd AMSTERDAM Bij de viering van het zeventiende lustrum van de Vrije Universiteit 20 oktober aan staande zal aan de volgende per sonen, die zich voor de wetenschap verdienstelijk hebben gemaakt een eredoctoraat worden uitgereikt: prins Bernhard, in de faculteit van de economische wetenschappen prof. dr. Jacques Ellul. hoogleraar aan de juridische faculteit in Bor deaux, in de faculteit van de rechts geleerdheid de heer Paul G- Hoffman uit de V.S. directeur van het .Special United Nation Fund" in d"e 'faculteit van de economische wetenschappen de minister-president van de Ne derlandse Antillen, de heer E. Jonckheer. in de faculteit van de rechtsgeleerdheid de heer C. Rijnsdorp uit Rotterdam, auteur en literair medewerker van onze krant, in de faculteit der Iet- De Senaat van de Vrije Universiteit heeft besloten het eredoctoraat aan prins Bernard te verlenen op grond van zijn uitstekende verdiensten voor de Nederlandse volkshuishouding, met na"- me door de bevordering van de inter nationale economische betrekkingen. Hulpverlening Aan Paul Hoffman wordt het ere doctoraat verleend wegens zijn werk zaamheden ten behoeve van dc inter nationale financiële hulpverlening. In het bijzonder heeft de Senaat van de VU gelet op zijn werk voor dc ontwik kelingslanden. Maar ook voor Europa is Paul Hoffman zeer belangrijk geweest, vooral in de jaren na de tweede we reldoorlog. Hij trad sinds 1948 im mers op als secretaris van het Ame rikaanse Marshall-plan. Daarvoor was hij president van de ..Studebaker Corporation" In deze functie deed hij In één oogopslaa Oecumene? Jaja pag. 2 Andere naam voor Geref. Kerken? pag. 2 Beschouwing: Politiek in Z.O.-Azië pag. 5 Joden in Rusland: slechter dan onder Stalin pag. 5 KölnLiverpool: lot moest beslissen pag. 7 Kruiser en dronkemansrel pag. 11 Voor Jip en Janneke pag. 11 Handel neemt hoge vlucht pag. 11 Prijs voor grapjas pag. 11 al veel om de Amerikaanse oorlogs economie over te schakelen op een vredeseconomie. Als secretaris van het Marshall-plan werd hij in het zich herstellende Euro pa wel gezien als de grote procuratie houder van Sinterklaas. Opvallend is, dat de Senaat wat dit ere-doctoraat betreft ook het accent legt op het werk van de nu bejaarde Paul Hoffman voor de ontwikkelingslanden. Protestantisme Prof. dr. Jacques Ellul wordt geëerd wegens zijn verdiensten voor de juri dische wetenschap. Zijn belangrijk werk is gebleken uit een aantal publikaties van hoge orde.. Ook noemt de senaat zijn constante activiteit voor het protestantisme, spe ciaal daar. waar het zich in een ge- isoleerde positie bevindt. Van minister-president Jonckheer worden zijn politieke en bestuurlijke verdiensten genoemd. Met name wijst men op de opbouw van een goed wer kend bestuursapparaat op grond van de in het statuut neergelegde autonomie. Verder wijdde de minister-president zich aan de bevordering van de samen werking tussen de drie landen van het koninkrijk en het verwerven van een eigen positie voor de Nederlandse An tillen in het Caraibische gebied. 1 'oorlichting. het Bij het verlenen raat aan de heer C. Rijnsdorp is met -name gedacht aan alles wat hij heeft gedaan voor een verantwoorde voor lichting aan let christelijk publiek in Nederland, en aan dc vorming van dit publiek op het gebied van de literatuur en meer algemeen, op het gebied van de cultuur. I)r. Lucas achter tralies Sorteerder van gearresteerd FRANKFURT, Dr. Franz-Bernard Lucas, een van dc verdachten in het pro ces tegen dc voormalige kampbewakers van het concentratiekamp Auschwitz, is gearresteerd. De 52-jarige vrouwenarts en voormalig luitenant in de S.S. heeft dienst gedaan als kamparts in Auschwitz. Gedurende de vijftien maanden dat het proces tegen de voormalige kampbewakers heeft ge duurd, is hij op vrije voeten geweest. Hij is gearresteerd op basis va:, be schuldiging door een van de mede-ver- dachten. Lucas heeft gedurende lange tijd ont kend dat hij ooit gevangenen zou heb ben uitgezocht voor de gaskamers. Twee weken geleden heeft hij echter toegegeven. Lucas werd gearresteerd in zijn woning in Elmshorn in Noord- Duitsland. standpunt bij de andere fractieleiders en de formateur ingang te doen vinden, wes halve de heer Beerninik zich genoodzaakt zag de vergadering te verlaten In ver band met dit standpunt heeft de christe lijk historisohe fractie gistermiddag het nog onbekende rad io-televisievoor- stel dat de heer Cals aan de fractieleiders heeft gedaan iet uitputtend behandeld. Evenals hun collega's van KVP en ARP hebben de c.h. Kamer leden gisteren langdurig vergaderd. Na afloop weigerden zij elk commentaar, maar al gauw werd bekend dat een deel van de c.h.-fractie 's avonds nog doorvergaderen. Dit nader beraad heeft inderdaad plaatsgehad, maar wie e Engelse baron zeer ontsteld deelnamen en waar het werd gehouden, bleef een goed bewaard geheim. Tot de deelnemers behoorden in ieder geval niet de fractievoorzitter, mr. H. K. J. Beernink en de agrarische deskundige van de fractie, de heer Mellema. Zij brachten de avond door in de woning van de heer Beernink aan de Rijswijkse Rembrandtkade. waar zij de t.v.-uitzending van de voetbalwed strijd Liverpool-F.C. Köln volgden. Een nogal alledaagse gebeurtenis, die echter in de omstandigheden van gisteravond sterk de aandacht trokomdat niemand kon verklaren waarom beide heren het beraad in de „rompfractie" niet bij woonden Allerlei geruchten deden de ronde. Men fluisterde, dat de meerderheid van de CH-fractie wel bereid zou zijn de om- roepformule van de formateur te aan vaarden, maar dat ze zich nog over be paalde amendementen wilde beraden. Voor vervolg zie pag. 7) Gisteren deden de Zuidvïetnamezen, gesteund door Amerikanen, op nieuw een luchtaanval op Noord-Vietnam. Grote rookkolommen stegen op ttit de oerwouden waar de Skyraiders op een V ietcong-concentratie vuurden in de provincie Phu Yen, ten noorden van Saigon. MONTGOMERY (Alabama) De deelnemers aan de Vrijheidsmars van Selma nadr Montgomery hebben gisteravond de grens van deze stad bereikt. Hun aantal was toen reeds aangegroeid tot meer dan vierduizend. Zij brachten de nacht door op het terrein van een rooms-katholieke school. In dc loop van de dag zouden zy het centrum van de stad binnentrekken te demonstreren voor gelijke rechten voor de negers in de Verenigde Staten. (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM, De rivierpolitie is op verzoek van Interpol een onder zoek begonnen naar de raadselach tige verkoop van de Britse trawler Sedulous. Het schip, dat bij een Rot terdams scheepvaartbedrijf zou worden gezandstraald en geschil derd. is tot grote ontsteltenis van de eigenaar, een Engelse baron, ver kocht en gesloopt, zonder dat hij daarvan ook maar iets wist. Vermoed wordt dat een vergissing is be gaan. De trawler kwam namelijk lege- lijk binnen met enkele voor de sloop bestemde baggerbakken. Waarschijn lijk is de inklaarder niet goed op de hoogte gesteld van de verschillende bestemmingen van het schip. Het op knappen en verbouwen was namelijk gegund aan een Rotterdams scheep vaartbedrijf. dat weer aan een ander bedrijf opdracht had gegeven tot in klaring van de Sedulous en bakken. Omdat de trawler tegelijk aankwam met de bakken, heeft de inklaarder ook voor dit schip de papieren klaar gemaakt, die vereist waren voor de sloop. Daarna is het schip verkocht. De motor die neg zo goed als nieuw was, werd eruit gesloopt en het cas co ging naar Duitsland voor de sloop. Volgens de rivierpolitie was het schip nog zeker 300.000 gulden waard De rivierpolitie zoekt nu uit of strafbare feiten zijn gepleegd. Gebleken is wel dat het schip voor hel werd verkocht door verschillende handen is gegaan. Het ligt in de bedoeling, naar het Kapitool (regeringscentrum van Ala bama) op te marcheren en gouver neur Wallace een petitie te overhan digen, waarin deze rechten worden opgeëist voor de negerbevolking van Alabama. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de demonstranten (zoals men weet on der leiding van de negerpredikant dr. Martin Luther King) gelegenheid zul- Ranger 9 zond voortreffelijke beelden KAAP KENNEDY Ranger-9 heeft, zoals we gisteren in een deel onzer edities meldden, zijn missie met succes volbracht. De beelden die de maanraket vlak voordat hij met een snelheid van 7.600 km/u tegen de maanoppervlakte te pletter sloeg, naar de aarde doorzond, waren van een voortreffelijke kwaliteit. Vijf- tot zesduizend beelden berei ten de aarde en ongeveer tweehon derd verschenen op de Amerikaanse televisie, in een directe uitzending die door het gebruik van een speciale ap paratuur werd mogelijk gemaakt. De uitstekende kwaliteit van de signalen wordt toegeschreven aan een nieuu camerasysteem waardoor de lichtge voeligheid tweemaal zo groot was. Donkere plekken Toen Ranger-9. vijf minuten voor he: te pletter slaan, nog >40 kilometer had af te leggen, werden donkere plekken op de bodem van ac krater duidelijk zicht baar: tegen het zonlicht tekende de ran den van de krater zich duidelijker af. Naarmate de raket de maan naderde, werden de beelden helderder en waren details op de televisieschermen duidelij- kr zichtbaar. Volgens de NASA (het Amerikaanse ruimtevaartbureau) sloeg de raket 6.5 km van het beoogde doel te pletter. De Ranger werd zondag vanaf Kaap Kennedy gelanceerd. Lichte correctie Vanaf de grond werd dinsdag een lichte correctie in de koers «-angebracht. om de beoogde plaats van aanraking, de krater Alphonsus. te bereiken. Blijkens de beelden die de maanraket naar de aarde doorzond, is de krater- bodem 95 kilometer breed, omgeven door wanden van drieduizend meter hoogte Mogelijk kan dit de landings plaats zijn voor de toekomstige maan- j expedities. Een beeld van de eerste „live" televisie-uitzending van de maan, verzorgd door de Ranger-9, luttele seconden voordat hij op de maan te pletter sloeg. Politie contra studenten C s_ PARIJS In Casablanca hebben zich gisteren botsingen voorgedaan tussen po litie en studenten, waarbij volgens on bevestigde berichten doden en gewonden zijn gevallen. Als gevolg van de onrust Marokko zijn alle telegraaf- en tele foonverbindingen tussen de Franse hoofd stad en Rabat verbroken. Volgens radio Algiers zouden de studenten hebben ge demonstreerde tegen eventuele invoering van een nieuwe leeftijdsgrens op be paalde scholen. Reizigers die in Parijs aankwamen, zeiden dat zij in Casablanca hadden horen schieten en patrouillerende tanks hadden gezien. Een Franse vrouw, die die stad woensdagmorgen verliet, verklaarde dat dc straten leeg waren en de winkels gesloten. Gistermorgen is de zestienjarige Pe- tronella M. Bank uit Wormerveer op weg naar school, bij het oversteken van de provinciale weg aangereden door een personenauto. Zij overleed later in het ziekenhuis. len krijgen, deze petitie aan gouver neur Wallace te overhandigen. Het overheidspersoneel heeft vandaag vrij gekregen en allen openbare gebouwen zijn afgesloten. Ongetwijfeld zal ook Wallace doen, alsof hy niets weet van de komst van de betogers, ook al zyn die reeds van zondag af onderweg naaf Montgomery. De demonstrerende negers en blanken laten zich hier echter niet door ontmoe digen. Zij trotseren zelfs de zware regen die hun kleren doorweekt, omdat zij het einddoel nu hebben bereikt. Verwacht werd, dat vandaag nog vele negers en blanken bij de reeds 4000 man tellende stoet zullen aansluiten. Uit alle delen van de Ver. Staten waren gisteren allerlei mensen van beide rassen onder weg om het slot van de vrijheidsmars mee te maken en door hun aanwezig heid de zaak van de negerbevolking te steunen. Sammy .Davis heeft zelfs enkele voor stellingen in New York afgelast, om op tijd in Montgomery te kunnen zijn. Ge arriveerd waren reeds: Harry Belafonte. Tony Perkins. Tony Bennett en Pernell Roberts. T/OOR het verkrijgen van de doc- torstitel is normaal een lange studie en het schrijven zowel als bet verdedigen van een wetenschappe lijk werkstuk vereist. Een universiteit pleegt echter ook, bij de viering van een jubileum de doc torstitel wel te verlenen zonder dat bovenvermelde vereisten daaraan zijn voorafgegaan maar op grond van bijzondere verdiensten. Het spreekt vanzelf, dat van deze be voegdheid een zuinig gebruik wordt gemaakt. Het komt ons voor, dat de Senaat van de Vrije Universiteit gelukkig is ge weest bij de aanwijzing van diege nen die bij het aanstaande lustrum van deze universiteit voor een ere doctoraat in aanmerking komen. Onder hen treffen wij ook prins Bern hard. In de motivering wordt hij ge prezen om zijn uitstekende verdien sten voor de Nederlandse volkshuis houding, met name door de bevorde ring van de internationale economi sche betrekkingen. We hebben het meer mogen vaststel len: prins Bernhard is, evenals trou wens onze Kroonprinses, een „good- will-ambassadeur", zoals land en volk maar mogen wensen. Dat deze werk zaamheid ook wetenschappelijke waardering vindt, verheugt ons. "jVIET MINDER verblijdt ons, ondrr - de aanstaande eredoctoren van de Vrije Universiteit ook aan te tref fen onze medewerker voor Neder landse literatuur de heer C. Rijns dorp. Wij zijn ervan overtuigd, dat onze waardering voor ook deze erkenning vanuit de wereld der wetenschap door heel onze lezerskring hartelijk zal worden gedeeld. Toen vorig jaar de heer Rijnsdorp reeds een belangrijke literaire onder scheiding werd toegekend, was er een enkele laatdunkende reactie. Hoezeer deze misplaatst was, blijkt eens te meer bij de verlening van deze hoog ste wetenschappelijke graad „honoris causa". Ook hier is de motivering van de Senaat der universiteit duidelijk. Wij nemen haar hier nog eens over. Het eredoctoraat wordt de heer Rijnsdorp verleend ..op grond van zijn uitstekende verdiensten op het gebied van de letterkunde, waarbij met name gedacht is aan wat hij heeft gedaan voor een verantwoorde voorlichting aan het christelijk pu bliek in Nederland en aan de vorming op het gebied van de literatuur en meer algemeen op dat van de cul tuur". Nu reeds aan dc heer straks doctor Rijnsdorp onze oprechte geluk- Zingend Voor een massameeting in een tent liep de stoet gisteravond o.l.v. dominee King naar het kampeerterrein. „Vrij heid", riepen passerende neger-automo bilisten. Negerscholieren juichten en thousiast toen de natte maar opgewekte deelnemers aan de mars langs trokken. De laatste anderhalve km werd in een fors tempo gelopen. Een spontaan ge vormde vlaggewacht liep voor de stoet uit. Zij gaf het marstempo aau en een van de marsleiders liep dc gelederen langs met het verzoek in de maat te gaan lo pen. Desteeds aangroeiende stoet die met vlaggen van bijna elke Amerikaanse staat zwaaide, werd begeleid door man schappen van de nationale garde, het leger en de politic. Bij een zandopgraving in Giethoorn, waar enige tijd geleden reeds het bot van een pre-historisch dier werd gevon den, is thans o m. een rugwervel gevon den van een reuzenhert dat 20.000 jaar geleden geleefd heeft. TYE MAAN, eens het voorwerp van smachtende blikken voor ver liefden, moet, dank zij de ontwikke ling van de wetenschap, meer en meer van haar geheimen prijsgeven. Het is ook letterlijk en figuurlijk om van te duizelen. Kort achtereen hebben we in de ruimtevaart weer het ene wonder lijke na het andere mogen meemaken. Op een afstand van honderden kilo meters van de aarde verlaat een man zijn voortsuizende cabine om in het luchtledige te zweven. Even later slagen twee mannen erin, hun cabine door eigen besturing van richting te doen veranderen. En nu is weer met een vrijwel fabelachtige precisie een raket op de maan gestoten, doch niet dan na een enorm aantal foto's te hebben teruggezonden, liet is wel van een strekking om de mens een gevoel van verhevenheid te geven. En toch liggen de proble men waarmee hij in het bijzonder van doen heeft op deze zelfde aarde en niet zelden in zijn naaste omge ving. Ook de wonderbaarlijkheden die wij beleven kunnen daarvoor de ogen niet sluiten. De in Nederland door Rotterdam Air vertegenwoordigde luchtvaartonder neming B.K.S.. die reeds driemaal per week een lijndienst van Tees via Schip hol naar Dusseldorp onderhoudt, gaat vanaf 1 april haar diensten uitbreiden' met een tweemaal wekelijkse lijnverbin ding tussen Tees-side vliegveld bij Middlesborough en Schiphol. De vluch ten worden uitgevoerd met Elizabethan schroef-turbine vliegtuigen, die ander half uur nodig hebben voor de reis. VERLOVINGSRINGEN modern en klassiek PIERROT JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden lel 20778 +SFH=¥ ««'liiiOMoniii Official dealer Leiden e.o. Uitgeslapen? néén...

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1