Vechtpartij Duitse coaster gewone' dronkemansrel? Arbeidsmarkt is voor de formateur belangrijk De ouwe wilde me over boord gooien... Reclame bij Vasas-D.W.S. is mop van het jaar Annie M, G. Schmidt kreeg kinderboekenprijs 1964 Buitenlandse handel op record sinds Korea Handelsbalans ongunstiger Vleeswarenindustrie trekt aan noodklok Bouwbedrijf dreigt te stagneren DONDERDAG 25 MAART 1965 Stellendam krijgt geen werf van Verolme SOMMELSDIJK Verolme United Shipyards zal niet overgaan tot het stichten van een nieuwbouw- en re- paratiewerf aan de Binnenhaven te Stellendam Op 20 maart '62 besloot dl raad van Stellendam aan de Stichtings plannen van Verolme medewerking te verlenen. Op Goeree-Overflakkee, het geboorte eiland van de heer C. Verolme, zag men in deze vestiging een grote stap naar de oplossing van hel pendelpro bleem, omdat de op te richten werf on geveer 1500 man tew k zou kunnen stellen. Thans is bericht ontvangen, dat van de vestiging wordt afgezien, omdat de omstandigheden slechter zijn gewor den. Plan voor Duitse zenders Bonaire WILLEMSTAD, De Duitse korte- golfzender Deutsche Welle heeft toe stemming gevraagd om op Bonaire (Ned. Antillen) dr ei250 kl zenders te bouwen, aldus meldt het dagblad La Prensa. Kleine staking AMSTERDAM, Zestig arbeiders bij een onderdeel van de IJtunnelbouw heb ben het werk neergelegd. Ze eisen 7 zeven gulden per week meer. Dat is volgens hen te vinden in een vuilwerk- toeslag en/of betaling van reisuren. De directie bestudeert deze verlangens. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM „Ik voel me be dreigd, de ouwe heeft geprobeerd me overboord te gooien". De stuurman van de Duitse coaster Carl Lehnke- ring, de 24-jarige Oostenrijker Wer ner Preininck, rechtvaardigde met deze woorden tegenover de luite nant-ter-zee der eerste klasse J. D. Backer het verzoek om hulp, dat hij gistermorgen vroeg via de scheeps- radio had uitgezonden. Wat is er nu precies gebeurd aan boord van de Carl Lehnkering? Heeft de Koninklijke Marine alleen maar moe ten ingrijpen in een doodgewone dronke mansruzie? Dit schijnt wel het geval te zijn, althans die conclusie kan worden getrokken uit het communiqué, dat de Rivierpolitie in de afgelopen nacht uit gaf. ,.In verband met hei vertrek van de Carl Lehnkering hedenmorgen en naar aanleiding van het door de Rivierpolitie ingestelde onderzoek, heeft de directie van de rederij besloten, in volledige overeenstemming met het Duitse consu laat. te Rotterdam geen verder onder zoek te doen instellen. De directie zal Jury Prix de Joke 1965: AMSTERDAM. De prix de joke 1965 is door de jury van het „1 april comité" toegekend aan de heer Wij nand Maat jr. (directeur van het re clamebureau Hou Maet te Amster dam). Zijn stunt om op 10 maart het voetbalstadion van Vasas Györ te ver sieren met voor waarnemersogen on gebruikelijke reclame vindt de jury de „mop van het jaar". De heer Maat heeft het op originele wijze klaargespeeld om in een door de N.T.S. verzorgde uitzending van de wedstrijd Vasas GyörDWS het beeld drie uur lang te vullen met uitzonder lijke reclame, aldus de jury, die be stond uit: Bert Haanstra (voorzitter), Mies Bouwman, Peter van Campen, Jan Monnikendam en Han Mulder. Jurylid Peter van Campen was het met de toekenning niet eens en stemde tegen. In haar rapport zegt de jury, dat zij zich uitdrukkelijk wenst te distanciëren van enig waarderend gevoel ten aanzien van de adverteerder, de aard van de re clame en de grootte van de vertoonde letters. Ook wenst ZÜ Sren oordeel uit' te spreken over het radio- en tv. beleid als zodanig of de N.T.S. De waardering Meer wind DE BILT. Langs de oostelijke rand van een krachtig, boven Groen land gelegen hogedrukgebied is de laatste dagen zeer koude uit de pool streken afkomstige lucht naar hel zui den gestroomd. Dit heeft tol gevolg gehad, dat de vorstgrens nu loopt van het zuidelijke deel van de Oostzee over Denemarken en het midden van de Noordzee naar Schotland. Oceaan- storingen. die een veel zuidelijker ge legen koers volgen, brengen naar onze omgeving lucht, die zijn oorsprong in Canada heeft. Door de lange u-eg over de Atlantische oceaan is deze lucht weliswaar onderweg verwarmd, maar ze bereikt ons toch met temperaturen die beneden de normale voor deze tijd van het jaar liggen. Bovendien is de lucht onstabiel, zodat plaatselijk buien voorkomen. Een zeer actieve depress ie zal morgen Schotland bereiken. Deze zal in Nederland de zuidwestelijke wind flink doen aanwakkerenBoven dien brengt het ff-onl van de depressie dat vermoedelijk in dc nacht en och tend zal passeren, regen. De tempera tuur zal iets hoger wprden dan van daag. ZON EN MAAN Vrijdag 26 maart: zon op 6.29. onder 19.03: maan op 4.08. onder 11.31. HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 maart: 929 v.m.. 22.19 nm. de jury, aldus haar rapport, geldt echter de man die het waar wist te maken jdit spel te spelen. Eervol Een eervolle vermelding kreeg de heer Wim Heultjes uit Nijmegen, die het pres teerde terwijl hij met ongunstige aan tekeningen op zijn rapport overging naar de zesde klas van het gymnasium. In alle stilte het staatsexamen gymnasium af te leggen. De Jury waardeert deze „risi- i-grap" en noemt dit een typische joke in een doorzetter. Verder kreeg hel weekblad Panorama :n eervolle vermelding, dat volgens 'de jury een waardige 1 april-vierder blijkt' te zijn geworden. De maagdelijke achter pagina van 1964 bleek een bron van 1 april fopperijen. Wie volgens de aange geven procedure het blad vochtig maakte trof het pijnlijke woord ,,1 april". „Misselijke streek" Een troostprijs heeft de jury toegekend in Tineke Pietersma uit Arnhem met ie ..een misselijke streek" als mop werd uitgehaald. Zij werd met een oud kievitsei naar de burgemeester gestuurd. De „bronzen loeres" aan de prix de joke winnaar en de eervolle vermel dingen en de troostprijs zullen vrijdag avond 2 april door Bert Haansbra in Zandvoort worden uitgereikt. IHET WEER IN EUROPA haianmorgm seven uur ""•""llll Ui-:ij door de bevoegde instanties in Duits land de zaak verder laten onderzoeken. In afwachting hiervan zullen de kapi tein en de stuurman worden afgelost en vandaag per trein naar Duitsland ver trekken. Zoals gisteren al gemeld, gaf de com mandant zeemacht de commandant van Hr. Ms. kruiser Zeven Provinciën, die in de buurt op oefenreis was opdracht een onderzoek te gaan instellen. De Carl Lehnkering lag toen, in verband met een dikke mist. voor anker bij het lichtschip TexeL De commandant van de Zeven Pro vinciën liet onmiddellijk een schouw strijken en daarin namen plaats de luitenant-ter-zee der eerste klasse Backer, navigatie-officier. de dokter de Zeven Provinciën, een seiner, telegrafist en een korporaal der een marinier, beiden ge wapend. De kapitein zei. dat hij zich volkomen in staat voelde het commando over het schip te voeren, en de heer Backer con stateerde. dat dit ook het geval was. Voorts zei de kapitein, dat hij er geen bezwaar tegen had, dat een marine-of- Weer 8 vonnissen in Osto-affaire ROTTERDAM In de beruchte Osto- affaire, de grootste fraude zaak in de Rotterdamse havens, waarbij de N.V. ■zeese scheepvaart en transporton derneming Osto een aantal Rotterdamse havenbedrijven en cargadoors en In het buitenland gevestigde reders voor meer dan een miljoen heeft benadeeld, zijn vanmorgen acht vonnissen uitgesproken. De 59-jarige loonadmimstrateur A. J. F. kreeg tien maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk. (Eis: negen maanden), de 29-jarige controleur B P B. R. zes maanden m.a drie v.w. (Eis: vijf maanden). De controleur G v. d. S. (44) kreeg zeven maanden m.awaarvan twee v.w. (Eis: zeven maanden). De controleur T. L. 46» werd veroordeeld tot zes maan den ma. waarvan twee maanden v.w. (Eis: zes maanden). Bovendien kregen zij allen drie jaar proeftijd. Tot tien maanden m.a werden conform de eis veroordeeld de loonadministrateur W. M. S. T (34) en de loodsbaas H. R. (54). De kar.tooremployé (45) die uit de knoei erijen een inkomen trok dat zijn salaris aanzienlijk be boven ging. werd conform de eis veroordeeld tot een jaar en drie maanden. Allen werden veroordeeld we gens valsheid in geschrifte en het aan nemen van steekpenningen. Een uitzondering was A. H. T- (42) afdelingschef bij Hudig en Pieters N.V. die wel werd veroordeeld wegens vals heid in geschrifte en ook wegens het opzettelijk gebruik maken van valse ge schriften. maar die uit de Osto-knoeie- rijen geen enkel voordeel had gehad, ook geen steekpenningen of geschenken had ontvangen. Niettemin werd T. oordeeld tot tien maanden m a. De Carl Lehnkering bij het afmeren; ficier en de beid een van de opvarenden springt van naar Rotterdam. boord onder toezicht van de politie (boven). De bemanning van de Duitse coaster, waar gisteren moeilijkheden ontstonden, werd door de politie mee genomen. Links onder: de twee mariniers, die op zee aan boord werden gezet onder commando van luilenant-ter-zee le kl. J. D. Backer (rechts onder). Jip en Janneke, Abeltje. WiplaJa O Zd.-Limb. Helsinki Stockh n Oslo Kopcnhage Aberdeen Londen lelgrado niet o windstil 13 windstil 18 DEN HAAG De driejaarlijkse staats prijs voor het kinderboek voor 1964. is hedenmiddag op O.. K. en W. uitgereikt aan Annie M. G. Schmidt. In het jury rapport wordt gezegd, dat Annie M. G. Schmidt deze prijs toekomt, omdat zij door nieuwe impulsen te hebben ge bracht in de Nederlandse kinderlitera tuur, en wel voornamelijk in de kinder poëzie. als vernieuwer daarvan mag wor den beschouwd. Annie Schmidt onderaoheidt zich in haar werk door trefzeker taalgebruik, klankrijke, vaak malle, onverwachte na men en uitroepen, die appelleren aan het kind. Het ritme dat zy gebruikt, spreekt gemakkelijk aan. Onuitputtelijk lijkt zij in het brengen van oorspronke lijke ideeën en grappige vondsten. In haar gedichten vooral, is sprake van gro te variatie. Sommige zijn dwaas, speels of vrolijk, andere gevoelig, weer andere rebellerend. Als' zij in haar werk rebel leert. doet ze dat met of zonder de kinderen tegen de wereld van de vol wassenen De wereld van het kind blijft veilig en onaangetast. Zij houdt van het kind. Voor de pas beginnende lezertjes schreef Annie Schmidt haar verhalen over Jip en Janneke. Zij bevatten brok jes uit het kinderleven die in korte. oudige zinnetjes, klaar de ongecom pliceerde gedachtenwereld van het klei- kind vertolken. Een ander voorbeeld van haar crea- 'ef vermogen vormen de Abeltjes en Wiplala's. Deze verhalen voor tien- tot twaalfjarigen zijn van een genre, dat in Nederland nog weinig is aangetroffen Zij bevatten een mengeling van fanta- e en werkelijkheid en zijn geschrc een spontaan en geestig proza. Het schenkt de jury voldoening te ..eten dat het werk van Annie Schmidt door vele kinderen wordt gelezen nooit moraliserend en opzettelijk peda gogisch is. De minister van landbouw van Ke nya. de heer Bruce Mackenzie, en zijr ambtgenoot va-n financiën. James S Gi- churu. zijn vanmorgen met een lijntoe- var» de BEA uit Londen op Schip hol aangekomen. Zij brengen een infor meel bezoek van een dag aan Den Haag waar zij door de minister van landbouw en visserij, mr, B. W. Biesheuvel, zul le worden ontvangen. Er zal worden ge sproken over de technische bijstand de landbouw van Ken>a. De jury bestond uit: C. Wilkeshuis (voorzitter), mevrouw Clare Lennart, mejuffrouw A. J. Moerkercken van dei Meulen, Han G. Hoekstra, Chr. Jansen L. Kiestra, J. Wedzinga en H. K. Kom- pen (wnd. secretaris). Om half tien gisteravond meerde de Carl Lehnkering aan de Stieltjeskade af. bemanning, inclusief de kapitein, in totaal zeven koppen tellende, stapte on middellijk over op een boot van de Ri vierpolitie voor het ondergaan van een ■erhoor. waarom de reder en de Duitse consul te Rotterdam hadden gevraagd. De heer Backer vertelde: ..De reis iar Rotterdam is vlot verlopen. De kapitein heeft het commando gevoerd zelfs nog dc stuurman afgelost. Er hebben zich niet de minste moeilijkhe den voorgedaan. Met de kapitein heb ik log een praatje gemaakt. Hij heeft me erteld over zijn vrouw en zijn kinde- Export steeg vorig jaar 17 procent DEN HAAG De Nederlandse buitenlandse handel is in 1964 met 17 procent gestegen en is sinds de Korea-crisis niet meer zo groot ge weest. Dit verklaart het Centraal Bureau voor de Statistiek. De voer steeg tot 25,5 (vorig jaar 21,6) miljard gulden, de uitvoer tot 21 (18 miljard), het dekkingspercentage was 82 (83). Het tekort op de han delsbalans steeg dus met f 900 min. tot f 4,5 miljard, hoofdzakelijk voor industriële goederen. Na de sterke achteruitgang in het eerste halfjaar door voorraadvorming, volgde enige verbetering. Het prijspeil van de invoer steeg 3 pet, van de uitvoer 2,5 pet, zodat de ruilvoet 0,5 pet achteruitging. Voor landbouwpro- dukten en voedingsmiddelen steeg het prijspeil voor invoer 8 pet, industriële grondstoffen en halffabrikaten 3, indu striële eindprodukten 1,5, ingevoerd vei Prijsbeleid voor varkens is onhoudbaar (Van c.-econ. redactie) de UTRECHT. De veehouderij leeswarenindustrie zijn ernstig ver ontrust over de prijsvorming in Ne derland voor varkens, varkensvlees en vleeswaren. Volgens de heer S. Hom burg zullen de varkensprijzen de ko mende maanden nog verder zakken zullen de veehouders voor de keus komen te staan te stoppen met de varkenshouderij en omschakelen naar andere sectoren of met verlies door werken. Hij verklaarde dat de export van vleeswaren vooral tengevolge van de prijsontwikkeling met 25 pet. is te ruggelopen vergeleken bij vorig jaar. Wanneer op deze wijze wordt voortge gaan, heeft de Nederlandse vleeswa ren industrie geen toekomst meer, al dus de heer Homburg. Hij beschuldigde het ministerie van landbouw er van een afbraakoolitiek te voeren ten opzichte van de vleeswaren- industrie. Binnen het EEG-akkoord zijn gunstiger restitutiemogelijkheden aan wezig. die de perspecieven voor de vlees warenindustrie verbeteren, maar het de partement maakt hiervan geen gebruik. „Niets waard" Deze opmerkingen, die de heer Hom burg gisteren maakte in de openbare ver gadering van het produktschap voor Vee en Vlees, ontlokte de voorzitter, mr. F L. van Dijk, de opmerking dat het georga niseerde bedrijfsleven voorstander is van instandhouding van de vleeswarenindus trie. De heer Homburg vond deze ver klaring echter niets waard, indien het departement zijn oude Dolitiek voortzet. De heer R. Visser (CBTB) viel na mens de veehouderij de heer Homburg bij. Ook hij stelde dat de kostprijzen van de varkens tengevolge van de ge stegen graanprijzen steeds hoger wor den. Het duurt niet zo lang meer en dan liggen de prijzen weer beneden de kostprijzen. In sommige gevallen meende hij, dat dit nu reeds het ge val was. Maatregelen Zowel de veehouderij als de industrie vroeg daarom om maatregelen van het produktschap op dit moment. Wanneer nog geen varkens uit de markt genomen kunnen worden, omdat de marktprijs nog niet is gedaald beneden de interne sluisprijs van f 2.28 (de marktprijs is f 2.38). dan zal naar andere maatregelen uitgezien moeten worden. Gevraagd werd om wijziging van het resititutiebeleid. De heer Homburg noemde het een dooddoener altijd maar te verklaren, dat „Brussel" dit of dat niet toelaat, want er kan ook volgens „Brussel" een veel beter restitutiebeleid gevoerd worden. De voorzitter vond daarna de discussie te moeilijk worden om deze nog in een openbare vergadering voort te zetten. Het bestuur aanvaardde het voorstel, deze kwestie verder uit te praten in èen aan sluitende besloten vergadering. Commissie-Wiarda geïnstalleerd DEN HAAG De minister van justi tie, mr. IJ. Scholten. heeft vanmorgen, mede namens de minister van binnen landse zaken. mr. E. H. Toxopeus, de commissie Wiarda geïnstalleerd. De taak van deze commissie zal zijn na te gaan de mogelijkheid en wenselijkheid van een verhoogde rechtsbescherming m.b.t. beschikkingen van lagere overheids lichamen. Ze moet gelijkwaardig zijn aan de verhoogde rechtsbescherming t.o.v. beschikkingen van de centrale overheid. Vakbeweging: let op werkgelegenheid UTRECHT In de kring van werknemersvakbeweging bestaat enige ongerustheid over de ontwik keling van de werkgelegenheid op dit moment in Nederland. Aan de regering wwdt verweten het totaaJ ontbreken van een gecoördineerde arbeidsmarktpolitiek, zodat de zaak uit de hand dreigt te lopen zonder dat iemand er wezenlijk iets aan doet. Minister Witteveen heeft gebrek aan middelen en minister Toxopeus houdt de gemeenten kort. De gemeenten trachten de financiële gaten in eigen begroting te dekken door verhoging van belastingen, maar minister Andries- steekt daar regelmatig een stokje r. Minister Bogaers roept op tot ning van de woningbouw, maai bouwrijp maken van gronden raakt bij de gemeenten achterop, omdat minister Toxopeus de lijn strak gespannen houdt. Minister Veldkamp doet alles aan ar beidsbemiddeling. aan vakopleiding, aan omscholing en aanvullende werken, maar elders veroorzaakt het regerings beleid een toenemende werkloosheid. De vakbeweging staat op het stand punt. dat kabinetsformateur Cals bij zijn formatiepogingen rekening moet houden taris van het CNV. heeft dit rapport kortgeleden ingebracht in de SER- commissie, waar gebroed wordt op advies over een arbeidsmarkt politiek in Nederland. (Van onze soc.-ccon. redactie) et deze aspecten van het regeerbeleid. Staatssecretaris De Meyer van sociale zaken heeft weliswaar een half jaar ge leden de SER gevraagd om een advies de arbeidsmarktpolitiek in Neder land en er is een SER-commissie inge steld. die zich met dit vraagstuk bezig houdt. maar inmiddels dreigt in de prak- kortsluiting bij de werkgele genheid omdat een gecoördineerde po litiek ontbreekt. De regering staat op dit moment reeds een rapport ter beschikking v een studiegroep uit het bedrijfslev die enkele maanden geleden naar Zweden is geweest om daar de heidsmarktpolitiek te bestuderen, dit land kent men al lang een ge- coördincrende regeringspolitick op dit punt. Een commissie van werkgevers en werknemers onder voorzitterschap van de heer P. Tjeerdsma, ing-, secre- Meer werklozen Inmiddels is dc werkloosheid ovei hele land met ongeveer 10.000 man genomen vergeleken met maart var rorig jaar Het totaalcijfer kram 34.700 werklozen op 43.500. In de noordelijke provincies blijkt de werk loosheid in de bouw twee- tot driemaa' zo groot te zijn. Minister Bogaers heef' voor dit gebied thans ruim 4500 machti gingen voor woningbouw afgegeven, maar deze machtigingen kwamen te laat. Bovendien wordt er te weinig rekening mee gehouden, dat wanneer de gemeen ten bij gebrek aan financiën geen gron den bouwrijp kunnen maken er helemaal geen huizen gebouwd kunnen worden: over enkele maanden zal dan de werk loosheid in de bouw verder toenemen. Ook de bouw van bedrijven wordt hier door getroffen, wat de werkgelegenheid in dubbele zin in gevaar brengt. In de kring van de vakbeweging ziet men met ongerustheid deze ontwikke ling zich voltrekken. Er zou een apart eventueel publiekrechtelijk lichaam in het leven geroepen moeten wor den, dat zich speciaal belast met de coördinatie van de hele arbeidsmarkt politiek. Dit lichaam zou voor zijn be leid alleen verantwoording verschul digd moeten zijn aan de regering. In Zweden kent men een zogenaamde centrale National Labour Market Board met regionale en plaatselijke kantoren. Dit lichaam volgt de ontwikkeling op de arbeidsmarkt en bepaalt op grond daarvan zijn beleid Dit beleid omvat niet alleen de arbeidsbemiddeling, de be- roepenvoorlichting, aanvullende werken, omscholing en revalidatie, maar ook het .wergunningenbele i d. sub sidies ter bevordering van de geogra fische mobiliteit van de werknemers er bevordering van industrie in onderont- ikkelde streken. Deze National Board wordt geleid door ;n voorzitter, die tevens directeur-gene- lal is. een vice-voorzitter. een hoofd ingenieur en acht bestuursleden benoemd door de regering op voordracht van de beroepsorganisaties <2 werkgevers. 1 zelfstandige, 1 landbouwer. 3 werkne mers en 1 werkende vrouw). De commissie arbeidsmarktpolitiek var de SER staat onder voorzitterschap var prof dr. F. de .Roos. In de commissi! hebben voorts van de zijde van de orot.- ohr. organisaties zittinz drs H. H. de Klerk (chr. werkgevers) P Tieerdsma ing.. drs G. Gerritse (CNV), drs A. Drewes (chr aannemers) en drs A. Vaandrager (CBTB). lees 50, koffie 30, suiker 20, tinerts vol 20. non-ferro-metalcn, hout- en papiergrondstoffen 10, kleding bijna 10 de invoer steeg 15 De omvang Dc omvang van de in- en uitvoer van ee en vlees steeg sterk, die van melk poeder verdubbelde. De invoer van bouwstoffen, ijzer en staal nam 30 pet :an hout 25 pet. chemische produkten 20 pot. t'in en andere non-ferro-metalen steeg sterk evenals de uitvoer, texllülr grondstoffen en garens 30 pet, kolen daal de 10 pet. houtwaren en meubelen 45 pet. motorvoertuigen 25 pet. Euromarkt Duitsland België-Luxerobui Frankrijk Italië Eva w.v. Engeland Meer betekenis Op de herkomst van de invoer had de herstelde handel met Indonesië" grote invloed, voorts is een omvangrijke Brit se suikerleverantie, sterke stijging van hout en papiergrondstoffen. De invoer industriële eindprodukten uit de Euromarkt rteeg 20 pot. De omvang van de uitvoer steeg 14 pet. De uitvoer van fruit vermeerderde 70 pet. aardappelen 30, groente 20, die van eieren daalde 20. in waarde 35. Bij de industriële uitvoer stegen elektrische machines 24. met-elektrische 12. textiel- produkten 14. chemische produkten 18, ijzer en staal 3, non-ferro 50. aardolie- produkten 5. motorvoertuigen 50, schepen en vliegtuigen 45. cokes en kolen daal den 4, overige produkten stegen 13. De waarde van de invoer bedroeg volgens het Centraal bureau voor de statistiek in februari f 2042 (vorige maand 2005, vorig jaar 2059) miljoen, an de uitvoer f 1770 (v.m. 1728, 1614) miljoen, het dekkingsper centage 87 (v. m. 86, v. j. 78). De aarde van de invoer daalde dus 1 procent voor granen, steenkool, tin erts suiker en vliegtuigen, tegenover stij gingen van ruwe aardolie, oliehouden de zaden, groente en kleding. De uit oef- steeg 10 procent, vooral voor elek trische machines en apparaten, melk zuivel, granen, plastische stoffen, schepen, tin en niet-elektrische machi nes, terwijl die van minerale brand stoffen daalde. Het invoersaldo bedroeg de eerste twee maanden f549 (v. j. ongeveer 950) miljoen. Eerste Kamer over achterstand bouw gymnastieklokalen DEN HAAG Vele leden van de Eerste Kamer zijn bezorgd over de ach terstand in de bouw van gymnastiékloka- io blijkt uit het voorlopig verslag de begroting van o„ k. en w. Hun bezorgdheid strékt zich ook uit over het onitbrekfen van „voor deze tijd normale noodzakelijke sportaccommodatie als zwembaden en sportterreinen". Vele an dere leden achten een zodanige versnel ling van de bouw van gymnastieklokalen gewenst, dat bij het basisonderwijs drie per week gymnastieklessen gehou den kunnen worden- Kamervragen over gelijke beloning DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Nederhorst (soc.) heeft de minister van zaken en volksgezondheid schrifte lijk gevraagd of hij zich ervan bewust is, een reeds verkregen uitstel tot eind februari 1965, de Nederlandse rege ring de enige regering is. die nog steeds haar rapport over de gelijke beloning non- en vrouwenarbeid niet bij de Europese commissie heeft ingediend? Kan de indiening van dit rapport thans spoedig tegemoet worden gezien, en zo Cormmctureel De aanpak in Zweden is sterk junctureel. de SER-commissie dreigt evenwel meer de structurele kant uit te gaan. waardoor minder aandacht wordt besteed aan actuele arbeidsmarkt- situaties en de directe beïnvloeding daarvan. Staatssecretaris De Meyer heeft zich echter reeds bijzonder geïnteresseerd getoond voor de Zweedse situatie. In een uitgebreid onderhoud heeft de missie hem het rapport uitvoerig tt licht. Het bezoek van het Nederlandse bedrijfsleven aan Zweden had plaats het kader van de Organisaties voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling, waarbij 18 landen zijn aangesloten Schuinan-prijs 1%4 voor J. H. Huizinga DEN HAAG De Robert Schuman- prijs 1964 is toegekend aan de heer J. H Huizinga te Londen, reiscorrespondent van de NJR.C. en medewerker aan Amerikaanse. Engelse en Scandinavische bladen. De prijs een geldsbedrag van f1000 en een zilveren legpenning wordt uitgereikt aan een Nederlands journalist die door berichtgeving of commentaar een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot verspreiding of verdieping van de Europese gedachte. De jury stond onder voorzitterschap van prof. dr. J. Zijlstra. De prijs wordt op 5 mei te Breda uit gereikt. Karei Doorman in dok voor reparatie ROTTERDAM Het vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman is vandaag op de werf Wilton Fijenoord in Schielam in 't dok opgenomen waar de schade van het op het rotsstoten in de Scandinavische wateren wordt hersteld. De schade is voornamelijk onder de waterlijn. Ogen schijnlijk valt het mee. Er waren veel familieleden van de opvarenden naar Schiedam gekomen. Een twintig meter hoge beuk die gisteravond door een hevige windstoot werd omgerukt, heeft in zijn val de negen-jarige J. A. C. Koelman uit Amersfoort dodelijk getroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11