Capriolen van Molly B' Vietnam Moeilijkheden verwacht in Amsterdamse bouw Vlucht Gemini werd groot succes „De zwijgende tweeling'' had het erg druk Vrije boer een halve dag in de cel Gemeenten: hogere huur voor hogere inkomens WOENSDAG 24 MAART 1965 Bewolkt DE BILT. Een depressie, die gis teren ten zuiden van Ierland lag, trekt vandaag opvullend dicht ten noorden van de Waddeneilanden langs naar Denemarken. Deze depressie voert zachte oceaanlucht. tot ver in Duitsland binnen. In Frankrijk en België en ook op sommige plaatsen in ons land loer den daardoor gisteren temperaturen van omstreeks 24 graden Celsius be reikt. Tengevolge van de onstabiliteit van de zachte lucht kwamen in de mid dag plaatselijk onweersbuien tot ont wikkeling. Deze brachten in Soester- berg 14. in De Bilt 10 en in Deelen 8 mm regen. In het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland is het op het ogenblik bijzonder koud. Daar treffen uie een krachtige noordelijke stroming aan, die rechtstreeks uit de poolge bieden afkomstige lucht meevoert. Op IJsland worden minimum-tem peraturen van 15 gr. en meer beneden het vriespunt gemeten. Intussen trekt pen van de oceaan gekomen front lang zaam West-Eurova binnen. Het zal morgen onze omgeving bereiken, zo dat er veel bewolking blijft en plaat selijk ook wat regen moet worden ver wacht. In het temperatuur verloop ko men geen grote veranderingen. ZON EN MAAN Donderdag 25 maart: zon op 6.32, onder 19.01; maan op 3.18, onder 10.38. Donderdag 25 maart: laatste kwartier. HOOGWATERSCHEVENINGEN 25 maart: 8.18 v.m.; 20.57 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Berlijn Frankfor München w. bew. 1. bew. regen gh, bew is 41 li! it lïjth vindstil 12 8 15 fiodstü o 10 15 /indstil Utrechtse kritiek op Nationaal comité iidingsdag de UTRECHT De voorzitter vat Stichting stadsontspanning Utreoht, mr, A. Looten, heeft ernstige kritiek geuit op het Naionale comité bevrijdingsdag. Hij neemt het dit comité kwalijk, dat het 'savonids een nationale televisie-uitzen ding verzorgt en de plaatselijke comité's heeft verzocht, daarmee rekening te hou den bij het opstellen van hun feestpro gramma's. Het Nationale comité wil de activiteiten in de afzonderlijke gemeen ten stimuleren, aldus mr. Looten, maar het werkt zichzef tegen: veel mensen zullen thuis voor hun televisie-toestellen blijven zitten. Uit Amsterdam wordt vernomen, dat het Comité 5 mei-viering Amsterdam op de dag van herdenking van de bevrij ding alle inwoners van de hoofdstad 's morgens tussen elf en twaalf op straat wil hebben. Het heeft voor dit tijdstip een grote verrassing in petto Over de aard van de surprise wilde de heer Kweksilber, de voorziter van dat comiité, niets loslaten. Een ding staat echter vast: het comité heeft het idee voor deze verrassing niet uit het door het Centraal comité 5 mei uitgegeven boekje met adviezen dat in een radio programma („Tegenvoeter") en een tele visieprogramma („Zo is het oevallig ook nog eens een keer") is gehekeld. metselaars, veehouders. Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen er» in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffelsenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice (Vervolg van pagina 1) Het traangas werd voor de eerste maal i december 1964 te velde gebruikt, nadat ich een incident in het noorden van Zuid-Vietnam had voorgedaan. Er waren berichten binnengekomen dat Vietcongstrijders zioh onder de inwoners van een bepaald dorp hadden gemengd. Daarop werd traangas gebruikt, doch de berichten bleken onjuist te zijn, zodat de dorpelingen het gas te verwerken kregen. De tweede maal stond er 'n sterke wind, zodat het traangas onvoldoende uitwer king had. De derde keer bleken zich geen com munistische rebellen ln het gebied te bevinden, waar traangas werd gebruikt. Intussen gaan de aanvallen op Noord- Vietnam gewoon door. Voor de derde achtereenvolgende dag hebben gisteren Amerikaanse en Zuldvletnamse vllegtul- :n een Noordvietnamees radarstation ngevallen. Vervolgens vlogen de toe stellen verder het Noordvletnamese luchtruim binnen voor het aanvallen van militaire colonnes, die zij met hun boord- wapens beschoten. Een op dezelfde dag gehouden groot scheepse operatie met luchtlandingstroe pen, die op ongeveer zestien kilometer ten zuiden van de belangrijke Ameri kaanse luchtbasis in Da Nang met hef- schroef vlieg tuigen werd Uitgevoerd, is zonder noemenswaardig succes geëin digd. In Washington besprak gisteren de Britse minister Stewart van buitenlandse zaken met president Johnson de toestand in Vietnam. Stewart verklaarde dat Enge land de pogingen om tot een oplossing te komen, langs diplomatieke weg zal voortzetten. Onderhandelingen zouden volgens hem slechts mogelijk zijn „indien de houding der tegenpartij een radicale verandering komt". Over het gebruik van gas in de strijd tegen de Vietcongrebellen, zei de bewindsman nog. dat Engeland tevoren iet over de plannen in kennis is gesteld. Op IJsseldijk mag geen boom of struik meer staan ZWOLLE Alle bomen en struiken d en naast de oostelijke dijk van de IJssel tussen Zwolle en Deventer zullen 1 mei gekapt moeten zijn zo heeft het bestuur van het waterschap Sal- land te Olst aan 200 ingelanden mee gedeeld. Rijkswaterstaat verwacht in de toe komst hogere waterstanden in de IJssel en in verband daarmee is het waterschap Salland de dijk aan het verbéteren. Hier en daar zal de dijk worden opgehoogd. Aannemers in hoger beroep Zware eisen voor te lioge lonen AMSTERDAM Tegen het voor jaar komen er weer moeilijkheden in de Amsterdamse bouwwereld. Deze mening verkondigde de heer H. J. Boll, het gewestelijk hoofd van de loontechnische dienst, tijdens de be handeling in hoger beroep door het gerechtshof van de zaak tegen de bouwmaatschappijen N.V. Texel en de N.V. Gebroeders van der M. De directeur van laatstgenoemde bouwmaatschappij, J. W. van der M. was het volkomen eens met de heer Boll. Hij zei, dat spoedig conflicten zuüen komen. In dit verband werd de recente vergadering van het Am sterdamse bouwvakcomité genoemd waarop circa 1000 bouwvakkers be sloten met inganig van 5 april 8V£ uur inplaats van 9 uur per dag te gaan werken. De procureur-generaal eiste wegens het betalen van te hoge lonen ln april 1964 tegen de N.V. Texel en de directeur bevestiging van het vonnis van de econo mische politierechter respectievelijk een boete van f 5000 en een maand hechtenis voorwaardelijk. Eveneens bevestiging van het vonnis van de politierechter vor derde hij wegen hét geven van een extra uitkering aan de arbeiders in juli van het vorig jaar als voorschot op een nog niet goedgekeurde winstdeling. De beide NV's waren hiervoor elk tot een boete van f 5000 en de directeur tot tweemaal een boete van f 500 veroordeeld. Noodsituatie De directeur, die toegaf dat hogere lonen waren betaald dan was toegestaan, sprak van een „noodsituatie". De heer Boll zei in dit verband: „Wij zien steeds meer dat hoofdaannemers er toe over gaan een stukje verantwoordelijkheid over te dragen aan de onderaannemers." De directeur was op advies van een door hem aangetrokken lopndeskundige over gegaan tot uitbetaling van een voorschot (f 200 per man) op de winstdelingsrege- ling. De Stichting van de Arbeid heeft daarvoor nog steeds geen toestemming verleend. Volgens deze deskundige schijnt men bij de Stichting hiermede te willen wachten op de uitspraak van het hof te Amsterdam De procureur-generaal sprak ln zijn requisitoir van een ernstige overtreding op loongebied in vele opzichten. „Arbei ders zijn hier veeleisend en moeilijk te krijgen. Ik ben niet blind voor de moei lijkheden waar een aannemer hier voor staat", aldus de procureur-generaal die van oordeel is, dat de rechter met ge strengheid dient op te treden „anders is het hek helemaal van de dam". KAAP KENNEDY Hangend aan een gestreepte parachute van onge kende afmetingen daalde gisteren het ruimtevaartuig „Molly Brown" in de buurt van het Bahama-eiland Grand Turk op de Atlantische Oceaan. Toen het gevaarte van zo'n 2000 kg zo rustig zakte wist ieder- •een, die aan dit grootse ruimtevaart experiment meewerkte, dat de ope ratie een succes was geworden. De moeilijke manoeuvre van de terug keer van het bestuurbare ruimte schip uit de wereldruimte in de dampkring was achter de rug. Even later plonste de „Molly Brown" in het grijze water. De capsule bleef drijven. De reis was achter de rug. Grissom en Young deden hun ruim- tepakken reeds uit. De helikopters en de schepen zouden zo komen. Want ook het radiocontact was steeds perfect geweest. Een van de vliegtuigen van vliegdekschip Intrepid ontdekte vijf minuten later (het liep tegen half ne gen) de „Molly Brown". „Gelukkig, hij drijft nog", berichtte de piloot. Meer vliegtuigen verschenen boven het ruimteschip, dat nu een gewoon schip was geworden. Parachutisten van speciale reddingsdienst sprongen beneden. Zij zwommen naar de Molly Brownen brachten een opblaasbare drijfkraag aan. Het was een gedurfde onderneming. Maar niets vergeleken bij wat juist ivas gepasseerd. De rest was slechts kinderspel. Hoe wel de ruimtevaarders 40 km van de berekende plaats waren terecht geko men. Een helikopter bracht hen veilig aan land. Stevig ontbijt Grissom en Young hadden weer Ame rikaanse bodem onder de voeten na drie keer om de wereld te zijn gereisd. Zij waren de dag vroeg begonnen met een stevig ontbijt: tomatensoep, roereieren, biefstuk, toast en jam. Alsof het een ge wone dag was. Veel bijzonders deed zich eigenlijk voor hen niet voor. Zij hadden immers al honderden uren doorgebracht in een namaak „Molly Brown". Het aantrekken van het ruimtepak dan ook routinewerk. Maar het aftellen voor de start eiste he: uiterste van zenuwen. Maar de 38-jarigt Grissom 34-jarige Young lieten het niet blijken. De ervaringen van ruimtevaarders tij dens en kort na de start zijn nooit nar keurig beschreven. Maar zes minuten de lancering rapporteerde een juichende Grissom dat alles wel was aan boord dat de Molly Brown" zioh in een baan om de aarde bevond, waarvan de hoogte varieerde van 160 tot 230 km. Capriolen Nu alles zo goed ging, kregen de ruimtevaarders het druk. Zij moesten een 350 voorgeschreven handelingen verrichten. Het waren technische ex perimenten, die van groot belang wa ren voor toekomstige vluchten. Gris som, die aan het stuur zat. liet zijn ruimteschip allerlei capriolen uithalen met behulp van een groot aantal ra- ketjes. Zo vloog de „Molly Brown" met de neus naar voren, dan weer on dersteboven en dan weer achterstevo ren. Duidelijk toonden zy aan hoe goed een ruimteschip in een gewichtloze toestand bestuurd kan worden. Voor een verdere ontwikkeling van de ruim tevaart waren de capriolen van de „Molly Brown" van groot belang. Overigens begrepen de tallozen op aarde, die vol spanning via de radio meeleefden met deze nieuwe avontu ren in de ruimte er weinig van. Gris som en Young beperkten hun conver- President Johnson volgde gis teren via de televisie met span ning de ruimtevlucht van Young en Grissom. satie met beneden tot het verstrekken van technische gegevens. Tijdens de vlucht kregen zij daarom al de bij naam „de zwijgende tweeling" „Adem je nog Op een gegeven ogenblik werd het Gordon Cooper, die al 22 rondjes om de aarde draaide een beetje te machtig. Hij vroeg: „Hoe is het met je bloeddruk Young antwoordde ernstög: ,,Ik zal de resultaten van de nieuwe bloeddrukproef spoedig seinen" „Nee", riep Cooper toen, „Ik wilde al leen maar weten of Je nog ademde. De ruimtevaarders moesten zo nog meer vragen beantwoorden. In de meeste ge vallen wisten zij spoedig het antwoord. Want een kleine computer was goed voor het snelle rekenwerk. Toen de Molly Brown" aan de derde tocht om de aarde begon, deden zich en kele kleine moeilijkheden voor. In een kleine stuwraket was een lek ontstaan, en de stabilisatiekijker, waardoor de lig ging van het schip moest worden vast gesteld, vertoonde een kleine afwijking. Een toeristische tocht rond de aarde is het niet geworden. De schone vergezich ten naar beneden, die andere ruimtevaar ders in extase hadden gebracht, ontbra ken. Overal was de aarde gehuld in wol- Maar de ruimtevaart is voorlopig nog niet aan toerisme toe. Tijdens deze vlucht ging het om veel wetenschappelijke ex perimenten. Iedereen was enthousiast over de wijze, waarop de proefnemingen verliepen. Landing Voor Grissom aan zijn landingsma noeuvre begon, gooide hij het achterste deel van de „Molly Brown" af. Daarna Omsineld door 13 agenten Niet voldaan aan verplichtingen (Van onze correspondent) KAPELLE-BIEZELINGE Dei- tien politiemannen en drie honden hebben gistermorgen het gebouw van de veiling in Kapelle-Biezelinge omsingeld teneinde de „vrije boer" J. Koole in hechtenis te nemen. Hij kon worden overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg r het ondergaan van een straf van tien dagen hechtenis wegens het niet voldoen aan wettelijke verplich- ontbrandden de remraketten. waardoor het ruimteschip begon te zakken. Maar voor men met de dampkring in aanra king kwam werd ook nog het middel ste deel afgeworpen, zodat alleen nog de 2.000 kg wegende capsule overbleef. Vijftien km boven de Atlantische Oceaan ontplooide zich een kleine stabi- lisatieparachutc en vervolgens ontvouw de zich het grote scherm, die een veilige daling mogelijk maakte. DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid in overweging gegeven voor gezinnen met hoge inkomens de huur van een woningwetwoning nodig te verhogen om de vereiste doorstroming te bevorderen. vereniging vraagt zich verder af, I Voorts heeft de vereniging de minister of de mogelijkheid van gehele of gedeel- gevraagd hoe de regering staat tegen- telijke financiering der bouwkosten tegen over het verlenen van belastingfacilitei- reguleerbare lage rente niet voor I ten aan hen die voor een eigen woning nader onderzoek in aanmerking komt. 'sparen. tingen. Daar hij inmiddels de boete had voldaan heeft hy slechts een halve dag in de cel vertoefd. De politie had al eerder geprobeerd de heer Koole te arresteren. Hij was toen in een boomgaard te Krulningen aan het vruchtbomen snoeien met zijn vier zoons, die echter zo'n dreigende houding aannamen, dat nen die dag maar van arrestatie afzag. Maar giste ren was de inhechtenisneming met dertien agenten en drie honden uiteraard een eenvoudige zaak. De hon den hielden een van de zoons, die even als zijn vader fruit aan het sorteren was, in bedwang. Hoewel de heer Koole sr. zich heftig verzette was de arrestatie in enkele ogenblikken uitgevoerd. Reeds eerder De heer Koole was reeds ln november 1963 door de Economische politierechter veroordeeld tot vijftig gulden boete subs, tien dagen hechtenis, wegens over treding van artikel 24 van de landbouw- wet, dat wil zeggen dat hij de gegevens over zijn bedrijf die de minister van landbouw ten behoeve van de jaarlijkse landbouwtelling van hem kan eisen, niet had verstrekt. Het ging dus niet om het inventarisatiebiljet van het landbouwschap. Het niet-lnvullen daarvan ia, zoals bekend, sinds kort niet meer strafbaar. De heer Koole had onlangs gratie ge vraagd. maar deze was afgewezen. Toen hü bleef weigeren te betalen of ztch voor het ondergaan van de hechtenis aar te melden, werd tot arrestatie be sloten. De boete, die hij tenslotte toch heeft betaald, is intussen nog met f 10 verhoogd omdat hij niet op tijd w Academische examens UTRECHT Aan de rijksuniversiteit zijn geslaagd voor de examens: doet rechtsge leerdheid, vrijes tudierichtinfmej M G F vand er Ven (Bussum), mej. M Lommen i (Biltho- Ttveemaal pech bij de IV. S. Trein verkeerd andere seinloos AMERSFOORT Tweemaal hebben de NS gisteravond met moeilijkheden te kampen gehad in het middenoosten van het land. Om te beginnen reed een machinist van een goederentrein ko mende uit Amersfoort door een ver keerde wisselstand niet naar Apeldoorn naar in de richting Zwolle. De machi- list bemerkte de fout pas, toen hu zich er hoogte van Nijkerk bevond, stopte n telefoneerde om nadere instructies. Een andere loc uit Amersfoort haalde het treinstel weer terug. De fout was ontstaan, doordat op het elektrische schakelpaneel bij Amersfoort een verkeerde schakeling was verricht Bij de NS was het commentaar: onge lukken konden niet voorkomen, omdat het hier een automatisch beveiligd baanvak betrof. Moeilijk De tweede moeilijkheid deed zich voor toen in Apeldoorn de elektrische stroom uitviel, zodat ongeveer de helft van de gemeente in het duister werd gehuld. Weliswaar hadden de treinen zelf geen last van de storing, omdat haar stroomvoorziening op andere wijze tot stand komt, maar door het uitvallen van allerlei overweg- en baanvaklichten was het rijden met treinen erg moeilijk en nogal gevaar lijk geworden. Slechts met grote moeite kon het treinverkeer in de omgeving van Apel doorn (al toeterende en stapvoets rijden de bij overwegen) doorgang vinden. Voor al op het traject Apeldoorn-Deventer deden zich vertragingen voor. In de loop van de avond werd het defect opgeheven. Vijf jaar geëist voor zeventig diefstallen AMSTERDAM. Vijf Jaar met aftrek heeft de officier bij de rechtbank te Am sterdam geëist tegen de 32-jarlge heler J. v. Z. en de 30-jarige bouwvakarbeider J. J. A. wegens acht ten Jaste gelegde diefstallen, in vereniging gepleegd. Vol gens de officier had de heler echter zeker 70 diefstallen en de bouwvakarbeider 50 diefstallen gepleegd. De heier beaamde dat De andere ver dachte noemde een aantal tussen de 30 en 50. Beiden zijn resp. zeven en drie maal eerder veroordeeld. Alle gestolen goederen, van koffiemo lens tot auto's, werden opgeslagen op het erf van de broer van J. A., de 34-jarige boerenarbeider C. A. uit Ouderamstel. Deze hoorde de officier vier jaar met aftrek tegen zich eisen wegens twee gevallen van heling en vijf in vereniging met de vorige verdachten gepleegde dief stallen. C. O. is al vijf maal veroordeeld. Volgens de officier had hij zich in wer kelijkheid aan 36 feiten schuldig ge maakt De officier meende, dat uit deze zaak wel het ernstige tekort aan politiemensen blijkt. Tegen twee andere medeplichtigen, de 3-jarige stuurman W. V. O. en de 23- jarige machinist L. V., eiste de officier twee jaar en een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. De stuurman is al acht maal veroordeeld, de machinist nog nlm- Kamer informeert naar de F-28 DEN HAAG De vaste commissie /oor verkeer en waterstaat uit de Tweede-Kamer. heeft minister Van Aartsen van verkeer en waterstaat een lange rij vragen gesteld over de finan ciering en de marktprognoses voor het F-28 vliegtuig van de Fokkerfabrieken. Zij vraagt welke Invloed de wijzigin gen in de Engelse vliegtuigproduktie op de produktie en afzetmogelijkheden van de F-28 hebben en of er behalve de BAC-111 en de DC-9 geen andere met de F-28 concurrerende typen in voorbereiding zijn, met name in de an dere E.E.G.-landen. Verder vragen de leden van de vas te commissie onder meer naar de prijs van de F-28. AMBTSAANVAARDING UTRECHT - Dr. J H Plokker die is be- ..oema tot gewoon hoogleraar in de faculteit ttT g^*leeskunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht om onderwijs te geven in de psy- Aarts (Maastricht), K Rltterl aanvaarden met "het "houden "an'een^ede'k*

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7